zijn „anders" ap het fretauetde eiland S,p>caahjeAachtig,e pinquinpaxade DE LEIDSE COURANT Boeren mesten kalveren met vet van stormvogels (Bijzondere medewerking). IK KON MIJN OREN niet 'geloven, toen ik het hoorde. Ook anderen (vernam ik later) verging het echter als mij. Nu weet ik, dat het toch heus geen misverstand was. Maar ik vergat helemaal om u te vertellen, wat mij zo verbaasde. Wel nu, ik was een souvenir-winkel bin nengestapt in het plaatsje Cowes op Phillip Eiland. Cowes leeft van de toeristen, maar toch riep iemand mij toe: „U kunt niet geholpen worden op het ogenblik. U ziet toch, dat ik me andere dingen bezig ben!" Na tuurlijk ben ik toen meteen wegge gaan, verbaasd en een beetje ver stoord. Doch toen ik Phillip Eiland wat beter had leren kennen, ver baasde ik mij over die zonderlinge winkelpolitiek niet meer. Immers, al les op dat eiland is anders dan waar ook. De mensen zijn er volmaakt na tuurlijk en geheel zichzelf gebleven. Zij sloven zich voor niemand uit en de klant is waarlijk geen koning, doch alleen maar een medemens, van wie de eilandbewoners een prettige, voorkomende houding verwachten. De gehele atmosfeer op dat Betoverde Eiland is zó natuurlijk, zo ongecom pliceerd, dat de Geschiedenis er eigenlijk nooit tot Verleden wordt. Het aan romantiek zo rijke „Vroeger" van dit eiland is nog steeds een deel van het Levende Heden en verleent er een diepe, warme, natuurlijke tint aan het leven van alledag. Nergens anders dan op Phillip Eiland durft een deftige mevrouw tij dens een officiële ontvangst ter gele genheid van het bezoek van de Gou verneur-Generaal (dus de onderko ning) van Australië zonder blikken of blozen vertellen: Alles wat ik van daag draag is van mij; alleen de hoed en de handschoenen heb ik voor de gelegenheid geleend. Zulke dingen „gaan" op het Betoverde Eiland! Waarom? Niemand weet het. Het is nu eenmaad zo. En ondanks die onge in de buurt van de Forrest Caves, maakt graniet plaats voor bazalt. Dit is het „reuzen pijporgel" een prachtig voorbeeld van basalt in kolommen: het resultaat van het langzaam af koelen van e endikke massa lava. dwongenheid, ondanks het feit, dat het zielental der „vaste" bewoners de duizend nauwelijks te boven gaat, zijn er in de laatste jaren een half dozijn van die onderkoninklijke be zoeken geweest. Dit kan alleen ver klaard worden door aan te nemen, dat ook de Gouverneurs-Generaal in de ban van de betovering zijn geko men. Tevens zijn die bezoeken een erkenning van de belangwekkenheid en de schoonheid van het eiland. Vakantie-oord. ER WAS EEN TUD, dat het Beto verde Eiland ongerept was. Daar aan kwam na 1880 een einde. Thans is het eiland en vooral het plaatsje Cowes een gezocht vakantie-oord. Lieftalligheid, avontuur en vrede kenmerken het geestelijk klimaat. Zij worden ook uw deel, als u er heen gaat. Zij maakten, dat reeds in de ja ren tachtig der vorige eeuw ieder Melbourne's gezin, dat zichzelf res pecteerde, eens per jaar zijn koffers op een reiswagen laadde en dan, struikrovers en andere ongemakken ten spijt, naar San Eemo reed en dan verder per boot naar Phillip Eiland ging. Het gevaar en het ongerief wa ren verre van denkbeeldig, maar het Betoverde Eiland was beide dubbel en dwars waard. Later kwamen de stoomboot en de auto. De struikrovers verdwenenen nu is het Betover de Eiland een vakantie-paradijsje, dat jaarlijks duizenden mensen opneemt. In 1940 werd de band met het vaste land van Australië zeer hecht, want toen werd er een brug gebouwd en een auto-weg van Melbourne naar San Remo aangelegd. Brug