Wat is het beroep van deze lezer HOOGTEPUNTEN KLIEKJES ledereen kan meedoen! UFTdé'keuken geklapt ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 14 l^UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA J K.R.O.-NIEUWS. „PAX CHRISTT'-BEWEGING. Zondag: 5 oktober: Mgr. dr. B. J Alfrink, Aartsbisschop van Utrecht, zal in het zondagavond-programma van de K.R.O. (te 20.000 uur) een korte toespraak houden ter aanbeve ling van de jaarlijkse studenten-voet tocht uitgaande van de „Pax Chris- ti"-beweging. HUISVROUWEN HOUDEN HAAR STAND OP. Dinsdag 7 oktober: In het K.R.O.- programma van de vrouw „Onder Ons" van dinsdag 7 oktober kan men luisteren naar de wedstrijd „Huis vrouwen houden haar stand op". In het Nederlandse paviljoen op de Ex po te Brussel gaan vijf Vlaamse en vijf Nederlandse dames vragen be antwoorden, die Martha Doyle zal Stellen. Voor de dames van de winnende groep zijn er geschenken, vervaar digd door Nederlandse kunstenaars. DE LAATSTE DAG VAN LISSABON. Dinsdag 7 oktober: In het dinsdag avond-programma van de K.R.O. staat het eerste grote luisterspel van het nieuwe seizoen: „De laatste dag van Lissabon" van de auteur Günter Eich. Die laatste dag is de le novem ber van het jaar 1755, waarop de stad binnen enkele minuten werd verwoest door een aard- en zeebe ving. Een groot gedeelte van de in woners kwam bij deze natuurramp om het leven. Omdat de ramp de stad Lissabon trof op de katholieke feestdag van de le november Allerheiligen, vonden velen de dood in de ineenstortende kerken. „PEKARI HANDSCHOENEN, MAAT 8". Zondag 5 oktober: Zondagavond gaat in het K.R.O.-programma het eerste deel van een reeks van vier pannende politie-spelen naar een ro man van Frank Arnau, „Pekari hand schoenen, maat 88. In de New Yorkse ondergrondse wordt een vermoorde vrouw gevonden. Het enige aankno- KRAAMKAMER VAN ROSSE VLEERMUIS ONTDEKT Even buiten het dorp Ede is een kraamkamer van de rosse vleermuis (nycyal/us noctula). In dergelijke kraamkamers brengen de vleermuizen hun jongen ter we reld en in ons land zijn slechts enkele van deze plaatsen bekend. Medewerkers van het Zoölogisch laboratorium van de rijksuniversiteit te Utrecht hebben te Ede een aantal dieren gevangen en van een oormerk voorzien, waarna ze weer in vrijheid gesteld werden. Doel is een eventuele trek of verspreiding van de vleermui zen te leren kennen. Vroeger werden daarvoor ringen gebruikt, die aan de vlieghuid beves tigd werden, doch daar dit systeem enige nadelen bleek te hebben wer den nu oormerken gebruikt, die men ontving van de Poolse onderzoeker dr. Krzanowski te Warchau. De ringen dragen dan ook tot op schrift: Akad. Nauk. Warszawa, ge volgd door een nummer uit de serie 2401—2500. pingspunt voor de politie is een paar exclusieve handschoenen. Gegevens omtrent de identiteit en het motief voor de moord ontbreken. Dit is het uitgangspunt voor een serie luisterspelen, waarin de schrij ver heeft getracht het normale Ame rikaanse politie-apparaat te schetsen, ontdaan van alle onwaarschijnlijke franjes van super-menselijke inspec teurs. Mischien juist door het be wust vermijden van de gebruikelij ke sensatietaktiek is het een sterk boeiend verhaal geworden, waarin Inspecteur Brewer (gespeeld door Richard Flink) een schijnbaar een voudig .geval" begint, zonder te be seffen dat het hem eens boven het hoofd zou kunnen groeien. Muzikale notities: Zondag 5 okto ber kan men in het K.R.O.