S)e &2idóeSoti/fco/nt Dr Malik (Libanon) gekozen tot voorzitter van de Assemblee Faubus vervroegt stemming blank en zwart" over JAPAN MAAKT HET WEER Tot verdriet van Russen Amerikaanse kunst maan vertrok niet Vrolijk Mexico: Verre Oosten bron van onenigheid in de Westerse landen iweerl DROOG WEER KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14513 Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1-50 Ook Nederland zetel van vice-voorzitter De algemene vergadering der Ver. Naties heeft bij de aanvang van haar dertiende gewone zitting de Libanese minister van buitenlandse zaken, dr Charles Malik, tot voorzitter geko zen. Het officiële Sow jet-Russisch pers bureau „Tass" heeft zich vandaag uitgesproken tegen de verkiezing van de Libanese minister van buitenland se zaken Charles Malik tot voorzit ter van de algemene vergadering der Verenigde Naties. De Amerikaanse afvaardiging is erin geslaagd Malik te doen verkie zen, alhoewel de Arabische staten tegen hem waren. De Verenigde Staten hebben hier mede aangetoond, dat zij in het ge heel geen rekening houden met de mening der Arabische volken en dat zij hun kwalijke doeleinden blijven nastreven'', aldus meent „Tass". Bij de verkiezing van de dertien vice-voorzitters kreeg ook Nederland een zetel. Er werden 57 stemmen op ons land uitgebracht. De overige ze tels gingen naar de Ver. Staten (78 stemmen), Ecuador (77 stemmen). Engeland (73 stemmen), Frankrijk (75 stemmen), Pakistan (73 stem* men), Uruguay (73 stemmen), de Sowjet-Unie (71 stemmen), Australië (71 stemmen), Indonesië (71 stem men), Nepal (65 stemmen), Tsjecho- Slowakije (57 stemmen) en Nationa listisch China (56 stemmen). De agendacommissie komt woens dagmiddag oijeen. De algemene ver gadering begint de dag daarop haar algemene debat. Dan zullen o.a. Dui les en Gromyko het woord voeren. Tot voorzitter der politieke com missie, het belangrijkste orgaan der algemene vergadering, werd met al gemene stemmen Miguel Rafael Ur- quia, de vertegenwoordiger van Ei Salvador gekozen, die door Perzië kandidaat was gesteld. Dr Malik maakte in zijn eerste rede als voorzitter gewag van de „spor tieve wedijver" tussen hem en zijn „beste vriend", de Soedanese minis ter Mahgoeb. ,Het is een goed ding dat wij in het Midden-Oosten de last der verantwoordelijkheid zozeer voe len dat wij ingenomen zijn met een krachtige competitie ten bate van de vrede en om elkaar een dienst te be wijzen. De betrekkingen tussen Li banon en zijn Arabische buurlanden zijn zo gezond, dat incidenten, zoals die zich in de afgelopen dagen heb ben voorgedaan, er geen invloed op hebben", aldus de Libanese minister De vraagstukken waarvoor de al gemene vergadering zich ziet ge plaatst noemde hij vele en van ern stige aard. De afgevaardigden zouden zich er met al hun vermogens en toe wijding mee bezig moeten houden, in een geest van verdraagzaamheid, ge duld en inschikkelijkheid, opdat de zitting „een vruchtbare en succes rijke gebeurtenis in de internationale betrekkingen" mag worden. „Laten recht voor de gehele wereld is", zo verklaarde de nieuwe voorzitter. Bij de opening van de zitting had ook sir Leslie Munro gesproken over de grote vraagstukken waarmee de vergadering zich moet bezig houden. Het centrale probleem noemde hij de ontwapening, welke kwestie, na het vastlopen van de besprekingen op de vorige zitting der algemene verga dering. nu na het succes van de te Genève gevoerde gedachten wisseling over de technische aspecten van een staking van de proeven met kern wapens met meer hoop kon worden aangesneden. De nieuwe voorzitter van de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties, de 52-jarige libanees dr Ma- lik, heeft in de laatste dertien jaar een rol gespeeld in de politiek van zijn land. Hij is thans