moeite waard Scherp Opdrachtenwedstrijd voor bromfietsers JMUGAT &>ymL$TAD Agenda van de Leidse raad In »de Deo« in Haarlem gaan broeders en zusters zieken verplegen VVO-unöDAG 17 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA HPussen op vakantie gaan en missie- houden is een groot verschil. In het eerste geval doet u niets. U laat u met trein of bus ergens heenbrengen en u geniet daar zor- genloos' en rustig van de mooie na tuur, van familiebezoek en van alles wat u interesseert. U bent los en vrij van het dagelijks ingespannen werk en u ondergaat met plezier deze heer lijke sensatie. Wanneer u een missie wordt ge preekt, moet u rekenen op geeste lijke inspanning. Er is moed en of ferbereidheid voor nodig om gedu rende de missieweek iedere avo^d naar 'n preek te luisteren, als het kan 's morgens de mis mee te vieren en zo nu en dan het geestelijk voedsel dat u werd opgedist te verwerken. Jeugd vliegerde georganiseerd aan de Kanaalweg Het was gisteravond op het speel terrein bij de Leidse torenflat onge woon druk, ondanks dreigende wol ken. Enige honderden kinderen waren gisteravond bijeengekomen om te genieten van het vliegerfestijn, dat de „Leidse Jeugdtour" daar georga niseerd had. Dagenlang hebben de jongens hun best gedaan om hun vliegers op te tuigen met kwasten en allerlei af beeldingen, zelfs peuters van vijf en zes jaar kwamen met een vlieger (tje) opdagen. De organisator en zijn secondan ten hadden het heft goed in handen en na de keuring van de vliegers op sierlijkheid, bouw en afwerking gingen de vliegers van de jongeren beneden 10 jaar omhoog. Behoudens enkele ongelukjes met snijden, ston den de meesten weldra boven de wind en enkele zelfs muisstil, alsof zij op hun plaats waren vastgehecht. Na het inhalen door de kleineren, kwamen de groteren aan de beurt, die het oplaten geheel alléén moes ten doen. Hierbij waren natuurlijk de grootste vliegers, sommige met een lengte van meer dan één meter en de stevigste favoriet. De betere routine bleek -wel uit het vrijwel rechtstandig omhoog gaan van alle vliegers. Maar hierbij kwam de pechvogel wel heel erg om de hoek kijken voor Tony Herreur, wiens levensgrote vlieger de vrije vlucht nam door het breken van het touw en helemaal voorbij het Nieuwe Ka naal in het weiland terecht kwam. Maar het geheel was voor de jeugd een geslaagd feest. Winnaars waren: (tot 10 jaar): 1. Tony Abswoude 8 jr 34 p.; 2. Ro nald Erades 5 jr 33 p. jongste; 3. Wim Aalbersberg 8 jr 31 p; 4. Peter Blikman 7 jr 30 p. (boven 10 jaar): 1. Rudi Roorda 13 jr 36 p.; 2. Wim v. d. Zijde 15 jr 33 p.; 3. Peter Ossevoort 16 jr. 31 jr; 4. David v. d. Burg 11 jr 30 p. jong ste; 5. Tony Herreur 13 jr 27 p. (grootste vlieger). POTLOOD en GEEST No. 505. Horizontaal: 1. vruchtje, 3. wiel, 5. pers. voornaamw., 6. tijdreke ning, 7. voegwoord (Fr.), 9. sint (afk.), 10. familielid, 12. insektje, 14. hoofddeksel, 15. enig, onvergelijke lijk, 16. hond, 17. achting, 19. gods dienst (afk), 21. bijwoord, 22. gebod, 24. zangstem, 25. rivier in Siberië, 26. Europeaan, 27. optelling. Verticaal: 1. insekt, 2. sportterm, 3. teken in de dierenriem, 4 lidwoord, 5. bout van een varken, 8. hoogste punt, 9. deel van een fiets, 11. stuk bouwland, 13 snoer van een hengel, 16. draad van een spinneweb, 18. zee hond, 20. oude benaming van liter, 21. gravure, 23. bijwoord, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. obelisk, 7. al, 8. de, 10 ui, 12. sla, 14. de, 15. tel, 17. dor, 18. oever, 19. Tom, 21. alk, 23. is, 24. arm, 26. te, 27. n.d., 28. eg, 30. poespas. Verticaal: 