Dienstplichtigen kunnen drie jaar »nadienen« „Amerikaanse persfotograaf" lichtte ook treinconducteur op Drie paarden liepen onder trein beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Amerikaanse gift aan „Pilgrim Fathers-kerk" KORT Particuliere woningbouw neemt toe WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hei koffertje was er weer, 'i iekori ook Zijne Excellentie H. J. Hofstra, minister van financien, opent het koffertje „Derde dinsdag in september". Legerzoeki goede vakmensen Dienstplichtige soldaten kunnen een, twee of drie jaar nadienen. Zij worden, dadelijk na bijgetekend te hebben, bevorderd tot soldaat eerste klas en beschouwd als tijdelijke be roepssoldaten. Ze ontvangen een wed de van minstens 224 per maand en krijgen voor elk jaar langer dienen bovendien nog een premie van 600. De dienstplichtige soldaat ontvangt ongeveer 40 soldij per maand. Pre mies bestaan niet voor hem. De legerleiding hoopt op deze ma nier vooral een aantal jonge soldaten langer in dienst te houden, die een uitgebreide technische opleiding heb ben gehad. Er is een groot gebrek aan goede vakmensen in het leger. Om bij te kunnen tekenen moet de soldaat ongehuwd zijn. Was hij als burger werkzaam bij een overheids- Twee landbouwpaarden en een veulen, die ontsnapt waren uit een wei in de gemeente Schelluien in de Alblasserwaard, zijn gisteravond gedood op een onbewaakte overweg onder de gemeente Hardinxveld Giessendam. Ze hadden vooraf enige consternatie veroorzaakt, op rijksweg 15 waar automobilisten vergeefs ge tracht hadden de dieren op te drij ven. Het drietal ontsnapte en zette koers naar de gemeente Giesenburg, waartoe een onbewaakte overweg in HardinxveldGiessendam gepas seerd moest worden. Toen de paar den de overweg passeerden werden zij door een losse locomotief gegre pen en gedood. Een van de dieren werd 150 meter meegesleurd. De lo comotief werd licht beschadigd en kon spoedig de reis voortzetten. Eigenaar van de gedode dieren was de landbouwer De Krey uit Schel- luinen, die met dit verlies een scha depost kreeg van ongeveer f2500 waarvoor hij niet verzekerd was. of semi-overheidsdienst, dan moet hij van zijn werkgever een bewijs van geen bezwaar kunnen afleggen. In de eerste plaats komen de technische specialisten voor bijtekenen in aan merking. Maar ook voor de anderen is de mogelijkheid opengesteld. Voor de 21-jarigen bedraagt de wedde 224 per maand, de 22-jarigen krijgen 246, de 23-jarigen 258 en de 24-jarigen 263. De premie van 600 per jaar is voor allen gelijk. Van zijn wedde moet de tijdelijke beroepssoldaat een bedrag van 40 betalen voor kost en huisvesting. „Trouw". Verjaagde boeren eisen schadevergoeding Namens een tiental boeren, dat in het begin van de tweede wereldoor log door de Duitsers van Schiphol is verjaagd, heeft mr. L. C. van der Tas te Amsterdam na vele besprekingen, o.a. met minister Staf, zich thans schriftelijk tot de regering gewend teneinde voor de betrokken boeren alsnog een aanvullende vergoeding te verkrijgen. De Duitse bezetters lieten de boe- renbedrijfjes destijds naar de Wie- ringermeer verjagen en volgens de betrokken boeren werd hun daarbij beloofd, dat zij na de oorlog hun gronden en bedrijven rondom Schip hol zouden terugkrijgen. Hiervan is naar bekend niets gekomen. Schiphol is belangrijk uitgebreid. De verjaagde boeren kregen wel een nieuw bedrijf of bedrijfje in de Wieringermeer toegewezen en ontvin gen bovendien in ettelijke gevallen een financiële tegemoetkoming, doch tien van hen wijzen er met nadruk op, dat ze er niettemin sterk op ach teruit zijn gegaan. Zij eisen een aanvullende vergoe ding. Voor de eerste van hen vraagt mr. Van der Tas ca 50.000. Wanneer hieraan van overheidswege geen ge volg wordt gegeven, dan overweegt de raadsman de Staat de Nederlan den te dagvaarden. De rechter zou dan moeten beoordelen of hier van onrechtmatige overheidsdaad spra ke is. Chefarine„4" Bi) pijn, griep ol „landerig gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doenl Advertentie Nieuw Guinea-pionier ier aarde besteld Kapitein ter zee b. d. C. V. Gordon, de Amerikaanse marine-attaché in Den Haag, zal vandaag in Rotterdam namens de commandant van het Amerikaanse vliegdekschip „Intrepid" een chèque ter waarde van 300 dollar (ruim 1.100,schenken aan de Ned. Herv. kerk van Delfshaven. Het