Galavoorstelling in Stadsschouwburg besloot koninklijk bezoek aan Amsterdam KOV-voorzitter ontevreden over salariëring kleuterleidsters Bus reed van drie meter hoge dijk Moeilijkheden na de verkiezingen in gemeenteraad van Alkemade Bejaarde dame aangevallen Ontslag gewroken met slagersmes MAANDAG 29 SEPTEMBER 1958 DE LF.IDSE COURANT PAGINA 6 Koningin en prins ier kerke Het vierdaagse bezoek van het ko ninklijk paar aan Amsterdam is gis terochtend geëindigd- Alvorens de ko ningin en de prins de stad verlieten woonden zij op hun uitdrukkelij ke wens als gewone kerkgangers een herdenkingsdienst bij in de over volle historische kerk „Bij het Lam'' van de doopsgezinde gemeente aan het Singel. Deze dienst was belegd ter gelegenheid van het 350-jarig be staan van dit kerkgebouw. Na de dienst namen de koningin en de prins afscheid van Amster dams burgemeester, mr G. van Hall. Direot daarna vertrok het konink lijk paar met zijn gevolg naar paleis Soestdijk. Zaterdagavond na afloop van het diner ten paleize was het koninklijk paar weer uitgereden om, als sluit stuk van het officiële gedeelte van het vierdaagse bezoek, een galavoor stelling in de Stadsschouwburg bij te wonen van „Oom Wanja" van An ton P. Tsjechow door de Nederland se Comedie. In de hal aan de ingang Marnix- straat, waar een talrijk publiek op deze drukke zaterdagavond de aan komst. gadesloeg, werden koningin en prins ontvangen door burgemees ter Van Hall en de directeur van de schouwburg, de heer Evert P. Smit. In de grote foyer werd het vorstelijk gezelschap begroet door de commis saris van de koningin in de provin cie Nooi'd-Holland, dr. M. J. Prinsen, en door de voorzitter van het bestuur der Nederlandse Comedie, de heer Guus Oster. Toen de koninklijke gasten de fraai met bloemen versierde zaal be traden, waar het publiek reeds naar de hofloge stond toegekeerd, werd het Wilhelmus ten gehore gebracht door koperblazers van de Amster damse Politiekapel waarna koningin en prins plaats namen en het spe ciaal gebonden exemplaar van het programma van de avond ter hand namen. De koningin, gekleed in een tur quoise toilet, gegarneerd met licht en donker lila, vond voor haar zetel een fraaie tuil bloemen, als attentie van het bestuur der Amsterdamse vrou welijke studentenvereniging. De prins was in rokkostuum. In de pauze onderhielden de vor- telijke personen zich in die grote foyer met verscheidene personen. Zo werden aan de koningin en prins voorgesteld de regisseur van het stuk, Peter Sjarow, de actrice Ank van der Moer, Jacqueline Royaards, Magda Janssens, Ellen Vogel, en de acteurs Han Bentz v. d. Berg, Ko van Dijk, Paul Huf, Pierre Myin en Jan Verkoren. De opvoering van „Oom Wanja", die met grote aandacht werd gevolgd, oogstte een langdurig en hartelijk applaus. Het was circa half 12 toen het koninklijk paar de schouwburg verliet, uitgeleide gedaan door de zelfde personen als bij de aankomst, om terug te keren naar het Paleis op de Dam. Op het Leidseplein was een grote menigte bijeen, die de vorste lijke bezoekers toejuichte. CIRCUSKNECHTS MET CIRCUS AUTO VERDWENEN In de nacht van zaterdag op zon dag is op de markt te Maastricht een vrachtauto, beladen met drie vracht automotoren en drie reservewielen, van het afgezette terrein, waarbin nen het Circo Espanol zijn tenten heeft opgeslagen, verdween. Vermoed wordt, dat de vrachtauto, een rood grijs geschilderde wagen, die in dui delijke letters de naam Circo Espanol draagt, gestolen is door twee circus knechts, de 24-jarige N. J. en' de 21- jarige J. D. die eveneens verdwenen zijn. ZIEKE MACHINIST VAN BOORD GEHAALD De motorreddingboot „Neeltje Ja- coba" is zaterdagmiddag van IJmui- den uitgevaren met personeel van de Velsense ongevallendienst aan boord om medische hulp te verlenen aan een 27-jarige machinist uit Beverwijk van de Nederlandse kustvaarder „Da niël". De „Daniël", die onderweg was van Bremerhaven naar Casablanca, verzocht via Scheveningen-radio om hulp, toen de machinist bij het af lossen van de wacht in de machine kamer van een trap viel en een her senschudding opliep. Hij moest door de ongevallendienst worden overge bracht naar het Roode Kruis-zieken- huis