S)e £<2idóc6oti/fca/nt De Gaulle De Gaulle's succes met voldoening ontvangen ALLEEN GUINÈE DEED NIET MEE Little Rock verhuurt de scholen Indonesische vertegenwoordiger zet alles op z'n kop Komt Spoetnik 4 uit China? weer? DINSDAG 30 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14524 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN t BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w, f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. zijn nop/es Franco p.p. 8.—, Advert.: 17 et p. tn.m. Telefoontje» 1189 Behalve door de communisien, die een nederlaag leden Voldc«:ninff, in kringen van de Westelijke regeringen, teleurstelling en vrees in de communistische landen, afwachtende houding bij de „neutralen", aldus zijn de eerste reacties in het buitenland op de uitslag van de Franse volksstemming over de grondwet van De Gaulle samen te vatten. In de westelijke hoofdsteden, zowel te Washington, Londen en Bonn als in Zuid-Amerika en Scandinavië, toonde men zich vooral verrast door het grote percentage ja-stemmen. Men had wel een meerderheid verwacht, maar niet zulk een grote. In de meeste regeringskringen verheugt men zich daarover, omdat men er voor Frankrijk een factor van stabiliteit in ziet, waaraan het boven alles behoefte heeft. Aan de andere kant legt men de uitslag, van het referendum tevens uit als een ernstig prestige-verlies voor de communisten. Te Londen sprak men van de eerste ernstige neder laag voor de Franse communisten sedert de oorlog. I den in werking zijn. Om het bestuur 1 j„ c-ue scnuuiraau van ijiiue ivoctv. neen en de financien van het gebied met te li j u maandag de gebouwen van de vier verstoren, zullen de ambtenaren voor- De schoolraad van Little Rock heeft lopig in functie blijven, aldus boodschap. HOE ALGERIë STEMDE j" middelbare scholen, die gesloten wa ren om rassenintegratie te verhinde ren, verhuurd aan een particuliere vereniging, welke de scholen alleen voor blanken wil heropenen. De minister van justitie heeft eer- Volgens de laatste uitslagen van (jer gezegd, dat bovengenoemde gang het referendum voor districten in Al- Van zaken onwettig is. gerië, waar in het geheel 4.182.110 kie- j Het federaal gerechtsof te Omaha zers zijn geregistreerd, hebben in de staat Nebraska heeft maandag 3.206.050 Europeanen en Mohamme- echter besloten, de actie van de danen „ja" gestemd en slechts 112.573 schoolraad van Little Rock een week ,neen". De uitslag wordt in Algiers be schouwd als een verpletterende ne derlaag van het Algerijnse bevrij dingsfront (FLN) en als een motie van vertrouwen van alle Algerijnen, Europeanen zowel als Mohammeda nen, in de Gaulles bekwaamheid om tegen te houden voor een nader on derzoek. Intussen heeft het opperste ge rechtshof te Washington met alge mene stemmen verklaard, dat Ame rikaanse leerlingen een onvervreemd baar en in de grondwet verankerd recht bezitten om op school niet aan rassenscheiding te worden onderwor- ZWARE TAAK Men verheelt zich overigens niet, dat de nieuwe instellingen in Frank- JEUGDSPAAR- Wfcf Met de bedoeling, dat de Jeugd- spaarwet op 1 oktober a.s. in werking zal treden is dit wetsont werp verleden week in de Eerste Ka mer behandeld enaangenomen. De jongeren zullen op die datum dus kunnen beginnen te sparen bij de spaarbanken, waar zij hun besparin gen zullen kunnen beleggen met de wetenschap, dat zij van het Rijk tien percent premie zullen krijgen tot een maximum van ƒ20 per jaar, waar bij als voorwaarde wordt gesteld, dat per jaar minstens dertig gulden zal moeten worden gespaa'rd. Bij de behandeling van dit wets ontwerp is hier en daar wel sterk de nadruk gevestigd op de economische overwegingen, die aan dit wetsont werp ten grondslag zouden liggen. Het is echter onjuist om deze eco nomische overwegingen primair te stellen. Minister Struycken -heeft Eerste Kamer duidelijk gesteld, dat de Jeugdspaarwet in de eerste plaats op sociale overwegingen, vooral dus op het bevorderen van de spaarzin met al de pedagogische effecten daar van. Wat weer niet wil zeggen, dat er aan het geval geen economische kant zou zitten. Nu is hier en daar deze jeugd spaarwet nogal gebagatelliseerd. Men heeft haar nauwelijks van enige be tekenis genoemd met het argument, dat een jeugdige, die b.v. f 3000 per jaar verdient jaarlijks 320.belas ting moet betalen. Bespaart hij jaar lijks het toegestane maximum van ƒ200.