„De Zonnige Zeurpiet" ov Gaan de Britten Jordanië ontruimen Doodstraf werd levenslang "AKKERTJES" De Franse gebieden in Afrika Prijsconflid in handel in bladriet DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Toezegging verwacht Van gewoonlijk welingelichte zijde Is vernomen, dat Jordanië vandaag in de Algemene Vergadering der Ver enigde Naties plannen zal bekend maken voor een geleidelijke terug trekking van Britse troepen uit Jor danië. Landhervorming in Syrië President Nasser van de Verenig de Arabische Republiek heeft zater dag agrarische hervormingen voor het gebiedsdeel Syrië afgekondigd, waarbij het grondbezit, dat één per soon mag bezitten, .wordt beperkt. De wetten zijn gelijk aan die betref fende de agrarische hervormingen in Egypte in 1952. Het is voortaan verboden, dat één persoon meer dan tachtig hectare door rivieren of bronnen bevloeid en met vruchtbomen beplant land bezit of meer dan driehonderd hectare door regen bevloeid land. De wetten zijn daaelijk van kracht geworden. Met de uitvoering wordt op 1 januari begonnen. Vijf jaar later moet de hervorming een feit zijn. De staat zal de zo vrijgekomen lan derijen uitgeven aan geen grond be zittende boeren. De stukken variëren De eerste afgevaardigde van Jor danië bij de V. N., Abdoel Monem Kifai, zou de Algemene Vergadering een tijdstip opgeven voor de aanvang van de ontruiming van zijn land dooi de Engelsen, aldus is gezegd. De ontruiming zou evenwel afhan gen van de uitvoering van plannen van secretaris-generaal Hammars- kjoeld voor het optreden van de V. N. in Jordanië, Libanon en Syrië en voor de „opheffing van het beleg" in Jordanië. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft de vo rige week gezegd, dat Jordanië op het ogenblik een belegerd land is. Hij merkte op, dat normale economi sche en commerciële voorzieningswe gen door Syrië naar Libanon niet open zijn en dat de Verenigde Ara bische Republiek het overvliegen van Syrisch gebied door vliegtuigen van de burgerluchtvaart, die naar Jorda nië gaan, had verboden. Gouverneur James E. Folsom van Alabama heeft de doodstraf voor de 55-jarige neger Jimmy Wilson gis- van acht tot twintig hectare, al naar teren gewijzigd in levenslange ge- gelang de categorie, waartoe het land behoort. Irak volgt Volgens regeringskringen te Bag dad zullen vandaag plannen voor een hervorming van het grondbezit in Irak worden bekend gemaakt. Men verwacht dat er een einde zal wor den gemaakt aan het feodale systeem en dat de grond zal worden verdeeld tussen kleingrondbezitters volgens het stelsel, dat president Nasser in de Verenigde Arabische Republiek heeft ingevoerd. Opleiding deskundigen in de kernwetenschappen Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is ingesteld een commis sie, die zal nagaan welke voorzienin gen dienen te worden getroffen op dat ook aan de hogere technische scholen opgeleid kunnen worden de genen die bestemd zijn om een func tie te vervullen op het gebied van de kernfysica, de kernenergie en haar toepasingen. („Commissie opleiding middelbare deskundigen voor de kernfysica en de kernenergie"). Aan deze commissie is opgedragen: a) bij benadering vast te stellen het aantal abituriënten van hogere technische scholen dat jaarlijks no dig zal zijn voor de uitvoering van werkzaamheden liggende op het ge bied van de kernfysica, de kernener gie en haar toepassingen. b) zich uit te spreken omtrent de vraag of de opleiding dient plaats te vinden in de vorm van een zelfstan dige afdeling aan een hogere techni sche school dan wel of zij als dag of avondapplicatiecursus aan een ho gere technische school kan worden verbonden. c) het vaststellen van het leerplan Van de door de commissie