KLIEKJES Arnhems stadionspel onmogelijk door lawaai-schoppers visie op televisie AANSPORING TOT VISSERSLATIJN BRUILOFTSKLEDING, bruiloftskosten Aparte kleding ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het nieuwe „paleis" van de Unesco in Parijs is aan d e pers voorgesteld. Een kijkje in de „ere-zaal", waar het werk „Good Fighting Evil" („De strijd van goed en kwaad") van Pablo Picasso dadelijk opvalt Het stadionspel ,De sterken voor de Zwakken", dat hedenmiddag om drie uur in het Vitessestadion te Arnhem ten bate van het Prinses Beatrix Po liofonds zou worden opgevoerd, is tot nader order uitgesteld. De oorzaak hiervan is, dat het gisteravond bij de generale repetitie tot ongeregeldhe den is gekomen. Enkele honderden jeugdige kijkers, die met het massa spel niets te maken hadden, begon nen met het verwekken van agitatie. Zij vielen de medespelenden lastig, hieven allerlei schampere kreten aan en infecteerden tenslotte ook tallozen onder de 1500, meerendeels jeugdige medespelenden. Het gevolg was een dusdanig rumoer, dat zelfs de enorme luidsprekers, die tot de outillage van het stadion behoren, het lawaai niet meer konden overstemmen. Pogingen om de rust te herstellen faalden jam merlijk. In de algemene verwarring werden decorstukken beschadigd en ging de zo noodzakelijke discipline onder de spelers verloren. Toen de inmiddels gewaarschuwde politie verscheen, was het veld reeds door de medespe lenden en degenen, die de agitatie hadden verwekt, verlaten. Een en an- HOEVEEL LUISTERAARS EN EN KIJKERS TELT NEDERLAND? Op 1 september 1958 bedroeg het aantal gerègistreerde radio-ontvang toestellen 2.450.822 tegen 2.438.983 op 1 augustus 1958. In hetzelfde tijdvak steeg het aantal aangegeven televisie toestellen van 325.395 tot 334.598 (t/m 11 september: 338.565). Op 1 september 1956 en 1 september 1957 waren resp. 71.153 en 177.685 televi sietoestellen geregistreerd. Op 1 sep tember 1958 waren er 511.987 aange slotenen op het draadomroepnet te gen 514.029 op 1 augustus 1958. der heeft het bestuur van de afdeling Arnhem van het Prinses Beatrix Po liofonds genoopt het spel af te gelas ten. Of een opvoering nog mogelijk zal zijn wordt overwogen. Men ver wachtte duizenden kijkers, waaron der vele notabelen uit het gehele land, waarvan er reeds zeer velen kaarten in voorverkoop hadden ge kocht. (Van onze t.v.-medewerker) T.v. in het KRO-gastenboek. Het aangename gesprek dat Louis Fre- quin in het Gastenboek van de KRO had met staatssecretaris mr René Höppener, gaf in de aanvang een duidelijke zinspeling op het pijnlijke geval met staatssecretaris Kranen burg van Marine. Z.Exc. Höppener legde verder het verschil tussen een staatssecretaris en een secretaris-ge neraal uit en kwam vervolgens tot de televisie, welke tot zijn bevoegd heid behoort. T.v. is een cultuur- verslindend medium, dat geleidelijk meer krachten, ook in Eurovisiever- band, zal vragen. Staatssecretaris Höppener kon in de loop van het on derhoud niets zeggen in verband met een in het Kabinet te nemen beslis sing over commerciële t.v. of reclame in de t.v. „De problemen moeten nog worden bekeken". Wat de uitbreiding van het eigenlijke programma be treft: Z. Exc. vond, dat dit geleidelijk moet gebeuren. Veel nieuws is dat niet, maar we hadden het op een kwetsbare plaats als die van de t.v.-j uitzending ook niet verwacht. Tocht hopen we, dat de regering niet al te lang verstek zal laten gaan. „Advocaat pro Deo". Het t.v. spel onder deze naam, dat de VPRO op de beeldbuis heeft gebracht, had goede kwaliteiten en de spelers zouden er r.