DUINSTREEK 400 Jaar na Keizer Karei s dood 'n Dubbele garantie... houtvester VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 KATWIJK AAN DEN RIJN De kerkeveiling. Gisteravond had voor de zoveelste maal weder om de veiling plaats ten bate van de r.k. kerk en haar instellingen. In het parochiale leven is dit altijd weer een groot gebeuren, hetgeen niet te verwonderen is, gezien niet alleen de opbrengst, doch ook de gezellige sfeer die er op zo'n avond heerst. Katwijk aan den Rijn behoort wel tot die parochies waar dit al het langst heeft plaats gehad. Aanvanke lijk was dit een .echte bollenveiling" welke verkoping op de tuinen van sommige parochianen, die hiervoor land afstonden, gehouden werd. Dat was in de jaren 19301931. Daarna werd zo'n veiling van te veld staan de bollen in het parochiehuis gehou den, des avonds. Men kon dan des gewenst de bollen eerst gaan bezich tigen. Dit had echter slechts enkele jaren plaats, want op 6 augustus '40 werd de bollen aangevoerd in het parochiehuis en kon men de te ver kopen bloembollen tevoren bezich tigen en dit systeem is gehandhaafd gebleven tot heden. Maar in het aan gevoerde en te verkopen goe d is nogal enige wijziging gebracht. Aanvankelijk alleen bloembollen, bestaat de veiling thans uit een va riatie van zowat alles. Zo vreemd kan men het bijna niet uitdenken of het is er: bloembollen, aardappelen, huishoudelijke artikelen in een mas sa variatie, vleeswaren, geestrijke dranken, textiel, brandstoffen, taar ten, rookwerk, gereedschappen, le vende have, enz. enz.; er was een ongekende verscheidenheid. Tot en met 1939 werd deze veiling steeds gehouden in de maand mei, als de bollen nog te veld stonden; vanaf die datum tot en met 1951 werd de vei ling steeds gehouden in de maand augustus, maar vanaf 24 september 1952 had de veiling ieder jaar plaats in september. In de opbrengst was nogal variatie. Aanvankelijk begon nen met een opbrengst van bijna 700 gulden, liep dit steeds op, zodat in 1942 de ƒ2000 overschreden werd, in 1945 de ƒ3000 en in 1956 was de 5000 gepasseerd. Gisteravond nam pastoor F. P. M. van de Vliet het woord om de aanwezigen welkom te heten en dan inzonder notaris A. W. C. Verhees, de directie van Hobaho te Lisse en de bekende afslagen de heer H. v. Iterson uit Rijnsburg die weer de taak op zich genomen had om op de hem eigen bekende wijze het aangebodene aan de man te brenr gen, wat hem wel is toevertrouwd. Aan het slot van deze avond dankte pastoor v. d. Vliet voor wat was be- De heer Boll wil in Norrköping blijven Als kind terugkeer! De heer Boll en de vrouw met wie hij vorig jaar in het huwelijk trad waren gisteren in de rechtszaal aan wezig, toen het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag begon met de behandeling van de zaak-Elisabeth Boll. De heer Boll, die te Norrköping in Zweden woont op slechts enkele mi nuten afstand van het huis waar zijn dertienjarig dochtertje wordt opge voed, heeft verklaard dat hij en zijn vrouw in Norrköping zullen blijven wonen, wanneer het kind bij hem te rugkomt. De aanklacht tegen de heer Boll wegens wangedrag jegens zijn doch tertje was bij een Zweeds gerechte lijk onderzoek geheel ontzenuwd, zei prof. mr I. Kisch, hoogleraar in Am sterdam, die namens de Nederlandse regering pleitte voor overdracht van het meisje aan een Nederlandse voogd. (De echtgenote van een no taris is inmiddels belast met de voog dij, die nodig was wegens de langdu rige afwezigheid van de vader). Re den om het meisje onder „bescher ming"' van haar Zweedse grootouders te plaatsen is er dus niet meer. Bij voortzetting van de zitting zal