L ASPRO' Wie Puzzelt mee Afnemende belangstelling voor de landenderby België-Nederland? GEWIJZIGDE NEDERLANDSE VOORHOEDE BRACHT VERMINDERD VERTROUWEN <3E2> Zware daq voor Ned. team Schaakolympiade ie München brengt 210 schakers bijeen DE SCHAT ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 DE FIKSE 7—2 NEDERLAAG, die de Belgische Rode Duivels op 13 april van dit jaar op eigen terrein tegen de Nederlandse Oranjeploeg heeft geleden Is een koude douche geweest, die niet nagelaten heeft indruk te maken op de Belgische voetballiefhebbers, die over het algemeen evenals de Oranje-aan hang, toch wel warm lopen voor deze traditionele ontmoeting. Die koude douche werkt blijkbaar nog steeds na, want terwijl in vroeger jaren de kans om een kaart voor deze grote wedstrijd in de Hel van Deurne te bemachtigen bijna nihil was, worden er deze week in enkele Belgische kran ten kaarten te koop aangeboden. Dat tekent wel zeer sterk de positie, waar in het Belgische internationale voetbal thans verkeert. Maar daarop zouden we toch op het ogenblik geen nieuwe 72 Oranje-zege durven voorspellen. We menen, dat de Belgen de ver krijgbare toegangskaarten heus wel zul len opnemen, nu ze gezien hebben, dat de Oranjeploeg behalve Wilkes ook Abe Lenstra in de voorhoede zal moeten missen. Nog steeds is de oude Friese crack in staat zijn partijtje mee te spe len en men zal zijn intelligent spel node missen, want Lenstra is op het ogenblik nog in uitstekende vorm, getuige zijn spel in de Sportclub Enschede, voor welke club hij in de eerste wedstrijden van deze competitie matchwinnaar was. Een opgelopen dijbeenblessure is oor zaak, dat bondscoach Elek Schwartz het niet aangedurfd heeft hem voor morgen op te stellen. Dat Wilkes niet van de partij zou zijn, was bekend, aangezien hij weer naar Spanje is teruggegaan, maar zijn gemis zal, naar het ons wil voorkomen, toch wel gevoeld worden en het is zeer de vraag, of het nieuwe binnentrio in staat zal zijn hetzelfde te presteren als op 13 april. Van der Linden zal de plaats van Lenstra innemen, ongetwijfeld een spe ler, die wel 'n schot in zijn benen heeft, doch de laatste tijd blijkt hij toch min der schotvaardig. Verder mist men ook nu Rijvers nog in de voorhoede, om wiens terugkeer men zo ongetwijfeld gesmeekt had. Of Kruiver en Van Wis sen (beiden van PSV) in staat zullen zijn de Belgische ook nieuwe verde diging te doorboren, dienen we nog af te wachten. In ieder geval kunnen we ons met dit elftal niet blind staren "op de twee laatste grandiose overwinningen: 52 op 17 november in Rotterdam en 72 op 13 april in Antwerpen. Dat is het eigenlijk wat de ontmoe tingen van deze derby der Lage Landen altijd aantrekkelijk maken. Té aantrekkelijker lijkt ons deze wed strijd ook, omdat het Waalse element in de Belgische ploeg ditmaal bijzonder groot is. De gehele linkerkant van het elftal der Rode Duivels bestaat uit spe lers van het Luikse Standard, terwijl Piters als rechtsbuiten het kwintet com pleteert. Dan zijn daar vier Anderlecht- spelers, midhalf Storme van La Gan- toise en tenslotte doelman Van der Stappen van Olympic Charleroi. Het ge hele Belgische elftal is dus uit vier clubs