geld is bijeen gebracht door officie ren en bemanning ven de „Intrepid", welk schip van 19 tot 24 juli van dit jaar met nog andere eenheden van de Amerikaanse marine een bezoek heeft gebracht aan Rotterdam. Het geld zal worden gebruikt voor verdere restauratie van de voorgevel van de kerk, waarin de Pilgrim Fa thers in het begin van de 17de eeuw hun laatste kerkdienst op het Euro pese vasteland bijwoonden, voordat zij met het schip „Speedwel" oversta ken naar het land, dat thans Verenig de Staten van Noord-Amerika heet. GEREPATRIEERDEN ONDER EIGEN DAK Minister Klompé zal trachten het hele woningprobleem voor de gere- patrieerden binnen 3 jaar tot oplos sing te brengen. Zij overlegt hier over nog met minister Witte (Volks huisvesting). Om sociale en finan ciële redenen is het gewenst het ver blijf van de gerepatrieerden in pen sions en bij particulieren zo k&rt mo gelijk te laten duren. Om te gaan: Zes fabrieksarbeiders uit Par dubice bij Praag zijn wegens hoogver raad tot gevangenisstraf veroordeeld. Zij waren volgens de acte van be schuldiging na de Hongaarse opstand begonnen wapens te verzamelen en hadden het plan partijfunctionaris sen te vermoorden. Politieagenten en personeelsle den van het Britse Lagerhuis zijn dinsdagavond drie uur lang op hun hoede geweest en hebben het parle mentsgebouw grondig doorzocht, om dat regeringsbureaus en redacties van dagbladen brieven hadden ont vangen volgens welke het gebouw van het Lagerhuis dinsdagavond tus sen vyf en acht uur zou worden op geblazen. De drie uur gingen voorbij zonder incident. - Een Amerikaanse „B-52" bom menwerper is dinsdagavond op een boerderij in de omgeving van St. Paul, in de Staat Minnesota, omla,ag gestort. De boerderij vloog in brand, waar door ten minste negen personen' ge dood of gewond zijn. Het lot van de vijf man sterke be manning is nog niet bekend. Een Constellation van de K.L.M., die op drie motoren vloog, is dinsdag morgen met 76 passagiers veilig op London Airport geland. Het toestel kwam van Amsterdam. Brandspuiten en ander hulpmate riaal stonden op het vliegveld gereed. Een Chinees-Russische expeditie heeft volgens het Russische persbu reau Tass voor het eerst de top „Zon der Naam" in het hoogland van Pa-1 mir, die bijna 7.000 meter hoog is, be klommen. Daarvoor moest zij zowel op de heen- als op de terugweg de i Lenin-Top van 7.134 meter hoogte Dezer dagen is het stoffelijk overschot van de heer J.v. Eechoud op Nieuw Guinea ter aarde besteld. Op de foto zien we de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. Platteel, terwijl hij een kr^ns plaatst op het graf, Zilveren rijksdaalders in produkiie In het produktieprogramma van de Rijksmunt zijn volgend jaar weer de .il veren rijksdaalders opgenomen. Sinds 1940 zijn deze munten niet meer geproduceerd, 15 miljoen zul len er in omloop gaan. De aanmaak van zilveren guldens zal dat jaar worden verdubbeld tot 40 miljoen stuks, dan zijn er genoeg in omloop om de produktie hiervan te stoppen. Met nieuwe moed begin nen de machines dan rijksdaalders te slaan. DALING VAN BOUWPRIJZEN De animo voor de particuliere bouw is sinds april jl. duidelijk toe genomen. Maar of in 1958 het cijfer van 40.000 voor in aanbouw genomen particuliere woningen zal worden gehaald, staat nog geenszins vast. Dit constateert minister ir. H. B. J. Witte in zijn Memorie van Toelich ting op de begroting van Volkshuis- De zich als „Amerikaans persfoto graaf" uitgevende Berlijnse jonge man, die na een wekenlang verblijf bij eeh Hengelose familie, waarmee hij in Zuid-Frankrijk kennis had ge maakt, zondagmorgen met een auto en 80 ervandoor ging, (zie onze vo rige oplage) heeft in de trein tussen Nijmegen en Hengelo ook een con ducteur opgelicht. Zondagmorgen ging de 20-jarige jongeman, die zich Rai Makke noem de, met de gestolen auto in de ach ting Nijmegen, waar hij de wagen voor het station parkeerde. Vervol gens nam hij een treinkaartje naar zijn woonplaats Berlijn. De trein volg de een voor hem gevaarlijke route, want hij moest weer via Hengelo reizen. De Berlijner vond het even wel geen bezwaar en knoopte in de trein een gesprek aan met een con ducteur, die hij opnieuw zijn verha len over werkzaamheden voor Ame rikaanse persbureaus en filmmaat schappijen opdiste. Hij vertelde te vens dat hij een weekeinde naar Ber lijn ging. onderzoek