voor de Zv eedse regering prof. Rolin uit Brussel pleiten. Zowel de Neder landse als de Zweedse regering heeft verklaard zich te zullen neerleggen bij de uitspraak van het Internatio nale Gerechtshof. reikt. De opbrengst bedroeg nl. de som van 5730. Een recordcijfer! De storm. Door de storm van gisteren is ook hier nogal schade aangericht. Niet alleen de te velde staande gewassen, tuinbouwproduk- ten en bloemen, maar ook de bomen kregen er geducht van langs. De Commandeurslaan kreeg wel de grootste portie, daar werden enige bomen ontworteld en ook moesten er enige worden gerooid, omdat ze gevaar voor het verkeer opleverden. Een ontsiering van deze mooie bo menrij. Damnieuws. KDC 1 en 2 speel de de eerste competitiewedstrijd voor de LDDB. Het eerste tiental bond de wedstrijd aan tegen RDC 2 uit Rijns burg. Er ontwikkelde zich al spoedig een hevige strijd om de punten. Na 2 uur spelen had RDC een 53 voor sprong; dit werd later opgevoerd tot 73 en toen begon het er voor KDC donker uit te zien, maar door twee prachtige overwinningen van H. Klinkenberg en H. J. Koelewijn werd het 77. De spanning nam ziender ogen toe en bij het afbreken was de stand 108 in het voordeel van RDC 2. In de afgebroken partij had F. Spierenburg schijfwinst, dus ver moedelijk wordt het een 1010 ge lijk spel. Het tweede 10-tal speelde tegen WDG uit Wassenaar. Jammer dat Wassenaar met 8 spelers uit kwam, maar ondanks veel verzet van de overigen, moesten zij met 137 het hoofd buigen voor de KDC- reserven. LISSE De Najaarsfeesten. Woensdag en donderdag zijn de najaarsfeesten voortgezet met wedstrijden door jon gens en meisjes van 1013 jaar in het sportpark, onder leiding van le den van het Oranjecomité en onder wijzend pe soneei. Voor de jongens stonden races met trap-autootjes, z.g.n. Flying Arrows, en sulkys op het programma. Daar voor moest een afstand van '00 me ter worden afgelegd. Voor de meisjes waren behendig heidswedstrijden op de fiets op touw gezet. Het weer werkte n ee; war"n de verwachtingen '- morgens niet al te hoog gespannen, tegen de middag bi-ak de zon door en konden de spe len doorgaan, burgemeester de Graaf was enige tijd op het terrein aanwe zig om de verrichtingen van zijn jonge burgers en burgeressen gade te slaan. Ook de kermis mocht zich in de namiddag in druk bezoek verheugen. Het was de middag voor de moeders met de allerkleinsten, maar ook des .avonds was er volop feest toen de oudere jongelui zich niet onbetuigd lieten. De uitslagen van de kinderspelen luiden: Behendigheids wedstrijden op de fiets, meisjes: 1. Truusje Buyck, 2. Cockie Verhaar, 3. Marieke Lan- geveld, 4. Marga Langeveld, 5. Karin Hoes, t.m. 12: Elly Kaptein, Liedeke Tulen, Hannie Huis in 't Veld, Alie Mens, Ria Nulkes, Ineke v. Oefelen en Ria v. Dongen. Sulky race vooi jongens: 1. Frans Warmerdam en Joh. de Groot, 2. Bart Warmerdam en J. Randsdorp, 3. Jan v. Veen en Henk Warmerdam, 4. Paul Jansen en Peter Borsboom, 5. t.m. 10: Leo v. Grieken en Ger. v. Graven, Hans Witteman en Henk v. d. Zwet, Jan v. d. Poel en Paul Ver hagen, Ruurd Elsinga en Bob v. Heu- kelom, Chris Meulblok en Wim Mooyekind Theo Duivenvoorden en Harry Velleman. Trapauto's jongens: 1. Theo Mes man, 2. Kees v. d. Leede, 3. H. Mens, 4. H. Ragas, 5. Theo Wassenaar, 6 t/m 14: Jan v. Rooijen, Alb. Mastenbroek, Bob v. Heukelom, Jan Hoogervorst, Henk Schulte, Ton Berbee, Ko van Dijk, Jan Zandvliet, Wim v. d. Meer. De prijzen bestonden uit waarde bonnen van 102.50, te besteden bij Lissese winkeliers. Voorts ontving elke deelnemei aan de spelen een troostprijs in de vorm van een gra tis rit in de zweefmolen, de rups- baan, o.i.d. op de kermis. Ren- en toerver. „De Bollenstreek" Uitslagen recordrit: D.