Wat is het beroep van deze lezeres NEDERLANDER INTRODUCEERT MOTORISCHE DRIEWIELER Brand in veiling te Geldermalsen „Amazonezit'' voor brommers verboden Koste wat het kost de cel in Engels roversduo kwam in Bern ten val Nederlands schip veroorzaakt staking in Casablanca Tilburgse hogeschool krijgt eigen gebouw VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA II »Shelter« met aantrekkelijke hoedanigheden Een Nederlandse ingenieur, de heer A. van der Goot te Terborg, heeft een nieuw vervoermiddel ontwor pen, dat binnenkort in een serie van twintig zal worden geïntroduceerd. Het is de driewielige „Shelter", die een „gelukkig gemiddelde" is van een auto en een scooter of motor fiets, met als ideaal: het comfort van een auto voor de kosten van een scooter. Tot 1953 is aan het apparaat ge schetst en gesleuteld, totdat tenslotte een zelfdragende open carosserie ont stond. De eisen aan een dergelijk vervoermiddel gesteld zijn inmiddels zo hoog geworden, dat een maximum snelheid van 80 km/u. noodzakelijk is geworden om geen last in het ver keer te veroorzaken. De „Shelter" weegt slechts 220 kg. en geeft via twee grote deuren toe gang tot een flinke tweepersoons- bank, waarvan de rugleuning ver stelbaar is en waarvan de Tor-motor via een automatische koppeling en een drieversnellingsbak met achter uit het achterwiel aandrijft. In 1954 werd de eerste stap gedaan om tot produktie van Shelters te ko men. Er werd een firma opgericht met het doel de produktie voor te bereiden en in 1955 was het eerste prototype gereed. Voor dit nieuwe vervoermiddel werd ook een speciale motor ontwikkeld, omdat eer motor, die in dit geheel paste, niet aan de markt was. De ter beschikking staan de motoren zijn nl. motorfietsmoto ren, die voor het aangedreven wiel zijn geplaatst en de Shelter nodeloos lang zouden maken en bovendien zou de motor moeilijk te bereiken zijn. De motoren, die in de eerste twee prototypen waren gemonteerd, zijn eerst in het laboratorium van de Rijksnijverheidsdienst beproefd. Ook deze motoren waren reeds van een automatische koppeling en een elek trische starter voorzien. Een der gebouwen van de fruit veiling te Geldermalsen is gistermid dag in vlammen opgegaan. In dit ge bouw waren ondergebracht de sor- teerafdeling en de verpakkingsruim ten. Meer dan honderd fruitkisten en honderd ton fruit, grote hoeveelhe den ander materiaal en machines gingen verloren. De brand begon omstreeks kwart over twee. Vermoedelijke oorzaak kortsluiting. De brandweer stond, gegeven de harde wind, voor een ho peloze taak. Over de omvang van de schade valt op dit ogenblik nog niets te zeggen. Het bedrijf is tégen brand schade verzekerd. Doordat de harde westenwind het vuur aanwakkerde liep ook het spoorwegstation gevaar. Zestigdui zend kisten elitefruit, gereed om in de koelhuizen te worden opgeslagen, veertigduizend kisten, die klaar stonden om geveild te worden, 120.000 lege kisten verbrandden. Bo vendien gingen vijf sorteermachines en een grote hoeveelheid verpak kingsmateriaal verloren. Volgens voorlopige schattingen bedraagt de schade een miljoen gulden. De brandweer van Geldermalsen, Tiel, Deil en Meteren deden hel blussingswerk. Om kwart over vijf was het gevaar voor uitbreiding ge weken. De brand kwam op de meest onge legen tijd, nu de oogst in volle gang en de aanvoer het grootst is. Getracht zal worden in een der neerzetruim- ten de handel en de verwerking voort te zetten. De proefserie werd in het labora torium voor verbrandingsmotoren van de Techn. Hogeschool te Delft grondig aan de tand gevoeld. Boven dien is deze motor in het tweede prototype van de Shelter, dat sinds 1956 aan verschrikkelijke mishande ling is blootgesteld, op de weg be proefd. Ondanks al deze proeven is toch besloten de Shelter bij de introductie nog niet te koop aan te bieden. Steeds is nl. volgens ir. Van der Goot ge bleken, dat wat ervaren fabrieks- rijders niet bij machte zijn stuk te krijgen, door de normale gebruiker vaak in korte tijd als gebrekkig wordt getoond. Daarom is hier een Dit is de „shelter", een driewielig auto'tje van Nederlands