Dit FANTASTISCHE PHILIPS TELEVISIEAPPARAAT geheel compleet met SUPERANTENNE voor slechts f 46,75 per maand Tegen de aanwijzingen van De Bilt in: Strakblauwe hemelkoepel boven een kleurrijk 3 ocioberfeesi Burgerij is tevreden, maar ook de kermis-exploitant „Eén en al muziek" en zon MUZIKALE MASKERADE MET KLANKEN KLEURRIJKE HOOGTEPUNTEN ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 AALMARKT 12 Dit bieden natuurlijk: de radio- en televisiespe'cialisten: FA. J. P. VAN BERGE HENEGOUWEN Centraal telefoonno. voor televisie-avondservice: 21782 Toen gistermiddag om één uur de optocht vertrok van de Burggravenlaan hoorden we de heer Commandeur, rijdend „commandeur" van de stoet, tot een mede-bestuurslid van de 3 Octobervereniging zeggen: „Jammer dat het weer niet méé wil werken". Het was een schertsende opmerking, want strak en wolkeloos koepelde zich de blauwe hemel boven het kleurrijke tafereel van de optocht. Wat hebben we prachtig weer gehad op drie oktober! Geheel tegen de aanwijzingen van de Bilt in vertoonde zich de zon bijna de gehele lieve dag. zelfs de reveille, maar zeker de militaire mars, de poppenkast en de draverijen op het Levendaal werden er door begunstigd. De kermisexploi tanten maakten een extra goede recette. Iets anders was het donderdag avond, toen de dreiging van veel re gen in de lucht zat; maar ook de taptoe is droog over gekomen. Bijna een uur lang hebben wij 's avonds het passeren van deze extra-lange stoet gadegeslagen. Er waren vereni gingen die bijzonder veel werk van hun deelname hadden gemaakt: goe de opstelling, gedisciplineerd en be schaafd marcheren. Sommige speel tuinverenigingen hadden een aardige costumering bedacht. Origineel von den we de „Zeeheldenbuurt", die met schip en bemanning aan het publiek voorbij ging. Minder aardig leken ons de rom melige schoolgroepen, die weinig oorspronkelijk waren wat de costuums betreft, maar die ook het effect van de taptoe aanzienlijk in waarde de den dalen. Bovendien gingen de deelnemers van deze groepen vrij onvoorzichtig met de fakkels om. We geloven, dat het beter is de volgende taptoe deze vogelvrijen maar te weren. Drie October (één dag in het jaar nog met de traditiorfele c) begon met een reveille, die dank zij het aanlokkelijke weer tamelijk veel be langstellenden trok. Het leek ons, dat dit jaar méér deelnemers dan anders in het Van der Werfpark bijeen waren bij de Koraalmuziek voor het standbeeld van de grote Leidenaar, die er veel aan heeft bijgedragen 3 October in Leiden mogelijk te maken. De psal men en liederen werden onder de voortreffelijke leiding van Herman Stenz, met begeleiding van „Concor dia" uitstekend gebracht. Toch mis sen wij bij deze uitvoeringen nog al tijd een „stedelied van Leiden. Zou het „O Leida Grasioza" hiervoor niet geschikt zijn. De eersten, die 384 jaar geleden haring en wittebrood ontvingen uit handen van de Zeeuwse geuzen, die Leiden kwamen ontzetten, waren on getwijfeld zij, die op de wallen pal hadden gestaan voor het welzijn en de bescherming van de burgerij. De traditie van de uitreiking van de „feestgave haring en wittebrood" in het Waaggebouw kreeg gistermor gen na zoveel jaren een diepere betekenis, doordat een deputatie aan wezig was van hen, die in onze dagen waken voor de veiligheid van de.bur gerbevolking in tijden van ramp spoed. Onder de tienduizenden burgers, die hun broden en vissen kwamen ha len, waren 20 mannen en vrou wen van de Bescherming Bevol king Wijk II van de A-kring Lei den onder leiding van de heer N. H. Koning. Het was de enige groep die dit jaar collectief aan de traditionele uit deling deelnam en daarom werden de r.oodwachters verwelkomd door de heer J. Brouwer, waarna ze in BB- stijl hun deel: armen vol brood en haring bij emmers, langs een ket ting naar hun spuitwagentjes trans porteerden. Bij het afmarcheren werd de groep luide toegejuicht door de jeugdige publiek, dat voor de afzet ting had staan toekijken. Tijdens