mam r '&>ymiSTAD ZATERDAG 4 OKTOBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Nog even volhouden, Chrissemeuje! CONTACT-COMMISSIE KINDERBESCHERMING LEIDEN EN OMSTREKEN Gedurende een vergadering van besturen van verenigingen en inter naten, werkzaam op het terrein van de Kinderbescherming, is besloten tot oprichting van een contactorgaan: de „Contact-Commissie Kinderscher- ming Leiden en Omstreken". De initiatiefnemers(sters) werden door de vergadering verzocht voor lopig het bestuur van deze contact commissie te willen vormen. Het ligt in de bedoeling in de eer ste helft van november een bijeen komst te houden, waarvoor allen, die bij het werk van de Kinderbescher ming betrokken zijn, zullen worden uitgenodigd. Het secretariaat van de Contact-Commissie is voorlopig ge vestigd: Kamerlingh Onneslaan 10, Leiden. l/dft eett vuipett. gteiSf\coke*v... Wat ls het prettig te weten, dat er in het centrum van Leiden een speciaalzaak is, waar uitsluitend betere vulpennen worden verkocht en waar uit een sortering van hon- derden stuks een keuze "kan worden f gemaakt. VULPENKLINIEK G. WOLFSLAG - BREESTRAAT 145 Donderdag heeft „Chrissemeuje" in Eibergen haar 109e verjaardag ge vierd. Ter gelegenheid van deze heugelijke dag werd in haar huisje des ochtends een mis opgedragen. We zien Chrissemeuje hier met pastoor B. W. A. Heater, die de mis opdroeg, na de plechtigheid. m D&tf f\vf~ We kunnen er kort over zijn, maar het zou van ondankbaarheid getuigen indien we niet even wat hulde brachten aan politie (met de hulppolitie), E.H.B.O. en niet te ver geten de gemeentereiniging. Van morgen konden we weer van de straat etenen heus niet de resten van een losbandig leven. Bouwpastoor Auxentius van Schalen ofm. meldt, dat hij bereid is een electrisch orgeltje in de nieuwe noodkerk te plaatsen, indien er ten minste in het nieuwe parochiedeel in Zuid-West ook voldoende zangers voor een kerkkoor gevonden worden. Hij wacht een initiatief voor de op richting van zulk een koor belang stellend af. In de noodkerk die waar schijnlijk omstreeks 18 oktober in gebruik genomen zal worden zullen ook twee biechtstoelen worden ge- De K.A.B.-kaderleden die een uitnodiging hebben ontvangen voor de opening van het winterprogramma op dinsdag 7 oktober a.s. en reeds be sloten hebben daarbij aanwezig te zjjn en als het even kan bent u dat natuurlijk worden verzocht het strookje van het hen toegezonden schrijven terug te zenden vóór mor gen, zondag 5 oktober bij de penning- Burgerlijke Stand Geboren: Gerben Aalbert zn van D. T. van Manen en J. H. Valk; Jo hanna dr van J. Heshusius en C. Krom; Jan Willem Hendricus zn van A. Brinks en A. Branbergen; Maar- tje dr van P. C. van der Meij en J. Vermond; Johannes Wilhelmus zn van P. L. Kokshoorn en J. C. A. van Kan; Henriëtte Hester dr van B. J. J. Boter en W. A. Düthler; Alexan dra Nannette dr van T. A. Mansoer en R. L. Haye; Pieter zn van A. Hoo- gendonk en E. J. C. Limbach; Su- zanna Friederike dr van A. Hasse- fras en M. J. Steur; Pieter André zn van P. J. Harsma en T. van Wijk. Ondertrouwd: R. W. Münzenmay- er en E. van Kerkhof; J. C. M. van der Sluijs en H. Hidding; J. M. Ho- geboom en M. C. H. van Dinten; P. K. Perreijn en J. C. M. Mark; J. Ambachtsheer en E. G. Vissers; H J. Philippo en T. H. C. Uphoff; J. van Rijn en E. J. Houtenbrink. Getrouwd: P. J. Hartevelt en J. Labordus; J. van Oosten en F. Cou- wenberg; G. J. C. Dijksman en A. H. Krul; H. Klein en J. T. A. Hui- zinga; J. G. Blikman en M. J. van der Meer; J. M. Kooiman en M. L. Verbooy; D. G. Uit den Boogaard en A. Ittner. Overleden: C. Brilman 66 jr man; T. van Werkhoven 57 jr man; M. P. Korenhof 4 jr dochter. meester Maresingel 43a of bij de secretaris Herensingel 8. Op zondag 12 oktober a.s. zal de Afd. Leiden