LEIDEN KRIJGT ZIJN VIJFDE WETHOUDER Ouderdom komi mei gebreken Krukken voor de Leidse schouwburg Goede kans op staking kernproeven Brits slachtoffer van atoomproef Weer koelhuisboter De radiorede van Minister Klompé Herdenking van „Mariner"-ramp Geld en kostbare juwelen gestolen aan Rijnsburgerweg Inbrekers kwamen via tuindeur Engelse minister bezocht proelboerderij te Wassenaar Feestmarkt in Leiden WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 DE l.EÏDSE COURANT PAGINA 7 De Leidse Schouwburg heeft steu nen gekregen om zijn honderdvijftig- jarige leeftijd iets dragelijker te ma ken. De bouwkundige adviseur van het Schouwburgbestuur ir. A. Sitsen heeft n.l. vastgesteld, dat de brand trap op verschillende plaatsen door geroest is en dat het dus nodig was steunpunten aan te brengen. Overigens is 19&8 het jaar, waarin dit goede oude gebouw officieel van onwaarde zou worden verklaard en een nieuwe schouwburg in gebruik zou worden genomen. Dit op bevel van de Leidse brandweer, die vooral bezwaar maakte tegen het ontbreken van vluchtgangen in dit gebouw. Men heeft echter deze zomer in het theater enige veranderingen aangebracht: De algemene secretaris van de V.N., Hammarskjoeld, heeft aanbevolen dat een Russisch voorstel om van het sta ken der kernproeven een agendapunt te maken voor de algemene vergade ring, eerst door de politieke commis sie wordt besproken. De Russen heb- het voorstel gedaan enkele uren voor dat de assemblee zou bijeenkomen voor de nieuwe zitting. De Amerikanen waren enigszins verbaasd over het Sowjet-voorstel, gezien de Brits-Amerikaanse bereid verklaring de proeven na volgende maand te staken. Volgens de politieke medewerker van de „Daily Sketch" vormt het Rus sische voorstel, om als voorrangspunt op de agenda van de algemene ver gadering der Verenigde Naties het vraagstuk van een staking der proef nemingen met kernwapens op te ne men, een inleiding tot een komende mededeling van het Kremlin, dat de Sowj et-Unie bereid is de aanmaak van atoom- en waterstofbommen te staken. Een 22-jarige Britse soldaat uit Swansea is overleden aan Leukemie, die het gevolg was van een proef met een atoombom in het gebied van Christmas Island in de Stille Oceaan, aldus is dinsdag te Swansea in Wa les officieel bekend gemaakt. Politieke waarnemers zeggen uit betrouwbare bronnen vernomen te hebben, dat een reeks maatregelen wordt overwogen ter verscherping van de strijd tegen het Noordafri- kaanse terrorisme in Frankrijk. Een var. de maatregelen is het oproepen van 15.000 reservisten van de mare chaussee. Verder zouden er meer politiepa trouilles moeten zijn, zou de bescher ming van officiële personen ver scherpt moeten worden en brigades voor onderzoek gevormd dienen te worden, die bestaan uit inspecteurs met een grote kennis en ervaring met Noordafrikaanse toestanden en kringen. Tenslotte zou de telling van werk loze Mohammedanen grondiger moe- tengeschieden. Van de 300.000 tot 400.000 in Frankrijk wonende Noord afrikanen zijn er enkele duizenden zonder werk. Sommigen zijn inder daad werkloos maar anderen hebben geheime middelen van bestaan. De foto toont de voorzieningen die zijn aangebracht. (foto: De Leidse Courant). tachtig stoelen zijn uit de zaal verwij derd, waardoor er meer ruimte ont stond tussen de toeschouwersruimte en het toneel. De verlichting is ver nieuwd en in de koffiekamers zijn stoeltjes geplaatsj. Een en ander heeft een zegsman van de gemeente aan leiding gegeven vast te stellen, dat de schouwburg „er nu wel weer vijf jaar tegen kan". Optimisten blijven echter hopen dat een nieuwe Schouwburg (aan het