doelmatig geoordeelde opleiding. d) te adviseren terzake van de ap paratuur welke in verband met de nodig geoordeelde opleiding aan een hogere technische school aanwezig dient te zijn alsmede omtrent de ap paratuur waarvan buiten een hogere technische school gebruik zou kun nen worden gemaakt. e) te adviseren omtrent de hogere technische scholen waaraan de ge wenste opleiding zou kunnen worden .verbonden. f) alle overige voorst-.llen te doen welke van belang kunnen zijn voor de opleiding van degenen die op middelbaar niveau op het gebied van de kernfysica en de kernenergie als mede de toepassingen daarvan, werk zaam kunnen zijn. Voorts is de voorzitter gemachtigd, indien en voor zover hij dit in het belang van de uitvoering van de op dracht nodig acht. andere deskundi gen dan degenen die lid zijn van de commissie, tot de vergaderingen van de commissie uit te nodigen en te ho ren en is bepaald, dat de commissie op korte termijn over haar bevindin gen rapport zal uitbrengen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter dr M. Bogaardt te 's-Gravenhage; tot lid en secreta ris: ir A. C. van den Bergen te Rot terdam; tot lid: prof. ir E. F. Boon te Delft, prof. dr A. J. Zuithoff te Delft, drs R. W. R. Dee te 's-Graven hage, ir J. Bethlem te Amsterdam, dr L. H. A. Bremmers te Breda. VILLABEWONERS TEGEN AUTOBUS IN HUN WIJK De bewoners van een villawijk in Santpoort zijn een actie begonnen tegen een door de Noord-Zuid Hol landse Vervoer Maatschappij geno men besluit, om de autobuslijn Heem stedeBloemendaal naar deze villa wijk door te trekken. Zij hebben uit hun midden een comité van actie ge vormd en een van 150 handtekenin gen voorziene brief aan de directie van de N.Z.H. gericht met het ver zoek de autobuslijn niet door te trekken. De bewoners verwachten namelijk dat de rust in de wijk hier door zal worden verstoord. Zondag reed de bus voor het eerst de nieuwe route. De halteborden daarlangs ble ken al spoedig uit de grond getrok ken en in de struiken neergelegd. Hebt U nog "Akkertje*" in hul* Zorg dat U altijd "Akkertjes" bij de hand hebt, snellere „Akker- tjes"-hulp voor kriebelende, ver moeiende, koortsige verkoud heid. Verwaarloos verkoudheid niet - die geniepige eriepbacillen mogen geen kans krijgen! Een "Akkertje" in water zacht laten worden - doorslikken het ge neeskrachtige micro-poeder lost snel en zacht op zonder nadeel voor maag, hart en nieren. Zo be strijdt een "Akkertje" Uw griep! flitsen uw klachten u/eg! ger een onderhoud had gehad. Wil son, die op 24 oktober terechtgesteld zou worden, was tot de doodstraf veroordeeld, omdat hij een oude blan ke vrouw beroofd had van 1.95 dol lar. De wetten van Alabama lieten de gouverneur niet toe bij het wijzigen van het vonnis een lagere straf dan levenslang te geven. Wilson moet nu minstens vijftien jaar van zijn straf uitzitten, voordat hij voorwaardelijk Folsom nam zijn besluit, nadat hij persoonlijk met de veroordeelde ne- in vrijheid gesteld kan worden. Bovenstaande kaart geeft een overzicht van de Franse gebieden in Afrika. Algerije heeft een oppervlakte van 2.205.000 km». Volgens de schattingen van 1957 telt de bevolking bijna 9,5 miljoen inwoners. EVans West Afrika is een federatie van acht overzeese gebieden nl.: Senegal 197.161 km* 2.269.000 inw. Soedan 1.204.021 3.708.000 Mauretanië 1.085.805 624.000 Guinée 245.857 2.492.000 Ivoorkust 322.463 2.485.000 Opper Volta 274.122 3.326.000 Dahomey 115.762 1.713.000 Niger 1.188.794 2.415.000 De Federatie van Frans Equatoriaal Afrika omvat vier gebieden: Gabon 267.000 km5 399.800 inw. Midden Kongo 342.000 749.300 Oebangui Tsjari 617.000 1.128.300 Sjad 1.248.000 2.576.200 Frans Somaliland telt slechts 