S)e £cki6e(5ot4/fca/tit Aanzienlijke verbetering in toestand H. Vader Rome op de knieën rond een ziekbed Paus had in 't Vaticaan willen sterven De Paus over plastische chirurgie In Rome zag men 's Pausen instorting aankomen De overstromingen in Zuid Frankrijk »SEAW0LF« WEER BOVEN WATER Algerijns verzet neemt af Zweedse koning in wolkbreuk weer i KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DINSDAG 7 OKTOBER 1958 50ste JAARGANG No. 14529 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Rustige nacht in Castelga Hoewel de toestand van Z. H. de Paus nog ernstig is, schijnt het ergste gevaar geweken te zijn. Zijne Heiligheid heeft volgens inlichtingen uit het pauselijk paleis vannacht een rustige nacht gehad en enige uren vrij goed geslapen. Ook gisteravond waren de berichten geruststellend; volgens de mededelingen van Radio Vaticana viel er een belangrijke verbetering in de toestand van de Paus waar te nemen. De bloedsomloopstoornis in de hersenen blijkt een vorm van trombose te zijn. Aanvankelijk kon de Paus bijna niet praten en geen vast voedsel gebruiken, doch gisteravond was de verlamming reeds zover geweken, dat hij weer spreken kon. In.het eerste bulletin, dat maandag door 's Pausen lijfartsen werd uitge geven, stond dat men met de dringende noodzakelijke behandeling was be gonnen, doch tegen de avond maakten de vier artsen bekend, dat „de toe stand van de Heilige Vader aanzienlijk verbeterd" was voorzover het de bloedsomloop in de hersenen betreft, en vanmorgen maakte het Vaticaanse persbureau bekend, dat de toestand van de Paus blijft vooruitgaan. STILTE-KORDON OM HET PALEIS Zodra het verontrustende nieuws van de ziekte van de Paus gister morgen bekend werd, verzamelde een menigte zich op het plein voor het grote bruine zomerpaleis van Castelgandolfo, waar de Paus op het ogenblik vertoeft. De Italiaanse poli tie zond onmiddellijk versterkingen en rondom het paleis werd een „stilte kordon" gelegd om de mensen op een afstand te houden. Alle ramen van het paleis waren gesloten. De voornaamste kerkelijke leiders die in geval van het overlijden van de Paus voorlopig de Kerk moeten besturen, spoedden zich naar het pa leis van Castelgandolfo. Het waren kardinaal Clement Micara, vicaris van Rome en onder-deken van het H. College (de deken, kardinaal Tis- serant, is op het ogenblik in Frank rijk), mgr. Domenico Tardini, pro secretaris van staat, en de kardinalen Angelo dell'Acqua, Carlo Grano" en Giuseppe Pizzardo. Prof. Galeazzi Lisi en prof. Ferdi- nando Corelli waren bij het ziekbed aanwezig, toen de Paus maandag ochtend het bewustzijn verloor. Zij dienden injecties toe en lieten prof. Gasbarrini en prof. Ermanno Mingaz- zini (een der beste Italiaanse urolo gen) roepen. Prof. Gasbarrini is de maagspecia list, die de Paus vier jaar geleden heeft behandeld. Om half twaalf maandagochtend keerde het bewustzijn terug. Hij be dankte degenen rond zijn bed voor hun belangstelling. Zijn stem was echter zwak en miste iedere uitdruk king. Even nadat de Paus tot het be wustzijn was teruggekeerd, werd hem de H. Communie als viaticum uitge reikt. De bevolking van Castelgandolfo kwam spoedig op de hoogte van de ernstige ziekte van de H. Vader, om dat een bruidspaar juist gehuwd in de parochiekerk van het dorp, be richt ontving, dat de toegezegde audiëntie bij de Paus niet kon door gaan. Paus wilde in Vaticaan sterven. De gehele dag heeft gisteren een ambulance-wagen te Castelgandolfo gereed gestaan, omdat de Paus de wens te kennen had gegeven om naar het Vaticaan vervoerd te worden, teneinde daar te sterven. De artsen achtten een dergelijk vervoer even wel niet verantwoord, zodat de over brenging niet is uitgevoerd. ROME BAD Door de kardinaal-vicaris, z.e. kar dinaal Micara, is bij het bekend wor den van het verontrustende nieuws uit Castelgandolfo een oproep tot de geestelijkheid en de gelovigen van het bisdom Rome gericht, er voor te bidden dat God het leven van de Paus voor de Kerk en voor heel de mensheid moge sparen. Paus Pius XII heeft zaterdag te genover een aantal plastische chirur gen gezegd, dat het moreel ontoe laatbaar is een persoon te opereren die daarom vraagt „uitsluitend uit