fabrikaat, dat wordt voortbewogen door een een- cylinder tweetactmotor van 228 cc. andere vorm van introductie be dacht, waarbij het publiek bij het proefrijden helpt, door de Shelter voorlopig aan de wel zeer harde ver- huurpraktijk bloot te stellen. Pas als de Shelter hiertegen bestand blijkt te zijn, zal de Shelter op de markt komen. Technische gegevens van de Shel ter zijn: lengte 226 cm., hoogte 116 c., cyl-inhoud 228 cc., vermogen 8 pk., gewicht 220 kg., L-cylinder tweetakt met omkeerspoeling, hand rem op achterwiel, luchtgekoeld, automatische koppeling, aandrijving ketting in gesloten oliebadkast, die op het achterwiel draagt, versnellin gen: 3 vooruit, 1 achteruit. Felle brand in Rotierdams bedrijfspand In een oud stadsgedeelte van Rot terdam heeft gisteravond een felle brand gewoed. Het was in het pand van Dönszelmann en Co.'s graan- en graanprodukten mij. in de Struis- burger dwarsstraat in de wijk Kra lingen. Tegen 8 uur ontdekte de kas teleinsvrouw van een cafeetje dat te genover het pand staat, vuur in de bovenste, derde étage. De brandweer verscheen ter plaat se met een Ahrend Fox- en drie ma- gyrus-ladderwagens. Met in totaal zestien stralen bond men de strijd tegen de uitslaande vlammen aan In verband met de wind en het gevaar voor de belendende percelen pro beerde de brandweer het vuur naar een bepaalde hoek te drijven. Dit lukte. Omstreeks tien uur was men de brand meester. Het is niet bekend hoe de brand ontstaan kan zijn. Er zou gisteravond niemand aanwezig zijn geweest. Veel grondstoffen lagen er niet op geslagen. De machinale verpakkings afdeling was op de eerste étage. Zo ver is het vuur niet gekomen, maar de waterschade is er groot. De brand trok veel mensen uit de omgeving. KANTINE VAN VAN NELLE AFGEBRAND Vannacht tegen drie uur is door onbekende oorzaak brand uitgebrd- ken in een houten kantine, behorend bij het bedrijf van de Erven de Wed. J. van Nelle aan de Van Nelleweg te Rotterdam. Het vuur greep snel om zich heen en de kantine is dan ook geheel uitgebrand. Het gebouwtje, dat 125 bij 12 meter groot was, be vond zich op een afstand van onge veer twintig meter van de eigenlijke fabriek. Het bedrijf ondervindt dan ook geen enkele stagnatie. INKRIMPING TELEGRAAFDIENST OP ZONDAGEN Na overleg met de PTT-raad en de regionale PTT-kamers heeft de PTT besloten met ingang van 2 november a.s. op 14 kantoren op zondagen vn 1314 uur de telegrambestelilng en de loketopenstelling te laten verval len, op grond van het geringe aantal in dit uur te verwerken telegram men en celgesprekken. Het betreft de kantoren Amersfoort, Apeldoorn, Delft, Dordrecht, Heerlen, Hilver sum, Roermond, IJmuiden, Zand- voort. Hengelo (O.), Bussum, Tilburg, Leiden en Zeist. Deze kantoren zullen met ingang van 2 november op zondagen alleen nog van 89 uur v.m. zijn openge steld. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft gistermiddag een nieuwe wet houder moeten kiezen. Op één na al le 15 stemmen werden uitgebracht op ir P. C. Tirion (WD) te Aerden- hout. Ir Tirion, technisch hoofdambte naar bij de dienst van publieke wer ken in Amsterdam, vroeg in verband met bijzondere omstandigheden zijn benoeming in beraad te mogen hou den. Reeds op 2 september j.l. had de raad de toen wegens dienstreis in het buitenland verblijvende heer Tirion als een der drie wethouders gekozen. Gistermiddag deelde burgemeester dr D. H. Peerenboom Voller mee, dat de raad toen een fout had ge maakt. Bij koninklijk besluit van 19 oktober 1863 kan nl. een afwezig nog niet geïnstalleerd raadslid niet tot wethouder worden gekozen. De raad heeft nu deze fout hersteld. Onder de titel: „Op 1 oktober: Gele plaat vereist op elke brommer" heb ben wij gisteren geschreven dat in gaande 1 oktober de gele herken ningsplaat voor bromfietsen ver plicht gesteld wordt en dat de z.g. „amazonezit" dan strafbaar zal zijn. Dit laatste is onjuist. Sinds 1 augustus gelden voor de bromfietsers voorschriften, die de amazonezit ver bieden en die tevens tot het voeren van een deugdelijke knaldemper op de uitlaat verplichten. Ook de ver plichting tot het aanbrengen