S)e £ékió£(Eou4cmt Tandradtrein naar Drachenfels vloog met grote snelheid uit de rails Blokkade van Quemoy doorbroken Rotterdam DOOR DE MAZEN Tientallen slachtoffers Franse socialisten zeggen „ja" Aanslag op Soustelle KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANGNo. 14511 van hef granatennef Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Bij een ernstig ongeluk met de tandradtrein naar de Drachenfels nabij Bonn zijn zondagavond achttien mensen om het leven gekomen en ten minste vijftig gewond. De openbare aanklager van Bonn die een onder zoek instelt, zei te geloven, dat er zich geen buitenlanders onder de slacht offers bevinden. REMMEN WEIGERDEN Het ongeluk gebeurde doordat de remmen weigerden, enkele minuten nadat de volle trein met 150 passa giers in drie rijtuigen het bergstation had verlaten. De locomotief verliet ongeveer zestig meter van de top van de Drachenfels de rails en reed met grote snelheid tegen een mast. Het eerste rijtuig red te pletter te gen een boom. Veel passagiers raak ten bekneld en andere werden naar buiten geslingerd. De twee andere rij tuigen bleven onbeschadigd. De trein verbindt Köningswinter, tegenover Bonn, met de ruïne van het middeleeuwse kasteel Drachenfels, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft over de Rijn, hetgeen in de zo mermaanden dagelijks duizenden mensen trekt. De Drachenfels is 321 nieter hoog en een der hoogste van de zeven hoogten aan de rechteroever. De tandradbaan is 75 jaar geleden gebouwd naar 'v voorbeeld van die naar de Rigi in Zwitserland. Er was tot dusver nog geen ongeluk gebeurd op deze baan, die de oudste in Duits land en tot ver over de grenzen be-j kend is. De weg is in totaal ongeveer i 1,5 km lang en maakt soms een hel-| ling van 26 procent. Het aantal doden is door het over lijden van zwaargewonden nog geste gen. Men vreest, Jat het dodental nog groter zal worden. Omtrent de oorzaak van het onge luk verklaart men de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat de rijtuigen overbelast waren daar er niet meer dan 45 personen per rijtuig vervoerd mogen worden. De machinist wist zich het leven te redden, door tijdig van de locomo tief te springen. De stoker kwam echter om het leven. Ook de conducteur van de trein is ongedeerd. Daar de politie en de directie van Groot Rotterdam, zo fier hersteld Van het verwoestend krijgsgeweld Boekt wéér een prachtig resultaat Nu 't nieuwe schip te water gaat; Stad Rotterdam, met wereldfaam. Gaf 't petekind haar wereldnaam; Die naam alléén al garandeert: Hier is Iets machtigs gepresteerd In teder opzicht supérieur. Verfijnd verzorgd haar intérieur; Zy heeft é.1 wat het oog bekoort. Dus SOLA komt er óók aan boord Met mes en lepel, vork en schaal. Ruim tachtig duizend in totaal. Waarom die er „thuis" zullen ziin? Zij zijn volkomen in de „lijn". CLINGE DOORENBOS (Advertentie) Wentelwiek kon z'n kruisje niet dragen de tandradbaan op de Drachenfels pas na afsluiting van het onderzoek en vrijgeving van de lijken mededeling willen doen over de identiteit der slachtoffers, is het nog niet met ze kerheid bekend of en zo ja hoeveel Nederlanders door het ongeluk ge troffen zijn. In de loop van heden middag verwacht men echter een lijst met namen. Officieel zijn er zestien doden te betreuren maar volgens onbevestigde berichten zijn het er achttien. Er zou den ruim 70 gewonden zijn, van wie enkele levensgevaarlijk. Uit Bonn wordt vernomen dat bij de gewonden zich ook een Nederlands echtpaar be vindt. Hun zoon kwam er ongedeerd af. Gouverneur Folsom over zaak-Jimmy Wilson Gouverneur James Folsom van de Amerikaanse staat Alabama heeft i zich bereid verklaard, desgevraagd een datum vast te stellen voor de be handeling van een verzoek om gratie voor de neger Jimmy Wilson, die