te Beverwijk. Tegelijk met het van boord halen van de machinist heeft de reddingsboot een vervanger aan boord gebracht. ONRUST BLEEK BALLAST Op Schiphol heeft ongerustheid be staan over een grote oranje luchtbal lon, die zaterdag te Amsterdam was opgestegen met vier passagiers aan boord. Een vliegtuig van de lucht- dienst Amsterdam—"-Londen had aan de luchtverkeersleiding op Schiphol gemeld dat de ballon op grote hoog te over de Nederlandse kustlijn was afgedreven. Tot verbazing van de verkeerstoren op Schiphol meldde balloncommandant Jan Boesman dat hij 's avonds veilig en wel geland was in de duinen bij Zandvoort en dat hij helemaal niet boven zee was afgedre- ven. Op duizend meter hoogte had hij twee passagiers, die voor de eerste maal een ballontocht meemaakten, met ballastzand en champagne ge doopt onder het uitspreken van de traditionele woorden: „Ballast zijt ge en ballast zult ge blijven". Zooi Sims draaide op volle krachi De 44-jarige G. A. G. uit Cuyck, voorheen loonslager bij een vleeswa- renfabriek te Nijmegen, heeft bloedig wijze wraak genomen voor het ontslag dat hem wegens herhaal de dronkenschap was aangezegd. Toen de werkloze slager weer eens onder invloed verkeerde, begaf hij zich naar de fabriek, waar hij in de gang zijn gewezen collega L. M. uit Kleef ontmoette. G. verdacht M. er van, dat hij de hand in zijn ontslag had gehad. Hij nam een slagersmes uit zijn tas en stak M. daar plotse ling mee in de rug. Hevig bloedend viel het slachtoffer neer en onmiddel lijk operatief ingrijpen redde hem het leven. De messentrekker werd door an dere arbeiders overmand en opgeslo ten totdat de politie was gearriveerd. Op beschuldiging van poging doodslag zal hij voor de officier van justitie worden geleid. In het Internationaal Cultureel Centrum te Amsterdam vond zaterdag avond de uitreiking plaats van de „zilveren schijf" een beloning voor de beste prestatie op grammofoonplaten met Nederlandse muziek in zes klas sen. Op de foto zien we mr. P. J. Mijksenaar de Amsterdamse „stadspropa- gandist", die Corrie Brokken met charme en plezier haar zilveren schijf overhandigde. Verbeten ergernis" Geen ernstige gewonden Gistermorgen omstreeks half twaalf is de zogenaamde „Bosbus" van het gemeentelijk vervoerbedrijf van Am sterdam van de autoweg aan de zuid zijde van de roeibaan in het Amster damse Bos gegleden en op zijn kant op het ongeveer drie meter lager ge legen fietspad terecht gekomen. Wonder boven wonder liep geen van de ongeveer 25 passagiers ern stige verwondingen op. De chauffeur van de bus en een vrouwelijke pas sagier moesten naar een ziekenhuis vervoerd worden, maar konden en kele uren later naar huis terugkeren. Voorts kregen 13 passagiers zeer lichte verwondingen door glasscher ven. Zij konden ter plaatse geholpen worden. Het vermoeden bestaat, dat de chauffeur voor een tegenligger heeft moeten uitwijken en toen in de zach te berm terecht is gekomen. Maar zekerheid hieromtrent heeft men nog niet omdat de totaal overstuur ge raakte chauffeur nog niet gehoord kon worden. STEEKPARTIJ TE SCHEEMDA In een café te Scheemda heeft zaterdagavond een 19-jarige jonge man uit Eexta tijdens een woorden wisseling een 45-jarige aannemer uit Westerlee met een mes in de maag streek gestoken. De aannemer is m zorgwekkende toestand in het zieken huis te Winschten opgenomen. In de loop van de nacht werd hij gearresteerd. Hij heeft ten volledige bekentenis afgelegd. Verbeten ergernis heerst bij de on- derwijsdelegaties in het georgani seerd overleg wegens de weigering der regering de zeer bescheiden voor stellen van de Algemene Nederland se Onderwijzersfederatie (ANOF) ter verbetering van de salariëring der kleuterleidsters zelfs niet in overwe ging te willen nemen. „Dit is volkomen in strijd met de eerder zeer voorzichtig gestelde er kenning der regering, dat de salaris sen der kleuterleidsters inderdaad aan de lage kant zijn." Dit verklaar de zaterdagmiddag de heer Joh. Derksen, voorzitter van het Katholiek Onderwijzersverbond, toen hij het voltalli bestuur van het KOV ver slag uitbracht van de beslissingen, welke gevallen zijn in de commissies voor lager- en kleuteronderwijs in het