Jeugdspaarwet door de Eerste Kamer aangenomen Roof-overvallers „Welkom thuis" Houtduiven niet meer vogelvrij Bij het lager onderwijs daling van leerlingental Dief vergaarde Horeca-goederen Kijkgeld op acht ton geschat WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 In de gisteren gehouden vergade- Kamer de regering gevraagd, of het ring van de Eerste Kamer is hetinderdaad juist is, dat de spaarban- wetsontwerp, houdende regelen ter bevordering van het sparen door jeugdige personen aangenomen. De leertijd voor toetreding tot de gepremiëerde jeugdspaarregeling, wel ke in deze jeugaspaarwet is vervat, zal zijn van 15 tot 20 jaar. Voor ex- militairen zal onder bepaalde om standigheden het begin van de deel neming nog worden opengesteld tot het bereiken van de 24-jarige leef tijd. De vaststelling van de duur der spaarperiode en van de daarmede sa menhangende bepalingen zal in een algemene maatregel van bestuur en voor zover nodig in uitvoeringsbe schikkingen geschieden. De periode, waarin gespaard moet worden om aanspraak te krijgen op de premie, welke tien procent zal bedragen, wordt op ten minste zes jaren gesteld. Deze periode kan met maximaal drie jaren worden ver lengd. Voor de inlagen, die in de spaarperiode moeten, resp. kunnen worden verricht om mede op grond hiervan recht op premie te krijgen, wordt een minimumbedrag van 30 en een maximumbedrag van 200 per jaar vastgesteld. Uitvoerende organen zullen zijn alle spaarinstellingen met inbe grip van de rijkspostspaarbank en de boerenleenbanken die door de mi nister van financiën worden aange wezen. Slechts wordt vereist, dat de spaarbank is ingeschreven in het re gister der kredietinstellingen, be doeld in artikel 2 van de wet toe zicht kredietwezen. De spaarpremie zal buiten de hef fing van de inkomstenbelasting wor den gelaten. Na de spaarperiode komt het gehele spaarbedrag met de pre mie ter beschikking van de spaarder. Hij kan echter ook tussentijds zijn gelden weer vrij opnemen, zij het, dat zijn recht op premie dan kan ver vallen. Eenmaal per jaar kan men geld opnemen. Meer opnemingen in één jaar doen de overeenkomst te niet gaan. Voor huwenden wordt een uitzon deringsregeling tot stand gebracht, waarbij de spaargelden mits de rekening drie jaren heeft uitgestaan met inbegrip van premie geheel of gedeeltelijk naar keuze van de deel nemer zullen mógen worden opge nomen. Verschillende sprekers hebben bij de behandeling gisteren in de Eerste VROUWENPAVILJOEN ST. JOANNES DE DEO GEOPEND In tegenwoordigheid van vele ge nodigden heeft de directeur-secreta ris van de vereniging van katholie ke ziekenhuizen, mgr. A. A. M. San ders, het nieuwe behandelingsge bouw en het vrouwenpaviljoen van het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem officieel in gebruik gesteld. In het behandelingsgebouw zijn ondergebracht rheuma-, röntgen- en operatieafdelingen en laboratoria; in het vrouwenpaviljoen kunnen 32 vrouwelijke patiënten opgenomen. Ook is vrouwelijk personeel aange steld, dat met de broeders de verple- gingsarbeid verricht. Voor 1961 hoopt men gereed te komen met de verdere uitbreidingen, o.a. met een verple gershuis en een zustershuis. ken een minimum van 5 inleggeld deeld. per keer hebben geëist. Is dat zo, dan zou dat aldus de heer Ruppert (AR) een goede uitvoering van de wet zeker belemmeren. In zijn antwoord betoogde staats secretaris Schmelzer, dat de spaarin stellingen nog geen beslissing hebben genomen. „Wij hebben", aldus de staatssecretaris, „meegewerkt aan een handleiding voor loketbeambten en wij hebben overleg gepleegd over de minimum-inleg. Uiteraard is een la gere inleg aantrekkelijk. Maar zij, die de minimum-inleg niet kunnen opbrengen zullen niet geweigerd worden. Men heeft de spaarinstelling in overweging gegeven, het mini- mum-inleggeld zo laag mogelijk te houden. In belastingverlaging ziet staats secretaris ten aanzien van de spaar zin geen heil. Want wie garandeert, dat een redelijk deel van het door belastingverlaging beschikbaar geko men inkomen inderdaad tot spaargeld bestemd zal worden? JEUGDSPAARWET OP 1 OKTOBER IN WERKING De Jeugdspaarwet zal op 1 oktober in werking treden. Er zal een bijzon dere reclamecampagne