Koninklijke familie maakte rijtoer door uitbundig Den Haag Verbod voor het telen van aardappelen in de gehele bollenstreek ,De Zonnige Zeurpiet Bezoek aan militair hospitaal Koeien mishandeld Pers over Troonrede Huishouding iets goedkoper Westelijke besturenbijeenkomst van katholieke kapperspatroons te Leiden? Ondanks zoutzuurbad inbrekerspraktijken voortgezet WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Ondanks het feit, dat het weer arts J. Westendorp Boerma bood de echt niet prettig was, stonden er dui zenden langs de route van de rijtoer, die de koninklijke familie gistermid dag door Den Haag heeft gemaakt. Bij het militaire hospitaal was het bijzonder druk want daar zou de stoet een ogenblik stilhouden. Het personeel van het hospitaal stond stram in de houding toen het koninklijk gezelschap in open rode landauers aankwam. In het eerste rijtuig zaten H.M. Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en de irinsessen Margriet en Marijke, in iet tweede zaten de prinsessen Bea- rix en Irene. Ongeveer twintig zieke jedlegerige militairen konden de ko- ïinklijke familie toch langs zien jaan, want zij waren met bed en al angs de route opgesteld. Het oponthoud bij het hospitaal was :ort. Er was net tijcP om foto's van het bezoek van Prins Bernhard aan iet militaire hospitaal in september •an het vorige jaar en bloemen aan bieden. De chef van het ziekenhuis kolonel- VOORZITTERSCHAP TWEEDE KAMER In de Tweede Kamer heeft giste- en plaats gehad het opmaken van e nominatie voor 't voorzitterschap, iij de stemming -oor de eerste plaats gorden 131 stemmen uitgebracht, •aarvan 121 op dr. L. G. Kortenhorst n 6 blanco. De heer Kortenhorst lomt dus als eerste op de nominatie. Bij de stemming voor de tweede laats worden 133 stemmen uitge- racht. De heer J. Bommer kwam iet 105 stemmen als tweede op de ominatie. Bij de stemming voor de derde (laats worden 133 stemmen uitge- iraoht. Mr. Roosjen kreeg 119 stem- iien. HUIS DER KONINGIN De begroting voor het Huis der [oningin bedraagt 2 miljoen 850 dui- end gulden. Hiervan zijn voor inko- ïens uitgetrokken anderhalf miljoen foor de koningin, drie ton voor de >rins, vier ton voor prinses Wilhel- 'Riijia en drie ton voor prinses Bea trix. Voor het onderhoud der palei- ten is 350 duizend gulden begroot. Op de begroting voor de Hoge Col leges van Staat en Kabinet der Ko- iingin is een extra bedrag van vijf- gduizend gulden geraamd voor de osten van ontvangst van een dele- atie uit de Staten van Suriname en e Nederlandse Antillen. Leden van jeugdige gangsterbende gegrepen Slachtoffers bedreigd mef dolkmessen Drie van de vier leden van een jon- e gangsterbende, die de Amster- amse binnenstad de laatste tijd on- eilig maakte met roofovervallen op erschillende personen, zijn thans oor de politie gegrepen. De opge goten jongens bedreigden hun lachtoffers met dolkmessen en mis- landelden ze vaak totdat zij het geld pakken hadden. Hun operatieterrein werd hoofdza- elijk gevormd door het Spui, de N.Z. oorburgwal en de stegen die hier op it komen. Zij volgden een speciale ictiek door hun slachtoffers naar e juiste tijd te vragen. Wanneer de langesprokene op zijn horloge keek :epen zij hem meteen vast. De vier- e jeugdige gangster kon nog niet rorden aangehouden. UIT WRAAK? Een pink en een koe zijn in de lacht van zondag op maandag de du- e geworden van een ernstig geval an dierenkwelling in een weiland an de Hoevelakenseweg onder Ter- :huur. De eigenaar van de dieren, e heer E. van Ruler, vond zijn die- ui 's morgens vroeg met de koppen in elkaar