— dan ontvangt hij van deze jaarlijkse stortingen aan het einde van zijn zesjarige spaarperiode een premie van 20. Hij krijgt dus, als hij aan de voor waarden voldoet, zo zegt men, 20 per jaar, terwijl de fiscus hem 320 afneemt. Dit is niet juist. Ten eerste, maar dit is maar een bijkomstigheid, krijgt hij, die tien percent van jaar tot jaar ook uitgekeerd over de verkregen rente. Maar overigens gaat deze ver gelijking ten enemale mank. Het be talen van belasting heeft met deze spaarregeling in het geheel niets te maken. Iedereen, die een bepaald in komen heeft, betaalt nu eenmaal be lasting en al is de vrijgezellenbelas ting dan ook zó hoog, dat deze wel eens de strafklasse wordt genoemd, dan heeft dat nog helemaal niets met een spaarregeling te maken. Hoog stens kan men ervoor ijveren, dat de ze vrijgezellenbelasting wordt vermin derd en hoogstens ook kan men staan de houden, dat deze hoge belasting het sparen door jeugdige personen niet bevordert. Maar dat is dan ook al het verband tussen deze beide za ken, dat men er met enige mogelijk heid kan inleggen. Staatssecretaris Schmelzer heeft dan ook reeds verklaard, dat de ver laging van de belasting voor vrijge zellen hoge prioriteit heeft, indien het, zo voegde hij er aan to, tot be lastingverlaging zou kunnen komen. Deze wet is ook wel pretentieloos genoemd. Dat is een pas geboren baby ook en die moet ook groeien. Dit is een begin, toegegeven een schuchter begin, maar daarom juist een begin, dat meer sociale dan eco nomische aspecten biedt. Of het zal leiden tot verdubbeling van de spaaractiviteit zal moeten blijken. Onbekend maakt onbemind en men zal dus vooral onder de jeugd voor deze spaarmogelijkheid propaganda moeten maken. Men zal de opvoering van de spaar activiteit ook langs andere wegen dienen te stimuleren, zoals wij reeds zeiden door fiscale maatregelen en in het bijzonder door het stimuleren van ondernemingsspaarfondsen. De grondslag is nu pas gelegd. Daarvan kan men nu reeds zeggen, zelfs een kleine vermeerdering van de spaaractiviteit, welke hiervan het gevolg zou zijn, een pedagogisch ef fect heeft, dat men niet gering moet achten. Omdat iedere jonge man en ieder jong meisje, dat hierdoor in zijn of haar jeugd leert sparen, iets goeds voor zich en iets waardevols voor de maatschappij heeft geleerd. .rijk voor een zeer zware taak gesteld^A'gerijn5e ™aSstukka" aan ta.pen en dat de wetgevende noch de <7iiii*>ri «jArdpn «m te herinnen wat I Pakken- uitvoerende macht van enige Ameri- Aleerië betreft Wat aangaat de .De Gaulle zou donderdag naar Al-1 kaanse staat, noch zijn rechters, het- Algrenc betrctt. wat aangaat ae gierg vertrekken en ^nasaie in Con- zii rechtstreeks hetzij indirect aan plaats, die de verschillende politieke groeperingen in de nieuwe instellin gen zullen gaan innemen, blijkt in zekere kringen van het Westen met name onder socialisten, enige be zorgdheid te bestaan. Zo is van Britse socialistische zijde te dien aanzien nogal scherpe commentaar geleverd en van de Duitse sociaal-democraten verwacht men iets dergelijks. Onder de afwachtende „neutralen" telt men met name de Arabische lan den. De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr. von Brentano heeft maandag te West-Berlijn verklaard: „Wij moeten er als vrienden van Frankrijk belangstelling voor hebben en ons er over verheugen, wanneer dit grote land zijn inwendige kracht en stabiliteit vergroot". Het hoofd van het bureau Arabi sche Liga te Geneve, Zabbani ver klaarde maandag: „Wij hebben goede hoop, dat de Franse regering tussen nu en 15 oktober a.s. een beslissing zal nemen, die een belangrijk keer punt zal betekenen in die Frans-Alge rijnse betrekkingen". De vertegenwoordiger van de „voorlopige Algerijnse regering" der opstandelingen bij de V.N. in New York vindt dat de uitslag van het referendum in Algerië met 98 pet der stemmen vóór, doet denken aan „be paalde stemmingen van andere re geringen in andere omstandigheden uit een droef verleden". Het is dus nu nog slechts aan de Franse regering om zijn expeditieleger uit Algerië te rug te trekken, dat naar het schijnt voor 98 procent door goede en trouwe onderdanen van de republiek wordt bewoond". GUINéA WORDT OPGEHEVEN De Franse regering heeft maandag de minister-president van Guinéa, Sekoe Toere, officieel meegedeeld, dat Guinéa zich van de andere West- Afrikaanse gebieden heeft afgeschei den door