van voetsteunen voor de duo-passagier en het verbod om meer dan één passa gier mede te doen voeren, dateren reeds van 1 augustus. Bromfietsers, die voor 1 oktober bekeurd zijn op grond van een van bovengenoemde verordeningen, kunnen zich derhalve niet beroepen. Een 40-jarige pedicure uit Gronin gen verscheen woensdag op het po litiebureau aan het Leidseplein te Amsterdam en deed het wat vreem de verzoek om te worden ingesloten, omdat hij „van alles af wilde". Er was op dat moment echter geen en kele reden voor de wachtcomman dant om de mar in te sluiten en de Groninger moest het bureau verla ten, doch toen dreigde hij een steen door de ruiten te. zullen gooien. Prompt voerde hij deze bedreiging uit en de man, die enigszins onder invloed was, kreeg toen wel zijn zin. Later, nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt is de Groninger op vrije voeten gesteld. Grote familieprijsvraag in vier series met prachtige prijzen Iedereen kan meedoen! WAT U DOEN MOET: Vermeld op een briefkaart, wat naar Uw mening het beroep is van de lezeres, die wij hier hebben af gebeeld. Stuur deze briefkaart voor 3 oktober a.s. naar: Familieprijsvraag Katholieke Illustratie/Bea trijs, Nassaulaan 51 - Haarlem. 1. Prijzen in deze seriefiets tér waarde van f 200.-, elektrische koffiemolens, elektrische scheerappa- raten en tientallen andere prijzen. 2. Bij meerdere goede inzendingen beslist het lot. 3. Bewaar een afschrift van Uw oplossing, want die kan U straks nog veel meer opleveren(o.a. televisietoestel, bromfiets, pick-up, radio enz.) Ik heb in mijn werk een witte jas aan en het doel vanmijnberoep is iemand ter zijde te staan, die lang heeft gestudeerd en die mensen helpt. Ik vind het mooi en afwisselend werk alhoewel het soms wel eens hard kan zijn. Dit is een van de vele lezers van de Katholieke Illustratie en Beatrijs. Vrijdag is voor hen allen een belangrijke dag. Dan komt de man van de weekbladen, die hen méér ogen, méér levens eneen onverwachte kijk op de wereld geeft, want de Katho lieke Illustratie en Beatrijs zijn levende bladen, die een prachtige afspiegeling geven van het wekelijkse gebeuren. Daarom zijn ze in ieder gezin onmisbaar. Moderne mensen, die bij willen blijven kiezen dan ook allemaal de Katholieke Illustratie en Beatrijs. (Advertentie) ZWARE MISHANDELING Vannacht heeft de 44-jarige be hanger G. C. van der W. bij een vechtpartij op het Loenseplein te 's-Gravenhage de 37-jarige J. H. zwaar mishandeld. Van der W. gaf H. met een behangersmes een snee in het gezicht van oor tot oog en bo vendien een steek in de hals. De dader is aangehouden. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht van waar hij later huiswaarts kon keren. Ook oplichtingen in Nederland Twee Engelsen, verdacht van een lange reeks van misdaden zijn na een speurtocht van een jaar door de or ganisatie Interpol, dezer dagen door de Zwiterse recherche in Bern „ge knipt". Het duo heeft ondermeer juweliers te Den Haag en Amsterdam opgelicht voor een bedrag van ongeveer 30 mille. Het tweetal heeft bekend. Ee lange rij van misdaden begon met de beroving van een Amerikaan in de corridor van de express-trein VenetiëMilaan. De Amerikaan was zijn portefeuille kwijt, waarin diens paspoort zat. Met het paspoort, op naam van Carvey, reisden ze naar New York, waar ze bij „Bankers Trust Company", Fruitveiling Geldermalsen ging in vlammen op Een overzicht van de grote brand, die vandaag een ge bouw van de fruitveiling in Geldermalsen in de as legde. Meer dan 100.000 lege kisten en 100 ton fruit, machines e n ander materiaal werden door de vlammen verteerd. De schade wordt geschat op meer dan een miljoen guide n de oorzaak moet vermoedelijk gezocht worden in kortsluiting. een kleine bank, een bankrekening openden. Zo kwamen ze in het bezit van een chequeboekje, waarmee ze weer naar Europa reisden. In tal van Zwitserse steden hebben zij valse en ongedekte cheques uitgegeven en in Amsterdam en Den Haag lukte het hen, juweliers op te lichten. „Vliegensvlug". Begin maart „kochten" zij juwelen ter waarde van 15.000 gulden. Pas tien dagen later bemerkte