3)e Ccid<^6oti^ant EISENHOWER GELOOFT NIET DAT ER OORLOG ZAL KOMEN VERHAAL VAN EEN LANGDURIGE LIJDENSWEG De toestand rond Quemoy Waar blijven we met radio-actieve stoffen? Strenge rechters De dood voor nog géén twee dollar VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14509 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN in Amerika Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem, Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003 Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., 17.50 p kwart. Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes 11-50 Uiizichi op onderhandelingen over siaius van eilanden President Eisenhower heeft donderdagavond, zittend voor een batterij televisiecamera's die zijn beeld en zijn woorden over geheel Amerika uit zonden, communistische China gewaarschuwd dat het niet hoeft te rekenen op een Amerikaanse sussingspolitiek in het Midden-Oosten. Doch gelijk met een ernstige waarschuwing aan de communisten om de nationalistische eilanden Quemoy erf Matsoe niet aan te vallen, bood hij onderhandelingen aan die wellicht „vruchtbaar" zouden kunnen zijn voor het handhaven van de vrede. president vroeg de wereld om begrip voor het Amerikaanse standpunt, dat de Chinese communisten werken vol gens een „ambitieus plan voor we reldverovering", dat de gehele positie van de vrije wereld in het westen van de Stille Oceaan bedreigt. Hij beloof de dat „er geen terugtrekken in het aangezicht van gewapende agressie" zal zijn. Overigens geloofde Eisen hower niet dat de huidige ernstige toestand „wanhopig of hopeloos" was. Hij geloofde niet dat er oorlog zou ko men. In kringen van de nationalistische leiders in Taipeh heeft men zich in eerste instantie teleurstellend uitge laten over Eisenhowers verklaring over het geschil rond Formosa. Men merkte op dat de Amerikaan se president geen duidelijke verkla ring heeft afgelegd over de wijze waarop de V.S. de nationalisten zullen helpen. Ook had men er maar weinig hoop op, dat de besprekingen tussen de Amerikanen en de Chinese com munisten op ambassadeursniveau zul- lefi resulteren in een afdoende wa penstilstand. Echter géén „München" Het belangrijkste punt van Eisen howers rede is volgens goedingelich- te kringen het stilzwijgende aanbod hierin om te praten over de toekom stige status van de eilanden, mits de communisten eerst verklaren dat zij geen geweld zullen 0ebruiken om po litieke en territoriale verlangens in de straat van Formosa te verwezenlij ken. De president zei, dat „er maat regelen zijn die genomen kunnen worden om te verzekeren dat deze eilanden voor de kust geen doorn in de zijde van de vrede zullen zijn". Volgens functionarisen moeten de communisten hier evenwel niet uit opmaken, dat het °en aanbod is om de nationalistische eilandjes af te schrijven. Wel achtten zij neutralisa tie van de eilanden of de een of an dere vorm van internationale contro le erover mogelijk. De president leg de er nogmaals de nadruk op, dat geen regelingen mogelijk zijn die on aanvaardbaar zijn voor Tsjiang Kai- Sjek. In de rede overheerste Eisenhowers waarschuwing, dat er geen „Mün chen" in het Verre Oosten zal zijn. De Het hooggerechtshof van Alabama heeft gisteren het doodvonnis voor de 55-jarige neger Jimmy Wilson ge handhaafd en een nieuwe executie datum vastgesteld: 24 oktober. Wilson is schuldig bevonden aan beroving. Zijn buit was 1 dollar 95. Het hof heeft zich niet bereid ver klaard terug te komen op een vroege re bevestiging van de doodstraf. De enige kans dat beklaagde de elektri sche stoel ontgaat, is een gratiever lening door gouverneur Folsom. Ofschoon diefstal in de nachtelijke uren gepleegd, in Alabama wordt be schouwd als een halsmisdaad gebeurt het slechts zelden dat de jury het doodvonnis uitspreekt. Gouverneur James E. Folsom van Alabama, die dagelijks honderden brieven ontvangt uit alle delen van de wereld waarin op clementie wordt aangedrongen of waarin wordt gepro testeerd tegen het strenge vonnis heeft reeds laten doorschemeren dat