de uitreiking stond vóór het Waaggebouw het Eerste Leidse jeugdorkest en drumband dat, ge kleed in de nieuwe uniformen, voor de muzikale opluistering zorgdroeg. Onder de velen, die voor de uitde ling hadden ingeschreven was ook de familie Van Paridon met de twee blonde tweelingen. Anneke Nolleke (SVi) en Gemma Aita (4»/«) die de broden dragen mochten en het niet nalaten konden, er alvast maar van te knabbelen, hetgeen verschillende fotografen tot een plaatje inspireerden. De vreugde, die er zovelen toe ge bracht heeft, zomaar op straat te hossen en te zingen, waardoor het 3 Octoberfeest dit jaar weer eens het «tempel kreeg van een „echt, ouder wets feest", zat er al vroeg in de morgen in. Wij zagen een klein gezel schap dames en heren uit het Waag gebouw komen* die eerst met haring en brood een rondedans maakten om vervolgens hun „feestgeschenk" te geven aan mensen, die het kennelijk beter konden gebruiken dan zij zelf. Tegen negen uur kwam burgemees ter Van Kinschot, die zich als verre opvolger van burgemeester Van der Werff in het Waaggebouw enige tyd bezig hield met het uit delen van de feestgaven. Avontuurlijke reis van optocht-zwervers Niet in 't minst wordt de roman tiek van het zigeunerleven be paald door het reizen en trek ken van het wat geheimzinnige en onstuimige volkje in hun woonwagens. Vandaag zitten ze hier, morgen daar. Er zit mu ziek in hun bestaan. Het is over al wat en nergens is het de zwer- vers helemaal naar de zin, zelfs niet als het maar toneel-zigeu ners zijn, die in een optocht meerijden. Maar het avontuur blijft. De zigeunerwagen, die gisteren mee reed in de grote optocht, liep in de bocht van Hooigracht naar Nieuwe Rijn vast tegen de trot toirband. De toeschouwers moes ten ijlings een goed heenkomen zoeken om niet tussen muur en wagen beklemd te rakén. Met enig manoeuvreren kwam de grote salonwagen toch door de bocht maar vlak voor de rust plaats kwam een tweede avon tuur: de disselboom brak. De wagen kwam behouden bij Oud Hortuszicht, waar men een nieu we boom kon aanbrengen, die per ambulance-auto gehaald was. Spoedig moest hy weer afscheid nemen om aanwezig te Kunnen zijn bij de militaire mars met parade en défilé, die vor het stadhuis werd af genomen door de territoriaal bevel hebben-west, brigadegeneraal G. Dijkstra. Onder de vele burgerlijke en mi litaire functionarissen bevonden zich voorts de commandant van het gar nizoen Den Haag, waaartoe Leiden be hoort, de commandant van de koks- school, wethouders en raadsleden van Leiden. Onder de tonen van de Kon. Militai re Kapel passeert hier tijdens de militaire mars een detachement van de marine. Kort voor de gestelde tijd weer klonk marsmuziek en kwam doör het heiige herfstlicht de koninklijke mi litaire kapel de Breestraat inmarche- ren. Precies om half tien meldde de paradecommandant Ltz. VI. I. J. W. Canters zich bij brigadegeneraal Dijkstra, waarna als eerste een deta chement van de marine, bestaande uit mariniers en matrozen, langs mar- chreerde, gevolgd door drie pelotons van de studentenweerbaarheid „Pro Patria", die door hun witte leggings en bepluimde sjako's de romantiek aan het krijgshaftige paarden. Na hen kwamen detachementen van de bewakingstroepen „Van Heutsz", van Cadi en koksschool en van de koninklijke luchtmacht, op enige afstand gevolgd door het gemo toriseerde gedeelte, dat gevormd werd door drie batterijen van de 929e af deling lichte luchtdoelartillerie uit Den Haag en een drietal brandweer wagens van de koninklijke lucht macht. De marine luchtvaart dienst gaf behalve door zijn deelname op de grond nog acte de présence door een formatie van vijf Hawker Hunter straaljagers en negen „Aven- ger"-onderzeebootjagers. Het was een parade, zoals men die elk jaar op drie oktober in Leiden kan zien, met dit verschil, dat de deelnemende eenheden zonder uitzon dering keurig gelijk en in het gelid liepen. In dit opzicht verdient Pro Patria, dat zeker niet zo excerseert als