en weg bezorgen het Betoverde Eiland jaar lijks een inkomen van ongeveer an derhalf miljoen, gulden. De tijd van de veerdienst was ro mantischer. Nog vertellen de vissers op het eiland, hoe hun grootvaders eens een vermaarde Londense zange res op him veerboot vasthielden en weigerden, haar aan land te zetten alvorens zij voor hen had gezongen „Out on the Rocks when the Tide was Low"! Maggie Stirling (zo heette de kunstenares) weigerde eerst, maar toen zij zag, dat de veerlieden van geen wijken wilden weten, zong zij uitgedost in een japon in Victori aanse trant dat schone lied. De Hele legers deftige pinguins marche ren naar de zuidkust van Philips- eiland. De „Fairy Pinguin", die broedt aan de zuidelijke stranden van Australië meet van de grond af nog geen vijftig centimeter, en draagt een staalblauw jasje. veerlieden schaterden van het lachen om hun geslaagde grap en de legen de wil, dat ook de wasbeertjes en de pinguins lachten, toen ze het lied hoorden en even later Maggie Stir ling aan land zagen stappen. En u moogt me gelóven of niet het zou best kunnen zijn, dat die dieren inderdaad gelachen hebben, want ook zij zijn op het Betoverde Eiland anders dan hun soortgenoten elders. Wasbeertjes en robben. TIEN TEGEN EEN, dat u kort na uw aankomst op het Betoverde Eiland een kwartje offert om door een verrekijker te turen naar de Rob ben-Rotsen, waar duizenden van die glibberige dieren huizen en waar in de paartijd, de wilde gevechten der mannetjes kunt gadeslaan. En als u dan uitgekeken bent en de hoofd straat van Cowes instapt, moet u tel kens uitwijken voor.... een was- beertje! Deze schalkse dieren hebben het gewoonweg vertikt om zich terug te trekken in de wildernis (him eigen lijke domein), toen de mens op het Betoverde Eiland kwam. Nu leven die koalas heel gezellig met de men sen samen. U vindt ze in de winkel straten, in de tuinen, ja, overal, waar de spruitjes der manna-gomboom jong en sappig zijn en waar de mens die komieke diertjes trakteert op al lerlei lekkernijen. De mensen ver dringen zich om de koalas te zien en de koalas profiteren van die belang stelling. Mens en wasbeertjes zijn op het Betoverde Eiland geworden tot goede buren en goede vrienden. Parade der Pinguins. |"Ve grootste attractie van het Beto- verde Eiland is echter de Parade der Pinguins! Avond na avond gedu rende vijf maanden per jaar scharen de vakantie-gasten en andere belang stellenden zich langs een pad van het strand naar de toppen der klippen om haar een allerzonderlingst en uniek schouwspel te zien. Des avonds hou- i den de pinguins op met vissen. Zij stellen zich op aan het strand in een vrij ordelijk gelid en dan marcheert- waggelt de schare der zonderlinge vo gels naar boven naar hun broedplaat sen. Zij hebben zich volgepropt met vis, die voorgekouwd en half ver teerd - moet dienen als voedsel voor hun geeuwhongerig kroost. Boven de kolonne schitteren hoog de spranke lende sterren. Flitslichten der foto graferende toeschouwers noch zak lantaarns brengen de pinguins uit hun koers. Elk dezer dieren is zo vervuld van zijn ouderlijke plichten en verantwoordelijkheid, dat zo'n vo gel, als hij tegen mensenbenen op botst, alleen maar even achteruit- dienst, blaft als een hondje en dan weer onverstoorbaar verder waggelt! Groot zijn de pinguins op het Beto verende Eiland niet. Zij behoren tot de kleine soort der „Fairy Pinguins" (kan het ander op een Betoverend Eiland?). Hun jasje is blauwgrijs van kleur. Hom gang is waggelend, maar hun koers is vast." e mensen leggen voor hen een grote