,Oe Zonnige Zeurpiet" Zeilkampioenen op Westeinder behaalden zonder wind hun titels Haarlem won de Wouter Groenesteinbeker vóór AAC 3^m ram vnmBKXiurormK Zestig-jarig huwelijk in Nieuwkoop 1 1 EEN GOEDE BUUR IS BETERi MAANDAG 15 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De zeilers hebben het dit jaar aller- moest nemen. Jan Bol 3149 punten, P. minst getroffen met de kampioenwed- Spaargaren 2899 en J. P. van Dijk 2639. strijden op de Westeinderplassen. Stond Fel was ook de strijd in de Pampus- er vorige week al heel einig wind, dit- klasse. Hier had H. J. de Ruyter na vijf maal bracht het zomerweer bijna in het wedstrijden de leiding met 3475 punten geheel geen wind, behalve in de tweede tegen Romanesko 3174. Deze laatste even- zondagwedstrijd, aar toen was de be- wel, met verlof uit Curagao hier te lan- slissing in vijf klassen reeds gevallen. j de vertoevend, won de laatste wedstrijd Dat was jammer, want we hadden deze i en de Ruyter werd tweede. Daardoor wedstrijden om de nationale titels lie ver onder hevige strijd uitgevochten ge zien. Dat de kampioenstitels evenwel in enige klassen door gelukzeilen bij 'n ver keerde zou zijn terecht gekomen, kun nen we echter allerminst zeggen, want iedere kampioen is zijn titel ook bij fel lere strijd zeker waard. Zaterdagmiddag werd het een einde loze drijf partij, de wedstrijden in 'n vijftal klassen werden geannuleerd en voor de vier overige klassen, die het eerst gestart waren, werd de wedstrijd- baan 'n heel stuk ingekort. De zóndag begon al even weinig hoop vol. Het was bladstil en het wedstrijd comité kon niet anders doen dan met uit stel te beginnen. De tijd drong evenwel, omdat er toch kans voor twee wedstrij den moest gegeven worden Welnu het werd ook nu een eindeloze drijfpar- tij met veel schommelingen in de on derlinge standen, omdat de een wel, de ander niet kon profiteren van een vlaag je wind, dat zo nu en dan over de plas sen neerstreek. Er zat tenslotte niets anders op dan ook nu de ochtenwed- strijd in te korten en nadat men over de twee eerste ronden drie uur had ge zeild geschiedde zulks. Toch waren er na deze wedstrijd reeds vijf kampioenen bekend. In de Valkenklasse was dit A. Wester, die reeds na vier wedstrijden de leiding had en ook de vijfde wedstrijd op zijn naam bracht. Hij kwam met 5306 pun ten uit de bus, terwijl zijn naaste con current, ir. H. F. Zuiderbaan, slechts tot 3385 kwam. In de Regenboogklasse toon de J. Hofland weer zijn meesterschap door met vier overwinningen en een derde plaats op de kampioenstitel be slag te leggen. De Fries J. Alberda kwam met één overwinning, drie dercje en een vierde plaats hem het dichtsnabij, doch bleef met 4167 punten ruim beneden hem. In de Olympiajollenklasse wist de kampioen van 1956. jac. F. Stap weer beslag op de titel te leggen. Hij werd in de vijf wedstrijden tweemaal winnaar, eenmaal tweede en tweemaal bezette hij de vierde plaats. Zo kwam hij tot 3770 punten, 'n aantal, dat geen zijn renten meer sterdammer het niet meer nodig vond de laatste wedstrijd nog te zeüen, aangezien de slechtste wedstrijd van de zes toch afviel. Eenzelfde beeld had men in de Stern klasse. Hier had T. Omons na vier wed strijden (de wedstrijd van zaterdag was geannuleerd) met 2738 punten de lei ding, een aantal, dat alleen nog