gebonden, totaal uitgeput ernstig gewond aan de rug en flan- fen in het weiland. De politie heeft de stellige overtui- ng, dat het' geen werk' van jonge- ai is, doch dat men te doen heeft iet lieden, die wraakgevoelens koes- iren tegen de heer Van Ruler en het aarom op zijn vee hebben gemunt, en neemt aan, dat de daders de eren 's nachts met de koppen aan kaar hebben gebonden en ze daar- i dooi de wei hebben gejaagd. De dieren hebben de gehele nacht an angst door het gras gedraafd en jn hierbij ernstig gewond aan de af- fcstering van prikkeldraad. Omwo nden hebben de dieren wel horen >eien, doch er verder in de nacht een aandacht aan geschonken. Tot nog toe ontbreekt van de da- ers elk spoor. foto's aan, de officier van de Milva geneeskundige dienst 2e klase I. H. Ligthart en de burger eerste ver pleegster Corrie Zindel boden de bei de prinsessen bloemen aan en de lo pende patiënt wachtmeester eerste klasse D. Rietsma, die een gebroker arm heeft, offreerde H.M. gele rozen In snel tempo ging de stoet verder door de Haagse binnenstad. Overal werd de koninklijke familie van har te en uitbundig toegejuicht. Het be gin en het eindpunt van de rijtoer was het Huis ten Bosch. Daar stond een groep van 300 BB-noodwachters en noodwachtsters uit het gehele land in een erehaag opgesteld. De BB-drumband uit Deest bij Druten peelde bij het vertrek en de terug keer van het koninklijk gezin. De Troonrede heeft over 't alge meen een rustige weerklank gevon den in de Nederlandse pers. De problemen, voor welke de rege ring staat, worden wel omschreven en saai omschreven maar niet op gelost. „De Tijd": Het nieuwe systeem heeft zijn voor delen, ook van letterkundige aard, al kunnen wij ons voorstellen, dat een criticaster het voordeel van het sy steem vooral zal zoeken in de moge lijkheid onder een knappe analyse een gebrek aan voornemens te ver bergen. Immers, naar de mate, waar in de afkondiging van voornemens der regering plaats maakt voor een verkondiging van inzichten, naar die mate verandert de Troonrede in een gouvernementeel hoofdartikel. De „Maasbode": Uiteraard brengt deze troonrede- nieuwe-stijl, welke probeert een sa menhangend geheel te geven en daar om bepaalde kernpunten van het re geringsbeleid tot uitgangspunt neemt, de noodzaak van zelfbeperking met zich mee in de opsomming van de plannen van het kabinet. De „Volkskrant": Men zou ondeugend kunnen zeggen, waarom laat hij de SER het niet oplossen, want die krijgt van de regering toch al zulke zware kluiven voorgelegd, dat dit er nog wel bij kan. De hele rijksbegroting wekt trouwens de indruk, dat de regering de moeilijkheden ofwel laat liggen of aan anderen ter oplossing voorlegt. De Troonrede kan terecht vaststellen, dat de basis is gelegd voor een nieu we opgang in de conjunctuur. Minis ter Hofstra gaat iets 'erder, als hij tot uitgangspunt neemt een zekere hervatting van de opgaande lijn. We hopen dat deze het vraagstuk van de werkloosheid wel is waar niet alar merend, maar toch mg altijd nijpend genoeg wat gemakkelijker zal ma ken. „Trouw" (Prot. Christ.): Toch kunnen wij niet zeggen dat de Troonrede een politiek inspirerend stuk is. De grote politieke problemen van onze tijd komen er niet in tot hun recht. Vele ervan worden er zelfs niet in genoemd. De Troonrede is naar ons gevoelen te veel een soort registratie van pro blemen waar een administrateur voor staat. Te weinig spreekt hier de politieke leiding van een staat. „Nieuwe Rott. Courant" (Lib.): Zou iemand in een weinig onder houdend en ook niet bijzonder volle dig betoog de toestand van ons