'I Wettelijke regeling afbetalingsstelsel in het vooruitzicht Hoofdcommissaris R'dam gaat heen F» U ROL Wereldcongres weduwen en weduwnaars wil spoedig wettelijke regeling 't HOORNTJE Ned. eierexporteurs opgelicht De dood sloeg toe llnmER Beschouwingen over woningvraagstuk op congres Kath. Instituut Volkshuisvesting Tweede uitkering van melkprijsgarantie ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De Staatssecretaris van Economi sche zaken en de Ministers van Jus titie, Financiën, Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschap pelijk werk hebben na vele jaren van voorbereiding by de Tweede Kamer der Staten-Generaal inge diend een ontwerp van wet op het afbetalingsstelsel. Dit wetsontwerp zal in de plaats komen van de thans op dit terrein van kracht zijnde wet telijke bepalingen, welke opgenomen zijn in de Wet op het Afbetalingsbe- drijf en de Wet houdende een tijde lijke regeling betreffende Afbeta lingsovereenkomsten. De eerstge noemde wet had vooral ten doel, de uitwassen welke in deze sector voor kwamen te voorkomen. Zij voorzag in een vergunningenstelsel voor de uitoefening van het afbetalingsbe- drijf en voor het optreden als afbe talingscolporteur. De tweede wette lijke regeling opende de mogelijk heid op grond van conjuncturele omstandigheden de verkoop op af betaling af te remmen. Hierover heeft de in 1950 ingestel de commissie-Lichtenauer indertijd een voorontwerp gemaakt, dat daar na door de SEE aan een onderzoek is onderworpen, hetgeen in 1956 leidde tot een advies van het PBO-orgaan, dat in menig opzicht afweek van het rapport der commis sie-Lichtenauer. Het nieuwe wetsontwerp bevat nieuwe en aan de veranderde om standigheden aangepaste bepalingen omtrent de verkoop op afbetaling, die erop gericht zijn een gezonde ontwikkeling van het afbetalings stelsel te bevorderen en misbruik zoveel mogelijk te voorkomen. Het regelt behalve de sociaal-economi sche aspecten ook de conjuncturele zijde van dit vraagstuk. Het thans bij c Tweede Kamer ingediende wetsontwerp heeft op vele punten aansluiting gezocht bij het standpunt van de SER. Het nieuwe wetsontwerp bevat be palingen, die er op gericht zijn een gezonde ontwikkeling van het afbe talingsstelsel te bevorderen en mis bruiken zoveel mogelijk tegen te gaan. Het regelt, behalve de sociaal- economische aspecten, ook de con juncturele zijde van het vraagstuk. M. a. w. de bepalingen tot afremmen (het wetje van 1956) zijn in het nieuwe wetsontwerp geïncorporeerd. Het wetsontwerp is in het alge meen slechts van toepassing op het consumptieve afbetalingskrediet, dus op goederen, die in de huishoudelijke sfeer van de consument gebruikt of verbruikt worden. Overeenkomsten van huur en verhuur, al dan niet met koopoptie, zullen voortaan eveir- eens onder de wet vallen. Bij Alg. Maatregel van bestuur kunnen ook diensten op afbetaling onder de wer king van de wet worden gebracht. Het wetsontwerp zal het mogelijk maken het sluiten van afbetalings transacties met betrekking tot be paalde goederen of diensten, indien zulks noodzakelijk mocht blijken, te verbieden. Voor afbetalingsleveranciers komt een inschrijvingsplicht (bij de K. v. K.) en voor afbetalingscolporteurs •en afbetalingsfinanciers komt er een vergunningsstelsel. De colporteurs dienen een vergunning bij B. en W. van de gemeente, waar hun onder neming is gevestigd, aan te vragen. Afbetalingsfinanciers worden in een register ten departemente van Econ. Weer de onbewaakte: Vader van acht kinderen onder trein gedood Omstreeks kwart voor acht donder dagavond heeft een trein, die uit Gouda onderweg was naar Utrecht, op een onbewaakte overweg onder Reeuwijk