c IN DE KRANTENTUIN De Zonnige OVERPEINZING ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 weer een paar dagen vol kunnen hou den. Op de 3e oktober schreeuwde een jongen, die op de stadsmuren liep, dat de Spanjaarden verdwenen waren, want het water was tot de stad doorgedron gen. De blijdschap in de stad was on beschrijfelijk en dat werd nog erger, toen er boten met haring en wittebrood de Vliet op kwamen varen. Er waren mensen, die niet konden wachten en die j zwommen naar de boten toe om alvast I wat eten te pakken te krijgen. Er was ook blijdschap bij Klaas thuis. Nu zou zijn zusje weer gauw helemaal beter worden. Wat was hij blij, dat hij toen de duifjes had achtergehouden, ze waren de redding van zijn zusje ge worden INDIANENVEREN WILD-WESTVERHAAL De bende van hel Inscriptiongebergte NEEF JAN DE KAPITEIN VAN DE BOOT liet hem de boeken brengen waar Jan om gevraagd had en dat waren bijna allemaal Wild-Westboeken. Nu hij straf niet uit de hut mocht, verslond hij het ene boek na het andere en in zijn jongensbrein bleven de wildste fan- tasiën hangen. In zijn dromen liep hij met geweren en kocht van zijn zakgeld pistolen. Hij leefde met de Indianen in kampen, kortom hij beleefde de wildste gebeurtenissen en hoopte dat hij in Amerika een gröot avontuur zou mee maken. Voorlopig bestond daarvoor geen kans, want vooreerst stond hij onder toezicht van een strenge tante en ten tweede zou hij hard en flink moeten aanpakken op die nieuwe school, waai vanzelfsprekend alle lessen in het Ame rikaans gegeven werden. „We zijn over een paar uur in d< haven van Amerika en nu geeft de ka pitein verlof om weer vrij op het schip rond te lopen. Maar denk er kalmpjes aan, anders loopt het weer mis", met deze woorden kwam vader de hut binnen en Jan klapte onmiddel lijk het boek dicht, waarin hij zat te lezen. „Kunnen we de huizen al zien?" wou Jan weten. „Ga zelf kijken", raadde vader aan. Met drie treden gelijk klom Jan de trap op, zó blij was hij weer vrij te zijn. Aan dek stonden veel reizigers met kijkers de wal af te speuren. Zo met het blote oog was niet veel te zien. Van de reis zelf had Jan niet veel ple zier gehad. Eerst zeeziek en toen op- reizigers hadden de koffers al klaar staan en daar bedacht hij opeens, dat hij z'n vader wel een* handje zou kun nen helpen met het inpakken. „Al wat gezieh van Amerika?" vrqeg vader. „Niks, niemendal. Ik kom u even helpen". De toiletspullen waren gauw bij el kaar gepakt en samen sjorden ze de koffers naar de gang. waar de matrozen ze verder op het dek zouden brengen. „Vader ik zie al huizen", riep Jan opgetogen. Het waren de hoge handelsgebouwen, die langs de kade stonden. In Neder land had hij wel hoge flats gezien, maar wat hij hier zag, maakte hem gewoon stil, zó hoog. Hij begon de verdiepingen te tellen, maar raakte telkens in de war. Bij de douane waren ze gauw klaar. Mijnheer Dekkers liet de koffers in de garderobe van het station bezorgen en nam Jan mee naar het station. Hier kwam hij ogen en oren tekort. Met een roltrap gingen ze eerst naar beneden om door een viadukt, onder de drukke verkeersweg, weer op een roltrap naar boven te komen. „Dat is wat anders dan Amsterdam hè", genoot vader.. „Kijk eens 24 per rons en nu maar goed kijken, welke wij moeten hebben". Ze bleven een hele dag in New York, alvorens in de trein te stappen, die naar de streek ging waar tante Suze woon de. Deze woonde namelijk aan de west kust van Noord-Amerika. In New