Koninklijk bezoek aan de Amsterdamse haven KLM bestelt nog drie DC-7c's Groot Batelaar" een doorn in Ede's oog ,Hoed ons voor katten(lucht) de Amsterdamse bouwvakkers staken vandaag een uur Speurhond „pleitte" ongewild voor verdachte Moeder van Friese vierling is thuis °m KORT 'e gaan: 60 Gluden boete geëist na urenlange zitting VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Liberia varen, maar met die lan den overigens geen werkelijke band hebben en ook geen belasting van be tekenis betalen. SCHEEPVAARTPROBLEMEN WERDEN BELICHT De Amsterdamse haven was gis- „Een derde verschijnsel, dat wij termorgen in feesttooi gestoken ter met beduchtheid waarnemen is de groei van de vloten van de landen gelegenheid van het betoek van ko- achter het uzeren Gordijn. Het is ningin Juliana en prins Bernhard j echter nog moeilijk te voorspellen, op de tweede dag van hun verblijf 1 welke ^volgen hiervan op de duur gevreesd moeten worden aldus jhr in de hoofdstad. Voortgestuwd door yan Lennep. de eerste herfststorm joegen witte In de middaguren brachten konin koppen over het grauwe IJ-water; aan het zwerk raasden donkere wol ken voorbij. Van alle gevels hoog boven het ha- vengewoel wapperden de nationale driekleur en de maatschappijvlag- gen. Bovendien boden tientallen ge- pavoiseerde schepen een bijzonder vrolijke indruk. Tegen half twaalf arriveerde H.M. de Koningin met haar gevolg de Prins zou later komen op het em placement van de Koninklijke Ne derlandse Stoomboot Maatschappij N.V. Jhr. H. van Lennep, een der di recteuren der mij., hield vervolgens een toespraak, waarbij hij zich be paalde tot de eigenlijke scheepvaart, omdat mr. Delprat woensdagmiddag in de Zuiderkerk al over de econo mische aspecten van de haven had gesproken. „Na de goede jaren die achter ons liggen het aantal en de tonnage van de in Amsterdam thuishorende schepen is ten opzichte van de voor oorlogse toestand met 10 pet. geste gen is er sinds een jaar een dui delijke inzinking in de scheepvaart gekomen. De oorzaken hiervoor zijn het grote aantal nieuwgebouwde schepen, terwijl oudere niét werden afgevoerd op het tijdstip, waarop dat eigenlijk had moeten gebeuren en bovendien, omdat thans een inzin king in het wereldvervoer is inge treden. Vlag-discriminatie. Als andere verschijnselen, die de resultaten van de rederijen der tra ditionele scheepvaartlanden bedrei gen noemde jhr. Van Lennep de zo genaamde „vlag-discriminatie" bescherming door de overheid van de eigen nationale vlag en het euvel van de „goedkope vlag" waar bij schepen onder vlag van landen bijvoorbeeld Panama, Honduras en De KLM heeft de optie, welke zij op drie vliegtuigen van het type DC- 7c had, thans bij de Douglasfabrieken te Santa Monica (Calif.) omgezet in een definitieve best-lling. Met het oog op de te verwachten grotere ver keersstroom, in het bijzonder over de Noord-Atlantische Oceaan in het sei zoen van 1959, heeft de directie van de maatschappij gemeend haar aan deel in het non-stop verkeer tussen de Ver. Staten en Europa te kunnen handhaven c.q. te vergroten door het inzetten van het meest moderne ma terieel, dat thans voorhanden is. De drie vliegtuigen, die een geza menlijke waarde van f 25 miljoen vertegenwoordigen, zullen nog in de loop van dit jaar worden afgeleverd. Het worden de PH-DSO „Bering- zee", de PH-DSP „Japanse zee" en de PH-DSR „Barentszee". Met de geslaagde proefvlucht over de Noordpool van de PH-DSM „Ko raalzee" kreeg de KLM zaterdag j.l. de elfde DC-7c afgeleverd. De twaalfde machine van dit type staat reeds op het platform van het vlieg veld van Santa Monica gereed om te worden afgeleverd. Dit zal op of om streeks 8 oktober a.s. geschieden. Dit toestel heeft als registratieletters PH- DSN en draagt de naam van „Noord zee". gin Juliana en prins Bernhard een bezoek aan de koninklijke zwavel- zuurfabrieken v.h. Ketjen N.V. in Amsterdam-Noord. De twaalfjarige Liesbet Ketjen, vertegenwoordigster van de vijfde