in volle vaart een fonkel nieuwe personenauto geramd. De enige inzittende, de 44-jarige manu facturer A. van Waay uit Zoeter - meer, werd op slag gedood. De auto werd ruim anderhalve kilometer door de trein meegesleurd en volkomen vernield. Van de treinreizigers werd alleen een dame zeer licht gewond. De heer Van Waay had juist voor het ongeluk een medepassagiere in Reeuwijk afgezet. De bestuurder van de trein is de enige ooggetuige; hij heeft de auto bij de onbewaakte over weg wel opgemerkt, maar hij was van mening, dat de chauffeur vaart minderde om te stoppen. De auto had slechts een vaart van naar schatting 10 km. Hij meende, dat de wagen aanvankelijk werd afgeremd, doch op het laatste ogenblik schijnt de be stuurder doordat hij bij het nade ren van de aanstormende trein in een verkeerde reactie het gaspedaal heeft ingedrukt de wagen meer snelheid te heben gegeven, waarna onmiddel lijk de botsing volgde. De spoorbaan was direct na het ongeval bezaaid met textielgoederen. Het treinverkeer is geruime tijd gestagneerd geweest. Eerst na twee uur kon de trein, waarvan de be stuurderscabine zwaar was bescha digd, naar Gouda worden terugge sleept. De heer Van Waay had een con fectiefabriek in Amsterdam bezocht en op de terugreis een meisje uit de Twaalfmorgen in Reeuwijk, dat op de fabriek werkt, in zijn auto meege nomen, omdat zij haar jarige vader wilde bezoeken. De heer Van Waay had haar aangeboden de omweg van Amsterdam over Reeuwijk naar Zoe- termeer te maken om haar naar huis te brengen. Toen hij het meisje bij de ouderlijke woning in Reeuwijk had afgezet en zij hem nog verteld had hoe hij verder moest rijden en had gewezen op de onbewaakte over weg, welke hij moest passeren, heeft de heer Van Waay zijn reis vervolgd. zaken ingeschreven. Van een ver gunningsstelsel voor leveranciers is afgezien. Evenmin wordt de leveranciers de verplichting opgelegd inlichtingen omtrent de koper in te winnen. Wel wordt hij verplicht de afnemer een inlichtingenformulier te doen invul len. M. a. w. de afnemer verstrekt zelf de nodige inlichtingen. Op sociaal-economische gronden voorziet het wetsontwerp in een mi nimum-kasstorting, waarvan de hoogte bij Alg. Maatregel van Be stuur zal worden vastgesteld. De hoofdcommissaris van Rotter dam, de heer H. M. C. A. Staal heeft per 1 januari vervroegd pensioen aangevraagd. Dit betekent het einde van de spanning tussen burgemeester mr G. E. van Walsum als hoofd van de po litie en de hoofdcommissaris over de beleidskwesties aangaande het poli tiekorps. De hoofdcommissaris deelt name lijk mede, dat zijn pensioenaanvrage zijn oorzaak vindt in meningsver- burgemeester wenst echter geen commentaar te geven. De oorzaak van dit conflict ligt waarschijnlijk aan verschillende ge- SER had voorgesteld een minimum j schillen met de burgemeester. ^De kasstorting van 20 pet., maar dit1 f denkbeeld heeft de regering niet overgenomen. Wel denkt de regering aan een uniform percentage (een minimum van 20 pet.?), maar zijschilpunten. Volgens de een is het heeft het om conjuncturele redeneneen gevolg van het verschil' van me- niet wenselijk geoordeeld het per- r.ing t.a.v. de opbouw van commissa- centage in de wet vast te leggen. De riaten. volgens een ander schuilt de wettelijke voorziening van 1956 laat (oorzaak in het verschil van mening de regering nu reeds de mogelijkheid omtrent de aanstelling van vrouwe- het percentage vast te stellen (voor verschillende artikelen een ver schillend percentage). Postorderbedrijven zullen ook on- lijke politieagenten. Het heengaan van de hoofdcommis saris betekent ook, dat binnen af zienbare tijd de gehele top van het der de^ nieuwe wet vallen. Indien 1 Rotterdamse politie-apparaat vervan- j.