gerecruteerd, het Nederlandse uit vijf: PSV en DOS ieder met drie, Fortuna met twee en tenslotte Ajax, VVV en Feyenoord ieder met één speler. Onder de Belgen zijn echter zeven nieuwe spe lers, die de internationale vuurdoop te gen Nederland ondergaan. Aan de jonge Oranje-voorhoede de taak het in haar gestelde vertrouwen niet beschaamd te maken! ZEILEN Het Amerikaanse jacht „Columbia" heeft gistermiddag de zgn. Amerika- beker, een trofee die sinds 1851 in han den is van de Verenigde Staten, gewon nen. In de vierde en beslissende race uit de reeks van zeven het Ameri kaanse jacht zegevierde driemaal in de voorgaande wedstrijden met groot ver schil had de Engelse boot Sceptre" last met de zeilen. De Columbia ging met een voorsprong van duizend meter door de aankomstlijn. In alle vier races heeft het lichtere Amerikaanse jacht, met Briggs Cunn ingham als schipper, zowel bij ruw weer en harde wind als bij rustige zee be wezen sneller te zijn d£h de vier ton zwaardere „Sceptre". WIELRENNEN LEIDSE REN- EN TOERVER. „%WIFT" Zondag wordt deelgenomen aan de nederlaagwedstrijden, welke de R.R.C. „Sparta" te Leidschendam organiseert. Bijeenkomst om 11 uur aan de Delftse- kade 26 te Leidschendam, start 12 uur. Hieronder geven we een staatje van de na de oorlog tussen beide landen ploegen gespeelde wedstrijden: N e d e r 1 a n dB e 1 g i 1946 Amsterdam 63 1947 Amsterdam 21 1948 Rotterdam 22 1949 Amsterdam 1949 Rotterdam 1951 Amsterdam 1951 Rotterdam 67 1953 Amsterdam 02 1953 Rotterdam 10 1955 Amsterdam 10 1955 Rotterdam 22 1957 Amsterdam 11 1057 Rotterdam 52 0—1 B e 1 g i N ederland Antwerpen 22 1947 Antwerpen 12 1948 Antwerpen 11 1948 Antwerpen 11 1950 Antwerpen 20 1950 Antwerpen 72 1952 Antwerpen 42 1952 Antwerpen 21 1954 Antwerpen 40 1954 Antwerpen 43 1956 Antwerpen 01 1956 Antwerpen 2-L3 1958 Antwerpen 2—7 1946 ROOD Er is geen roder rood dan Flexa- rood! Sprankelend, maakt blij en houdt jaren lang op houtwerk en Voor briljante, fééstelijke kleuren: r het schilderfeest K&P NEDERLAND Internationale Motorzesdaagse: CAPTAIN BAKKER UITGEVALLEN Captain Ton Bakker uitgevallen, Arie zaak van dat Gerrit Aaltlnk einde- Vrolijk, Willy van Ommeren, Aris Ple vier en Gerrit Aaltink bestraft. Dat was voor de Nederlanders de balans van de vijfde en zwaarste dag van de 33e in ternationale motorzesdaagse. Men kan het echter nauwelijks een trieste balans noemen, want de moeilijkheden waren vele en velerlei, het doorzettingsvermo gen van de Nederlanders was opnieuw bewonderenswaardig. De drie overgebleven rijders van het Nederlandse Vaas-team Dik Muller, alsmede de debutanten Jan van Dobben en Piet den Haan hebben zich we derom gehandhaafd en hielden het goud binnen hun bereik. Vijftien uitvallers leverde deze voor laatste dag op, zodat vandaag slechts 143 deelnemers mochten starten. De pech bleef de Nederlandse captain achtervolgen. Al direct na de start in het ski-stadion van Garmisch-Parten- kirchen bleek zijn Maico, ten gevolge van een val van donderdag, niet harder dan 40 km/u. te kunnen rijden. Dat maakte de Nederlander in feite kans loos en spoedig moest Bakker de strijd dan ook staken. Een kabelbreuk bleek later oorzaak te