BLIJF OP UW PLAATS De Paus oververmoeid Feestprogramma 3 oktober Algerijnse rebellen worden ingesloten Mijnramp in Zuid-Slavië Congres bevordering geneeskunst Blijf zitten waar je zit DONDERDAG 2 OKTOBER 195f> DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 iijdens de 3 ociober-opiochi Volgens de officiële publikatie in de dagbladen van zaterdag, j.l. „ver zoekt de Burgemeester van Leiden allen tijdens de 3 oktober-optocht, het middengedeelte der straten vrij te laten'' Gezien echter de minder prettige ervaringen, welke ik de laatste paar jaren heb opgedaan (Hoge Rijndijk, tussen Cobetstraat en P. J. Blok- straat), tijdens het voorbij trekken van de optocht, zou ik geneigd zijn de burgemeester te willen verzoeken aan bovengenoemde publikatie voor taan te willen toevoegen: „en gedu rende het voorbijtrekken van de op tocht op de PLAATS TE BLIJVEN STAAN, zoals deze door het publiek, met goedvinden van de politie, werd ingenomen". Het geval doet zich n.l. voor, dat, zodra de motorbrigade der politie ge passeerd is, er bepaalde personen zijn, die het dan noodzakelijk achten de zo juist door de politie goedgekeur de opstelling va. de rij te verbreken en enige meters naar voren te gaan, om maar de optocht zo dicht moge lijk te zien voorbijtrekken. Het ge volg heirvan is, dat de ouden van da gen en zij, die door een lichamelijk gebrek op een stoel in de rij hebben plaats genomen, daardoor resp. ach ter de rij komen te staan en te zit ten en hun plaats, die zij reeds lang tevoren hadden bezet, ontnomen zien. Ik kan deze methode dan ook niet anders kwalificeren als een zeer on hebbelijke gewoonte, die in de eer ste plaats negeert, wat de poLitie heeft bedoeld, en ten tweede andere personen dupeert. Het is misschien enerzijds niet uitvoerbaar en ander zijds ook weer erg hinderlijk, maar wellicht zou het niet overbodig zijn, als de motorbrigade van de politie ook gedurende de optocht meerdere plaats te blijven staan. In elk geval zou ik het publiek vriendelijk willen verzoeken, wan neer het zich eenmaal langs de weg heeft opgesteld en de politie de af stand heeft bepaald, ook te blijven staan en niet naar voren te treden. Heus, men mene niet de optocht van dichtbij beter te kunnen gadeslaan, hoe verder U daarvan afstaat, hoe beter U leunt zien en hoe meer over zicht U hebt op de stoet. Indien U zich hieraan houdt, oogst U niet alleen de dank van bovenge noemde categorie van gedupeerde personen, doch ook van de overige kijkers en tenslotte niet het minst van de politie, die op deze dag al meer dan genoeg w-.rk heeft. A. HOLLEBEEK. Z. H. de Paus heeft woensdag zijn wekelijkse algemene audiëntie te Castelgandolfo gehouden voor circa 10.000 pelgrims. Hij sprak de menigte echter niet toe vanwege een „lichte ongesteldheid". De Paus bleef circa acht minuten op het balkon van zijn buitenver blijf, waarvoor de pelgrims bijeen gestroomd waren. Voor de audiëntie begon was de menigte meegedeeld, dat men de Paus, i.v.m. zijn lichte ongesteldheid had aangeraden de aanwezige gelovigen niet toe te spre ken. Van Vaticaanse zijde werd later meegedeeld, dat de Paus weer ge nezen is van zijn door te hard wer ken veroorzaakte lichte ongesteld heid en dat