land willen schetsen, dan kan hij de van daag uitgesproken Troonrede als voorbeeld nemen. Dit staatsstuk wekt de indruk, dat zijn opstellers bang waren, visie en plannen bloot te ge ven; hetgeen twijfel oproept aan het bestaan daarvan. Nu ja, enkele plan nen zijn er wel. Er ligt een ontwerp begroting mét een flink tekort gereed. „Het Vrije Volk" (P.v.d.A.): Deze Troonrede geeft door de vraagstukken die zij onopgeslost laat liggen en door de basis die zij legt voor een zeker optimisme, alle kansen aan een politiek bewogen jaar. Opge fleurd door belangrijke onderwerpen van niet-economische aard, die in het komende parlementaire jaar ook de aandacht zullen vragen. „Parool" (Soc.): Nu heeft natuurlijk elke medaille een keerzijde: nu geen enkele wetge vende maatregel wordt vermeld be tekent dat óók, dat men wachten moet op de afzonderlijke departemen tale begrotingen om enig inzicht te krygen in de manier, waarop de re gering haar algemeen beleid in prak tische maatregelen wil verwezenlij ken. Dat is op zichzelf wel een beetje jammer. Was het niet mogelijk enke le hoofdschotels van de wetgevende maaltijd, die de volksvertegenwoor diging voorgezet zal krijgen, nu al vast te vermelden „Alg. Dagblad" (Lib.): Het nadeel is, dat in een stuk als deze Troonrede een algemene beleids lijn moeilijk te ontwaren is. Een al te groot deel van deze Troonrede is, juist omdat zij situatieschets is, in wezen een terugblik. Regeren is ech ter vooruitzien en van dit vooruitzien bemerkt men in dit stuk te weinig. MET GEZICHT IN KOKENDE TEER Een arbeider die bezig was met mastieken op het dak van een in aanbouw zijnde flat in de Bernard Loderstraat te Amsterdam is, toen hij over een rol asfaltpapier strui kelde, met zijn gezicht in een emmer kokende teer gevallen. In zorgwek kende toestand is de man onder hevige pijnen naar het ziekenhuis vervoerd. Geschenk voor Moeder •n Baby Is aan Babydarm Babysat Advertentie. De 42-jarige mevrouw M. E. S.-U. werd gisteren door haar buren in bewusteloze toestand in lu.ar woning in de Curacaostraat te Amsterdam aangetroffen. Zij is vermoedelijk haar was vergeten en in slaap ge vallen. De giftige dampen die uit haar ketel met drooggekookte, schroeiende was opstegen hadden haar bedwelmd en een lichte vergif tiging bezorgd. In het Wilhelmina- gasthuis zal men nu proberen haar bij te brengen. Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de statistiek wordt sa mengesteld op basis 1951=100, ver toonde van 15 juli tot 15 augustus 1958 een daling met 2 punten. Het indexcijfer exclusief A.O.W. liep terug van 117 tot 115 en het in dexcijfer inclusief A.O.W. van 122 tot 120. De daling werd vrijwel uitsluitend veroorzaakt door een sterke daling van de indexcijfers voor aardappe len, groenten en in het bijzonder van fruit. Het indexcijfer voor de sector voeding kwam daardoor van 121 medio juli op 117 medio augustus te staan. Kappersopleiding bij Nijverheidsonderwijs In restaurant Zomerzorg te Leiden is gisteravond een oriënterende wes telijke besturenbijeenkomst gehou den van de Ned. Kath. Kapperspa troonsbond „St.