2. ba, 3. els, 4. Ida, 5. Se, 6. mutatie, 9. perikel, 11. i.e., 13. le ver, 14. do, 16. lom, 17. dra, 20. os, 22. Lt, 24. adé, 25. mep, 27. no, 29. ga. Ik geloof niet dat u zioh deze in spanning moet verhelen. Want wat is het doel en de betekenis van een missie? Bezinning op alles wat God aan de mens heeft geopenbaard omtrent diens relatie tot Hem, omtrent dat gene wat Hij van de mens verwacnt in diens feitelijke situatie op deze aarde ten aanzien van zijn medemen sen en omtrent de moderne, eigen tijdse problemen die de verhouding van de mens tot God en de onder linge menselijke verhoudingen op roepen. Concreet gezegd: bezinning op en verdieping van uw godsdienstig le ven is het doel van de missie. Het ligt dus voor de hand dat u wat moeite moet opbrengen wanneer u een goede missie wilt houden. Maar het is de moeite waard. Bidt u eens hartelijk tot de H. Geest, dat Hij u moge helpen deze volhardende moed en moedige vol harding op te brengen. Pastoor W. E. BLOK De eerste opdracht bestond uit een gelijkmatigheidsproef met rem proef tussen stopstrepen. Deze op dracht werd door het Rijndijk-team met 12'/s punt gewonnen. De andere vier teams behaalden ieder 12 pnt. Hierna startten de teams met de vol gende opdracht. „Rijdt 'n route van maximaal 35 km. In deze route moet u 10 be waakte bruggen van de Rijks- of Prov. Waterstaat overgaan. U mag geen der bruggen tweemaal passe ren. Breng bewijzen mede dat u de route werkelijk hebt gereden". Het Huisman-team was de eerste dat in moeilijkheden kwam. Reeds de eerste brugwachter aan de Haag- sche Schouw vertelde hen, dat in die richting geen 10 bruggen te vin- m v C* LOSSE LANTAARNKOPPEN. Enige tijd geleden reed een brom fietser op de Rijnsburgerweg. Hij botste tegen een lantaarn, viel raakte bewusteloos. De kop va lantaarn viel omlaag en in scherven. Dit is in telegramstijl een gebeur tenis, die onze aandacht trok, omdat den waren. Toen zij weer op de goe- de betreffende bromfietser voor de de weg waren, klapte een band en dit kostte hun zoveel tijd, dat zij slechts 18 punten verzamelden. Als tweede meldde zich de van Zyp- ploeg, die de opdracht goed had uit gevoerd en elf bewijsstukken had meegebracht. Dit leverde 67 punten iemand Want die schade aan deze lantaarnpaal niet mis is werd aangesproken en een advertentie heeft geplaatst om te weten of het in Leiden al eens meer gebeurd is dat het glas van een lantaarn naar beneden valt, nadat tegen de paal is gereden, zo redeneert hij een De senioren-ploeg en het Leider- I deugdelijke lantaarn hoeft toch niet dorpse team kwamen tot hetzelfde I direct zijn hoofd te verliezen als aantal punten. Het Rijndijk-team, j iemand met de paal in botsing is ge- dat de eerste opdracht al met een komen. Hij wil nu weten omdat half puntje had gewonnen, was iets een dergelijk gerucht in'Leiden anders begonnen dan de overige 0f de lantaarns in Leiden inder- teams. Het gevolg hiervan was, dat daad gammel van contstructie zijn. zÜ aan het eind een brug te kort Ook wij geloven niet dat het de eer- kwamen. Dit noodzaakte hen om ste keer is, dat zoiets gebeurt, maar met een kleine omweg ook de brug aan de Haagsche Schouw in hun route op te nemen. Voor deze om weg brachten zij twee bewijzen ex tra mede, die ook 4 punten meer be tekende. De totaalstand na twee opdrachten is: 1. Rijndijk-team (B. Heinz, P. Aarts, N. Belonje) 831/» pnt; 2, 3 en 4: Van Zijp-team (Hageman, Schaap v. Veggel) 79 pnt; Leiderdorp-team (Brussée, Prangers, n.n.) 79 pnt; Senioren-team (Gussenhoven, La- man, de Rode) 79 pnt; 5. Huisman team (v. Dijk, Nievaart, Dieseraad) 30 pnt. De gemeenteraad van Leiden, ver gadert op maandag 22 september T~ te veertien uur. Te behandelen onderwerpen zijn: Beëdiging en installatie tan nieuw benoemde raadsleden, die tijdens de raadsvergadering van 2 september 1958 afwezig waren. Voorstel tot wijziging van de be drijven verordening en van de ver ordening op de raadscommissiën en tot intrekking van het reglement voor de Gemeentelijke Werkplaats. Benoeming van een lid van d< Commissie voor de Strafverordenin gen (vacature de heer M v. Aken). Benoeming van een lid van de Commissie voor het Oud-Archief uit de leden van de Raad (vacature de heer M. van Aken). Benoeming van Vier leden van de nieuw te vormen Commissie voor de Gemeentelijke Werkplaats. Benoeming van vier leden, waar onder een lid, tevens voorzitter, van de Commissie, bedoeld in het twee de lid van artikel 22 van de Verorde ning, houdende reglement op het be heer van de Gemeentelijke Dienst voor Kasbeheer en Kredietwezen. Benoeming van een tweetal leden van de raad van bestuur van het n- dustrieschap de Grote Polder. Aanwijzing van gemeentelijke ge delegeerden in de besturen van de in deze gemeente gevestigde nijver heidsscholen. Benoeming van een voorzitter, vi- ce-voorzitter en van vier leden van de Huurcommissie. Benoeming van een tweetal lera ren aan het Rembrandtlyceum: C. Kivit (Handelswetenschappen) en R. Landheer (Frans). Benoeming van veerkrachten aan de Hogere Burgerschool voor Meis jes met 6-jarige cursus en afdeling Middelbare Meisjesschool: de heer J. A. van Gelderen (wiskunde); mej. M. L. A. Groenhoff (Engels); mevr. E. S. F. de JongFeteris (Neder lands); A. Menalda 'wiskunde); mej. D. T. Fr. M. Savelkoul (wiskunde); mevr. J. M. W. Spijkervan Weerlee (Frans); mevr. N. A. J. StrackHa- gemann (Duits); dr J. B. Ubbink (na tuurkunde); dr J. Th. Vermeulen (staatswetenschappen); mej. R. C. Vogel (tekenen); mej. J. G. M. Vriens (aardrijkskunde); mej. M. C. Wemelsfelder (wiskunde). Benoeming van een onderwijzer in lichamelijke oefening bij het openbaar uitgebreid lager onderwijs. Voorgesteld: J. L. Hagenoorn. Benoeming van een leraar metse len aan de gemeentelijke bedrijfs- technische school: W. Zwikker. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan dr J. H. M. M. Loe- nen uit zij betrekking van leraar in de klassieke talen aan het Stedelijk Gymnasium. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan prof. dr E. W. Schal- lenberg uit zijn betrekking van le raar in het Nederlands aan het Rem- brandt-lyceum (wegens bereiken pensioengerechtigde leeftijd). Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan een drietal leer krachten bij het openbaar gewoon onderwijs. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan mejuffr. M. N. Over- water uit haar betrekking van hoofd leidster van de openbare kleuter school aan de Lorentzkade. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwiis om medewer king voor het aanschaffen van leer middelen ten behoeve van de twee de en de vierde klasse van de school voor uitgebreid lager onderwijs aan de Asserstraat. Preadvies op het verzoek van het bestuur van de Stichting R.K. Scho-' len om medewerking voor de aan schaffing van leermiddelen ten be hoeve van de vierde klasse van de meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs aan de Haarlemmerstraat 1.034.—). Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen voor voorzieningen in het schoolge bouw aan de Boommarkt. Voorstel inzake het beschikbaar Stellen van gelden voor het, verbete ren van de centrale verwarmingsim stallatie in de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Zuid singel. