S>e £öid<se(3ou/fca/nt Nieuwe (laatste) maatregelen tegen Nederlandse bedrijven in Indonesië China en Sowjei-Unie laten zich niet bang maken nauwer Geen vergunningen meer voor export en handelsverkeer koop BS a.u.b. géén vóér 1 oktober Nieuwgevormde Vrije Algerijnse Regering „in oorlog" met Frankrijk Toelating China niet op agenda KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. 10.59 p.w, f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14516 De strop wordt in Indonesië Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Het Indonesische ministerie van Handel heeft zaterdag bekend gemaakt, dat de vergunning voor Nederlandse handelsondernemingen, die als gevolg van de anti-Nederlandse campagne onder regeringstoezicht zijn gesteld, om export- en interinsulaire handel te drijven, is ingetrokken. Alle zakelijke transacties van de betrokken handelsfirma's, hetzij in het locale, hetzij in het interinsulaire handelsverkeer, alsmede op het gebied van de in- en uitvoerhandel, moeten voortaan worden afgesloten in naam van de „Badan Urusan Dagang" (B.U.D.), de regeringsinstantie die belast is met het beheer over de overgenomen Nederlandse handelsinstellingen. BUD neemt beheer over De nieuwe maatregel treedt op 1 oktober in werking. De vertegen woordigers van de B.U.D., die aan de onder regeringstoezicht gestelde Nederlandse bedrijven zijn toege voegd, alsmede de inspecteurs voor de binnenlandse handel in de buiten gewesten zijn thans gemachtigd alle voor het aangaan van zakelijke trans acties door de betrokken bedrijven benodigde documenten te onder tekenen. Vergunningen vervallen. De B.U.D. maakte vanmorgen be kend, dat als gevolg van het besluit van'de minister van handel alle aan Nederlandse firma's uitgegeven ver gunningen voor export- en inter insulaire handel automatisch zijn ver vallen. De door de maatregel getrof fen bedrijven zijn blijkens een op gave van de B.U.D.: n. v. Maintz Pro ducten handel; n. v. Internationale Crediet- en Handels ver. „Rotterdam"; n. v. Borsumij; n. v. Jacobson van den Berg en Co.; n. v. Handelsmij. v. h. Goote en Scholz; n.v. Handelsmij. Güntzel en Schumacher; n. v. Han delsmij. „Deli-Atjeh"; n. v. Gebroe- CITROEN ders Veths Handelsmij.; n. v. Geo Wehry en Co.; ri. v. Molukse Handel- vennootschap; n.v. Tabak Import maatschappij v. h. G. Klomp; de fa. S. C. Moet en de Indonesian Produce Corporation n. v. Afzonderlijke regelingen zullen worden getroffen voor eenmanszaken en plaatselijke firma's, aldus de be kendmaking. grootste Nederlandse handelsonder nemingen in Indonesië. Zij werden tijdens de campagne voor de bevrij ding van westelijk Nieuw-Guinea on der militair toezicht gesteld, en kort geleden door het militaire beheer overgedragen aan speciale regerings instanties. De B.U.D. is belast met het beheer over handelsfirma's, de „Bapett" met de leiding van industriële onderne mingen. De cultuurmaatschappijen met in totaal ongeveer 500 onderne mingen, zijn sind december vorig jaar onder het ministerie van land bouw geplaatst. In de bekendmaking van de B.U.D. werd verklaard, dat de dertien hier boven genoemde bedrijven normaal zaken mogen blijven doen, doch dat alle transacties moeten worden af gesloten in naam van de B.U.D. In een andere bekendmaking waar schuwde de B.U.D., dat Nederlandse handelsfirma's, die na december door Indonesische particuliere personen of nationale ondernemingen mochten zijn overgenomen, als Nederlands be zit zullen worden aangemerkt, tenzij de B.U.D. de overdracht goedkeurt. Aan de plaatselijke afdelingen van de B.U.D. is opgedragen een onder zoek in te stellen naar mogelijke ver kopen van Nederlandse bedrijven. LITTLE ROCK Een aantal leerlingen van een der thans gesloten middelbare scholen van I^itle Rock heeft gouverneur Fau- bus in een verzoekschrift verzocht hun school te heropenen, „ook al zouden er negerleerlingen op worden toegelaten". „Wij vrezen, dat de sluiting van onze school onze opleiding in gevaar zal brengen of nodeloos vertragen. Wij achten het dan ook zowel in het belang van onszelf, als van de gehele stad, indien ons 'lyceum zonder ver der uitstel, en als openbare school, wordt heropend", aldus deze leerlin gen. Chroesjtsjel: De Sowjet-premier, Nikita Chroesjt- sjef heeft in een nieuwe nota aan president Eisenhower over de toe stand in het gebied van Formosa ver klaard, dat een aanval op communis tisch China gelijk -rou staan aan een aanval op de So\ jet-Unie. De nota is vrijdag aan de Ameri kaanse zaakgelastigde te Moskou overhandigd en vormt een antwoord op een brief van Eisenhower van 12 september. China zal