DE LEIDSE BIOSCOPEN Scherp Goede belangsiellig voor Missieweek in Leiden Apostolisch Instituut POTLOOD EN GEEST Wernink opende eigen cantine Vóór honderd jaar MEDISCHE DIENSTEN II ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De missie loopt ten einde. Nog wordt in alle parochies een laatste conferentie en een monumentaal slot verwacht: de klap op de vuurpijl die zich deze week boven Leiden verhief. Nog vóór het besluit en de terugkeer van de missionarissen naar hun klooster hebben wij één van hen naar zijn indrukken gevraagd. „Deze missie is geslaagd", hoorden wij, „tenminste we kregen de opkomst, die wij verwachtten en wat het mor- genbezoek betreft zelfs méér dan dat. Maar de deelnemers moesten wij, paters, eigenlijk vragen of zij de mis sie geslaagd vinden, want om hen gaat het tenslotte. Hebben de katho lieke Leidenaars van Timorstraat tot Vyfmeilaan gekregen, wat wij hen van harte gunden: een bewuster leven-met-God, een bli; leven van het Geloof zoudt u, om dat te weten de deelnemers moeten ondervragen". Het zou een bewerkelijke enquête worden, pater. Natuurlijk. Wat graag zouden wy het welslagen van de missie door zulk een opinie-onderzoek willen peilen. In de praktijk is zoiets onmogelijk. Graag ook zouden wij wel eens willen weten, waarom een toch aanmer kelijk percentage katholieke Lei denaars niet gekomen is. Ongetwij feld is er voor velen een geldige re den. Misschien werden zij door werk of gezin gebonden. Leiden, Maarsmansteeg 8, Tel. 20685. (Advertentie). Het Leidse Apostolisch Instituut be gint vrijdagavond 10 oktober het nieuwe cursusjaar. Het heeft zich ten doel gesteld aan jonge ontwikkelde katholieken te ge ven: verdieping van eigen geloofsken nis en inzicht in de denkwijze en opvattingen van onze niet-katho- lieke tijdgenoten. Inlichtingen in „Verbum Dei", Plantage 16, Leiden, tel. 21988. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Cand.ex. Ge schiedenis mej. E. M. F. Deelen te Rotterdam; voor het Doct.ex Geschie denis de heer P. C. Huilmans te Rotterdam; voor het Docte.x. Pae- dagogiek mevr. G. J. Manger Cats Sjollema te Den Haag en de heer H. L. Goudt te Rotterdam; voor het cand.ex. Paedagogiek de heer Chr. Boermeester te Deh Haag; voor het Doct.ex. Ned. recht mej. A. Goudeket te Eindhoven, mej. G. J. Kohier te Eindhoven, mej. A. M. Engelfriet te Wassenaar en de heren D. Koeleman te Den Haag, C. A. F. H. J. M. de Marchant et d'Ansembourg te Am- stenrade en W. Dekker te Haarlem. Geslaagd voor het Doct.ex Godge leerdheid de heer J. P. H. G. Kien te Rotterdam. Geslaagd voor het Doct.ex. Genees kunde II mej. B. L. Birchwood te Leiden, mej. A. H. C. C. v. d. Bos te Rotterdam, mej. C. A. Groeneveld te Vlaardingen, mej. M. E. Holtrop te Bloemendaal, mej. rl. H. Potgieser te Voorburg, mej. C. R. Wiechert te Scheveningen en de heren B. Bal- dewsing te Leiden, P. C. Groeneveld te Den Haag, E. V. van Hall te Am sterdam, G. Hennipman te Den Haag, A. C. Jöbsis te Oegstgeest, R. A. de Melker te Voorburg, F. J. Stols te Den Haag en B. A. Wittich te Rhe- nen. Geslaagd voor het Semi-artsexa- men de heer D. L. Westbroek te Nij megen. Geslaagd voor het artsexamen de heren P. H. E. M. Brand te Heerlen, E. Gans te Leiden, A. J. de Jong te Honselersdijk en C. Schuhman te Haarlem. COLLECTE OP DIERENDAG. Men schrijft ons: In Leiden valt de collecte voor het nieuwe dierenasiel dit jaar juist