-klasse, 10 km.: 1. J. Hogervorst, 19,55 min., 2. T. Zeldenthuis, 3. B. v. Leeuwen, 4. H. Slingerland jr. C.-klasse, 20 km.: 1. N. Castien, 32,42 min., 2. C. Weyers, 3. T. v. d. Vosen, 4. J. de Haas, 5. St. v. Graven, 6. G. Meeuwissen, 7. J. v. Diest. A/B.-klassen, 40 km.: 1. Jos Koop BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der ge meente Katwijk maken bekend, dat zijn voornemens zijn krachtens arti kel 20 van de Wederopbouwwet ver gunning te verlenen tot het bouwen van: een eengezinshuis op een terrein, gelegen aan de Zeeweg, ka dastraal bekend gemeente Kat wijk, sectie B no. 5181, overeen komstig een daartoe ingediend bouwplan, welke bouwplan af wijkt van hetgeen omtrent de bouw van eengezinshuizen is be paald in de bebouwingsvoor schriften behorende bij het uit breidingsplan „Koestal-Overduin" zoals die door de raad in zijn ver gadering van 26 september 1957 is vastgesteld. De eigenaren van de aangrenzende en nabij gelegen gronden worden tot 4 oktober a.s. in de gelegenheid ge steld eventuele bezwaren tegen het verlenen van bedoelde vergunning schriftelijk bij hen in te dienen. 1.02.43 u.; 2. G. v. d. Poll, 3. P. de Ko ning, 4. H. Slingerland sr. „De Luchtklievers". Vlucht van Mons, 205 km., aantal 20 duiven. Ge lost 7,50 u. bij z.w.-wind. Aankomst le duif, 9,58 u., laatste prijsduif 10,04 uur. Uitslag: W. v. Driel 1, 4, B. Ro denburg 2, P. v. d. Zwet 3. NOORDWIJK Reclassering Het plaatselijk co mité Nationale Reclasseringsdag maakt bekend, dat de reclasserings dag alhier niet zal plaats vinden zoals elders in den lande op zater dag 27 september a.s. In verband met verschillende plaat selijke omstandigheden is besloten, evenals vorig jaar, de geldinzameling te organiseren in de periode van 17 29 november a.s. Het plaatselijk comité hoopt dan j warme belangstelling - en mede werking van alle Noordwijkers. Jongen tegen auto gebotst Toen de 11-jarige Eddy Klein gister morgen op zijn fiets naar school reed botste hij op de Van Panhuysstraat tegen een geparkeerde bestelauto. Waarschijnlijk heeft de knaap, die voorovergebogen over zijn stuur voort peddelde, de wagen niet opge merkt. Hij kwam te vallen en kreeg ver wondingen aan het gelaat, die door dr Mulder werden verbonden. Per auto is de jongen naar zijn woning overgebracht. VOORSCHOTEN Geslaagd. Voor het kandidaats examen in de economische weten schappen is geslaagd de heer C. A. J. Herkströter, alhier. STOMPWIJK Openbare nieuwe clubtent RKAW. Zondagmiddag a.s. zal op het ter rein van RKAW de nieuwe clubtent in gebruik genomen worden. Deze chibtent is vrijwel geheel door eigen leden in de vrije tijd opgetrokken. Ter gelegenheid van deze openstel ling zal een voetbalwedstrijd gespeeld worden tussen het eerste en het tweede elftal. Verbetering beschoeiing Stomp- wijksevaart. De slechte toestand, waarin de beschoeiing langs de Stompwijkse Vaart naibij het perceel Dr. van Noortstraat 6 verkeert, heeft tot gevolg, dat het wegdek op ver schillende plaatsen in verzakking komt. Teneinde hierin verbetering te brengen is het noodzakelijk dat de be schoeiing over een lengte van onge veer 200 meter wordt vernieuwd. De kosten hiervan worden begroot op 4-9.800 waarvoor de gemeente raad verleden jaar reeds een crediet beschikbaar heeft gesteld van 5100. Verwacht kan worden dat het provin ciaal bestuur van Zuid-Holland ge durende een tijdvak van 15 opvol gende jaren jaarlijks een uitkering zal doen van 75% van de verbete- ringskosten gebaseerd op een 16-ja- rige annuïteit. Wegverlegging