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanschaffen van meubilair en. leermiddelen voor de eerste inrich ting van de Rudolf Steinerschool, Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het treffen van enige voorzieningen in ruimten van het Stadhuis, in gebruik bij de dienst van gemeentewerken. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het verrichten van herstellingen aan het gebouw Pieterskerkgracht 13 6.900.—). Voorstel inzake onteigening van gronden, gelegen tussen de Voorscho- terweg en de Trekvliet. Voorstel inzake wijziging van de begroting der gemeente en van de bedrijfsbegrotingen voor het dienst jaar 1957. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 191.000. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleningen gedurende het vier de kwartaal van 1958. Voorstel inzake wijziging van de statuten der N.V. Leidsche Duinwa ter Maatschappij. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het aanbrengen van een nieuwe cen trale verwarmingsketel in het woon huis aan de Geversstraat 56 te Oegst- geest, bewoond door de Geneesheer- Directeur van de Psychiatrische In richtingen „Endegeest" c.a. Voorstel inzake het toekenen van subsidie voor het jaar 1955 aan in stellingen werkzaam op sociaal en sociaal-hygiënisch gebied. Voorstel inzake herziening van de Bezoldigingregeling 1954 weten lezers hier iets meer van. De heer A. J. M. A. Genang, Witte Rozenstraat 58 Leiden, heeft 25 jaar lang de pen gehanteerd bij Peek Cloppenburg, Breestraat. Op 22 september a.s. wordt in een groot se huldiging dit feit herdacht en wordt tevens te zijner ere op 29 sept. a.s. een feestelijk huldebetoon gege- Burgerlijke Stand Geboren: Maarten zn van H. A. Bloemink en F. Coenen; Antonius Diederik Paulus zn van P. Ouwer- kerk en J. C. de Romijn; Wilma Cornelia dr van J. van Harskamp en W. W. Kwakernaak; Geertrui dr van G. J. B. Blok en M, M. Broers; Sylvia Agatha dr van T. C. Stuiven- berg en J. C. Thierrij; Catharina Mathilda dr van J. T. Seijsener en M. W. van Dijck; Marjolein Hen- riëtte dr van H. W. Pera en M. J. den Heeten; Jan zn van T. Zijlstra en J. de Haan; Armand Robert Ed win zn van J. L. Hiibner en M. H. J. Eikhuizen; Eric Pieter zn van A. W. Schreurs en S. P. van Staden. Diplomazwemmen van ,de Leidse Waiervrienden' Maandag 15 sept. werd in de Over dekte diploma gezwommen door le den van de Leidse Watervrienden. Voor diploma A waren er 30 candi dates Hiervan werd één candidaat afgewezen. Voor diploma B waren 30 candidaten waarvan er 3 afgewe zen werden. Hieronder de namen der Diploma A meisjes: Inge de Kruis, Annemieke Jurgens, Ria van Saar- loos, Lenie Vonk, Anneke Planje, Ria Hoedemakers, Willy Rietkerken, Francis Nieuwenhuizen, Eef Beek man, Mieke Rijnsburger, Anneke Riekkerk, Jannie de Water, Nel Waasdorp, Greet Sjardijn, Anneke Boehlee. Diploma A jongens: Juul v. d. Leek, Hans Gorthuis, Frans Kalthoff. Bram Pont, Hans v Tongeren, Sjaak Disselveld, L. v. Doorn, Wim Beek man, Theo Bakker, Adri Stafleu, Ni co v. Weizen, Tonny Heemskerk, Johnny Halvemaan, Gerard v. d. Blom. Diploma B meisjes: Lenie Halve maan, Nellke Brugman, Greetje Wee- da, Trien Prins, Trudy Sommeling, Corry v. Nood, Ineke v. Wijk, Lies Lepelaar, Lydia Schouten, Ineke Been, Tonny v. d. Mey, Yvonne Jonk Jozet Hoedemakers, Jannie Onder water, Rionne Neuteboom. Diploma B jongens: Ben Delsasso, Eddy Giesen, Siem Weeda, Adri Ne- keman, Hans Neuteboom, Fred Bee- renfenger, Hans