op Dierendag. Is dat nu geen prachtige gelegenheid voor de Leidse dieren vrienden 4 oktober iets te doen voor alle zwerfdieren? Het asiel gaat nu toch eindelijk werkelijkheid worden. We hebben ons moeizaam l.een ge werkt door de papierenberg. Ons rest nog aanbesteden en danja heusbouwen. In het najaar ho pen we nog te beginnen. Met ver schillende acties, waarvan deze col lecte de eerste is, hopen wij de res terende ƒ20.000 bij elka;ar te krijgen. Wij willen zo graag starten zonder schuld. Daarom vragen wij u: helpt ons dit jaar nu eens extra, meldt u als collectant en geeft gul. Dinsdag 30 september kunt u een bus halen in De Kleine Burcht, Nieu we Rijn 19, vanaf 8 uur 's avonds. U doet toch ook mee? We spreken nog even door en al pratend komen wij evenals bij ons eerste gesprek met pater Van Dam terecht bij die éne onmeetbare factor, die Gods genade is. De hoofden tellend kwam ook de Leidse geestelijkheid tot de overtui ging, dat deze missie succesvol was: de eerste avondoefening bracht dage lijks alle parochies geheel gevulde kerken; bij de tweede avondoefening waren de meeste kerken voor een derde gevuld. Als men het getal plaatsen in de vijf Leidse kerken op ruim 4000 tselt, betekent dit een deelname van ruim 5300 katholieke Leidenaars en dan heeft men nog geen rekening gehouden met het feit, dat er ook velen waren die om de andere avond de conferentie bijwoon den. Maar we zeiden het al: het is hoofden tellen, geen zielen. Maar dat doet niet af aan ons aller overtuiging, dat door de prediking in Leiden iets goeds bereikt is. Oplossing no. 512. Horizontaal: 1. vaardig, 8. odeur, 10. v.b., 12. ego, 13. o.r., 14. Eos, 16. ego, 17. repressie, 18. sta, 19. pen, 20. te, 21. den, 23. F.T., 24. kanon, 26. Kantens. Verticaal: 2. Ao, 3. adé 4. regle ment, 5. duo, 6. Ir, 7. overste, 9. groente, 11. boete, 13. ogief, 15. spa, 16. esp, 21. Dan, 22. Noë, 24. ka, 25. m ORDELIJKE INAUGURATIE. Sarah Leander 't is niet om het een of ander is plotseling in de gunst van het publiek teruggekeerd. We hadden het reeds in de kranten gelezen maar het was niet voldoen de tot ons doorgedrongen. En mis schien wisten de groenen, die gister avond over de Breestraat trokken het ook nog niet voorda* ze na talloze repetities in de Soos sinds de aanvang van hun ontgroening gis teravond door een handvol brood dronken lieden-in-ouderejaarscos- stuums over Breestraat en Rapen burg werden gedreven om de wereld in een nieuw lied Sarah's lof te be zingen. Ter afwisseling werd ook zo welluidend mogelijk de „River Kwai- mars" gefloten. Het bestuur van de ontgroenings commissie had depolitie vergunning gevraagd voor het houden van een cortège om half tien maar met heimwee naar de dagen van weleer:' trok men al om kwart over acht uit de sociëteit Minerva de avond lijke straten op. Honderden groenen, schreeuwend met van jonkheid overslaande stem men, belemmerden het verkeer enige tijd. Binnen weinige minuten arri veerden enkele politieagenten, ten einde de openbare orde te handha ven. Ze werden ontvangen met juich kreten als „Ha, daar hebbie de poli tie!" De studenten hebben zich niette min strikt aan de aanwijzingen van de onverstoorbare en niet te vermur wen agenten en van de hevig met wandelstokken zwaaiende commis sieleden gehouden. Zingend en joelend en met veel bekijks trok de lange 9toet naar het Rapenburg. De politie regelde het verkeer. De