georganiseerd overleg. Verontwaardigd stelde de heer Derksen, dat de „salarisen der kleu terleidsters niet slechts aan de lage kant zijn, maar dat zij zelfs schanda lig slecht genoemd moeten worden". Hij haalde - een typerende uitlating aan van de ANOF, wanneer deze de kleuterleidsters „minimum-lij dsters" noemt. Inzake het overleg met de rege ring over de aanpassing der onder wijzerssalarissen bij de verhoging van 1 april der middelbare en lagere ambtenaren, heerst eveneens grote ontevredenheid, aldus de heer Derk sen. Hij verweet de regering, dat zij de door haar toegezegde evenredig heid in feite niet heeft toegepast. Het gevolg hiervan is een conflictsituatie, daar in het georganseerd overleg over deze materie geen overeenstemming kon worden bereikt. Tijdens de verdere bespreking van de bondsbestuursvergadering van het KOV werd van verschillende zijden met nadruk gevraagd om een krach tige actie tot afschaffing van de ge meente-classificatie. Het onderwijs op het platteland ondervindt hier in de Kurzaal te Den Haag en in het Concertgebouw te Amsterdam werd zaterdagavond het Nederlandse Jazz-seizoen 1958'59 geopend met een concert getiteld „Jazz from Carnegie Hall". In dit concert trad o.a. op de tenor-saxofonist Zoot Sims, die u hier tijdens een van zijn soli ziet. door onoverkomelijke moeilijkheden in de perosnelsvoorziening. Voordat de bestuursvergadering begon, waren de leden bijeen geweest voor de inzegening van het vernieuw de en uitgebreide pand van het KOV te Den Haag door mgr mr. Fr. Op de Coul, directeur van het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoe ding. De uitbreiding van zijn woonruimte na drie jaar procederen werd hier toe van de rechter toestemming ge kregen stelt het KOV in staat, ver schillende van zijn diensten te cen thans ook onderdak aan het paeda- gogisch bureau voor het L.O.C.A. en aan het bondsbureau van de vereni ging van katholieke leraren bij het nijverheidonder wijs „St. Bernardus". 150.000 Bezoekers op de FIRATO De Firato-tentoonstelling in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is het indrukwekkende cijfer van 150.000 bezoekers dit weekeinde dicht gena derd. Zaterdag en zondag trok de ex positie 47.000 kijkers, waarmee het totaal op ruim 148.000 kwam. Het is wel zeker dat de 150.000 ruim over schreden zal worden, want de ten toonstelling is ook maandag nog de gehele dag geopend. Zaterdagnacht tegen een uur, toen de organisatoren nog zaten uit te puf fen na de grote drukte, werd er heel - heel hard op de deur geklopt. Toen traliseren. Het KOV verleent verder er open werd gedaan trof men een man met een radio-toestel onder de arm. Hij kwam het toestel terug brengen, dat zijn zoontje enkele uren te voren op de tentoonstelling had gestolen. JUBILEUMEXPOSITIE TROK 73.000 BEZOEKERS NAAR RIJKSMUSEUM De grote jubileumtentoonstelling „Middeleeuwse kunst der Noordelij ke Nederlanden", die ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Rijksmuseum is gehouden, heeft 73.537 bezoekers getrokken. Zondag, toen de op 29 juni geopende expo sitie sloot, passeerden nog 1500 be zoekers de controle. Meer dan een kwart van het totaal was afkomstig uit het buitenland. Opvallend groot was het bezoek van de hoogste klas sen van middelbare scholen aan deze unieke expositie, die ook internatio naal grote belangstelling heeft ge trokken uit kringen der museumdi recteuren, verzamelaars en kunsthis torici. De jubileumexpositie was de negentiende tentoonstelling in het Rijksmuseum sedert de bevrijding, die door in totaal ruim 2 miljoen per sonen werden bezocht, exclusief het bezoek aan de permanente tentoon stelling van kunstwerken. Het bestuur van de afdeling De Kaag van de KVP heeft het volgen de schrijven gezonden aan de leden: In verband met de situatie welke is ontstaan door de moeilijkheden bij de gehouden gemeenteraadsver kiezing meent het bestuur van de afdeling Kaag, dat het moment is aangebroken u op de hoogte te moe ten stellen met wat zich rondom de verkiezingen voor de gemeenteraad afspeelde. Zoals u wellicht bekend, worden onze gemeenteraadsverkiezingen ge regeld door de kies-centrale Alke made. In dit orgaan hebben alle