Heemerik, Bert Veldhuyzen, Wim Flippo, Menno Ar- bouw, Hans Onderwater, Sjaak van Bemmelen. ven, die hem vooral het besef zal moeten geven hoezeer hij in dit be drijf door leiding en collegae ge waardeerd wordt. Hij is een man van grote accura tesse, met een ijzeren geheugen en een liefdevolle plichtsbetrachting. Hij is de spil waarom alle cijfers van P. C. draaien en is de vraag baak voor iedereen, klant en perso neel. Zijn rustige ijver heeft hem ge maakt tot een bijna onmisbare scha kel ook met de hoofddirectie. Mindervaliden kunnen weer de 3 oktoberoptocht zien Van de zijde van de Algemene Ne derlandse In validen bond, afdeling Leiden en Omstreken, de organisatie die de belangen behartigt van de mindervaliden van alle gezindten, ontvingen wij de volgende medede ling. Ook dit jaar evenals voorgaande ja ren zullen de zieken en mindervali den in de gelegenhe' l worden gesteld de optocht op 3 oktober, rustig zittend op een der mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omge ving van de Sociëteit „Minerva" te kunnen gade slaan, zonder last te hebben in het gedrang te komen dat het uitzicht wordt belemmerd door personen, die hiervoor zouden kunnen gaan staan. Het publiek wordt verzocht in ver band hiermede niet op te stellen aan de Noordzijde van de Breestraat van af de Meisjes-muloschool, Breestraat 80 tot het Belastingkantoor No. 40. Hij of zij die niet of moeilijk kun nen lopen, kunnen worden gehaald en weer thuis gebracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schritfelijk aanvragen. De plaatsbe wijzen kunnen worden afgehaald op vertoon van een bewijs van Invalidi- teitsrente, Ongevallenrente, lidmaat- schapkaart van de A.N.I.B. of zuster organisatie en op een bewijs van een arts, tegen de prijs van 25 cent. Het afhalen van de plaatsbewijzen kan geschieden op vrijdag 26 septem ber e.k. des avonds van 810 uur in het gebouw „Ons Centrum", Hooi gracht 84 te Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk me degedeeld dat op de 3 Octoberdag zelf geen plaatsbewijzen meer kunnen worden verstrekt en dat de plaatsbe wijzen uitsluitend dienen voor zieken of invaliden en niet voor ouden van dagen. Inrichtingen, ziekenhuizen enz. kunnen zich wenden tot het sekreta- riaat van de Alg. Ned. Invalidenbond, v. d. Duynstraat 19, Leiden, tel. 21855 Leidse agenda WOENSDAG, 17 SEPTEMBER. Rozenkranskruistocht. St Petrus- kerk, 7 uur nam. Kon. Mij. v. Tuinbouw er. Plant kunde. Ledenvergadering, Vergulden Turk, 8 uur, nam. KAJ Herensingel „Kiemclub", 8 u. am. Zaal Maria Gijzensteeg. Ver. van Oudleerlingen R.K. Tech nische School „Don Bosco". Lezing met lichtbeelden dr. Dominicus over „Vrijmetselarij". Cantine Boerhaave- laan, 8 uur nam. Leids Politiemuziekgezelschap. Con cert Van der Werfpark. 8 uur nam. DONDERDAG 18 SEPTEMBER R.K. E.H.B.O. - Vervolgcursus R.K. Lyceum, Mariënpoelstraat 8 u. VEBO-tentoonstelling. Aanvang Veemarktterrein, 8 uur v.m.. Ope ning door mr J. Klaasesz, Waagge bouw, 10 uur v.m. Parade der kam pioenen, Veemarktterrein, 14 uur .m. Tentoonstelling Waaggebouw 12 6 uur nam. VRIJDAG 19 SEPTEMBER VEBO-tentoonstelling: wedstrijden op Veemarktterrein 8—12 uur. Ten- toonstelling Waaggebouw 126 uur nam. Tuinfeest „Ons Eiland", Speeltuin —11 uur nam. „St. Christoffel". Belevenissen in Vooruitstrevendheid is een van de kenmerken van de Congregatie van Broeders van Barmhartigheid van St. Joannes de Deo. Twee nieu we initiatieven hebben thans weer de aandacht gevestigd op de Congre gatie. Het eerste is de nauwe samen werking, die tot stand is gekomen tussen