3>e £eiclóe(Soti/fca/iit DE PAUS VANMORGEN DOOR EEN ISra TWEEDE AANVAL GETROFFEN Leven en dood in angstig duel Volgens medisch bulletin valt er niets te voorspellen Vaticaanse autoriteiten met spoed naar Castelgandolfo ontboden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 38 Telefoon: Directie. Abonnem, Drukkerij 80935; Red. 80015, 85594; Advertent. 80886. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 8.55 pjnnd., f7.50 p kwart. WOENSDAG 8 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14530 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 „Zeer lichte verbetering" in loop van de morgen De toestand van de Paus is vanmorgen opnieuw zeer ernstig ge worden als gevolg van een tweede aanval in de hersenendie hem vrijwel precies 48 uur na de eerste heeft getroffen. In een door de vier behandelende artsen uitgegeven bulletin wordt medegedeeld, dat de Paus woensdagochtend om half acht Nederlandse tijd opnieuw een storing in de bloedsomloop in de her senen kreeg, overeenkomend met die van maandag jl. De tweede aanval kwam nadat de Paus een rustige nacht had doorgemaakt. Volgens een woordvoerder van het Vaticaan had hij goed geslapen en was hij tegen half acht (Ned. tijd) wakker ge worden. In het medische bulletin wordt gezegddat de artsen onmiddel lijk na de aanval de nodige maatregelen namen en dat later een lichte verbetering intrad. Over het verdere verloop van de toe stand valt nog niets te voorspellen, aldus het bulletin. Radio-Vaticana deelde mee, dat de Paus om de H. Communie vroeg. Deze kon echter niet worden toegediend. Wel werd hem de absolutie gegeven. Om 10.15 verloor de Paus het bewustzijn. De „Osservatore Romano", het officiële dagblad van het Vati caan, bevestigde dinsdag het bericht, dat de Paus maandagochtend jl. het H. Oliesel had ontvangen. In de loop van de morgen leek de toestand hopeloos. Geruchten deden al spoedig de ronde, dat de dood reeds zou zijn ingetreden, welke geruchten evenwel direct werden tegengesproken. Enige Romeinse bladen meldden reeds in speciale edities het overlijden van de Paus. Deze edities zijn door de politie in beslag genomen. Volgens een lid van personeel van Castelgandolfo zou de Ita liaanse regering vanmorgen door het Vaticaan gewaarschuwd zijn, dat het overlijden van de Paus elk ogenblik te verwachten was. Gravin Elisabetha Pacelli Rossignani, zuster van de Paus, en drie neven van de Paus waren vanmorgen in Castelgandolfo aan wezig. Ook alle hoge functionarissen van het Vaticaan waren met spoed naar Castelgandolfo ontboden. Van gezaghebbende Vaticaanse zijde werd te kwart over elf hedenochtend meegedeeld, dat er een'.zeer lichte verbetering" in de toestand van de Paus was ingetreden. Hieraan werd toegevoegd, dat de dokters nog steeds „uiterst gereserveerd" bleven, maar dachten dat er binnen drie of vier uur tijds misschien van verdere verbetering sprake zou kunnen zijn. Een commentator van Radio Vaticana heeft verklaard, dat er nog „een sprankje hoop" is. DE EERSTE AANDOENING VAN DE PAUS Professor Corelli, een van de ge neesheren die de Paus behandelen, heeft over de eerste aandoening, die de Paus maandagochtend trof, ge> zegd, dat dit een bloedvatkramp in het centrum van de hersenen was, een gevolg van de zogenaamde ver schijnselen van Millikan-Sieckert. Door die kramp wordt het bloedvat samengetrokken en de bloedtoevoer naar de omgeving verhinderd. Dit kon vrijwel altijd genezen worden, wanneer de behandeling binnen het half uur begon, zodat de vorming