r s" Franciscaans bezoek aan Stadhuis Weduwe G. Hulsbos-van der Burq wordt woensdag* 100 jaar JIM >/JSb>' '5-. jBj9 'v-1" 1 te Zoeterwoude Gemeenteraad van Leiderdorp begroette eerste vrouwelijk raadslid Dokter Van Dongen doctor Voorrang, snelverkeer en stopverboden in Voorschotense raad ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Feest op het Eiland'' Op woensdag 1 oktober a.s. hoopt de wed. G. Hulsbos-Van der Burg haar 100ste verjaardag te vieren. Wij mochten haar in het gezellige land huisje van haar dochter, op de mo- lenwerf van de voormalige houtza gerij „De Post", op het zgn. eiland van de Noordbuurt, nog eens horen vertellen, hoe haar zeldzaam lang leven verlopen is. Wij hadden onze naaste buurvrouw al zo vaak horen praten over de vroegere tijd, maar zij kon ons toch weer veel andere feiten over de ouwe tijd vertellen. Het gesprek vlotte be ter dan ooit en opeens wipte zij tot onze grote verbazing, alsof zij nog een jong meisje was, van haar stoel op om naar de kast te lopen en daar uit een doos vol foto's voor de dag te halen, vergeelde portretten van mensen, waarvan zij aan het ver tellen was. En onze leeftijd onderschattende, zei ze telkens weer: .,Die zal je wel niet meer gekend hebben" en dan weer uitte ze haar verbazing met te zeggen: „Is het waar, man, weet je dat ook nog?" Bovenop, in de doos, lagen de por tretten van Willem Los en zijn vrouw, die als jonge boer 73 jaar geleden naar zijn boerderij in het Westeinde ging en het echtpaar Huls bos-Van der Burg vanuit de Boeren- buurt in de gemeente Alkemade naar Zoeterwoude haalde, om bij hem als boerenarbeider te komen werken. Met belangstelling in haar ogen bekeek zij nog eens de portretten en sprak mijmerend: Vrouw Los, wat was zij knap, precies Koningin Em ma. Toen werd haar verhaal even droefgeestig en met een zucht sprak zij: Ja, ja, ik heb altijd hard moeten werken. Als kind moest ik al in ons huishouden helpen en heel jong ging ik al bij de boeren dienen. Lezen en schrijven heb ik nooit geleerd, daar kwam bij ons in de Buurt niks van. Voor ik ging trouwen diende ik bij een boer met negen kinderen voor 100,per jaar. En wij vertellen nu verder wat zij ons al zo vaak heeft verteld, dat zij in haar trouwen ging werken bij Los, Lekkerkerker en Jan Kraan voor 60 centen per dag; een kind werd bij de buren gebracht en de ouderen gingen uit school vandaan mee naar het werkhuis. Dat moest, want haar man verdiende maar 7 per week en zij wilden toch nog wat vooruit komen om te zorgen voor de oude dag. En telkens zei ze weer: „Nietwaar, Betje" en moest haar dochter beves tigen, dat zij van een sterke stam was, want haar moeder was 87 jaar geworden en haar broer Jan Willem, die nog in de Boerenbuurt woont, is 83 jaar. Ome Hein is 87, Ome Manus 78 en Tante Bet is 88 ge worden. Met de weemoed, alsof het een feit van gisteren was, vertelde zij dat haar man bijna 40 jaar ge leden gestorven was. Een goede oude dag Hierbij gaan wij als ooggetuige in stemmen met het artikeltje, dat de waarnemende ds. N. J. M. Hoogen- dijk in het Protestants Plaatselijk Weekblad schreef: „Het moet bij dit heuglijk feit eens vermeld worden, dat het echtpaar De Jong-Hulsbos gedurende veertig jaren hun oude moeder op voorbeeldige wijze ver zorgd heeft". Het familieregister Toen wij de vraag stelden, hoeveel kleinkinderen zij wel had, moest me vrouw De Jong het familieregister openslaan ,,want dat kan ik allemaal niet bijhouden", en toen kregen wij te horen, dat Grootje 8 kinderen heeft gehad waarvan er twee jong, één op middelbare leeftijd en één op oudere leeftijd zijn gestorven. In leven zijn dochters Kaatje (75), Neeltje (71), Betje (61) en een zoon Cor, die ook op het eiland woont, 65 jaar. Het getal kleinkinderen is niet zo groot (14) maar er zijn 45 achter