de juwe lier, dat hij het slachtoffer was ge worden van een geraffineerde op lichterstruc. Intussen had een juwe lier aan het Noordeinde in Den Haag zijn lot moeten delen. De Amsterdamse recherche bracht rapport uit aan Interpol, die het tweetal als gevaarlijke oplichters aanmerkte. Toch lukte het hen nog, in Zwit serland in de ene plaats na de an dere oplichtingen te plegen, totdat het hele chequeboekje was opge bruikt Toen vlogen zij op eigen naam naar Engeland. Daar pleegden ze een inbraak bij een bank .Tot de buit behoorde een nieuw chequeboekje, waarmee zij op nieuw enige Zwitserse steden over stroomden. De doortrapte misdadi- fers bleven echter buiten schot van e politie. Zoals alle misdadigers maakten ook de twee Engelsen een fout, die hen noodlottig werd. Ze waren zo ver metel, een ongedekte cheque aan te bieden bij een bank zélf. Een van de bankbedienden rook onraad en gaf een tip aan de politie, die onmiddel lijk ingreep. Een van de twee werd gearresteerd en later volgde zijn „wederhelft". Bij de arrestatie van nummer een vond de politie het paspoort van Garvey in de binnenzak van de ar restant. Hij bekende, dal het belang rijke diensten had oewezen, o.a. bij de oplichtingen in Nederland. Sombere perspectieven. Het misdadige duo had voortdu rend onder valse naam geopereerd. Maar hun reizen maakten zij onder eigen naam, hetgeen de opsporing zeer heeft bemoeilijkt. Naar verwacht wordt, komen de mannen eerst in Zwitserland voor de rechter. Later zullen de officieren van justitie te Amsterdam en Den Haag moeten beramen over een ver zoek tot uitlevering en bovendien hebben de Engelse en Amerikaanse justitie voor de heren in het vat, dat zeker niet verzuren zal. PIA BECK OP TOURNEE. Pia Beek vertrekt 30 september met het s.s. „Statendam" voor een tournée door Amerika' Curasao, Ve nezuela en Havana. GEEN AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal volgende week woens dag, 1 oktober, geen audiëntie ver lenen. PASTOOR GOES GERIDDERD. Bij K.B. is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau de zeer- eerw. heer G. H. J. Goes, em. pas toor te Castricum (N.H.). In Casablanca zijn donderdag meer dan 2.600 havenarbeiders in staking gegaan uit protest tegen het intrek ken van de werkvergunningen van een aantal arbeiders die geweigerd hadden een Nederlands schip te los sen, omdat dit schip de haven was binnengevaren zonder dat het de Ma rokkaanse vlag voerde. De havenarbeiders willen in sta king blijven tot de werkvergunnin gen weer zijn teruggegeven. De afdeling Casablanca van het Marokkaanse vakverbond heeft voor vanmorgen een algemene staking in deze stad afgekondigd naar aanlei ding van een gevecht tussen de poli tie en stakers op woensdag, waarbij ruim 25 mensen werden gewond. De regering heeft in beginsel toe stemming gegeven voor de bouw van het hoofdgebouw der Kath. Econo mische Hogeschool te Tilburg. Ver wacht wordt, dat dit jaar de onder bouw zal kunnen worden aanbe steed; vermoedelijk einde dit jaar of begin volgend met de bovenbouw. De kosten voor de bouw van het eigen tehuis van de Katholieke Eco nomische Hogeschool die tot dusver- 30 jaar heeft ingewoond bij de Kath. Leergangen te Tilburg worden ge schat op 6,1 miljoen aan zuivere bouwkosten en op 1,6 miljoen voor grond en inrichting, zodat het totaal 7,7 miljoen bedraagt. Hiervoor zal 90 subsidie worden verleend, resp. door het Rijk, provincie en gemeen te Tilburg. Het hoofdgebouw van de Katholie ke Economische Hogeschool is gepro jecteerd in Tilburg-West en maakt deel uit van het gemeentelijke Til burgse uitbreidingsplan. Ingenieurs van de bouw zijn Jos. Bedaux, Til burg en ir J. van der Laan in Leiden. Men hoopt dat het hoofdgebouw ge reed zal zijn in 19601961. Het zal dan plaats bieden aan 90C studenten. Er is rekening mede gehouden dat het hoofdgebouw in 1970 plaats zal bieden aan de verwachte groei tot 1400 studenten. Dit zal dan mogelijk zijn omdat voorlopig de wetenschap pelijke instituten ondergebracht zijn in het hoofdgebouw en daarna eigen gebouwen zullen krijgen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13