generatie Ketjen sedert de grondves ting van het bedrijf, bood de Konin gin bloemen aan. Tijdens de rondgang over het fa brieksterrein werden de nieuwe fa briek voor de vervaardiging van een katalysator voor de aardolie-indus trie, de reactorzaal, de modernste zwavelzuurfabriek van de N.V. en de semi-technische fabriek bezichtigd. Om tien minuten over vier vertrok het koninklijk gezelschap voor een rondrit door Amsterdam-Noord van byna een uur, waarna het vorsten paar naar het koninklijk paleis te rugkeerde. De tweede bezoekdag was hiermede geëindigd. De bewoners van de reclasserings- gemeenschap „Groot Batelaar" vor men een bedreiging voor de burgerij van Lunteren. De heer W. Weigra ven, lid van de gemeenteraad van F.de voor de anti-revolutionaire par tij, heeft B. en W. van Ede, onder welke gemeente Groot Batelaar valt, verzocht maatregelen te nemen ter verhoging van het toezicht op de verpleegden. In Groot Batelaar genieten onder toezicht van het Leger des Heils een groot aantal veroordeelden een rui me mate van vrijheid. In zijn (schrijven geeft het raads lid een lange opsomming van mis drijven. die door „verpleegden" ge pleegd zijn. Zelfs zouden er wapens gevonden zijn, die zo nodig gebruikt worden op nachtelijke strooptochten. Naar de mening van de heer Wei graven zou het leggen van een po- litiecordon rondom de inrichtingwel afdoende zijn/ hoewel hjj betwijfelt, of zulk een maatregel uitvoerbaar is. maatregelen, waarop hij aan dringt, zouden kunnen bestaan in het scheppe^ van waarboigen, dat de verpleegden er na zonsondergang niét meer op uit zoudeq kunnen trekken om de streek onveilig te gaan maken. Indien Groot Batelaar een derge lijke maatregel niet zou kunnen ne men, dan adviseert de heer Weigra ven, de zaak aanhangig te maken bij het ministerie van justitie. Met de geboorte van de zes pond egende Wilhelmina Alida Marian ne Penningnieuwland is 't inwoner tal van Dordrecht op 80.000 gekomen. Het kind is woensdag geboren en gis termiddag door de vader officieel aangegeven in een bijeenkomst, die men daartoe op het Dordtse stadhuis had belegd. De heer Penningnieuw land kreeg van het gemeentebestuur voor zijn vierde kind een spaarbank boekje met 100. Ook van verschil lende andere zijden werd het echt paar Penningnieuwland geschenken aangeboden. De heer en mevrouw Penning nieuwland zijn uit Indonesië gerepa trieerd en wonen thans in de Wiel- wijk. Vandaag is het precies een jaar geleden, dat zij voet op Nederland se bodem zetten. Noodkreet in de Haagse raad: In een der woningen an de Deven- tersestraat te Den Haag wordt door de bewoonster een groot aantal kat ten gehouden. De stank was het vo rig jaar toen er nog maar 20 kat ten in het huis waren reeds zo doordringend, dat de buurtbewoners een klacht indienden bij de inspec tie der volksgezondheid over de toe stand van de betreffende woning. Er bestaat geen wet of verorde ning, die ingrijpen van deze instan tie mogelijk maakt en daarom had de klacht geen gevolg. In een adres aan de Haagse raad maken de wanhopige buren melding van het feit, dat er nu al meer dan 30 katten in de bedoelde woning rondscharrelen. In de tuin van het huis zijn twee putten gegraven, waarin vuil, resten van vis etc. wor den gegooid, hetgeen de stank nog verergert. De raad wordt door adres santen verzocht om een verordening op te stellen, die een eind zal ma ken aan dergelijke toestanden. De buurtbewoners verklaren, dat toen de inspecteur van volksgezondheid het vorig jaar op onderzoek uitging hij de kattenhoeders, hij hen eerst verzocht om lysol te sprenkelen, daar hij bang was, in het gezelschap van vlooien terug te keren. Uit protest tegen CAO Op een donderdagavond door on geveer 300 bouwvakarbeiders bijge woonde vergadering in Krasnapol- sky te Amsterdam is het voorstel van het Amsterdams comité van bouw vakarbeiders aanvaard om vrijdag middag van 13.1514.15 uur een pro teststaking van arbeiders op de nieuwbouwobjecten