de eenheden van land- en luchtmacht en van de marine, een extra pluim. Paardenhoeven klepperden over het Levendaal van 8.30 tot onge veer 10 u. bij de kortebaamennen. Het was een interessant, sportief evene ment. Het nadeel van wedstrijden als deze is, dat het publiek tussen de be'drijven door tamelijk lang moet wachten voor er weer een nieu we race volgt. De meeste paarden waren van de korte- en langebaan- draverijen in Nederland zeer bekend. Favoriet was ongetwijfeld de 8-jarige bruine Merry Ria Kitty van de stal Wagenaar, die alleen dit jaar al veer tien en een half duizend gulden aan prijzen heeft gewonnen op de lange- baan. Inderdaad werd het paard, met rij der J. Wagenaar Sr. nummer één. Ronny Zora, eveneens van de stal Wagenaar, van de sulky bereden door J. Wagenaar Jr., werd nummer twee, de beslissende rit was dus een aangelegenheid van één stal, en dat was duidelijk te merken. Drie werd Thea Cornelia (Knijnenburg) en 4. Quirinus (P. Groen). Voor de kinderen heeft de heer On derwater op drie plaatsen in de stad voorstellingen met zijn miniatuur- theater gegeven. Zijn kast was voor deze gelegenheid op een vrachtwagen geplaatst, zodat zowel de jeugd op het Stadhuisplein alsook in de omge ving van de Maresingel en de Vijf Meilaan na elkaar van dit poppenspel kon genieten. De kinderen, die iets van de poppen zien konden genoten van het verhaal van het hondje, dat op drie oktober de weg kwijt is. De heer Onderwater vond in dit verhaal de gelegenheid de verschil lende muzikanten, die hij in zijn pop pentheater heeft in het kader van dit drie oktoberfeestje in zijn theater te laten optreden. Jammer is het, dat de kast niet hoog genoeg stond, zo dat alleen de jeugd die vooraan stond of tot de schouders van een volwas sen in rang was gestegen, iets van het schouwspel kon zien. Pas over vijven, toen de stoet de Aalmarkt had bereikt, begon de lucht te betrekken. Vóór die tijd hadden tienduizenden Leidenaars en hun gasten zich kunnen koesteren in een laat-zomerse zon, die één grote glans gaf aan de muzikale maskerade, waardoor het een feest is geworden waarin plezier de boventoon voerde. Terecht was het dit jaar „Een en al muziek". Zijn de 3 Üctoberoptochten over het algemeen toch al niet spaarzaam bedeeld met korpsen en kapellen, ditmaal klonken tonen op uit ieder onderdeel van de optocht. Ofschoon de lengte korter was dan „Er was eens.duurde het op sommige plaatsen een half uur voordat de muzikale slang van kop tot staart gepasseerd was. Van elk oponthoud werd dankbaar gebruik gemaakt: de kinderen klopten vriendelijk de paarden en deze edele viervoeters deden zich soms tegoed aan een witte of rode anjer aan een der rijtuigen. i- iets te verlengen. Het opgeluchte dier uesiaagae variatie heeft later geen kik meer gegeven. in traditionele rij Bij de Burggravenlaan, waar zo als gewoonlijk het sein tot de start werd gegeven, wilde het met de eerste praalwagen die der Muzen niet zo goed vlotten. Een der paarden had kennelijk problemen omdat het met het tuig te dicht op de wagen was gespannen. Er werd al naar een andere trekker omgezien toen men op het idee kwam het tuig Muzen, muzen, muzen op een wagentje Op het klaroengeschal en pauken slag van de de stoet openende lande lijke ruiters, strekten zich vele nek ken in nieuwsgierige afwachting van hetgen er te bewonderen zou zijn. En het was de moeite waardDe eerste wagen vormde direct al een luisterrijke ode aan „de" Muze; alle negen Muzen waren aanwezig met Apollo aan het hoofd, omringd door luitspelers, danseressen en kome dianten. Ze werden gevolgd door een martiale groep, de Schutterij muziek uit Bolsward die het met de gepluim de schutters heel goed deed. Als trokken zij ten strijde werd de ge wapende schutterij gevolgd door een legertros van marketentsters en be scherming boekende burgers en bur geressen. Echte Hongaarse klanken klonken vanaf een wagen, waarop een niet van echt te onderscheiden Hongaarse kapel