annexatie van een deel van zijn grondgebied nooit dulden en nog minder dat vreemde strijdkrach ten op dit gebied worden geconcen treerd met de bedoeling het aan te vallen. Chroesjtsjef eist, dat alle Ameri kaanse strijdkrachten uit het gebied van Formosa worden teruggetrokken. Er is geen andere manier om een sta biele vrede in het verre oosten te be reiken. Indien de V. S. dit niet doen dan zou er voor China niets anders overblijven dan de „indringers" uit zijn gebied te verjagen. Er moet eens en vooral een einde komen aan de inmenging in de binnenlandse aan gelegenheden van China. Wij hebben altijd aan de zijd> van de Volksrepu bliek gestaan en zullen dat blijven doen, aldus Chroesjtsjef, die de aan dacht van de president' erop vestigde dat „chantage met kernwapens" China noch'de Sowjet Unie kan in timideren. De Sowjet-premier uit zijn vol doening over de hervatting van het Chinees-Amerikaanse overleg te Warchau en spreekt de hoop uit, dat de V. S. eindelijk een redelijke en realistische politiek" zullen volgen. Amerikaanse in stemming met er kenning van China zou door de ge hele wereld gunstig worden ontvan gen, aldus Chroesjtsjef, die toelating van communistische China tot de V. N. noodzakelijk acht. De. Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft de toestand in het Verre Oosten vrijdag uiterst ernstig en zeer gevaarlijk genoemd, nog ernstiger dan hü donderdag in zijn rede in de algemene vergadering der V. N. wilde laten uitkomen. Lucifers voor mijn trein alstublieft! Dat ie met lucifers nog wel iets anders kunt doen dan alleen maar je sigaret aansteken. Iaat de vijftienjarige Engelse jongen Roy Bird zien, die hier trots de locomotief toont, die hij van duizend lucifers maakte. Roy ver zamelt nu weer ijverig lucifers om voldoende „bouw materiaal" te krijgen voor de bijbehorende, wagens. Zijn grote liefdenaast knutselen kunt u wel raden; spelen met en kijken naar spoortreinen. Vette worst valt in Engeland in de smaak T l Ook in Engeland heeft men proeven genomen met de flexibele olietanker van nylon. De „olieworst" is een ontwerp van prof. W. R. Hawthorne uit Cambridge en bestaat uit een binnenwerk van nylon, aan binnen- en buitenkant bespoten met synthetische rubber. De afmetingen zijn 30 X 1.5 meter en de capaciteit is even groot als die van de tanker op de achtergrond. Wanneer er geen gebruik van de „worst" gemaakt wordt, kan deze tot een betrekkelijk klein pak opgevouwen worden. Erkenning en niet-erkenning De „Vrije Algerijnse Regering", die gisteren te Caïro gevormd is, be* schouw.t zich in staat van oorlog met Frankrijk. Zo luidt een van de eerste mededelingen, die de minister van Voorlichting van het nieuwe regime heeft gedaan. Aan het hoofd van de regering staat Ferhat Abbas, een vooraanstaande figuur van het Alge rijnse Bevrijdingsfront. Intussen gaan de sabobage-acties van de F.L.M. in het Franse moeder land onverminderd door. De haven van Toulon werd gisternacht in staat van alarm gebracht, nadat twee kik vorsmannen getracht zouden hebben twee oorlogsbodems tot zinken te brengen. De aanslag, die gericht zou zijn tegen een Frans slagschip en een torpedoboot jager, mislukte. De minister van Voorlichting van de nieuwe Vrije Algerijnse regering heeft reeds "bekendgemaakt dat een staat van oorlog met Frankrijk be staat. In Arabische politieke kringen verluidt, dat de vorming van het ka binet als tegenzet beschouwd moet Aloomconfereniie te Kitzbuchel harmonisch besloten De Britse geleerde en Nobelprijs winnaar prof. Bertrand Russell heeft vrijdagavond te Wenen gezegd, dat de te Kitzbuehel in Tyrol gehouden con ferentie van atoomgeleerden uit Oost en West geëindigd is „met een bui tengewone mate van eenstemmig heid". Op de copferentle, waaraan werd deelgenomen door 66 geleerden uit negentien landen, is vijf dagen lang gesproken over de gevaren van een atoomoorlog en wat de geleerden k*~nnen doen ter bestrijding van die gevaren. De geleerden hebben een verkla ring opgsteld waarin wordt gezegd, dat de mensheid zich tot taak moet stellen een einde te maken aan alle oorlogen, ook plaatselijke oorlogen, omdat deze kunnen uitgroeien tot grote conflicten. De deelnemers van dé conferentie zijn het erover eens, dat de verdedi ging tegen een kernaanval heel moei lijk is. „Een ongemotiveerd vertrou wen in verdedigingsmaatregelen kan zelfs bijdragen tot het uitbreken van een oorlog", oldus de verklaring. Portugees' schip gestrand 21 slachtoffers Bij de redding van de opvarenden van een gestrand Portugees schip bij Santa Maria op de Azoren is een sloep met dertig personen tengevolge van