verkeersplein bij het viaduct Rijns- burgerweg) vóór die tijd ingebruik genomen zal zijn. Berichi uit Den Haag voor B. en W.: Burgemeester en wethouders van de gemeente Leiden hebben gisteren van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland bericht ontvangen, dat deze instemmen met de uitbreiding van het getal wethouderszetels te Leiden van vier op vijf. Dit betekent, dat de Leidse raad binnenkort, waarschijn lijk nog in de zitting van maandag a.s. een wethouder zal moeten kiezen. Uit de bespreking in de Leidse Raad is wel gebleken, dat deze vijfde wethouder een lid van de V.V.D.- fractie zal zijn. Het was immers de fractievoorzitter van de V.V.D. de heer Hagens, die met het voorstel kwam het getal wethouderszetels op te voeren. En zijn voorstel werd met algemene stemmen aanvaard. In de kringen van de V.V.D. wor den op het moment besprekingen ge voerd over de vraag wie de wethou derszetel zal bezetten. Candidaten zijn de heren Drijber en Hagens, beiden van de V.V.D.- fractie. Het besluit van Gedeputeerde Sta ten heeft een verder reikende bete kenis, dan dat de portefeuilles van het college nu over vijf leden zullen wor den verdeeld (algemeen wordt ver wacht, dat de portefeuille van finan ciën en bedrijven in tweeën gedeeld zal worden). Het betekent ook, dat Gedeputeerde Staten verwachten, dat Leiden spoedig aan de gewenste 100.000 inwoners zal zijn en dus ver trouwen heeft in de grenswijzigings plannen, die in hun boezem zijn ge boren. Want één wethouder meer be tekend ook extra uitgave. Heeft Leiden echter honderddui zend inwoners dan spruit hieruit voort de verplichting een vijfde wet houder aan te stellen en Gedeputeer de Staten zijn met deze goedkeuring op dit feit vooruitgelopen. De verdeling van de portefeuilles is een taak van het college van b. en w. De huidige verdeling is: J. C. van Schaik, onderwijs; A. J. Jongeleen, Openbare Werken C beiden van de P.vd.A.)); S. Menken, Sociale Zaken (K.V.P.) en S. M. Stolp, Financiën en Bedrijven (Prot Chr.). Tegen het einde van de maand zal voor de binnenlandse markt wederom koelhuisboter beschikbaar komen. Hiervoor zal een eerste inschrijving voor 300 ton worden gehouden. De prijs van de koelhuisboter zal afhangen van de resultaten van deze inschrijving. Waarschijnlijk zal zij wat lager zijn dan de prijs van verse boter. In het „Algemeen Dagblad" schrijft „Oculus" over de radiotoespraak van minister dr. Marga Klompé: De samenvatting in de krant van hetgeen minister dr. Marga Klom pé maandag na het nieuws van zes uur voor de radio heeft ge zegd kon niet meer zijn dan wat zij was: een zakelijk relaas. Ik ben er blij om, dat ik na het nieuws mijn toestel nog even warm heb gelaten want daardoor heb ik dë knapste radiorede sinds vele jaren kunnen horen. Gewoonlijk, ja wel bijna altijd, draai ik na een rede, een toe spraak, een praatje uit de radio de knop met een zeker dépit weer op koud. Het is met de radioredenaars in ons goede land niet veel ge daan. Vandaar nu mjjn openlijke hul de aan onze vrouwelijke minister, die een geboren radiospreekster blijkt te zijn en dat niet alleen. Haar toespraak was zorgvuldig ge redigeerd in een fraai Nederlands, waarnaar het een genot was te luisteren. Wat mij bijzonder trof was de manier waarop dr. Klompé het over mensen had. Bij haar kreeg ik niet de indruk, die mij in be schouwingen met sociale inslag zo vaak hindert, de indruk namelijk, dat de mensen in het grote ver band van de samenleving weinig meer zijn den de statistische pop petjes in de grafische voorstellin gen. Zij heeft ons waar gemaakt dat de repatrianten mensen zijn