S)e &2id6eSou4cmt INGEWIJDEN GEVEN DE BESPREKINGEN TE WARSCHAU WEINIG KANS Libanon blijft onrustig Welkom Euratom „Arts" Sehneider protesteert Gomulka over de Poolse katholieken DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14520 Dr. Dreesi KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1-50 HET TEKORT zijn er al heel wat tongen en pennen in beweging gekomen over het door de regering uitgestippelde beleid. Een der eersten is mr. Oud ge weest, die voor de radio de regering o.i. nogal demagogisch heeft verwe ten, dat er van haar geen regeer kracht uitgaat, omdat zij inzake de subsidie op de melk en een eventu- Peking blijft onverzoenlijk In gezaghebbende kringen in Washington heeft men woensdag verklaard, artviPQ «raat dat de Amerikaans-Chinese besprekingen in Warschau zijn vastgelopen. De ele huurverhoging Tr,vm/«nifr>iP communisten eisen als prijs voor toestemming in een staken van het vuren vragen aan de Sociaal Leo nje^ ontruiming van Quemoy door de nationalistische troepen, doch B'&ad. I ook liquidatie van de Amerikaanse machtspositie in het gebied van Formosa. „Wat moet men beginnen met een regering, ro riep de heer Oud uit, nabij Formosa In Washington hoopt men, dat op de bijeenkomst van donderdag in Warschau nog een lichtpuntje te ontdekken zal zijn, doch veel hoop heeft men niet. Er is een diplomatiek wonder nodig om de twee partijen nader tot elkaar te brengen. De kloof is zeer wijd en de commu nisten zijn bijzonder vasthoudend, aldus de commentaren in de Ameri kaanse hoofdstad. Functionarissen verklaarden dat de eisen, zoals deze door radio-Peking zijn omgeroepen, meer dan propaganda-aanvallen ter versterking van de diplomatieke druk op de Ver. Staten zijn. Niettemin zijn er in Washington geen tekenen die er op wijzen dat de Ver. Staten bereid zijn militaire druk tegen communistisch China te ge bruiken om een staken van de be schieting van Quemoy en het afzien van geweld in het gebied van For mosa af te dwingen. De Amerikaanse ambassadeur Jacob Beam, die de be sprekingen in Warschau voert, heeft opdracht om als voorwaarde voor elke regeling een bestand te eisen, eiKe regeung een Desiana te eisen, dqph hij heeft geen opdracht om de WOrClt DfGÏTliGr communisten mee te delen dat het r die in arren moede de handen naar een ander uitstrekt?" De heer Oud heeft erbij gezegd, dat hij misschien wat ouderwets is, omdat hij meer houdt van regerin gen, die zelf durven bepalen wat zij zullen doen. Dit verwijt is niet meer of minder dan onredelijk. De heer Oud weet heel wel, dat in de wet op de be drijfsorganisatie het vragen van ad vies aan de SER is opgenomen om trent alle beflangrijke maatregelen op sociaal en economisch gebied, welke zij voornemens zijn te treffen, tenzij het landsbelang zich daarte gen verzet. Nu kan men moeilijk volhouden, dat de inperking der melks-ubsidies, die nu al door de ineenstorting van de internationale zmivelmarkt een half milliard gaan belopen, geen be langrijke maatregel zou zijn op eco nomisch gebied. Maar zelfs als deze mogelijkheid niet in bedoelde wet was opgenomen, zou men zich nóg moeten afvragen, welke bestuurder de wijste is; hij die vergaande beslissingen neemt zonder eerst wijze mannen te raad plegen of hij die dat niet doet, maar eerst de mening van deskundigen wil horen. Ons dunkt de laatste en als de heer Oud dat nu noemt: in arren moede de hand uitsteken naar anderen, dan riekt dat wel heel erg naar demagogie. Men zou eerst van gebrek aan re geerkracht mogen spreken, indien de regering met het oog op het ont zagwekkende tekort op de begro ting van anderhalf milliard geen en kele beslissing zou durven of wil len nemen, maar zo ver is het nog niet, al dient men zich wel af te vra gen, waarom de regering met het vragen van dit advies zo laat is ge weest. Zij heeft diat eerst gedaan aan het begin van dit nieuwe parlemen taire jaar. Aan de voorbereiding