-, i ...j moet worden. Want goed een maand geleden deed de burgemeester het korps commissarissen (Rotter dam heeft er tien) aanzegging, dat de pensioengerechtigde leeftijd voor hen was verlaagd van 65 tot 60 jaar. nodig kunnen voorschriften worden gegeven omtrent het afbetalingsplan en tevens kunnen maximumkrediet- opslagen worden vastgesteld. Aan de verkoper wordt de verplichting van prijsaanduiding opgelegd. Het wetsontwerp voorziet ook in de in stelling van een commissie van ad vies. In tegenstelling tot de SER heeft de regering het wenselijk geacht voorschriften t.o.v. het produktieve afbetalingskrediet moge"'jk te ma ken. Bij Alg. Maatregel van Bestuur kunnen ook regelen worden gesteld met betrekking tot de door betaal- zegelkassen uitgegeven waardebe- wijzen. Huidgenezing Huidiu've'keid Huidgeiondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Advertentie I j J C C D I d-rs. A. J. van der Made, voorzatter volgens 3QVI6S V3Ü Q6 J.l.In. van raatj van arbeid te Breda een .1 inleiding onder de titel „Weduwen - Gisteravond om half acht zijn in en Wezenvoorzoeningen in Nederland café-restaurant „De Beurs en Mo-en Wezen voorziening en in Nederland dern" aan de Grote Markt te Breda j woor<j aan auteur Edrnond Nico- weduwen, weduwnaars en vrijgezel- over Er een zon leven" len boven de 30 jaar uit diverse lan-1 en 0p jaatste dag, maandag volgt den begonnen aan hun tweede we- siQt vergadering met discussie. Het reldcongres, dat zal voortduren tot de middag van maandag 6 oktober. De organisator van dit conggres. de heer Ger Greijn, gemeentesecreta ris te Grevenibicht (L.) sprak in zijn openingswoord over de bewogen men selijkheid van de congressisten en hun millioenen lotgenoten over de gehele wereld, hun specifieke noden hun heimelijke en vergeten grieven, hun eenzaamheid vooral, die door het lot nog vergroot wordt. „Slechts de mens kan het vooroor deel doorbreken, dat in de weduwe slechts de „lustige wit we" ziet en niet de hardwerkende, slechts door haar moed en karakter geholpen en op de been gehouden vrouw, en ook .slechts de mens vermag in de weduwnaar nog wat anders zien „dan de „bon vivant", die zijn verdriet en zijn rouw tracht te vergeten met dubieuze mid delen. „Maar omdat het nu eenmaal zo is, dat lotgenoten elkaar beter begrijpen dan buitenstaanders en omdat het werkzaamste middel tegen de een zaamheid gezelligheid is, komt dit congres voor de tweede maal bijeen". Op het pleidooi van de organisator volgde de oproep tot de vorming van een wereldfederatie. Voor de gezelligheid die de heer Greijn propageerde, had de organisa tie van het congres gisteren ook ge zorgd. Om acht uur reeds begon de ontspanningsavond met een cabaret voorstelling. Vandaag zou er gewandeld worden langs historisch Breda en zouden de congressisten ontvangen worden op het gemeentehuis. In de middag houdt wereldcongres voor weduwen, we duwnaars en oudere vrijgezellen heeft in telegrammen de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de voorzitters van de beide kamers verzocht, voor zoveel als in hun ver mogen ligt, te bevorderen, dat de re geling voor weduwen en wezen, zo als neergelegd in het advies van 25 januari 1957 van de Sociaal Economi sche Raad, zo spoedig mogelijk in een wettelijke regeling wordt omgezet. ONTWIKKELING VAN KOSTEN VAN LEVENSONDERHOUD De kosten van levensonderhoud worden op het ogenblik door de regering en vakbewegingen zeer nauwlettend gevolgd in verband met de subsidie politiek van de regering op het gebied van levensmiddelen. Het blijkt uit de cijfers van het C.B.S. dat het voedingsmiddelencijfer