„ROTTERDAM" DOOR KONINGIN JULIANA TEWATERGELATEN Vrouw zat in moeilijkheden Methode-Moerman brengt geen genezing Britten bezoeken oorlogsslachtoffers MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Het was precies tien minuten over half vijf, zaterdagmiddag, toen de Ko ningin de woorden „Ik geef u de naam Rotterdam en wens u een be houden vaart" uitsprak. Toen sloeg zij met het scheepmakersbijltje een koord door, de champagnefles sloeg tegen de boeg kapot en gedoopt gleed de „Rotterdam" direct erna haar element, nagejuicht door meer dan 40.000 genodigden op de werf. De grijs en wit geschilderde romp en de tot nu toe gereed gekomen boven bouw hebben een gewicht van 18.500 ton. Om de snelheid van het schip na de tewaterlating af te remmen werd gebruik gemaakt van z.g. rem- schilden en kettingpeuren, zodat dit afremmen reeds op de helling begon. De „Rotterdam", die in de Nieuwe Maas spoedig een halt was toegeroe pen, is het vijfde schip van deze naam. Het bijltje. Het bijltje, dat de Koningin gebruik te en haar door de heer Van der Pols werd aangeboden, was van ver- edeldstaal, gepolijst en gematteerd. Op de zijkant van de kop staan da tum en naam van schip gegraveerd. Het handvat is van coromandelhout en het geheel werd bij de werf ge maakt, evenals de bijbehorende doos van coromandelhout. Het houten dek sel is aan de bovenzijde in een gou den montuur gevat met op de voor zijde van dit montuur' een gouden lip, waarop de datum en de naam van schip en schenkster (RDM) ge graveerd zijn. Op de binnenzijde van de deksel, bekleed met blauw leer, is in een goud, email en zilver uit gevoerd schild van Rotterdam beves tigd. Na de tewaterlating werd nog het woord gevoerd door de heer De Monchy, directeur van de H.A.L., die behalve woorden van dank óan H.M., opmerkte, dat reeds in de oorlogsja ren begonnen is met het ontwerpen van een passagiersschip ter vervan ging van de in de meidagen 1940 ver loren gegane „Statendam". De „Rot terdam" is naar spr. meent het twaalfde ontwerp. Hij wees er ver der op, dat het schip, als het gereed is, aan velen, behalve de opvaren den werk geeft. In zijn slotwoord zeide hij o.m.: „Ma jesteit, wij weten, dat ook uw idealen En zette roofoverval in elkaar De De Ruyterstraat te Almelo werd vrijdagavond opgeschrikt door de mare, dat er een roofoverval zou zijn gepleegd op de 39-jarige mevr. H. T.B. Het „slachtoffer" diste bij de politie het volgende verhaal op. Toen haar man, die fabrieksarbei der is, tegen half tien naar zijn werk was gegaan, was mevrouw T. op be zoek bij de benedenburen. Een mi nuut of tien later ging zij terug naar haar eigen verdieping om te kijken hoe het met de kinderen was. Juist toen zij langs de trap naar de voor deur haar huis weer wilde verlaten, werd zij van achteren aangevallen, bij de keel gegrepen en naar de slaapkamer gesleept. Hier werd haar een doek in de mond .gestopt en ook werd ze zeer zwaar geboeid. De over valler dreigde haar te vermoorden, zo vertelde mevrouw T. later, en hij dwong haar, de sleutel af te geven van een geldkistje waarin zich 1.050.aan spaargeld bevond. Nadat de man zich met deze buit uit de voeten heeft gemaakt, heeft het slachtoffer zich met veel moeite op het balcon weten te werken, waar zij door enkele buurjongens huilend werd aangetroffen met doeken en nylonkousen om hals, armen en be nen. Toen zij bevrijd was van haar boeien rende de vrouw de straat op, waar zij in „elkaar zakte". Thans blijkt, dat zij de gehele roof overval gefingeerd heeft. Als reden gaf zij op met financiële moeilijkhe den te kampen te hebben. De 1000.