we gens het beroven van een oude vrouw van een bedrag van één dollar 95 ter dood is veroordeeld. Folsom zei „zeer bekommerd" te zijn over de zaak en de aandacht die de kwestie in de ge hele wereld heeft getrokken. Tot dus ver zijn duizenden telegrammen en brieven op het bureau van de gouver neur bezorgd. De terechtstelling is vastgesteld op 24 oktober. Kardinaal dient aanklacht in tegen journalisten De kardinaal-aartsbisschop van Bo logna, Giacomo Lercaro, heeft via zijn bureau laten weten, dat hij twee advocaten opdracht heeft gegeven een aanklacht in te dienen wegens laster tegen twee journalisten van het Italiaanse communistenblad „l'Unita". Beide journalisten zouden verant woordelijk zijn voor de inhoud van een artikel, vrijdag in „l'Unita" ge publiceerd, waarin gesproken wordt van „mede-verantwoordelijkheid" van hoge kerkelijke kringen in Italië voor een economisch schandaal. Het gaat hier om df activiteit van een groep „anonieme bankiers". De Italiaanse minister van financiën, Luigi Preti, heeft kortgeleden ver klaard dat katholieke priesters in goed vertrouwen gefungeerd hebben als agenten van deze groep en daar voor gelden hadden ontvangen voor charitatief werk. Helikoptervlieger Eelco Schuller van Aero Contractors N.V. te 's-Gra- venhage is er gisteren niet in ge slaagd het kruis voor de gerestau reerde kerk van Nispen met een he likopter op de torenspits te plaatsen. Na vijf vergeefse pogingen, waar bij het 300 kilo wegende kruis slechts enkele meters van de grond kwam, werd de toeschouwers, die in groten getale van Roosendaal en het Belgi sche Essen naar het dorpje waren ge stroomd, te verstaan gegeven, dat zij er beter aan deden naar huis te gaan. De heer Schuller zei, dat de ge ringe luchtdichtheid, een normaal verschijnsel bij warm weer, er oor zaak van was, dat het toerental van zijn helikopter van 300 tot 260 terug- Deze combinatie toont boven de he likopter tijdens een proefvluchtje (zonder kruis) bij de torenspits en onder de helicopter met het kruis op een weiland bij de kerk. liep, zodra hij de grond verlaten had. Door het verlies van toeren kon de helikopter geen hoogte meer winnen, althans niet met het zware kruis. Ook 's avonds is de piloot er niet in geslaagd het kruis meer dan een paar meter van de grond te krijgen. De luchtdichtheid was nog steeds te gering en bovendien was er te weinig wind. Men zal nu proberen een he likopter met een groter hefvermogen te charteren. Dinsdag of woensdag hoopt men de tweede fase van de „Operatie kruis" te beginnen en dan met meer succes. ,lk doop u Rotterdamen wens u behouden vaart Van een van de hellingen van de werf der R.DJVI. in Rotterdam heeft H.M. Koningin Juliana zaterdagmiddag te water gelaten het m.s. „Rotterdam", het nieuwe vlag geschip van de Holland-Amerika-Iijn, dat hier in aan bouw is. Deze foto laat zien hoe de koningin (midden) het te water glijdende zeekasteel nawuifde. De Franse socialistische partij heeft zich zondagavond op een te Pa rijs gehouden congres uitgesproken voor de grondwet van premier De Gaulle, maar tevens aangedrongen op onderhandelingen met „.bevoegde vertegenwoordigers" om een oplos sing te vinden vopr het Algerijnse vraagstuk. Een resoultie waarin men zich uit sprak voor „ja" bij het komende re ferendum over Je grondwet, werd met 2.786 tegen 1.176 mandaten bij 62 onthoudingen goedgekeurd. Een resolutie over de Algerijnse politiek, die met 3.370 tegen 611 stemmen werd aanvaard, was een compromis tussen de inzichten van Mollet, minister van staat in de re gering van de Gaulle, en die van Gaston Deterre, voormalig minister voor overzees Frankrijk, die had aan gedrongen op geheime onderhande lingen tussen de Franse regering en de Algerijnse opstandelingen. Defer- re sprak zich uit voor de