weliswaar enigszins terug is gelopen, doch dit is in zeer sterke mate be ïnvloed door de sterke priisdalingen van aardappelen, groente en fruit. De prijzen van de zuivelproducten bliiven vrijwel constant, terwijl deze zeer sterk beïnvloed zullen worden bij vermindering van de regerings subsidie. Tientallen Nederlandse eierexpor teurs zijn door de malversaties van de thans op de vlucht zijde Duitse za- kenman R. K. uit Dusseldorp aan degeant majoor S. Heeringa uit Leeu- rand van een faillissement gebracht.warden ernstig is gewond. K. had in de Nederlandse eierex- Tijdens het leegzuigen van een port wereld een gevestigde reputatie brandstoftank van een Hawker „Hun- SERGEANT GEWOND BIJ ONTPLOFFING Op de vliegbasis Twenthe heeft zich donderdagmiddag een. ontploffing voorgedaan, waarbij de 40-jarige ser- en zette op de eiercentra in ons land grote bedragen om. Zo kwam het. dat de achterstand, die hij in de laat ste maanden had met zijn betalingen, niet veel argwaan wekte. Hij heeft hierdoor, naar men aan neemt, zijn oplichterijen van te vo ren nauwkeurig kunnen beramen en tevens kans gezien met een belangrijk kapitaal naar het buitenland uit te wijken. Zijn faillissement was reeds aange vraagd en uitgesproken. K. dreef zijn zaken hoofdzakelijk op papier. Zijn omzetten beliepen in Nederland rer week enkele nujoenen stukt eieren, die net betrekkelijk kleine winsten van de hand gingpn, maar waarbij grote bedragen waren gemoeid. Naar in Barneveldse kringen bekend is, zijn het voornamelij ii Ne derlandso exere/.porUv.' in he.t no or den en zuiden van het land, die de dupe zijn van de Duitser. Vooral ook in Achterhoekse eierkringen heeft K. met zijn praktijken verscheidene be drijven in grote financiële moeilijk heden gebracht. Behalve in ons land heeft K. ook een aantal Duitse banken en bedrij ven benadeeld. De Duitse politie heeft een beroep op Interpol gedaan. Pracht handen Het Kath. Instituut voor Volkshuis vesting viert zijn tweede lustrum met een congres dat wordt gehouden te Berg en Dal by Nijmegen. Gister morgen sprak de voorzitter, de heer J. A. G. Alders, een openingsrede, waarin hij opmerkte, dat de behoefte zich meer en meer doet gevoelen om te zoeken naar de meest fundamen tele vragen, waar het bij de woning bouw om gaat. Men kan vaststellen dat ook in ons land geleidelijk 't on derzoek naar de menselijke aspecten steeds meer op pang is gekomen, naast een wetenschappelijke benade ring van de meeste functies welke in de woning moeten worden verricht. Van bevoegde zijde zijn vele waar schuwingen gegeven, dat aan de bouw van woningen in meer-gezins- huizen tenminste gevaren verbonden kunnen zijn. Veelal wordt echter te gemakkelijk voor dit type gekozen. De huidige won ingbou w-situatie, wordt naar sprekers' mening, geken merkt door twee hoofdmomenten. Op de eerste plaats de omstandigheid, dat de technische mogelijkheden, Pankoirl Dn rnnrontratlD waarover wij beschikken teneind» de cenneia cn conccnira »6 woningnood zo snel mogelyk te le- I ,i I |.>r nigen, uitgaan boven onze financiële in net televisiebedrijf In het Staatsblad is gepubliceerd het Koninklijk Besluit waarbij het televisiebesluit 1956 is gewijzigd. Het Kon. Besluit zal op een nader te be palen tijdstip in werking treden. De wijzigingen hebben enerzijds ten doel meer eenheid en concentra tie te verkrijgen in de leidinggevende organen van de Nederlandse Televi sie Stichting, anderzijds de nodige waarborgen te scheppen voor een doeltreffende en efficiënte werking van het televisiebedrijf. Men wil o.a. het toezicht in één hand brengen. Volgens het televisiebesluit 1956 berust de leiding van de