m jtv 1 SB8R 31 fi* Landbouwschap wil hogere garantieprijs voor melk Zeeuwse metselaar vindt zilverschat Volle melk volledig fiasco Bende minderjarige dieven geknipt DINSDAG 7 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dr. Drees slaat eerste paal voor tweede T. H. In Eindhoven heeft de Nederlandse minister-president dr. W. Drees maandag de eerste paal in de grond geheid voor het nieuwe gebouw van de Technische Hogeschool in de Nederlandse lichtstad. Het was de eerste van de 1075 palen waarop het nieuwe gebouw zal komen te rusten. Kruik vol zilvergeld Een Walcherse landbouwer, de heer J. Francken uit Domburg had beslo ten een nieuw woonhuis te laten zet ten op de plaats, waar nog kort gele den een oude koestal stond. Hij had de stal laten afbreken omdat die niet met de bouwplannen overeenkwam. Gistermorgen was de metselaar Jan Bogerd uit Domburg bezig met leg gen van de fundering van het nieu we huis, toen hij plotseling op iets hards stootte. De metselaar groef nog wat dieper om met zijn schop onder het harde voorwerp te komen. Wie schetst zijn verbazing, toen hij bemerkte, dat hij op een kruik gestoten was, die boor devol met zilveren munten zat. Het waren om precies te zijn 243 zilveren munten, groen van ouderdom en net iets groter dan een hedendaagse rijks daalder. De heer Francke, kon evenmin als de metselaar zijn ogen geloven en om zekerheid te krijgen over de echtheid en de waarde van die vondst, reisde hij met de munten naar Breda, waar hij een expert op 't gebied van oude munten consulteerde. Een onderzoek wees uit, dat men hier te doen had met 243 munten, waarvan 20 Engelse munten met de beeldenaar van Willem Hl, de Stad houder-Koning, en de rest Zeeuwse dukaten, waarvan de jongste in het opschrift het jaartal 1738 bedraagt. Vermoed wordt, dat de munten in de tweede helft van de achttiende eeuw begraven zijn, nadat de mun- SCHELDERS- EN STUKADOORS WERKZAAMHEDEN IN DE WINTER. Evenals vorig jaar is geschied, heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor het aanstaande winterseizoen een tijdvak aangewe zen, waarbinnen de uitvoering van schilders- en stukadoorswerkzaamhe den aan het inwendige van wonin gen zal gelden als het aanbrengen van verbeteringen in de zin van de wet grootboek woningverbetering. Dit tijdvak is gesteld op de perio de van 10 november 1958 tot en met 14 maart 1959. Dit houdt in, dat voor de kosten, verbonden aan bedoelde werkzaamhe den uiteraard voor zover ze zijn uitgevoerd in woningen welke onder de toepassing van de wet grootboek woningverbetering vallen uitbe taling kan worden verzocht van de gedaald. ten uit de roulatie genomen waren. De waarde van de Zeeuwse dukaat, die in de tweede helft van de zeven tiende eeuw in omloop werd ge bracht, bedroeg toen 52 stuivers. Er werden ettelijke miljoenen van deze munten geslagen door de provinciale Munt van Middelburg, waarvan er maar enkele honderden zijn overge bleven. Er werden wel 10 miljoen van deze zilverstukken omgesmolten en de rest werd door particulieren opgepot want de dukaat was een zeer gewilde geldbelegging. De zil- verwaarde is niet meer zo hoog maar als verzameling oude munten heeft de vondst een waarde van naar schat ting enkele duizenden guldens. TOMATEN NAAR IERLAND EN NOORWEGEN. Hoewel er op het ogenblik niet zo veel tomaten meer worden aangebo den als enkele weken en maanden geleden, is dit produkt toch nog zeer belangrijk voor onze groenteveilin gen en de totale wekelijkse export ligt nog tussen 2 en 3 miljoen kg. Engeland en West-Duitsland zijn daarbij de voornaamste afnemers. Met ingang van 6 oktober is ook de grens van Noorwegen weer open ge gaan voor tomaten en verder heeft Ierland bekend gemaakt dat het op 15 oktober de invoer van tomaten zal vrijgeven. Laatstgenoemd land sloot enkele maanden geleden zijn gren zen voor_ dit produkt om de eigen oogst te beschermen. Als steeds gezellig en hedenavond CORRY BROKKEN HOUTRUST DEN HAAG Waarom teruggezonden? Vragen van twee kamer leden over verstekelingen Twee leden van de Tweede Ka mer, mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) en de heer Van