zijn werkschema voor vandaag, donderdag, onveranderd is gebleven. LEIDERDORP Bevolkingsonderzoek op TBC Dwingende noodzaak Het comité tot opsporing van tu berculose te Leiderdorp deelt mede, dat dit jaar in deze gemeente we- derom het driejaarlijks bevolkings- dinsdagavond 7 oktober a.s. van ek op tuberculose zal plaats P9uur' donderdagmorgen, 9 kaart voor het onderzoek worden uit genodigd. Teneinde het onderzoek een regelmatig verloop te doen heb ben, zal het comité het ten zeerste op prijs stellen, indien de opge- roepenen op het op de oproepkaart vermelde tijdstip in het Dorpshuis willen zijn. Mocht dit om een of an dere dringende reden niet mogelijk zijn, dan worden zij verzocht zich tot het comité te wenden, opdat in overleg een ander tijdstip kan worden aangewezen. Het onderzoek zal plaats hebben Tracteer Uzelf op Van Nelle's heerlijke nieuwe Assam Thee!, onderzoek op tuberculose zal plaats hebben. Evenals de vorige malen zal het onderzoek geschieden in het Dorpshuis aan de Kerklaan-Hoofd- straat. Het zal het maken van een röntgenfoto omvatten, zodat geen „kruisjes" (het huid-reactieonder- zoek) of injecties zullen 'worden ge geven. In tegenstelling met voorheen zul- inalen heen en weer langs de stoet len de inwoners van tevoren geen zou rijden, teneinde het publiek op I huisbezoek ontvangen, doch zonder die manier te dwingen op dezelfdemeer door middel van een oproep- DONDERDAG 2 OKTOBER: GROTE TAPTOE. Lunapark. VRIJDAG 3 OKTOBER: 7.00 uur v.m. 7.309.30 uur v.m. 8.00 uur v.m. 8.0010.00 uur v.m. 8.30—10.30 uur v.m. Reveille van het Bordes Stadhuisplein. Uitdeling van Haring en Wittebrood. Koraalmuziek in het Van der Werfpark. Militaire Mars, aanvang défilé voor het Stadhuis 9.30 uur precies. Kortebaandraverij op het Levendaal. Poppenkastvoorstellingen o.l.v. de heer Onderwater. 8.309.00 u.: Stadhuisplein. 9.159.45 u.: Maresingel hoekPasteurstr. 10.0010.30 u.: 5 Meiplein. Springen van de Fontein op de Vismarkt. Museum „De Lakenhal" geopend. Muzikale maskerade: „EEN EN AL MUZIEK". Avondfeest Schuttersveld. Cabaretvoorstelling in de Stadsgehoorzaal. Luisterrijk Vuurwerk. 3 oktober de gehele dag vanaf 9 uur Lunapark Schuttersveld. 10.0011.30 uur v.m. 10.0012.00 uur v.m. 1.004.00 uur n.m. 7.30 uur n.m. 8.0010.30 uur n.m. 11.00 uur n.m. oktober a.s., van 9.00—11.45 uur; don derdagmiddag, 9 oktober a.s., van 2.004.15 uur; vrijdagmiddag, 10 ok tober a.s., van 2.004.15 uur; vrijdag avond, 10 oktober a s., van 7.009.15 uur; maandagmiddag, 13 okotber a.s., van 2.004.15 uur; maandagavond 13 oktober a.s. van 7.009.15 uur. Degenen, die niet in staat zijn zon der vervoermiddel het Dorpshuis te bereiken, kunnen hiervan op het ge meentehuis mededeling doen, zodat voor vervoer kan worden zorg ge dragen. Kindereh beneden de leeftijd van 4 jaar worden niet onderzocht, even min als vrouwen, die in verwach ting zijn. De kosten van het onderzoek be dragen ƒ1.per persoon. Zij, voor wie dit bedrag te hoog mocht zijn, mogen minder betalen. De bijdrage kan bij het onderzoek het Dorpshuis worden voldaan. Voor kinderen die een dagschool be zoeken, is de bijdrage op ƒ0.25 be paald. Het comité dringt er ten zeerste op aan toch vooral aan het onderzoek