van de begroting is vele maanden lang intensief gewerkt. Men wist dus reeds maanden lang hoe de zaak er voor stond en dat er op een schrik barend tekort moest worden gere kend, dat voor een goed deel ten laste kwam van de woningbouw en het Landbouwegalisatiefonds. Men had dus reeds vele maanden geleden advies aan de SER dien aan- °P de vijfde dag van het proces te gaande kunnen vragen. Niet het ad- Bonn tegen Robert Schneider die er vies vragen is een fout eerder een van beschuldigd wordt zich ten on- daad van wijs beleid, maar wel, dat hem hiel men het zo heeft gedaan. psychologische dienst van het West- Nu moet straks de Kamer gaan oor- duitse leger, is de beklaagde van zijn delen over de maatregelen, die bekentenissen, die hij in het vooron- de regering nog niet genomen derzoek had afgelegd, teruggekomen, heeft ten aanzien van de hoge tekor ten op de begroting. Hij verklaarde nu dat de politie Natuurlijk: de Kamer is een heel hem. onder meer door langdurige ver- ander college dan de SER. De SER horen, onder druk had gezet, zodat is het adviescollege en de Kamer I hij had bekend, het college van controle. Maar het I Naar aanleiding van de veelvuldige enige, dat er nu te controleren valt Wachten van de beklaagde over de is het tekort en men moet nog wach-onjuiste wijze, waarop hij door de ten op de besluiten van de regering gbta «jn n»«. slag afgespeeld, die in het voordeel van de nationalisten is geëindigd. Een afdeling van meer dan hon derd in Rusland gebouwde Migs drong door in de richting van For mosa. Nationalistische straaljagers stegen op en ontmoetten de vijand niet ver van de kust van Formosa. Zij schoten er'twaalf neer en verlo ren zelf slechts één toestel. Het ge vecht duurde tien minuten. Van Amerikaanse zijde te Taipeh werd vernomen, dat het gevecht zich ten noorden van het eiland Matsoe, ongeveer 250 kilometer ten noord oosten van Quemoy en ongeveer 200 kilometer van de noordelijke punt van Formosa, heeft afgespeeld. De „Sabres" waren buiten de twaalf- mijlszone, toen de Mig-17's ze aanvie len. De leiding der Nationalistisch- Chinese luchtmacht heeft later mee gedeeld, dat twaalf communistische „M.I.G."-jagers opdaag werden ge schoten. Er is niets meegedeeld over bescha diging of het verloren gaan van na tionalistische vliegtuigen. Van Amerikaanse zijde wilde men geen commentaar geven op de natio nalistische mededeling. Men zei slechts, dat de nationalistische be kendmaking over de resultaten van dergelijke gevechten in het verleden „redelijk nauwkeurig" waren ge weest. In diplomatieke kringen te Wash ington verklaart men, dat de Com- munistisch-Chinese diplomatieke ver tegenwoordigers in verscheidene hoofdsteden stukken laten circuleren waarin de eisen die Peking op de con ferentie te Warschau stelt, worden toegelicht. Deze eisen houden in terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa en van de nationalistisch-Chinese strijdkrach ten van de eilandengroepen Quemoy en Matsoe als prijs voor een staken van het vuren in de Straat van For- Je kunt beter tegen de banken praten Gewezen rebellenleider alternatief vergeldingsaanvallen van uit de lucht op het communistisch vasteland zal zijn. De Amerikaanse minister van de fensie, verklaarde woensdag in com mentaar op aanhoudende geruchten dat de Ver. Staten wellicht de natio nalisten zullen toestaan het vasteland te bombarderen, dat dat juist iets is dat de Ver. Staten niet wensen. „La ten wij de besprekingen in Warschau een kans van slagen geven", zei hij. Luchtslag. Boven de Straat van Formosa en ook boven het vasteland van China heeft zich gisteren een zware lucht- om deze tekorten in te perken. Men weet nu al zoveel, dat de gedachten uitgaan naar inperking van de melk- subsidies en naar verhoging van de huren. Dit zijn zulke ingrijpende maatregelen, dat men van het parle ment moeilijk kan verlangen in een handomdraai, dat wil zeggen in