- spaargeld waren geheel in het huis houden opgegaan. Haar echtgenoot wist hier niets van. in deze, richting gaan, dat ook Uwe Majesteit hoopt op een wereld, waar de mensen elkaar niet bevech ten, doch waar zij elkander begrijpen en steunen en het is mijn vurige wens, dat het schip, dat u zoëven een naam hebt gegeven, iets zal kunnen bijdra gen aan het in vervulling doen gaan van deze wens. Slechts in een vreed zame wereld kan een schip als de „Rotterdam" behoorlijk geëxploiteerd worden, de schijn-welvaart veroor zaakt door politieke spanningen of erger, kan ons allen uiteindelijk slechts nadeel berokkenen." Politieman te water. Toen Koningin Juliana zaterdag middag van Rozenburg vertrok ge beurde er een origeval, waardoor een rijkspolitieman in het kanaal van Rozenburg viel. Hij kwam met een nat pak en de schrik vrij. Een motor van de rijkspolitie werd gestart en de bestuurder dacht, dat het voertuig in de vrijloop stond. Tot zijn schrik bemerkte hij dat dit niet het geval was. De motor schoot vooruit en reed een andere rijkspoli tieman in de rug. Deze kwam daar door in het water van het kanaal van Rozenburg terecht, juist toen Hare Majesteit passeerde. De politieman werd ongeveer twintig meter door het water meegesleurd in de richting van de zojuist doorgebaggerde dam. Gelukkig raakte hij niet ver uit de kant en arbeiders hebben hem door handreiking op het droge weten te brengen. Koningin in bejaardentehuis. Om een invalide, maar opgewekte vrouw te bezoeken, die van haar 66 levensjaren er 40 in een tehuis voor ouden van dagen heeft doorgebracht, heeft koningin Jpliana zaterdag een half uur van haar officiële bezoek aan Rozenburg afgeknabbeld en is zij bovendien een kwartier eerder van paleis Soestdijk vertrokken, al dus de „Tel." Van een van de hellingen van de werf van de R.D.M. in Rotterdam heeft H. M. koningin Juliana zater dagmiddag te water gelaten het m.s. „Rotterdam", het nieuwe vlaggeschip van de Holland-Amerika-lijn. Deze luchtfoto laat zien hoe het fraaie zee kasteel in zijn element gleed. (Luchtfoto A.N.P.) Het tehuis in de Oostervantstraat had de Koningin in het begin van dit jaar een brief geschreven, met het verzoek om op de jubileumdatum van mej. L. G. de Groot, die op 16 november 40 jaar in het thuis ver blijft, een brief namens Haar door de minister gestuurd, te mogen voor lezen. Voor het „zonnetje in huis", die haar beide benen en haar ge zichtsvermogen heeft verloren, maar die door haar opgeruimd karakter steeds een voorbeeld voor de ande ren is 'geweest. Zelf zien. Koningin Juliana antwoordde: „Ik wil haar zelf zien en spreken, maar ik kan er geen dag voor vrijmaken. Ik kom dus op Europootrdag even aan". Zodat zaterdagochtend een rij van bejaarden voor het gebouw stond opgesteld om de vorstin te verwel komen. Het oudste echtpaar W. M. van DrielBrandse (80 en 84) bood bloemen aan en in de recreatiezaal werd de' Koningin verwelkomd door de oudste bewoonster, de 98-jarige weduwe SchenkDe Ridder. Toen kwam de ziekenzaal aan de beurt, waar mej. De Groot het mo ment van haar leven verbeidde. On gedwongen sprak de Koningin met haar. „Ik lees heel veel, Majesteit", zei de vrouw eenvoudig, terwijl haar vingers het brailleschrift betastten. Koningin Juliana bezocht alle afde lingen van het tehuis, waar zij was ontvangen door burgemeester G. E. van Walsum en echtgenote. Daarna ging zij in een snelle auto naar het eiland Roozenburg. Druk op de knop en de Europoort gaai open Op Rozenburg heeft H.M. Koningin Juliana zaterdag officieel de bagger- werkzaamheden voor het Europoortcomplex doen beginnen. De koningin drukte op een knop waardoor een sirene in werking werd gesteld (foto), waarna de baggermolen „Noord" met het doorgraven van een kleine dam begon. Op de voorgrond een kruiwagen en een schop, gebruikt bij de door graving van de Nieuwe Waterweg. De Deinemse vierling Moeder zag voor het eerst haar kinderen Nadat de T. V.