van vlees en bloed, zo goed als degenen die hen moesten terecht brengen in hun nieuwe staat. Als de regering nog eens iets van ons gewone burgers wil ge daan hebben langs de weg van overreding laat zij dan minister Klompé vragen dat te doen. Zij kan het. Op vliegveld Valkenburg Ter herdenking van de om het le ven gekomen marinebemanning bij de ramp van de Martin „Mariner" te Abadan op woensdag 10 september jl. is vanmorgen op het marinevlieg kamp te Valkenburg een gezongen H. Mis van Requiem opgedragen door de hoofd-vlootaalmoezenier mgr. J. F. M. de Sain. Bij deze plechtige Mis, die om half elf begon, waren, behalve enige fami lieleden van de omgekomen beman ning, vele marine-autoriteiten aanwe zig, onder wie de vlagofficier van de marineluchtvaartdienst, schout-bij - nacht vlieger J. M. van Olm en de commandant Marineluchtvaartdienst Zegt Adenauer ook „Qui a la France Een beeld van de ontmoeting tussen premier Charles de Gaulle van Frankrijk en bondskanselier dr. Konrad Adenauer van West-Duitsland te Colombey les Deux Eglises. J. de Bruyn. Ook vele marinemannen van Valkenburg woonden de herden king bij. Gedurende de plechtigheid werd de predikatie gehouden door pater A. Even M.S.F., vlootaalmoezenier van het vliegkamp Valkenburg. Als scho- la cantorum fungeerde het zangkoor van de O. L. Vr. Fatima-parochie uit Den Haag. Morgen zal op het vliegkamp Val kenburg een protestantse dienst ter nagedachtenis van de om het leven gekomen bemanning worden gehou den, welke door de vlootpredikant van dit vliegkamp, ds W. P. Kramer, Nederland, kapitein ter zee vlieger A. zal worden geleid. Op dezelfde simpele wijze, waarop een jaar geleden een inbreker (s) zich toegang verschafte(n) tot een villa aan de Rijnsburgerweg, is er gisteravond tussen tien voor acht en negen uur bij afwezigheid van de be woonster, mevrouw C., opnieuw in een ander pand aan de Rijnsburger weg ingebroken. Onbekenden hebben zich toegang verschaft door een gat in de ruit van de tuindeuren te maken en de klink te lichten. Zij doorzochten de vóór en achter kamer gelijkvloer en gingen er met een rijke buit vandoor. Uit een bu reau ontvreemdden zij een bedrag van 1000,in contanten, en van een nachtkastje in de slaapkamer maakten by buit: een gouden dames polshorloge, een gouden armband, een gouden broche, een gouden ket ting met gouden hanger en een grote zilveren broche. De gouden broche was bezet met briljanten. De waar de van deze sieraden is nog niet vast gesteld, maar ongetwijfeld bedraagt deze enige duizenden guldens. Er vallen prijzen Ie behalen De zaterdagse markt in Leiden trekt iedere week gemiddeld 35 a 40.000 bezoekers zowel uit de Sleu telstad zelf als uit de omliggende ge meenten. De Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel al hier rekent erop, dat a.s. zaterdag een nog groter aantal personen langs de vele tientallen kramen zal trek ken. Immers, de „Leidse" standwer kers men zou deze welbespraakte marktkooplieden ook de advocaten van de straat kunnen noemen hebben het plan opgevat om hun domein tegen het einde van deze week een feestelijk aanzien te geven en extra attractief te maken. Een en ander ook in verband met de Vebo-festiviteiten, welke deze week in onze stad plaats zullen vinden. Het ligt in de bedoeling om er een feestmarkt met punten van te ma ken. Voor elk kwartje, dat bij één van de aan deze reclame-actie deel nemende kooplieden wordt uitgege ven, ontvangt de marktbezoeker nl. een punt. Vier punten tezamen ge ven recht op een prijsje. Men mag de prijzen, die voornamelijk bestaan uit speelgoederen, huishoudelijke