door mej. K. v. d. Stadt kon behaald worden, indien zij de volgende wedstrijd zou winnenen indien Amons dan geen enkel punt zou behalen. Daar dit prac- tisch uitgesloten was, gaf mej. v. d Stadt de strijd op. zodat T. Amons win naar werd met 2738 punten tegen mej. K. v. d. Stadt 1859 en H. Coops 1835. In de Vrijheidsklasse werd C. de Haas Jr na vier wedstrijden reeds titelhouder met 3790 pun*°n tegen L. Amons 2234 en S. de Jong 1995. In de overige klassen was de strijd heviger en moest een nieuwe wedstrijd gehouden worden om de beslissing te bren gen. Gelukkig stond er in het begin van de middag wat meer wind, doch later flauwde deze weer zodanig af, dat het wedstrijdcomité zich toch weer genood zaakt zag voor enkele klassen de baan af te korten. Zo werd het ook op deze laatste dag nog weer veel te laat, want het was 7 uur alvorens we de plassen konden verlaten. In de 12 M2 Sharpieklasse werd het kamDioenschap ditmaal alleen uitge vochten door de club- en plaatsgenoten J. C. J. van Staveren en B. Kraan. Deze laatste was titelhouder, doch ditmaal vlotte 't niet zo goed. Van Staveren had na drie wedstrijden de leiding met 2336 1859 punten. Na vijf wedstrijden was de stand 3793—3316, zodat de laatste wed strijd de beslissing moest brengen. Kraan moest deze wedstrijd winnen en Van Staveren moest uiterlijk de vierde plaats bezetten, om zijn titel te prolongeren. Maar het liep weer anders. De laatste wedstrijd werd gewonnen door Bouw van Wijk, Kraan werd tweede en Van Staveren derde, zodat deze won met 41953894 punten. In de 16 M2 Streepklasse had de Lei- denaar J. P. van Dijk de beste kansen op de titel. Hij voferde het veld aan met 2383 punten, doch nog vijf anderen had den meer dan 2000 punten, zodat de strijd tot in de laatste wedstrijd volko men open was. Evenwel, Jan Bol maakte spoedig aan alle onzekerheid een eind. door al spoedig de leiding te nemen en deze niet meer af te staan, terwijl van Dijk met de zevende plaats genoegen eindigden beiden met 4120 punten na ieder twee overwinningen, twee tweede en twee derde plaatsen. Beter gelijk spel kon zeker niet behaald worden. Roma nesko verkreeg de titel door zijn zegen in de laatste wedstrijd. De titel in de 12 Voetsjollenklasse werd in de laatste wedstrijd door A. W. Rey- ers uit Sassenheim voor de neus van mej. H. F. Hageman en N. J. Jonker die beiden 2626 punten hadden wegge kaapt. Door deze laatste wedstrijd te winnen bracht titelhouder Reyers zijn totaal van 2355 op 3456, terwijl mej. Ha geman, die derde werd in de laatste race, tweede bleef met 3250 punten. De kampioenschappen op het IJsselmeer Het zal nog wel een week duren voordat alle uitslagen van de tweede dag van de nationale zeilkampioen- schappen op het IJsselmeer definitief bekend zijn. Het gaat hier om de resul taten in de Flying Dutchman- en Finn- klasse. Gistermiddag namelijk tijdens de derde race kwamen de bestuurde- ren tot de ontdekking, dat in beide klassen de deelnemers niet het voorge schreven zwemvest droegen. In de Flying Dutchmanklasse hadden enkele deelnemers dit kledingstuk ook 's mor gens en zelfs zaterdag al niet meegeno men. Nu zit men dus met het probleem of men deze wedstrijden zal annuleren en zo niet, hoe de uitslagen er moeten uitzien. Een beslissing zal wel niet voor het einde van deze week genomen wor den. De resultaten van zondag waren: Flying Dutchmanklasse: eerste race: 1. H. Jager. 