minister van buitenlandse zaken. Hij, zoon van een dorpsdokter, stu deerde wis- en natuurkunde aan de pan-Amerikaanse universiteit te Bei roet. Later ging hij naar de Ver enigde Staten, waar hij aan de Har- vard-universiteit promoveerde tot doctor in de filosofie. Dr Malik heeft zijn land op elke zitting van de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties verte genwoordigd. In 1948 trad hij op als voorzitter van de economische en so ciale raad. Geen oranjezonnetje toch in open landauer ONDER DRUK BLANKE LEERLINGEN Faubus, de gouverneur van Arkan sas, die voorstander is van scheiding van blank en zwart op scholen, heeft dinsdag het tijdstip van een plaat selijke volksstemming over de vraag of scholen uitslutend voor blanken ook voor negers opengesteld moeten worden van 7 oktober tot 27 septem ber vervroegd. Waarnemers geloven, dat de gouver neur het besluit genomen heeft, om dat hij zich onder druk gesteld ge voelt van blanke leerlingen die de De Amerikaanse marine heeft dins dag een mislukte poging gedaan om op de proefbases Cape Canaveral een Vanguard-raket met een kunstmaan te lanceren. Als oorzaak van het fa len werden „technische moeilijkhe den" opgegeven. Toen het moment van de start van de 24 meter lange raket was aangebroken, kwamen er rook en vlammen onder het apparaat uit, maar de motoren stopten, vol gens de officiële lezing, automatisch tengevolge van een defect voordat de raket zich in de lucht verhief. De sa telliet in de kop van de raket had een gewicht van bijna tien kg. en een middellijn van vijftig centimeter. Het was de zevende poging om met behulp van een drietrapsraket van het type Vanguard een kunstmaan te lanceren. De enige geslaagde poging geschiedde op zeventien maart jl. toen een satelliet van anderhalve kg. in een baan om de aarde werd gebracht. Volgens functionarissen zal er in vier betrokken scholen niet kunnen bezoeken en de ouders van deze leer lingen. Tot deze vier scholen behoort de centrale middelbare school, die de gouverneur heeft laten sluiten opdat geen negers kunnen worden toegela ten zoals door het Amerikaanse hoog gerechtshof is bevolen. In zijn aankondiging van de ver vroeging van de volksstemming he kelt Faubus het schoolbestuur van de centrale middelbare school te Little Rock vanwege het afgelasten van wedstrijden en andere buiten de schooluren in schoolverband georga niseerde activiteit. Faubus zegt, dat het schoolbestuur nog steeds naar integratie streeft, zo als het altijd gedaan heeft. Het schoolbestuur, aldus Faubus, ge bruikt de kinderen in zijn eigen cam pagne tot het uitoefenen van druk in deze koude oorlog voor integratie. Aan een voorgenomen betoging voor een gesloten school te Little Rock hebben dinsdag slechts 10 jon gens deelgenomen Zij gingen weg toen de politie dit gelastte. Een beeld van de rijtoer, welke de Nederlandse koninklijke familie op de middag van Prinsjesdag maakte door Den Haag. We zien hier v.l.n.r. in het rijtuig: prinses Margriet, nog juist zichtbaar achter haar, prinses Marijke, H. M. koningin Julia na en Z.K.H. prins Bernhard. Vechtpartijen en overvallen Maandag jl. is in Mexico, de hoofd stad van de gelijknamige Latijns- Amerikaanse staat, de viering van de nationale Mexicaanse feestdag be gonnen. Toen de politie vandaag haai1 balans van de feestelijkheden op maakte, bleek dat vijftien personen om het leven waren gekomen en 369 ongelukken, vechtpartijen tussen be- schonkenen en gewapenderhand uit gevoerde overvallen hadden plaats gehad. ook de dieven lieten zich niet on betuigd. In de afgelopen 24 uur wer den 34 diefstallen in de hoofdstad gepleegd. wij er aan denken dat al hetgeen wij naaste toekomst weer een poging hier doen ten bate van vrede en worden gedaan. Ook meningsverschil in Amerika Er is in de