kleinkinderen en de 100-jarige is bet overgrootmoeder over vier achter- achterkleinkinderen. Nog gezond en sterk in geheugen Alsof het gisteren gebeurd was, vertelde zij van het verbranden van de houtzaagmolen op het eiland in 1892 en zij kwam niet uitverteld van de goede buren in het Westeinde, waar zij de eerste jaren gewoond heeft. Nadien woont zij nu al 65 jaar op het eiland. Toen wij haar vroegen of zij pa tiënte van dokter Kortmann was, kregen we te horen: „Wel ja, maar hij hoeft nooit te komen, want ik ben eigenlijk nooit ziek geweest. Nou ja, de dokter komt nog wel eens voor de aardigheid en als ik jarig ben komt hij altijd feliciteren. De bur gemeester komt ook elk jaar met zijn vrouw op mijn verjaardag en dan zegt hij altijd: „Volgend jaar kom ik weer" en dat vind ik erg aardig van hem. Ze zeggen dat het een groot feest zal worden. Nou, we zullen wel zien wat het wordt". Haar dochter heeft nu al veel zor gen voor het feest, want de belang stelling zal wel zeer groot zijn. Als het weer gunstig is zal de St. Jans Fanfare een serenade brengen. Dat mag de 100-jarige niet weten, maar we verklappen niets, want de krant kan zij niet lezen. Altijd gaaf huidje POEDER-ZALF-OLIE-ZEEP (Advertentie) LEIDERDORP In de aula van de Herv. School in het Zijlkwartier vond donderdag avond het afscheid plaats van de heer Van der Hoek die 25 jaar aan de Herv. School aan de Kastanjelaan was verbonden. Tegelijkertijd werd herdacht het 25-jarig bestaan van deze school. Vele belangstellenden en officiële personen waren aanwezig om het scheidend schoolhoofd te complimenteren en toe te spreken. Eerste spreker was burgemeester v. Diepeningen, die door velen werd gevolgd, o.a. een inspecteur van het L.O. onderwijs, de heer Schipper, ds. Honnef, de heer Drop, insp. CVO, de heer Broxterman namens het r.k. schoolbestuur en vele anderen. Tot slot sprak de heer Van der Hoek zijn dankbaarheid uit, dat het hem gegeven was 46 jaar het onderwijs te dienen. Als opvolger van de heer Van der Hoek werd geïnstalleerd de heer Sleeboom, terwijl de heer Plan ting tegelijkertijd werd geïnstalleerd als hoofd van de school in het Zijl- kwartier. Dammen. L.D.C. startte de com petitie LDDB, met een nederlaag en wel tegen HDC uit Alphen aan den Rijn, met het kleinst mogelijke ver schil' 119. De uitslag luidt als volgt: C. A. Deegenaars (LDC)C. Zijl- stra (HDC) 02; J. v. SandijkC. Verboom afgebr.; A. v. d. ZwanM. de Groot 11; D. HassefrasA. v. d. End 1—1; H. v. d. Vecht— Hk de Vos 2—0; W. Wolff (res.)— J. Nol len 02; L. MatzeHb de Vos 02; G. OostergoW. Verboom 20; C. de KoningJ. Boerveldt 11; C. VerweijM. Dissel (res.) 02. Uitslagen clubkampioenschap: le ronde: J. v. SandijkH. v. d. Zwan 20; H. v. d. Vecht—C. Verweij 20; H. VerhoogtG. Oostergo uit gesteld; J. MarijtA. Spies uitgest.; C. de KoningW. Wolff uitgest.; L. BloemendaalA. Dieseraad 20; D. HassefrasL. Matze uitgest.; C. A. Deegenaars was vrij; J. MarijtA. Bloemendaal 11. Pater Adr. Emmen O.S.Cr., benoemd tot pastoor van de parochie van de H. Kruisverheffing te Zoeterwoude. Leidse Universiteit Op woensdag 8 oktober a.s. om 3 uur nam. zal de heer J. F. de Wijn, benoemd tot privaatdocent in de fa culteit der geneeskunde, zijn ambt openlijk aanvaarden door het uitspre ken van een openbare les in het Klein Auditorium. De heer dr. G. J. Hoenderdaal, van wege het Seminarium der Remon strantse Broederschap benoemd tot kerkelijk hoogleraar in de geschiede nis en leerstellingen van het Remon strantisme, de bijbelse theologie en practische theologie aan de Rijksuni versiteit te Leiden, zal het hoogle raarsambt aanvaarden met een inaugurele rede op vrijdag 10 oktober a.s. om 4 uur nam. in het Groot Audi torium der Universiteit. De agenda van de gisteravond, on der leiding van burgemeester K. van Diepeningen, gehouden raadszitting te Leiderdorp was nu niet van dien aard, dat een grote belangstelling op de tribune verwacht kon worden. Dat dit toch het geval was, is ver moedelijk te danken aan de intrede van het eerste vrouwelijke raadslid, mevr. B. Seret-Cruden die, door het bedanken van de heer G. Schoppen, deze opvolgde voor de partij Ge meentebelang. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd zij beëdigd, te gelijk met de heer C. de Graaf, die bij de eerste zitting nog in het bui tenland vertoefde. De voorzitter sprak een woord van welkom in het bijzonder tot mevr. Seret-Cruden, al betreurde hij de omstandigheid die tot haar intrede leidde, nl. de ziekte van de heer Schoppen. Daar de raad niet in de gelegenheid was afscheid van hem te nemen, stelde de voorzitter voor een gezamenlijke afscheidsbrief te zen den. Overgaande tot behandeling van de agenda kwam, na de mededelingen, het benoemen van een woonruimte commissie aan de orde. De oude com missie, bestaande uit mevr. B. Seret- Cruden, de heren H. Kuilenberg, A. Mol, E. J. Veldhuyzen en D. P. Weijers, werd in zijn geheel her kozen. De verordening op het verlenen van tegemoetkoming voor vrijwilli ge beschikbaarstelling van woon ruimte werd gewijzigd in die zin dat de datum van inwerkingtreding zal worden gezet op 19 november 1957, zulks in verband met een in de vo rige vergadering behandeld verzoek vein de heer Muilwijk om in aan merking te komen voor deze tege moetkomingen. Deze wijziging, mede gedaan om te trachten aan de ver langens van de heer Muilwijk tege moet te kunnen komen, was evenwel voor b. en w. geen aanleiding tot inwilliging van het verzoek. Hun af wijzing motiveerden zij op de eerste plaats dat het verzoek van de heer Muilwijk reeds dateerde van 30 sep tember 1957. Op de tweede plaats, zeggen b. en w., heeft de heer Muil wijk geen woonruimte afgestaan, maar bedrijfsruimte verbouwd tot woning. De heren Andrik (P.v.dA) en Lolling (Gem. Belang) zijn het niet eens met de interpretatie dat het college geeft. En de heer Klein (K.V.P.) vraagt of er niet teveel ge handeld is naar de letter van de wet inplaats van naar de geest ervan. De voorzitter zegt, dat de beschikking van de minister spreekt van onroe rend goed, maar de gemeenteveror dening, vastgesteld door de raad zelf, spreekt van woonruimte en daarnaar is gehandeld. Men moet hier objec tieve maatstaven aanleggen, aldus de voorzitter. Na enige discussie wordt het voorstel van b. en w. aangeno men én het verzoek derhalve afge wezen. Het aangaan van een geldlening wordt een bijna steeds terugkerend agendapunt. Ook nu ontbrak dit niet. Bij de n.v. Bank voor Ned. Gemeen ten zal ƒ30.000 opgenomen worden voor het financieren van kapitaals- werken. Aan de Zuidhollandse Bouwonder neming te Den Haag zal een complex bouwgrond worden verkocht voor het bouwen van 13 één-gezinswoningen aan de Mauritssingel. De koopsom bedraagt 74.000. Voorwaarde voor de verkoop is dat voor elk van deze woningen een rijkspremie beschik baar wordt gesteld. Herziening klasse-indeling personele belasting Voor de heffing van de personele belasting is het gedeelte der gemeen te gelegen tussen de Zijl en de Rijks weg 4a ingedeeld in de 5e klasse en het gedeelte der gemeente gele gen ten oosten van Rijksweg 4a in de 7e klasse. Zoals bekend, kunnen volgens de wet op de personele belasting de ge meenten of gedeelten der gemeenten worden ingedeeld in verschillende klassen met het doel de belasting druk zo billijk mogelijk te doen zijn. Het streven bij de heffing van per sonele belasting dient ér dus op ge richt te zijn een zo gelijkmatig mo gelijke belastingdruk te verkrijgen. Nu in de zgn. tuinwijk ten op zichte van de meeste andere wonin gen in de gemeente „dure" wo ningen zijn gebouwd, moet het uit