2. Joop A. Helder; 3. G. A. S. Jongeneel; tweede race: 1. Jac. Kraan; 2. F. Kamerling; 3. U. Jager. Uitslag derde race aangehouden. Drakenklasse: Eerste race: 1. W. P. v. Duyl; 2. C. Groot; 3. J. Bier; tweede race: 1. W. P. van Duyl; 2. C. Groot; 3. A. Warners; derde race: 1. W. P. van Duyl; 2. C. Groot; 3. J. Bier. Finnklasse: Eerste race: 1. J. H. H. de Jong; 2. W. Maarse; tweede race: J. H. UITSLAGEN KON. NED. KORFBALBOND N.H. Eerste klasse: Allen Weerbaar Roda 46; Groen GeelArchipel 910. Z.H. Eerste klasse: Ready—Die Haghe 36; DeetosSpangen 6—4; Het Zui denFluks 83; Vicus OrientisOns Eibernest 106. Z.H. Tweede klasse A: ActiefZui derkwartier 56; ZwerversOlympi- aan 64; KNSRegenboog 24; Alge meneAchilles 62. VEEL BELANGSTELLING TIJDENS RECEPTIE VAN JUBILEREND ZUIDERKWARTIER Zaterdagmiddag vond ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de korf balvereniging „zuiderkwartier" een druk bezochte receptie plaats in het vereni gingsgebouw van de woningbouwver eniging „De Tuinstadwijk" aan de Hya cintenstraat. Talrijke bloemstukken sier den het interieur, maar naarnaast gaven vele afgevaardigden van zustervereni gingen, alsmede speeltuinbesturen, de voorkeur het bestuur van de jubilerende vereniging persoonlijk te complimente ren. Met een hartelijk woord richtte de voorzitter zich tot de oprichters der ver eniging, de heren Voorzaat, Metselaar en van Rossum. maar in de eerste plaats tot het oud-lid, Heetveld. die veel voor de vereniging in de loop der jaren ge daan heeft en bovendien was het aan hem te danken, dat Zuiderkwartier, na een impasse, weer herboren werd. Namens het gemeentebestuur en als afgevaardigde van de KNVB voerde de heer Drs Roosenschoon het woord en wees op de belangrijkheid van de sport in het algemeen en het speeltuinwerk waarvoor het gemeentebeTuur steeds belangstelling heeft. Het gaat in de eer ste plaats niet om de prestaties, maar om de vrijetijdsbesteding en de karak tervorming welke naast de speeltuin ook voor de korfbalsport grote betekenis heeft. Namens het gemeentebestuur bracht spreker zijn gelukwensen over Als vertegenwoordiger van de KNVB roemde spreker het werk van Zuider kwartier in de korfbal wereld, al kwam het niet tot topprestaties, maar toch hoopte de heer Roosenschoon, dat het Zuiderkwartier zal lukken op de inge slagen weg voort te gaan Namens de KNVB overhandigde hij een bondswim- pel. antai, aai geen zijn concur- «jong, w. maarse; iweeae race: j. ii. i kon bereiken, zodat de Am- H. J. de Jong; 2. J. J Huurman jr.; 3.1 die deze zelf vervaardigd heeft, hetgeen een bewijs is van grote clubliefde, waar aan velen een voorbeeld kunnen nemen. Vervolgens spraken nog de heren Vijl- brief, namens de kring van Speeltuinen, de heer Kapaan, als voorzitter van de speeltuinvereniging „Zuiderkwartier", die toezegde, dat Zuiderkwartier de steun van de speeltuin zal krijgen, waar op het recht heeft en overhandigde het Nieuw Ned. record 4x100 m. junioren En de beker èn een record, de Haar lematleten konden hun vreugde niet op! De winnaars werden op het midden veld bedolven onder de gelukwensen van hun supporters. Ger Duits, de laatste loper van het estafetteteam ging op de schouders, er werden foto's ge