-program ma luisteren naar de eerste uitzen ding in de cyclus „Muziek van onze tijd", waarin o.l.v. Paul Hupperts werken worden uitgevoerd van he dendaagse componisten. Aan dit veertiendaags programma gaat steeds een inleiding vooraf van Prof. Hen drik Andriessen. Zondag a.s. wordt de 3e Synfonie in g kl. t. van Albert Roussel uitge voerd. Zaterdag 11 oktober: De jonge Oos tenrijkse pianist Jörg Demus speelt in het zaterdagavondprogramma van de K.R.O. de „Variations symphoni- ques" van César Franck. Het Om roeporkest staat o.l.v. Hans Weisbach. Grote familieprijsvraag in vier series met prachtige prijzen WAT U DOEN MOET Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening het beroep is van de lezer, die wy hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart vóór ÏO oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaulaan 51 - Haarlem. 1. Prijzen in deze seriefiets ter waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan U straks nog veel meer opleveren 1 (o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) Ik loop veel en leg iedere dag hele afstanden af. Toch zie ik dagelijks heel veel mensen, die ik het allemaal naar de zin pro beer te maken Sommigen komen bijna iedere dag bij me en mogen mij bij mijn voornaam noemen. Dikwijls ben ik heel laat thuis maar dan hoef ik de volgende dag pas weer laat te beginnen. Dit is een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hen allen een belangrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hen méér ogen, méér levens en....een onverwachte kijk op de wereld geeft, want de Katho lieke Illustratie en Beatrijs zijn levende bladen, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illustratie en Beatrijs. (Advertentie). van KIEKJES „Radio Huizen uit de lucht van dinsdag, 29-9. 2) „Fruit maakte zegetocht door Goes", maandag, 22-9. 3) „Bouw van een nieuwe radio toren te Lopik", dinsdag, 29-9. 4) „De „Kijk u rijk van de di rectie", idem. 5) „Euratom-commissie bezocht Petten", donderdag, 25-9. 6) Prinses Liane bezocht Congo- lezen", woensdag, 25-9. 7) „De sterke arm te Parijs ver sterkt", woensdag, 249. Zo, dat is dat. Nu nog, voordat we opnieuw aan tafel nodigen, de prijs winnaar. Het lot heeft aangewezen tot winnaar van de vijf gulden, die we de vorige week als desesrt aankondig den, de heer C. Annard, Voorstraat 54 te Leiden. DE SCHOOTEL VAN DEZE WEEK 1) Een en al muziek, 4) Het lijkt wel oktober: vrolijke verbroedering, 8) Plechtigheid en 3) verkleedpar tijen alom en 2) onbezonnen dingen. 6. Ieder toont wat 'ie waard is, want iedereen 5) zit in deen 7) dat is wel het mooiste! WAT U DOEN MOET. Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kli .kje meent te herkennen daarvoor leent zich een eventuele fotokop bij uitnemendheid moet u wel verge zeld doen gaan van een datum, waar op de betreffende foto in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het motto „Fotokliekje" voor donderdag a.s. inzendt aan de redac tie van De Leidse Courant, maakt u We zullen deze week weer begin-1 maaltijd, die we u jongstleden zater-1 een goede kans, een prijs te winnen nen met u te onthullen, wat de in- dag voorzetten. van vijf gulden, grediënten waren van de Kliekjes-1 1) was een fragment van de fotol Hoe moeien we ons »iafelzilver« onderhouden De tijd van het echte tafelzilver is voorbij. Het dagelijks poetsen is daarmee ook uit de mode geraakt, maar toch zouden huisvrouwen van vandaag er goed aan doen, haar roestvrij stalen, pleet, of verzilverd tafelgerei dagelijks te verzorgen. Maar al te dikwijls komt het voor, dat messen bot raken, opscheplepels en eierlepeltjes aanslaan, heften los raken en de hele cassette er lelijk gaat uitzien. Stadsbewoners, wier huizen ge legen zijn aan grachten, hebben vaak last van een nare, donkere aanslag op hun echte zilveren lepel, tjes. De oorzaak ligt in het trieste feit, dat zilver heel gemakkelijk een chemische verbinding aangaat met zwavel, en dan als reactieprodukt het bruinzwarte zwavel-zilver geeft. Zwavel komt in de natuur o.m. voor in verbindingen als