York nam vader de bus. En wat voor een bus. Twee hoog en op de bovenste ver dieping kon je over het verkeer heen kijken. Natuurlijk gingen ze boven zit ten. De straten leken heel nauw, maar dat kwam omdat de gebouwen zo ont zettend hoog waren. Bij een halte vlak bij een warenhuis, stapten ze uit en hier legt vader aan Jan de wonderbaarlijkste dingen zien. Op de speelgoedafdeling kwam Jan niet uitgekeken. Hij mocht van zijn vader wat uitzoeken en koos toen een pistool, net een echte, maar hij ging met klappertjes. Ook aan deze dag kwam een einde. Ze gingen weer naar het station en stap ten in de nachttrein, waar vader al plaatsen besteld had en de koffers al in het bagagenet stonden. Doodmoe van het winkelen, sliepen ze alle twee al gauw in, ondanks het ratelen van de wielen. Met een grote bel werden de reizigers wakker gemaakt om in de restauratie wagen te gaan ontbijten. Vader en Jan waren lekker uitgerust. Na zich gekleed en gewassen te hebben, waren ze een van de eersten aan het ontbijt. Ze zoch ten een plaatsje aan het raam en keken over de eindeloze grasvlakten, de prairies. „Hier leven de mustangs, of wilde paarden, die door de cowboys met lasso's gevangen worden", legde vader uit. Jan probeerde een paard te ontdek ken, maar hij zag niets. „Ze blijven wel uit de buurt van de spoorbaan. Die dieren zijn toch zo schrikachtig". „Zijn hier ook bisons?" „Ja, hier en daar nog enkele dieren. Ze leven in kudden, maar worden steeds zeldzamer". De trein stoof door het eentonige landschap heen. Af en toe was er een halte om wat post af te geven en dan ging het in een geweldig tempo weer verder. De nacht kwam weer en de reizigers sliepen, terwijl de machinist waakte. (Wordt vervolgd). Correspondentie MET DE RONDVAART Ria en Tineke waren naar de stad gegaan om boodschappen te doen. Toen ze terugkwamen liepen ze langs de rond vaartboot. Opeens kwam Ria op een leuk idee. Ze zei: „Zullen we vanmiddag met Ze gingen naar het plaatskaartenhokje. „Meneer, hoe duur is de rondvaart?" „75 cent voor kinderen tot 10 jaar". „En wanneer vertrekt die?" „Om elk uur", antwoordde die meneer. Ze gingen weg en onderweg vroeg Ria: „Zouden we wel mogen?" „Welja kind", zei Tineke. „We zeuren gewoon een beetje". In een blijde stemming kwamen ze thuis. Tneke vroeg het aan haar moe der. „Ja hoor", zei ze. „Als je maar voorzichtig bent". Tineke rende zo hard ze kon naar Ria. „Ik mag, ik mag!" juichte ze, maar Ria wist het nog niet. Ze ging het vra gen. Eerst zei moeder niets, maar toen ging Ria zeuren en Tineke hielp een beetje mee. „Vooruit dan maar, het is de laatste vakantiedag". Ria was erg blij. Ze ging afspreken, hoe laat ze zouden gaan. Ze kregen wat snoepjes mee. Precies om 2 uur was Ria bij Tineke, want ze zouden met de boot van 3 uur gaan. Tineke liet haar pap staan, zo'n haast had ze. Zei zei haar moeder goeden dag en ze gingen weg. Om 10 over half drie waren ze bij de boot, dus nog tijd genoeg. Ze kochten alvast kaartjes en gingen de boot in. Ze gingen achteraan zitten, dat vonden ze veel leuker. Toen de boot bijna vol was. kwam de man die de boot zou besturen. Hij deelde blaadjes uit, waar alles opstond in ver schillende talen. Toen gingen ze varen. Ze kwamen ook langs de markt. Daar staken ze haar hand in het water en probeerden een appel te pakken. Tineke had er al vier. Ze gingen onder ver schillende bruggen door en probeerden dan of ze met de hand aan de brug konden komen. Soms ging dat wel en soms