deel te nemen. noodzaak om met de bevol kingsonderzoeken vóórt te gaan, js dan ook nog steeds aanwezig. De schoolkinderen zullen per klasse onderzocht worden. Dit onderzoek zal voor hen plaats vinden op dinsdag middag oktober en woensdag 2 ok tober zowel 's morgens als 's middags HOOGMADE Mutatie schoolhoofd De heer J. Beers, hoofd van de R.K. parochie school, is met ingang van 1 januari 1958 benoemd tot hoofd van de nieu we Titus Brandsmaschool te Heems kerk. Voor U, mevrouw: het beste van het beste. Van Nelle's nieuwe Assam Thee! Samengesteld naar Engelse smaak - alleen de allerfijnste theesoorten zijn er aan te pas gekomen en van die soorten alleen het beste blad van de struik plus de geurige topblaadjes. „Dat is Thee!" Van Nelles Assam Thee! Meteen een pakje halen Genieten VAN NELLE'S ASSAM THEE - ENGELSE MELANGE Maatregelen der Franse regering De Franse regering heeft zoals verwacht was besloten „interne ringskampen op te richten voor per sonen ..die een gevaar voor de open bare veiligheid vormen". Dit is na een kabinetszitting, die twee uur duurde, gistermorgen in Parijs be kendgemaakt. De kampen zijn in de eerste plaats bestemd voor Algerijnen die worden verdacht van onder grondse nationalistische activiteit. Voorts is besloten dat misdrijven ten bate van de Algerijnse opstande lingen op verzoek van civiele hoven door militaire tribunalen kunnen SPORT SCHALKE '04BOLDKLUB 3—1 De beslissingswedstrijd voor de eer ste ronde van het tournooi om de Euro pa-beker. welke gisteravond in het sta dion Diekman in Enschede tussen Schalke '04 uit Gelsenkirchen en Bold- klub (Kopenhagen) is gespeeld, ein digde in een 31 overwinning voor de Duitsers. De rust ging in met blanke stand. De wedstrijd werd geleid door de Nederlandse scheidsrechter Leo Hom. Er waren 20.000 toeschouwers. Ongeveer 10.000 hiervan waren Duitsers, die met vele auto's en bussen naar Enschede waren gekomen. DOS—SPORTING CLUB LISSABON DOS heeft de eerste wedstrijd tegen Sporting Club Lissabon verloren. De wedstrijd, welke gold voor de eerste ronde van het tournooi om de Europa- beker. werd door de Portugezen met 43 gewonnen. Bij de rust hadden zij met 20 de leiding. De tweede wed strijd wordt 8 oktober in Lissabon ge speeld. DE CENTRALE TRAINING IN DEN BOSCH Doordat DOS, Fortuna "54 en PSV gisteren internationale bekerwedstrijden speelden zijn slechts zes spelers,, die zondag te Deurne tegen België speel den, of reserve waren, alsmede Lenstra uitgenodigd voor de centrale training die vanavond in het stadion „De Vliert" in Den Bosch zal worden gehouden. De Munck, Kraay, van der Linden (allen DOS), Wiersma, van Wissen, Kruiver lallen PSV), Notermans en van der Hart (beiden Fortuna '54) zullen dus deze eerste training voor de wedstrijd NederlandDenemarken, die woens dag 15 oktober in Rotterdam gespeeld, niet bijwonen. Uitgenodigd zijn: Pieters Graafland (Feyenoord), van der Kuil (Ajax), Kuys (NAC), Klaassens IVW), Mou- lijn. Rijvers (beiden Feyenoord) en Lenstra (Enschede). Deze centrale training wordt voorts bijgewoond door de volgende spelers waaruit het Nederlands jeugdelftal (be neden 23 jaar) zal worden samenge steld: van Heeswijk (Blauw Wit), Veld hoen (Feyenoord), Fransen (GVAV), Schilder (Sparta), den Engelse (ADO), Rutten (MVV), JanssenStormvogels), Bosselaar (Sparta), Coenen (MVV), Althoff (Blauw Wit) en Brouwer (En schede. Het Nederlandse elftal, samengesteld uit spelers beneden de 23 jaar, komt woensdag 8 oktober te Aarhuis uit te gen een Deense jeugdploeg. Ook Boskamp, Vonhof (beiden DWS), Weustink (Enschede) en de jeugdspe ler L. Theunissen (Vitesse), zullen van avond naar ..De Vliert" komen om on- OM DE VRIENDSCHAPSBEKER Voor 4.000 toeschouwers is te Dussel- dorf een voetbalwedstrijd tussen For tuna (Düsseldorf) en PSV (Eindhoven) voor het tournooi om de vriendschaps- beker gespeeld. De Nederlanders won nen de ontmoeting met 51, nadat de rust met 31 was ingegaan. FRANKRIJK—GRIEKENLAND Voor de achtste finales van het tour nooi om de Europa CUp voor landen teams is te Parijs de wedstrijd Frank rijkGriekenland gespeeld. De Franse wonnen met 71, na bij rust met 30 de leiding te hebben gehad. JUDO Op 18 oktober a.s. wordt te Parijs in het Coubertlnstadion een begin ge maakt met de selectiewedstrijden voor voedselvergiftiging had opgelopen. Voor de Nederlander Henk Haus heeft deze wedstrijd geen succes opgeleverd. Hij werd op de 800 meter zesde in 1 min. 51,5 sec. achter Schmidt (Did.) 1.50.2, Missalla (Did.) 1.50.7, Rawson (G.B.) 1.50.9, Kazmierski( Polen) 1.51.2 er Stracke (Did.) 1.51.2. VOLLEYBAL ZITVOLLEYBAL TOURNOOI OP 3 OKTOBER Morgen zal in het Stedelijk Gymnasi um aan de Fruinlaan een zitvolleybal tournooi worden gehouden, georgani seerd door de afd. Leiden van de Ned. Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers in samenwerking met de NeVoBo. Aan dit tournooi wordt deelgenomen door de afdelingen Amsterdam, Bergen op Zoom Eindhoven, Gouda, Haarlem, Den Haag Leiden en Venlo. De wedstrijden zullen te 10 uur aanvangen. Het is morgen feest in Leiden, het feest van Leiden's Ontzet. Om de grote reeks van gebruikelijke programmapun ten te onderbreken willerr de sporters „Jonder de feestvierenden misschien ook de wereldkampioenschappen" judo, dié wel even denken aan de mannen, die zich 30 november a.s. in Tokio zullen plaats I hier een hard nodige en gezonde ont- vinden. spanning willen geven? Ieder is welkom. Voor Nederland zijn door de Jiu Jitsu en Judobond de Europese kampioen DAMMEN aller categorieën Anton Geesink uit Utrecht (4e dan) en de Eindhovenaar Hein Essink (3e dan) aangewezen. De 18 landen, die met twee judoka's mogen deelnemen, zullen worden inge deeld in vijf poules. De finalisten wor den uitverkoren voor de wereldkam pioenschappen. Er zal in slechts één klasse, die aller categorieën, worden ge streden. NEDERLANDS JUDOTEAM TEGEN BELGIë Voor de landen wedstrijd judo tussen België en Nederland, die morgen in het Apollotheater te Antwerpen wordt ge houden, is het Nederlands team samen gesteld uit volgende judoka's. A-team: Anton Geesink (Utrecht), Hein Essink (Eindhoven), Joop Dirks (Utrecht), Jan van Ierland (Tilburg). Tonny Wagenaar (Amsterdam). B-team: Koos Bonte (Delft). Cor de Waal (Utrecht), Jan de Waal (Utrecht), Carel Zappey (Weesp) en Henny van Tergouw (Utrecht). De ploeg staat onder leiding van coach Ge Koning. Scheidsrechter zijn de Japanners Ichiro