-kij'kers verleden week al de primeur hadden gehad van de Friese vierling, die te Leeu warden werd geboren en verblijft in het Diaconessenziekenhuis aldaar, was zaterdagmorgen het grote ogen blik aangebroken voor de moeder, de 21-jarige mevrouw Lautenbach- Spoelman, dat zij haar vier kinderen voor het eerst mocht zien. Zowel moeder als de vierling zul len de eerste tijd nog in het zieken huis verblijven. Vooral wat de kin deren betreft nemen de artsen geen enkel risico. Het gezin Lautenbach bereikt inmiddels een stroom van ge schenken uit alle delen van het land. Voor de vierling zijn reeds twee (gratis) verzekeringen afgesloten, een beschuitenfabriek tracteerde alle Deinumse kinderen op beschuit met muisjes en een kapper in de woon plaats van de familie heeft toegezegd de vierling tot hun tiende jaar gratis te knippen en de moeder mag een jaar lang haar permanent bij hem -laten verzorgen. Onderzoek kankerbestrijding De commissie, die op verzoek van het bestuur van de Landelijke Orga- j nisatie voor de Kankerbestrijding een onderzoek heeft ingesteld naar de betekenis van de methode van de Vlaardingse arts C. Moerman voor genezing van kanker en aanverwante kwalen, heeft een rapport over haar onderzoek gepubliceerd. Het houdt een duidelijke afwijzing van dokter Moermans methode in. De commissie zegt, niet te willen ontkennen, dat dokter Moerman door zijn suggestieve invloed en wellicht ook door de palliatieve (verzachten de invloed van zijn behandeling tijde lijk een goede invloed gehad kan hebben op het algemeen welbevinden van verschillende patiënten, „maar van werkelijke genezing van aan doeningen van beslist kwaadaardige aard is geen sprake". De hoogste tijd heren, we gaan sluiten Bij het baden is het elfjarige jon getje A. B. uit Heilo zaterdagmiddag te Egmond aan Zee verdronken. Hij was met twee vriendjes te ver in zee gegaan, waar zij van een bank in een diepe sleuf gleden. Zij werden door de stroom gegrepen. Doordat een vierde knaapje, dat bij de kleren was achtergebleven, de reddingsploeg attent maakte op het gevaar waarin zijn vriendjes ver keerden, konden nog twee jongetjes bewusteloos uit het water worden gehaald. A. B. is nog niet gevonden. Na kunstmatige ademhaling zijn de twe' jongetjes naar het zieken huis te Alkmaar vervoerd, waar het levensgevaar nu geweken is. MOOKSE SPOORBRUG IS HERSTELD Het laatste brugdeel in de defini tieve spoorbrug te Mook is in de nacht van zaterdag op zondag op zijn plaats gezet. Thans is een einde gekomen aan de onhoudbare toestand welke reeds van na de oorlog dateert, toen de brug in 1944 door de Duitsers werd opgeblazen. SPIJKERBROEK-JONGENS IN ACTIE Vrijdagavond omstreeks half elf hebben een viertal jongens in spij kerbroeken in de Sint Luciënsteeg te Amsterdam een 38-jarige student aangesproken en deze onder bedrei ging met dolkmessen gesommeerd zijn geld af te geven. De student liet een lege portemonnaie zien, waarna het vijftal hem verder met rust liet. Omstreeks dezelfde tijd werd dicht in de nabijheid, nl. op de N.Z. Voor burgwal bij het Spui een 27-jarige fabrieksarbeider door vier of vijf jongens aangehouden. Ook hem werd om geld gevraagd. Toen hij ant woordde geen geld te hebben pakten hem beet, sleurden hem naar een portiek en bedreigden hem met met een dolkmes. Zij sloegen hem in het gezicht, waardoor hij een bloedende wond aan de mond opliep. Daarna haalden zij zijn portemonnaie met 45.uit zijn colbertjasje en ver dwenen snel. Als verdacht