van bloedproppen, die trombose zouden veroorzaken, voorkomen kon worden. De aanval van maandag deed zich voor, juist nadat professor Corelli de Paus had onderzocht. De profes sor had de nodige medicamenten bij zich en kon terstond de noodza kelijke behandeling aanvangen. GEBEDEN EN BESTE WENSEN Miljoenen Katholieken in de hele wereld hebben dinsdag gereageerd op de oproep om te bidden voor het herstel van de Paus. Aan boord van de „Olympia", die met 600 pelgrims op terugreis is naar de V.S., heeft men zelfs de ge hele nacht door gebeden Telegrammen met de beste wen sen voor de Paus zijn dinsdagavond binnengekomen van koningin Elisa beth van Groot-Brittannië, presi dent Eisenhower, president Gronchi van Italië en president Heuss van West-Duitsland. HET TIJDELIJK BESTUUR DER KERK Bij het overlijden van een Paus komt het bestuur der Kerk aan het H. College van kardinalen, dat wordt voorgezeten door de kardinaal-de ken, kardinaal Tisserant. Het college kiest zo spoedig mogelijk een kardi- naal-camerlengo, welke plaats mo menteel vakant is. De camerlengo wordt belast met de behartiging van de materiële zaken. Volgens een gerucht dat men nog niet heeft kunnen toetsen zou kardi naal Clemente Micara, vice-deken van het college van kardinalen en vicaris van Rome, onlangs door de Paus tot „Camerlengo van de Heili ge Roomse Kerk" zijn benoemd. Volgens de bepalingen van de in 1945 door Pius de Twaalfde uitge geven apostolische constitutie is de camerlengo gedurende de gehele pe riode dat de Heilige Stoel vakant is verantwoordelijk voor het bestuur van de tijdelijke goederen en rech ten van de Heilige Stoel. Hij wordt hierin bijgestaan door de hoofden van de drie kardinaalsorden. Wan neer de functie van camerlengo bij het overlijden van de Paus vakant is of dit voor de verkiezing van een nieuwe Paus zou worden, moet het college van kardinalen er een kiezen op de eerste algemene bijeenkomst na het overlijden van de Paus, casu quo in een algemene vergadering binnen drie dagen na het vakant worden van die functie. HOOP IN DE OCHTEND De toestand van de Paus scheen vanmorgen vroeg bevredigend te zijn. Hij had een weinig voedsel tot zich kunnen nemen en geluisterd naar muziek door de radio. Maar te 8.30 kreeg hij een nieuwe aanval in de hersenen en verloor het bewust zijn. De behandelende geneesheren constateerden dat de pols zwak was en onregelmatig en de ademhaling moeilijk. Terstond kreeg de Paus zuurstof toegediend Langzamerhand verslapten zijn spieren zich en gedu rende enkele ogenblikken viel zijn mond open, aldus is vernomen. LAATSTE GEBED Bijna de gehele morgen heeft Z.H. de Paus in coma gelegen. Hij was geheel verlamd. Alleen omstreeks half elf kwam hij even tot bewust zijn. Men hoorde hem toen fluiste ren: „Bidt, dat deze voor de Kerk zo benauwde toestand een eind mag nemen". Sedert 12 uur ligt de Heilige Va der in doodstrijd. Medici constateer den een voortschrijdende verlam ming ten gevolge van een bloeduit storting. Naar Reuter meldt, werd om 13.20 uur de kleding, die een overleden Paus draagt, naar de villa te Castel Gandolfo overgebracht. Een hartelijk welkom voor Nehroe Volkomen onverwacht De mededeling van een terugval in de gezondheidstoestand van de Paus in de loop van vanmorgen heeft bij de bevolking van Rome en in alle kringen van Vaticaanstad en te Cas telgandolfo een sterke emotie ge wekt. De bladen hadden onder sensatio nele koppen geruststellende medede lingen gedaan, maar de mogelijkheid van complicaties