ijdelheid of om aan de mode mee te doen". Plastische chirurgie, zei de Paus, is moreel ontoelaatbaar als het er om gaat iemands verieidings kracht te vergroten, waardoor anderen gemak kelijker tot zonde komen, of wanneer zij ten doel heeft een misdadiger voor de justitie onherkenbaar te ma ken. Maar aan de andere kant konden talrijke redenen een operatie gerecht vaardigd doen zijn. Misvormingen en ook onvolmaaktheden konden psy chische storingen veroorzaken, een beletsel vormen in sociaal opzicht of hinderlijk zijn bij het werk van be paalde mensen, vooral als zij een rol spelen in het openbare leven of in de kunst. Tevens gaf de kardinaal-vicaris op dracht dat in alle kerken en kapellen van het diocees het Alerheiligste zou worden uitgesteld. In talrijke kerken te Rome hebben gelovigen de nacht biddend doorge bracht. OOK EEN NIERVERSTOPPING. De Italiaanse hoogleraar in de uro logie, prof. Mingazzini, vertelde ver slaggevers, dat de toestand van de Paus hoopgevend is. Hij was de ge volgen van een nierverstopping te bo ven gekomen, zei hij, hetgeen evenwel niet betekende, dat de Paus nu buiten gevaar is. Maar hij beschikt thans weer over zijn geestvermogens zoals herinnering en spraak. De hoogleraar voegde er aan toe dat de Paus nog moeilijkheden had bij het eten van vast voedsel en dat de Paus de eerst komende dagen nog niet naar Rome zou terugkeren. De verbetering in de toestand werd dinsdagochtend in een officieel medisch bulletin bevestigd. Uit dit bulletin bleek voorts, dat de temperatuur van de Paus gewoon 37 is en dat ook zijn ademhaling nor maal is. Zijn ?eest blijkt volkomen helder en er zijn geen tekenen van bewe gingsstoornissen. De hik kwam gis teravond terug maar verdween dins dagmorgen weer, aldus het bulletin. Overmatige werkzaamheid De plotselinge instorting van de H. Vader kan men eigenlijk weer niet zo plotseling noemen als dit op het eerste gezicht schijnt. Want van het eind van 1952 af heeft Pius XII bijna periodiek inzinkingen in zijn gezond heid meegemaakt, die steeds te wij ten waren aan te hard werken. Tel kens weer werd de Paus door zijn lijfarts dr Galeazzi-Lissi gewaar schuwd dat hij rust moest nemen, maar telkens ook weer vernam men, dat hij daaraan in het geheel niet of maar zeer beperkt gehoor wilde ge ven. In januari 1953 openbaarde zich bij de oververmoeide opperherder de eerste hik-verschijnselen, die hem zo hinderlijk waren; ook kreeg hij toen bronchitis en longontsteking; zijn huisarts nam intrek in het Vatikaan en riep de hulp van specialisten in. Maar zelfs toen hij door hevige koorts gekweld werd, heeft de Paus nog elke dag een tijdje naast zijn bed doorgebracht en zijn staatssecretaris sen ontvangen. Eind februari keerde de bijna ver dwenen hik terug, omdat de Paus te vroeg zijn werk had hervat. Eerst be gin maart was hij zover hersteld, dat hij in het openbaar kon verschijnen. Zijn audiënties wilde hij niet ver minderen, hoezeer men in zijn omge ving ook probeerde hem ertoe te be wegen. Begin december 195- openbaarde zich bij de H. Vader opnieuw een in zinking, welke nu echter veel ernsti ger was. De H. Vader leed uitwen dig aan hevige hik, welke nu dieper onderzocht werd. Zij bleek te ont staan door een maagzweer. Maar zijn gestel was ook geheel aangetast, zijn hart had aanvallen van zwakte te verduren. Op 2 december 1954 moes ten hem de H.H. Sacramenten der Stervenden worden toegediend. De gehele katholieke en niet-ka- tholieke wereld verkeerde in angsti ge spanning. De nacht van 2 op 3 de cember 1954 was bijzonder critiek, doch volgens berichten, die volgens de Oss. Romano op waarheid berus ten, is hem Christus toen verschenen. De Paus meende, dat Christus hem kwam halen, doch de verschijning beduidde Pius Xn, dat het niet het geval was. Op dat ogenblik is de beterschap in de gezondheidstoestand ingetre den. Het heeft echter nog tot begin april 1955 geduurd eer de Paus volle dig hersteld was. Na die tijd is het behoudens enkele voorbijgaande kleine, ongesteldheden steeds goed gegaan met de Paus, dank zij de injecties die Hij op voor schrift van de Zwitserse specialist dr Niehans regelmatig ontving. De Paus verzette veel werk, maar niet overmatig