ook niet. „Ik voel druppels", zei Ria opeens. Ja, het was zo. Ze deden gauw hun regenjassen aan. „We zijn net op tijd", zei Tineke, want de bui brak los. Nu zaten ze vlak tegen elkaar in de stromende regen. Ge lukkig duurde de bui maar kort en daarna kwam het zonnetje weer. Na een uur varen waren ze weer terug. „We hebben toch een leuke middag gehad", von Ria, toen ze weer op straat stonden. OP KAMP Maandag 4 augustus gingen we op kamp met de kabouters. We gingen naar de bossen in Maarn. Onderweg was het reuze leuk. Toen we daar kwamen moes ten we eerst onze strozak vullen en toen onze kleren opbergen. Het eten was lek ker. Daarna gingen we rusten, 's Mid dags na het rusten gingen we de bossen in. Wat sliepen we die nacht heerlijk. Ik was voor het eerst op kamp en ik vond het fijn, 's Woensdags was het bezoekdag. On der het eten kwam er een auto aan, waar de aalmoezenier in zat. Mijn moe der en nog meer mensen zaten er in. Achter in de koffer zat Jeneke, want ze kon er niet meer in. Later kwam er nog veel meer bezoek. Donderdags zagen we in de bossen twee konijntjes, die elkaar achterna za ten. Toen ze ons zagen, sprongen ze weg. Zaterdags gingen we weer weg. Jam mer was dat, ik had nog wel een week willen blijven. Om drie uur waren we thuis. Ik had het erg naar mijn zin gehad. Renee van Dam (Katwijk aan Zee). Dat heb je knapjes opgelost Renee. Wat leuk postpapier heb je. hè. dat je cent. Door je de"«op- Dicky Dijkstra (Lelden). Ook goed naar de dassen gekeken. Toch moest je goed opletten, hè. Wim v. Marwijk (Zoeterwoude). Ja Wim, jij en je broertje mogen zeker met ons mee doen. Wat leuk hè, mama Oom Toon zo goed kent. je gebabbel in de brief heb j> lossing van het dassenraadsel vergeten op te schrijven. Volgende keer niet zo verstrooid zijn Wim. Groetjes aan alle maal, ook van Oom Toon. Johan v. Zuylen (Noordwijk-Binnen) De nummers van de dassen klopten pre cies. Dag Johan. Nog goede oplossingen van: Harry v Haastert (Zoetermeer)Gré v. Nierop (Zoeterwoude), Herman Vreeburg (Lel den), Marijke Egberts (Nieuwveen), Ria Spiegeler (Voorschoten), Johnny v. Put ten (Warmond), Emmy v. d. Berg (Noordwijk-Binnen). Fleke Versluys (Warmond), Fleke Zwetsloot (Leiden), Adri Verhij (Alphen). (Lia had het fout). Volgende week weer verder. Dag allemaal! TANTE JO en OOM TOON. DE GEHEIMZINNIGE KNOOP Neem een stuk touw, maakt een ge wone platte knoop (plaatje 1 en 2) niet te veel aantrekken. Neem het eind, dat geheel rechts ligt en doe dat door de onderste lus (plaatje 3) en dan door de bovenste lus. Nu moet de hele knoop eruit zien als plaatje 4. Nu trek je aan de beide uiteinden, om de knoop aan te trekken. Probeer het eens en dan zullen jullie eens wat zien. RONDOM HET BELEG VAN LEIDEN Het was in de nacht van 25 op 26 april 1574, dat de Spanjaarden de muren van de stad Leiden omsingelden. De Leidenaars hadden verzuimd om levens middelen in te slaan en nu was het doel van de Spanjaarden om de stad te laten uithongeren. Aan het hoofd van het stadsbestuur stond burgemeester Pieter van der Werff. Weldra deed de honger zich voelen en het leed verergerde nog toen ook binnen Leiden de pest uitbrak. De rege ring van de stad liet al het aanwezige voedsel opvorderen om het te rantsoe neren onder de bevolking. De schapen en varkens zelfs katten en honden moes ten worden opgegeven. Nu woonde er op het Rapenburg, in een klein huisje, een jongen, Klaas, die achter op een platje duiven hield en groot was dan