aan verbon den worden, o.a. in drieduizend bla den en tijdschriften en via de tele visie. Dit heeft minister Struycken gis teravond in de Eerste Kamer meege- Een zware brand, welke dinsdag heeft gewoed in het grondstoffen- magazijn van do n. v. Textielmaat- schappij „Haaksbergen" te Haaks bergen heeft een schade van een half miljoen gulden veroorzaakt. Een grote voorraad katoen en wol is in vlammen opgegaan. Het gebouw zelf is volkomen verwoest. De brand werd omstreeks vier uur ontdekt door personeelsleden, die onmiddel lijk de brandweer waarschuwden. Met man en macht werd ervoor gezorgd, dat een aangrenzend maga zijn, alsmede de nabijgelegen spin nerij werd behouden. Aan blussing van het magazijn, waarin zich wol en katoen bevond, viel evenwel niet te denken. De nablussingswerkzaamheden na men veel tijd in beslag. Het bedrijf was tegen brandschade verzekerd. Speelhol overrompeld Maandagavond om half tien heeft de politie een inval gedaan in een huis aan de Oranjestraat te Best, waarin een speelhol gevestigd was. Zes Brabanders, een Hagenaar en een Amsterdammer werden op heterdaad betrapt bij het spelen van roulette. Drie van hen werden opgesloten en wachten thans op transport naar Den Bosch, waar zij zich voor de Offi cier van Justitie moeten verant woorden. Speeltafel, fiches en geld werden in beslag genomen. De groot te van het in beslag genomen geld bedrag werd niet medegedeeld. De speelclub bestond vermoedelijk vier maanden. Er was verdenking gerezen tegen de 43-jarige monteur Van H., die vroeger herhaaldelijk in speelclubs in Baarle-Nassau te vinden was. Daar had hij de croupiers afkomstig uit Den Haag en Amster dam leren kennen alsook enkelen van de andere spelers. Men '-wam men in het huis van de monteur. Toen dit alles bekend was werden in samenwerking met de districts recherche van de Rijkspolitie in Eind hoven zeer zorgvuldige voorbereidin gen getroffen voor de inval. Twee re chercheurs in burger gingen het huis binnen en zagen het spel in volle gang. hebt er met één de smaak van te pakken! In de toasted Princeton komen de aromavolle Burley- tabakken geheel tot hun recht (Advertentie). Politie kooide een ekster In Apeldoorn is een man gearres teerd, die zulk 'n fanatiek „souvenir jager" bleek, dat men aan klepto- manie zou gaan denken, ware het niet, dat de man „op jacht" een zeer speciale voorkeur toonde voor hotels en café's. De arrestant was een 62-jarige win kelier uit Apeldoorn. Zijn „werkter- Prinses Liliane bezocht Congolezen In Tervueren heeft prinses Liliane van België een bezoek gebracht aan het centrum, waar de Congolese families, die naar België kwamen voor medewerking aan de Expo, een onderdak hebben gevonden. Deze foto laat zien hoe de prinses de hand drukte van de Congolese die de leiding heeft van de kinderbewaarplaats, terwijl de donkere kleuters rustig hun spel voortzetten» rein" beperkte zich niet tot de plaats van zijn inwoning: hij benadeelde de eigenaars van tientallen horeca bedrijven in Nederland en Duitsland en sloeg zijn buit in zijn winkel op, zonder er iets mee te doen. Toen de politie, na een tip, eens een kijkje ging nemen in de winkel van de ekster, trof zij naast de goederen die in de winkel verkocht werden een bonte verzameling aan van hotel- en café-serviesgoed, dat in drie jaar tijds door de winkelier bijeen was gebracht. Er lagen o.a.: 60 roomkannetjes, i koppen en schotels, 30 borden, 15 ijscups, 10 asbakken, 10 peper-en- zo utstelletj es, 3 dienbladen. f"1- len lepels en vorken, enige juskom- men en voorts een heie iuuok-vol tijdschriften, die een de leestafels hadden overladen. De winkelier, die enige jaren geleden reeds voorwaar delijk veroordeeld is wegens diefstal van snoepgoed, is gisteren voor de Officier van Justitie te Zutphen ge leid. De twee mannen, die zondagnacht een roofoverval hebben gepleegd op een alleenwonende landbouwer te Hoofddorp, zijn gisteren in de hal van het Centraal Station te Amsterdam tegen de lamp gelopen. De Hoofddorpse politie, die er in 0 jslaagd was, dat daders op het spoor te komen, stond samen met enkele leden van de Amsterdamse recher che het duo in de stationshal op te wachten. De arrestanten zijn beiden