Abé, 7e dan. offi cieel vertegenwoordiger van de Kodo- kan uit Tokio, en Ciyoshi 6e dan. ATLETIEK JOKE BIJLEVELD WON IN WUPPERTAL Tijdens internationale atletiekwed strijden, welke gisteravond te Wupper- tal zijn gehouden, heeft onze landge note Joke Bijleveld de 100 meter ge wonnen in 12,1 sec. Hannie Bloemhof, die ook aan deze wedstrijden zou deel- kwam niet uit, aangezien zij een „Volleybal spelen ik heb er een mooie lengte voor, 1.80 meter „zwem men, wandelen en gymnastiek", Dit ver rassende antwoord gaf gisteravond op Schiphol de 36-jarige Russische dam- kampioen Isja Kuperman op de vraag hoe hij zich heeft voorbereid op de ko mende titelstrijd tegen de wereldkam pioen Deslauriers. „Ik heb alles gedaan om mijn lichamelijke conditie zo hoog mogelijk op te voeren". Dat het dammen echter niet in het ge drang is gekomen blijkt overigens wel uit de vriendelijke woorden aan het adres van de titelhouder: „Zijn partijen zijn erg bekend in de Sovjet Unie. We we ten, dat Deslauriers 2eer sterk speelt èn een gevaarlijke tegenstander is". Over zijn eigen kansen? KuDerman bleef voor zichtig: „het is moeilijk te zeggen wie er gaat winnen. Over een maand weten we meer". Met trots vertelt Kuperman dan, dat hij ruim twintig jaar geleden samen met de huidige schaakgrootmeester Bron- stein op dezelfde pioniersclub (de Rus sische jeugdbeweging) is geweest. „Wij zijn nog altijd zeer goede vrienden". De mijnbouwkundig ingenieur Kuper man is zijn geboorteland trouw geble ven. Hij woont nog altijd in Kiew aan de oever van de Dnjepr. En vandaar dat onderdeel „zwemmen" in zijn fysieke voorbereiding. Het spel op de honderd velden is hij pas in 1953 gaan beoefenen. Daarvoor speelde Kuperman het Russische dam spel op '64 velden. Na zijn vorige be zoek aan Nederland in het voorjaar, toen hij het recht voor de uitdaging verwierf, heeft de Russische „meester in de sport" tezamen met Iwan Kozlof, secretaris van de Russische dambond anderhalf miljoen georganiseerde leden in tal van steden in de Sovjet Unie lezingen gehouden over Nederland en daarbij is ons land er goed afgekomen: „Wij hebben de beste herinneringen aan uw land be waard. De grote gastvrijheid en de har- teliike ontvangst is ons altijd bijgeble ven". Kuperman wordt nu weer vergezeld door Kozlof, die thans leider van de drie man sterke delegatie is. De derde man is de secondant (trainer zeggen de Russen), de internationale dammeester Wladimir Kaplan. De drie Russen werden op Schiphol ontvangen door de culturele attaché van de Sowjet ambassade in Den Haag. de heer I. Gorokhof en namens de Kon Ned. Dambond door de heren A. J. Ivens C. J. Blokland, mr. L. B. van de Meij- zenberg en de oud-kampioen R. C. Kei ler. PAARDESPORT KOERSEN TE NOOTDORP De uitslagen van de gisteren gehou den draverijen te Nootdorp luiden: Spoetnik-prijs, afstand 2380 m. 1. Wil na van Oranje (A. G. Heskes) 3 44.1 1.35: 2. Walnut Hall; 3. Titan Pluto. To- talisator winnend 2.30, plaats 1.30, 2. 1.90, gekoppeld 5 40. covercal 5.20. Explorer-prys, 1660 m; le. heat: 1. Vic Erebus (K. Woudstra) 2.28.9, 1.29.8: 2. Rêve d'Or B; 3. v. Paula's Zoon. Tota- lisator: winnend 2.90, plaats 1.70, 2.40 1.80, gekoppeld 10. covercal 7.70. 