opengehouden. Zij noemden de wijze, waarop de Paus zich had hersteld „verbazingwek kend". Vanmorgen te acht uur had de staatssecretaris desgevraagd nog verklaard, dat de Paus een goede nacht had gehad en dat zich geen enkel alarmerend verschijnsel had voorgedaan. Maar onverwacht ver nam men, dat alle vrees voor een fatale afloop weer is gewekt. Ook gisteravond was er niets, dat wees op een zo fatale wending. De vier behandelende medici, ga ven dinsdagavond een bulletin uit, waarin werd gezegd, dat de toestand van de Paus bevredigend bleef. Hij heeft dinsdagmiddag drie uur gerust en daarna iets gegeten, aldus het bulletin. Ook prof. Niehans, de Zwitserse specialist op het gebied der z.g. cel- therapi, die gisteravond een kort be zoek aan de Paus bracht, verklaarde, dat diens toestand belangrijk verbe terd was, hoewel nog altijd zeer ern stig. Een priester van de Vaticaanse radio, die vanuit Castelgandolfo sprak, verklaarde o.m.: „Uit ge sprekken hebben wij kunnen opma ken dat de Heilige Vader volkomen kalm en helder is". Toch schijnt hij zich de ernst van de crisis, welke hij had doorgemaakt niet volledig bewust te zijn geweest. Toen men hem verteld had hoe hoog zijn temperatuur was, riep de zieke uit: „Wacht eens even. Ik wil het zelf zien". Hij zette zijn bril op en las dat de thermometer 37,5 graad aan wees. Hij reageerde hierop met: „Maar dat is toch niet hoog". Zelfs schijnt hij te kennen hebben gegeven, dat hij woensdagmorgen zijn besprekingen met zijn naaste medewerkers wilde hervatten. Hij wilde pro-secretaris van staat mgr. Domenico Tardini, ontvangen. Dokter Mingazinni deelde mee, dat de Paus dinsdagavond weer een beetje gehikt had. Desalniettemin maakten de artsen zich niet bezorgd over de toestand van de zieke. „Wij zouden echter meer tevreden zijn geweest als de Paus geen tempera- tuursverhoging zou hebben gehad", aldus Mingazinni. Er was nl. sprake geweest van temperatuursschomme- lingen. „Het is normaal, dat de tempera tuur van een zieke in de avond een beetje stijgt. De Paus was vanmor gen echter zo goed, dat wij hoopten dat dit niet zou gebeuren", aldus Mingazzini. Hij voegde hieraan toe, dat de verbetering van de „psychi sche toestand" van de Paus zfjn intelligentie en geheugen aanhield en dat zich geen verlammingsver schijnselen voordeden. De Paus had na de lunch naar een muziekuitvoering geluisterd, iets ge dronken en een beetje half-vloeibaar voedsel tot zich genomen, aldus Min gazzini. r\E ALGEMENE beschouwingen in de Tweede Kamer bij het begin van het nieuwe parlementaire jaar zijn volkomen beheerst geworden in het parlement én in de pers door de minder fraaie, men mag zelfs wel zeggen de wat ongelukkige motie van de heer Burger. Men weet wat deze motie inhield: het informeren naar de inzichten van „bevriende" mogendheden betreffen, de de bestuursvorm van Nederlands Nieuw Guinea en de perspectieven van het aangaan van een trustschap tussen Nederland en de Verenigde Naties. Men moet zich afvragen welk doel er met deze motie was gediend. Bij de verschillende discussies over het vraagstuk Nieuw Guinea in de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties is van de inzichten van die bevriende mogendheden wel vol doende gebleken. Men is óf voorzichtig óf halfslach tig en dit geldt dan vooral voor lan den, die het behoud van goede be trekkingen met Indonesië hebben te overwegen. Dat behoeft dan altijd nog niet te zeggen, dat zij het oneens zouden zijn met het Nederlands1 standpunt. Prof. Romme heeft