nieuwe grondwet. Bij Gravedona in de omgeving van Como (Noord-Italië) is zaterdag het verkeer uren gestremd geweest doordat honderdduizenden bijen wa ren afgekomen op een hoeveelheid honing die een passerende boer had verloren. Een vijftigtal mensen moest zich onder doktersbehandeling stel len. KARDINAAL MINDSZENTY Een woordvoerder van de Hon gaarse regering heeft zaterdag op een persconferentie in Boedapest ver klaard dat zijn regering niet van plan is om uitlevering te vragen van de primaat van Hongarije, kardinaal Mindszenty. Zoals bekend bevindt kardinaal Mindszenty zich in het gebouw van de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hij in november 1956 zijn toe vlucht zocht toen de Russische tanks Boedapest binnenrukten. Algerijnse Mohammedanen hebben vanochtend in Parijs een moordaan slag met machinegeweervuur op Jac ques Soustelle. generaal De Gaulles minister van voorlichting, gepleegd. De aanslag mislukte echter. De Algerijnen losten een salvo met een machinepistool op Soustelle, toen Hongaren beschuldigen V.S. van spionage De Hongaarse regering heeft za terdag de Verenigde Staten beschul digd van het in stand houden van spionage-organisaties in Hongarije, zo meldt radio-Boedapest. De regeringswoordvoerder Laszlo Gyaros, die deze beschuldiging op een persconferentie uitte, verklaarde dat het is gebleken dat Amerikaanse regeringskringen een geheime dienst in stand houden zonder rekening te houden met de daaraan verbonden kosten en moeite. Er zijn mensen op de Amerikaanse legatie, die deze dienst organiseren, aldus Gyaros. Vermomd als diplomaten moeten de ze mensen gegevens zien te krijgen over het Hongaarse .eger en de Hon gaarse economie er. in het bijzonder over de Russische strijdkrachten in Hongarije, zo verklaarde hij. Gyaros zei voorts dat er een aan tal Amerikaanse spionnen is gear resteerd. Hij beschuldigde de Amerikaanse militaire attaché in Boedapest van iiiiniduc ctl.lcll.llC lil OUCUdUCSl Vctll i"e ..het -.tens bü nacht - gadeslaan Avenue de Wagram in West-Parijs reed. De minister werd niet geraakt. Politie die hem begeleidde vuurde ogenblikkelijk terug en doodde een der aanvallers. De 46-jarige Soustelle. eens gou verneur-generaal van Algerië was een der leidende figuren achter de gebeurtenissen die generaal De Gaulle in juni j.l. aan de macht I brachten. In juli werd hfj minister 1 WOFClC van voorlichting. van militaire objecten met behulp van een telescoop. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE Vrachtschip werd beschermd door Am.-Chinese vloot VANDAAG OPNIEUW OVERLEG Een nationalistisch-Chinees bevoor radingsschip heeft zondagmorgen de communistische blokkade van Que moy gebroken en op een strand van het eiland munitie uitgeladen. Voli gens een nationalistische bekendma king stond het vrachtschip onder be scherming van de Amerikaans-Chi- nese vloot, maar niet werd bekend gemaakt of de communisten het strand, dat voor hun kustbatterijen gemakkelijk bereikbaar is, onder vuur legden of niet. Op Formosa verklaar den Amerikaanse functionarissen evenwel bevreemd te zijn door de afwezigheid van communistisch vuur. dat totnogtoe alle pogingen om de blokkade te doorbreken had begroet. Een nationalistische woordvoerder op Formosa zei dat de communisten zwaar geschut in stelling brengen. Op twee plaatsen langs de kust van het vasteland beschikt men thans over verdragend geschut van het ka liber 203 en 212 mm. Volgens des kundigen kunnen de communisten met dit type geschut ook de beton nen kazematten waar de verdediging van Quemoy op steunt vernielen. Het zwaarste geschut van de nationalis ten (van Amerikaanse herkomst) zijn 155 mm-stukken. Het overbrengen van voorraden naar Quemoy gelukte doordat' een nieuwe methode werd toegepast. De grote landingsvaartuigen