een tweedaags debat, de oplossing te zullen geven, te meer niet, daar in het parlement vertegenwoordigers van groeperingen zitting hebben, die ieder het belang van zijn eigen groep zullen verdedigen. Ook daarom ware het beter ge weest, indien de regering dit advies van de SER vroeger had ingewon nen. Dan zou er nu met meer vrucht worden gediscussieerd. De regering kan intussen op het standpunt staan, dat men geen ad vies kon vragen over ziaken, welke in de Troonrede aan de orde wor den gesteld, dus vóórdat de koningin deze heeft openbaar gemaakt. Maar deze zaken zijn wel van zó groot be'ang, dat men dit advies had kun nen vragen aan een groep deskun digen uit de SER en er een ver trouwelijk karakter aan had kunnen geven. Dit alles is echter niet ge schied en we zullen nu maar moeten afwachten. Buiten de opmerkingen van de heer Oud, die wij hier onder de loupe namen, zijn er echter ook belangrijke uitlatingen geweest van vakbondsleiders, die wij in een vol gend artikel onder de loupe zullen nemen. De Italiaanse regering heeft in reisvisa geweigerd aan de troep van de opera van Peking die een tournee door Italië had willen maken. Er is geen reden voor de weigering opge geven. de president van de rechtbank op dat hij dan maar eens moest uitbeelden, hoe een corerct handelende politie beambte zich bij het vooronderzoek moest gedragen. Libanon's hoofdstad, Beiroet, is weer het toneel van onrust en ge welddaden. De terroristen zijn dit maal de extreme Christelijke Falan- gisten. Twintig burgers werden ge dood, tientallen anderen gewond. Het leger trad resoluut op, met het gevolg dat de rust in de stad tijdelijk is weergekeerd. De Amerikaanse troepen bescherm den Amerikaans bezit in de haveh. Ondanks de onrust heeft de nieu we president van Libanon, Sjehab, woensdag bij decreet een nieuwe re gering bekend gemaakt die onder leiding staat van de 37-jarige Mo hammedaanse rebellenleider Rasjid Karami. De president vaardigde woensdag avond drie decreten uit. In het eer ste aanvaardde hij het aftreden van de oude regering. In het tweede deed hij een beroep op Karami om een nieuwe regering te vormen en in het derde decreet keurde hij de door Ka- rami gevormde regering goed. In de nieuwe regering is Karami zowel pre mier als minister van defensie en binnenlandse zaken. De regering telt drie Mohammeda nen, vier Christenen en één Druze. Premier Karami, de minister van on derwijs en gezondheid, Safieddin, en de minister van financiën, Naja, zijn Mohammedanen; de minister van bui tenlandse zaken, Takla, de minister van arbeid en justitie, Soda, de mi nister van economische zaken er voorlichting, Heloe, en de minister van openbare werken, verbindingen er. plannen, Brad, zijn christenen. De minister van landbouw en PTT, Maj- jar, is een Druze. Karami, Heloe en Takla zijn vroe ger al eens minister geweest. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger deelde mee, dat 9500 man Amerikaanse troepen tóch zal vertrekken. Briise ouders: TV goed voor kinderen Het merendeel van de Britse ouders acht televisie goed voor hun kinde den. De verhouding tussen dégenen die van oordeel zijn dat T.V. het ge zinsleven beter zou zijn zonder T.V., is acht op één, blijkens 'n onderzoek dat de Britse commerciële televisie maatschappij onder 1.200 gezinnen heeft ingesteld. De ouders die T.V. slecht voor hun kinderen vinden, maken zich meer zorgen om de huns inziens ongun stige invloed op de gezondheid van de kinderen dan om de morele ge volgen van uitzendingen waarin ge welddaden voorkomen. Het merendeel van de ondervraag den acht het kijken naar televisie op voedend. Het verruimt de geest van de kinderen en het bevordert hun schoolprestaties, terwijl het ook hun gemeenschapszin zou ontwikkelen. 't Staat er goed voor, in Amsterdam Twee beelden van Amerikaans schoolleven. Boven: mej. Emily Penton staat les te geven in een leeg klasselokaal van de centrale middelbare school in Little Rock. Nu er drie scholen in Little Rock gesloten zijn, verzorgen enige commerciële T. V.