bekende figuren uit de Amsterdamse onderwereld. Zoals men weet drongen de man nen zondagnacht de slaapkamer van de landbouwer binnen en trachtten zij hem de sleutel van de brandkast te ontnemen. De poging mislukte, doordat de boer de alarmbel indruk te, waarna een van zijn knechts te hulp snelde. De overvallers waren daarna voortvluchtig. Teneinde de schade te beteugelen, die door de houtduiven aan de land bouw werd toegebracht, betaalden tot nu toe de provinciale voedselcommis- sarissen 75 cent voor de twaalf staart veren van een duif aan houders van een jachtacte en aan houders van een vergunning volgens de jachtwet. Ingaande 1 oktober wordt deze re geling ingetrokken en na drie ok De blauwe „ANWB-technotent" aan de Karei Doormanstraat te Rot terdam zal aanzienlijk vergroot wor den, aangezien het aantal auto's dat hier ter keuring word' aangeboden, sterk gestegen is. In de speciaal ge construeerde tent, die op 30 juni door de technodienst van de ANWB in af- Moedwillig het majem in Op het eerste gezicht lijkt het alsof de zoveelste auto na een verkeers ongeval uit het water wordt getakeld; in werkelijkheid is het echter een moedwillig te water gereden auto bij een demonstratie die gistermorgen in de Binckliorsthaven te Den Haag voor de A.N.W.B. en de K.N.A.C. gehou den werd. Doel van deze demonstratie was aan te tonen dat de nieuwe werkwijze om de auto weer geheel rijvaardig te maken en die gebruikt wordt door een bekende Haagse firma veel sneller gaat dan de tot dusver gebruikte methode. wachting van een permanent station in gebruik is genomen, worden nu sinds 6 weken de onderhoudskeurin- gen voor de Maasstad gehouden. Het aantal auto's is echter in de korte tijd zo gestegen, dat de ANWB een twee de keuringsploeg moest inschakelen, hetgeen ook betekent dat beschikt moet worden over dubbele keurings- apparatuur, zodat besloten is de tech- notent te vergroten. WATERFTTTER VERONGELUKT. Tussen Absdale en Drieschouwen, in Zeeuws-Vlaanderen is gisteren bij het legen van een transportleiding voor water een 45 jaar oude water- fitter, vader van zes kinderen, dode lijk verongelukt. De fitter stond in een kuil toen door onbekende oorzaak de aarde verschoof. Hij werd door een grote hoeveelheid aarde omver geworpen en sloeg met het hoofd tegen een buis. De man was op slag dood. ONDERWIJSBEGROTING Stijging verwacht bij u.l.o. en nijverheidsonderwijs De indiening van het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs kan bin nenkort worden tegemoet gezien. Mi nister Cals vertrouwt dat de achter stand die hier en daar mede als ge volg van de voorberieding van dit wetsontwerp in de werkzaamheden ten departemente is ontstaan, in korte tijd zal kunnen worden weggewerkt. Versterking van de personeelsbezet ting van het departement van O., K. en W. is hard nodig maar de perso neelsstop maakt die versterking voor het ogenblik nog niet mogelijk. Dank zij vergroting der bouwvolumen zal ir« grotere mate dan voorheen de zo noodzakelijke bouw van scholen ten behoeve van het voortgezet onder wijs kunnen plaatsvinden. De minis ter stelt zich voor tijdig een nota in zake bouwvolumen voor het onder wijs te doen uitgeven. Aldus minister Cals in de toelichting op de onder wijsbegroting. Minister Cals blijft de ontwikkeling van de behoefte aan onderwijzers nauwlettend volgen. Hij is voorne mens voor de mondelinge behande ling van dit begrotingshoofdstuk aan de Tweede Kamer de meest recente gegevens te dier zake te verschaffen Bij het gewoon lager onderwijs mag in 1959 een daling van het aantal leerlingen worden verwacht. Bij het buitengewoon en het uitgebreid lager onderwijs moet echter nog met een toeneming van leerlingen worden ge rekend. Een verbetering van de hui dige situatie zal in het komende jaar nog niet optreden doch over enkele jaren valt deze wel te verwachten. De minister hoopt dat de Staten- Generaal het wetsontwerp tot verla ging van de leerlingenschaal spoedig zullen aanvaarden. Het verheugt de minister dat het aantal kandidaten voor de examen van de ulo-akten blijft toenemen. Ook het aantal z._ C-cursussen, aan de kweekscholen tober kunnen de veren niet meer bij verbonden, vertoonde in het afgelo- de