hij het vonnis in levenslang zal wij zigen indien het niet zal worden ver anderd door het Amerikaanse Hoog gerechtshof. Wilson kan een beroep doen op de gouverneur maar voordién kan hij dus nog hoger beroep aantekenen bij het Amerikaanse Hooggerechtshof. Eerste reacties. De eerste commentaren op de rede van president Eisenhower in kringen van het Amerikaanse congres «jn gunstig. Senator Alexander Wiley, een republikeins lid van de senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen zei, dat Eisenhower een dui delijk overzicht van de toestand had gegeven. Zijn democratische collèga Paul Douglas wa„ het volledig eens met de algemene politiek van Eisen hower, dat Amerika niet mag toege ven aan agressie. DE RASSENSTRIJD IN DE V.S. Een school in het district Warren in de Amerikaanse staat Virginia, die op bevel 22 negerleerlingen moest toelaten, zal voor onbepaalde tijd ge sloten worden, zo heeft het school bestuur meegedeeld. Virginia kent een wet, die het slui ten van scholen toestaat als deze op dracht hebben gekregen integratie toe te passen. ENGELS KERNWAPEN ONTPLOFT Een Vicker-Valiant bommenwer per heeft donderdag bij Christmas- Island op grote hoogte boven de Stille Oceaan een Engels kernwapen tot ontploffing gebracht. Le Londen werd officieel 'bekend gemaakt, dat het wapen ter sterkte van een megaton (miljoen ton) t.n.t. was, waaruit blijkt dat het een water stofbom betrof. Het is de derde proef uit de huidige serie en Engelands twintigste kernontploffing. Na de ramp te Abadan: Artillerie op de kust van commu nistisch China heeft gistermiddag de Quemoy-eilanden heviger dan ooit beschoten. Er wedden meer dan 55.000 granaten afgevuurd. Het communistisch persbureau „Nieuw China" sprak van een „be straffingsactie" door het Chinese volksleger. Vier nationalistische schepen met voorraden, die als gevolg van het communistische bombardement over haast Quemoy moesten verlaten, zijn naar de Pescadoren teruggekeerd. Meer dan 20 nationalistische offi cieren en soldaten zijn bij het bom bardement gedood of gewond. Luitenant-generaal Ko Jang-Fon, plaatsvervangend bevelhebber van het garnizoen op Quemoy, heeft hef tige kritiek geleverd op het feit dat de Amerikaanse oorlogsbodems de konvooien naar Quemoy slechts bege leiden tot de drie-mijlszóne. Het is noodzakelijk'dat de Amerikaanse oor logsschepen de drie-mij lszóne binnen varen, omdat de schepen van de nationalistische marine bij vijandelijk granaatvuur in een nadelige positie zijn en niet doeltreffend kunnen op treden tegen de communistische kust- batterijen. Hij verklaarde, dat vlieg tuigen moeten worden ingezet tegen deze kustbatterijen. Laatste eer aan moedige piloot Nadat op de avond van de vlieg ramp te Abadan, duizenden christe nen en mohamedanen, op de plaats des onheils waren komen bidden voor de tien Nederlanders, die in hun laat ste ogenblikken nog de moed hadden met hun reeds vallende vliegmachine de stad Abadan en de uitgestrekte raffinaderijcomplexen te ontwijken, hebben gisteren wederom duizenden van hun medeleven blijk gegeven tij dens de begrafenisplechtigheid. Perzische mariniers droegen de kis ten van de omgekomenen in de be grafenisstoet, die, omstuwd door dui- zende inwoners van Abadan, door de hete straten van de stad trok. Veel wordt er gesjroken over de ramp en veel wordt er verondersteld en gesuggereerd. De langdurige tocht van het noodlotstoestel van Biak naar Abadan geeft voedsel aan vele ge ruchten, als zou het vliegtuig niet luchtwaardig meer zijn. De hoogste marineleiding heeft evenwel verklaard dat de zeer erva ren officier-vlieger Hoebink zeker niet met de Mariner P 303 zou zijn opgestegen, als hij niet de volle over tuiging had gehad een volkomen luchtwaardige machine te vliegen. „Hij zou nooit de negen aan hem toe vertrouwde levens in de waagschaal hebben gesteld". Dat antwoord geeft natuurlijk geen verklaring voor de pechvlucht van de P 303, die negen weken onderweg was van Biak naar Abadan. De Mari ner vertrok op II juli van Biak voor een totale