het patroonsfeest van St. Franciscus van Assisie op feeste lijke wijze vieren. Op die dag zal er door de g.a. pater Victor Moons een H. Mis worden opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn der leden om half 9 in de kapel van de Zr. Carmelitessen. Daarna is er een gemeenschappelijk feestontbijt. De deelnemers worden vriendelijk ver zocht hun opgave beslist vóór zondag avond 5 oktober in te dienen. EXAMEN LEIDSE INSTRUMENT- MAKERSSCHOOL 1958. Geslaagden: A-metaal: B. G. M. Aalders, Lei den; J. Aldenkamp, Leiden; J. C. Be velander, Leiden; P. C. Blonk, Lei den; W. J. Brinkman, Den Haag; J. H. F. Grondel, Leiden; J. Sinteur, Leiden; B. van Dam, Lunteren; G. L. Muijzert, Leiden; D. W. Wijkmans, Leiden; A. P. M. de Jong, Leiderdorp; M. Harteveld, Delft; M. F. Kerkvliet, Leiden; J. A. M. van Velzen, Roelof- arendsveen; R. J. Berkeljon, Den Haag; F. Dorland, Leiderdorp; P. C. M. de Nijs, Amsterdam; A. P. L. Se- lij, Amsterdam; J. van Tiel, Amster dam; J. A. de Vries, Delft; F. van Dijk, Amsterdam; C. Hartman, Ben- nekom; F. J. B. W. Körner, Amers foort; J. L. van Vuuren, Amsterdam; A. A. v. d. Gemts, Amsterdam; F. C. Meijer, Amsterdam; A. Kroon, Lei den; R. van Beusekom, Amsterdam; A. Bierman, Amsterdam; A. 't Hart, Delft; Th. H. v. d. Werff, Utrecht; C. van Dalen, Den Haag; G. N. Her mans, Noord wijk; P. H. Hogewoning, Oegstgeest; A. W. Kamstra, Amster dam; Th. J. van Rooyen, Leiden. B-metaal: Th. K. van Rijnsoever, Voorburg; A. Naves, Leiden; A. G. Mandersloot, Leiden; W. Martijn, Amsterdam; F. J. Schild,Leiden; D. A. Klarenberg, Schipluiden; J. F. Lambregts, A'dam; J. M. H. Hak kaart, Leiden; G. H. J. de Bresser, 's-Hertogenbosch; D. Verbeek, Am sterdam. C-metaal: L. Bruinsma, Voorscho ten. A-Glas: A. F. Fels, Amsterdam; C. W. Haneveld, Leiden; A. Kamphuis, Deventeur; L. C. de Leeden, Delft; W. H. Moraal, Leiden; M. F. M. van Peppen, Delft; G. Roos, Deventer; H. M. Scherphof, Hengelo; L. S. Vree burg, Leiden; R. Kroek, Vollenhove; J. Zandhuis, Wilp. B-Glas: A. A. Gleysteen, A'dam. C-Glas: J. J. M. Janssen, Geleen. A-optiek: A. F. Alcala, Delft; C. L. Alting, Leiden. Prins Bernhard sprak Massina in Amsterdam In verband met het zilveren jubileum van de Eltax zullen de bus-1 en taxidiensten na 16.30 uur worden stopgezet. De laatste busdienst ver trekt van H.B.S. en Garenmarkt om 6 uur; van Station in alle richtingen om tien voor half zeven. Voor het feestDonderdagavond tussen half acht en half tien zijn in brekers binnengedrongen in het huis van een arts aan de Zoeterwoudse Singel; de dokter en zijn vrouw wa ren met vakantie; de kinderen zwier ven door de stad om er de taptoe te zien. De inbrekers kwamen binnen door de keukendeur en doorzochten het gehele huis, waarbij ze zelfs zich niet ontzagen, verschillende gesloten deuren te forceren. Er wordt even wel niets vermist. En er na. Een 65-jarige dame, die gisteravond omstreeks tien uur uit een taxi stapte, die haar voor haar woning aan de Herensingel had gebracht, struikelde tn viel. Ze moest met een heupfractuur naar een der ziekenhuizen in Leiden worden ge bracht. Ernstig gewond bij ongeval te Leiden Donderdagnamiddag heeft op de Lage Rijndijk een verkeersongeval plaats gevonden, waarbij een 63-jarL ge arbeider uit Leiden ernstig werd gewond. De arbeider kwam op de fiets van de Zijlpoortbrug, rijdend in de rich ting van de Lage Rijndijk. Door on bekende oorzaak week de man plot seling naar links uit, waarna hij viel. De chauffeur van een vrachtauto, die juist naderde, kon een aanrijding met de man, die nog op de grond lag, niet voorkomen. De wielrijder raakte on der de auto en kreeg een wiel over zich heen. Zijn borstkas werd inge drukt. De gewonde werd in ernstige toestand naar een der ziekenhuizen te Leiden vervoerd. Zijn rijwiel werd geheel vernield. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden Geboorteaankondigingen In het City-theater te Amsterdam heeft Z. K. H. prins Bernhard donderdagavond een gala-filmvoorstelling bij gewoond t.g.v. het veertigjarig jubileum van de Nederlandse Bioscoop Bond. Deze foto toont de prins (rechts) in gesprek met v.l.n.r. de Italiaanse filmster Guilietta Massina, de heer J. Miedema, voorzitter van het hoofd bestuur van de Nederlandse Bioscoop Bond en de Italiaanse regisseur Frederico Fellini, echtgenoot van Guilietta Massina. GEM. AANKONDIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de brug over de Rijnsburgersin- gel nabij molen „De Valk" met in gang van 6 oktober a.s. voor de duur van de herstelwerkzaamheden aan het brugdek op de eerste vier werk dagen van elke week is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. DR. J. A. GOEDKOOP HOOGLERAAR TE LEIDEN Dr. J. A. Goedkoop is door de uni versiteitsraad van het Leids Univer siteitsfonds benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Leidse Universi teit in de studie van de materie met behulp van neutronen. Het Leidse Universiteitsfonds werd bij konink lijk besluit van 22 augustus 1958 be voegd verklaard tot het vestigen van deze nieuwe leerstoel. Dr. Goedkoop is thans verbonden aan het Noors- Nederlandse kerninstituut te Kjeller in Noorwegen. (Advertentie) Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht de heren A. H. Hoogendijk te Heemstede, E. Jansen te Den Haag, W. M. M. van Herwaarden te Leiden, A. W. M. v .d. Horn v. d. Bos te Voor burg en F. Kalshoven te Rijswijk (Z.-H.). Geslaagd voor het Cand.ex. Ge schiedenis mej. E. M. Freitag te Den Haag en de heer T. van der Wal te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde op proefschrift getiteld: „Studies on pulmonary shadows as sociated with infection with respira tory viruses in military servicemen", de heer J. C. Gans, geboren te Djem- bang (Ned. Ind) en thans wonende te Amersfoort.. Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht mej. J. Rooren te Dordrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld: „De diëlectrische constan te van binaire mengsels van niet- polaire vloeistoffen", de heer F. W. Pijpers, geboren te Rotterdam thans wonende te Leiden. Leidse agenda ZONDAG 5 OKTOBER KABO. Sociale zondagmorgen bij gelegenheid van het 55-jarig bestaan. St. Antonius Clubhuis, na H. Mis te 8 uur nam. R.K. Gastspelers. „Onder een dak" toneel in drie bedrijven. Schouwburg, 8 uur nam. MAANDAG 6 OKTOBER Leids Academisch Kunstcentrum. Opening tentoonstelling Moderne Nederlandse Grafische Kunst. Ge welfkamer Universiteitsgebouw, Ra penburg, 12 uur nam. DINSDAG 7 OKTOBER K.A.B. Opening seizoen voor ka derleden (met hun dames) Avondmis in Hartebrugskerk (8 uur) waarna souper in St. Antonius clubhuis. Le zing door pastoor Bakker „Lectuur voor ons gezin". WOENSDAG 8 OKTOBER Katholiek Vrouwen Gilde. „Tussen Gezin en Wereld". Lezing door dr De Jong. „In den Vergulden Turk", 8 u. nam. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, kwart voor zeven. Vriendenkring v. h. Allerheiligst Sacrament. Bijeenkomst St. Antonius clubhuis. Kwart voor acht nam. DONDERDAG 9 OKTOBER VERON. Lezing over Modulatie systemen. Gebouw Rehoboth, Rapen burg 10, 8 uur nam. ZATERDAG 11 OKTOBER T.I.G. „Het huis aan het meer" Schouwburg, 8 uur nam. KABO. Feestavond b.g.v. het 55-ja- rig bestaan. Cabaret „Showtime" De Burcht, 8 uur nam. VRIJDAG, 10 OKTOBER. VIRO. Vluchtelingenproblemen. Mevr. G. Kramers. Rapenburg 8 uur nam. Dienst der apotheken De avond en nachtdienst wordt waargenomen te Leiden door Apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807. Te Oegstgeest door: apotheek Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274, behalve vrij en dag 3 oktober van 's ochtends 8 uur tot 's avonds 10 uur. Elvis Presley trekt de jeugd nog steeds „Rock 'n Roller" Elvis Presley, die in het Amerikaan se leger zijn dienstplicht vervult, is met het troepenschip „General Randall" in Bremerhaven aangekomen. Foto links: Elvis verlaat het schip. Foto rechts: een enthousi aste schare doet Elvis uitgeleide, als de militaire trein zich in beweging zet. Elvis Presley zal een jaar in Friedberg (Hessen) dienen. TENTOONSTELLINGEN. Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e^n. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Moderne Grafische Kunst. (Leids Academisch Kunstcentrum) Gewelf- zaal Universiteitsgebouw Rapenburg 6 tot en met 31 oktober. BIOSCOPEN De films in de week van 310 okt. zijn door de Kath. Film Cenrale als volgt gekeurd: ino: „Jenny", 18 jaar. a: „Liane, het meisje uit het oerwoud", volwassenen, or: „Loving you", alle leeftjj- tijden. mon: „De circusheid", alle leef tijden. „Niets dan pech", alle leef- Boekbespreking De duivelskunstenaar van Vinci, door dr L. v. Egeraat. Uitgeverij Helmond, Hel denserie. In deze serie voor de jeugd, waar aan de bekendste schrijvers hun me dewerking verlenen, verschijnen ver halen, welke niet alleen spannend en avontuurlijk zijn, maar bovendien nog leerzaam zijn ook en een vor mende waarde bezitten en handelen over personen die bijzondere ver diensten hebben gehad voor de mens heid. Ditmaal beschrijft een deskun dige auteur de levensgeschiedenis van de meest veelzijdige kunstenaar, die wij hebben gekend, Leonardo da Vinei, een ongeëvenaard geniaal mens. In een prettige en de jeugd aansprekende stijl beschrijft dr Van Egeraat hier Leonardo en brengt de lezertjes in contact met zijn schep pingen en uitvindingen. Een boekje om van harte aan te bevelen. Byzantium, door René Guer- dan. Uitg. W. de Haan n.v. Standaard Boekhandel Zeist. Phoenix Pockets. De schrijver, van Armeense af komst en waaraan zijn gevoel voor het onderwerp van zijn boek dus wel niet vreemd zal zijn geweest, neemt de lezer mee naar het Duizendjarige Rijk Byzantium, dat tot aan onze middeleeuwen een hecht christelijk bolwerk is geweest tegen het op dringende Mohammedanisme en de grote cultuurdrager en -beschermer van de Grieks-Romeinse beschaving, welke voor het Westen is verloren gegaan. Da* Byzantium, waar Chris tus als Keizer overal in het middel punt was geplaatst en waar buiten dien een sterk onafhankelijkheids- gevoel op godsdienstig gebied een breuk deed ontstaan met Rome, wordt levendig voor de ogen geto verd en krijgt een zeer duidelijk re liëf door de bekwame hand van de auteur en vrij onbekende gebeurte nissen, zoals de strijd tussen de ico noclasten en beelden vereerders, wor den terdege belicht. Het interessante boekje is overvloedig geïllustreerd met uitstekende reproducties en fo to's van Byzantijnse kunst. Een waar devolle aanwinst voor de leek, die zijn kennis op dit terrein wenst uit te breiden. Luitenant in Algerije, door Jean-Jaques Servan-Schrei- ber. Uitgave De Tijd stroom, Lochem. De schrijver geeft een uitvoerige beschrijving van de belevenissen van de Fransen, die als dienstplichtigen het drama in Noord Afrika, deze vreemde oorlog, meemaken. Het is geen gewoon verhaal met een intrige en wat hoofdpersonen, maar de hel den zijn gewone mensen, figuranten in het grote geheel wier leven en st-ijden zijn vastgelegd in een ver slag, gemaakt door een der hunnen. Een raak, boeiend en soms meedo genloos verslag, zonder begin of ein de. De ruwheid en het realisme van een onzeker leven onder een tropi sche zon en een vijandiggezinde be volking zodat de zenuwen tot het uiterste zijn gespannen maken dit boek tot lectuur voor volwassenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11