ög meer van hebben terecht ge bracht, indien ze niet te lijden had den gekregen van de slappe regie van Jack Dixon. Gordon Heath, een neger-speler, was er expresselijk voor overgekomen en had met behulp van een band-recorder enig Nederlands gestudeerd; hij heeft er zich dapper doorheen geslagen. Eric Plooyer, als de verdachte, leverde opmerkelijk spel; hij bracht eigenlijk iets te veel energie op, hetgeen de regisseur had moeten temperen. We weten verder, dat na het bruuske einde mensen de studio in Bussum hebben opgebeld met de vraag, war het slot van het spel bleef. Inderdaad was het een vertoning zonder einde. Het weekeinde. Over het week einde kunnen we kort zijn. De VARA brengt vanavond de laatste afleve ring van de quiz „Weet wel wat je waagt" en dan wachten we af, wat voor dit werkelijk uitstekende fami liespel in de plaats zal komen. De zondag is er niet bij de>ze keer, zodat de kijker rust heeft tot maandag avond. Dan zal de NCRV een repor tage geven van het congres voor vluchtelingen te Amsterdam.' Als we het programma bekijken, zal aan dit prozaïsch onderwerp een artistiek- cultureel slot worden verleend. Dins dag draait weer de film, deze keer „Minderjarig meisje vermist" (KFC 14 jaar). Nationaal programma. Dinsdag is het Prinsjesdag en dat feit was voor de NTS aanleiding, een nationaal programma uit te voeren. Om één uur komt er een rechtstreekse repor tage van de plechtige opening door H. M. de Koningin van de zitting der Staten-Generaal in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Dat kan weer een aantrekkelijk schouwspel geven. Voor verlate kijkers volgt de herhaling in de avond om 20.20, dat is na het nieuws. van KIEKJES IN VELE HUISGEZINNEN is het de gewoonte, op de drukke zaterdag zijn maal te doen met de restjes, die over zijn van de vorige dag. Nu is het wel niet de gewoonte om ook gasten kliekjes voor te schotelen maar bij deze gaan wij met deze conventie bre ken: u, lezer, bent iedere avond de gast van de krant, die u vertelt van vreugde en droefheid en die u mee neemt op reis en laat kennismaken met vele mensen, die ver buiten uw bereik leven. We staan op zulk een vertrouwde voet, dat wij u zonder schroom deze „Kliekjes van Kiekjes" durven voorzetten. Bovendien stellen we als dessert een prijs beschikbaar van vijf gulden, voor degene die ons kan zeggen wel ke ingrédiënten de kliekjeskok in zijn schotel verwerkt heeft. Deze prijs wordt, indien er meer dere goede inzendingen binnenkomèn, bij loting toegekend aan één van de inzenders. DEZE WEEK: 1. Daar gaat ie dan van start; 2 er wordt flink aan getrokken; 5. soms staat 't wel eens op zijn kop maar dat gebeurt in werkelijkheid ook; 6. waar om strekt deze verheerlijkt kijkende man zijn armen zover? Is het mis schien om no. 4? Ook nummer 8 droomt ervan. Nummer 7 is ook al het beeld van een droom (wens) en wat no. 3 voorstelt, weet u zelf wel. Wat u doen moet: Kunt u deze fotofragmenten thuis brengen? Moeilijk is dat niet, want u kunt er de krant bij-nemen als u die tenmin ste bewaard heeft. De omschrijving, van de foto waaruit u een kliekje meent te herkennen daarvoor leent zicA een eventuele fotokop bij uitne-motto „Fotokliekjes" voor donderdag mendheid moet u wel vergezeld doen gaan van de datum, waarop de betreffende foto in in de krant heeft gestaan. Als u uw oplossing onder het a.s. inzendt aan de redactie van De Leidse Courant, maakt u een goede kans, een prijs te winnen van vijf gulden. dragen als de plaatselijke gebrui ken dit toelaten en de bruidegom zelf een pet kiest. Bij bruiloften in klederdracht verschijnen ook getui gen en ouders, broers en zusters in gelijke klederdracht, dan is elk costuum een wanklank. Wit is de kleur van de maagdelijke onschuld toch blijkt het nodig te zeggen, dat het wit dus taboe is voor dames, die hertrouwen of reeds kinderen hebben. Wie betaalt nu de kosten? Van burgerlijke stand, kerk en vervoer de bruidegom. De fooien laat hij uiteraard voor zijn rekening geven door één