Nederlandse Televisie Stichting bij 'n bestuur, de dagelijkse werkzaamheden zijn in handen gesteld van een dagelijks be stuur. Aangezien in de praktyk de behoefte is gebleken aan een efficiën tere bestuursvorm zijn er enkele wij zigingen in het thans gepubliceerde Koninklijke Besluit opgenomen. Ter verwezenlijking van de nodig geachte eenheid en concentratie in de organisatie maakt de wijziging het j tevens mogelijk de voorzitter van i het bestuur bovendien te belasten met nigen. uitgaan mogelijkheden. Op de tweede plaats dat de woningdistributie in tal van gevallen is vastgelopen of dreigt vast te lopen. Het bouwprogramma 1959 dat in een productie overeenkomend met 80.000 woningen voorziet, vormt de logische voortzetting van een be leid waaiwoor de regering en vooral minister Witte lof toekomt. De heer Alders, vreesde, dat de af stand tussen het arbeidersinkomen en de te betalen huurprijs van de woningen nog sterker zal worden verscherpt. Aangezien huurverhoging voorlopig wel niet zo'n grote omvang BANKEN BECONCURREREN ELKAAR MET RENTEVOET De Rijkspostspaarbank heeft de rente voor jeugdspaarders, die een jeugdspaarovereenkomst aangaan vol gens de woensdag in werking getre den jeugdspaarwet, van 3 tot 3.24% verhoogd. De directeur van de Spaarbank voor de stad Amsterdam heeft mede gedeeld dat hij met grote spijt ken nis heeft genomen van deze door de RPS uit ooncurrentie-overwegingen ingevoerde renteverhoging. De direc- het voorzitterschap van de program- tour overweegt nu aan het bestuur macommissie en de taak van de pro grammacommissie uit te breiden met de coördinatie van alle televisiepro gramma's en met het regelen van de programma-uitwisseling met het bui tenland. vain de bank voor te stellen de rente van de Spaarbank voor de stad Am sterdam op een soortgelijke wijze te verhogen. De Boerenleenbanken ge ven reeds sedert 1 januari aan alle spaarders een rente van 3.25%. t zal kunnen hebben, dat de subsidie regelingen zouden kunnen worden gewijzigd, zodat voor de nieuwe te bouwen woningen een lagere subsi die zal kunnen worden gegeven, zal voor de nieuwbouw een oplossing voorhands wel van de kant van een verlaging der bouwkosten moeten komen. Tijdens het congres werd een fo rum gehouden over de vraag of een gezinswoning of hoogbouw de voor keur moet hebben. Dit forum kwam echter niet tot een eenstemmige uit spraak. De voorstanders van eenge zinswoningen wezen erop, dat de wensen van de meeste gezinnen naar eengezinswoningen uitgaan. De voor standers van hoogbouw brachten ar gumenten van stedebouwkundige aard naar voren. regelinggen zouden kunnen worden De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening heeft besloten aan melkveehouders een tweede be taling op de melkprijsgarantie 1957 1958 uit te keren ten bedrage van vier cent per kilogram melk over de in de periode van 22 juni tot en met 13 september 1958 geleverde hoeveel heid melk. Zoals men weet heeft de regering reeds tijdens het lopende melkprijs jaar een aanvang gemaakt met de uitbetaling van de nog definitief te bepalen toeslagen van melkprijsga rantie 19571958. De eerste uitke ring in begin juli 1958 groot vier cent per kilogram melk, had betrek king op de hoeveelheid geleverd in de periode van 10 november 1957 tot en met 21 juni 1958. Het produktschap voor zuivel zal door een tankauto, is een der slangen losgeschoten en tegen grond geslaigen. Daardoor ontstond een vonk, die een ontploffing en brand ten gevolge had. De sergeant, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevond, is ernstig gewond naar een ziekenhuis in Enschede vervoerd. Aan gevolgen overleden. Naar de luchtmachbvoorlichtinigs