-Franclscus van As- sisië" voor welke bijeenkomst zeer grote belangstelling bestond van de zijde van de plaatselijke afdelingen uit Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De samenkomst was bedoeld als startschot voor een hechtere sa menwerking tussen de gewestelijke besturen. Gespreksleider was de heer A. J. C. Swart uit Rotterdam. Op de bijeenkomst werd het woord gevoerd door de heer G. v. d. Broek, secretaris van de afdeling Tilburg. Deze besprak het onderwerp „Wat men als afdelingsbestuurder moet we ten en wat men als afdelingsbestuur- der moet trachten te bereiken". Als belangrijk punt bracht spr. naar vo ren de moeilijkheden, welke zich voor doen bij het verkrijgen van een ves tigingsvergunning. Buiten het voldoen aan de drie eisen voor het verkrijgen van deze vergunning bestaat in be paalde gevallen de mogelijkheid van een voorlopige vergunning op aan vraag na gunstig advies van de vak- raad aan de minister: men is dan ver plicht tot het afleggen van een proef. Spr. vroeg zich nadrukkelijk af, of er bij de bestuursleden van de plaat selijke afdelingen wel voldoende in zicht bestaat inzake de collectieve ar beidsovereenkomst. Hij vond dit zeer gewenst en drong aan op een diepere bestudering hiervan; men moet nu eenmaal van alle markten thuis zijn. Naar aanleiding van een door het Economisch Instituut voor de Mid denstand gepubliceerde enquête gaf de heer v. d. Broek enkele cijfers uit het kappersbedrijf waaruit bleek, dat in de periode 195153 drie procent der werkkrachten een inkomen ge noot van minder dan 1000 gulden per jaar; 61% had een inkomen van 2000 MET INGANG VAN 1 JAN. 1959 Aardappelmoeheid de oorzaak De teelt van aardappelen is in de gehele bollenstreek de laatste jaren en dan voornamelijk sinds 1920 1933 toen er aan de veiling van K. en O. dagelijks nog zo'n pl.m. 3000 balen van 50 k.g. werden aange voerd, heel erg ingekrompen. Een van de oorzaken was wel, dat deze teelt niet voldoende lonend meer was. In de plaats van aardappelen ging men zich hoe langer hoe meer toeleggen op de teelt van bos- en waspeen welke teelt zich dan jok meer en meer uitbreidde en één der hoofdteelten is geworden. Maar er is nog een andere, belangrijker re den waardoor de teelt van aardappe len meer en meer op de achtergrond kwam nl. de z.g. „aardappelmoe heid", een ziekte die veroorzaakt werd door de aanwezigheid van het aardappeleistenaaltje, een ziekte, die een groot gevaar oplevert voor onze export en dan voornamelijk in de bloembollenstreek. Op gronden waarin deze aaltjes aanwezig zijn komt de aardappel plant niet tot volle wasdom en heeft het voor de tuinder geen zin daar aardappelen te planten. Maar deze aaltjes kunnen gemakkelijk van het ene naar het andere perceel overge bracht worden wat de directie van de Plantenziektekundige Dienst er enkele jaren geleden al toe gebracht heeft een verbod uit te vaardigen voor het telen van aardappelen op sommige percelen en in enkele stre ken, voornamelijk in de bollen streek. Maar dit schijnt nog in lange na niet afdoende te zijn, want thans heeft de genoemde dienst een ver bod uitgevaardigd om, met ingang van 1 januari 1959, in verscheidene met namen genoemde gemeenten in de bollenstreek waartoe alle ge meenten ten westen en noordwesten van Leiden behoren, aardappelen te telen. Voor andere streken als b.v. ten noorden van het Noordzeekanaal volgen later nadere mededelingen. Men doet er echter goed aan door voor het seizoen 1959 geen plantgoed aan e kopen, alvorens de maatrege len voor deze streek bekend zijn. Voor gedeelten van laatstge noemde gemeenten of voor bedrij ven waar de aardappelteelt van groot economisch belang is, is een ontheffingsregeling in voorbereiding. Maar voor alle gemeenten in de bol lenstreek vanaf Wassenaar tot Vel- zen, dus voor Wassenaar, Voorscho ten, Valkenburg, Katwijk, Oegst- geest, Rijnsburg, Warmond, Sassen- heim, Voorhout, Noordwijk, Noord- wykerhout, Lisse, Hillegom, Benne- broek, Zandvoort, Bloemendaal, Heemstede, Haarlem en Velzen, zijn de nieuwe voorschriften per 1 