ook zijn droefheid, toen Klaas zijn duiven af moest geven. Door een slimmigheid wist hij twee duiven verborgen t© houden. In een oude kooi had hij ze in een kast verstopt. De belegering duurde voort, het werd 30 juli en nog steeds was er geen voed sel aangevoerd. De mensen aten de bla deren van de bomen en wat nog erger was. ratten en muizen. De prins van Oranje kwam de stad te hulp door de dijken van de grote rivieren door te steken, waardoor het water tot voor de muren van de stad Leiden zou moeten lopen, maar dat vlot te in het begin niet erg, want de Span jaarden waren overal op hun post. Soms dachten de inwoners van de stad, dat ze het niet meer vol konden houden en ze vroegen de burgemeester de stad maar liever over te geven. Doch Pieter van der Werff zei: „Liever geef ik jullie mijn arm te eten, dan de stad overgeven. Snijdt het maar aan stuk ken". Het zusje van Klaas was in die dagen ook ernstig ziek. Al dagen had moeder bij het kind gewaakt: „We zullen onze Liesbet niet lang meer hebben", snik te ze. „Hadden we toch maar eten voor haar", huilde ook Klaas en toen dacht hij dadelijk aan zijn duifjes. Zonder zich te bedenken liep hij naar boven, haalde ze uit de kooi en bracht ze aan moeder. „Hier moeder, slacht u ze maar en braadt ze voor Liesbet Dat was een uitkomst, moeder maakte de diertjes klaar en kookte er ook een beetje soep van. De kleine Liesbet knap te er van op. Ze zou het nu tenminste O O n i s t Daniël B o o n e Als je nu 'n keer heel vlug Indiaan tje wil spelen, dan kan je zelf vlug een kleurige Indianentooi maken van een papierzak, die je met kleurpotloden kleurt. De zak moet om je hoofd pas sen, als je hem al een kok opzet. Strijk de zak mooi glad en vouw ze dan zig zag. Teken nu zoals op .plaatje 1 een halve veer, de andere helft komt dus straks aan de andere kant tevoorschijn. Nu knijp je precies volgens de geteken de lijn alle lagen door. Als je het pa pier nu weer uitvouwt, heb je de veren al. Je hoeft ze nu alleen nog maar te kleuren. VANG DE VOGEL WITTE T KRUIS Rugpijnmaar ook andere plagende pijnen vaagc u prompt weg met WITTE KRUIS tabletten, poeders, cachets! Hier is een leuk stukje speelgoed. Trek het kooitje en de vogel op een stuk hard tekenpapier. Trek de lijnen stevig na en vouw de tekening dubbel op de stippellijn. Boor aan beide kan ten een gat door de twee lagen en trek een draad garen of katoenen draad door de gaatjes. Als je de draden nu aan trekt en tussen de vnigers draait, dan begint de tekening te draaien en steeds sneller. Als je de juiste snelheid be reikt hebt, komt plotseling het vogeltje in het kooitje te zitten. Probeer het (72) 'fa spelen, hé?bom tot Vier m ml'Je met. het niet mhwx!fr 13. Zo gauw Daniël Boone de ko lonie bereikt had, gaf hij zijn mensen bevel de palisaden te repareren en zich op een aanval van de Indianen voor te bereiden. Maar er waren veel te weinig mensen, die de kolonie zouden kunnen verdedigen. Daarom werden er boden uitgestuurd naar andere kolonies aan de oever van de rivier. Boone vroeg zoveel mannen als ze in iedere plaats mij konden. De mannen stroomden hu van heinde en ver aan om het fort Boones- borough te helpen verdedigen. Nog lang bleef alles rustig. Maar uiteindelijk kwamen tocb de Indianen met een witte wapenstilstandsvlag voorop. 