-zenders het geven van lessen per televisie, zodat de leerlingen niet al te veel achter zullen raken op het leerprogramma. Op de onderste foto zien we blanke leerlingen van de middelbare school in Vanburen, die bij het hoofd naar binnen kijken tijdens de herinschrij ving van 14 negerleerlingen, die zich aanvankelijk onder de druk van hun blanke medestudenten hadden moeten terugtrekken, maar die nu toch toegelaten zullen worden. LITTLE ROCK In en bij Little Rock zijn gisteren vechtpartijen uitgebroken tussen jeugdige negers en blanken. Bij een gevecht in de buurt van een school voor blanken werden drie blanke jongens gewond. De politie tracht een gewapende neger op te sporen, die een blanke vrouw in haar woning zou hebben aangevallen. De Poolse communistische partij leider, Gomulka, heeft de katholieke Kerk van Polen ervan beschuldigd zowel openlijk als in het geheim te gen de regering te ageren. Maar in zijn toespraak tot onder wijsdeskundigen de partij voeg de Gomulka er aan toe dat de rege ring niet van plan is haar overeen komst van eind 1956 met de Kerk op te zeggen. De facultatieve catechesa tielessen op school zullen gehand haafd blijven. Destijds had een groot deel van de bevolking tegen de in stelling van deze facultatieve lessen geprotesteerd, aldus Gomulka. DE VISSERIJZONE VAN DE FAROER De politieke partijen van de Fa- roer hebben woensdag verklaard, dat zij een Brits compromisvoorstel voor de visserijgrens van de Faroer niet kunnen aanvaarden. De Faroer wil de grens tot twaalf mijl uitbreiden, doch naar verluidt hebberi de Britten tijdens onderhan delingen 'n zes-mij lszöne voorgesteld gecombineerd met een zóne van zes mijl, waarbinnen alleen met toestem ming van de autoriteiten van de Fa roer mag worden gevist. De politieke partijen van de Faroei houden aan de eis van twaalf mijl vast. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het koninklijk paar inspecteert begeleid door de commandant, luitenant ter zee le klasse jhr. A. W. van Holthe de voor het paleis op de Dam opgestelde erewacht. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). AFNEMENDE WIND Wisselend bewolkt met plaat selijk enkele buien. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag. Langs de kust tot krachtige en in het binnenland tot matig afnemende noordwestelijke wind. Afnemende wind Boven het noordelijke gedelte van de Atlantische Oceaan is de afgelo pen 24 uur de luchtdruk belangrijk gestegen. Daarmede samenhangend wijzigde zich ook de koers van een depressie bij Schotland, die aanvan kelijk oostwaarts maar vannacht zuid oostwaarts koerste in de richting van de Duitse Bocht. liet stormveld om de depressie nam bovendien weer toe. In verband daarmede wakkerde de wind vanmorgen langs onze kust tot storm aan uit het westen. Achter de depressie komt een noordwester- storm voor, die in de nacht geleide lijk weer afneemt. Met de noordwestelijke wind wordt onstabiele lucht aangevoerd waarin vooral boven zee buien tot ontwik keling komen, die een eind het land binnendreven. Met het verder weg trekken van de depressie neemt later ook de buiïgheid af. 26 Sept. v.m. 2.30; n.m 2.55. Hoogwaterstanden 26 Sept. zon op 06.31; onder 18.31; maan op 17.47; onder 04.58. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bewolkt 13 C. regen 15 zwaar bewolkt 14 N zwaar bew. 15 licht bewolkt 14 half bewolkt 18 regen 18 regen 21 half bewolkt 14 onbewolkt 21 geheel bewolkt 24 licht bewolkt 24 onbewolkt 24 zwaar bewolkt 16 zwaar bewolkt 13 zwaar bewolkt 16 zwaar bewolkt 18 zwaar bewolkt 22 licht bewolkt 22 licht bewolkt 18 mist 16 onbewolkt 29 onbewolkt 25 half bewolkt 32 licht bewolkt 29 mist 30 Korreltje Men moet in het donker lopen om de sterren te zien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1