en de es corteschepen bleven op een afstand van de kust liggen, terwijl van het grootste landingsvaartuig een twin tigtal kleine vaartuigen naar de kust voer. Deze werden krachtig onder vuur genomen maar niet geraakt. Wel werd het grote schip getroffen, waardoor een man werd vermist. De aan land gebrachte voorraden bete kenen echter in verhouding tot de behoeften echter niet veel. In doorgaans betrouwbare Ameri kaanse kringen te Taipeh is zondag vernomen dat er een groep vliegtui gen van de Amerikaanse tactische luchtmacht in het gebied van Formosa is aangekomen. De toestellen zouden kernwapens kunnen vervoeren. Be vestiging van dit bericht kon van of ficiële zijde niet worden verkregen. De Amerikaanse ambassade te Warschau heeft bekend gemaakt dat het overleg op ambassadeursniveau tussen de V.S. en Peking-China maan dagmiddag in de Poolse hoofdstad zal worden hervat. De besprekingen die vraagstukken van het Verre Oosten betreffen, waren in december te Ge- nève opgeschort. Aan Amerikaanse zijde wordt het gesprek gevoerd door ambassadeur Beam, terwijl de communistisch-Chi- nese woordvoerder Wang Ping Nan is. De besprekingen zullen worden gevoerd in het Mysliwiecki-paleis: een regeringsgebouw voor officiële gelegenheden, waarvan een gedeelte door de Poolse regering ter beschik king van de ambassadeurs is gesteld. De bijeenkomst zal de 74ste in de serie ambassadeursbesprekingen tus sen de V. S. en communistisch China zijn. De V. S. wensten bij de vorige on derhandelingen van de Chinezen de verzekering los te krijgen dat zij zou den afzien van het gebruik van ge weld. Voorts wilden zij de vrijlating van Amerikaanse burgers in China De Chinezen verlangden eveneens het afzien van gewe.d, maar zij slo ten Formosa van een dergelijke ver zekering uit, omdat dit probleem naar hun inzicht een „binnenlandse Chi nese kwestie" is. In doorgaans welingelichte kringen te Washington zegt men, dat, ingeval van mislukking der besprekingen, een der mogelijkheden die op het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken worden bestudeerd, Britse di plomatieke tussenkomst is. Plaatselijk enkele buien Het afgelopen weekeinde voltrok ken er zich enkele wijzigingen in de luchtdrukverdeling. Een hogedruk- gebied, dat ons een warme zondag heeft bezorgd, trok namelijk lang zaam is oostelijke richting weg. Daar door kon een in oetekenis toene mende onweersstoring afkomstig uit Frankrijk, naar onze omgeving door dringen. Vanochtend kwamen er voornamelijk in het westen van het land enkele onweersbuien voor. Op het lichtschip Noordninder viel 14 mm regen, maar de meeste regen kwam in Engeland terecht. Op tal rijke plaatsen viel daar 20 tot 30 mm, een station in Wales tapte zelfs 80 mm af. Morgen zal de onweersstoring nabij Denemarken liggen. Een erbij beho rend front zal dan ons land gepas seerd zijn, waardoor de temperatuur op een wat lager niveau komt. De kans op enkele buien is tamelijk groot. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, opgemaakt om 11.15 uur). ZUIDWESTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Iets lagere temperaturen, vooral in het zuidoosten van het land. Overwegend matige zuidweste lijke wind. 16 Sept. zon op 06.15; onder 18.55; maan op 10.10; or.der 20.19. Hoogwaterstanden 16 Sept. v.m. 5.n.m. 5.25. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS licht bewolkt 16 C niet ontv. zwaar bew. 20 mist 18 zwaar bew. 20 geh. bew. 24 regenbui 24 zwaar bew. 28 licht bew. 26 zwaar bew. 28 geh. bew. 28 mist 26 onbew. 24 onbew. 25 licht bew. 25 onbew. 24 mist 26 licht bew. 24 licht bew. 24 onbew. 22 onbew. 26 onbew. 29 onbew. 26 zwaar bew. 30 Korreltje De mens kan niet ondergaan, als hij in ware blijmoedigheid leeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1