14. Boone kwam met een paar vrienden voor de palisaden. Het opper hoofd liet een pantervelop de grond leggen en nodigde de wijzen uit zich neer te zetten en met hen over de vrede te onderhandelen. Het opperhoofd eiste I kort en goed, dat Boonesborough zich I zonder strijd over zou geven. Boone weigerde dit en toen deden de rood huiden net of -ze de mannen de hand wilde drukken ten afscheid. Maar nau welijks hadden ze de hand vast of ze grepen ze stevig beet en trokken de mannen mee naar hun eigen kamp. (Wordt vervolgd). Aetherklanken ZONDAG. HILVERSUM I, 402 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.30 IKOR, 12.00 AVRO. 17.00 VPRO, 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. VARA: 8.00 Nieuws en postdui- venber. 8.10 Weer of geen weer. 9.45 Geestelijk leven, caus. VPRO: 10.00 Voor de kinderen. IKOR. 10.30 Herv. kerkdienst. 11.30 Vragenbeantw. AVRO: 12.00 Mil. Kapel. 12.30 Sport- spiegel. 12.35 Gram. 12.55 Reportage. 13.00 Nieuws en SOS-ber. 13.07. De toestand in de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Even bij draaien. 14.00 Boekbespr. 14.20 Ra dio Philh.ork. en sol. 15.30 Theseus en Ariadne, hoorsp. 15.55 Dansmuz. 16.30 Gram. 16.45 Sportrevue.. VPRO: 17.00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 De menselijke dialoog en het conflict der ideologieën, caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nieuws, sportuitsl. en sportjourn. 18.25 Ca baret. 19.00 Diskussie. 19.30 Zigeu- nerork. 19.55 Caus. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.55 Causerieën over poezen. 21.25 Cabaret. 21.55 Theaterork. en solist. 22.15 Act. 22.35 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 He den en verladen. HILVERSUM H, 298 M. 8.00 NCRV. 8.30 IKOR. 9.30 KRO. 17.00 Convent van kerken. 18.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. NCRV: 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. IKOR: 8.30 Morgengebed. 9.00 Gevar. progr. KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 10.05 Pianorecital 10.25 Pontificale Hoogmis. 12.15 Gram. 12.30 Instr. octet. 12.50 Gram. 12.55 Kath. nieuws. 13.00 Nieuws. 13.05 Democratisering van het hoger on derwijs, caus. 13.10 Voor de jeugd. 13.30 Instr. trio. 13.45 Boekbespr. 14.00 Voor de kinderen. 14.30 Gram. 14.50 Int. Voetbalwedstr. België Nederland. 16.50 Gram. Convent van Kerken: 17.00 Chr. Gereformeerde kerkd. NCRV: 18.30 Gewijde muz. 19.00 Nieuws uit de kerken. 19.05 Knapenkoor en sol. 19.30 De Mens en ik. Gedoopte Adam, caus. KRO: 19.45 Nieuw. 20.00 Act. 10.15 Caba ret. 20.45 Gram. 21.30 Lichte muz. 21.55 Het Katholiek Onderwijs, fo rum. 22.25 Lichte muz. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. Televisieprogramma's. IKOR: 11.30 Oud-Katholiek, wat is dat?, gesprek. 11.50—13.00 Oud-Ka tholieke Hoogmis. N.T.S.: Gezamenlijk progr. v. AVRO, KRO, VARA en VPRO. 20.30 Relais v. d. Vlaamse TV: Salzburger marionettentheater. 21.30 22.45 Rep. uit Brussel v. h. Joe- goslavisch balletgezelschap Kolo. MAANDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Idem. 11.45 Voordr. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. mededelingen: 12.33 Voor het platte land. 12.43 Ballroom-ork. 12.55 Rep. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Moderne levensproblemen, caus. 14.45 Gram. 16.15 Gram. 16.45 De functie van het Maatschappelijk werk voor enkeling en samenleving, caus. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Voor de padvinders 17.25 Voor de jeugd. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Wat is en hoe werkt het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monu menten, door D. F. Lunsingh Scheur leer. 18.50 Logboek München 1.938. 