dienst ons meedeelt is de 40-jarige sergeant-majoor S. H. uit Leeuwarden gisteravond in het ziekenhuis te En schede overleden. MATROOS VERDRONKEN De 21-jarige matroos Wim de Bruin uit 's-Gravenhage is gisteren van het Nederlandse hotelschip „Regina" overboord geslagen en in de Rijn verdronken. De „Regina" ligt gedu rende de periode dat de „Photokina" in Keulen gehouden wordt aan de oever van de Rijn voor anker. Volgens mededelingen van de politie verloor de matroos zijn even wicht, toen hij een emmer met afval leegwierp. Hy werd onmiddellijk door de sterke stroom meegesleurd en verdronk voordat men hulp had kun nen bieden. Door vallend bord gedood. De elfjarige scholier Pieter van der Wal uit Noord-Bergum kwam vrij dagmiddag om het leven toen een vrachtauto uit Amsterdam op de rijksstraatweg LeeuwardenGronin gen onder Noord-Bergum tegen een stellage met een verkeersbord botste en de jongen door het vallend bord aan het hoofd werd getroffen. Het slachtoffer overleed op weg naar hot ziekenhuis. Een andere jongen, werd ook ge troffen doch minder ernstig gewond. Bromfietser. Te Amsterdam is gisterochtend omstreeks acht uur de 56-jarige heer T. Bouma bij de kruising Sloterweg Haagseweg met zijn bromfiets on der een personenauto gekomen en op slag gedood. Men vermoedt dat hij door de zon werd verblind. Kleutertje. In de Eerste Nieuwsteeg te Delft is het 3-jarig zoontje Jacobus van de familie Van Boekei onder een bestel auto, terecht gekomen en gedood. Het jongetje was met zijn moeder bij zijn grootmoeder op visite. Het was de straat opgelopen, net toen de auto naderde. Bejaarde onder tram gedood. De 80-jarige heer C. Huising te Amsterdam wilde gistermiddag van een vluchtheuvel aan de Amstel- veenseweg tegenover het Vondelpark plotseling de weg oversteken. Op dat ogenblik naderde een remisetram van lijn 7, waardoor de oude man werd gegrepen en een eind meegesleurd. Hij was op slag dood. Schipper en kind verdronken. In de Merwede ter hoogte van Wer kendam zijn donderdagmiddag een schipper en zijn zoontje verdronken. Op de uit Delft afkomstige Harmo nie ITI struikelde de zevenjarige Adriaan Vijfhuizen in het gangboord en hij viel over boord. Zijn vader •jarige schipper F. V. Vijfhuizen sprong het kind direct na. Hoewel hij kon zwemmen, verdween hij met het kind in de diepte. In appel gestikt. De 10-jarige Jan Wezeman te Fin- sterwolde is gestikt in 'n stuk appel, dat in zijn luchtpijp terecht is geko men. De jongen verslikte zich tijdens de middagpauze op school. Hij kreeg het zo benauwd, dat hy naar zyn grootouders liep, die in de buurt van de tweede uitbetaling zo regelen, dat sch°°l wonen. Vandaar is hij met de zuivelfabrieken omstreeks half een auto naar een dokter gebracht oktober over de gelden van de uit- op we® «^rheen is hij over- kering ter doorbetaling aan de vee- leden- houders kunnen beschikken. Te Winschoten is donderdag in het ziekenhuis de 50-jarige heer M. Bak ker, uit Heiligerlee, overleden, 's Mid dags had hij zware verwondingen op gelopen, toen hij op zyn bromfiets door een motorrijder werd aangere den. GEEN AUDIëNTIE Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem zal dinsdag 7 en woensdag 8 oktober a.s. geen audi ëntie verlenen. EERSTE TELEVISIEPRIJS VOOR TON LENSINK Ton Lensink, acteur en regisseur van Avro's televisiesectie heeft gis teravond de eerste televisieprijs in ontvangst genomen, die het Prins Bernhardfondfl heeft uitgereikt. Deze prijs, een bedrag van 2000 werd hem overhandigd door de voorzitter van het fonds, prof mr. G. J. Wiarda. LEIDEN IS ONTZETtend meegeval len, vonden gisteren de duizen den vreemdelingen, die aan het ein de van deze