*0 LACORTEDELLAM^DA DEVOOR ,De Zonnige Zeurpiet" Voorzitter van reacties op het K.N.B.T.B. laakt landbouwbeleid VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 DE LF.1DSE COURANT PAGINA Onverdiende blaam op de landbouw« De voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuinders- bond, de heer G. C. A. Mertens, heeft in een verklaring een voorlopige re actie kenbaar gemaakt op de troon rede, de miljoenennota en de advies aanvrage van de regering aan de Sociaal-Economische Raad. De heer Mertens voelt zich hiertoe als voor zitter van de K.N.B.T.B., in afwach ting van een nader beraad in het be stuur, gedwongen, aldus de verkla ring, nu de besturen van enige be langrijke organisaties openlijk com mentaar hebben geleverd. Het heeft de heer Mertens be vreemd dat de besturen van deze organisaties nog vóórdat het overleg in de S.E.R. geopend is, gemeend hebben, openlijk een standpunt ten aanzien van de ter discussie gestelde problemen in te moeten nemen. Het komt hem voor, dat dit weinig be vorderlijk geacht moet worden voor een goed overleg. Voorts heeft het commentaar van het dagelijks be stuur van de K.A.B. aanleiding kun nen geven tot ernstige misverstanden over het landbouwprijsbeleid. Mis verstanden, die reeds nu recht gezet dienen te worden, aldus de verkla ring. Beperking Terecht heeft de regering, volgens de heer Mertens, aan de S.E.R. geen advies gevraagd over het probleem van de gelden, die uit de schatkist betaald moeten worden aan de vee houders. Zij heeft zich terecht be perkt tot de mededeling, dat hier over overleg plaats heeft met de or ganisaties van de betrokken groepen in de landbouw. Reeds geruime tijd vindt over dit uitermate gecompli ceerde vraagstuk intensief overleg plaats tussen de minister van land bouw en het georganiseerde bedrijfs leven. Zou de S.E.R. zich met dit onderwerp inlaten, aldus de voor zitter van de K.N.B.T.B., dan zou het hem onmogelijk zijn, binnen enige maanden het door de regering ge vraagde advies uit te brengen, alleen al omdat een grondige en verant woorde studie van het landbouwbe leid in de S.E.R. veel meer tijd zou vergen. Het zou dan ook niet moge lijk zijn, voor de regering tijdig, d.w.z. vóór het oogstjaar 1959 en het melkprijsjaar 1958/1959 aanvangen, tot vaststelling en publikatie van de nieuwe garantieprijzen voor de ver schillende landbouwprodukten over te gaan. Bijzonder onaangenaam doen aan, aldus de verklaring, de uitlatin gen van het dagelijks bestuur van de K.A.B. over het melkvraagstuk, dat naar het oordeel van dit bestuur primair bij de producent dient te worden aangepakt. Het heeft er veel van weg, meent de heer Mertens, dat de K.A.B. de moeilijkheden, waar voor zij staat, poogt op te lossen door deze op andere groepen, in casu de landbouw, af te schuiven. De land bouw wordt verweten, dat de kost prijs van de melk sinds 1951 met 70 procent is gestegen. Daartegenover moge gesteld worden, dat de belang rijkste oorzaak van de kostprijssty- ging gelegen is in de aanpassing van de landbouwlonen aan het voortdu rend gestegen algemeen loonniveau. Niet te vergelijken Voorts is de kostprijs gestegen door een herziening van de uitgangspun ten van de kostprijsberekening, wel ke herziening zowel door de regering als door de volksvertegenwoordiging als gerechtvaardigd is erkend. Overi gens is van een stijging met 70 <pct. geen sprake, stelt de heer Mertens vast. Het dagelijks bestuur van de K.A.B. heeft onvergelijkbare groot heden met elkaar vergeleken. Zo is oorspronkelijk de kostprijs berekend van melk met een vetgehalte van 3,3 procent en thans heeft de kostprijs berekening betrekking op melk van 3,7 procent vetgehalte. De wijze, waarop het dagelijks be stuur van de K.A.B. het melkvraag stuk heeft benaderd, is misleidend en werpt daarenboven een onver diende blaam op de Nederlandse landbouw, verklaart de heer Mer tens. Een dergelijke benadering geeft tevens voedsel aan de gedachte, dat een aanmerkelijke vermindering van overheidsgelden ten behoeve van de landbouw mogelijk en verantwoord zou zijn. Zo'n verlaging zou echter in feite niets anders betekenen dan dat geheel of goeddeels weer onge daan zou worden gemaakt, hetgeen de regering en de volksvertegen woordiging vorig jaar hebben aan vaard als gerechtvaardigde eisen van de boeren en van de landarbeiders, onder wie ook katholieke landarbei ders, georganiseerd in de K.A.B, Im mers toen zijn de grondslagen van de kostprijsberekening en het garan- tiebeleid bewust herzien. Men kan daarop toch moeilijk thans terugkomen nu door de ongunst der tijden dit garantiebeleid daad werkelijke betekenis gaat krijgen, be sluit de heer Mertens zijn verklaring. (11) LEIOEN ALPHEN lll!IHIHIHillllllllllllllllllllllllilllllllilli!lllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllll Bestelt de nieuwe Cebuco Werkkaart Evenals de eerste uitgavegebaseerd op 49 verzorgingsgebieden. Thans met de volgende aanvullingen: Verzorglngsgeblede Opgem duidelijk genummerd 10.000 Inwoners Ar Register van de gemeentenamen gerangschikt naar de verzorgingsgebieden Op de achterkant dezelfde namen In alfabetische volgorde Rooster voor het aanbrengen van gegevens Prijs 50 ct. exclusief verzendkosten. Bij storting op postgiro 1464, Cebuco, Amsterdam, met vermelding "bestelling" worden geen verzendkosten berekend. n n si r n a Centraal Bureau voor Courantenpu- L U D II L U blleltelt van de Nederlandse Dagblad pers, Vondelstraat 69 Amsterdam

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7