der getuigen. Ook draagt de bruidegom zelf zorg voor bruidsboeket en bijpassende corsa ges voor de bruiloftsgasten. De va der van de bruid behoort van ouds her de feestelijkheden aan te bie den en de gasten te onthalen, hij kan een dejeuner of diner laten ar rangeren en voldoet ook de kosten van de receptie. Tegenwoordig is het echter usance, dat de ouders van de bruidegom aanbieden een deel van de kosten te vergoeden, bv. de helft. Doen zij dat niet, dan geven zij het bruidspaar een groot ge schenk van blijvende waarde. Bruid Omdat er veel misverstanden heersen en er helaas bij vele huwe lijken gezondigd wordt tegen de bestaande regels, willen wij ditmaal eens plaats inruimen voor de eti quette bij de huwelijksplechtigheid. Regel is, dat ondertrouwkaarten worden verzonden op de dag van de ondertrouw, desgewenst aange vuld met een advertentie. Een nauw keurige adreslijst moet bruid en bruidegom verzekeren, dat niemand kan zijn overgeslagen. Wie een kaart ontvangt dient hierop te reageren, hetzij door een visitekaartje met gelukwensen, hetzij door een har telijke persoonlijke brief, een bloe metje op de bruidsdag of komst ter receptie. Wie ook een geschenk geeft, laat dit in de bruidstijd be zorgen en hoe groter 't cadeau, des te eerder wordt het gegeven. Attent is het de bruid om haar verlang lijstje te verzoeken, zodat doublures worden vermeden. Wie niet reageert op een ondertrouwbericht, geeft fei telijk te kennen met dit paar geen relaties te willen onderhouden. Tij dens de receptie worden hoogstens bloemen of kleine geschenken over handigd, maar beleefder is het deze afzonderlijk te doen bezorgen ten einde het bruidspaar de handen vrij te laten. Voor de kleding is het belangrijk of de bruid in 't wit gaat of niet. Kiest zij de lange bruidsjapon, dan moeten de bruidegom en naaste fa milieleden in jaquet gaan en dra- DE MEESTE DAMES zijn zeker niet gen de bruidsmeisjes en bruids- degek, oh neen, ze houden zich graag jonkers ook lang toilet. Het jaquet aan het normale, het middelmatige. Dit wordt aangevuld met gestreepte neemt echter niet weg, dat zij het vrij- pantalon, grijze das, grijze hand- wel allen op prijs stellen, als het even schoenen, grijze sokken en zwarte kan, één kledingstuk te hebben, dat apart schoenen en dan is het modern grij- genoemd mag worden. Dat wil dus zeg- ze hoge hoed en grijs vest hierbij gen- dat het een interessante leuke ere- te nemen. Voorwaarde ia echter atie is' dle eigenlijk zo'n beetje buiten dat de heren gelijk handelen. Ver- hel "°™al« valt en „d,e cc" ™d,e,u? as. Al deze dames zouden er beslist niet achilnt de bruidegom met zwarte als een mod biJ willen voi hoge hoed. dan z„n de anderen ver- de meuwste snu(jes, maar ee„ onder. plicht dit voorbeeld te volgen. In <jeel daarvan, een kleinigheid, daar voe- elk geval de getuigen zijn precies ien ze wel wat voor. zo gekleed als de bruidegom. Zij Nu kunnen wij zo'n kleinigheid overal in en de bruidsjonkers kunnen met de zoeken. De een zal een exclusieve hoed bruidegom grijze hoge hoeden dra- wensen, de ander een biezondere man gen als de andere heren zwart dra- tel, de derde zoekt het in een japon. En gen, maar fraaier is het als het hele zo zouden we door kunnen gaan. gezelschap gelijk handelt. De da- De dame °P onze illustratie *ocht het in mes dragen lange toiletten, bij lange mantel en h°ed' Dat 's (weer,lets j maar daar wilden we het juist over heb- mouwen met korte witte handschoe- ben wlj moele„ er namclijk rekening nen en bi, korte mouwen met lange mC(. houdeIk dat wanneer we bUv0or- handschoenen. De bruidsmeisjes be- beeld een exclusieve mantel kiezen, we hoeven niet in het wit te gaan, maar daar niet een willekeurig hoedje bij kun- kleden zich wel gelijk en in 't lang nen opzetten. Onze smaak, ons