vurige klanken over het pu bliek heenstrooide. De praalwagen had een bar aan boord met een wel voorziene inhoud, hoewel boze ton gen beweerden, dat het maar sla-olie was, maar het is een kniesoor die daar op Iet. Achter de temperament volle Hongaren vorgde de complete Bruiloft van Kloris en Roosje, bege leid door een niet zuiver gestemdé boerenkapel, zoals dat hoort. Uit het rijk van de opera had men Carmen gekozen. De verleidelijke fi guur uit deze bekende opera stond boven op haar balcon en onder haar smolten de fragmenten uit het scho ne klankdicht samen met het ge schetter van de Circusmuziek, voor afgaand aan een dartele groep cir- cusartisten. Applaus voor de Schotten Het klapstuk van deze in-muzikale 3 Octoberoptocht zonder hutspot werd gevormd door een vertegen woordiging van het 1ste bataljon van „The Highland Light Infantry's Pipe Band", zo Schots als het maar kon. De schilderachtige spectaculaire kle dij vooral het vrouwelijk publiek had wat men noemt „kijk" op de duurte van die kostbare stoffen, waarmee heel wat metertjes zijn ge moeid en hun meeslepende en indrukwekkende doedelzakmuziek oogstten overal lang de route een hartelijk applaus. De laatste drie praalwagens waren gewijd aan de Weense Wals in het Prater, en moderne dansmuziek en een slothulde aan de muziek. Aldus meeslepende melod-'eën in een bloe- mendeeor, bebopboys en -girls, vlot te, ritmische tonen uit mondaccor- deons en touw-bas producerend iets minder meeslepend wellicht en de witte, lila en zachtrose hulde aan de muziek viel samen met de vrolijke marsen van „Concordia" op de cadans waarvan ettelijke beroem de componisten als Bach, Beethoven, Verdi, Wagner en Mozart in alle waardigheid liepen, sommige toon dichters met een vrolijke muze aan de arm. Eén cn al muziek was het dit jaar op 3 oktober, inderdaad. Een tot in de puntjes verzorgde optocht; een traditie weliswaar die gevaar dreigt tc lopen monotoon te worden. Onzes inziens echter hebben de tonen van de variatie „Eén en al muziek" èn de glorieuze zon dit gevaar weer voor een jaar weggenomen. Aan de optocht verleenden hun medewerking behalve verschillende landelijke rijverenigingen uit de om geving en de reeds genoemde korp sen, Harmonie „Werkm. Wilskracht" „Kunst en Genoegen", de R.K. Lei- se Harmoniekapel, „Trouw en Durf" en de muziekgezelschappen „Paul Kruger" en The Texas Band (Noord- wijk). TOCH HOREN ZE HIER NIET (GEGEVENS OVER DE OORSPRONG) Scheepsberichten AAGTEKERK 3 okt. te Laspalmas; BATJAN 3 okt. te Bandar Shapur; BORNEO 3 okt. van Tandjong Priok naar Balikpapan; CALTEX Nederland (t) passeert 3 okt. Masira naar Bahrein DONGEDIJK 3 okt. te Londen; FRIES LAND 3 okt. te Setubal; G1ESSEN- KERK 3 okt. van Kobe naar Hongkong; HERMES 3 okt. te Liverpool; JAGERS FONTEIN 3 okt. van Bremen naar Hamburg; KENNEMERLAND 3 okt. te Hamburg; KHASIELLA (t) 3 okt. te Curacao; LETO 4 okt. te Port Chur chill; LOPPERSUM 3 okt. van Hamil ton naar Mobile; MUNTTOREN (t) passeert 3 okt. Straat Ormoesz naar Ubandar Mashur; OMMENKERK 3 okt. te Antwerpen; OOSTKERK 3 okt. te Antwerpen; PURMEREND (t) te Stan- low; SENEGALKUST 3 okt. te Lagos; SIRRAH (t) 3 okt. van Rasalhadd naar Landsend; STAD GOUDA passeert 3 okt. Dover naar Hamptonroads; STAD SCHIEDAM 3 okt. te Melilla; TABIN- TA 3 okt. van Surabaja naar Semarang; ZEELAND 4 okt. te Penang. 'Daar zH muziek in, Traditie van Roland Wachter Voor een „vol huis" speelde gis teravond het gezelschap van Roland Wachter in de Stadsgehoorzaal ter afsluiting van de feestelijke 3 okto berviering, zoals de heer G. de Wil de van de 3 October Vereeniging zei. Dit optreden is ook een tradi tie geworden, maar de heer De Wil-* do verwachtte schertsend misschien hetzelfde programma, maar dan toch in een andere volgorde. Hij beval bovendien de collecte t.b.v. het Prinses ireneionds aan en verzocht de aanwezigen deze mild te geden ken na zo n zonnige dag. Onder de titel „Daat zit muziek in" werd een vlot programma voor