eigenlijke cortège trok op de gestelde tijd ordelijk langs Rapen burg, Steenschuur en Breestraat naar de soos, waarin de groenen zich als makke schapen lieten leiden-. We menen te weten, dat het erbij de inauguratie binnen Minerva's ves te nogal gezellig is toegegaan en van morgen om half acht nog zagen we op de stoep aan de, Breestraat een aantal studenten, die van plan waren het feest nog enige tijd te prolonge ren. De jonge Leidse pianist Joop Stok- kermans heeft van het Cuypersfonds een prijs van 2500 gulden ontvangen als de beste leerling aan het Kon. Conservatorium te Den Haag gedu rende de laatste drie jaar. Maandagavond geeft de Chr, Muziekvereniging Crescendo en open luchtconcert in het v.d. Werfpark om uur. Voor de pauze: operette en klassiek, na de pauze: marsmuziek met medewerking van de band. Burgerlijke Stand Geboren: Tineke Marian dr van J. A. Hey en J. W. de Jong; Pieter zn van P. Haasbeek en L. A. Brederode; Lydia dr van W. Hogewoning en N. van der Plas; Bartholomeus Mattheus Franciscus zn van H. J. M. Claessen en A. M. M. A. van der Weiden; Ro bert Cornelis zn van G. Oosterbroek en F. J. Tetteroo; Albertus Gerardus Maria zn van H. M. Goosen en C. C. W. Zandbergen; Robertus Gerardus Johannes zn van G. T. W. Langezaal en H. H. J. Bekkering; Louis Mari r.us zn van C. Berger en M. W. de Koning; John zn van G. Tol en P. II. C. Hermans; Hendrieus Frans Jan zn van J. H. Horree en M. Stikkelo- rum. Ondertrouwd: G. Eikerbout en H. van der Weijden. G. van Eijk en P. de BruiJn. E. H. Hebben en H. C. Kuil. P. J. Kokelaar en L. Piress. A. P. M. van Lier en G. W. C. Staf v» J. J. Matthijsse en J. Blitz. A. Riet kerk en A. W. Kijk in de Vegte. J. v. Ryn en E. J. Houtenbrink. C. M. van Schie en H. W. Verhoeff. J. T. M. Schrama en G. M. Lucardie. J. van der Vorm en S. L. Becherer. B. Zand vliet en N. Zobinska. Overleden; M. C. Bentz 63 jr, echt genote van L. B. F. van Berkel; P. Möhlen 60 jr, vrouw. GEM. AANKONDIGING ONTHEFFING SLUITINGSUUR IN VERBAND MET DE 3-OKTOBER- VIERING. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat op donderdag 2 oktober 1958 en vrijdag 3 oktober 1958, beide dagen tot 24.00 en op zaterdag 4 oktober 1958 vóór 1.00 winkels voor het pu bliek geopend mogen zijn en in de uitoefening van markthandel, straat handel en handel te water waren te koop mogen worden aangeboden of mogen worden verkocht. De Burgemeester verzoekt allen tij dens de 3-oktoberoptocht het midden gedeelte der straten vrij te laten, niet met de optocht mede te lopen en alle belemmeringen uit de weg te ruimen en doet voorts een drin gend beroep op ieder om ter voor koming van ongelukken niet met ser pentines, vuurwerk of confetti te werpen en in het belang der goede orde op alle wegen en bruggen rechts te houden. SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN OP 3 OKTOBER 1958. De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van het sluitingsuur voor vergunnings- en verlofslokaliteiten in de nacht van 3 op 4 oktober a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunningen mogen gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de ove rige bureaus der gemeentelijke dien sten en bedrijven, behoudens het hierna vermelde op vrijdag 3 oktober a.s. de gehele dag gesloten zullen zijn. Het Stedelijk Museum „De Laken hal" zal op die dag geopend zijn van 10 tot 12 uur v.m. OPENING BRUGGEN. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op vrijdag 3 oktober a.s. uit sluitend tussen 6 en 10 uur en tussen 17 en 20 uur voor het scheepvaartver keer geopend zullen worden. AFSLUITING VERKEER OP 3 OKTOBER 1958. Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: I. dat de toegangswegen tot de bin nenstad van 3 oktober 1958 te 7.00 uur tot 4 oktober 1958 te 1.00 uur gesloten zijn verklaard voor het verkeer met voertuigen (uitge zonderd handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen) rij- en trekdieren. Voor het doorgaande verkeer blij ven de volgende routes beschikbaar: a. van de Morsweg over de Ryn- zichtbrug, Haagweg, Witte Sin gel, Zoeterwoudse Singel en Ho ge Rijndijk; b. van de Rijnsburger weg via Oegst- geest, langs de Rijnzichtweg, de Haagsestraatweg, de Haagweg en verder als onder a aangegeven; c. van de Haarlemmerweg, als on der b aangegeven. d. van de Hoge Rijndijk langs de Zoeterwoudse Singel, de Witte Singel en de Haagweg; e. van de Haagweg als onder a aan gegeven. Het is verboden in bovengenoemd tijdvak met een voertuig, waarvoor de verkeersafsluiting geldt, in de binnenstad op de openbare weg een plaats in te nemen. Deze voertuigen mogen geplaatst worden in de zijstraten van de Mare- singel, van de Herensingel van de Witte Singel (met uitzondering van de Witte Rozestraat en de Gerrit Doustraat) en van de Zoeterwoudse Singel. Zij, die binnen de afsluiting met een zodanig voertuig wensen te wor den toegelaten, moeten hiertoe bij de Commissaris van Politie een ver gunning aanvragen. II. dat de Stationsweg, de Steen straat en de Rijnsburgersingel van 3 oktober 1958 te 19.00 uur tot 4 oktober 1958 te 1.00 uur ge sloten zijn voor het verkeer in beide richtingen met voertuigen, met uitzondering van handwagens, rijwielen en motorrijtuigen op twee wielen. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden G eboorteaankondigingen (Advertentie) Op bouwterrein aan Houtlaan te Leiden Op het terrein aan de Houtlaan, waar de afgelopen weken voorberei dingen zijn getroffen voor de bouw van het nieuwe Diaconessenhuis, werd gisteravond op enigszins feestelijke wijze de nieuwe cantine in gebruik gesteld, die de arbeiders door de fir ma Wernink, betonbouw, ter beschik king is gesteld. De cantine is bedoeld als een ge zellig punt van samenkomst voor de werklieden, die wellicht maanden lang op deze zelfde bouw zullen moe ten werken. Door het gebouwtje demonstreert de firma haar bereidheid om te ko men tot onderling begrip tussen werk gever en werknemer. Tevens is het doel, de arbeiders voor het werk te interesseren. Daarmee werd gisteren een begin gemaakt. Om acht uur wa ren verscheidene tientallen werkne mers met hun dames in de cantine aanwezig, waar ze een welkom werd toegeroepen door ir. J. J. G. van Hoek, directeur van de n.v. Werninks Beton Maatschappij Spr. gewaagde van de pogingen die de directie doet om te komen tot begrip van de medewer kers, waarmee beide partijen alsook kunnen alleen op maandag 29 sept. bij de dames van het comité wor- j den afgehaald. Tafeltennis r.k. TOV In de i derde ronde van de bekerwedstrij- den is het B team van TOV ten on- i der gegaan tegen Unitas uit Den Haag. Al is het succes voor dit team niet groot, toch zijn deze ont- I moetingen een goede training ge weest voor de a.s. competitie. Het A team zet de overwinningenreeks voort en won nu van