2e Heat: 1. v. Paula's (J. J. Bakker) 2.28.4, 1 29.4: 2. Vic. Erebus: 3. Rêve d'Or b. Ttalisator winnend 3.50. plaats 2.1.40, gekoppeld 4.80, covercal 520. Maan-prjjs, 2380 m: 1 Ria Kitty (J Wagenaar jr) 3.26.6, 1.24.6; 2. Norton Williams: 3. Type Erebus. Totalisator winnend 1.50. plaats 1.10, 1.30, gekop peld 2.50, covercal 2.90. Mars-prijs, 2380 m.: 1. Gui Saint (J Boer) 3.41.2, 1.28.5; 2. Opgever; 3. Sador B. Totalisator: winnend 3 30, plaats 1 90 5.—. 2.—, gekoppeld 12.80. covercal 23 70 Finale Explorer prijs.: 1. v. Paula'; winnend 1.60; plaats 1.20, 1.80, gekop peld 4.30, covercal 5.30. Totalisator-omzet 52.519. POSTDUIVEN LEIDSE CONCOURSCOMMISSIE Wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Vilvoorde. Aantal vogels 1492, ge lost te 8 uur met z.o. wind. Nulpunt 6 km. le duif te 9.49.54 uur. Uitslag: Borsboom—Drenth 1, 14; F. Hendriks 2, 3, 20; P. v. Wissen 4, 13; G. v. d. Ham 5; B. F. Oskam 6; C. Gijsman 7; A. Hou- weling 8; P. v. d. Assem 9, 12; J. Wol vers 10; C. v. d. Pluym 11, 21; A. de la Rie 15; W. Ravensbergen 16; W. v. d Wel 17; J. Remmerswaal 18; A. Stok v. Helmond 22; P. Mooten 23; M. Jongeleen 24; A. v. d. Hulst 25. worden berecht. De Franse regering verwacht een aanzienlijke versnel ling van de behandeling van derge lijke zaken door deze maatregel. De nieuwe maatregelen worden «ondag van kracht. Dan kan iedereen die ervan wordt verdacht de Alge rijnse rebellen te helpen zonder meer worden gearresteerd en geïnterneerd. Een speciale „controlecommissie" bestaande uit rechters, dient binnen een maand na plaatsing in een inter neringskamp een onderzoek in te stellen naar de gronden waarop de geïnterneerde wordt vastgehouden. Klachten van geïnterneerden die nen eveneens binnen een maand te worden onderzocht. De comissie kan aanbevelingen doen omtrent de vrijlating van ge- interneerden. Het ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft echter het recht dit advies naast zich neer te leggen. In Oost-Servië (Zuid-Slavië) zijn door een ontploffing circa honderd mijnwerkers ingesloten, meldt ra dio-Belgrado. Zeker tien mijnwer kers zijn om het leven gekomen. Het ongeluk is woensdagavond ge beurd in een kolenmijn/te Podvis- near Knjazevac. 20 km Van de Bul gaarse grens. Onder de grond is een elektrische transformator ontploft, waarna brand uitbrak. Uit geheel Servië zijn reddingsploegen naar de plaats van het ongeluk gebracht. GRATIS TOELATINGSBEWIJS VOOR PERSONENAUTO'S IN ITALIë Het gratis toelatingsbewijs, dat van 15 oktober af bij de Italiaanse doua ne voor personenauto's, waarbij geen carnet of triptiek aanwezig is, ver krijgbaar zal zijn, de z.g. „Tessera turistica", dat slechts voor één in- en uitreis geldig is, zal, zo deelt de ANWB mede. uit vier delen bestaan. Eén deel wordt door de douane bij inreis ingehouden, het tweede moet op de voorruit worden geplakt, het derde deel dient bij uitreis bij de douane te worden ingeleverd, terwijl het vierde deel benzinebonnen rijgbaar zijn bij de kanto de Automobil Club d'Italia. welke zowel dicht bij de grens als in het binnenland gevestigd zijn. Degenen, die de voorkeur blijven geven aan het carnet de passages of triptiek, welk document zij zich reeds vóór de