af delingen in totaal 5 van de Katho lieke Volkspartij zitting n.l. Roelof- arendsveen, Oude Wetering, Rijp- wetering, Oud-Ade en de Kaag. De Centrale heeft een verkiezings-re- glement, hetwelk door alle afdelin gen is goedgekeurd. Volgens dit reglement moet elke candidaat voor de gemeenteraad vóór de gemeenteraadsverkiezing een verklaring ondertekenen, dat hij bij benoeming met voorkeurstem men van een andere candidaat uit zijn afdeling, zijn benoeming als raadslid niet zal aanvaarden. Deze verklaring werd door alle candida- ten ondertekend en bij de secretaris van de Centrale vóór de verkiezing ingezonden. In de afdeling Oude-Wetering wa ren enige candidaten gesteld, waar onder de heer Van der Veld, die een verkiesbare plaats voorlopig kreeg toegewezen en de heer N. Verhaar die geen verkiesbare plaats kreeg op de officiële lijst. Bij de gehouden gemeenteraads verkiezing kreeg de heer Verhaar echter een zo groot aantal stemmen, dat hij de kiesdeler ruimschoots haalde en dus met voorkeurstemmen was gekozen. Reglementair mocht de heer Verhaar zijn lidmaatschap voor de Raad aanvaarden en regle mentair moest de heer Van der Veld zijn plaats in de Raad ter beschik king stellen, daar anders de candi daat van de Kaag zijn plaats zou gaan verliezen. Ondanks zijn tevoren gedane on dertekende toezegging weigert de heer van der Veld zijn zetel ter be schikking te stellen en is uiteinde lijk als lid van de Katholieke Volks partij door zijn eigen afdelingsbe stuur geroyeerd. Hij maakt thans geen deel meer uit van de KVP Raadsfractie en heeft thans als par tijloze, als eenling zitting in de Jtaad. De beslissing van de heer van der Veld wordt door ons zeer be treurd, daar hij de afdeling Kaag hierdoor haar enige zetel heeft ont nomen. Oude-Wetering heeft thans 4 vertegenwoordigers in de Raad. Wij begrijpen de verbittering van vele onzer leden over deze gang van zaken, maar geven u de verzekering dat de KVP-organen n.l. het Kring- bestuur de Kiescentrale Alkemade en de beide afdelingen Oude-Wete ring en de Kaag alles hebben gedaan om de zetel voor de Kaag te behou den. Wij doen dan ook een ernstig be roep op al onze leden om trouw te blijven aan de KVP, die alles in het werk heeft gesteld om de heer Van der Veld te bewegen zijn houding te herzien en uiteindelijk gedwon gen was hem te royeren. Binnenkort zal onze afdeling haar jaarvergadering houden en wij roe pen reeds thans onze leden op deze jaarvergadering te bezoeken. Wij zouden het zeer betreuren als de heer Van der Veld, die oorzaak is dat de KVP-fractie een raadslid minder heeft, ook nog de oorzaak zou zijn van een ledenverlies in on ze afdelingen. De voorzitters van de Kiescentrale van de Katholieke Raads-fractie en van de afdeling Oude-Wetering zijn voor onze jaarvergadering uitgeno digd en hebben toegezegd aanwezig te zullen zijn. De datum dezer jaar vergadering in oktober zal nog na der worden bekend gemaakt. Het bestuur van de afd. Kaag. Koningin en prins op bezoek bij Oom Wanja Beloning voor de besie prestaiies Een brutale, doch mislukte roof overval heeft zich gisteravond voor gedaan in een woning in de Gerrit van der Veenstraat te Amsterdam. Een naar schatting twintigjarige man was het huis binnengedrongen en sloeg de 76-jarige mevrouw met een hard voorwerp, gewikkeld in kran tepapier, op het hoofd. Op haar hulpgeroep kwam een personeelslid toesnellen die de bejaarde dame ont zette. De rover wist te ontvluchten. De vrouw werd naar het Wilhelmina- ziekenhuis overgebracht waar de wonden werden behandeld. Zij had vijf hoofdwonden opgelopen. Zaterdagavond heeft het koninklijk paar in de Amsterdamse Stadsschouwburg de voorstelling van „Oom Wanja" door de Nederlandse Comedie bijgewoond. In de pauze liet het een aantal acteurs aan zich voorstellen: op de foto zien we H.M. de Koningin in gesprek met mevrouw Jaqueline Rooyaards-Sandberg. Pater Athanasius Kwaaitaal o.f.m. is per 1 oktober a.s. benoemd tot pas toor van de parochie van de H.H. Antionius en Lode wijk in de nieuwe wijk Morgenstond te Den Haag, als opvolger van pater Emanuel Pompen, die onlangs overleden bouwpastoor.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6