stralende 3 oktoberdag vanaf «de perrons van het station het vuurwerk stonden gade te slaan. „Wat kunnen die lui feestvieren" is ons meer dan eens in de oren ge klonken. En dan die bewondering voor de grootse optocht. Wij hebben mensen gezien, die geheel buiten adem waren alleen al van het lopen van de ene straat naar de andere om nog eens de rillingen over de rug te laten gean bij het voorbijtrekken van die onaandoenjijke Schotten met de doordringende en aangrijpende muziek van hun pijpers. De optocht, die één en al muziek was, hebben wij vijf teer gezien en dat is vergeleken bij het geen anderen pres teerden nog maar ?en schijntje. Edoch, het was in elk geval voldoende om een paardekenner te worden; wij zijn een fervent voor stander geworden van het bestuderen van de paardenpsychologie. Naar mate de tocht vijf uur ging duren werden de bereden dieren als maar waardiger en beheerst-opstandig. De berijders daarentegen zakten af naar het peil van doffe berusting en prik kelbare schichtigheid; ze waren bijna zélf paard geworden. 3 Oktober is de dag, dat alle op gekropte energie bij de Leidenaar wordt losgeslagen. Tot het ochtend- Illoren van de 4e gaat het door. Er s geen kroegje, dat niet stampvol is en de jeugd host dat het een aard heeft en dat mogen wij altijd nog het liefst zien. Veel gyn blijkt overigens aangezet te moeten worden met spi ritualiën en dan zie je mensen zig zaggen die er helemaal niet aan ge wend zijn, niet vrolijk en uitgelaten, maar droef zwalkens over de Bree- straat met een wandelstok aan hun nek; vanmiddag zijn het weer res pectabele heren en eerzame huis vaders. Vanmorgen waren de Leidse straten leger dan ooit en zeer triest, ergens werd een late ruzie voortge zet. De 4e oktober is niet voor niets Werelddierendag, in de Sleutelstad is zij speciaal gewijd aan katers EEK A0WUITKERING WORDT VERHOOGD Per 1 november Aangenomen mag worden de of ficiële beslissing is nog niet afgeko men dat met ingang van 1 novem ber a.s. de uitkering krachtens de ouderdomswet (A.O.W.) zal worden verhoogd van f 127 per maand voor gehuwden tot 132 en van 78 tot S 81 voor ongehuwden. Per 1 januari a.s. zal eveneens het bedrag, waarover premie voor de A.O.W. moet worden betaald, wor den verhoogd. Het maximale bedrag, waarover de premie verschuldigd is, bedraagt thans 6900. Dit bedrag zal worden verhoogd tot een bedrag, lig gende tussen 7400 en 7500. Ook deze grens is nog niet definitief vast gesteld. Beide verhogingen houden ver band met de stijging van de loonin dex. De verhoging van de uitkering van het ouderdomspensioen is afhan kelijk van het gedurende zes maan den meer dan drie pet. gestegen zijn van de loonindex. De verhoging van de premiegrens is gekoppeld aan de loonindex per 31 juli j.l. (Alg. Handelsblad) DE ACHTERUIT-RIJDER rsTi-M.W' 'WKfflT CO Auto en fletser h,bb«n m rijder F..,#«r heef. voorrong op f ochteruitrijder op voorrongsweg| voor- WEG iljllllilill 'FÉü'-W: T3I Het achteruitrijden dient stap voets te geschieden, en aan die kant van de weg waarover men is komen aanrijden. Hierbij mag het overige verkeer niet in gevaar worden gebracht, noch gehinderd. In dit verband wijst de ANWB er op dat dus gestopt moet worden in dien de verkeersomstandigheden dit vereisen. Verder heeft de achteruitrijder de verplichting op een kruising of splitsing om aan al het verkeer, dat niet zelf achteruitrijdt voorrang te verlenen. Dit geldt dus ook voor het geval dat de achteruitrijder van rechts komt en/of op een voorrangsweg rijdt! Eenvoudig gezegd: de achteruit- rijder is volkomen ondergeschikt aan al het overige verkeer.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5