belangstelling aan de dag. Zij echter hebben niet de minste belangstelling voor de men sen. Zij doen hun naam eer aan en gedragen zich, zoals het Fairy Pin guins betaamt, dus de sprookjesach tige vogels. Ja, die Parade der Pin guins! Vele avonden heb ik er naar gekeken en steeds weer trof en boeide mij die opmars. Stormvogels. Niet slechts menselijke toeristen, ook vogel-toeristen komen naar het Betoverende Eiland. Trouwens, ook op andere (goeddeels onbewoon de) eilanden in Straat Bass komen De dagelijkse opmars der pinguins op Phillip Eiland is enig op aarde. Wie hem gezien heeft, is op dat Betoverde Eiland een onvergetelijke ervaring rijker geworden. Koala-beertjes zijn heel tam en rus tig op Philip-eiland. die vogels. Jaarlijks trekken namelijk ongeveer honderd miljoen stormvo gels uit de wateren bij Siberië en Alaska naar de Australische regionen om er te broeden. Dit vindt plaats in september. Meer dan één ei leggen die dappere, sterke reizigers niet. Merkwaardig is het, dat c/ngeveer twee weken vóór de jongen kunnen uitvliegen de ouders hen verlaten De kleuters zijn dan echter eerst vol gepropt met reserve-voedsel, zodat zij half zo zwaar wegen als een vol wassen vogel en veertien dagen op hun reserves kunnen teren. Zowel in de Straat Victoria als op het Betoverende Eiland zijn de storm vogels beschermd, maar op andere eilanden is dat niet het geval. Jaar lijks worden daar honderdduizenden jonge vogels gedood, want de olie in hun kroppen is rijk aan vitamine en wordt voor medische oogmerken ge bruikt (tegen tuberculose en onder voeding), Een vat van die olie brengt 200 op. Het lichaamsvet der jonge stormvogels is 80 per vat waard De boeren geven het de kalveren te vreten om deze snel vet te mesten. Het vlees der jonge stormvogels wordt ingeblikt en als .Squab in Aspic" in de handel gebracht voor menselijke consumptie. Dit is het strand, waar de voordeuren van een tiental weekend-huisjes de weg vrij geven tot een brede stevige kuststrook. Elk wat wils. Het Betoverende Eiland biedt ook andere attracties. Er zijn een renbaan voor lichte auto's, bioscopen, danszalen, tennisbanen en muziekuit voeringen. Wie van vissen houdt, is er altijd zeker van een goede vangst. En dan zijn er de stranden! Zij zijn nog mooier dan het vermaarde Wai- kiki van Honoloeloe. Blank liggen zij tegen een prachtige achtergrond. Pe likanen en zwanen houden er de dro mende, dommelende mens bezig. Hier en daar is 't strand geflankeerd door reusachtige basaltmuren, oeroud en indrukwekkend. De golven der Stille Zuidzee dringen door in de holen en grotten der steenformaties. Peinzend kan men een dag lang de eeuwige strijd tussen land en water gade slaan peinzend en rustend. Bijzonder mooi is het Orgel der Reuzen, een grilige vorm in rood basalt. Het Betoverende Eiland biedt elk wat wils. Er zijn hotels en pensions. Er zijn ook van die aardige „Stap- binnen-vreemdeling"-huizen. Neem ons zoals we zijn, lijken de eilandbe woners tegen iedere gast te zeggen. Ons Betoverde Eiland is niet ge commercialiseerd. Wij zijn eenvoudig, ongecompliceerd, gewoon, Zorg, dat U het ook bent. Het is nu eenmaal een betoverd eiland, ander dan welk ander eiland ook. Tr-«n ik er de eerste dag was, kon ik mijn ogen gewend als ze waren aan „echte" hotels en „echte" winkels niet geloven. Nu weet ik, dat ik me toen vergiste en dat de be woners van het Betoverde Eland het bij het rechte eind hadden en nog steeds hebben. Trouwens dat vinden de wasbeertjes en de pinguins ook! NIVANO

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9