jan. a.s. van toepassing. Nu is de teelt van aardappelen in de bollenstreek de laatste jaren bui tengewoon ingekrompen. In 1957 was de totaalaanvoer aan de veiling in Katwijk-Rijn nog maar 380.600 kg. en in 1956 445.500 kg., waarbij nog een kwantum gevoegd kan wor den dat niet aan de veiling komt. In 1936 was de aanvoer van aardappe len 1.778.030 kg. maar in datzelfde seizoen werden er 373.400 kg. door gedraaid. Maar niettegenstaande deze inkrimping zullen er vele zijn (63) —4000 gulden. Van de kappers heeft 83% niet meer dan lager onderwijs genoten. Spr. vond het dan ook een noodzaak, de algemene ontwikkeling van de kappers zelf en van hun kin deren op een hoger niveau te bren gen. Belangrijk vond de heer v. d. Broek het, dat erop aangedrongen zou wor den om te bereiken, dat de kappere opleiding ondergebracht zal worden bij het Nijverheidsonderwijs. Een der gelijke situatie wordt gehonoreerd met een rijkssubsidie van 70% en 30% van de gemeente. Deze sugges tie zond krachtig bijval. Bij een onderlinge bespreking tus sen de aanwezige bestuurders bleek wel sterk welk kwaad de onwettige vestigingen aan de bonafide kappers aandoen, de beunhazerij werd op de zelfde lijn gesteld. Men wilde er bij het hoofdbestuur op aandringen, dat dit by de minister om maatregelen hiertegen vraagt. De tweede spreker op de avond was de voorzitter van de Leidse afdeling, de heer E. Langezaal. Alles draait om sterke afdelingen, aldus de heer Lan gezaal. Om de organisatie sterk en gezond te maken is het beslist nodig, dat de katholieke bond vóórblyft op de andere zusterorganisaties. Het komt meer dan eens voor, dat leden van andere kappersorganisaties over gaan naar katholieke afdelingen, om dat die nét iets sterker en actiever waren. Dit bereikt men door hard werken en door het leggen van per soonlijke contacten, hetgeen grote successen kan opleveren; het prestige van de bond wordt tenslotte gemeten naar de kracht der afdelingen, zo zei de heer Langezaal. De bestuursleden bleven nog geruime tijd bijeen voor een algemene gedachtenwisseling over verschillende punten. UITLOTING 2PROCENT PREMIELENING ZUID-HOLLAND 1957 Bij de hedenmorgen gehouden uit loting van 2'/ï procent premielening 1957 van Zuid-Holland 1957 zijn uit geloot 120 obligaties, waarvan serie 8811 nr 10 met f 10C.000. serie 13255 nr 1 met 10.000, serie 3424 nr 4 met 5.000, serie 6876 nr 3 en serie 12894 nr 4 elk met 2.500 De volgende vijf nrs elk met 1000, serie 17.727 nr 1, serie 16.700 nr 6, serie 3569 nr 8, se rie 18.524 nr 4 en serie 12-894 nr 2, de volgende 5 nrs elk met 500, serie 18884 nr 3, serie 17.727 nr 3, serie 6876 nr 9, serie 11.626 nr 3 en serie 12.894 nr 8. die door deze nieuwe maatregel worden getroffen, ook die voor eigen gebruik telen, dus ook de z.g. volks tuinders. Sommigen waren al gedu peerd doordat men op vele perce len slechts om de 3 jaren aardappe len mocht telen op dezelfde grond doch ook dat is nu afgelopen. (Lei den en de plaatsen ten Noorden van Leiden vallen buiten deze nieuwe regeling). Men zal echter moeten bedenken dat de teelt van aardappelen een belemmering kan vormen voor de teelt en de export van bloembollen en daar hangt te veel van af. Het buitenland spreekt in deze ook een woordje mee en kan dienaangaande De uitgelote obligaties zullen 1 no- bepaalde eisen stellen en daaraan vember 1958 aflosbaar worden ge- is niet te ontkomen. steld. De niet met een hogere dan 125 uitgelote nummers der bovengenoem de series, alsmede de nummers van serie 8112 zijn elk aflosbaar met 125. Een tweetal inbrekers stond giste ren voor de