net voetlicht georaent, zoals we dat van Roland Wachter gewend zijn, met spitse conference tu-een het optreden van de verschillende ar- Lsten. Muziek zat erin. Dat getuig den vooral de drie üpotlignis, die behalve dat ze leuke verschonin gen waren ook hun repertoire uit stekend wisten te brengen, zij het, dat in het tweede gedeelte na de pauze een verkeerde inzet de gemoe deren in verwarring bracht. Zij her stelden zich echter voortreffelijk en het publik wist dit grotelijk te waarderen. Van deze meisjes ver namen wij ook in close harmony dat de harmonie van Woubrugge de calypso speelt; het was eerlijk ge zegd een openbaring voor ons. De andere artisten mochten er ook zijn. Ria Verda sleepte de aanwezi gen figuurijk mee met haar virtuose cccordeonspel en zoals dat gaat bleef men niet met gesloten mond zitten kijken; uit volle borst ging het, de voorste rijen niet het minst. Rif Ge- rardy vertoonde enkele staaltjes van lichaamsbeheersing door te balance ren op twee hoge torens van blok ken op een tafeltje en Greetje van Schaik speelde in een aardige sketch met Roland Wachter hoe een vrouw soms kan reageren op een doelpunt 'tijdens het verslag van een voetbal wedstrijd doo de radio. Zoals alle activiteiten op 3 okto ber te Leiden een klapstuk hebben, ook tussen de hutspot van „Daar zit muziek in" prijkte een excellent op treden, n.I. dat van Bueno de Mos- quita, de man die bij t.v.-quizzes geen woord uitbrengt, maar letterlijk alles doet wat ieder mens wel eens doet, maar dan zwijgend en dan is het opeens komisch. Daarvoor moet je een meester zijn en zo'n knappe- ling is Bueno, buiten kijf. De ovatie voor De Mosquita was dan ook alles zins op zijn plaats. In verband met het vuurwerk moest het programma van na de pau ze in sneltreinvaart worden geno men. Het was nét aan; in elk geval hebben de bezoekers van de Stads gehoorzaal met voorverwarmde har ten kunnen geniete i van het springen van bommen en gouden regens. Voor een kiein bedrag VERZEKEREN wij uw camera, belichtingsmeter of verdere fotospullen. Vraagt inlichtingen. (Advertentie) Apostolisch Instituut Leiden, Rooster 1958 Zaterdag 27 september hebt u in dit blad over het Apostolisch Insti tuut kunnen lezen. Hier volgt het rooster van de eerste 10 les- avonden. 10 okt.: 7.308.20: Geloof als persoonlijk antwoord op Gods liefde. Dr. J. C. Groot 8.309.20: Gezamenlijke Eucharistie-viering, nadere kennismaking onder „lopende boterham". 17 okt.: 7.308.20: De geest der Liturgie. W. J. de Graaf! pr (thee) 9.4010.30: Het geheim van Gods leven als oorsprong van onze lief desgemeenschap. Dr. J. C. Groot. 24 okt.: 7.308.20: Gods plan volgens de Schrift (werkgroep). A. J. Brouwer pr. 31 okt.: 7.308.20: Gods plan met mens en wereld. Dr. J. C. Groot 9 uur: Ons doorbrekend liturgisch besef. W. J. de Graaff pr. 7 nov.: 7.308.20: De H. Schrift goddelijk en menselijk. Inspiratie. Dr. C. A. Rijk 8.309.20: Koffie. Instructie. Gezamenlijke Eucha ristie-viering. Aalm. G. van Voorst tot Voorst S.J. 14 nov.: 7.308.20: Gods persoonlijke nabijheid in Zijn wonen bij ons. Dr. J. C. Groot 8.309.20: Humanisme. Ir. T. van Hardenberg. V. v. B. (thee) 9.4010.30: Gods plan volgens de Schrift (werk groep). A. J. Brouwer pr 21 nov.: 7.308.20: De ontwikkeling tot personaal geweten (psycho logisch gezien). Dr. K. van de Loo. (thee) 9.40—10.30: De bijbelse oergeschiedenis. Gen. 13. Dr. C. A. Rijk, 28 nov.: 7.308.20: De zonde als zelfzucht. Dr. J. C. Groot. Het oecumenisch aspect in de protestantse liturgische beweging. Ds J. Gerritsen. 5 dec.: Geen cursus. 12 dec.: 7.308.20: God de Schepper van hemel en aarde. Gen. 17. Dr C. A. Rfjk. 8.309.20: Protestantisme. Ds Dr J. Louëet Feisser. 19 dec.: 7.308.20: Kerstmis als het geheim van Gods erbarming. Dr J. C. Groot 8.309.20: Humanisme (werkgroep) Ir. P. van Harden berg V. v. B. Kerstvac&ntie. Inlichtingen en opgave Verbum Dei, Plantage 16, Tel. 21988.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 4