dan ook aller- duidelijks doen uitkomen, dat dit vol strekt geen zin had, omdat het ene land zich op dit standpunt zou stel len, het andere weer op een ander al naar gelang de politieke verhoudin gen hen daartoe dwingen. Van een opheldering van deze kwestie zou zeker geen sprake zijn, de twijfel welke intussen hoofd zakelijk heerst in de P.v.d.A. zou zelfs nog toenemen. Ondanks deze argumenten, ondanks het feit, dat 's heren Burger partij genoot dr Drees zich ook tegen deze motie verzette en zelfs ondanks het feit, dat het programma van dit kabi net, dat toch door de heer Burger bij een werd geïnformeerd, handhaving van de status quo en opvoeding tot zelfstandigheid vermeldde, heeft de ze laatste toch zijn motie verdedigd en gehandhaafd. Het was kennelijk zijn bedoeling de zaak Nieuw Guinea andermaal in discussie te brengen juist op een ogenblik, dat er na de redevoeringen van minister Luns in New York eni ge rust in deze kwestie was ingetre den. jytEN MOET WEL AANNEMEN, af- gaande op allerlei artikelen en beschouwingen in socialistische dag bladen en tijdschriften, dat de heer Burger en zijn fractie veel meer in het achterhoofd hebben gehad dan de eigenlijke inhoud van deze motie alleen. De P.v.d.A. zit te worstelen met een belangrijk verkiezingsverlies, voor een flink deel veroorzaakt door het optreden van de Pacifistisch So cialistische Partij, die er vooral wat defensie betreft heel andere ideën op na h«.udt dan de P.v.d.A. Er is een scherpe critiek geweest van het N.V.V. over het perspectief loze sociale beleid van de regering en vooral is er ernstige onenigheid over Indonesië en Nieuw Guinea, waarvan ir Vos, de oud-minister, nu senator voor de P.vd.A., in het blad „Vrij Ne derland" reeds blijk heeft gegeven. Hij schreef daarin, dat men een weg zou moeten vinden om Nieuw Gui nea aan Indonesië over te dragen. Het is echter niet alleen de druk van de Pacifistisch Socialistische Par tij, maar ook het standpunt van de P.v.d.A.-fractie uit de Eerste Kamer, welke de P.v.d.A. in de Tweede Ka mer waarschijnlijk tot deze minder fraaie motie heeft gebracht. Het kan niet anders of er moet meer aan de hand zijn dan alleen het opnieuw aan de orde stellen van de zaak Nieuw Guinea, indien een Tweede Kamer-fractie als de P.v.d.A. met veel rumoer zulk een motie in dient en in stemming laat brengen, nadat de eigen minister president dr Drees deze motie namens het hele kabinet heeft afgewezen en ook alle andere fracties zich daartegen heb ben verklaard. Zijn het soms de opvattingen van de P.v.d-A.-fractie in de Eerste Ka mer, die, naar verluidt, zich met bij na algemene stemmen achter het standpunt van ir Vos zou hebben ge plaatst om afstand te doen van Nieuw Guinea? Het hele optreden van de socialis tische fractieleider, de heer Burger, doet denken aan de kat, die poli tiek in het nauw zit. Wilde hij, zo als prof. Romme neigde te veronstel- len, de weg openenom straks het voorbeeld van ir Vos te kunnen vol gen? Voorlopig valt dit niet te bewijzen, maar misschien zullen de algemene politieke beschouwingen in Eerste Kamer enige opheldering geven, in dien tenminste intussen deze over tuiging niet de overhand heeft gekre gen, dat het politiek gesproken be ter is voorlopig op de door de heer Burger en de heer Vos ingeslagen weg niet voort te gaan. ren afgetreden. Die regering wab pas vier dagen aan het bewind. De president heeft bij proclamatie de grondwet buiten werking gesteld. De centrale regering en de provin ciale regeringen zijn