TSB. De ju nioren starten deze week in de be kercompetitie A uit tegen Sparkler B tegen Treffers en C tegen Scylla, beide thuis. TOV I dames spelen a.s. woensdag tegen Sparkler SASSENHEIM JEUGD VERKEERSBRIGADE Vanaf a.s. maandag zal ook hier de jeugd door eigen jeugd worden beschermd tegen de gevaren van het snelverkeer. Dat dit in onze gemeente geen overbodig iets is zal iedereen beamen. Men heeft hier te doen met intensief verkeer van en naar grote steden. Onder leiding van de wachtmees ter le klas C. Karman, hebben een 25 kinderen een volledige opleiding gehad. Maandagmorgen om 8.15 zal de burgemeester als eerste officieel door de jeugdverkeersbrigade wor- het eind-produkt van de bouw gebaat zijn. De cantine aan de Houtlaan is de tweede, die de firma in gebruik neemt. De aannemer kan zich dit al leen veroorloven bij zeer grote bouw werken, waar de arbeiders geruime tijd blijven. „Het hoe en waarom van het nieuwe Diaconessenhuis" werd vervolgens belicht door de besturend ztusier, zr A. P. Anspaoh. „Een en ander over het ontwerp" werd uit de doeken gedaan door de architect, ir. J. E. Kruisheer. De uitvoerend in genieur, bij Werninks Beton, de heer D. J. van Leeuwen, lichtte vervol gens sen tipje van de sluier op, die hangt over „Wat er zoal voor de aan nemer komt kijken" en tot slot sprak ir. A. Sitsen, directeur van Wernink, over „Het nut van een avond als deze". Een en ander werd met film beelden verlucht. Voor de sfeer onder de arbeiders en de kwaliteit van het werk zal de l den overgezet. Dit zal geschieden Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 27 September 1858. Advertentie: Ten gevolge der op hen verstrekte last door Zijne Hoogheid den Prins van Oranje, heeft de Ondergeteekende de eer van de Ingezetenen der Ge meente Ley den, die medewerk ten om aan Zijne Hoogheid bij Hoogstderzelfs vertrek uit zijn Academiestad, door het geven eener Serenade van hunne ver knochtheid aan Hoogstdeszelfs persoon te doen blijken, Hoogst deszelfs welgevallen in dank baarheid voor dit bewijs van ge hechtheid en liefde jegens Hoogstdeszelfs Stamhuis en per soon over te brengen, 't welk door Zijne Hoogheid op hoogen prijs is gesteld. (get. H. Ge vers). avond zeer zeker groot nut hebben: men weet nu tenminste, waarvoor men werkt, en men heeft elkaar na afloop van het meer officiële ge deelte ook in een gezellig samenzijn alvast wat van nabij leren kennen. Het cantinegebouw is geheel van hout en ongeveer 20x8 meter groot. Het heeft een capaciteit voor ruim 100 man. Er is een luidspreker, en een welvoorzien buffet. Er zijn toiletten, wasgelegenheden en een garderobe. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris J. C. van ter hoogte van de R.K. Kerk in te genwoordigheid van div. autoritei ten. Voorlopig zullen er vier over steekplaatsen zijn e.w. 1. Hoofd straat bij Julianalaan, 2. bij de R.K. Kerk, 3. Het Bruine Paard en 4. op de Parklaan bij de Kerklaan. Het verkeer is verplicht op het door 'n brigadiertje gegeven stop sein te stoppen. Bij het niet voldoen beloopt men de kans een zware boete te krijgen. Bij elke oversteek plaats staan drie brigadiertjes, 's morgens vanaf 8.30 tot 8.45 en 11.45 tot 12 uur. In de middag van 13.15 to 13.30 en van 15.30 tot 15 45. Het bestuur van deze nuttige ver. is als volgt. De heren Janmaat, voorz., Bootsma, secr., Karman, pennm., De Haan, vice-voorz., Van Ruiten en