van deze beroving en de poging tot beroving werden later op de Elandgracht, waar zij op een fiets reden zonder verlichting, een 16-jarige scholier en een 19-jarige fabrieksarbeider aangehouden. Of zij iets met de beroving te maken heb ben staat echter nog geenszins vast, zo deelde de politie mede. 431 EERSTE JAARS OP KATH. UNIVERSITEIT De senaat der r.k. universiteit deelt mede: het totaal aantal aanmeldingen voor het eerste jaar aan de Kath. Universiteit bedraagt dit jaar 431; vorig jaar was dat 309. Het totaal der nieuwe inschrijvingen is als volgt verdeeld: theologie 13, letteren en wijsbegeerte 147, rechtgeleerdheid 49, geneeskunde 87, biologie 24, so ciale studierichting 29, psychologie en paedagogie 45, sociale aardrijks kunde 12. Met 25 inschrijvingen voor het M.O. is het totaal 431. Zaterdagmiddag heeft de Nederlandse minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O., mr A. A. M. Struijcken, het zittingsjaar 19571958 van de Staten-Generaal gesloten. Deze foto laat zien hoe de minister op het Binnenhof uit zijn rijtuig stapte. ROUTE RIJTOER OP PRINJESDAG De route, welke de koningin volgt op de rijtoer morgenmiddag na de opening van de Staten Generaal, be gint bij het Huis ten Bosch. Op de tocht, welke door de binnenstad voert, wordt o.m. gereden over het Bezuidenhout, Herengracht, Fluwe len Burgwal, Wijnhaven, Kalveren-: markt, Grote Markt, J. Hendrik straat, Zeestraat, Plein 1813, Java- straat, Wassenaarseweg, Laan van Nieuw Oost Indië en de Leidse straatweg. ROUTE VAN DE GOUDEN K0ET5_ INDELING VAN DE KONINKL'JKE STOET OP HKilMSJESDAG Bijna vierhonderd nabestaanden van Britse militairen die in ons land sneu velden, bezoeken dezer dagen ons land. De eerste groep, die bestaat uit 158 personen zijn met de dagboot in-Hoek van Holland aangekomen. Zondagochtend waren er in de mor genuren kerkdiensten in verschillen de Nijmeegse kerken, 's Middags om drie uur namen de nabestaanden deel aan een speciale herdenkings dienst, welke werd gehouden op het Reischwald Cemetery, de Britse mili taire begraafplaats. Voor de andere groep, die 220 per sonen telt, is de herdenking van de slag om Arnhem het hoogtepunt. Dit zijn allen oudstrijders en nabestaan den, wier familieleden behoren tot de vele duizenden, die veertien jaar ge leden sneuvelden, toen op 17 septem ber de parachutisten en zweefvlieg tuigen landden in Arnhems omge ving. In een commentaar op de Britsf weigering tot levering van grote mi' litaire uitrustingsstukken aan Indo nesië, schreef de invloedrijke natio nalistische „Suluh Indonesia" zater- Zij komen op 16 september aan i dag, dat Engeland de gevolgen var, in Hoek van Holland, vanwaar omlzijn starre houding zal ondervinden 9.51 uur v.m. een speciale trein he<* Het verbod zal schade doen aan he naar Oosterbeek en Arnhem brengt. 1 prestige van Engeland in Azië. De 81-jarige mevrouw H. Thijssenvan Zoest uit Rotterdan werd gistermiddag op de Bergselaar. door een tram gegrepen en meege sleurd. In zorgwekkende toestand werd zij naar een ziekenhuis bracht. De bestuurder had de vrouw zien oversteken en toen hij belde bleef zij staan. Maar toen de trarii dichterbij was gekomen, wilde vrouw op een drafje nog voor tram langs lopen. Dit lukte niet en zij werd gegrepen. Later op de dag is zij aan haar verwondingen zweken. Tijdens de voetbalwedstriji LeeuwardenEindhoven, die gister middag in het Cambuur-stadion te Leeuwarden werd gespeeld, werd de 50-jarige heer S. Schaaf uit Leeu warden plotseling onwel en zakte in een. Hij werd naar het Stadszieken huis overgebracht waar men de dood door hartverlamming constateerde.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6