ar- GEM. AANKONDIGING Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij hebben besloten voor de volgende weggedeelten een wacht- verbod vast te stellen: a. de Rijnsburgersingel, voor zo ver gelegen tussen de eerste weg- kromming, gezien van de Stations weg af, en de scheiding van de per celen 16 en 17, voor de zijde der be bouwing; b. de Rijnsburgersingel, voor zo ver gelegen tussen de scheiding van de percelen 16 en 17 en de Maris- laan. Een afschrift van dit besluit is ge zonden aan de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat in Zuid- Holland, aan de door de minister van Verkeer aangewezen verenigingen, behartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende, en aan Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland. „De Natuurvriend" huldigde zilveren bibliothecaris Zichtbaar overrompeld nam gister avond de heer M. Barkema de waar derende woorden in ontvangst, ge sproken door de voorzitter van de Leidse Aquariumver. „De Natuur vriend", dit ter geiegenheia van het feit, dat een kwart eeuw geleden de „Zilveren bibliothecaris'- zich liet inschrijven als lid van genoemde vereniging. Spreker bewonderde het enthousiasme, waarmee de jubilaris gedurende al deze jaren zijn activi teiten ontplooide. Ja zo zelfs, dat „De Natuurvriend" en de heer Barkema bijna een begrip is geworden In dit verband zei de voorzitter, dat het ondenkbaar zou zijn een ten toonstelling op te bouwen zonder de stuwende leiding van jubilaris. On der aanbieding van verschillende ca- deaux w.o. een boeket chrysanten voor mevr. Barkema, sprak namens het hoofdbestuur der N.B.A.T. de heer S. Slegtenhorst, die o.a. opmerk te met welk een uitzonderlijk be scheidenheid de heer Barkema zijn bestuursfunctie vervulde. Een be scheidenheid overigens, die het ge hele bestuur kenmerkt, aldus spr. Na enkele mededelingen, waar on der meer een medewerker werd ge vraagd voor de verzorging van het afdelingsmaandblad, nam de heer W. Eriks, lid der vereniging, de aanwe zigen mee „dwars door de grootse natuur van ons polderlandschap en onze stranden, zij het dan middels uitmuntende kleurendia's. Detailopnamen van verschillende brokjes natuur overtuigden de leden, dat het zeker de moeite loont om on ze polders en kusten aan een nauw keurig onderzoek te onderwerpen. De magnifieke kleuren van watervo gels, bloemen, planten en insekten gaven een indrukwekkend beeld, die tikelen en textielgoederen, zelf uit- ^e natuur in onze omgeving De Engelse minister van landbouw I nister, derde van links, was vergezeld I zoons van de stichter van het bedrijf, Hare heeft gisteren een bezoek ge- van zijn Nederlandse ambtgenoot de heren H. J. Bonda, in gesprek met bracht aan de proefboerderij van de Vondeling, tweede van rechts, en minister Hare, en W. Bonda. familie Bonda te Wassenaar. De mi-werd in Wassenaar ontvangen door de l zoeken. Na zeven uur des avonds komen de door het publiek verza melde punten echter te vervallen. Het is dus zaak om in ieder geval voor dit tydstip naar een van de prijskramen op het Stadhuisplein te trekken. Men kan van een ruime keus gedurende de gehele dag ver zekerd zijn. Wethouder S. M. Stolp is bereid gevonden om de markt 's morgens om tien uur officieel te openen. biedt. Uitvoerig besprak de heer Eriks het leven van verschillende zeedie ren z.a. anemonen, zeesterren en de heremietkreeft. Glasheldere kleuren beelden gaven wederom een duide lijk inzicht, wat een enorm groots en boeiend leven de oceanen en zeeën herbergt. Als sluitstuk werden nog enkele dia's geprojecteerd over het mooie Limburgse land.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7