64.000 inwoners en heeft een oppervlakte van 23000 km1. Madagascar heeft een oppervlakte gelijk aan die van het Franse Moederland en België tezamen, nl. 590.000 km3. De bevolking telt bijna 5 miljoen inwoners. Verder zijn er nog de voogdijgebieden Togo en Kamëroen. Togo 50.000 km» 1.090.000 inw. Kameroen 432.000 3.142.000 Het werk in de bladrietoogst in Overijssel en Friesland is gestag neerd door een prijsconflict tussen de telers en de handelaren. De Ned. vereniging voor de riet cultuur, waar in de telers verenigd zijn, had het vorige jaar een prijs van 34 cent per bos voor het zg. tul penriet vastgesteld. De afdeling 01- demarkt, die over het grootste riet areaal beschikt, wenste voor dit jaar echter een prijs van 36 cent, zulks in verband met de gestegen kosten, doch de handelaren weigerden deze verhoging te aanvaarden. Het oogst- werk kwam hierdoor stil te liggen. Na enkele vergaderingen deden de handelaren een tussenbod van 35 cent doch de telers zijn daar niet op ingegaan. Thans hebben ook de riettelers in Zuidwest-Friesland, die ook in de ge noemde vereniging georganiseerd zijn, zich op de verhoogde prijs van 36 cent gebaseerd, zodat ook daar het oogstwerk gestaakt is. De afdeling Nieuwkoop, die even eens de verhoging had vastgesteld is er echter, naar van de zijde der ver eniging wordt vernomen nog niet in geslaagd de verhoging te realiseren. Toch een „Eurotoren" in Rotterdam Het plan om aan de Parkhaven te Rotterdam een uitzichttoren te bou wen is nog steeds niet van de baan. Hoewel de gemeenteraad er in zijn vergadering van 27 augustus jl niets voor voelde om de gemeente finan- ciëel aan het plan te laten deelne men, zijn b. en w. van Rotterdam thans bereid het betreffende terrein, groot vijf tot zeshonderd meter, voor de bouw van de 110 meter hoge to ren in erfpacht uit te geven voor een jaarlijks canor van 7600, Dat omdat het comité „n.v. Euroto ren in Oprichting" zich andermaal tot het Rotterdamse college heeft ge wend met de mededeling, dat de n.v. voornemens is ondanks het uitblij ven van de verwachte steun der ge meente de toren te bouwen en in exploitatie te nemen. Daar b. en w. uit de gedachtenwis- seling in de betreffende raadsverga dering menen te mogen afleiden, dat de bezwaren voornamelijk gingen te gen de financiële medewerking, maar niet tegen het oprichten van de toren als zodanig, en het ooilege het plan nog steeds van belang acht, zouden b. en w. aan het verzoek om beschik baarstelling van de grond tegemoet willen komen, zo delen zij de ge meenteraad mee. Het terrein zal, zoals elk bouwter rein, bouwrijp worden opgeleverd, waarvoor de kosten in totaal 100.000 zullen bedragen. Alle werken, die in verband met de bouw op het terrein zelf moeten worden uitgevoerd, zul len door en voor rekening van de n.v. worden gemaakt. De bouw van de toren houdt verband met de in ternationale tuinbouwtentoonstelling 1960. De commissies voor de financiën en openbare werken kunnen zich in meerderheid met de gronduitgifte verenigingen, maar een minderheid heeft bezwaren tegen de plaats, waar men de toren willen oprichten. B. en w. zeggen echter, dat het niet moge lijk is een andere plaats aan te wij zen, waarmee de initiatiefnemers ge noegen zouden willen nemen en het college moet trouwens ernstig be twijfelen, zo zegt het verder, of er een betere plaats te vinden zou zijn. Het ligt dan ook in het voornemen van b. en w. van Rotterdam, de on derhandelingen met het comité voort te zetten, uiteraard in het vertrou wen, dat de raad zich te zijner tijd tevens met het definitieve voorstel zal verenigen. SLINGERDE BELASTING AMBTENAAR DOOR BIER GEBRUIK OF DOOR DE WIND??? Een 46-jarige belastingambtenaar uit Alphen