tegen de nieu we C.A.O. te houden. Tijdens deze proteststaking, die valt in de schafttijd, zullen twee mee tings gehouden worden; in Sloter- vaart en nabij de Parnassusweg in Zuid. Het is de derde keer sedert de invoering van de nieuwe C.A.O. op 16 juni j.l., dat zo'n proteststaking van arbeiders op de nieuwbouwob jecten gehouden zal worden. Voorts nam de vergadering o.m. een voorstel van het comité aan om een protestschrijven naar de minister van justitie te verzenden naar aan leiding van de recente uitspraak in een kort geding tegen heiers in de hoofdstad. HERDENKING „ORANJEHOTEL". De jaarlijkse herdenking „Oranje- hotel" te Scheveningen zal dit jaar worden gehouden op zaterdag 11 ok tober. Het „poortje" gaat om half elf open. Prof. mr. R. P. Cleveringa zal weder de herdenkingsrede uitspre ken. Aan de middagbijeenkomst in het Kurhaus (aanvang half twee) zal een bijzonder cachet worden ver leend. Zij zal voornamelijk gewijd zijn aan de gevallenen, die om ras of geloof werden vervolgd, waar door de bijeenkomst een bredere en diepere betekenis krijgt. Medewerking zal worden verleend door mevrouw Enny Mols--De Leeu- we en Rob de Vries, declamatie, Paul Godwin, viool, Isha Rossican, piano en Paolo Gorin, tenor. Tevens zal het eerste deel van de documentaire „Westerborkfilm" worden vertoond. Het bestuur verwacht, dat weder zeer velen er behoefte aan zullen gevoelen, de vele slachtoffers van het beruchte „Oranjehotel" (cellen barakken-Van Alkemadelaan) te ge denken. Voor degenen, die een bloemenhul de willen brengen, bestaat daarvoor gelegenheid, zowel bij de dodencel als aan de voet van het monument. Nabestaanden en oud-gevangenen, die lid zijn der stichting, ontvangen een toegangskaart. Wil men als be langstellende de herdenking mede- maken, dan kan men zich schrifte lijk aanmelden bij het secretariaat, Borneostraat 12b, Den Haag. HAARLExMS KAPITTEL VIERT ZIJN 100-JARJG BESTAAN. In oktober zal in Haarlem niet al leen het feest van Sint Bavo, de pa troon van het Haarlemse diocees, worden gevierd, maar ook het feit worden herdacht, dat het Haarlems kapittel 100 jaar bestaat. De plech tigheden zullen worden opgeluisterd met de aanwezigheid van mgr. C. Calewaert, ere-kanunnik van het Haarlems kapittel en bisschop van het eveneens aan Sint Bavo toege wijde Bisdom Gent, en van het Gent se kapittel. Zondag 5 oktober is er een pon- tifikaal lof in de kathedraal te Haar lem, opgedragen door mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem. Mgr. Calewaert houdt de feestpredicatie. Tijdens het lof wordt het nieuwe Sint Bavobeeld in de kathedraal ge wijd. Het beeld is een werkstuk van Albert Termote uit Voorburg. Maandag 6 oktober draagt mgr. Calewaert in de kathedraal een pon- tifikale Hoogmis op in aanwezigheid van mgr. Huibers en de kapittels van Gent en Haarlem. Kennismaking met Amsiersdams bedrijfsleven H. M. de Koningin heeft heden een bezoek gebracht a an de K.N.S.M. gelegen aan de Surinamekade in de Am sterdamse haven. Na een ontvangst en een toespraa k bezichtigde H. M. de voor de ontvangstzaal gelegen „Oranje Nassau". Rechters hielden staafjes vast Een rijksspeurhond, de herder „Bas" heeft gistermorgen onder lei ding van wachtmeester Van Houten uit Waddinxveen voor de rechtbank in Den Haag sorteerproeven afgelegd. De president van de rechtbank, de beide rechters en de officier van jus titie waren de proefkonijnen en de hond „Bas" moest het staafje dat de president had vastgehouden uit de vele staa.fpes zoeken. Deze demon stratie geschiedde in een zaak tegen de 34-jarige chauffeur Van V. uit Den Haag, die ervan werd beschul digd op acht februari j.l. in een win kel in Delft te hebben ingebroken en er twee sloffen sigaretten te heb ben gestolen. De man, die dit ontkent, was door een speurhond aangewezen bij proe ven op negen februari jl. In het huis boven de winkel waren negen afge brande lucifers gevonden, die van de inbreker afkomstig moesten zijn. Maar er