tegen de door generaal De Gaulle voorgestelde grondwet te stem men. De officiële mededeling is te Co nakry overhandigd. Er wordt in ge zegd. dat Guinéa niet langer finan ciële en administratieve hulp van Frankrijk zal ontvangen en dat maat regelen zullen worden genomen tot - - - terugtrekking van Franse ambtenaren agnemmg en overname van de 7°, 6 bedrijven en eigendommen van Ne- lecnnici. derlanders", zeide dr. Ali Sastroa- Een plan voor geleidelijke en me- mid jojo, dat de genomen maatregelen thodiscbe overplaatsing van deze „gebaseerd waren op de tijdens de functionarissen zal over twee maan-1 periode van het Nederlandse kolo- zij rechtstreeks hetzij indirect. 1 dit recht afbreuk kunnen doen. Dr. Ali Sastroamidjojo, de Indonesische permanente vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, heeft gisteren in een rede voor de Algemene Ver gadering van de V. N. geantwoord op de door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken de vorige week in de V. N. geuite beschuldigingen. De Indonesische afgevaardigde betoogde, dat de door zijn regering geno men maatregelen „ten doel hadden om de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland op een nieuwe basis van gelijkheid en rechtvaardigheid te plaatsen". Minister Luns als leugenaar Minister Luns had gezegd „dat ge durende het afgelopen jaar bijna 40.000 Nederlandse onderdanen ge noodzaakt waren huis en haard in Indonesië achter te laten". In wer kelijkheid had de Indonesische rege ring maatregelen getroffen met be trekking tot „werkloze Nederlandse onderdanen". „Het is alleen maar logisch, dat deze mensen werden gerepatrieerd naar het land, waarvan zij onderdaan zijn. Wat echter betreurd moet wor den, is dat de uitoefening door mijn regering van haar recht op het gebied van de werkloosheid, door de Neder landse regering en pers werd aange grepen en misbruikt om alle Neder landse onderdanen in Indonesië te overreden het land te verlaten". „Inderdaad drong de Nederlandse regering aan op de onmiddellijke massa-evacuatie van Nederlandse on derdanen, hoewel er geen noodzaak bestond voor zulk een onmiddellijke evacuatie. Dit optreden van de Ne derlandse regering kan slechts wor den opgevat als te zijn gericht op het verstoren en lamleggen van de econo mische, technische en administratieve diensten van mijn land. „In het licht van de Nederlandse subversieve activiteiten, begaan te gen de Indonesische regering, welke in een goed gedocumenteerd officieel stuk aan de kaak werden gesteld, kan dit de enige juiste verklaring zijn. Het past een minister van buiten landse zaken bepaald niet om de republiek Indonesië verwijten te maken over de consequenties van de maatregelen van zijn eigen regering". Met betrekking tot de „zogenaamde niale bewind vastgestelde wetten. De toepassing van deze wetten is ten volle gerechtvaardigd in verband met de bevoorrechte economische positie van Nederland in Indonesië, die de oude gevestigde belangen ver tegenwoordigde. Bovendien waren in enkele gevallen deze maatregelen noodzakelijk geworden door econo mische sabotage door bepaalde Ne derlandse bedrijven, die op het punt stonden hun bezittingen naar het buitenland over te brengen en die van vitaal belang waren voor onze economie". Wat betreft de Nederlandse inves teringen in Indonesië die, volgens de vertegenwoordiger van Nederland, 1.250 miljoen dollar -zouden bedragen, moet worden opgemerkt, dat deze bezittingen nimmer uit Nederland naar Indonesië werden gebracht. Van oorsprong is het Indonesische kapi taal doch mijn regering heeft deze bezittingen niet zonder betaling in beslag genomen, zoals door de Ne derlandse minister van buitenlandse zaken is beweerd. „Wij hebben ze altijd gerespec teerd, en wij zullen ze blijven respec teren, als de Nederlandse regering wil leren ook de Indonesische belan gen te respecteren". Op grond van berichten die het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft ontvangen, wordt het mogelijk geacht, dat de Sowjet- Unie de vierde kunstmaan op één oktober, de verjaardag van het com- munistisch-Chinese regime, op Chi nees gebied zal doen afschieten. In persberichten was gezegd, dat de Chinese communisten van plan zijn op genoemde datum een specta culaire demonstraties van kracht te geven. Ook Nigeria wil zichzelf besiuren Toen in het Lancaster House te Londen gisterochtend de openingszitting werd gehouden van