a. d. Rijn was bij het Haags Gerechtshof in beroep geko men tegen een vonnis, waarbij hij door de politierechter op 8 mei was veroordeeld tot een week voorwaar delijke gevangenisstraf en veertig gulden boete omdat hij op 11 augus tus verleden jaar onder invloed van sterke drank een fiets zou hebben bereden. „Ik slingerde niet door alcoholge bruik, maar door windstoten", zo voerde verdachte nu aan. Hij had in Leiden over een lange periode zes zeven glazen bier gedronken. Desge vraagd had het K.N.M.I. in De Bilt medegedeeld dat de windkracht op de bewuste avond gemiddeld dertien meter per sekonde was. 's Avonds wa ren er stoten van 22 meter en om middernacht 815 meter. Langs de kust was dit op tien meter hoogte uit zuidelijke richting. Verdachte was zondagnacht 11 augustus om 0.33 uur aangehouden. De verbalisant, een hoofdagent uit Alphen a. d. Rijn, vertelde dat ver dachte in de Julianastraat van de rechterkant tot het midden van de weg slingerde. „Volgens mij was er nagenoeg geen wind edelachtbare". Maar dat kan toch niet, een gemid delde wind van acht meter per se konde om middernacht is een vrij krachtige wind, zo werd er van de andere zijde der groene tafel aange voerd. De Julianastraat loopt van Noord naar Zuid en verdachte reed tegen de wind in. „Ik kan het me niet herinneren over de wind", zei de politieman nu. „Had dat dan gezegd. U moet niet zeggen dat er nagenoeg geen wind is, als u het niet meer weet", merkte raadsheer mr. Veldman op. „Wij stonden op de hoek, een tochtgat en hebben niets van wind gemerkt. We hadden geen jassen aan ook. Verdachte voerde dit verweer ook niet bij zijn verhoor door de po litie", zei de getuige. Toen de president de verdachte vroeg waarom hij dat niet bij de po litie had gezegd antwoordde deze dat hij geschrokken was geweest. Bij de politie had verdachte evenwel ge zegd op hun „impertinente vragen" geen antwoord te willen geven. De politieman vervolgde zijn getuigenis met te verklaren dat op een gegeven moment, bij een zijstraat, verdachte HAARLEMSE BLOEMENKEURING Het bollenvak is nu, wat de bloe- menkeuringen betreft, even gaan dommelen. Het dahliaseizoen zit nu vrijwel op slot, chiysanten komen er in Haarlem meestal niet veel en het wachten is nu min of meer op de eerste narcissen. Maar daar zal, voor wat de bollen van oogst 1958 aan gaat, ongetwijfeld nog wel ander halve maand mee neengaan. Gisteren waren er nog wat dahlia's onder meer: een enorme collectie pompondahlia's tachtig verschil lende soorten met uw welnemen! van de fa. Bruidegom uit Baarn, die er een gouden medaille mee ver wierf. Van W. de Ruyter, Oegstgeest, noteerden we de rode, geel gepunte semicactus De Ruiters Sensation, terwijl Van Oosten, Den Haag, o.m. de lichtpurperen Nocturne en de gele Ceasar naar voren bracht. Van J. J. Bos, Lisse, waren er een paar fraai gestoken vazen met gemengde Un- winn-dahlia's en Maarse, Aalsmeer, besloot de dahlia-rij met de oranje s.c. Sunmaid. Van Van Tubergen, Haarlem, was er een bijzondere nieuwigheid: de Neridonna. Een kruising van Nerine Amaryllis Bella donna. Het resultaat: een zeer groot- bloemige Nerine met fraaie, intens rose bloemen en grote Schermen met vijftien kelken en knoppen. De Lis- sese bijgoedkwekei Drost etaleerde de rose bloemen van Zephyranthus robusta, terwijl P. v. Hensbergen, Hillegom, opnieuw de rijkbloeiende vaste plant Catananche coerulea ma jor ten tonele voerde. En dan was er tenslotte de fa. Gebrs. Spaargaren uit Aalsmeer met chrysanten. Onder meer de bekende troschrysant Chatsworth en de ge plozen gele Medaillon, de witte Vera Lynn, de lichtoranje Goldene Sonne en de fijn-lilarose Franciss Pass. zelfs over de hele weg had geslin gerd. „Ja", zei