Onverlaat heeft bekend, de jongen te hebben gewurgd P.v.d.A. raadslid bedankte toch Politieman, die door chef verzuim beging, geschorst Minister had geen „zilver-geld" Wijziging leerplan Gymnasium en HBS De maden-plaag bereikte Utrechts raad ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Vermiste Wim de la Parra is dood Zoals wij gisteren in een gedeelte van onze edities meldden, heeft de po litie de hand gelegd op de moordenaar van de negen-jarige Wim de la Par ra uit Utrecht, die sinds 22 juni 1957 spoorloos was verdwenen. Donderdag j.l., nu zes weken nadat hij op grond van diefstal militaire kledingstukken „bij toeval" in handen van de recherche kwam, heeft een 28-jarige arbeider uit Utrecht bekend, de moordenaar te zijn. Hij heeft op de plaats van zijn misdaad verteld, hoe hij de jongen gedood heeft. Deze bekentenis heeft een eind gemaakt aan de smartelijke onzekerheid van de ouders, van de jongen, die aannamen, dat hun kund door wraakgie- rigen was ontvoerd, „waarschijnlijk naar het buitenland". Ceintuur leidde naar de boeien De politie geloofde niet aan soort- tragisch, toch zeer. „normaal" ver halen. Zij hield het op een, hoewel trogisch, toch zeer „normaal" ver- drinkingsgeval. Wim de la Parra woonde in de Dickensstraat in de wijk „Oog in Al", dicht bij het Am sterdam-Rijnkanaal. Een speurhond bracht de politiemannen zelfs naar de kant van het water.. Spoorloos. In de middag van zaterdag, 22 juli 1957 liep Wim de straat uit op weg naar de Filmac, de Utrechtse „Cine ac" op het Vreeburg. De jongen stap te in de Racinelaan in de bus en een buurmeisje zag hem bij een van de haltes vlak bij het Vreeburg uitstap pen. Vanaf dat ogenblik ontbrak elk spoor. Er is in ruim een jaar tijd veel werk gemaakt van de verdwijning, die de rechercheur, belast met deze affaire, niet met rust liet. Recher cheur H. J. Tersteeg reisde er zelfs een keer voor naar Dusseldorp in Duitsland om er een tip te gaan „na trekken" over gevonden kinderkle ding. Alles leek vergeefs. De zaak scheen dood. Totdat op 30 juli j.l. een wandelaar, die langs een rijwielpad in de bossen van het doodstille landgoed „Bornia" te Zusterlitz naar paddestoelen zocht, onder een dunne laag mos het stoffe lijk overschot van een kind aantrof. Onmiddellijk herinneren politie en justitie zich de verdwijning. De va der evenwel meent, dat het haar en het gebit, niet die van zijn zoontje zouden zijn. Bij de plaats van de vondst vindt een rechercheur bovendien de_ half vergane ceintuur van een regenjas. Stom toeval. Op 28 juli, dus twee dagen, voordat de wandelaar in Austerlitz zijn ma cabere ontdekking doet, krijgt inspec teur Tersteeg een jongeman voor zich, die betrapt is op diefstal van mi litaire kleding en een korte pioniers- schop. De schop, die hij bij het kam peren placht te gebruiken, was weg, zo verklaarde de verdachte op een vraag van de rechercheur. Wanneer men uit routine de ante cedenten van de verdachte nagaat, blijkt, dat hij in dienst van Sociale Zaken trappenhuizen placht schoon te maken in de wijk Oog in Al. Re chercheur Tersteeg gaat met de cein tuur naar de voorman van de arres tant met de vraag of die wellicht een regenjas heeft, van dezelfde stof en kleur als de ceintuur. „Ja, luidt het antwoord: Hij heeft die gekregen van een dame in Oog en Al". De verdachte komt steeds in een slechter daglicht te staan. Het komt uit, dat hij ook een zedendelict op zijn geweten heeft, in een kamp nabij Doorn. De jongeman krijgt een oproep om zich bij de politie te melden maar hij weigert te komen. Dan volgt de arres- statie. Bij een huiszoeking wordt ook de bewuste regenjas gevonden. VEROORDEELD WEGENS DOOD SLAG OP ZIJN DRIE KINDEREN Tien jaar gevangenisstraf met af trek van de bijna acht maanden pre ventieve hechtenis wegens doodslag luidde het vonnis, dat de rechtbank te Amsterdam vanochtend heeft ge veld over de 30-jarige glazenwasser M. A. uit Amsterdam. Deze was er van beschuldigd in de nacht van don derdag 23 januari op vrijdag 24 jan j.l. in zijn woning aan de Kattenbur- gertussenstraat de gaskraan te heb ben opengedraaid, waardoor binnen enkele uren tijds zijn drie kinderen om het leven kwamen. De jas wordt herkend door de vroe gere eigenaresse. De recherche vindt twee nauwkeu rig bijgehouden dagboeken in agen da's van 1957. Daaruit blijken de vel letjes met de datum van het verdwij