commissarisen worden ingeleverd.1 pen jaar een verheugende groei. Het ligt in het voornemen van de minister andermaal een verlenging van de regeling inzake het toekennen van fictieve diensttijd, welke geldt tot 2 oktober 1958, te bevorderen. De vraag of de verschillende tot opheffing van het lerarentekort geno men maatregelen ertoe zullen leiden dat dit tekort binnen afzienbare tijd tot meer aanvaardbare proporties zal kunnen zijn teruggebracht, is op dit ogenblik bezwaarlijk te beantwoor den. Behoedzaamheid Vooralsnog zal grote behoedzaam heid bij het stichten van nieuwe scholen en afdelingen moeten worden betracht en zal het te vieren beleid er op moeten zijn gericht de aantal len nieuwe leerlingen zoveel moge lijk in bestaande scholen en afdelin gen op te vangen. De minister meen de dan ook op de begroting niet meer dan ten hoogste 23 nieuwe scholen en afdelingen te moeten opnemen. Voor het komende begrotingsjaar moet een uitzonderlijk grote toene ming van de aantallen leerlingen voor het nijverheidsonderwijs wor den verwacht. De minister hoopt bin nenkort een nota betreffende sprei ding en omvang van en de behoefte aan hogere technische scholen aan de Staten-Generaal te doen toekomen Het ligt verder in het voornemen van minister Cals een „commissie oplei ding middelbare deskundigen voor kernenergie en kernfysica" in te stellen. Evenals vorig jaar heeft de minis ter ook bij de voorbereiding van de onderhavige begroting ernaar ge streefd reeds thans voor het hoger onderwijs al die maatregelen te ne- Genoeg voor eigen bedrijfje De Apeldooornse politie heeft de 62-jarige winkelier G. F. van D. aan gehouden wegens het plegen van een lange serie diefstallen. De man maakte er een gewoonte van uit ho tels, restaurants en dergelijke aller lei goederen mee te nemen. Zo trof de politie in de kamer achter zijn winkel o.a. een zestigtal roomkan netjes, circa tien asbakken, een der tigtal koppen en schotels, borden, juskommen, peper- en zoutstellen, lepels en vorken, tijdschriften en zelfs drie grote dienbladen aan. De diefstallen moeten zich over een periode van minstens drie jaren hebben uitgestrekt. Van D. beperkte zich niet alleen tot Apeldoornse za ken, doch sloeg ooi zijn slag in Am sterdam, Den Haag, Groningen en zelfs Duitsland. Hij had nog een voor waardelijke straf te goed van eerder gepleegde diefstallen. Financiering radio blijfi moeilijk Over de nieuwe omroepwet, waar de Nederlandse radiowereld nu al ja ren vergeefs op wacht vindt thans interdepartementaal overleg plaats, aldus minister Cals in zijn memorie van toelichting op de begroting van O. K. en W. voor 1959. Een ontwerp van de memorie van antwoord en van een nota van wijzigingen betreffende de omroepwet is ten departemente gereed gekomen. De financiering van de radio-omroep zal, aldus de minis ter, ook voor 1959 moeilijkheden met zich meebrengen. Inmiddels worden enige vereen voudigingen in de betaling van de luistergelden overwogen (betaling per giro) terwijl er ook plannen zijn om het luistergeld voor een tweede toestel in hetzelfde gezin te laten vervallen. Wat de TV betreft: de regering zal zo spoedig mogelijk een beslissing nemen omtrent verschillende pun ten die met de uitbouw van de tele visie samenhangen. Verder verwacht de minister dat er uit de opbrengst van de kijkgelden (waarschijnlijk 15 miljoen gulden netto) een bedrag van 800.000 gulden in de schatkist kan worden gestort, als een eerste terug betaling van de ruim 17 miljoen gul den die het rijk in de afgelopen ja ren aan de TV heeft voorgeschoten. Het vraagstuk van de commerciële televisie heeft de voortdurende aan dacht van de minister, maar het is hem niet mogelijk daarover op het ogenblik bepaalde mededelingen te doen. De commissie voor de mrlariabe- strijding van de wereldgezondheids organisatie, die te Lissabon de nieuw ste methoden, om malaria te bestrij den, heeft bestudeerd, heeft voor men die vooruit lopende op de door i speld dat deze ziekte na de komende de diverse commissies uit te brengen vijftien jaar niet meer in Europa of adviezen kunnen worden verwezen- op het Amerikaanse vasteland zal lijkt. 1 voorkomen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7