een verkeerde manoeuvre omge slagen, waardoor negen mensen het leven verloren en achttien worden vermist. Slechts drie inzittenden kon den worden gered. Men neemt aan dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Het 1.026 ton metende vaartuig „Arnel", dat een dienst tusen de eilanden Santa Maria en Sao Miguel onderhoudt, liep door onbekende oor zaak kort na het vertrek van Santa Maria op de rotsen. Het was een kal me zee en de redding van de overige opvarenden, er waren in totaal 133 pasagiers en 25 bemanningsleden aan boord, verliep met hulp van hef- schroefvliegtuigen vlot. worden op het referendum over de nieuwe Franse grondwet. Het wekt in Frankrijk bezorgdheid, dat de zetel van de nieuwe regering voorlopig in Caïro is gevestigd en niet in Tunis, aangezien de rebellen thans onder rechtsstreekse invloed van Nasser dreigen te komen. De V.A.R., Irak en Libië 'hebben reeds besloten het bewind van Fer hat Abbas te erkennen. In Frankrijk toonde men zich het minst verbaasd over de samenstelling van de regering in Caïro. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde gister middag dat de Franse regering niet verwaohtte dat de Westerse landen de regering der opstandelingen ziu-llen erkennen. Onmiddellijk na de bekendmaking te Cairo heeft de Franse regering ver scheidene tanden ervan iin kennis gesteld, dat zij erkenning van de op standelingen regerin zal beschouwen als èen „onvriendelijke daad". De leider van de eerste regering van „Vrij Algerië", Ferhat Abbes, is een 59-jarige apotheker. Hij was nog zeer jong toen hij aan journalistiek en politiek begon te doen. Hij werd gemeenteraadslid, lid van de depar tementsraad en afgevaardigde in de Algerijnse vergadering. Kort na de landing van de geallieerden in noord- Afrika, 10 febriari 1943, gaf hij een manifest uit, waarin hij de oprichting van een Algerijnse staat met een bij algemeen stemrecht gekozen verga dering eiste. Alg. Vergadering V.N. De agenda-commissie der V. N. heeft gisteren haar goedkeuring ge hecht aan een Amerikaans voorstel, dat de Algemene Vergadering vraagt nog een jaar te wachten met de be handeling van de kwestie van de toe lating van Communistisch China. AFRIKAANSE VRIJHEIDSBEWEGING In Kampala, de hoofdstad van Oeganda, is gisteren meegedeeld, dat er te Mwanza in Tanganjika een pan- Afrikaanse vrijheidsbeweging is op gericht, die tot doel heeft tot „een regering van Afrikanen, door Afri kanen en voor Afrikanen" te komen in de oostelijke en centrale gebieden. Aan de betrokken conferentie is deelgenomen door 21 afgevaardigden uit Oeganda, Kenia, Tanganjika, Zan zibar en Niassaland. IBREESTR. 173 rEL.23557l (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Onbestendig De afgelopen 24 uur breidde een krachtige westcircualtie tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een IJsl^nddepressie zich in oostelijke richting uit. Dit werd door drukdalin- gen voorafgegaan, waarbij de zuide lijke wind in onze omgeving iets toe nam. De voorboden van de weers- omslag, die met de verandering in de luchtdrukverdeling samengaat, wer den gevormd door twee oceaanfron ten, die kort op elkaar over de Brit se eilanden naderbij kwamen. Aan vankelijk verplaatsten deze zich in een zeer langzaam tempo, maar in de nacht van vrijdag op zaterdag liepen ze versneld door en bereikten ze, eerder dan verwacht was, reeds in de nanacht het westen van het land. Het frontensysteem wordt gevolgd door 'n zwakke rug van hoge lucht druk, waarin opklaringen voorko men. De baan ligt nu voor oceaan storingen open en een volgende de pressie die ten noordoosten van de Azoren tot ontwikkeling komt zal de komende 36 uur het weer in ons land opnieuw doen verslechteren. De matige tot krachtige wind komt in de zuidwesthoek. De temperaturen blij ven gematigd. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) ONSTANDVASTIG WEER Tijdelijk enige regen, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en zuid. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. 21 Sept. zon op 06.23; onder 18.43; maan op 15.23; onder 22 Sept. zon op 06.24; onder 18.40; maan op 16.01; onder 00.37. Hoogwaterstanden 21 Sept. v.m. 9.20; n.m. 10.—. 22 Sept. v.m. 10.50; n.m. 11.35. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE GRENOBLE WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt regen geheel bew. mist zwaar bew. mit onbewolkt mist zwaar bew. mist mist gei tel bew. onbewolkt 14 Korreltje Arbeid verschaft ons méér dan de middelen om in leven te blijven; ar beid geeft ons het leven zelf. Henry Ford.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1