nen van Wim de la Parra te zijn weg gescheurd. Het verhaal. De verdachte ontkende iets met de moord te maken te hebben. Hij bleef ontkennen, totdat hij werd gecon fronteerd met de plek van de mis daad. Verdachte zag Wim de la Parra te rugkomen uit de hal van Filmac. De jongen herkende hem en hij vroeg het kind of het niet een ritje met hem wilde maken op de bromfiets. De jongen had geen zin maar hij liet zich overreden. Ze reden wat door de uitgestrekte bossen van Zeist en Austerlitz. Het kind werd bang in de stilte. Het wilde naar huis en begon te huilen. Het huilde steeds harder en in een plotselinge paniek had ver dachte het knaapje het zwijgen wil len opleggen. Hij had hem bij de keel gegrepen en gewurgd. Het lijkje gooi de hij zolang in een kuil. De volgende dag was de onverlaat teruggekomen. Hij had de kleding van het lijkje verwijderd en het be graven. De kledingstukken stopte hij op enige afstand in het bos. De verdachte, die beschreven wordt als een debiele maar sluwe jongeman is reeds ter beschikking gesteld. Hij wordt thans ter observatie opgeno men in de psychiatrische kliniek van dr. Baan in Utrecht. (Advertentie) Zoals wij in onze vorige oplage reeds vermeldden, is de ex-wethouder voor de P.v.d.A. te Odoorn, de heer J. Hoving wegens „onregelmatighe den" bij de wethoudersverkiezingen aangezegd, als gemeenteraadslid te bedanken of geroyeerd te worden als lid van de P.v.d.A. De heer Hoving, die op een WD- raadslid gestemd had omdat hij de P.v.d.A.-candidaat niet als de juiste persoon kon zien, heeft nu bedankt als lid van de Odoornse gemeenteraad. Hij is 24 jaar raadslid geweest, waar van de laatste periode als wethouder. Tandverzorgsters voor schooljeugd Omdat de belangstelling van de tandartsen over het algemeen onvol doende moet worden geacht waar het de schoolhandverzorging betreft, moet voor de gebitsverzorging van andere krachten worden gebruik gemaakt. In een nota aan de Tweede Kamer heeft minister Suurhoff thans mee gedeeld te willen komen tot het aan stellen van tandverzorgsters voor de jeugd van 6 tot 13 jaar onder verant woordelijkheid van tandartsen. Deze jeugdtandverzorgsters zullen aan be paalde eisen moeten voldoen. In Nieuw Zeeland heeft een dergelijk in stituut van tandverzorgsters goede re sultaten afgeworpen. NA ONTSNAPPING VAN GEVANGENE: COLLEGA'S BLIJVEN ZWIJGEN Dinsdag jJ. ontsnapte uit het ge bouw van de rechtbank aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag een 27- jarige gedetineerde, lid van de „Boek horststraatbende", even nadat de rech ter hem had veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf. Bij gelegenheid van het feit dat vandaag, vijfentwintig jaar geleden uit een splitsing van het toenmalige ministerie van Arbeid, Handel en Nij verheid de departementen van Econo mische- en Sociale Zaken ontstonden, zou er hedenmorgen in de Ridderzaal op het Binnenhof in Den Haag een kleine herdenkingsplechtigheid plaats vinden. De organisatoren hadden plannen gem la a kt voor een intern „zilveren feest" gedurende bureau tijd, waarop o.a. minister J. G. Suur hoff zou spreken. Dezer dagen even wel ontvingen de organisatoren van het feest van de minister de medede ling, dat hij onder de gegeven om standigheden de kosten voor de vie ring en het verlies aan arbeidsuren op zaterdagmorgen niet verantwoord achtte. Ook de voorbereidingen voor de viering op het departement van Eco nomische Zaken zijn vastgelopen. Als er nog iets te vieren is dan niu maar in stilte. Voefbal of slavenhandel De „manager" van Manchester United, Matt Busby, lacht breeduit naar de fotograaf tijdens de ondertekening van het contract, waarmede hij rechtsbinnen Albert Quixall aan United heeft verbonden. De 24-jarige speler komt van Sheffield Wednesday en is voor een recordbedrag door United overgenomen. Een van de vier wachtmeesters, van de rijkspolitie, die belast waren met de bewaking van de ontsnapte, is nu op zeer vage aanwijzingen door de districtscommandant uit de dienst ontslagen. De man zou verzuimd heb ben, de wacht te betrekken voor het toilet, waarheen de bewaker was gegaan. Pijnlijk is evenwel, dat de schor sing van de wachtmeester geheel heeft plaatsgevonden op de hoogst vage yerlaringen van de gedetineer den, die met de ontvluchte in de cel hadden zitten wachten. Niemand van hen kan een signale ment geven van de wachtmeester, die de voortvluchtige naar het toilet had laten gaan. De vier betrokken wacht meesters blijven als gezworen colle ga's zwijgen. Ze geven niet toe, dat één van hen de deur geopend heeft: ze hadden alle vier een sleutel. De schorsing van een van de vier mannen wil helemaal niet zeggen, dat hij het is, die een verzuim beging. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een van zijn collega's de fout heeft gemaakt. Maar daarover kan alleen de ontsnapte Van R. opheldering ge ven. Hij is de enige, die kan voorko men dat straks de verkeerde politie man de dupe wordt van de schor sing. VERKOOPSTER „INDE" f 5000 TEN EIGEN BATE En kocht dure uitzet Toen een 18-jarig verkoopstertje zich het vorig jaar Kerstmis had ver loofd had zij gemeend op een snelle en voordelige wijze aan uitibreiding van haar uitzet te moeten komen. Zij had hier voor een tamelijk gemakke lijke bron gevonden. In het waren huis waar zij werkte bediende zij ook de kassa. Als een klant betaalde sloeg zij een lager bedrag op de kassa aan dan zij in werkelijkheid ontving. Om dat de kassa wel de bedragen optelde maar geen kassabons afgafkon de klant nooit controleren of het be taalde bedrag ook wel in de kassa verdween. Bij de inventaris is vast komen te staan, dat deze malversaties dikwijls moesten zijn gepleegd. Op kantoor ge roepen ontkende de verkoopster aan vankelijk, maar niet lang daarna kwam de bekentenis. In totaal (heeft zij het warenhuis in 8 maanden tijd voor ongeveer 5000 gulden benadeeld, voor welk geld zij met haar ver loofde uitging en haar uitzet aanvulde o.a. met zeer prijzige "lakens. De vol gende week wordt zij voor de offi cier van justitie geleid. „Namens het N.V.V. kan ik verkla ren, dat de regering voor de door haar noodzakelijk geachte maatregelen zoals omschreven in de adviesaan vrage aan de S.E.R. op onze me dewerking niet behoeft te rekenen". Dit heeft de voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Wingerden gisteren in een toespraak voor de V.A.R.A.-microfoon bekendgemaakt. PTT gaat moderner gelukwensen De PTT gaat per 1 november a.s. de ter verzending aangeboden geluks telegrammen op volkomen nieuwe formulieren gestoken in vensterom slagen by de gelukgewensten afleve ren. Men vindt de thans nog gebruik te formulieren uit de tijd waardoor men de nieuwe vorm dus aangepast heeft aan meer modernere felicitatie begrippen. De tarieven blijven ge handhaafd op het oude peil, zodat het extra recht van 50 cent blijft ge- herven worden. JONGEN IN HET SPAARNE VERDRONKEN In de afgelopen nacht omstreeks twee uur is uit het Spaarne te Haar lem het lichaam opgehaald van de 10-jarige Jacob Witteman uit de Co- lensostraat. Gisteravond om zes uur was de jongen naar het Spaarne ge gaan om te vissen. Aangenomen wordt dat hij toen is gaan spelen aan boord van een jachtje. Vermoedelijk is hij daarbij in het water gevallen, want later is zijn lijk by dit bootje gevonden. In Staatsblad nr 431 is gepubliceerd het koninklijk besluit tot wijziging van de algemene leerplannen voor de openbare gymnasia en de openbare hogere burgerscholen A en B. In verband met de toenemende be tekenis, die de wiskunde voor de maatschappij heeft gekregen, is het noodzakelijk gebleken de leerstof voor dit vak aan de hogere burger scholen en de gymnasia te herzien. In de thans gewijzigde leerplannen is gelijkheid gebracht in de leerstof voor de laagste vier leerjaren van de gymnasia en de laagste drie leerjaren van de hogere burgerschool. Tevens is, o.a. door een duidelijke omschrij ving, naar een beperking van de leer stof gestreefd. Ook in de leerstof van de hoogste twee leerjaren van het gymnasium b en de hogere burger school B is geiykheid gebracht, waar door de combinatie van wiskundeles sen in zodanige klassen van lycea die ook thans wel plaats vindt en in verband waarmee in de eindexamen regeling voor de gymnasia een voor ziening is getroffen geen bezwaren meer behoeft op te leveren. Voor het vijfde en zesde leerjaar van het gymnasium A is voorts de mogelijkheid gegeven in plaats van een deel van de traditionele leerstof onderwerpen te kiezen, die tot dus verre niet op het programma voor die school voorkwamen en waardoor, naar mag worden verwacht, de be langstelling voor het wiskundeonder- wys in die leerjaren zal worden ver hoogd. Voor de laagste vier leerjaren van het gymnasium en