gevoel Kiest de bruid een ander toilet "f"? m°e,en ri-ar, leiden, want mantel en hoed dienen een e bruidegom ^g^gg combinatie te vormen, die este- als de andere dames en heren zich tisch verantwoord is. Al lijkt het, dat hiernaar. Een korte bruidsjapon we grote woorden gebruiken, het is toch verplicht tot korte rokken, indien waar en iedere vrouw, die er graag leuk de bruid niet in het wit gaat, mag wil uitzien, zonder een modegek te lij- de heer in zwart colbert of don- ken, moet weten waar het om gaat. De kerblauw (wandel) costuum ver- keuze van de juiste combinaties is het schynen. De getuigen kleden zich bele geheim, want wij weten van ons weer als de bruidegom. Er kunnen zelf wel- wat wel en wat niet staat nu geen bruidsmeisjes of bruids- Rekening houdend met al dl. factoren, komen wij met goede smaak vanzelf tot Bij zwart colbert paSwel/by pers00nlijkbeid stampelcn. Op de najaarsbeurs in de Duitse stad Frankfort is als interressante nieuwigheid te zien deze theetafel, waarin onder het glazen bovenblad een plexiglazen aquarium is ge bouwd, echt een tafel dus om er on der het genot van een kopje thee aan te luisteren naar een onvervalst stukje visserslatijn. Het aquarium, waarin een aantal vissen zwemt, kan ook Indirect worden verlicht. De prijs van de tafel is ongeveer 400 gulden. en bruidegom betalen eigen kleding èn die van bruidsmeisjes en bruids jonkers, kunnen zij dat niet dan richten zij alles eenvoudiger in. Wie niet in de stoet meerijdt, maar uit sluitend uit belangstelling komt, kleedt zich in stemmig middagtoi let, heren dus donkerblauw, dames in mantelpak of cocktail-dress. UIT DE KEUKEN GEKLAPT De maandag staat voor velen zo wel ,in het teken van „de was" als van „restverwerking"! De maaltijd moet op die dag niet te gecompli ceerd zijn en de mogelijkheid bieden op smakelijke wijze de testanten van de vorige dag onder te bren gen. Heerlijk zijn vleeskoekjes, ge maakt van vleesresten, oud brood, kruiden en wat melk, maar ook het broodschoteltje (b.v. met appel moes) is een uitkomst wanneer er veel brood van het weekend over is. ZONDAG: Kopje bouillon met kaas rotjes; rollade, princessebonen. rauw gebakken aardappelen: cou pe vruchten met eiwitschuim. MAANDAG: Vleeskoekjes (van rest vlees)andijvie, aardappelen broodschoteltje met appelen. DINSDAG: Rolpens met appelmoes en aardappelpurée; flensjes. WOENSDAG: Hutspot van rauwe groenten, krabbetjes; pruimen- compóte. DONDERDAG: llakropjes gevuld met gehakt, aardappelen; sinaas- apppelvla. VRIJDAG: Bakbokking met roerei, I rode kool, sla, aardappelpurée; j appelmoes. ZATERDAG: Aardappelsla met kaas, yoghurt. Recept: Coupe vruchten met eiwitschuim 1 Kopje suiker, kopje water, gg 2 eiwitten, sap van 1 citroen, lVz 2 kopjes verse vruchten, 3 dl. room. Suiker en water tot een stroop koken. Het eiwit stijfkloppen en er steeds kloppend, de suikerstroop doormengen. Daarna de in kleine stukjes verdeelde vruchten en het citroensap eraan toevoegen. Dan de stijfgeslagen room er luchtig door mengen en het mengsel in coupes overbrengen. Garneren met een paar vruchtjes. Recept: Bakbokking met roerei. 4 Bakbokkingen, 2 eieren, 2 le pels water of bouillon, 20 gr. bo ter, 1 theelepel fijngehakte peterse lie, iets zout. De goed schoongemaakte bokkin gen van de huid ontdoen en in dob belsteentjes verdelen. Deze in de koekepan even laten bakken. De eierij met het water en het zout loskloppen en bij de bokking doen. Van het geheel op de gewone wijze roerei maken, opdoen en bestrooien met fijngehakte peterselie. jonkers zijn, omdat er geen sleep £omen ™et s"?aaK, vanze" is. Bi) zwart colbert pact wel. by gekleurd costuum geen hoge hoed Qjadvuk verboden). Picasso doet de mensen weer verwonderd staan

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12