verdachte, „die ruk wind uit de zijstraat was de schuld". Onderweg naar het politiebureau had verdachte niet slingerend gelo pen, maar enigszins statig, alsof hij zich met alle geweld moest beheer sen om niet te slingeren, zo vertelde getuige. Het stuur van zijn fiets hield hij met beide handen vast. Op het bureau was hij reuze boos en verontwaardigd over de vragen. Hij weigerde de bloedproef te onder gaan. Drie slingers waren in het pro ces-verbaal veschreven. „Bij zijstra ten", zei de advocaat. „Nee, al slin gerende drie grote uithalen", meen de de procureur-generaal, hetgeen de agent bevestigde. Een tweede agent uit Alphen a. d. Rijn kon zich het weer niet goed herinneren. Hij geloofde dat het he lemaal niet woei, in ieder geval niet hard. Hij bevestigde het verhaal van zijn collega. Verdachte was arrogant. Op het bureau waren geen proeven genomen, maar verdachte had zich niet op de wind beroepen. De verdachte was niet eerder ver oordeeld. De procureur-generaal meende dat men de wind op dat moment en die plaats kon uitschakelen. Dan zou verdachte zich hierop wel direct heb ben beroepen en zouden de politie- Tnannen dit wel hebben gemerkt. Ze zouden dan niet eens proces verbaal hebben opgemaakt. Verdachte reed zonder aanwijsbare oorzaak, behal ve de drank, zigzag. De procureur- generaal vond het een onbehoorlijk optreden van de ene ambtenaar te gen de andere. Dat ligt aan de alco hol. Hij vorderde 75 boete of 15 da gen. De raadsman van verdachte vroeg vrijspraak. Arrest 10 oktober. BESLUIT SPANNINGGEVERS VOOR SCHRIKDRADEN Vandaag is het op de wet op de gevaarlijke werktuigen gebaseerde besluit spanninggevers voor schrik draden afgekondigd. In dit besluit zijn keuringsvoor schriften vastgesteld waaraan span ninggevers voor schrikdraden moeten voldoen. Deze toestellen,- veelal blootgesteld aan vocht, weersinvloeden of ruwe behandeling, brengen stroomstoten voort die, wanneer de constructie on deugdelijk is, vroeg of laat ernstig gevaar voor de mens of dier kunnen opleveren. Slechts een goede con- stsuctie van het toestel kan de nodig waarborgen tegen dit gevaar bieden. De keuring van elk type spanning- gever zal geschieden door d< K.E.M.A., te Arnhem. Reeds enkele jaren wordt het vei ligheidsbesluit elektrische schrikdra den in de landbouw toegepast. Dit be sluit bevat voorschriften voor schrik draadinstallaties in hun geheel niet voor de constructie van de span ninggever als zodanig. In dit laatste voorziet het zo juist tot stand geko men besluit spanninggevers voor schrikdraden dat 1 december a.s. in werking treedt. Het verbond tot het voorhanden hebben of gebruiken van een span de omgeving zal zo volkomen be waard worden. Na het tot stand komen van het uitbreidingsplan van de gemeente Bunnik zal het project rechtstreeks vanaf de door rijkswaterstaat te wij zigen aansluiting Kromme Rijn te bereiken zijn. Er wordt overwogen, onmiddellijk een toerist-information bureau in te richten, vanwaar uit de automobilist zijn kamers in het centrum of het westen van het land zou kunnen re serveren. Het café-restaurant zal in het totaal plaats kunnen bieden aan ongeveer 220 personen. Deze zullen, naar het voorbeeld van de Duitse Ratsstaette, de keuze hebben uit ver scheidene ruimten, die elk met een eigen sfeer zijn ingericht. Op de terrassen zullen ongeveer 120 tot 140 gasten een zitplaats kun nen vinden. De voorgevel alsmede de terrassen zijn op het zuiden gelegen. HILLEGOM Hillegommer naar Nigeria Door bemiddeling van het bureau voor internationale technische hulp van het ministerie van buitenlandse za ken is de heer H. H. Hylkema te Hillegom uitgezonden naar Nigeria, waar hij als civiel technicus verbon den zal worden aan