gedeelte D ami aan. De verlenging van de Damlaan (de z.g. doorbraakstraat) welke in 1952 als tijdelijke verbindingsweg Dam laan—Sluiskant is aangelegd dient verlegd te worden naar het defini tieve wegtracé overeenkomstig het uitbreidingsplan „Damlaan". Het des tijds door de gemeente gekochte pand Laurens Janszoon daalde van zijn voeisiuk Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de drukkerson dernemlng Boom-RuygTok N. V. te Haarlem ter gelegen- heid van haar zestigjarig bestaan, kwam Laurens Janszoon Coster „persoonlijk" van zijn voetstuk op de Grote Markt om de jubilarissen geluk te wensen. In het Escoriaal bij Madrid is onder leiding van generaal Franco een plechtige herdenking gehouden van de vierhonderdste sterfdag van keizer Karei de Vijfde, wiens stoffelijke resten daar begraven liggen. De foto links laat zien hoe Franco tijdens deze herdenking in het konings panthon van het befaamde klooster-paleis een krans hechtte aan de tombe van de keizer. Rechts: leden van de Spaanse regering tijdens de kerkdienst by de katafalk welke was bedekt met een zwart-fluwelen, met goud bestikt kleed. Damstraat 43 zal dan afgebroken moeten worden. Het gehele plan zal naar geraamd wordt f 30.000 kosten. Daar na grondboringen gebleken is dat de ondergrond van het nieuwe wegtracé uit weinig draagkrachtige lagen bestaat zal 't noodzakelijk zijn dat. het nieuwe weggedeelte om de drie jaren herstraat wordt. WASSENAAR Tot adjudant bevorderd. De heer L. van Gemert, brigadier van politie is met terugwerkende kracht tot 1 februari 1958 bevorderd tot ad judant van politie. Met ingang van 1 februari 1959, als de heer Van Ge mert met pensioen zal gaan, wordt de brigadier C. Lugthart adjudant. Concert door Excelsior. In ver band met het succes, dat de muziek vereniging Excelsior op het concours te Eindhoven behaald heeft wordt zaterdagavond 27 september 8 uur een concert gegeven in de muziek tent op het Burchtplein. Vanladder gevallen. Op het ter rein van de voetbalvereniging „Was senaar" kwam dQ 8-jarige Hendrik van Enige van een ladder te vallen, waarbij hij op een betonnen vloer terecht kwam. De jongen, die een hersenschudding en een linker-pols- fractuur opliep is, nadat door dr De Neef eerste hulp was verleend, per ambulance-auto naar het Acad. zie kenhuis te Leiden overgebracht. Dansavond voor katholieke jonge- in het verenigingsgebouw in de Kerk- ren. Op zondag 28 september wordt straat de eerste dansavond in het nieuwe seizoen gehouden voor r.-k. jongeren. Tegelactie voor katholieke jeugd beweging. De Katholieke Jeugd beweging in de parochie van St. Wil librord zal binnenkort een tegelactie starten; er zullen tegels verkocht worden waarop afbeeldingen voroko- men van de parochiekerk en de pa rochiepatroon. De baten van deze verkoopactie zijn voor de Gidsen- en verkennersbeweging. Winterprogramma van de Zilver meeuwen. De r.-k. Z.V. „De Zil- vermeuwen" heeft haar winterpro gramma vastgesteld. Op 29 septem ber wordt begonnen met een diplo- mazwemavond. Op deze avond zul len de leden zwemen voor het di ploma A en B. 3 november worden de jaarlijkse onderlirge wedstrijden georganiseerd; 8 december diploma- zwemen C en D; 12 januari 1959 on derlinge wedstrijden. Ook zullen de Zilvermeeuwen we derom deelnemen aan een Zwem- vierkamp van de N.K.S. Evenals vo rig jaar gaat deze vierkamp tussen L.G.B. uit Leiden, Swift uit Den Haag en Raket uit Delft. Tien jaar katholieke Gezinszorg in Wassenaar. A.s. zondag 28 septem ber zal het tienjarig bestaan her dacht worden van de stichting ..Ka tholieke Gezinszorg en Gezinshulp" in Wassenaar, 's Morgens