de Nigeriaanse constitutionele conferentie, stonden bij de ingang van het gebouw vrij veel gekleurde demonstranten, die via spandoeken onafhankelijkheid voor Nigeria eisten. De foto laat zien hoe twee gemoedelijke Londense „Bobby's" de demonstranten ervan weer hielden verder op te dringen. De 100.000sie emigrante ging aan boord Gistermiddag is uit Amsterdam de „Johan van Oldeb arneveldt" naar Australië vertrokken met aan boord mevrouw A. Zevenbergen uit Abbenbroek, de 100.000 ste emigrante en haar echtgenoot. Op de foto zien we het echtpaar naast de „Johan" op de kade bij hun attractief uitgedoste „verhuiskist" die blijkens de opschriften aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. NIEUWE KOERS I"\AT DE GAULLE een meerder- heid zou verkrijgen by het refe rendum van zondag j.l., was te ver wachten, maar dat deze meerderheid zó groot zou zijn, was een verras sing. Het Franse volk moet toch wel grondig genoeg gehad hebben van de partijpolitiek tijdens het regiem, dat nu ter ziele is. Anders had het zijn vrijheid niet met zoveel bereidwillig heid opgeofferd. De Fransman is im mers een doorgefourneerde indivi dualist, die aan discipline een broer tje dood heeft. Maar naast de afkeer van de 0 oude machteloze partijpoli tiek, welke Frankrijk aan de rand van de afgrond had gebracht, heeft ongetwijfeld gestaan het ver trouwen in de bekwaamheid en de integriteit van De Gaulle persoon lek. Deze is in Frankrijk zó groot geweest, dat zelfs communisten hun stem aan de nieuwe grondwet heb ben gegeven, een typisch verschijn sel, dat voor Moskou aanleiding is geweest, om in strijd met alle waar heid te beweren, dat het resultaat van zondag verkregen is door poli- tie-terreur. Hetgeen niets of minder dan dwaasheid is, want de enige ter reur, welke in Frankrijk in de voor afgaande weken geheerst heeft, is gekomen van de kant der Algerijnen en wel van die Algerijnen, welke met steun van Moskou streven naar een volkomen losmaking uit het Franse gemeenschapsverband. Overi gens hebben zowel de Europese als de Mohammedaanse Algerijnen zich met 'n overweldigend grote meerderheid uitgesproken voor De Gaulle, het geen erop wijst, dat zij verlangend zijn om een einde te maken aan de Algerijnse oorlog. Ook in de andere Afrikaanse ge bieden heeft de bevolking zich ac- coord verklaard met het denkbeeld, een eenheid te blijven vormen met het Franse moederland. Behalve in Guinee, dat in grote meerderheid te gen gestemd heeft, met het gevolg, dat dit land vanaf dinsdag midder nacht een onafhankelijk land zal zijn. Het is 'n gebied met 'n 2V* mil joen inwoners en gezien de erva ringen met andere plotseling onaf hankelijk geworden volken is 't de vraag, of deze lieden straks reden zullen hebben om zich te verheugen over hun vrijheid. In elk geval: de nieuwe grondwet kan nu van kracht worden en De Gaulle kan gaan beginnen met het aanpakken van de twee grote proble men, waarvoor Frankrijk nog altijd staat: n.l. de economische crisis en de Algerijnse oorlog. Het grote werk komt nu eerst aan; De Gaulle /al nu kunnen tonen, wat hij waard is en het Franse volk tot welke prestaties het in staat is. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). WISSELVALLIG Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige tot vrij i krachtige wind in hoofdzaak tus- i sen oost en zuid. Weinig veran- 1 dering in temperatuur. In samenwerking met de ge meentepolitie van Elim (Drente) hebben opsporingsambtenaren van de PTT op 23 september een clandes tiene zender, die in de ether kwam onder de naam „Hollandia", opge spoord en in beslag genomen. Er werd proces verbaal opgemaakt te gen een 20-jarige landarbeider. 1 okt. zon op 06.39, onder 18.20; maan op 19.52; onder 10.13. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: HELSINKI zwaar bew. 13 C. STOCKHOLM 15 OSLO 14 KOPENHAGEN 15 ABERDEEN half bew. 14 LONDEN regen 18 AMSTERDAM zwaar bew. 21 BRUSSEL regen 21 LUXEMBURG 20 PARIJS motregen 23 BORDEAUX regen 28 GRENOBLE zwaar bew. 26 NICE 24 BERLIJN licht bew. 18 FRANKFORT zwaar bew. 22 MüNCHEN onbewolkt 22 ZüRICH mist GENèVE regen LOCARNO geheel bew. WENEN onbewolkt 18 INNSBRUCK licht bew. 23 ROME onbewolkt 28 AJACCIO licht bew. 25 MADRID geheel bew. 26 MALLORCA zwaar bew. 29 ALGIERS half bew. 31 Korreltje Het publiek juicht een vuurwerk toe, maar nooit een zonsopgang.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1