zijn geweest van alle moeilijkheden. Van Ommeren was ook al niet geluk kig. Hij kreeg een lekke band juist toen hij in de Isar-bedding reed. Pas 3 km. verder kon de man uit Amby het natte element verlaten en toen was de schade aan zijn velg zo groot, dat hij kort daarop alweer een lekke band had. Van Ommeren raakte aanzienlijk ten achter op het rij-schema, maar kwam nog juist binnen de tijdslimiet in het ski-stadion terug. Een ongeregelde ontsteking, opgelopen bij een val, maakte dat Aris Plevier zijn kansen op het goud verspeelde. Vrolijk liep een kleine 25 strafpunten op bij de stelle klim van de Hochkopf en het moeilijke terrein was er tenslotte oor- FLEXA O.A. VERKRIJGBAAR BIJ: 't Verfhuis LEIDEN NIEUWE RIJN 49 't Verfhuis LEIDEN HERENSTRAAT 34 RIA 3 Tijdens de landenontmoeting tussen de heren-atleten van Engeland en Fin land in het White City Stadion te Lon den, die op de eerste dag eindigde in een verrassende 6948 punten voor sprong voor de Scandinaviërs, zijn twee Nederlandse meisjes uitgekomen op en kele invitatienummers. Ria van Kuik werd tweede op de 200 meter in 25.2 sec. achter de Engelse Marianne Dew, die 0,1 sec. sneller was dan onze landgenote, en Corrie van den Bosch werd op de 80 meter horden met groot verschil verslagen door Carol Quinton. Het Engelse meisje noteerde 11.2 sec., Corrie van den Bosch ging 0.4 sec. later door de finish. Horizontaal: 1. alles wat men drinkt, 5. in elkaar gevluchten ring van bloemen, 9. erdriet, 11. vogel, ook snip genaamd, 12. scheikundig element (afk.), 14. stad in Silezië a d. Oder, 16. lidwoord, 17. klooster voogd, 19. dakspar, 20. woud, 21. spil van een wiel, 22. term bij het boksen (afk.), 23. voorzetsel, 24. bloem, 27. dam langs een water, 29. voorzetsel, 30. uitroep, 31. rund, 32. bergplaats, 33. voorzetsel, 35. nevens, 38. pers. lijk eens geen lekke bandzijn strafpunten-,.saldo" verhoogd zag tot ongeveer 60. Italië handhaafde een traditie. Vrijdag was het Franco Sainl, die het traditio nele ene strafpunt, dat de Italianen sinds jaren op de voor-laatste dag ple gen te „scoren", op zijn lijst liet schrij ven. Weliswaar heeft de manager van Azzurri protest aangetekend, doch dit protest is door de internationale jury afgewezen, zodat de strijd om de Inter national Trophy, in eerste instantie, al leen nog gaat tussen Tsjechoslowakije en West-Duitsland, dat de trofee ver leden jaar op de Tsjechen veroverde. Naar alle waarschijnlijkheid zijn voorts nog maar vijf Vaas-teams zonder strafpunten. Een lid van een Tsjechische ploeg kwam te laat bij een controle en ook een rijder van het Oostenrijkse A-team zou strafpunten hebben opgelo pen. Polen A en B, Zweden, Duitsland (Botwinnik, Smyslov, Keres, Bronstein, en een Tsjechisch team zouden in dat I Tal en Petrosian) serieus zal kunnen geval de voornaamste kanshebbers zijn I bedreigen. Op papier althans zullen de Ongeveer 210 schakers, bU wie wereld kampioen Botwinnik, twee oud-wereld- kamploenen (Smyslov en dr. Euwe), nog ruim 20 andere internationale groot meesters en een goede 40 internationale meesters, sullen In de loop van maan dag uit alle delen van de wereld te München arriveren om daar voor bun land uit te komen In de grote twee jaarlijkse wedstrijd om het wereldkam pioenschap voor landenploegen. Het aantal deelnemende landen, waar onder ook Nederland, zal vermoedelijk 35 bedragen, dat is één meer dan te Moskou 1956, waar zich alle finalisten (een eindgroep van 12 landen) uit Mos kou 1956, t.w.'de Sowjet-Unie, Joego slavië, Hongarije, Argentinië, W.