ontbonden. Het gezag is in handen gelegd van de op perbevelhebber van het leger. De po litieke partijen moeten haar activi teit staken eri de volksvertegenwoor digingen van staat en provincies zijn ontbonden. De president zegt in de proclama tie, dat hij de staat van beleg heeft afgekondigd, omdat politieke avon turiers poogden de betrekkingen tus sen Pakistan en landen als de Sow- jet-Unie, de Verenigde Arabische Republiek en communistisch China te verstoren. Hij zei „met zeer grote bezorgdheid de meedogenloze strijd om de macht" te hebben gadegesla gen. De president zei van plan te zijn een aantal „vaderlandslievende per sonen" bijeen te brengen om de po litiek van Pakistan aan een onder zoek te onderwerpen en naar een grondwet te streven, die meer in overeenstemming is met de aard van de Mohammedanen. Staal van beleg in Pakistan Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig tot donderdagavond. Opgemaakt woensdag 11.15 uur). NOG VRIJ ZACHT Half tot zwaarbewolkt maar j slechts hier en daar enige lichte i regen. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk zuidelijk, later wes- telijk. Weinig verandering in temperatuur. 9 okt. zon op 06.53; onder 18.02; maan op 02.17; onder 16.12. Hoogwaterstanden 9 Okt. v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. temp. HELSINKI geheel bewolkt 14 C. STOCKHOLM onbewolkt 14 OSLO zwaar bewolkt 14 KOPENHAGEN onbew lkt 16 ABERDEEN zwaar bewolkt 13 LONDEN motregen 15 AMSTERDAM zwaar bewolkt 14 BRUSSEL zwaar bewolkt 17 LUXEMBURG onbewolkt 14 PARIJS licht bewolkt 17 EORDEAUX mist 18 GRENOBLE geheel bewolkt 12 NICE geheel bewolkt 17 BERLIJN mist 16 FRANKFORT mist 15 MüNCHEN geheel bewolkt 12 ZURICH geheel bewolkt 12 GENèVE zwaar bewolkt LOCARNO geheel bewolkt 15 WENEN niet ontvangen INNSBRUCK geheel bewolkt 16 ROME AJACCIO MADRID MALT.ORCA ALGIERS zwaar bewolkt zwaar bewolkt niet ontvangen niet ontvangen regen Morgen opklaringen Over de gehele breedte van de oceaan strekt zich ongeveer tussen 45 en 40 graden noorderbreedte een gebied van hoge luchtdruk uit, dat een uitloper heeft tot over de Al pen. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied is in de hogere la gen van de atmosfeer een zeer krachtige westelijke stroming aan wezig, waarmee warme lucht tot over Ierland en Engeland werd ge voerd. Het warmtefront, dat deze lucht aan de voorzijde begrenst, trekt nu over Engeland in de rich ting van Nederland. Het wordt ge volgd door het koufront van een die pe depressie, welke ten zuiden van IJsland tot ontwikkeling is gekomen. Dit koufront zal ons land reeds de komende nacht bereiken, zodat de in aantocht zijnde zachte oceaanlucht spoedig weer zal worden verdreven. De koufrontpassage zal waarschijn lijk met enige regen gepaard gaan, maar morgen overdag worden flinke opklaringen verwacht. De wind ruimt dan naar west en blijft vry krachtig. Premier Nehroe van India brengt op het ogenblik een bezoek aan de Maharadja van Bhoetan. Bhoetan is een deelstaat van India. Nehroe moest daartoe door Tibet, dat door de Chinese volksrepubliek is „geannexeerd" Foto: premier Nehroe werd aan de Tibetaanse grens verwelkomd door de Chinese generaal Tang Kwam San. President Iskander Mirza heeft dinsdagavond de staat van beleg af gekondigd. Hij deed dit nadat zes ministers van de coalitieregering oi.v. premier Firoz Khan Noon wa Korreltje De dood is, van alle bezoekers, de meest aangekondigde en de minst verwachte. Paul Bourget.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1