de Nigeriaanse spoorwegen. De heer Hylkema, die werkzaam is geweest bij de Dehli Spoorweg Maatschappij in Indonesii zal op 19 oktober vertrekken. De duur van zijn uitzending is voorlo pig gesteld op anderhalf jaar. Wilt U iets weten? Vraag: De vertaling van het woord „Opifex". Antwoord: Opifex wil zeggen: ar beider of werkman. In de uitdruk king „virtutum opifex" is dit op te vatten als bewerker der deugden. Vraag: Hoe moet ik dakleer op het dak van een woonschip bevestigen, er zit al een oude laag op, die vervan gen moet worden. Men maakt er ons op attent, dat de manier om een dak te bedekken, welke wij dezer dagen aanraadden niet geheel juist was. Antwoord: U dient eerst alle oude dakbedekking te verwijderen, waar na u het houtwerk repareert. Alles moet flink glad worden afgewerkt. De planken mogen niet ten opzichte van elkaar kunnen bewegen. Hierna dekt u het hout af met een laag grof papier, waarop u asfaltpapier beves tigt. (Spijkeren is uit den boze). Dat wordt afgedekt met een laag warme mastiek, waarin een tweede laag asfaltpapier wordt vastgeplakt. Deze laag wordt afgesmeerd met warme teer. Nadat deze is afgekoeld strooit u zand, waarop een laag pa- relgrint of panslag volgt. Het zand is nodig om te voorkomen, dat het grint op het afsalt vastplakt, het geen u bij kleinere reparaties in de ooekomst een heel dak zou kunnen kosten. Scheepsberichten ARENDSKERK passeert 29 sept. Gi braltar naar Duinkerken; AVERDIJK 29 sept, van Antwerpen naar Houston; mnggever, die met overeenkomstig CALTEX Leiden (t) 29 sept, van Bang- het nieuwe besluit is goedgekeurd, kok naar Singapore: BENINKUST 29 geldt niet voor spanningsmeters van een type, dat voor 1 december 1958 door de K.E.M.A. is goedgekeurd, ge durende 5 jaren na de datum waarop deze goedkeuring werd gegeven. Voorts geldt dit verbod tot 1 decem ber 1960 niet voor spanninggevers waarvan het type niet door de K.E.M.A. is gekeurd en die voor 1 december 1958 reeds in gebruik zijn. Uiteraard blijft het gebruik van af gekeurde exemplaren van al- dan niet gekeurde typen spanningsgevers ver boden. MODERNE PLEISTERPLAATS LANGS RIJKSWEG BIJ BUNNINK. Begin oktober zal men in Bun- nik, langs rijksweg 12 beginnen met de bouw van een moderne pleister plaats, die d>e naam „Motoresto" zal gaan dragen. Men hoopt in april 1959 met de bouw van dit café-rastaurant gereed te zijn. Het ligt in de bedoe ling aan dit café-restaurant in de toe- komsit een hotel te verbinden, gele gen temidden van boomgaarden. Het landelijk karakter van de omliggen-, sept, van Laspalmas naar Dakar; CAL TEX Delft (t) passeert 29 sept. Straat Ormoesz naar Rotterdam; CALTEX Nederland (t) passeert 29 sept. Perim naar Bahrein; CALTEX Pernis (t) 29 sept. van Oporto naar Antwerpen: DO- RIS 29 sept. te Baltimore; HEEMS KERK 29 sept. van Fremantle naar Adelaide; IVOORKUST 29 sept. te Abidjan; KARIMATA passeert 28 sept. Gibraltar naar Halifax; KORATIA (t) 29 sept. van Mamonal naar Curacao; KREB SIA (t) 30 sept. te Yokkaichi; LARENBERG 29 sept. van Sfax naar Dakar; LAURENSKERK 29 sept. te Aden; LOOSDRECHT 29 sept. te Ant werpen; MOLENKERK 29 sept. van Aden naar Mombasa; MUNTTOREN (t) passeert 29 sept. Perim naar Ban dar Mashur; NAESS LION (t) 29 sept. van Amuay naar Hamburg; OOST- KERK passeert 29 sept. Gibraltar naar Antwerpen; ORANJE 30 sept. te Tand jong Priok; PURMEREND (t) 29 sept te Shellhaven; ROTTI 29 sept. te Bone; SCHIEDIJK 29 sept. van Antwerpen naar New York; STRAAT BANKA 29 sept. van Hobart naar Melbourne; STRAAT JOHORE 30 sept. te Penang; WALTON JONES (t) passeert 29 sept. Algiers naar Mena Al Ahmadi; WIT- MARSUM 29 sept. van New Orleans naar Mobile.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8