rechtbank te Den Haag, waar zij zich moesten verantwoorden voor een twintigtal inbraken die zij hadden gepleegd, nadat *ij bij hun eerste kraak in een zoutzuurbad wa ren gevallen. Tegen de 36-jarige lasser A. H. A. eiste de officier van justitie drie jaar met aftrek, tegen de 25-jarige machi nist D. v. d. E. twee jaar gevangenis straf met aftrek. In de nacht van 17 op 18 oktober van het vorige jaar was het duo gaan inbreken in een metaalwarenfabriek in de Kokstraat in Den Haag, waar zij 3O0 gulden buitmaakten, maar op hun terugtocht door een dak heen- zakten en in een zoutzuuroplossing terecht kwamen. De een is veertien dagen blind geweest, de ander heeft hem bij zich thuis verpleegd. Zij durfden met hun brandwonden niet naar een ziekenhuis te gaan. Toch weer op dievenpad. Na dit avontuur zyn ze toch weer op dievenpad gegaan. Een feit, dat de officier van justitie zeer bedenke lijk vond. „Zij hebben zich van be ginnelingen opgewerkt tot volslagen misdadigers." De verdedigers van de beide zwa re jongens weten de daden aan geld gebrek en een verkeerde opvoeding. „Het zoutzuurbad schudde hen niet uit de roes, maar het werd juist een vuurdoop voor hen". NIEUWE TOEPASSING VAN TELEVISIE IN HAARLEMSE STADSSCHOUWBURG. Het personeel dat in de Haarlemse stadsschouwburg de toneelverlichting bedient, zal voortaan de voorstelling op dezelfde wijze kunnen volgen als het publiek op de logeplaatsen en wel op een televisiescherm. De televisiecamera is in het balkon van de frontloge opgesteld en brengt het beeld over op het scherm dat na bij de belichtingstechnicus is ge plaatst. Volgens de directeur van de Stadsschouwburg, de heer Herman Deinum, is deze toepassing een Ne derlandse en mogelijk zelfs een we reldprimeur. De taak van de belich tingstechnicus wordt hierdoor van zelfsprekend aanzienlijk vereenvou digd. Dit alles weerhield de officier van justitie niet zijn eisen te handhaven. Over 'eertien dagen volgt de uit spraak. UIT RECHTBANKGEBOUW ONTSNAPT Een gedetineerde, een van de drie jeugdige leden van de Haagse ..Boek horststraatbende", die gisteren door de Haagse Rechtbank wegens inbra ken en diefstallen r.yn veroordeeld, is direct na die uitspraak uit het ge bouw van de rechtbank ontsnapt. De jongeman, G. van R., kreeg van een parketwachter toestemming van het toilet gebruik te maken. Toen de par ketwachter zich een ogenblik op eni ge afstand van de toiletdeur bevond, ging hij ongemerkt de gang op en verliet via de achteruitgang (de toe- PLUIMVEEHOUDERS BEZORGD OVER HEFFING OP „PERSKOEKEN" De Nederlandse Pluimveeteeltor ganisatie, gevestigd te Apeldoorn, heeft in een adres aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel- voorzienng de aandacht gevraagd voor de ernstige gevolgen die een heffing op de voor de bereiding van rundveekoeken en rundveemeel be nodigde zogenaamde perskoeken, voor de pluimveehouderij zou heb ben. Deze koeken worden namelijk óók in pluimveevoeder verwerkt. De Nederlandse Pluimveehoudersfedera tie te Arnhem had reeds in augus tus een schrijven aan het Landbouw, schap over deze aangelegenheid ge richt. De Nederlandse pluimveehouderij geeft aan ongeveer 200.000 kleine boeren en een groot aantal nevenbe- drijven van handel en industrie ge heel of voor een gedeelte brood, aldus het adres, en leverde in 1957 een bij drage in de Nederlandse export van 520 miljoen gulden. Op de minister wordt een beroep gedaan niet mee te werken aan het slachten van „de kip met de gouden eieren" ter wille van het melk- en zuivelbeleid.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5