veel. Tot dat hij deze zomer naar Castel Gandolfo vertrok en daar plotseling weer met een leven begon, zó druk als wij te voren bijna niet hadden meegemaakt. Zo eindigde hij op 29 juni een Encycliek voor en over de Kerk in China, ontving voortdurend duizenden en duizenden pelgrims, schreef zijn nieuwe Encycliek over de Vrede, die hij op 15 juli publiceer de, en begon in augustus met een se rie toespraken die hij tot begin okto ber voortzette. Deze toespraken be troffen alle zeer essentiële vraag stukken. Onderwijl richtte hij zich per ra dio tot alle delen der wereld, in Equador tot het Eucharistisch Con gres, in Brussel tot de bezoekers der Expo, in Italië tot de Sociale Week, in Nederland tot het Maria-Congres, in Lourdes tot het Mariologisch Con gres. Wij spreken nog niet van de talrij ke brieven, die hij tot verschillende andere congressen richtte. Het was bekend, dat de Paus de laatste tijd practiscb alles zelf deed en bijna niets meer aan kardinalen of adviseurs overliet. In Rome was men daar in zekere mate ontstemd over en voorzag reeds, dat de Paus dit niet vol zou houden. Geen wonder dan ook, dat de in zinking gekomen is. Vorige week openbaarde zich opnieuw de hikver- schijnselen, waarvan men gewend is, dat zij diepere malaise voorafgaan. Weer drongen de geneesheren aan op rust, maar de H. Vader wi1de daarvan niet weten. Het scheen alsof hij door een heilige haast gedreven werd. Zondag nog ontving hij nota rissen en hield gedurende 20 minuten een toespraak tot hen. Totdat maan dagmorgen te half negen de ernstige aanval van hers en trombose optrad, die de Paus verlamde en aan de rand van het graf bracht. Bij de overstromingen in het zuiden van Frankrijk (departement Gard) zijn 36 mensen om het leven gekomen en 45 dorpen verwoest; circa 20.000 mensen zijn zo goed als dakloos ge worden. Overal waar het water daalt, kan men zien dat de velden en wijngaar den met een laag slijk zijn bedekt. Het is nog te vroeg om met enige ze kerheid een schatting te geven van de aangerichte schade. Het staat ech ter vast, dat deze aanzienlijk is. Het beroep van de Franse minister van binnenlandse zaken op de Fran sen heeft grote weerklank gevonden. Geld en goederen stromen binnen. VERRASSENDE VITALITEIT Dr. Galeazzi-Lisi heeft gisteravond in een verklaring gezegd goede hoop te hebben, dat de H. Vader ook dit maal er weer bovenop gebracht zal worden. De Paus heeft een rustige nacht gehad en volgens mgr. Van Lierde, sacrista van het Vaticaan, is de Paus zeer kalm. In een kamer naast het vertrek van de H. Vader, aldus heeft prof. Corelli verklaard, is een apparatuur opgesteld voor electro-cardiografisch onderzoek. Zo spoedig als mogelijk is zal de Paus aan dit hartonderzoek worden onderworpen. Kardinaal Ot- taviani achtte de toestand v. Z.H. nog steeds zeer ernstig, maar de Paus vecht tegen de dood met een ver rassende vitaliteit. De Amerikaanse atoomduikboot „Seawolf" is maandag, na een ver blijf van zestig dagen onder water, bij Long Island weer boven water geko men. De „Seawolf" dook op 7 augus tus. Het schip heeft het record van 31 dagen onder water, dat door de Ame rikaanse rtoomduikboot „Skate" in mei werd gevestigd, ruimschoots ge broken. Op 7 augustus was de „Seawolf" uit New London, Connecticut, ver trokken voor zijn recordreis. De „Seawolf" is geen moment bo ven water geweest in die zestig da gen en elf officieren en 89 man schappen aan boord kregen maandag voor het eerst weer echte frisse lucht. Een luchtverversingsinstalaltie had zestig dagen achtereen voor een be haaglijke temperatuur en voldoende zuurstof in de boot gezorgd. Welke route de boot gevolgd heeft is nog niet bekend. Mgr. HENDRIKSEN, HUISPRELAAT VAN Z. H. DE PAUS Mgr. B. J. Alferink, aartsbisschop van Utrecht, heeft aan zijn Vicaris Generaal, mgr T. G. A. Hendriksen, de mededeling gedaan, dat het de H. Vader heeft behaagd hem te benoe men tot Huisprelaat van Z .H. de Paus. Ernsi en oniroering hebben Rome in hun ban 221? isstï.' Siö ^"«NxionJ del "'""■rrnmt. Ofl(K°*a"4 Maandag schijnt in de gezondheidstoestand van Z. H. Paus Pius XII een ernstige achteruitgang te zijn opge treden. De Romeinen volgen via de kranten de laats te