reis kunnen aanschaffen, kunnen de benzinebonnen met de bijbehorende „Carta carburante" blij ven verkrijgen bij de kantoren van de ANWB of bij de Amsterdamse Bank of de Twentse Bank. Nieuw is hierbij, dat in het pas poort wordt aangetekend, dat men een „Carta carburante" bezit, terwij] men de benzinebonnen, alvorens ze te kunnen gebruiken, bij één der kantoren van de Automobil Club d'Italia moet laten afstempelen. Waardering voor arts onverminderd „Is de arts van tegenwoordig, ver geleken met de medicus van weleer door de ontwikkeling van de gemeen schap in zijn vrijheid beknot en is zijn individualisme aan banden gelegd?" Deze vraagstelling vormde het onder werp van de rede. waarmede de voor zitster van de Koninklijke Nederland- sche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, mevr. J. W. van den BlinkRolder, gistermiddag in Mid delburg het tiende driedaags leden- congres van de maatschappij heeft geopend. De voorzitster meende de door haar pp geworpen vraag, die thans zeer ac tueel is in de medische wereld, ont kennend te mogen beantwoorden. Herinnerend aan de uitkomst vin een onlangs gehouden enquête naai de waardering van het beroep, waar bij de arts op de tweede plaats is ge steld, betoogde de voorzitster dat de arts nog precies zo wordt gezien of anders gezegd, wordt van hem pre cies hetzelfde en niets minder ver wacht dan hetgeen voorgeslachten in hun medische raadsman wilden en ook konden zien. Het kan nuttig zijn, zeide zij/, ons bij tijd en wijle van onze uitzonderlijke positie bewust te zijn, wanneer het de schijn heeft, dat de veranderde maatschappelijke con stellaties onze plaats al te zeer aan tasten. Want dit laatste moge in uiterlijke omstandigheden in meer of mindere mate het geval zijn, naar het wezen van ons beroep litg de individuele beoefening er van buiten het bereik van door de gemeenschap te stellen regelen. Dat de arts wordt gezien op een wijze zoals nog steeds het geval blijkt te zijn, achtte de voorzitster tenslotte in zeer belangrijke mate te danken aan de Maatschappij tot Bevordè- ring der Geneeskunst. Na deze openingsrede gaf dl-. H. Festen, voorzitter van de maatschap pij in 1957, een overzicht van de werkzaamheden van hoofdbestuur en maatschappij in 1957. De Westduilse Bondsdag is dins dag voor de eerste vergadering na liet reces in West-Berlijn bijeenge komen. Van deze vergadering, die aan het vluchtelingenprobleem ge wijd was, werd een radio-uitzending gegeven, die in Oost-Duitsland kon worden opgevangen. Burgemeester Willy Brandt deed in een toespraak tot de Bondsdag een beroep op de Oostduitsers om zo mo gelijk in hun woonplaats te blijven, omdat het voor de Duitse hereniging nodig was de kracht van de natie in stand te houden. De minister voor zaken, geheel Duitsland betreffende, Lemmer, zei, dat de regering met bezorgdheid de uittocht van Duitsers uit Oost-Duits land gadeslaat. De regering wenst deze massale vlucht niet aan te moe digen. Het vertrek van artsen en apothekers uit Oost-Duitsland acht zij zelfs een „nationaal gevaar". Lem mer deed dan ook een beroep op de Oostduitse artsen om zolang mogelijk op hun post te blijven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7