maakt. met slingers gegooid en ieder een feliciteerde iedereen. Dat was het slot van de strijd om de Wouter Groenesteinbeker, het club kampioenschap van Nederland voor junioren, dat de Haarlem-junioren na vier jaar lang als tweede achter het machtige Amsterdamse AAC geëindigd te zijn, nu voor zich opeiste. Tot aan het laatste nummer was het gevecht om de puntjes uitermate span nend geweest. Met nog slechts de esta fette te lopen was de stand: 1. Haarlem 68 punten en 2. AAC 67 punten. Won AAC dus de estafette (voor nummer een zes punten) dan zouden zij óf gelijk komen met de Haarlemmers óf op de valreep winnen. AAC verloor. De laat ste loper van de blauwbroeken kwam als derde door de finish, nadat Duits van Haarlem en Frans Beker van het Leidse Holland al over de streep ge stormd waren en daarmee verdween de fraaie wisselbeker na een verblijf van vier jaar uit de Amsterdamse prijzen- kast. Nog groter werd de vreugde toen be kend werd gemaakt dat Haarlem, op gezweept door de spanning van „het winnen of verliezen" het Nederlandse record 4 x 100 m. verbeterd had. De tijd die voor Matti Meeuwisse, Bob Steen bergen, Joop Vissers en Ger Duits werd afgedrukt was 43,7 sec. Het oude record stond sinds 1953 met een tijd van 43,9 sec. op naam van Vlug en Lenig uit Den Haag. Holland en AAC kregen van de jury beiden 45.7 sec. Haarlem kreeg haar kampioenschap voornamelijk door haar „doublés"; op de 110 meter horden, het verspringen en hoogspringen werd het maximum aantal punten van elf behaald. Er waren verschillende goed presta ties. Zo bijvoorbeeld .de tijd van 10.9 sec. waarin de jeugdrecordhouder Jaap Noordenbos (Minerva, Rotterdam) de 100 meter won voor Frans Beker, die 11.sec. noteerde, de vertesprong van 6.64 m. van de Haarlemman Meeuwisse en de prestatie van zijn clubgenoot Vis sers (14.8 sec) op de horden. In het bijprogramma won Joke Bijle- veld (Celebes) de 100 meter in 12.2 sec. was Corrie Bekker (Sprint) de sterkste op de 400 meter in 59.9 sec en kwam Bart Verwey op dezelfde afstand bij de heren eveneens als eerste door de finish Zijn tijd was 51.sec. precies. De einduitslag werd: Haarlem (Haar lem 74 punten; 2. AAC (Amsterdam) 71 pnt; 3. DOS (Rotterdam) 56 pnt; 4-6 Union (Nijmegen) 38 pnt; Minerva '38 (Rotterdam); Holland (Leiden) 38 pnt. BLANKENSTEIN: NIEUW NED. RECORD OP DE MIJL Tijdens de wedstrijden om het jon- gensclubkampioenschap van Nederland heeft de Hagenaar Mijndert Blanken- stein in een invitatieloop over 1 mijl het Nederlands record verbeterd. Hij maak te een tijd van 4 min. 08.7 sec, dat is 0.7 sec. sneller dan het oude record van Wim Slijkhuis, die op 29 september 1948 te Malmoe tot 4 min. 09.4 sec. kwam. Op de eerste dag van de internatio nale atl'etiekkampioenschappen van Roemenie heeft de Tsjechische atlete Dana Zatopkova met een worp van 56.67 meter het Europees record speer werpen dames verbeterd. Het oude stond met 56.02 m. reeds op haar naam. (61) tinnrmut! ff Is ik toch J löórzm m urn oomuBt, urm. mm METEEN UINOi DE mSTENÜE SCHEEPf- WRND IN TEE OEEliNOERD. jj| ÜSHfi bestuur een korfbal. Ook de afgevaar digde van de woningbouwvereniging „Tuinstadwijk" kwam met een geschenk aandragen in de vorm van een envelop pe met inhoud. Vervolgens voerden nog het woord de heren Versloot, voorzit ter van de LKB en de