-Duits land, Bulgarije, Tsjechoslowakije, Enge land, Zwitserland, Denemarken, Roeme nië en Israel. Nederland, dat toen dr. Euwe en Don- ner miste, eindigde in 1956 in de tweede finalegroep op de 6e plaats, achter Oos tenrijk, IJsland, Zweden, België en Fin land. Dat was voor Nederlandse begrip pen een pover resultaat. Ditmaal bestaat er echter een goede kans, dat het Ne derlandse team, met Euwe en Donner, tezamen met Prins, Van den Berg, Kra mer en Roessel, tot een beter resultaat zal kunnen komen. Maar de concurrentie zal fel en de strijd hard zijn. Want naast de finalis ten uit 1956, die wij reeds noemden, zijn nu ook de Verenigde Staten en Spanje aanwezig. Vooral het team der Amerikanen, dat in 1954 en 1956 wegens geldgebrek (I) van deelneming moest afzien en in het verleden niet minder dan viermaal achtereen de aan dit toer nooi verbonden Hamilton-Russel-bokaal won, zal een duchtig woordje meespre ken. Het bestaat uit 5 grootmeesters (Reshevsky, Bisguier, Evans, Kashdan en Rossolimo) en 1 meester (Lambardy, de wereldkampioen van de jeugd). Toch is het de vraag of het Amerikaanse team de sterrenploeg van de Sowjet-Unie voor de zo fel begeerde zilveren I Russen hun overwinningen van 1952, Stan Eldon. 1954 en 1956 kunnen herhalen. Elk land treedt per wedstrijd met 4 man aan, doch de meeste landen komen met 6 spelers, zodat men „gedekt" ls tegen ziekte, vermoeidheid, uit vorm geraken e.d. De deelnemende landen zullen eerst uitkomen in vier parallel- groepen van ongeveer gelijke sterkte. In elk dezer voorgroepen zullen pl.m. 9 landen uitkomen. De nos. 13 van elke voorgroep vormen samen de finale, de nos. 46 de eerste kwalificatiegroep, de nos. 79 de tweede kwalificatiegroep. De indeling en de loting, alsmede de opening, vinden plaats op dinsdag 30 september. De eerste ronde begint op woensdag 1 oktober en eindigt op don derdag 23 oktober. ATLETIEK ENGELAND—FINLAND 48—69 Op de eerste dag van de landen- atletiekwedstrijd tussen de herenploegen van Engeland en Finland hebben de Scandinaviërs een verrassende 6948 punten voorsprong genomen. Van de elf nummers die werden verwerkt, wonnen de Britten er slechts drie, namelijk doof de Europese kampioen Mike Rawson op de 800 meter in 1 mina 58.6 sec., door Dave Segal die met 21.5 sec. over de 200 meter op de eerste plaats beslag legde en op de 4 x 100 meter estafette door de zilveren ploeg van Stockholm in 41.sec. De Finnen daarentegen zegevierden bij het discuswerpen (Fentti Repo 51.71 meter), het speerwerpen (Mlkko Paana- nen 74.35 meter), het hink-stap-sprlngen (Kari Rahkamo 15.36), de 3000 meter steeple chase (Pertti Koivunen 8 min. 55 sec.) en het polsstokhoogspringen (Matti Sutinen 4.26). Een sensatie ver wekten de overwinningen van Olavl Vuorisalo op de 1500 meter in 3 min. 44.2 sec. vóór de Europese kampioen