waren enige getuigen, die verlaringen aflegden waaruit bleek, Kinderen maken het best Na een hartelijk afscheid in het Dia- konessenhuis te Leeuwarden is de moeder van de Friese vierling, de 21-jarige mevrouw J. Lautenbach Spoelman, gistermorgen omstreeks half 11 in haar woonplaats Deinum te ruggekeerd. Op één dag na is zij drie weken in het ziekenhuis verpleegd. De dokters zijft best tevreden over haar gezondheid, evenals over die van haar vier kinderen. Het zal ech ter nog wel enige tijd duren voordat ook de vierling in Deinum kan wor den verwelkomd; ze zullen eerst vijf pond moeten wegen. Koningin ontvangt Euratomcommissie In het paleis op de Dam te Amsterdam heeft H. M. ko ningin Juliana donderdagochtend ontvangen een dele gatie van de Euratom-commissie, welke op het ogenblik een bezoek brengt aan Nederland. De foto geeft een beeld van deze ontvangst. V.l.n.r. de voorzitter van de commissie, de heer Louis Armand, prof. P. de Groote lid, de Koningin, vice-voorzitter prof. E. Medi en mr. E. M. J. A. Sassen, lid. dat de man die avond geen tijd ge had kon hebben om de inbraak te ple gen. De president stak thans ook negen lucifers aan. De wachtmeester deed de stokjes in een plastic zakte en daarna zat de rechtbank een minuut of tien kleine metalen staafjes vast te houden. In de gang van de recht bank moest hond „Bas" sorteren. Met uitzondering van de eerste keer, pakte hij de daarop volgende vier keer zonder aarzeling het staafje van de president in zijn bek. De officier van justitie vond het resultaat van de proef wel merk waardig, maar hij had toch niet de overtuiging gekregen dat de chauf feur de inbraak had gepleegd. Hij vroeg daarom vrijspraak. Uitspraak over twee weken. Op de vliegbasis Woensdrecht is gistermiddag een sergeant-elektri cien van de koninklijke luchtmacht tijdens werkzaamheden aan 'n Glos- ter Meteor-straaljager in een motor gezogen en ernstig gewond. Hij werd opgenomen in het Burgergasthuis te Bergen op Zoom. Over zijn toestand valt nog niets nader mede te delen. Naar de luchtmachtvoorlichtings dienst thans meedeelt, verkeert het slachtoffer buiten levensgevaar. De gemeenteraad van Heemste de heeft als opvolger van de heer T. M. Schelling, de heer A. van Winger den, chef algemene zaken, ter ge meentesecretarie van Heemstede, be noemd tot gemeente-secretaris. In de kelder onder de winkel, die door zijn echtgenote wordt gedre ven, is gistermiddag omstreeks half vijf een 38-jarige vertegenwoordiger te Maastricht door elektrische stroom gedood. De Amerikaanse natuurkundige dr Edward Teller, die de „vader van de waterstofbom" wordt genoemd, heeft in de „California Monthly", een tijdschrift van de universiteit van Californië geschreven, daar er in zijn laboratorium wordt gewerkt aan een klein thermonucleair wapen voor ge bruik op het slagveld. Er is woensdagavond een aan slag gepleegd op het gebouw van de communistische partij te Rouaan, waarbij twee personen, die zich in het gebouw bevonden, verwondingen hebben opgelopen. Er deed zich een ontploffing voor die waarschijnlijk werd veroorzaakt door een tijdbom. Op het ogenblik van de ontploffing werd er een vergadering gehouden. De Britse politie stelt op het ogenblik een onderzoek in naar een brief, die ondertekend is door een groep „vroegere commando's" en waarin de rechter Salmon met de dood wordt bedreigd, omdat deze né gen jongelingen tot vier jaar gevan genisstraf heeft veroordeeld wegens aanvallen op gekleurden. Het Hongaarse hooggerechts hof heeft drie ambachtslieden en een ambtenaar tot gevangenisstraf varië rend van tien jaar tot levenslang veroordeeld, omdat zij tijdens de an ti-Russische opstand in 1956 zich aan staatseigendommen zouden hebbêri vergrepen. De Amerikaanse luchtafweer heeft met goed gevolg een geleid- projectiel van een type „Bomarc" ge probeerd. Het projectiel achterhaalde na een vlucht van 120 km een doel dat op 14.000 m. hoogte met een snel heid van 1.600 km. per uur vloog. 