eiwitten, zwa velwaterstof (uitwasemingen van vuile stadsgrachten) in rubber enz. en deze zwavel nu kan reageren met het zilver. Deze aanslag kan gemakkelijk verwijderd worden door regelmatig te poetsen met daarvoor in de han del gebrachte poetsmiddelen, bij de aankoop waarvan u er speciaal op dient te letten, dat het poetsmiddel geen scherpe bestanddelen mag be vatten, hetgeen krassen zou kunnen veroorzaken. Gebruik voor zilveren artikelen nimmer een schuur- of koperpoets middel. Pleet Pleet is in de handel onder aller lei bekende merknamen. Het me taal ziet er enigszins zilverachtig uit, maar het is geen zilver en het metaal is ook niet verzilverd. Eer voordeel is, dat het niet behoeft te worden gepoetst, maar ongeveer een mensenleeftijd of langer goed blijft mits het dagelijks wordt gereinigd bij de afwas. Het gebruik van de z.g. afwasbor- stels is echter minder geschikt, deze zijn n.l. te hard. De gewone afwas- kwasten zijn voor deze artikelen het meest aan te bevelen. Vooral af wassen in schoon kokend water met onschadelijk afwasmiddel en goed drogen en nawrijven met een wol len of flanellen doek is zeer aan te bevelen. Roestvrij staal. Er zijn messen in de handel, waar van de lemmeten niet geschuurd behoeven te worden of gepoetst, deze zijn gemaakt van roestvrij- staal. Natuurlijk moeten deze mes sen niet geslepen worden op een slijpplank, u kunt hiervoor het bes te nemen de in de handel verkrijg bare messenslijpers. Messen die regelmatig gebruikt worden, dienen minstens eenmaal per week even aangescherpt te wor den. Trek daarvoor de messen 3 a 4 keer losjes naar u toe over de ge hard stalen wieltjes maar zaag vooral niet heen en weer, dat helpt niets en u bederft de messen er mee. Roestvrije messen kunnen even scherp zijn als niet roestvrije. Als u een roestvrij mes niet scherp kunt krijgen ligt dat niet aan het mes, maar aan de wijze waarop u de messenscherper gebruikt. Ge bruikt u deze verkeerd, b.v. door hem heen en weer over het mes te trekken, dan kunt u er van verze kerd zijn, dat hij gauw dienst zal weigeren. Alleen dan blijft uw mes scherp, als u regelmatig gebruik maakt van de scherper, die, mocht de kwali teit op de duur wat minder worden, weer geslepen kan worden. Losgaande heften. Sommige gezinnen gebruiken nog tafelgerei met houten of benen hef ten en dan tobt moeder de vrouw wel eens met het loslaten daarvan. De schuld moet zij bij zichzelf zoe ken, want de lijm is niet bestand tegen heet water. Bij de afwas mag dus uitsluitend het lemmet van het mes in het water worden gestoken Het valt natuurlijk moeilijk een gewoonte af te leren, maar tafel gerei als dit kunt u niet zonder meer in het teiltje deponeren en later weer opvissen Houdt de hef ten in uw hand en was met de kwast in het sop gestoken metaal schoon, dan kan er geen heft meer loswe ken. Mocht er reeds een heft zijn los geraakt, mengt u dan wat schellak met fijn krijt, waarmee u het heft geheel vult. Verwarm het lemet boven gas- of spiritusvlam en druk het metaal goed vast in het heft. Vaal geworden heften kunt u op knappen met witte was. Een model uit de herfst-winter- collectie 195859 van de Amster damse modeontwerper Dick Holt- haus: „La Ligne Attrayante" een wintermantel met gedrapeerde kraag en verhoogde taille-accent in groen-bruine tweed gefotografeerd op star-model Tanja. MENU VAN DE WEEK Op 't ogenblik is er weer een keurcollectie fruit, appelen en pe ren zijn niet duur en wat de drui ven betreft is het nu de gunstigste product nog eens te goed te doen. product nog een te goed te doen. De druiven, die tot voor kort aan de markt kwamen, waren uit ver warmde kassen afkomstig en daar door nogal prijzig. De druiven die nu aangeboden worden, zijn z.g. „koude druiven", dus producten