de laagste drie leerjaren van de hogere burgerschool is het gewijzigde programma met in gang van 1 september 1958 ingevoerd. Voor de volgende klassen zal de in voering geleidelyk plaatsvinden. Psychologisch rapport" voor Schneider? Geen nieuwe perspectieven De madenplaag, die enige tijd ge leden de buurt „rond de benenkluif" te Utrecht heeft geteisterd, is gister middag het onderwerp van gesprek geweest in de gemeenteraad van de Domstad. De voornaamste van de factoren, waardoor de „beenderzwartfabriek" nog niet verdwenen is ,is wel het touwtrekken tussen de fabriekseige naren en het college van b. en w. over het bedrag van de onteigenings- schade. Men weet namelijk niet, hoeveel het rijk zal by betalen in de onteige- Huisvaders spelen op Biggin Hill Technici van de Britse luchtmacht hebben op de basis te Biggin Hill uit aivalmaterialen een raket gebouwd, die een belangrijke rol zal vervullen tijdens een demonstratie die vandaag op de basis zou worden gegeven. Er wordt een aanval van parachutisten op een raketbasis geënsceneerd; het hoogtepunt van de overval is de lancering van deze raket, die met behulp van een schietstoelmechanisme een dikke twintig meter de lucht in wordt geschoten. Rookwolken en vlammen zullen dan voor het „echte" effect zorgen. Dit is „chef psycholoog" Robert Schneider tijdens de zitting van het gerechtshof, waar hij zich zal moeten verantwoorden voor het vervalsen van documenten en het onwettig gebruik van academische titels. Schneider is erin geslaagd zich „op te werken" tot hoofd van de psychologische dienst van het Westduitse leger, die zich o.a. bemoeit met de keuring van de soldaten voor het leger. Ongeveer 150 personen onder wie professoren en hoge officieren zullen in de loop van de zitting getuigen. ningskosten. Eigenlijk weet niemand nog iets zeker over de onteigening en de verhuizing naar Linschoten, onder de rook van Utrecht, waar een fa brieksterrein beschikbaar is. Het eni ge wat gisteren vast bleek te staan als een paal boven water, is, dat het col lege over het algemeen het redelyk mogelijke doet om de geplaagde bur gers te beschermen. Enkele raadsleden die waar schijnlijk kool en geit wilden sparen vroegen tijdens de debatten, of het niet mogelijk zou zijn om door een verhuizing binnen de wallen, de beenderzwartfabriek voor de stad te sparen. Zij wilden dan het gebouw plaatsen buiten de bewoonde centra en voorzien van de nieuwste snufjes, waardoor zowel stank als maden ver delgd worden. B. en W., die zeiden, wél vertrou wen te hebben in de moderne tech niek, voelden niet veel voor een ver huizing binnen de stad omdat die te duur zou worden. Utrecht heeft als elke grote stad alleen dure grond: aanzienlijk duurde dan de gemeente Linschoten. Alle leed zou in lVa jaar geleden kunnen zijn, als Linschoten bereid zou zijn, de industrie op te nemen en de eigenaar accoord ging met de ont- eigeningsschade. De toestand moet dus voorlopig bij het oude blyven, zij het dan met dit verschil, dat de beenderkluif zo zal worden opgeslagen, dat ze gemakke lijk bereikbaar is voor de insecten bestrijders, die de maden voortdu rend met andere insecticiden te lijf moeten gaan. De insecten worden na melijk op den duur resident tegen de bestrijdingsmiddelen. De directie van het bedrijf heeft nu afgesproken, zich te blijven verstaan met de inspectie van de Volksgezondheid om op de hoogte te blijven van de meest af doende insecticiden. GEEN AUDIëNTIE BISDOM ROTTERDAM. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 24 septem ber in verband met zijn vormreis geen audiëntie verlenen. NEDERLANDER TE CORSICA VERDRONKEN Een Frans marine vliegtuig heeft gistermorgen het stoffelijk overschot van de Nederlander H. Vroom uit 's-Gravenhage geborgen voor de kust van Corsica. De heer Vroom was don derdag op diepzeejaoht gegaan en werd sindsdien vermist. Gebleken is dat 'hij is verdronken. De heer Vroom was directeur van een Nederlands bungalowpark te Cal- vi op Corsica. De stoffelijke resten zyn naar Calvi overgebracht. CONCURRENTIE VOOR LEIDEN Op het laboratoruim van de na tuurkundige faculteit van de He breeuwse universiteit te Jeruzalem is men er in geslaagd bijna het absolute nulpunt 273 graden Celsius onder nul te bereiken. Het exoeriment von^ plaats toen er een hittegolf in Israël heerste.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6