kwart voor negen wordt in de parochiekerk van St. Willibrord de Hoogmis opgedra gen tot intentie van de jubilerende instelling, waarna bestuur, leidster en gezinsverzorgsters en gezinshul pen zich verenigen aan een gezamen lijk ontbijt. ZOETERMEER MATER AMABH.IRSCHOOL GEOPEND Zo is dan na enige jaren van inge spannen arbeid katholiek Zoetermeer in het bezat van een eigen Mater Amabilisschool gekomen, de dertien de in het bisdom Rotterdam. Dat er m Zoetermeer veel belangstelling voor deze school bestond, is wel ge bleken bij de inschrijving van leer lingen, toen zich beduidend meer meisjes opgaven, dan er plaatsen be schikbaar waren. De officiële opening van dit vormingsinstituut voor het op groeiende meisje is daarom met grote belangstelling tegemoet gezien. De school is ondergebracht in het Landbouwhuishoudschool De Dobbe aan de Meidoornlaan. Dit is mogelijk geworden door de bereidwilligheid I van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, die gastvrijheid heeft wil len verlenen aan de Mater Amabilis- sdhool. Op deze officiële openingsavond waren aanwezig pastoor F. H. Heems kerk, geestelijk adviseur van de Ma ter Amabilisschool, kap. J. Streng, de commissaris van Toezicht van de Landbouwhuishoudschool, de direc trice van deze school mej. Dorst, de diocesaan leidster van de Mater Ama- bilisscholen in het bisdom Rotterdam mej. C. Herr, de verschillende do centen, die aan de nieuwe school ver bonden zijn en de eerste leerlingen. De heer A. C. van Velzen, voorzit ter van -liet bestuur van de Mater AmabilissChool heette allen welkom en gaf een kort overzicht van het ontstaan van de school. Bij de eerste inschrijving gaven zich reeds 51 meisjes op, terwijl er maar plaats is voor 40 meisjes. Met dit aan tal kunnen twee eerste klassen ge vormd worden. Spreker bracht har telijke dank voor de gastvrijheid, die door de Hollandse Mij. van Landbouw verleend was. Ook de grote bereid willigheid van de directrice, mej. Dorst wordt zeer op prijs gesteld. Pastoor Heemskerk verrichtte daar na de officiële opening van de school. Spreker wees op de belangrijke bete kenis van dit onderwijs, waardoor de opgroeiende meisjes klaar gemaakt worden voor het volle leven. Namens de Holl. Mij. richtte de heer Huis man woorden van felicitatie tot he£ bestuur van de Mater Amabilisschool en wenste alle succes toe. Mej. Dorst gaf hierna een kort overzicht van de regels, waaraan de meisjes zich heb ben te houden. Nadat een korte pauze was gehouden sprak de diocesaan leidster mej. C. Herr. Mej. Herr ver geleek de opening van de school met de tewaterlating van een schip, waar bij het niet alleen nodig is voor een goede tewaterlating te zorgen mr#ar ook voor een goede vaart. Hierna werden de verschillende do centen voorgesteld en gaf de leidster van deze school mej. J. Th. M. Asper- slag een kort overzicht van het ver loop der lessen. Van de heer A. A. Suidman arts, was een telegrafische gelukwens binnengekomen. Maandag 29 september a.s. wordt met de eer ste gewone lesavond begonnen. gemaakt van HOUTVESTER manchester met de muurvaste dichte pool! gemaakt van manchester mt 'tMbf KLM WERKKLEDINGf ABRIEKEN HAAKSBERGEN Verkrijgbaar bij: De complete KLM.-sortering vindt U bij HAARLSTRAAT 172174179 C. J. VAN LEEUWEN HERENSTRAAT 77—83 TELEFOON 24502 De K.LJVI.- VAKKLEDING verkrijgbaar bij: VLASVELD'S Manutacturenhandei LAGE RIJNDIJK 38 40 DOEZASTRAAT 20 K.L.M.-VAKKLEDING uit voorraad leverbaar bij: W. J. ZIRKZCE VAN 'T HOFFSTRAAT 7 TELEFOON 24610 Fa. JAC. v. d. BOSCH, Past. v. d. Plaatstraat 27, Rijpwetering

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5