Algemene, de heer J. Beyer van Vicus-Orientis en daarna diverse afgevaardigden van zusterver enigingen. Tot slot bracht de heer Vin- kestein aan allen dank voor de sympa thieke woorden en wensen, die hij hoopte waar te kunnen maken. WIELRENNEN VAN LITH MILITAIR WEGKAMPIOEN 1958 De 20-jarige amateur Gerard van Lith van de legerplaats Gilze-Rijen is zaterdag militair wegkampioen 1958 ge worden. Hij won op de legerplaats te Schaesbergen bij Arnhem de eindsprint van een groepje van zeven renners. Zijn tijd over de 151 km. bedroeg 3 uur 41 min. 48 sec. In de negende ronde van deze wed strijd, die ging over 10 ronden van 15,1 km en die georganiseerd werd door de Woerdense wielerclub „Arie van Vliet", had zich deze kopgroep gevormd. De uitslag was: 1. en militair weg kampioen 1958 Gerard van Lith (leger plaats Gilze-Rijen); 2. Visser (leger plaats Ede); 3. Kouwenhoven (leger plaats de Lierrï; 4. Sythof#(legerplaats Ossendrecht)Teunisse (legerplaats Soesterberg; 6. Hermes. (legerplaats Soesterberg; 7. Westerhof (legerplaats Steenwijkerwold) allen in dezelfde tijd als de winnaar. POSTDUIVEN PRIJSUITREIKING TBC-CONCOURS Zondagmiddag waren in de Kleine Burcht te Leiden vele dulvenliefhebbers bijeen met het doel de prijzen in ont vangst te nemen van het gehouden TBC kringconcours vanaf Vilvoorde. Voorzitter H. v. d. Luit memoreerde in 't Kort deze gehouden wedvlucht, waarbij niet minder dan 222 liefhebbers 1759 duiven inkorfden, zodat ook nu 750 aan het TBC-fonds kon worden afgedragen Met dank aan de LPV „de Vriendenclub" voor de goede organi satie, werden de prijzen uitgereikt. De resultaten waren: H. Brem en Zn 1, 2 3 12, 14; P. Slingerland 4; K. Polograaf 5 11; C. Broer 6; C. v. Leeuwen 7; A Pruyten 8; J. Verboom 9; P. Goedhart 10; B. v. Vliet 13; P. v. d. Bos 15; M de Jong 16; P. Verhey en Zn 17, 18, 23; W. de Gruyter 19; J. v. Rijn 20; H. de Jong 31; A. v. Eist 22; J. Reparon 24; A. v. d. Heuvell 25. am Dinsdag 23 sept. a.s. vieren de echtelieden Piet Verlooy en Leent je Hesseling de dag, waarop zij voor zestig jaar in het huwelijk traden. De bruidsdagen zijn al begonnen. Bij hun woning, Zuideinde 162, staat een erepoort. In de huiskamer hangen kleurige slingers. Er staan volop mooie bloemen en geschen ken. Naar oude trant vermeldt zelfs de spiegel in boterschrift het heuge lijke en zeldzame feit. In met groen en bloemen ver sierde armstoelen zaten, toen wij even binnen wipten, slank en met de glans der gezondheid op het vriendelijke gezicht, de 83-jarige moeder Verlooy, geb. Hesseling en breed en stoer met zijn dikke grijze haar, de 81-jarige bruidegom. Hij kijkt een beetje stuurs, maar dat doet ie altijd, doch op zijn praat stoel gezeten, is ie beslist heel ge zellig. Natuurlijk praat hij graag over vroeger. Hij is er van overtuigd dat het komende geslacht niet zo sterk is, als het oude. „Wij", aldus Verlooy, „werden grootgebracht met erwten en bonen met spek, maar dat lusten ze tegenwoordig niet meer en daar wordt je pas sterk van". IIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOIICDIIOIIOMCDIIOIIC3IIOIIOIIO dan een onbekende dief Een schoenwinkelier uit Rotterdam-Zuid, die gistermiddag was uitgegaan om van het mooie weer te profiteren, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij om vier uur weer thuis kwam De