De volle melk-proel beantwoordde niet aan de verwachtingen /'Oranjeboom^ 1 -- SCDUOE Sowjet lijntoestel op Amsterdam geen bedreiging Een jaar geëist tegen chauffeur die twee mensen doodreed Vacaniies zijn voorbij; ook voor Europ. Gemeenschap HUWEUIK DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Produktiebeperking is onjuist De verwachting van minister Von deling, dat de proef met de volle melk naast de afgeroomde melk wel een afname van tien procent van volle melk tengevolge zou hebben is niet uitgekomen. De afzet is beperkt ge bleven tot een half procent. Tegen een totale omzet van consumptiemelk van 28.000 ton in de laatste week van augustus werd slechts 157 ton volle melk verkocht. Dit kwam tot uiting op de algemene vergadering van de Kon. Nederl. Zuivelbond te Rotter dam. De voorzitter van de bond, de heer G. H. van Waes, heeft gisteren gepro testeerd tegen het tempo waarin be sluiten betreffende de melkproductie worden genomen en waarschuwde tegen kunstmatige beperking van deze produktie. Men moet, volgens de heer Van Waes, niet te snel klaar staan met zijn oordeel over de moge lijkheid, of de produktiemiddelen, welke worden gebruikt voor de voort- vierling TV-kijkers zagen eerder dan moeder Dinsdagavond heeft een groot deel van de Nederlandse bevolking de Friese vierling via de televisie kunnen zien. De moeder van de vier kinde ren, mevrouw Lautenbach is hierdoor bij dit deel van de bevolking achter gebleven, zij heeft haar kindertjes nog niet kunnen bewonderen. De toe stand van de vierling blijft zich gun stig ontwikkelen en als alles zo door gaat, zal de moeder vrijdag of zater dag een blik op haar kroost kunnen werpen, dat zich dan natuurlijk nog in de couveuses -al bevinden. Dinsdag a.s. zal moeder Lauten bach hoogstwaarschijnlijk naar Dei- num terugkeren, de vierling zal ech ter nog enkele weken in het Leeu warder Diaconessenhuis moeten blij ven. De geschenkenstroom voor de vierling blijft aanhouden. Baby-uit zetten, babyvoeding, gratis verzeke ringen enz., behoren tot de cadeaux. KATHOLIEKE HBS IN APELDOORN Onder grote belangstelling van ge nodigden, gemeentelijke autoriteiten en ouders is gisteren in Apeldoorn het „Katholiek Veluws College", de ka tholieke HBS voor Apeldoorn en om geving opengesteld Bij deze bijeen komst hebben verscheidene sprekers gewezen op het belang van het insti tuut voor het middelbaar onderwijs voor het katholieke volksdeel van de Veluwe. Van 13 t/m 15 september a.s. eventueel volgende dagen zullen in de paviljoens van de zes KSG-landen op de wereldtentoonstelling te Brus sel, zakjes, inhoudende een serie van elk der door die landen uitgegeven Europa-postzegels 1958 verkrijgbaar zijn. Voorts zijn in het paviljoen van elk land de door dat land uitgegeven Europa-postzegels 1968 afzonderlijk verkrijgbaar. In elk paviljoen is gelegenheid de door het betrokken land uitgegeven Europa-zegels 1958 met een bijzonder stempel gestempeld te krijgen. Op het districtspostkantoor te Amsterdam zullen Europa-zegels van eenzelfde stempel kunnen worden voorzien. Ter inleiding op de Afrika-alarm- actie houden de Kath. Ned. Jonge Boeren- en Tunidersbond en de Kath. Ned. Boerinnen Jeugdbond op 24 sept. te Nijmegen een nationale Afrika- dag. Zij, die leiding geven in de kath. jeugdstandsorganisaties van de boeren- en tuinders]eugd, nemen aan deze Afrika-dag deel. brenging van melk misschien bij een andere wijze van aanwending meer nut zouden kunnen