Rijckevorsel (KVP), hebben minister Samkalden gevraagd waarom 37 verstekelingen naar Indonesië teruggezonden zijn. De Kamerleden vragen o.a. of men van de Indonesische regering enige bevestiging verkregen heeft dat de verstekelingen, van wie 30 Zuidmo- lukse jongemannen, met een gemid delde leeftijd van ongeveer 21 jaar, geen gevaar te duchten hebben bij aankomst in Indonesië. Heeft de In donesische diplomatieke vertegen woordiging aldus de Kamerleden zich ooit bekommerd om deze mensen? Heeft deze vertegenwoor- Een kijkje op de vakbeurs van groenten en fruit Een overzicht van de Vakbeurs voor Groenten en Frul t in de Rlvièrahal te Rotterdam, welke gistermiddag zijn poorte n opende. Dr. Schönfeld verongelukt De taalgeleerde, dr. M. Schönfeld, die in binnen- en buitenland grote - bekendheid genoot, is in de leeftijd diging aan de verstekelingen, die zijvan 73 jaar op buitengewoon tragi- volgens de Ned. regering als „Indo-1 Sche wijze om het leven gekomen. nesiërs" zou moeten aanmerken, In donesische paspoorten of andere reis- papieren verstrekt? Bestaat er enige zekerheid, dat de verstekelingen in Indonesië zullen worden toegelaten? Ook vragen de Kamerleden o.a. welke van de 37 in aanmerking ko men voor een beroep op politiek asiel. Zijn zy van de mogelijkheid hiervan op de hoogte gesteld? Is de permanen te vreemdelingen-adviescommissie ge hoord, voor het besluit tot uitwijzing is genomen? Tenslotte wordt gevraagd wanneer en hoe aan de betrokkenen het be sluit tot terugzending is meegedeeld en of de berichten over een honger staking onder de verstekelingen op waarheid berusten. HAARLEMSE BLOEMENKEURING De bloembollenkwekers, die giste ren de bloemen in de keuringszaal te keuren kregen, hebben daar stel lig geen laaiende hoofdpijn van op gelopen. Er viel n.l. al bijzonder wei nig te beoordelen: het bollen vak is, wat de bloemen betreft, een paar heel rustige maanden ingegaan. Daar prijkte voor de zoveelste keer de fraaie blauwe Catananche coerulea major van P. v. Hensbergen, Hille- gom; een zeer rijkbloeiende vaste plant, die enkele jaren geleden als een komeet omhoog schoot, maar weer even snel ter aarde tuimelde, omdat er voor de bloemkwekerij enige minder feestelijke gebreken aan kle ven. Daarnaast stond de bijzonder mooie dubbele colchicum hybr. Wa- terlily van C. v. Tol, Katwijk, en van de Lissese bijgoedkweker Drost zagen we opnieuw enkele takjes van het charmante bolgewasje Zephyran- thus robusta. Ongelooflijk mooi von den we de fonkelend rode Nerine corusca major van Staat's Bloem- bollenbedrijf, Bennebroek. Het dah lia-seizoen is nog niet helemaal op slot; Geerlings, Heemstede, bracht zijn fraaie lichtlila s.c. Gladys, van Ant. Nuijens, Limmen, zagen we de mooie pompon Sweet Harmony, van Maarse, Aalsmeer, de oranje s.c. Sunmaid en van de fa. Van Oosten uit Den Haag de grote gele s.c. Cea- sar en de lichtpurperen Nocturne. AKKOORD MET LAGERE MELKPRODUKTIE Het Landbouwschap heeft de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening voorgesteld de ga rantieprijs voor de melk voor het komende melkjaar, dat midden okto ber begint, vast te stellen op 29.05 per 100 kg. De garantieprijs voor het huidige melkjaar is ƒ28.90. Verleden jaar had het Landbouw schap de minister gevraagd de ga rantieprijs vast te stellen op f 29.80. De minister is daarmede toen niet akkoord gegaan. Het feit, dat thans een lager be drag wordt voorgesteld, houdt dus in, dat de kostprijs voor 100 liter melk vergeleken met verleden jaar iets is op het grootboek gestorte gelden, dan wel ontheffing van de verplichte stor ting. Met ministerie van Volkshuisves- en bouwnijverheid herinnert er aan, dat om uitbetaling of ontheffing te kunnen verkrijgen, de kosten van aangebrachte verbeteringen tenmin ste 30 pet. moeten bedragen van het totale bedrag dat voor de desbetref fende woning vóór 1 januari 1967 op het grootboek zal moeten worden gestort. Een verzoek om uitbetaling of ont heffing zal binnen drie maanden na gereedkoming van de werkzaamhe den bij het gemeentebestuur moeten worden ingediend ter verkrijging van de vereiste goedkeuring. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat minister Vondeling akkoord zal gaan met het door het Landbouwschap voorgestelde bedrag. De gearantie-prijs, hoe die ook zal uitvallen, zal slechts gelden voor een produktie van vijf miljard liter melk. Het Landbouwschap heeft nl. aan minister Vondeling laten weten, dat zij akkoord kon gaan met deze hoe veelheid. Dit jaar werd de garantie prijs uitbetaald over maximaal 5.18 miljard liter. Men kon niet akkoord gaan met de suggestie van de minister het markt risico te laten dragen door de veehou ders. Dit zou naar de mening van het Landbouwschap een aantasting van het garantiebeeld betekenen. Wel wil het Landbouwschap de minister in overweging geven de garantieprijzen voor tarwe, voeder- granen en fabrieksaardappelen te verhogen. Daardoor zou de akker bouw aantrekkelijker worden, en de produktie van melk ongetwijfeld niet verder stijgen. De voorstellen, welke het Land bouwschap de minister heeft gedaan betekenen een besparing van f 40 miljoen. Het geschatte tekort op het Landbouw Egalisatie Fonds is f 450 miljoen. Tweede betaling. Minister Vondeling heeft besloten aan melkveehouders een tweede beta ling op de melkprijsgarantie 1957 1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoeveel heid melk. De eerste uitkering (begin juli, vier cent per kg), had betrekking op de hoeveelheid, geleverd in de pe riode 10 november 195721 juni 1958. Het produktschap Zuivel zal de tweede uitbetaling zo regelen, dat de zuivelfabrieken omstreeks half oktober over de gelden van de uit- Op een doodstille plaats op het land goed „De Wolfsberg" op de grens van Hilversum en 's-Graveland heeft gis teren een landarbeider zijn stoffelijk overschot gevonden. Zoals hij dat vaker placht te doen, was dr. Schönfeld ook het afgelopen weekeinde gaan wandelen in de Gooise bossen. Op het landgoed „De Wolfsbreg" van jonkheer Six schijnt hy op het natte bladerdek te zijn uit gegleden. Hij is toen voorover in een modderpoel gegleden en heeft zich daaruit waarschijnlijk niet meer kunnen oprichten. Dr. Schönfeld heeft vele taalkun dige werken het licht doen zien. Zijn proefschrift handelde over de her komst van Germaanse namen van Griekse en Romeinse oorsprong. De „Historische grammatica van het Ne derlands", die hij later schreef wordt nog steeds gebruikt by de studie van onze taal. In 1930 werd dr. Schön feld benoemd tot lid van de Konink lijke Nederlandse Academie van We tenschappen. Ook het buitenland overlaadde hem met benoemingen en eerbewijzen. Zo was de overledene o.m. ere-doctor aan de universiteit van Leuven, erelid van de Koninklijke Vlaamse Akademie voor Taal- en Letterkunde Door de Spaanse regering werd dr. Schönfeld benoemd tot officier in de Orde van Alfonso de Wijze. Op woensdagmiddag om half twee zal op de Noorderbegraafplaats te Hilversum de teraardebestelling plaats vinden. Het Tweede Kamerlid de heer van Meel heeft, aan de v^>n Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening de volgende schriftelijke vra gen gesteld: 1. Is het waar, dat bij de invoer van een lading kippen uit België naar Nederland via het grenskan- toor Wernhoutsbrug zich moeilijkhe den hebben voorgedaan ter zake van een certificaat, dat niet geheel aan de aan dat certificaat gestelde eisen zou hebben voldaan? Is het juist, dat ten gevolge daarvan de doorvoer op onthoud heeft gehad en dat een aan tal kippen door verstikking om het leven is gekomen? 2. Indien dit waar is, is de minht°* dan bereid van de juiste toedracht van deze zaak mededeling te doen 3. Indien uit de mededeling betref fende de juiste toedracht van deze zaak zou blijken, dat hier sprake is van een omissie in een formaliteit, acht de minister dan de mogelijkheid aanwezig, dat in de toekomst deze en soortgelijke gebeurlijkheden binnen het kader van de Benelux kunnen worden voorkomen? De verwachting van minister Von deling, dat de afzet van melk met 3,75 vet 10 procent van de volledi ge melkomzet zou bedragen is niet uitgekomen. De gemiddelde verkoop van de volle melk is slechts 0,5 van het totale melkverbruik. Alleen in Zuid Limburg bestaat enige be- langsteilling voor de vette melk. Dit staat in een overzicht dat is sa mengesteld door het Productschap voor Zuivel en dat morgen op de openbare vergadering van dit pro- Minister voorwaardelijk achter tralies Kil Prof. dr. I. Samkalden, minister van justitie, heeft gisteren, aan de Wete ringschans te Amsterdam, de nieuwe psychiatrische afdeing van het huis kering ter doorbetaling aan de vee-1 van bewaring geopend. De foto geeft een overzicht van de nieuwe afdeling, houders kunnen beschikken. 