voordeur van zijn zaak, waarbij hij ook woont, was met tafels en stoelen gebarri cadeerd en toen hij met veel moeite binnen was gekomen, bleek zijn kasregister, waarin 1200.zat, van de toonbank losgeschroefd en verdwenen te zijn. Hij alarmeerde direkt de politie, die, aange zien de winkelier pertinent wist zijn deur gesloten te hebben, onmid dellijk aan het werk ging. Men dacht aan iemand, die met een valse sleutel zou zijn binnengekomen. Om negen uur kwam onverwachts de oplossing Zijn buurman, de drogist, had tot zijn verwondering de buitendeur va nde schoen winkel zien openstaan toen hij op hetpunt stond in zijn autootje te stappen. Hij stapte de winkel binnen en uit voorzorg barricadeerde hij de deur, schroefde het kasregister los en verdween door de ach- terdeur naar zijn eigen huis, waar hij het apparaat zo lang neer- Q zette. Om negen uui thuisgekomen, was zijn eerste gang naar de buurman. Geheel onkundig van wat er tijdens zijn afwezigheid was Q gebeurd. De politie kon toen haar moeite staken. - n DU Oil Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil CDII Oil Oil Oil Oil Oil O De Verlooy's zijn van oudsher echte Nieuwkopers en beoefenen sinds cngeheugelijke tijden het al oude plaatselijke beroep van smid. Ze hadden en hebben nu nog een eigen bedrijfje. Een van de weinige zelfstandige bedrijfjes, die nog zijn overgebleven. In zijn jonge tijd wa ren er meer dan veertig. De fabrie ken van de nieuwere tijd hebben ze opgeslokt. Het is een geslacht van harde wer kers, die soms slechts met moeite het hoofd boven water konden hou den, maar koppig weigerden te ka- pituleren en het eigen baas zijn bo ven alles stelden. 70 jaar geleden, nauwelijks 10 jaar oud, stond Piet Verlooy in de „smid" van zijn vader. „Omdat ik zo klein was", vertelt hij, „hadden ze een blok voor mijn aanbeeld gelegd om op te staan. We begonnen 's morgens om 5 uur tot 8 uur 's avonds. En als je een extra zakcentje wou verdie nen, werkte je nog een uurtje lan ger. Moet je nou eens om komen. Maar ja, toen deden ze. dat allemaal heel gewoon. Toen we trouwden, verdiende ik 7,50 in de week, nietwaar moeder. En die beaamt het en vertelt dan dat ze een groot gezin kregen, 10 kinderen, waarvan nog 5 in leven, de overigen meest, zoals het toen zo vaak was, jong gestorven. Toen de kinderen wat groter werden, ging ze uit bakeren Buurvrouw Ver looy kwam in het hele Zuideinde. Zeker meer dan 200 kinderen heeft ze mee ter wereld helpen brengen. Nu doet ze nog alles alleen in huis, tot zelfs de was toe. Ze is trots op haar 26 kleinkinderen en 10 achter kleinkinderen. Vier jongens hebben het bedrijf van vader voortgezet, maar deze heeft in de smederij ook nog zijn vaste plaatsje, behalve nu het feest is. Nu mag hij er niet komen. Ze maken naar oud gebruik, klein goed meest bouw- en scheepsartikelen. Zijn leven lang was hij een hart stochtelijke visser. Nu nog is hij om half vier 's morgens present, als de fuiken opgehaald moeten worden. Of ze niets voelen voor het Be jaardentehuis? Nee hoor, als je je leven lang in het Zuideinde hebt ge woond, aan de natte polder, dan kan je in die droge polder daar, nooit meer wennen. Het zal het 60-jarige bruidspaar de komende dagen beslist niet aan belangstelling ontbreken. DE ONDERGANG VAN DE EXPO Blijft" bestaan l:W.V.