Gooi, comm. Men kan zich als donateur laten inschrijven aan het kantoor van de Rijkspolitie tegen ƒ1.per jaar. Eek te Leiden. Huis en erf Morsweg 15 in bod: 8.500, koper: P. Moerman te Leiden, q.q. voor: f 11.300; Huis en erf Oude Singel 192 in bod: 7.000, koper: N. Korswagen te Leiden voor: 7.550; Huizen en erven van der Tassti-aat 10 en 12 na afmijning teza men in bod: 5.640, koper: W. J. Goddijn te Leiden, q.q. voor: 5.647; Huis en erf Tollensstraat 7 in bod: 3.500, koper: J. C. G. Alkemade te Voorschoten voor: 3.500; Huis en erf Maredijkhofje 1 in bod: 670, koper: P. Moerman te Leiden q.q. voor: ÜÜJ U. 720; Huis en erf Hendrikstraat 3 j de toneelvereniging „Doe Om wel'" in bod: 2.550, koper: G. Knotter tej^rdooie, West Vlaanderen. Op 4 ok- Voorschoten, q.q. voor: 2.5-50; Huistober zal daar worden gespeeld „De en erf Hendrikstraat 4 in bod: 2.600, terugkeer van Suurke Perdaems". Het koper: H. van Kampen te Leiden c.s. j gezelschap zal op 5 oktober officieel voor: 2.600; Huis en erf Langegracht worden ontvai WARMOND St. Matthias". De toneelafdeling van St. Matthias. gaat weer een be zoek brengen aan België. Op 4 en 5 j oktober a.s. zullen zij de gast zijn bij in bod: 2.225. koper: E. Starkenburg te Leiden, q.q. voor f 2-405; Huis en erf Hogewoerd 81 iri ood f 10.400 is uit de hand ver kocht. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden. Herenhuis Prins Hendriklaan 12 te Oegstgeest in bod: f 14.400, koper: G. H. Splin ter te Leiden, q.q. voor: 15.400, He renhuis Prins Hendriklaan 18 te Oegstgeest in bod: 13.800, koper: A. H. J. de Jong te Oegstgeest q.q. voor: 14.800; Herenhuis de Laat de Kan terstraat 44 in bod: 23.500, koper: J N. Lancel te Oegstgeest, q.q. voor 24.500. Ten overstaan van Notaris W. S. Jongsma te Leiden. Huis en erf te Zoeterwoudie Weipoortseweg 27 in bod: 1.220, koper: A. Timmers te Voorburg voor: 2.220; Huis.en erf Maresingel 15 in bod: 3.850 is uit de hand verkocht. UIT DE OMGEVING N00RDWIJK Filmavond Ouden van Dagen Dinsdagmiddag wordt aan alle Ouden van Dagen uit Noordwijk een filmvoorstelling aangeboden in het Theater Royal. Vertoond zal worden „Sissi, Keizerinnen Moeder" De gratis entree-bewijzen hiervoor worden ontvangen op het gemeente- vaT1 i huis, waarna een diner wordt aange- boden. Des middags wordt een bezoek gebracht aan het mooie Brugge en zal vandaar uit de terugtocht worden aanvaard. Enkele supporters kunnen zich nog aansluiten en gelieve zich in verbinding te stellen met een be stuurslid van de afdeling. Ophalen huisvuil. Het huisvuil zal in deze gemeente in plaats van op 3 oktober op donderdag 2 oktober worden opgehaald. Retraitevereniging „St. Agnes". Onder bijzonder grote belangstelling v. d. leden werd in huize St. Liduina de derde recollectieavond voor de re traitevereniging St. Agnes gehouden. Het was voor de pater dan ook een genoegen voor zovelen te kunnen spreken. Er werd gesproken over het onderwerp „hoe dikwijls moet ik biechten". Het is duidelijk, dat hier niet precies een antwoord op is te geven. Er werd dieper ingegaan op de betekenis van het sacrament van boetvaardigheid. Diepere beleving van het sacrament van boetvaardigheid zal ons aansporen meer steun hierin te zoeken voor ons dagelijks gaan naar God. De pater had tijdens zijn toespraak een buitengewoon grote aandacht. De gezangen werden ver zorgd door het eigen .oor „Jubilate Deo" o:l:v: mej. J. Machen. Voor Leiden en Omgeving Leiden. De artsen Postel, Van Wingerden, Mastenbroek, Lahr en Roodenburg Vermunt. Apotheek Cen traal, Breestraat 74, tel. 20552, apo theek Haven, Haven 18, tel. 20085. Katwijk aan den Rijn. Dokt. J Bergman, tel. 282-1, apotheek Prince- straat 3, Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee. Dokt. A. G. de Jager, tel. 3777, apotheek Prince- straat 3. Leidschendam. Dokt. J. W. Lud- wig, Voorburgseweg 22, tel. 1532. Leiderdorp. Zie Hazerswoude. Lisse. Dokt. F. L. J. M. Haase jr. Herenweg 337, tel. 3685. Noordwijk. Dokt. Mulder, tel. 2230. Duinrand van 121 uur en van 56 uur. Wit Gele Kruis zr. Hooy- mans, tel. 3388. Noordwijkerhout. Dokt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. J. H. Meissner, arts, Geversstraat 45, tel. 21916. Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk aan den Rijn. Voorhout. Dokt. A. W. Bots, tel. 7393. Valkenburg. Zie Katwijk aan den Rijn. Warmond. Zie Voorhout. Wassenaar. De artsen M. de Haan, tel. 2501, en dr. H. D. Boer, tel. 9124. Apotheek Schouwweg 32. tel. 2402. Leidse agenda ZATERDAG, 27 SEPTEMBER. Ons Belang. Galafeestavond i.v.m. 45-jarig bestaan. 7.30 Stadsgehoorzaal. Ons Buiten. Opening Clubgebouw op volkstuinencomplex Leiden-Noord, з.30 uur nam. Receptie in nieuwe huis. K O. Nederlandse Comedie. „Wie ia Janus?" Schouwburg 8 uur nam. MAANDAG, 29 SEPTEMBER D.E.V.. Dahlia-avond, Clubhuis „Oosterkwartier", Borneostraat, 8 nam. „Club de Limetz' Reis naar Mek ka, lezing door dr. Bouricius, Royal 8 uur nam. Huish.- en Gezinsvoorlichting. Wasdemonstratie. „Hoeksteen", Le vendaal 1, 2.30 uur. Heropening Bybliotheca Thysia- na, Rapenburg. 4 uur nam. Marktberichten LEEUWARDEN, 26 sept. Kaas. Gouda volvet 1.79—1.81. Edammer 40 1.691.71. Broodkaas 40 4- 1.711-73. Stemming goed. Casino. Het is een moeilijke op dracht, een toneelstuk te verfilmen,, temeer als het onderwerp van klas sieke, litteraire waarde is. Het ts vrijwel ondoenlijk, met de camera alle details te vangen, waaraan in de oorspronkelijke tekst de aandacht gewijd wordt. Daarvoor ontbreekt de tijd. Laurence Olivier heeft «ch bij de verfilming van Sakespeare's gio te drama Hamlet op voorbeeldige wijze van zijn opdracht gekweten. Men kent het verhaal: Hamiet, prins van Denemarken, komt achter het geheim-van de dood van zyn va der. Die blijkt in zijn slaap "ergif tigd door diens broer, die zo zijn veflangens bevredigd: hij wordt ku ning en trouwt zijn schoonzuster Hamlet zweert de geest van zijn va- def, deze koningsmoord en bloed schande te zullen wreken. De sfeer van de film blijft dank zij de cou llsse-achtige achtergrond - die var- een toneelstuk; de rusteloosheid /an de opnamen evenwel, doet zien te veel gevoelen als een karaktertrek van de film. Zij accentueert daarentegen weer op treffende wijze de woelingen in de ziel van de jonge prins, die geen be sluit kan nemen en de zenuwziekte, waarachter hij zich verbergt om zijn plan te kunnen volvoeren. Men voelt de spanning, die is ont staan, doordat Olivier zwevend tussen toneel en film getracht heeft om kool en geit te sparen. Som mige close-ups doen daardoor soms wat overtrokken aan maar het frag ment van Hamiets dood daarentegen, is wel de bekroning van het film werk, dat we zeker alle middelbare scholieren zouden willen aanraden te gaan zien. Toegang 14 jaar. Lido. Deze film schetst in korte trekken enkele