1 Onder de aanwezigen bevindt zich de minister. ductschap in Den Haag besproken zal worden. De vergadering zal dan o.a. de vraag voorgelegd krijgen, of het niet wenselijk is de productie van de on verkoopbare volle melk stop te zet ten, omdat er uit het bedrijfsleven vrij algemeen de wens naar voren komt, zich niet meer met dit weinig winstgevende object op te houden. Na een inbraak in een sigarenwin kel in het Liniekwartier te Breda, kreeg de recherche aldaar het signa lement van een van de daders. Het bleek een zeventienjarige jongen te zyn, die na zijn aanhouding stukje bij beetje een bekentenis aflegde dat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstal en vernieling. Hij gaf de politie ook inlichtingen, waarop zij kon overgaan tot de arres tatie van twee andere knapen, 15 en 16 jaar oud, die zich in Den Haag op hielden en daar door de politie wer den geknipt. Een vierde lid van de bent bleek al wegens een ander feit in het huis van bewaring in Breda te zitten. Het viertal bekende dief stallen gepleegd te hebben in het Diaconessen Ziekenhuis, de r.k. stich ting Zonneschijn, en in de sigaren winkel waar de sleutel lag voor het „oprollen" van de bende. Bovendien hadden de jongens vernieling aange richt, in de werkplaats van minder validen eveneens te Breda om dat ze daar geen geld vonden. Horeca - bedrijfsapostolaat te Den Haag- Scheveningen Op verzoek van Z.H.Exc. de bis schop van Rotterdam heeft de hoog- eerw. pater drs L. Hoogveld, Provin ciaal der Augustijnen, als bedrijfs- aalmoezeniers voor Horeca te Den Haag en Scheveningen voorgedragen de paters C. v. d. Leemputte en M. de Haas. Pater C. v. d. Leemputte werd in 1945 priester gewyd. Hij begon zijn priesterlijke loopbaan te Witmar- sum, waar hij socius van de novicen- meester was en procurator van het klooster. Vervolgens werd hy over geplaatst naar Eindhoven, alwaar hij godsdienstleraar aan het gemeente lijk lyceum was. terwijl hij tevens verbonden werd aan de philosophi- sche cursus van het Schriftelijk Stu diecentrum te Culemborg. Hij stu deerde enige tijd philosophie aan het Angelicum te Rome en aan de Kath. Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij zich vooral spe cialiseerde op het bedrijfsapostolaat. Hij was voorts geestelijk adviseur van de hotel geëmploveerden te Eind hoven en plaatsvervangend adviseur in het hoofdbestuur. Dit jaar maakte pater v. d. Leemputte op uitnodiging van de Amerikaanse ambassade te Den Haag een studiereis naar Ame rika om zich aldaar te verdiepen in de problemen van de hotellerie. Pater M. de Haas werd in 1939 priester gewijd. In de Friese diaspora was hij een van de oprichters van het Katholiek Vormingscentrum „Vi- nea Domini" te Witmarsum. In Utrecht werkte hij voornamelijk on der de onkerkelijken. In 1951 werd hij door zyn Provinciaal naar Frank- ryk gestuurd om daar mee te wer ken aan de oprichting van de Fran se Augustijnse Provincie. Van 1952 tot 1955 was hij prior te Parijs en consiliarius van de Vicaris Provin ciaal. Nadat de canonieke tijd van zyn prioraat verstreken was. werd hii benoemd tot pastoor te Witmar sum. Beide paters hebben als voorlopige woning een etage betrokken op de Frankenslag 87 te ^"heveningen. Te lefoon tijdelijk 557869. Bij het naderen van een spoor wegovergang in het spoorwegover gang in het buurtschap Westenholte, reed de 57-jarige gehuwde arbeider G. J. Reins uit Zwollerkerspel op zijn rijwiel aan de linkerkant van de weg. Plotseling stak hy om onverklaarba re redenen de weg over, waardoor hy door een vrachtwagen gegrepen werd en op slag gedood.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5