-a Paviljoens welke elders weer hv;kyj worden opgebouwd Wordt afgebroken Op 19 oktober a.s. valt het gordijn over dat grote spektakel dat Wereld tentoonstelling heet. Dan zullen ca. 35 miljoen bezoekers deze enorme expositie hebben bezocht en behoort de Expo '58 tot het verleden, althans voor de buitenstaanders want voor de Wereldtentoonstelling zelf breekt nog een zeer drukke tijd aan nl. de tijd van de ondergang. Wat is nu het komende lot van de Wereldtentoon stelling? In onze kaart geven wij een duide lijk antwoord op deze vraag en wij zien dan ook dat boven het grootste deel van de expositie de slopershamer hangt. Het terrein waarop de pavil joens van de div. landen zijn ge bouwd is gratis ter beschikking ge steld door België maar de paviljoens zijn door de div. landen zelf bekos tigd. De landen kunn endus zelf bepalen wat zij met hun paviljoen willen doen. Zo gaat het Russische paviljoen naar Moskou waar het weer opgebouwd zal worden om ver der dienst te doen als tentoonstel lingshal. Voor het paviljoen van de Ver. Staten is ook een verdere be stemming te verwachten, ofwel het wordt verkocht en ergens anders weer opgebouwd, ofwel he* wordt als dank voor de gastvrijheid aan België geschonken dat dan de verdere be stemming van de „Ver. Staten" zal bepalen. Het paviljoen van Duits land gaat naar Keulen om daar weer te word enopgebouwd, terwijl de paviljoens van Spanje en Turkije in hun land weer dienst gaan doen als congreshal. Het paviljoen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal wordt vermoedelijk een Europees pedagogisch museum, maar het staat nog steeds niet vast waar het gebouw weer zal worden opge bouwd. Het paleis van de Internationale Samenwerking wenst men nog een paar jaar te laten staan om studen ten in de gelegenheid te stellen de problemen van de wereldsamenwer- king te bestuderen. Het paviljoen van de Protestantse Kerken wordt wel weggehaald van het terrein van de Expo maar weer opgebouwd in de omgeving van Brussel om verder als cultureel centrum dienst te doen. „Nederland" zal worden gesloopt. Het grootste deel van de Wereldten toonstelling wordt ingenomen door de Belgische afdelingen. Van al deze prachtige gebouwen blijft niets be staan, hier zal de sloper met harde hand huishouden. Veel deelnemers van de Belgische inzendingen hebben echter besloten het b'j het slopen vrijkomende materiaal aan liefdadige instellingen te schenken. Het meer dan 100 meter hoge sym bool van onze tijd, het Atomium heeft al heel wat pennen in beweging ge bracht. Het laatste woord over het voortbestaan van dit wonderlijk bouwsel is ook thans nog niet gespro ken. Voorlopig schijnt men het Ato mium voor tien jaar te laten bestaan, er zijn zelfs stemmen opgegaan om in het Atomium de zetel te vestigen van diverse Europese instellingen. Alvorens de paviljoens van Cam bodja en Japan ten onder gaan, wil men de geëxposeerde voorwerpen in deze paviljoens verkopen. De beel den die in „Nicaragua" staan gaan niet allemaal in de vergetelheid terug, twee van deze beelden wil Nicaragua aan Belgische musea aan bieden. Ter gelegenheid van de 100ste verjaardag van het Belgisch-Noor weegs cultureel accoord heeft Noor wegen zijn paviljoen aan België ge schonken dat het als tehuis wil gaan gebruiken.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10