3)e C<2id6e6otvtcmt Bomaanslag op spits Eiffeltoren De gruwelijke ontdekking in de bossen nabij Algiers HET OOG Mechanisme bleef om zeven uur sfil staan Groeiende onrust in Frankrijk Butler antwoordt Sherman Adams Vergiftiging in België Toelating China niet op V.N.-agenda BI kl( d6 b G' 611 nümmer beslaat uit 10 pagina's van Quemoy Engeland en Makarios Russische Cerberus weer? WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14519 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 2.50 p kwart. van de naald Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p. nun. Telefoontjes f 1.50 Op de vierde verdieping van de Eiffeltoren is gisteren een tijdbom ge vonden met twee kilogram dynamiet. Het tijdmechanisme was op zeven uur gesteld, maar het ontstekingsapparaat heeft niet gewerkt. De politie ver moedt, dat de aanslag gericht was op de televisiezender boven in de toren. Men heeft dan ook besloten met ingang van dinsdag geen bezoekers meer toe te laten tot de bovenver diepingen. Op het ogenblik dat de bom werd 'gevonden, bevonden zich een 300 'mensen op de toren. Men neemt aan, dat de bom is ge- plèatst door een van de eerste bezoe kers aan deze Parijse bezienswaardig heid. De bom lag in het toilet van de bovenste verdieping. Een vrouwe lijke toerist ontdekte hem. Het uur werk was op zeven uur stil blijven staan. Als de^helse machine ontploft was zou de spits van de Eiffeltoren waarschijnlijk naar beneden geko- „Politieke schadepost" De voorzitter van het bestuur van de Amerikaanse democratische par tij, Paul Butler, heeft voor de radio en televisie gereageerd op Sherman Adams bekendmaking, dat hij ontslag had genomen als assistent van Eisen hower. Butler verklaarde dat Adams ont slag had genomen, omdat leden van diens eigen partij (de Republikeinse) hem beschouwden als een politieke schadepost. Maar omdat hij deze leden niet kon aanvallen, heeft Adams in zijn rede. waarin hij zijn ontslag bekend maak te, verklaard dat h-, het doelwit is geweest van een lastercampagne van de democraten, zo zei Butler. Adams heeft de beschuldigingen inzake zijn betrekkingen met de mil jonair Goldfine. besproken noch be twist, aldus Butler, die va mening was dat de kern van deze „tragedie" lag in het feit dat Adams niet heeft geleefd overeenkomstig de gedrags regels die hijzelf had voorgeschre ven voor alle ambtenaren. De grootste tragedie bij dit alles is misschien wel dat Adams geen ont slag heeft genomen op grond van een „hard maar eerlijk vonnis" van pre sident Eisenhower, maar zich heeft teruggetrokken op grond van een politiek besluit, zo besloot Butler zijn toespraak. De televisiemedewerker van de New York Times kantte zich dins tegen het verzoek van het Witte Huis voor onbepaalde zendtijd in radio en televisie ten behoeve van Adams. Dergelijke faciliteiten moet de re gering niet voor haar huishoudelijke aangelegenheden vragen, aldus de New York Times. men zijn. In andere gebouwen van Parijs heeft de politie nog 17 tijd bommen ontdekt. Met het naderen van het referen dum neemt de activiteit van de Alge rijnen in Frankrijk toe. Voor de Simca-autofabrieken in een Parijse voorstad, een bolwerk van anti-communistische vakbonden, is het dinsdag tot gevechten geko men tussen arbeiders en betogers, die o.a. leuzen roepen als „het fascisme krijgt geen kans" en „niet voor de Gaulle". Vijf mensen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Drie van hen hadden kogelwonden. Het bezoeken van Algerijnen in Franse gevangenissen is dinsdag om veiligheidsredenen verboden. Om de zelfde redenen zullen de Algerijnse gevangenen tot nader order niet meer als zij ondervraagd moeten worden, van de gevangenissen naar het Paleis van Justitie in Parijs worden overge bracht. Bij een vuurgevecht tussen politie en Algerijnse terroristen in de Parij se voorstad Boulogne zijn dinsdag nacht drie Algerijnen om het leven gekomen. Een politieman werd ge wond. De Algerijnen openden met ma chinepistolen het vuur op een pa trouillerende politiewagen. De inzit tende politiemannen beantwoordden het vuur en doodden twee Algerij- Massagraf van rebellenstrijders Gisteren zijn te Algiers meer bij- zonderheden bekend geworden over de gemelde ontdekking van een mas sagraf in het afgelegen bos van Af- kadoe, dat nabij de rivier de Soeman, in de bergen van Kabylie, ten oosten van Algiers, is aan aangetroffen. Het blijkt thans, dat de Fransen werden gewaarschuwd door 'n voor malige secretaris van de rebellen- „kolonel" Mohammed Amiroesj die vreesde dat het zijn beurt was om door de doders van Amiroesj te wor den afgeslacht. Hij meldde zich bij officieren