de Broeders en de Zusters Franciscanessen op het ter^in van de ziekenverpleging. De Broeders exploiteren in Haar lem reeds jarenlang het bekende ziekenhuis „St. Joannes de Deo", waar alleen mannen verpleegd wer den. Het feit echter, dat het zieken huis als enige in Haarlem- Noord is gelegen, waar bijna de helft van de Haarlemse bevolking woont, bracht de sociografische noodzaak om de capaciteit in die zin uit te breiden, dat in het vervolg ook vrouwen in het ziekenhuis zouden kunnen worden opgenomen. Uitbrei ding was zonder meer al noodzake lijk, omdat de ontwikkeling van de medische wetenschap tot grote in vesteringen dwong, welke econo misch pas verantwoord waren, wan neer de capaciteit van het zieken huis vergroot werd. Daarom namen de Broeders het initiatief om ook vrouwen in hun ziekenhuis te laten verplegen. Zij namen contact op met de Zusters Franciscanessen van Aerdenhout, die de Mariastichting in Haarlem exploiteren, en deze Congregatie bleek bereid de verpleging van de vrouwelijke patiënten in „St. Joan nes de Deo" op zich te nemen. Dat is nu sinds kort geschied. Het ziekenhuis heeft nu de laatste twee jaar een ingrijpende reorgani satie ondergaan, welke zich mani festeerde in de bouw van een nieuw en hoogst modern behandelingsge bouw en de bouw van een vrouwen paviljoen, dat gecompleteerd o.a. met een zustersklooster en een ver pleegstershuis eerlang vervangen zal worden door een permanentè vrouwenafdeling. Inmiddels is men reeds begonnen met de bouw van een verpleegstershuis, voorzien van de nieuwste accomodatie. Het tweede initiatief betreft de missie, waar de Broeders in de ver pleging zullen gaan werken om de, priester-missionarissen van hun medische taak te ontlasten. Als ar beidsterrein hebben de Broeders Tangayika in Oost-Afrika gekozen, een Engels mandaatgebied, waar zij zich zullen inzetten in de bisdom men van mgr. Van Oorschot, mgr. Blomjous en mgr. Bronsveld. De medische toe.standen zijn daar zeer deplorabel, maar de Broeders heb ben begrepen, dat zij niet helemaal kunnen helpen, als ook niet Zusters mee naar Tangayika vertrekken. Het bleek overigens, dat de Zusters van de H. Carolus Borromeus uit Maastricht vee! voor dit initiatief voelden en zij besloten daadwerke lijke steun aan de plannen van de Broeders van St. Joannes de Deo te verlenen. Thans zijn vijf Broeders en drie Zusters naar Engeland ver trokken om het Engelse ziekenhuis wezen nader te leren kennen en daar de nodige diploma's te behalen, waarna zij hun werk in Tangayika zullen beginnen. Financieel zullen zij alles zelf moeten klaarmaken, daar zij pas enige subsidie van het Engelse gouvernement mogen ver wachten, wanneer alles is opgezet en uitgewerkt. Inmiddels blijken ook de Zusters Franciscanessen van De nekamp interesse te hebben voor de missieplannen der Broeders en het bestuur van deze Congregatie heeft enkele dagen geleden besloten een paar Zusters te bestemmen voor de medische arbeid in Tangayika. Vóór honderd jaar Uit De Leidsche Courant van Woensdag 17 September 1858. Advertentie: Gerookte Paling. De onder geteekende dankbaar voor het vertrouwen hetwelk hem, voor en gedurende de Kermis, in voornoemd artikel is ten deel gevallen, beveelt zich bij deze minzaam aan, daar hij voortdurend het geëerd publiek de gelegenheid zal geven zich dagelijks bij hem aan het Visch- huisje op de Aalmarkt en bij J. D. Essing, op den Apothekers- dijk, van versche gerookte pa ling te kunnen voorzien M. Laatste Berichten PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES GAAT ONDERZOEK KISTKALVEREN