misstanden in het maatschappelijk leven, die maar al, te veel voorkomen en de rampzalige gevolgen daarvan. Deze rolprent be gint met de geschiedenis van twee jonge artsen, die als volontair in een ziekennuis werken. Zonder enig ho norarium dus! De gevolgen? De een, Oswald Hauser, wordt nacht-taxi chauffeur, de ander, Hans Danwitz, laat zijn vrouw een betrekking als mannequin aannemen. Dit jonge paar zif in geldelijke zorgen volgens de afbetalingen, die zij op hun huishou delijke inrichting moeten doen De zorgen worden nog groter als Dan witz' vrouw een baby verwacht Hauser heeft inmiddels zijn baan op gegeven om vertegenwoordiger te worden bij een pharmaceutische fa briek. hetgeen ook al niet veel ople vert. Hij wil terug, maar hij wil eerst wat ruimer in zijn geld zitten. Die kans wordt hem geboden door 'n zekere mevr. Ham bach, directrice van een modehuis, maar daarvooi heeft hij zijn vriend Hans nodig Deze schrikt evenwel voor de conse quenties terug.... Een zeer precair onderwerp, dat evenwel za aanne melijk mogelijk wordt weergegeven Heel begrijpelijk, dat de KFC deze film voor strikt volwassenen keurde. Trianon. „De circusheid" is een leuke film. Danny Kaye en Pier An geli spelen de hoofdrol. Danny Kaye is een wat timide maar wel onder legde leraar aan de jongens kost school van zijn vader. Van hem wordi verwacht, dat hij de leiding van deze school mettertijd zal overne men. Maar al gravend naar een beeld van Pan, waarvoor hij als oudheid kundige belangstelling heeft, komt hij in contact met een Italiaans cir cus. De echte schat die hij opgraaft is het circusmeisje Selina. Het wordt een liefde op het eerste gezicht, maar de school, de strenge vader en de keurige verloofde thuis staan een huwelijk in dc weg. Géén nood: tus sen circusnummers en luchtige lied jes door verdwijnen de moeilijkhe den als sneeuw voor de zon. Danny Kaye trouwt zijn circusprinses en h ij zal een carrière als geboren clown beginnen. Vrolijke ontspanning voor iedereen. Luxor. De Zweden zijn grote filmers, dat hebben zij reeds meer malen getoond. Evenwel veel variatie in hun onderwerpen hebben zij niet. De filmische schildering van hun machtige natuur vermengt zich steeds met hun afwisselend vrolijke en melancholische muziek, weer spiegeling van meneen en natuur, en vormt een zeer te waarderen ge heel. Maar met de liefde is het bij de Noorderlingen maar een verwron gen iets. Op dat gebied lijken het over het geheel genomen geen vol groeide mensen en het geluk heeft er geen grote kans. In de film „Als er dauw hangt, komt er regen" ligt het zwaartepunt op de liefde van twee jonge mensen, Jon en Marit. Marit is de dochter van een rijke hereboer, die haar heeft voorbestemd tot een huwelijk met boerenzoon van aanzien. Jon is de zoon van een speelman en evenals zijn vader „door geesten behekst", zoals de volksmond zegt. Wanneer Marit op het punt staat haar ja woord aan de boerenzoon te geven, herinnert zij zich de verjaagde Jon en het verlangen naar een leven vol geluk en vrijheid drijven haar in de armen van de jonge speelman, die haar liefde volkomen beantwoordt, maar haar ook slechts armoede kan bieden. Het einde yan deze film, die ons voor morele bezwaren stelt, doch overigens zeker niet zonder goede kwaliteiten is, komt ons enigszins geforceerd voor. Toegang strikt vol wassenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2