van de Franse post te Tizioezoe, ongeveer tachtig kilometer ten oosten van Al- gier, en zei: „ik roep uw hulp in te gen de doders van Amiroesj. Ze ver denken mij nu ook en ik wil niet, zo als de anderen, worden afgeslacht". De gevluchte secretaris deelde de Franse officieren mede dat Amiroesj in juni jl een „zuivering" onder zijn ondergeschikten had gelast, die tot nu toe aan ruim zevenhonderd van zijn mannen het leven had gekost. „Ik was er bij, die nacht, dat een „krijgsraad", onder voorzitterschap van Amiroesj, meer dan tachtig strij ders liet doden", aldus de gevluchte secretaris. Hierop trokken vierduizend man Franse troepen het door de vluchte ling aangewezen gebied binnen. Na enige schermutselingen met de op standelingen werd de ontdekking ge daan, die ie gruwzame bevestiging vormde van de mededelingen van de gevluchte secretaris: een waar kne kelhuis, dat zich over bijna een kilo meter uitstrekte en de resten bevat ten van hierhonderd deerlijk ver minkte en verbrande lijken. Een soldaat verklaarde later: „het was een gruwelijk gezicht. De lijken waren slechts gedeeltelijk begraven geweest en zij waren 's nachts door jakhalzen weer opgedolven. De dode lichamen waren verminkt. Van de meeste was de keel doorge sneden, doch er waren er ook, die met kogels waren doorzeefd. Som migen waren verbrand". Van Franse militaire zijde is mede gedeeld dat de omgeving van het hoofdkwartier van Amiroesj, dat hier was gevestigd, was bezaaid met mar telwerktuigen. In de ruggen van een aantal slacht offers was met een mes het kruis van Lotharingen, het zinnebeeld van De Gaulle's „vrije Fransen" in de twee de wereldoorlog, gegrift. nen. De derde Algerijn werd later neergeschoten. Een groep Algerijnse verzetslieden heeft maandagavond een opslagplaats van het Franse leger in een voorstad van Marseille aangevallen met drie handgranaten en machinepistoolvuur, aldus heeft de politie dinsdag te Pa rijs meegedeeld. In Parijs worden regeringsgebou wen en politiebureaus voorzien van betonnen platen om ze tegen aansla gen te beschermen. Zeven doden In België hebben zich ernstige ge vallen van vergiftiging door methyl alcohol (of houtgeest of houtalcohol, dat ondermeer wordt gebruikt voor het bereiden van kleurstoffen en het ondrinkbaar maken van spiritus) voorgedaan, die tot nu toe aan zeven personen het leven hebben gekost, terwijl meei dan 20 personen na het gebruik van deze alcohol ziek zijn geworden. De doden zijn drie Noorse zeelie den, drie inwoners van Antwerpen, en een 38-jarige Belgische. De politie laat op gezette tijdstippen de bevol king via de radio waarschuwen geen alcoholische dranken te gebruiken, waarvan de herkomst twijfelachtig is. De politie is erin geslaagd een hoe veelheid van honderden liters hout geest, die in clandestiene distilleer derijen was gemaakt, te achterhalen. Een taalftal personen is gearresteerd. Bij een van hen, een grossier, zijn een clandestiene distilleerderij en grote hoeveelheden houtalcohol aan getroffen. Hij gebruikte de houtgeest voor het maken van genever en li keuren, die vervolgens onder de naam van bekende merken in de handel werden gebracht. 2019 (Advertentie). De algemene vergadering der V. N. heeft een motie van India, om de kwestie van het toelaten van com munistisch China tot de volkerenor ganisatie op de agenda te plaatsen, met 40 tegen 29 stemmen verwor pen. Twaalf afgevaardigden onthiel den zich van stemming. BRANDSTICHTING IN BEIROET. Gisteren zijn in de omgeving van Beiroet een textielfabriek en een vuurwerkfabriek in brand gestoken. De onbekende daders wisten te ont komen. Sherman Adams „slachtoffer van de laster" Sherman Adams heeft in een toespraak voor de Amerikaanse radio en televisie medegedeeld, dat hij is afge treden als naaste medewerker van president Eisenho wer. Deze foto laat zien hoe president Eisenhower (links) Adams te Newport op Rhode Island naar zijn vliegtuig vergezelde na een bespreking welke zij daar hadden gehouden, kort voordat Adams zijn toespraak hield. Tele-foto. De sterke arm te Parijs versterkt Op de plaatsen in Parijs, waar politiemannen de wacht moeten houden zijn in verband met de voortdurende aanvallen van Algerijnen, waarbij reeds vele politiemannen werden gedood of gewond, betonnen schermen geplaatst, waarachter de posten zich in geval van gevaar kunnen verschui len. De foto toont een Parijse politieman achter zijn beschutting bij het politie-bureau aan de Place Saint Sulpice. In officiële kringen te Londen heeft men zich dinsdag niet willen uitlaten over de mededeling van de Vice-Voorzitter van de Britse socialis tische partij mevrouw