overwegingen de belastingplichtigen vandie wijk niet aanmerkelijk zwaarder te belasten dan de bewo ners ten westen van Rijksweg 4a noodzakelijk worden geacht de klas se-indeling volgens de personele be lasting voor dat deel der gemeente te herzien. Naar de mening van b. en w. is het gewenst dat in de gemeen te Leiderdorp voor de heffing van de personele belasting eenzelfde klasse geldt. Om alleen de bewoners van de Doeslaan in de 7e klasse te handhaven, lijkt ons minder gewenst. Uiteraard zal een lagere klasse indeling een lagere belastingop brengst voor de gemeente betekenen. De geraamde opbrengst over 1958 wegens hoofdsom der personele be lasting is 9200, die voor 150 op centen op de hoofdsom van die be lasting 13.800. Naar een globale raming zal de mindere opbrengst liggen tussen 5.500 en 7.500. Op voorstel van b. en w. besluit de raad de gehele gemeente in te delen in klasse 5. Verhuur sportterrein Bij het voorstel verhuur sportter reinen en gebouwen over 19581959 uit de heer Boot enige ernstige be zwaren wat betreft de huur van de tennisbanen. Hij acht deze in ver houding met de sportterreinen on billijk. Ook kan hij een aan het ten nispark bestede uren der gemeente werklieden niet in overeenstemming vinden met de verrichtte arbeid. De heer Lolling is het geheel met de heer Boot eens en noemt de kleed gelegenheid een houten keet, die daar niet thuishoort. Na uitvoerige bespreking, waarin de voorzitter antwoordt, dat slechts met moeite toestemming van Ged. Staten op deze huur is verkregen omdat deze zo laag was en mede deelt dat het onderhoud van de ba nen, volgens overeenkomst, in han den van het bestuur ligt, stelt hy voor de huur voor 1958 zo te laten en uit het besluit van 1959 de huur tennisbanen eruit te lichten en na der in contact te treden met het be stuur van de tennisvereniging. Hier mede kon de raad zich verenigen. De waterleiding Een oud zeer, dat opnieuw de aan dacht kwam vragen. Reeds jaren is men bezig hierin verbeteringen te brengen, welke echter slechts tijde lijk waren. Nu is het echter moge lijk en noodzakelijk 'n nieuwe trans portleiding te leggen in de Lage Rijn dijk. Vóór deze echter is aangebracht, was het nodig weer een tijdelijke voorziening te treffen door middel van een zgn. aanjager. En zo drin gend was dit, dat de voorzitter, in afwachting van de goedkeuring van de raad, reeds was overgegaan tot aanschaffing hiervan, zodat de pomp over een week in functie kan worden gesteld. De raadsleden, wetende hoe precies de watervoorziening is, had den geen bezwaren, evenmin tegen het leggen van de tweede transport leiding. Enige discussie over de te gebruiken buizen, nl. gietijzer of plas tic, ontstond. Hierover zou nog ad vies ingewonnen worden. En hiermede was genaderd tot de rondvraag, waarbij de heer Boot vroeg, of het niet mogelijk was, zo als in meerdere gemeenten, de raads leden fractiegewijs te plaatsen, zodat in voorkomende gevallen overleg kan worden gepleegd. De voorzitter ver wees opnieuw naar het reglement van orde, door de raad vastgesteld, waarin de plaatsen naar leeftijd zijn ingedeeld. Hij heeft echter geen be zwaar met de wethouders in deze overleg te plegen. Hierna sluiting. Onder zeer grote belangstelling van hoogleraren en Leidse collega's en vrienden promoveerde gisteren de heer M. A. van Dongen, chirurg te Lei den, aan de Nijmeegse universiteit tot doctor in de geneeskunde. Dr. Van Dongen op het spreekgestoelte in de aula van de universiteit, geflankeerd door zijn paranimfen, de heer G. van Dongen en dokter J. A. Tolenaar. Het voorstel van het college B. en W. te Voorschoten tot aanwijzing van de buitenste rijbanen van de Wijn gaardenlaan als voorrangsweg, kon in eerste instantie niet zonder meer de goedkeuring van de raadsleden krijgen. De heer De Graaff (Prot. Christ) betitelde de nieuwe provin ciale snelweg door het dorp als een wanhoop en een groot gevaar voor de bewoners en de gebruikers van de weg. Het voorstel van B. en W. is tot stand gekomen na langdurige en zeer uitvoerige besprekingen met ter zake deskundigen, aldus burgemeester Van der Hoeven. Zeer zeker zijn er grote bezwaren tegen, maar na het afwegen van de voordelen en de be zwaren moeten de dienwegen aan weerszijden, voorrangswegen worden en dus automatisch éénrichtingsver- keerswegen. De automobilisten zul len telkenmale een kleine omweg maken, maar ook de bromfietsen en fietsers. De nieuwe snelweg is slechts vijfhonderd meter lang en niet voor zien van een oversteekplaats, in het ongunstigste geval moeten dus de weggebruikers één kilometer omrij den. Om tegemoet te komen aan de bezwaren voor wielrijders en voet gangers zijn er twee voetgangers oversteekplaatsen geprojecteerd, waar dus de wielrijders eventueel met de fiets aan de hand kunnen oversteken. Het nieuwe stuk Wijngaardenlaan van Oranjekade tot het station heeft rechts aan een zijde een dienweg en deze blijft toegankelijk voor verkeer van beide zijden. In antwoord op een vraag van dr. Pels (P.v.d-A.) deelde de voorzitter mede, dat nu de knip perlichten geplaatst zijn bij de spoor wegovergang en binnen zeer korte tijd de automatische halve bomen in werking treden, aan alle schoolkinde ren extra voorlichting betreffende het oversteken van de spoorweg ge- teven wordt en de Nederlandse poorwegen een tweetal filmavon den zullen geven voor de bewoners aan de overzijde van de spoorweg, zodat iedere belanghebbende gewe zen wordt op het gevaar van de halve bomen. Een groot voordeel voor de gebruikers van de overweg is, dat ook een stel halve bomen geplaatst wordt op de dienweg. Na uitvoerige discussie konden de raadsleden zich accoord verklaren met het voorstel, behalve de heer De Graaff (Prot. Christ.) die tegen stemde. Naar aanleiding van het bezwaar schrift .ingediend door de bewoners van de Prins Mauritslaan, tegen de invoering van een wisselend stopver bod op genoemde laan, vond de heer Fortanier (K.V.P.) het zeer bevreem dend dat B. en W. thans besluiten dat in deze straat geen stopverbod nodig is, terwijl een zelfde straat in dezelfde wijk wel een stop verbod heeft gekregen. De voorzitter deelde mede, dat het college er naar streeft in alle smalle straten een wisselend stopverbod te krijgen, zonder meer, en dat alleen wanneer er bezwaren ingediend worden door de bewoners, deze bezwaren bekeken en eventueel ingewilligd worden. De heer Forta nier (K.V.P.) bleef het een vreemd besluit vinden en vroeg de voorzitter wel goed te willen overwegen, dat de consequentie is van deze uitzon dering. De raad nam zonder hoofdelijke stemming het voorstel aan tot het aangaan van een vaste geldlening ad 59.000,ter financiering van vol tooide of nog in uitvoering verkeren de werken tegen een rente van 4% procent en een looptijd van 12jaar, verstrekt door de N. V. Bank voor de Nederlandse Gemeenten en een voor stel tot het aangaan van een geld lening ad 140.000,verstrekt door een Rijksinstelling ten behoeve van de bouw van een neutrale kleuter school. Deze lening is een kasgeld lening en wordt t.z.t. omgezet in een vaste geldlening. Reeds om half tien werd de vergadering gesloten door de voorzitter.# De paters van de missie in Leiden I S. Menken na een korte inleiding was onder de gasten van de gemeente, hebben vanmorgen omstreeks elf uur werden rondgeleid. Zij werden doorOp de foto ziet men de paters het een bezoek gebracht aan het stadhuis de burgemeester in zijn kamer ont- mozaïek van Lode Sengers in de hal te Leiden, waar zij door wethoudervangen. Ook deken W. P. M. Haring1 bewonderen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6