Brian Hewson, van Oswal Mildh op de 400 meter horden in 52.4 sec. vóór Tom Farrell en op de 5000 meter door de dubbele zege van Jorma Kakko (14 min. 07,8 sec.) die met zijn landgenoot Reiko Hoykinpuro, niet minder dan 10 meter voorsprong had op de Britse kampioen Wscht niet tot Uw hoofd of keel gsat dichtzltten. Neem onmiddellijk 'ASPRO' en U voelt zich opknappen Miljoenen mensen over de hele wereld ondervinden het dagelijks. Ook zenuwpijn, reumatische aandoeningen en gevoel van rillerigheid verdwijnen snel door 'ASPRO'. Mis niets van Uw levensvreugde. Voel U prettiger, opgewekter door 'ASPRO'. 'ASPRO' Irriteert Uw maag niet. Houd het altijd bij de hand. 2 'aspro" .-éfc <5fet: ..HERHALING Of VERZOEKorti Ridlo Lunemburf (200 m.) fd< voornaamw., 40. rivier in Azië, 41. uitroep, 43. plomp, 45. carbolzuur, 48. speelgoed, 50. atmosfeer (afk.), 51. nederige onderworpenheid, 53. mu zieknoot, 54. maatstaf voor hoogste standen, 55. kort afgebroken geluid, 57. kluit, 58. kunstzin. Verticaal: 1. rivier in Duitsland en Oostenrijk, 2. telwoord, 3. spitse bek van een vogel, 4. bedehuis, 5. oude boomstronk, 6. soort van hond, 7. wa terstand (afk.), 8. gem. in Utrecht, 10. vreemde taal, 11. glij voertuig, 13. afnemend getij, 15. secretaris-pen ningmeester (afk.), 16. muzieknoot, 18. mak, 20. hijs werktuig, 23. uitroep, 24. voorzetsel, 25. baan voor balspel, 26. bedorven, 28. zwemvogel, 34. bij woord, 36. witte populier, 37. schim, 38. boom, 39. toon, 42. verbindings- sijl tussen naaf en velling, 44. jon gensnaam, 45. gebeurtenis waarvan de werkelijkheid vaststaat, 46. maan stand, 47. leeg, 49. nevenschikkend voegwoord, 31. boom. 52. waterke ring, 54. rivier in Italië, 56. muziek noot. Alle lezers en lezeressen, die een goede oplossing geven op bijgaande krooswoordpuzzel dingen mee naar een van de beide prijzen van vijf gulden, die wekelijks in het vooruit zicht worden gesteld van degenen, die voor donderdagmorgen, 12 uur, hun uitkomst opzenden aan de Puz zelredactie van deze krant. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. wilg, 5. land 8. hak, 9. Eelde, 12. ook. 14. Pan, 15. Amblève, 17. gat, 19. om, 20. pas, 21. ink, 23. P 24. cel, 25. sek, 27. gom, 29. Lahn, 31. tenor, 33. peen, 35. la, 36. ka, 37. An, 39. tg, 40. regaal, 41. terras. 42. er. 43. To. 44. eg, 45. Ir, 46. grijs, 48. Nepal, 52. hede, 54. non, 56. lis, 57. dek. 58. eb, 60. por, 62. cel, 63. ze, 64. sof, 66. gouache, 69. bijl, 70. ten, 72. trade, 73. pil, 74. zeis, 75. frak. Verticaal: 1. wan, 2. ik, 3. gems, 4. alleen, 5. Levi, 6. no. dog, 8. ham, 10. eb, 11. de, 13. kap, 14. Pool, 15. aal, 16. eng, 18. toen, 20. pen, 22. kop, 24. chagrijn, 25. Se, 26. k.o., 28. me triek, 30. aleer, 31. talon, 32. ratel, 34. egard, 36. kat, 38. neg, 46. Goes, 47. 