SUBSIDIëREN. Het bestuur van het produktschap voor vee en vlees heeft vanmorgen besloten een subsidie van 1250,te verstrekken aan het instituut voor veeteeltkundig onderzoek in Schoon oord. Dit instituut wil nl. een onderzoek instellen naar de invloed van licht op de kleur van het vlees van kistkal veren. Hiervoor wil men gedurende een jaar proeven nemen met zes kal veren in een donkere en zes kalveren in een lichte ruimte. De voorzitter van het produkt schap, de heer Joh. de Veer, toonde zich een voorstander van dit onder zoek, omdat hij het van belang acht te, dat men een duidelijk inzicht zou krijgen in dit probleem. Hij betoogde, dat zyns inziens de kleur van het vlees van kistkalveren wordt be- invloed door de voeding. De subsidie, die het produktschap gaat versterkken is bestemd voor het aanschaffen van materiaal en het in richten van de hokken van de proef- kalveren. Zd-Amerika, pater v. d. Brom, 8 uur nam. Gulden Vlies. ZATERDAG 20 SEPTEMBER VEBO-tentoonstelling. Expositie in Waaggebouw, 126 uur nam.. Zater- dagmarkt: feestelijke warenmarkt. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling A. H. Bakker Korff (t.e.m. 15 september). Museum voor Volkenkunde: Ten toonstelling Japanse penseeltekenin gen (t.e.m. 11 oktober). Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Prentenkabinet Kloksteeg: fotoex positie H. H. Baudert t.m. 4 oktober dagelijks 25 uur nam., zondagen en feestdagen gesloten. DIENST APOTHEKEN. De avond- en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apotheek Herding en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274. UIT DE OMGEVING LEIDERDORP Geboren: Johanna dr van C. v. d Kommer en J. van den Berg; Hen- derikus Maria zn van P. Th. Wijfje en C. M. Bax; Jolanda Cornelia Ma ria dr van W. P. J. Helversteijn en H. A. J. Kuijken; Henriëtte dr van H. Hoogerwerf en E. Huisman; Jo hanna dr van W. de Jong en N. Kooyman; Anneke dr van C. de Vreede en C. Hoogstraten. Ondertrouwd: Jan Petrus Vink 23 j. en Magthilda Adriana Hendrika van Amsterdam 18 j. Getrouwd: C. D. Zandvliet en A. J, van Tol; A. van der Waals en J. Kranenburg. HAZERSWOUDE Lipje gescheurd. Gistermorgen viel het ruim 1-jarig zoontje van de landbouwer L. Laban wonende Hoo- geveenscheweg alhier, van de trap en liep een scheur in zijn onderlipje op. Door dokter Meijst werd de wond gehecht. ZOETERWOUDE MEJ. F. J. PARLEVLIET KONINKLIJK ONDERSCHEIDEN Het was gisteren juist veertig jaren geleden, dat in deze gemeente werd opgericht de Chr. Gemengde zang vereniging .Zingt den Heere". Aan gezien mej. F. J. Parlevliet, Noord- buurtseweg nr 24 alhier, ai die jaren lid van het bestuur is geweest en zij gedurende 30 jaren de functie van secretaresse der vereniging bekleedt, kreeg zij gistermiddag bezoek van de burgemeester, de heer H. J. J. A. Smeets, vergezeld van de beide wet houders. De burgemeester wenste mej. Parlevliet geluk met het jubi leum van de vereniging en haar lang durig bestuurslidmaatschap. Spreker wees er op, dat zij in al die jaren zich vele verdiensten voor de ver eniging heeft verworven. Dit is dan ook de reden, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, in zilver, toe te kennen. Mej. Parlevliet, die zeer onder de indruk was, bracht dank aan H. M. de Ko ningin en aan de burgemeester voor deze hoge onderscheiding. Na dit officiële gedeelte, waarbij tegenwoordig waren het voltallige bestuur der vereniging en de wnd. ds N. J. M. Hoogendijk en zijn echt genote, bleef men nog enige tijd ge zellig bijeen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2