Castle, volgens welke aartsbisschop Makarios haar had gezegd, dat hij bereid is onafhan kelijkheid van Cyprus te aanvaarden zonder banden met Griekenland of Turkije. Het plan van Makarios zou onaf hankelijkheid behelzen, gegarandeerd door de Ver. Naties, eventueel binnen het Britse gemenebest en met uit sluiting van „Enosis" (aansluiting bij Griekenland) en deling in een Turks en Grieks deel. In officieuze Britse kringen is de suggestie van Makarios voor Groot- Brittanië en nog te meer voor Turkije onaanvaardbaar genoemd. Mevrouw Barbara Castle, het socia listische lagerhuislid en vice-voorzit- ter van de Labourpartij, heeft haar recente bezoeken aan Griekenland, Turkije en Cyprus gebracht als par ticulier en niet als vertegenwoordiger van de Labourpartij. Dit heeft de leider dezer partij, Hugh Gaitskell, dinsdagavond na af loop van besprekingen met andere labourleiders en mevrouw Castle in een verklaring voor de pers bekend gemaakt. Politieke kringen zien in deze verklaring een bewijs dat de labourpartij zich niet achter de ver klaringen van mevrouw Castle plaatst. Zoals bekend had zij tegenover de pers gezegd dat de Britse autoritei ten op Cyprus de Britse troepen toe stonden zeer krachtig op te treden bij het doorzoeken van dorpen waar zich incidenten hadden voorgedaan. Volgens een bericht in de Moskouse pers zijn Russiche geleerden er in geslaagd, de kop van een jachthond over te planten op de hals van een hond van een ander ras, die hier door de beschikking heeft over twee koppen. De toestand van het proef dier is „tamelijk goed". Volgens het blad neemt de hond via de twee kop pen voedsel tot zich. De operatie was geschied in tegen woordigheid van een Columbiaanse neuroloog en een Noorse chirurg. De opperbevelhebber van de Ame rikaanse strijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, Admiraal Feit, heeft gisteren tweemaal een onder houd gehad met president Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch China. Volgens Chinese ambtenaren is ge sproken over net breken van de blok kade van Quemoy en over oefening van Chinese nationalisten met de nieuwste Amerikaanse wapens, waar onder straaljagers van het type F-100 Super Sabre Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken te i'aipeh zei, dat zijn regering zich krachtig zal verzetten tegen uitbreiding van de onderhandelingen te Warschau tot een „internationale bijeenkomst op hoog niveau". De toestand is, dat de nationalistische regering geen conces sies behoeft te doen, aldus de woord voerder. ZES DODEN BIJ SPOORWEG ONGELUK IN DE EIFEL. Een spoorwegongeluk bij Urft in de Eifel op het traject KeulenTrier heeft hedenmorgen zes doden ge- eist, aldus de eerste berichten. Er is één zwaar gewonde. Een Dersonentrein reed in op een locomotief. De eerste twee wagens van de trein schoven in elkaar. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te kwart over elf. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Iets lagere temperaturen. Matige tot krach tige en langs de kust af en toe harde westelijke wind. Wisselend bewolkt Een depressie, die gisteren ten westen van Ierland was gelegen trok al uitdiepend naar het zeege bied ten westen van Schotiland en vandaag koerst de storing nu lang zaam in de richting van het noorden van de Noordzee. Met harde tot stormachtige zuid westelijke winden werd een hoe veelheid vochtige oceaanlucht via Zuid-Engeland naar onze streken gevoerd. Het doordringen van deze vochtige lucht ging gepaard met overvloedige regenval. Vele stations in ons land tapten de afgelopen nacht 20 tot 25 mm regen af. Ook morgen zal het depressiesys teem het weer in ons land bepalen. Met westelijke winden wordt echter iets koudere lucht naar ons land ge voerd waarin opklaringen maar ook enkele buien zullen voorkomen. De buiïgheid in het noorden van het land zal groter zijn dan in de zuide lijke provincies. Hoogwaterstanden 25 Sept. v.m. 1.45; n.m. 2.15. Het weer in Europa HELSINKI regen 13 C. STOCKHOLM mist 15 OSLO geh. bew. KOPENHAGEN zwaar bew. 16 ABERDEEN niet ontvangen LONDEN Jicht bew. 18 AMSTERDAM regen BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMISCH P ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. motregen regen mist licht bew. onbew. geh. bew. regen geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. regenbui half bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. licht bew. onbew. onbew. mist Korreltje Een collega is iemand, op wie men een beroep doet om hem de schuld in de schoenen te schuiven van door U zelf begane vergissingen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1