revisie bij Aviolanda-Pa- pendrecht. Nauwelijks was het toestel in de lucht of men ontdekte een lek kage aan de benzinele'Jing. De toenmalige commandant, de lui tenant ter zee^vlieger tweede klasse o.c., R. van Vlijmen, besloot een lan ding uit te voeren op Laboean, een eilandje voor de kust van Brits-Bor- neo. Vier dagen later kwam van Biak een tweede toestel met een reparatie- ploeg en reserve-onderdelen om het mankement te verhelpen. Op 16 juli vloog men door naar Singapore. Daar na naar Ceylon en toen naar Karat- chi, telkens één dag vliegen en één dag rusten. In Karatchi bleef men enige tijd aan de grond. Vlieger Van Vlijmen zou gezegd hebben, dat het men met de P 303 nog slechts korte eindjes kon vliegen maar de marine-voorlichtings dienst ontkent, dat het om deze re den was, dat gezagvoerder Hoebink naar Karatchi werd gezonden om het commando van Van Vlijmen over te nemen. Het werd door de M.L.D.-leiding beter geacht, dat een ervaren vlieger als Hoebink, een man met oorlogser varing, het toestel over het Midden Oosten zou vliegen, waar allerwege oorlog dreigde Hoebink besloot, voordat hij het toestel helemaal overnam, de tocht van Karatchi naar Abadan mee te vliegen om te zien wat eraan man keerde. Onderweg viel één van de twee motoren uit. Men slaagde erin, het vliegveld te bereiken maar daar zakte de zware kist bij de landing weg in het weke asfalt van de lan dingsbaan. Er was toen wel gebleken, dat de twee motoren van het toestel totaal óp waren. Men zond een noodkreet naar Nederland en er kwam een re- paratieploeg met twee nieuwe reser vemotoren, die begin september ein delijk geplaats waren. Toen werd een proefvlucht gemaakt maar onmiddellijk na de start bleek al, dat er weer iets mis was. Het toe stel moest landen en kwam opnieuw in het zachte asfalt terecht. De repa- ratieploeg kon wéér gaan lappen. Een en ander gaf „een buitenlands Hulde aan hei gouden paar Op 12 september 1958 hopen de heer en mevrouw Churchill het feit te gedenken, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Een zeer recente opname van het echtpaar.... blad" stof tot een nogal laatdunkend artikel. Inmiddels keerden de vliegers Hoe bink en Van Vlijmen met de oor spronkelijke bemanning per K.L.M. naar Nederland terug. Ltz Hoebink keerde vandaar de vorige week naar Abadan terug met de opdracht, de P 303 via Athene naar Valkenburg te brengen. Hij was de man, die de meeste ervaring had bij de M.L.D., wat betreft het vliegen rnet de Mar tin Mariner. Voor hij zijn laatste opdracht kon uitvoeren, moest hij eerst een etmaal wachten, omdat een zandstorm het gebied van de Perzisch® Golf teister de. Een officiéél rapport uit Ahadan, dat melding maakt van het vliegtuig ongeval zegt: „Moedig en met grote bekwaamheid heeft de Nederlandse vlieger de grote olieraffinaderij van Abadan en vele mensenlevens ge spaard door een noodlanding precies op de rand van het veld te maken." In hei voetspoor van zijn beroemde vader Vice-admiraal G. B. Fortuyn, com mandant Zeemacht Nederland, heeft donderdagmiddagop het Ankerpark in Den Helder een groot aantal nieuw-benoemde Marineofficieren be ëdigd. Onder hen bevond zich de heer T. W. R. Doorman uit Schiedam, die werd beëedigd tot luitenant ter zee derde klase. De heer Doorman is de zoon van wijlen schout bij nacht Karei Doorman, beroemd geworden door de slag in de Javazee, waarin hij sneuvelde. De jonge officier ontvangt de geluk wensen van zijn moeder. Hét probleem van deze atoom-eeuw ZEE IS GEVAARLIJK Het deponeren van radioactief af val in de diepten van de oceanen is niet ongevaarlijk. De hoeveelheid die tot nu toe in totaal in de zeeën is ONWETENDHEID. Maxwell Gluck heeft zijn ontslag aangeboden als Amerikaans ambassa deur op Ceylon. Het is door Eisenho wer aanvaard. Vorig jaar heeft hij, kort na zijn benoeming, toegegeven dat hij de naam van Ceylons premier, Bandaranaike, niet wist. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's van deze bekkens ligen in de Stille W00F T Oceaan, één in de Indische Oceaan en drie in de Atlantische Oceaan. Tonga-bekken Hij legde gegevens over inzake het geworpen, brengt nog geen gevaren Tonga-bekken, dat zich over een mee, daar de totale straling die zij lengte van 1.200 kilometer zuidwaarts vertegenwoordigt, beneden de veilig- van de Samoa-eilanden uitstrekt en heidsgrens ligt. Maar de groei van de dat als een van de meest geschikte atoomenergie-industrie brengt mee, ..opslagplaatsen" werd beschouwd. dat steeds grotere hoeveelheden af val weggewerkt zullen moeten wor den. Al dit afval in zee storten blijkt niet zonder risico's te zijn. Tot deze conclusie zijn deskundi gen van verscheidene landen geko men op de tweede atoomconferentie in Genève. De Amerikaan, dr B. H. Ketchum, verklaarde in zijn rapport, dat vele radioactieve isotopen, die in zeewa ter terecht komen, zullen worden op. genomen door de dieren en planten die daar leven. Door het „eten-en- gegeten-worden" zullen de isotopen van organisme naar organisme verder worden gevoerd. Dr Ketchum be streed het argument, door voorstan ders van het in zee werpen aange voerd, dat radioactieve stoffen in de diepste plaatsen der zee geworpen, daar veilig liggen omdat het water op die plaatsen eeuwen nodig heeft om zich met de hogere waterlagen te vermengen, in welke tyd de meeste radioactieve stoffen hun stralings kracht zouden verliezen. Hij zei, dat De radioactiviteit, die daar zou wor den gedeponeerd, zou echter onver mijdelijk doordringen naar de hogere lagen van het oceaanwater, waarvan de mensen in dat gebied afhankelijk zijn voor hun voedsel. (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). RUSTIG WEER. Droog weer met zonnige perio den. Weinig wind en iets hogere middagtemperaturen. In de na nacht hier en daar mist. 13 Sept. zon op 06.10; onder 19.02; maan op 06.05; onder 18.44. Nieuwe maan 13.02. Hoogwaterstanden 13 Sept. v.m. 2.55; n.m. 3.20. Droog met zonnige perioden Een gebied van hogedruk, dat zich al enkele dagen nabij de Britse eilanden ophoudt, verplaatst zich langzaam naar de Noordzee en breidt zich daarbij over Midden en Zuidoost deze stoffen worden opgenomen doorEuropa uit. Het houdt Oceaan- plantaardige en dierlijk leven, dat ze depressies op grote afstand van ons uit de diepten omhoog brengt en ze land. Deze volgen thans een koers, ook horizontaal verspreidt. De radio activiteit wordt daardoor omhoog en verder gebracht, onafhankelijk van de stroming van het water, aldus dr Ketchum. Ook de Russische deskundige dr E. M. Kreps maakte bedenkingen te gen het in zee storten van radioactief afval. Hy bracht rapport uit over Russische onderzoekingen in de diep zeebekkens in de oceanen. Er zijn negentien van zulke bekkens, die meer dan zeven kilometer diep zijn. Enkele ervan zijn honderden of zelfs duizenden kilometers lang. Vijftien die van New Foundland via IJsland naar Noord-Noordwegen voert. Een oud en weinig betekenend lagedruk gebied, dat ongeveer halverwege Ier land en de Azoren is gelegen, ver plaatst zich nu langzaam naar het noorden. Tengevolge van de nadering van het boven Engeland aanwezige hoge- drukgebied is in onze omgeving de noordelijke stroming in kracht afge nomen. Er drijven slechts weinig wolkenvelden van zee uit meer bin nen. De opklaringen krijgen geleide lijk de overhand. In verband hier mede is een kleine stijging van de temperatuur waarschijnlijk. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 16 C. STOCKHOLM 18 OSLO 19 KOPENHAGEN licht bew. 1"? ABERDEEN 19 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM licht bew. 18 BRUSSEL 20 LUXEMBURG mist 18 PARIJS licht bew. 21 BORDEAUX 29 GRENOBLE zwaar bew. 24 NICE niét ontv. BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT mist 19 GARMISCH P. niet ontv. ZURICH geheel bew. 20 GENèVE zwaar bew. 20 LOCARNO onbewolkt 25 WENEN zwaar bew. 20 INNSBRUCK geheel bew. 21 ROME 28 ALGIERS licht bew. 35 AJACCIO half bew. 277 MADRID zwaar bew. 35 MALLORCA niet ontv. Korreltje Vrede heeft, wie ware vreugde vin den kan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1