10 Conservatieve leden van het Britse Lagerhuis hebben de oprich ting van een drie miljoen man sterke, met kernwapens uitgeruste interna tionale politiemacht voorgesteld als een stap naar internationale ontwa pening. De politiemacht zou geleide lijk ingekrompen kunnen worden, met behoud van de kernbewapening, naargelang van de voortgang der ontwapening in de landen. Ruzie in Woubrugge berecht „Je liegt" schijnt sommige mensen nogal gemakkelijk over de lippen te komen. De president van de Haagse rechtbank had er in de zaak tegen de 62-jarige veehouder H. S. uit Wou brugge tenminste de grootste moeite mee om deze woord .n uit de rechts zaal te bannen. Niet alleen verdachte bezondigde zich hieraan ook de tegen partij in de ruzie op 20 september 1957, die nu berecht werd. „Over lie gen ipreken we niet meer. Dat doen we niet en we houden de stemming er in", moest de president diverse keren zeggen. Na een urenlange zit ting werd er tenslotte zestig gulden boete of twaalf dagen tegen de vee houder geëist. De ruzie op 20 septem ber 1957 was ontstaan over een prik keldraadhek dat staat op de scheiding tussen verdachtes erf en dat van zijn buurman, de 69-jarige los-werkman J. V. uit Woubrugge. Deze buurman had aan dit prikkeldraad op de be wuste dag zijn kleren opengehaald en hij was woedend hierover. Hij pakte een knijptang en schreeuwend tegen de buurvrouw maakte V. aan talten om het draad te verwijderen. Even later kwam S. er aan. „Kom eens hier, nu is het afgelopen", had buurman V. geroepen. Inderdaad was de veehouder op het hek afgelopen. Over wat er toen gebeurd was liepen de meningen uiteen. Buurman V. vertelde dat de vee houder een mes uit zijn zak had ge haald en hem over het hek heen hiermee in het gezicht had gestoken. „Acht dagen heb ik met een doek en een pleister gelopen". Buurman V. was toen over het hek geklomen om dit zijn buurman eens betaald te zet- eerst een dreigende beweging met een nijptang te hebben gemaakt en ook zou hij bij de politie niet hebben verteld dat hij al over het hek was toen er gestoken werd. Verdachte S. zelf begreep niet hoe er over een mes gesproken kon wor den. Zijn buurman had hem met de nijptang willen slaan en hij had dit afgeweerd. Dat was alles wat er vol gens verdachte was gebeurd. Mej. J. G. v. d. H., die de vecht partij had gadegeslagen, had wel een mes gezien en wel in de rechterhand van de veehouder. H' had een poging gedaan hiermee te steken en of het raak was had deze getuige niet kun nen zien. De 40-jarige tuindersknecht J. A. C. S. uit Woubrugge zei als getuige zo vaak „ik weet het niet meer" dat de president er kriegel van werd. „Bent u bang door de een of de ander op uw hersens te worden geslagen", in formeerde de president. Dat bleek niet het geval te zijn. „Ik heb er lie ver niets mee te maken", zei de ge tuige. „Dat hadden we al gemerkt", repliceerde de president. De heren van de rechtbank lieten vervolgens buurman V. zijn gezicht over de groene tafel buigen om te kijken of er nog iets te zien was van de steekwond. Dat bleek maar erg minimaal te zyn. De 22-jarige lasser J. V. uit Al phen a. d. Rijn, die ook bij de vecht partij tegenwoordig was geweest, maakte zich verdienstelijk door voor de rechtbank de plaatselijke situatie uit te tekenen. Hij had gezien dat de veehouder over het hek heen had gestoken. Voorts bleek nog, dat er onlangs weer ruzie was geweest tussen de buren. De officier van justitie was het na enige uren verhoor nog niet helemaal duidelijk hoe de zaak zich had toegedragen, maar het essen tiële steken naar buurman V. was er toch wel uitgekomen, zo meende hij. Hij wilde niet ingaan op het ontstaan van het conflict, maar hij vond wel dat de veehouder dit conflict op een verkeerde manier had trachten op te lossen. „Als ik dan toch onrechtvaardig moet betalen maak dan de boete zo licht mogelijk", zei verdachte. Uit spraak 9 oktober.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10