berichten over de gezondheid van de Heilige Vader. Sedert de volksstemming is het verzet in Algerië aanzienlijk minder intensief. De opstandelingen hebben met een tekort wapens te kampen en de verzetsdaden nemen in aantal af, zo heeft een officiële woordvoerder maandagavond in Algiers verklaard. In de afgelopen week hebben Fran se veiligheidstroepen in Algerië 488 opstandelingen gedood of gevangen genomen en 246 vuurwapens buitge maakt. De Franse veiligheidspolitie heeft 21 Algerijnse opstandelingenleiders, onder wie vier die betrokken zijn bij de aanslag van vorige maand op de minister van voorlichting, Jacques Soustelle, gearresteerd, zo maakt het Franse min. v. binnenl. zaken bekend De gearresteerden zijn leden van een speciale groep van de FLN, die in het gebied van Parijs opereert, al dus een communiqué. Trein van regen in het ravijn Veertig personen werden gewond, doch geen enkele gedood, toen een trein bij Milaan uit de rails liep en gedeeltelijk in een diepte stortte. De oorzaak van de ontsporing moet worden in slapheid van de bodem, die door aanhoudende regens volkomen doorweekt was. De „Giornale d'Italia" meldt, dat koning Gustaaf Adolf van Zweden zondag buiten Rome door een hevige wolkbreuk is overvallen. De koning waadde tot aan zijn knieën door het water om hulp te halen voor leden van zijn gevolg, die zich in gevaar be vonden. Volgens het Italiaanse blad reed het vorstelijk gezelschap onder een hevige regen in twee auto's van Rome naar Bracciano, waar de koning deel neemt aan archaeologische opgravin gen. Plotseling brak de dijk door van een rivier langs de weg. De voorste wagen werd meege sleurd en kwam tegen een boom tot stilstand. Het water reikte tot aan de ramen. In de auto zaten twee leden van het koninklijke gezelschap en een Italiaanse chauffeur. De koning stapte onmiddellijk uit de tweede auto, die in een halve meter water tot stilstand was gekoimen. Hij waadde terug naar andere auto's om hulp te halen. Drie jonge Italianen stelden zich beschik baar en redden de inzittenden van de door het water meegesleurde wagen Hoogwaterstanden Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENIGE REGEN Toenemende bewolking met morgen enige regen. Matige, la ter nu en dan krachtige en aan de kust mogelijk harde wind tus sen zuid en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. 8 okt. zon op {>6.51; onder 18.04; maan op 01.03; onder 15.41. Enige regen BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN In de koudere lucht, die maandag ochtend na een frontpassage binnen- i AMSTERDAM stroomde, daalden de te.nueraturen jT~ in de nacht van maandag op dins dag tot lage waarden. Op enkele sta tions werden minimum temperaturen van 4 graden bereikt. Een nieuwe frontale storing, die dinsdagoch tend de Noordzee bereikte, werd in zijn oostwaartse beweging vertraagd en vertoonde bovendien minder acti viteit dan het zich liet aanzien. De storing zal met enkele buien passe ren. Op de oceaan, ongeveer 500 km. ten westen van Ierland, is een nieu we depressie verschenen, die een hoe veelheid tropische lucht in de richting van het Kanaal en Frankrijk stuwt. De regenzone van deze depressie heeft de Ierse westkust bereikt. Ver wacht wordt, dat deze depressie de komende 24 uur over Zuid-Engeland zal koersen en ook in ons land regen zal veroorzaken. Daarbij handhaven de temperaturen zich overdag onge veer op hetzelfde niveau. De komen de nacht evenwel zullen de tempera turen iets hoger zijn dan de afgelopen nacht. 8 Okt. v.m. 11.—; n.m. 11.45. Het weer in Europa weer gisteren HELSINKI geheel bewolkt 14 C. STOCKHOLM geh. bewolkt 14 OSLO licht bewolkt 15 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN half bewolkt 12 LONDEN zwaar bewolkt 16 half bewolkt 15 half bewolkt 15 niet ontv. half bewolkt 16 onbewolkt 16 regen 14 regen 21 zwaar bewolkt FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS mist motregen niet ontv. geh. bewolkt 13 zwaar bewolkt geh. bewolkt 22 niet ontv. geh. bewolkt 24 niet ontv. zwaar bewolkt 22 regen 26 18 Korreltje Lachen en glimlachen zijn poort en deur, waardoor veel goeds in de men sen kan binnenglippen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1