9op, 49. el, 50. pilaar, 51. as, 52. hel, 53. edel, 55. nog, 57. Dee, 59. bot, 61. rots, 62. chef, 63. zijl, 65. fez, 67. Ur, 68. cd, 69. bik, 71 ne, 73. pa. De beide prijzen, die we hebben uitgeloofd, zijn terecht gekomen bij J. L. Broeken, Da Costastraat 46 te Leiden en bij C. H. v. d. Star, Leid- seweg 20 in Oud-Ade. Het geldschip komt spoedig op de rede. DE ROOFOVERVAL TE HOOFDDORP: VERDACHTEN HEBBEN BEKEND Een 21-jarige jongeman uit Am sterdam en zijn 32-jarige stadgenoot die na een uitgebreid onderzoek in samenwerking met de centrale re cherche te Amsterdam door de rijks politie van Haarlemmermeer in het Centraal Station te Amsterdam zijn gearresteerd, in verband met de overval op een alleenwonende 58-ja- rige landbouwer in de Haarlemmer meer een week geleden, hebben thans bekend, deze overval te hebben gepleegd. door George F. Worts van MATABONGA 26) „U vertelt me net, wat ik graag wilde weten", zei Lida, hijgend naar adem. ,Enhoe heet dat eiland en waar ligt het ergens?" „Het heet Matabonga en ik kan u beter vertellen waar het niet, dan waar het wèl ligt. Ik heb er nog nooit op een kaart naar gezocht. Ik zie het liefst nooit meer terug, zelfs niet op een kaart. Het ligt ergens ten westen van Tahiti en ergens ten noorden van Rarotonga en oostelijk van de Fiji-eilanden en ergens ten zuidwes ten van de Samoa-eilanden". ,En ergens ten oosten van de zon", zei Lida opgewonden en ten westen van de maan!" Ze vroeg hem toen of hij van de naam van dat eiland zeker was. „Zeker juffrouw, zo noemde de eerste officier van de mijnenveger, die een boot stuurde om ons af te ha len, het tenminste. En een moeite dat ze hadden om met een klein bootje aan land en weer in zee te komen !"ger", zei de zeeman en trok daarbij „Is het soms een atol?", vroeg Lida. „Neen, juffrouw het is, wat ze noemen een hoog eiland. Het is zowat twee mijl lang van het ene einde naar het andere. Er is geen baai, geen an kergrond en geen strand aan de lij- kant. Dicht om het eiland steken de riffen omhoog als de pennen van een zeeëgel". Cramer keek Lida opeens vol plot seling medelijden aan. „U wilt me toch niet wijsmaken, dat u van zins bent er heen te gaan?" „Mischien toch wel", zei Lida. Hij staarde haar volstrekt ongelo vig aan. „Nou, maar als u dat doet, dan moogt u wel een schipper zien te krijgen, die goed op de hoogte is met het varen tussen koraalriffen". „Natuurlijk. Maar n had het zo even over een andere man, die ook op Matabonga terecht gekomen was", zei ze, nieuwsgierig, wie het wezen kon. „U bedoelt zeker die marinevlie- zijn onderlip omlaag, terwijl zijn stem verbitterd klonk. „Hij beweer de, dat hij officier was en een heer en veel te hoog in stand om met een gewone matroos om te gaan. In het allereerste begin was hij vriendelijk en wilde graag hebben, dat ik hem helpen zou, een grote prauw te bou wen. Hij verbeeldde zich, dat we daarin gemakkelijk naar Samoa zou den kunnen zeilen.... maar de in boorlingen brachten hem aan zijn verstand, dat hij net zo goed in zee kon springen en proberen er zwem mend heen te komen, dan was hij tenminste gauw uit zijn lijden". „Zeker wegens die riffen?", vroeg Lida. „Juist, juffrouw. Die riffen liggen daar op je te wachten als een tijger- haai met open bek. En daarna ging hij heel geheimzinnig te werk en liet me duidelijk voelen, dat hij liefst niets meer met mij te maken had. Hij bracht al zijn tijd door, als zocht hij ergens naar. Hij nam overal op het eiland allerlei afstanden op, maar als hij al ooit gevonden heeft wat hij zocht, dan liet hij dat toch niet mer ken". „Hoe was