19.10 Muz. caus. 19.25 Pianotrio. 20.00 Nws. 20.05 Radioscoop. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. 23.30—24.00 Gram. voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Sport uitslagen. 8.25 Gewijde muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.50 Viool en orgel. 12.25 Voor boer en tuinier. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Fanfare-ork. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Instr. trio. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Meisjeskoor. 14.55 Metropole ork. 15.25 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Strijk- kwart. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17.30 Idem. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.- Rijksdelen Over zee: De veeteelt in Australisch- en Nederlands Nieuw-Guinea, door prof. dr P. Hoekstra. 18.00 Orgelspel. 18.30 Sport. 18.40 Rep. 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Nederlandse volks liederen. 19.30 Radiokrant. 19.55 Op de man af. 20.00 Gram. 20.30 De steen aan het strand, hoorsp. 21.45 Gram. 22.00 Parlementair commentaar. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Vo caal ens. en sol. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Sportgebeurtenissen. 20.40 Theater- en filmnws. 21.10 Parapsy chologie in de praktijk. Daarna: epi loog. (VOOR ÜE ZONDAG) DE SPOORLIJN LEIDEN-UTRECHT V.V. Liet is niet de eerste maa., dat we de harp uit de knotwilg halen om de lof te tokkelen van de spoorlijn LeidenUtrecht. In onze, uws inziens wellicht 'kranke, verbeelding noemen we het ,,'t eeuwigheidslijntje". Tussen wei en wolken, bij de voortbeweging van de trein telkens wisselend, nooit veranderend, vervagen onze toch al wazige gedach ten in dat stille niemandsland van een soort Nirwana, waarbij de onbeperkte horizon de idee van ruimteloosheid en oneindigheid wekt welke nu opeens zeer zakelijk bekeken! in feite ons bestaan tot een eeuwigheidsavontuur maakt. Voor een eveneens zeer zakelijke bijeenkomst waren we in Utrecht geweest; Het aanbod van een van onze collega's, met zijn auto mee te rijden, hadden we met een beleefd smoesje afgepoeierd. Een retour LeidenUtrecht laten we ons niet ontglippen! Het werd reeds avond en de lucht was zwanger van wolkendrei ging als op een schilderij van het Laatste Oordeel. De trein rende onverschrokken op de donkere einder af, welke in de oceaan verzinkt en in die duisternis flitsten venijnige bliksem schichten omlaag. De boerderijen langs de baan lagen neergedoken als met ingehouden adem. Maar in de opdringende duisternis en de verre, felle bliksems ont waarden we een aan-en-uitgaand licht, het regelmatig weerkeren de langzame knipogen van de vuurtoren te Scheveningen. De engel uit de Openbaring gelijk stond dat wenkend licht ge spreid op het land en op de zee, als een geruststellende oogopslag, in dit hachelijk eeuwigheidsavontuur van het leven het Licht te volgen, dat als een bemoediging en leid-ster door Gods goedheid ontstoken is en gevoed wordt op de rots van Petrus. En het Licht schijnt in de duisternis van deze onheils-zwangere wenteling van tijd in eeuwigheid, de Roomse vuurtoren, die door noodweer heen blijft wenken naar de wijde omarming van de hemelse haven. Onze toch al wazige gedachten vervagen steeds buiten de dienst regeling als we reizen van Leiden naar Utrecht, vice versa....

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11