uit niet verwarmde kassen, hetgeen vanzelfsprekend de prijs gunstig beïnvloedt. We ruimen daarom op het menu van deze week nog eens een plaatsje in voor de edelste aller vruchten! ZONDAG: kaassneetje Hawaii; kalfsfricandeau, bloemkool, aard appelen; druivencompöte met slagroom. MAANDAG: vleeskoekjes, princes- sebonen, aardappelpuree; warme broodpudding. DINSDAG: andijvie, aardappelen, gehaktsaus; peren. WOENSDAG: witte bonen met ge stoofde tomaten, hard gekookt ei en aardappelkoekjes; appelmoes DONDERDAG: bleekselderij met ham en kaas aardappelpurée yoghurt. VRIJDAG: garnalenragout en rijst rand, komkommersla; schuimome- let. ZATERDAG: tomatensoep; vanille- rijst. Recept: Sneetje Hawaii In een koekepan sneetjes brood goudbruin bakken of in de oven roosteren. Daarna ieder stukje be leggen met een plak ham. Daarop een hele schijf ananas en daarover heen een plak belegen kaas leggen. In de oven zetten, totdat de kaas uit gaat vloeien en licht gekleurd is. Voor 't opdienen met wat pa prikapoeder bestrooien. Recept: Schuimomelet 4 eieren, 25 gram roomboter. Klop de dooiers goed luchtig; sla dan het wit tot een stevig schuim en meng dit zo luchtig mogelijk door de dooiers. Laat in de koeke pan de boter heet fmaar niet bruin) worden en leg er het eiermengsel in; bak het op een zacht vuur aan de onderkant lichtbruin. Dek liefsl de pan af met een gebombeerd dek sel of met een omgekeerd pannetje, zodat door de opgesloten warmte de omelet door en door gaar kan worden Breng ze op een verwarm de schotel over (naar verkiezing dubbel geslagen) en bestrooi ze dik met gestampte suiker. Als 'telen eens niet goed uitvalt Zijn de aardappelen le zout. maak er dan purée van met flink wat melk. Is de jus niet bruin en smakelijk doe er dan een beetje engelse saus een jusblokje of aroma bij, en bind de jus zonodig met maizena. Is de jus te vet, maar wel smake lijk, schep de bovenste laag vet er dan af, inplaats van er water aan toe te voegen. Als het vlees niet gaar is, verdeel het dan in dikke plakken en ver warm deze enkele minuten in de jus. Afgekoelde pudding, die te slap is, kan men tot vla kloppen met wat extra melk. Is de sla of de slasaus te zuur. verzacht dan de smaak daarvan met wal melk of olie of suiker. Is vla of pap te zoet, voeg er dan enkele druppels citroen, koffie (stroop) of aangemengde cacao aan toe. Als vla niet zoet genoeg is, kunt u er witte basterd, inplaats van kris talsuiker door doen. U weet ook niet alles Wilt u een huwelijk met huwe lijkse voorwaarden sluiten, dan moeten deze voorwaarden voor het huwelijk door een notaris worden vastgelegd. Tijdens het huwelijk kunt u deze voorwaarden alleen sluiten of wijzigen als u tenminste drie jaar getrouwd bent en de rechtbank accoord gaat met de aan gevoerde motieven. Door het water toegebrachte schade aan electrische apparaten, valt niet onder de garantiebepalin gen. Men kan hierop dus geen be roep doen op de fabrikant. Lederen stoelovertrekken kan men, nadat deze eerst grondig droog gewreven zijn, met melk schoon maken. Moet u gummivoorwerpen gedu rende enige tijd bewaren, strooi er dan vooraf wat talkpoeder op. De gummi plakt dan niet. Nylon-handschoenen moeten na het gebruik geregeld gespoeld wor den. Zonodig een lauw sopje van een goed wasmiddel. Daarna spoe len en hangend of liggend laten drogen op een niet te warme plaats. Is de wringer van uw wasmachine „hol" geworden, draai dan katoenen repen strak om de rol -heen en ze gaat nog lange tijd mee. Het dof geworden politoer van uw piano kunt u weer glanzend krijgen, door dit te behandelen met een lapje met een heel weinig sla olie. Schimmelvlekken in hout ver- c3 ijnen door wrijving met petro leum.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 14