zijn naam?", vroeg Lida. Ze voelde haar hart tot hoog in haar keel bonzen. „Louis Recevant. Hij noemde zich altijd luitenant-kapitein Louis Rece vant". „U zei daareven, dat hij een ma rine-vliegenier was", bracht Lida hem in herinnering. .Hijzelf zei, dat hij een marine- vlieger was", verbeterde Cramer. „Wilt u daarmee zeggen, dat u het betwijfelt?" „En of! Ik geloof er geen snars van". „Had hij een uniform of enig ander bewijs dat hij marine-vlieger was?" „Nee, een uniform had hij niet. Hij had trouwens bijna geen kleren aan zijn lijf. Maar dat kon je hem niet kwalijk nemen.... als je bedenkt, op welke manier hij op het eiland gekomen was. Ik had net zomin veel kleren meer aan". „Droeg hij een bril, mijnheer Cra mer?", vroeg Lida verder. „Die Recevant?" Cramer dacht even na. „Nee niet daar op dat eiland. Maar als u er mee edoelt te vragen, of hij een bril nodig had, nou dan kan ik u verzekeren dat hij er hard een nodig had. Dat herinner ik me nog heel goed. Hebt u die luitenant- kapitein Recevant gekend, juffrouw „Ik heb zo'n idee, mijnheer Cramer, dat ik hem heb leren kennen. Weet u oms nog, of hij een klein Z-vormig litteken op zijn kin had zitten?" „Op zijn kin?Jajazeker, juffrouw.... ja, dat had hij" ant woordde Cramer. „Dus hij was toch een vriend van u, nietwaar?" „Nu juist niet precies een vriend; maar ik heb hem wel eens ontmoet", gaf Lida ten antwoord. Ze had nu zoveel willen vragen, maar feitelijk was ze reeds alles te weten gekomen, wat ze vragen wilde. Jack Ben ders.... of Louis Recevant.... of hoe hij zich verder nog noemde, was vast en zeker op dat eiland geweest. „En.... wat heeft die oude in landse vrouw u verder wellicht over die ring verteld?" „Niets anders, dan dat ze hem van haar vader, die een soort opper hoofd geweest was, gekregen had". „Hebt u die Louis Recevant nog gezien, nadat u Matabonga verlaten had?" „Nee, juffrouw, en ik ben er aller minst op gebrand hem nog ooit te ontmoeten". „Er is nog één punt van belang, dat ik graag wat verduidelij let zou hebben", zei Lida. „Als die riffen het landen op Matabonga zo moeilijk ma ken, en het verlaten van het eiland al even lastig, hoe heeft die sloep van dat oorlogsschip het dan klaar gespeeld?" „Omdat het een stoomsloep was", antwoordde Cramer. „Er loopt tussen die riffen door slechts een uiterst smalle vaargeul. Daar kom je al zeilend of roeiend nooit doorheen; de wind en de stromingen zijn daar veel te sterk en die koraalrfifen zijn zo scherp als haaientanden". „Maar iemand, die toch heel han dig is in het zeilen tussen riffen, zou het wel voor elkaar kunnen bren gen", vroeg Lida, „indien zijn boot „Ja.... misschien wel", gaf Cra mer aarzelend en met tegenzin toe. Lida voelde zich zo opgewonden, dat ze haar gedachten nauwelijks meer op orde kon houden. Telegram aan Hendrik Rljnmann, Winniton, V. S.: „Voel adem van noodlot gloeiend heet in mijn keel! Jij zult wedden schap verliezen, jongen. Lida". Kabeltelegram aan Lida Russel, Moana Hotel, Honolulu: „Beschouw tellen van kuikens in de dop bespottelijk voorbarig. Het was geen weddenschap. Niets dan poging tot afpersing. Henk".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5