Amerikaanse democra tische partij een groot meningsver schil aan de dag getreden over presi dent Eisenhowers politiek in het Ver re Oosten. Vele invloedrijke democrated heb ben zich met bezorgdheid en zelfs met vijandigheid uitgelaten over Eisenhowers waarschuwing aan de Chinese communisten, dat er geen sprake kan zijn van een München in het Verre Oosten. Oud-president Tru man daarentegen, doorgaans een van de felste bestrijders van Eisenhower, heeft zich onvoorwaardelijk achter de waarschuwing aan de Chinese com munisten geplaatst. Een aanvaring die 22 mensenlevens kostte Het Liberiaanse tankschip „Melika" (20.551 ton) is in aanvaring geweest met het Franse tankschip „Fernand Gilabert" (10.715 ton). De aanvaring vond plaats bij de "ingang" van de Perzische Golf. Volgens de Britse admirali teit heeft de „Melika", welke door de bemanning was verlaten, over een afstand van ongeveer 25 mijl brandend in de Golf van Oman gevaren met de machines op volle kracht. Ook de Fernand Gilabert" was in brand geraakt. De „Melika" werd ontdekt door een vliegtuig van het Britse vliegdekschip „Bulwark". Door een heli kopter en een fregat werden later Britse militairen aan boord gebracht om de brand te blussen. In totaal schij nen er bij de ramp 22 doden en vermisten, en 8 zwaargewonden te zijn. Foto: een Engelse helikopter nadert de brandende „Melika". In tegenstelling tot de beschuldi gingen van democratische zijde, dat de president de Verenigde Staten aan de rand van een oorlog met Commu nistisch China brengt, schrijft Tru man in een artikel voor de „North American News Alliance", dat Eisen hower geen andere keuze heeft dan aan de regering te Peking op elk mo gelijk punt het hoofd tr» bieden. De ernst van het meningsverschil onder de democraten blijkt uit het feit, dat thans voor de eerste maal Truman en zijn vroegere minister van buitenlandse zaken Acheson een tegengesteld standpunt hebben over een belangrijke kwestie op het gebied van de buitenlandse politiek. Het Nationalistisch-Chinese minis terie van landsverdediging heeft me degedeeld, dat het communistische kustgeschut tussen dinsdag 21.00 en Enorme productie van transistor-radio's De produktie van transistor radio toestellen in Japan maakt thans 87 procent uit van de totale produktie van radio-ontvangtoestellen tegen slechts 14 procent in februari 1954. De huidige produktie capaciteit bedraagt 300.000 stuks per maand nüar een woordvoerder der Japanse vereniging van exporteurs van machienerieën enz. heeft medegedeeld zal tegen het einde van dit jaar het transistor ra diotoestel in Japan het conventionele radio buizentoestel waarschijnlijk ge heel hebben vervangen. In de periode april 1957maart 1958 heeft Japan 363.000 transistor ra diotoestellen uitgevoerd ten waarde van 5.645.000 dollar (of een waarde van gemiddeld ongeveer vijftig gul den per toestel), waarvan ongeveer 70 procent werd uitgevoerd naar de Verenigde Staten en Canada. Da rest van deze uitvoer ging naar een groot aantal landen, waaronder ook Nederland. Naar de woordvoerder nog mededeelde wordt de uitvoer in de resterende maanden van het lopen de Japanse fiscale jaar, dat eindigt einde maart 1959, geraamd op 100.000 a 150.000 stuks per maand. Uit vrees voor overzeese klachten over dumping hebben de Japanse ra dio-exporteurs uiteenlopende export prijzen vastgesteld. De prijzen in Ja pan zelf zijn gedaald van 15.000 tot 9000 yen (ongeveer 90 gulden), doch liggen nog aanzienlijk boven de ex portprijzen. ONTSLAG ADAMS OP HANDEN? De New York Times heeft woens dag bericht dat het ontslag van Eisen howers rechterhand, Sherman Adams, op handen is. Het blad meldde dit van republikeins congreslid vernomen J te hebben. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's RUSLAND WAARSCHUWT JAPAN. De Sowjet-Unie heeft Japan giste ren in een nota doen weten, dat Ja pan deelneemt aan agressief optre den, indien de Amerikanen hun bases in Japan gebruiken voor vijandelijk heden in het gebied van de Straat van Formosa. De nota werd door amb tenaren van de Russische ambassade te Tokio op het Japanse ministerie van buitenlandse zaken overhan digd. Ambtenaren van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei den later, dat deze Russische waar woensdag 4.40 uur plaatselijke tijd schuwing „volkomen ongerechtvaar- 1.862 granaten op de Quemoy-eilan- den heeft afgevuurd. Onder bescherming van Ameri kaanse oorlogsschepen en Ameri kaanse en nationalistische jagers is het gisteren een landingsvaartuig ge lukt op Quemoy voorraden aan land te zetten. Voorts zijn zeven trans portvliegtuigen er onder dekking van jagers in geslaagd boven Klein-Que- moy voorraden uit te werpen. Het verkeer tussen de kusteilanden is geheel ontwricht. De kleine eiland jes als Klein-Quemoy, Tatan en Er- htan zijn geheel op bevoorrading uit de lucht aangewezen. Op Quemoy wachten vele vrouwen, kinderen en gewonden op transport naar Formosa. SCHIP MET VELE OPVARENDEN VERGAAN. In Bahrein is officieel bekendge maakt, dat een boot met 200 opvaren den in de Indische Oceaan op onge veer 90 mijl ten zuiden van Kaap Ras al Hadd is gezonken. De ramp is gemeld door het Britse tankschip „British Vigilance" dat te hulp kwam. Een te Bahrein uitgezonden vlieg tuig heeft geen wrak noch overleven den gezien. Radio-Aden meldt dinsdag, dat het tankschip „Nefala" zondag 82 opva renden aan boord heeft genomen van een bij het ten zuiden van Kaap Ras Al Hadd gelegen eiland Messriah ge zonken vaartuig, de „Almowaffak". digd" is, daar de Japanse grondwet duidelijk verbiedt, dat Japan deel neemt aan een aanvalsdaad. De kleine depressie, die gisteren door de Duitse Bocht trok en plaat selijk in ons land regen veroorzaakte, had vanochtend al het zuiden van Polen bereikt. Achter deze depressie is boven Zuid-Scandinavië en het Noordzeegebied de barometer flink gaan stijgen. Er kwam een gebied van hogedruk tot ontwikkeling, dat ook in de bovenlucht nog in betekenis toe neemt. Langs de oostflank van dit ho- gedrukgebied wordit over Noord- Rusland thans koude uit de poolge bieden afkomstige lucht naar het zui den getransporteerd. De temperatuur van deze lucht is een paar graden be neden het vriespunt. Bij de zuidpunt van Groenland be vindt zich een zeer diepe depressie, die in een groot gebied storm veroor zaakt. Deze depressie vindt de weg naar het oosten geblokkeerd door het reeds genoemde hogedrukgebied. Als gevolg hiervan ondergaat de weerssituatie in onze omgeving het eerstkomende etmaal weinig veran dering. Met winden overwegend uit oostelijke richtingen wordt continen tale lucht aangevoerd, waarin flinke opklaringen zullen voorkomen. (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11,15 uur). DROOG WEER Droog weer met wisselende bewolking. In de nacht en vroe ge ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige noordooste lijke tot oostelijke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. 18 Sept. zon op 06.18; onder 18.50; maan op 12.40; onder 21.44. Hoogwaterstanden 18 Sept. v.m. 6.25; n.m. 6.50. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. onbewolkt 11 C. geheel bew. 15 zwaar bew. 15 onbewolkt 15 zwiar bew. 19 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MÜNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID ALGIERS mist gehoel bew. zwaar bew. geheel bew. mist geheel bew. zwaar bew. geheel bew. 24 licht bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. Korreltje Voor de rechterstoel van het eigen geweten wordt geen schuldige vrijge sproken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1