in, waarbij bleek dat de auto die in Nijmegen stond inderdaad afkomstig was uit Hengelo. De eige naar heeft zijn wagen nu terug, maar is er bij dit avontuur 80 bij inge schoten. De conducteur heeft het ple- zierritje met zijn horloge-moeten be talen. De fantaserende jongeman, die in Hengelo is overgestapt op de Skan- dinavië Express, zal vermoedelijk wel in Berlijn zijn teruggekeerd na een reis door Nederland, ~*elgië en Frank rijk, waar hij op kosten van tal van goedglovige mensen een avontuur lijke vakantie heeft doorgebracht. vesting en Bouwnijverheid voor 1959, Als gevolg van de ontspanning op de bouwmarkt vertonen de prijzen van bouw verken een niet onaanzienlijke daling, welke bij de woning»,vetbouw een geringer omvang had dan bij de andere sectoren. De financiële resul taten van de zgn. continucontracten zijn nog niet bijzonder gunstig weest. De prijzen bij openbare bestedingen waren over het algemeen lager dan die, welke op basis van deze, meestal vijfjarige contracten verkregen. Het bedrag aan Rijks subsidies voor de woningbouw, te keren in 1959, wordt geraamd ruim 375 miljoen. Daarin is begre pen een bedrag van 131,8 miljoen voor woningwetwoningen, 168 mil joen voor premiewoningen en 75 miljoen voor op andere wijje dan met premie gesubsidieerde particulie- re woningen. De minister raamt de uitgaven voor nieuwe rijksgebouwen in 195S vermeerderd met de bedragen voor aankoop van gronden en opstallen op 54 miljoen. DE BOTERPRIJS Het produktschap voor zuivel deel, mede, dat berichten, volgens welir volgende week de consumentenpii voor de boter drastisch zou worde verlaagd, elke grond missen. Genoeit! zijn zelfs prijsverlagingen van 2i cent per half pond. Het binnenland verbruik van boter is sinds april der mate gestegen, dat zo deelt hs'. Produktschap voor Zuivel mede - art dergelijke drastische maatregels om de boterconsumptie te stim-ulerei geen behoefte bestaat. Rassenhaier maaki televisie ie nutte In Zürich zullen komende maand verscheidene schoolgebouwen, on danks het gebrek aan schoolruimte in deze stad, ter beschikking gesteld moeten worden voor het inrichten van noodwoningen. Reeds meer dan driehonderd gezinnen (ruim 1400 per sonen) zijn in barakken met gemeen schappelijke keuken of in voor af braak bestemde oud.e huizen onderge bracht. De woningnood, ook elders in Zwitserland, wordt steeds erger. Tijdens het gesprek kwam hij tot de „ontdekking" dat zijn horloige in de auto was blijven liggen. Hij vroeg de conducteur diens horloge te mo gen lenen. De conducteur kreeg als tegenprestatie bet contactsleuteltje van de auto, waarin het horloge van de jongeman zou liggen. De conduc teur mocht de wagen tevens enkele dagen gebruiken. De man had hier wel oren naar en leende zijn horloge uit. Teruggekeerd in Nijmegen stap te de conducteur in te auto en toerde 's middags met vrouw en kinderen door de Betuwe. Hij kon het horloge evenwel niet vinden. Maandagmorgen toen de conduc teur wakker werd en nog eens over de rit van zondag nadacht, kwam het hele verhaal hem toch wel wat vreemd voor. Hij stelde zich in ver binding met de politie, die op haar beurt weer contact zocht met Hen gelo. De recherche stelde een nader Roode Kruiszegels van „wai ons nog rest' De postadministratie van Ne derlands Nieuw Guinea zal EA zal binnenkort overgaan tot de uitgifte van een serie bij zondere postzegels met bijslag ten bate van het Rode Kruis daar te lande. De zegels zijn een ontwerp van Andre van der Vossen en komen in twee voorstellingen uit: een voor ouderbeeld van de Noordkust van Nieuw Guinea (de 5 5 ct. en de 25 en 10 ct. zegel) en een bakje in de vorm van een mensenfiguur (Asmat Pa poea gebied) voor de zegels van 10 5 ct en 30 10 ct. Gouverneur Faubus van de Amerikaanse staat Arkansas is voor 1 televisie geweest om een verhandeling te houden over het gebruik van traangas door de politie. Verslaggevers hadden hem enkele soorten traan- gasbommen in handen gespeeld, waarmede de politie de laatste dagen heeft geoefend. De gouverneur verklaarde, dat de staat nooit dergelijke wapen* tegen het volk zou gebruiken. De gemeenteraad van Little Rock heeft c' regering van de Verenigde Staten medegedeeld, dat de politie van de sta de integratie niet zal bevorderen doch recht en orde zal handhaven.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6