opleveren. Spr. achtte het onjuist, onder de gegeven omstandigheden produktie- beperking aan te bevelen. De prakti sche uitvoering zou trouwens op vrij wel onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, omdat men elk der 200.000 melkveehouders zou moeten voor schrijven hoeveel melk zij zouden mogen afleveren. Om te voorkomen, dat akkerbouwers naar de veehou derij vluchten, noemde de heer Van Waes het wenselijk, dat de rende mentsverhouding veehouderij-akker- honw wordt rechtgetrokken. S alléén heeft - 1 i i \PILSNER s- baas! INWENDIGE DIENST BIJ DE KONINKLIJKE LANDMACHT. Bij beschikking van de Minister voor Defensie is de commissie, die be last is geweest met samenstellen van de definitieve tekst van het regle ment op de inwendige dienst bij de Koninklijke Landm., gecontinueerd voor het geven van advies inzake ge- dane voorstellen tot wijziging dan wijken. De Z. werd gegrepen en was wel aanvulling van o.a. het reglement j vrijwel op slag dood. De motorrijder Ho rfipnQt Viii Hp Kn- en zijn echtgenote die achterop zat IN NEDERLAND GEEN WONING NOOD. In noord-west Overijssel, ter zijde van de verkeersweg BlokzijlSteen- wijk, ligt te midden van een natuur gebied en tot voor kort geheel van de buitenwereld afgesloten, het mi niatuurdorp Nederland, dat in totaal elf huizen telt. Van dit Nederland kan zonder schroom gezegd worden dat er geen woningnood heerst. Thans is er een weg naar het dorp je gemaakt waarvan de laatste klin ker gisteren gelegd is. Binnenkort zal deze ontsluiting van Nederland in Nederland officieel gevierd worden. Nieuwe SER-voorzitter wordt voorgedragen Prof. Verrijn Sfuari De Minister van Binnenlandse Za ken, Bezitsvorming en P.B.O. heeft, mede namens zijn betrokken ambtge noten, bij schrijven van 9 september 1958 de Sociaal Economische Raad er van in kennis gesteld, dat in overwe ging is aan H. M. de Koningin ter be noeming tot voorzitter van die raad voor te dragen prof. dr G. M. Verrijn Stuart te Amsterdam en wel met in gang van 1 oktober 1958 voor het nog resterende gedeelte van de zittings periode, welke eindigt op 31 maart 1960. Prof. dr G. M. Verrijn Stuart, dfc onder meer gedurende vele jaren di recteur is geweest van de Amster damse Bank NV, is geboren te 's-Gra- venhage op 16 september 1893. Hij is thans buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde aan de Gemeen telijke Universiteit van Amsterdam. Sinds de instelling van de Sociaal Economische Raad in 1950 maakt prof. Verrijn Stuart deel uit van dit college. Hij behoort tot de groep der zogenaamde Kroonleden. Hij is lid van het dagelijks bestuur van de raad en bekleedt tevens het voorzitter schap van twee door de raad ingestel de commissies. DODELIJKE AANRIJDING OP RIJKSWEG No. 1. Gisteravond is de 44-jarige recla metekenaar D. J. de Zwart uit Mui- derberg orn het leven gekomen bij een verkeersongeval op rijksweg no. 1 Amsterdamhet Gooi. De heer De Zwart stak, nadat hij bij de halte Meerstraat uit een bus van de N.B.M. was gestapt, de rijks: weg over. Halverwege weifelde hij echter, waardoor een motorrijder uit Amsterdam, die uit de richting het Gooi naderde, hem niet meer kon ont- op de inwendige dienst bij de Ko ninklijke Landmacht en eventuele andere voorschriften. Naar wij vernemen is de eerste Nederlandse polio-auto, gemaakt in opdracht van de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix Poliofonds, ge reedgekomen. Woensdagmiddag 17 september zal deze wagen, die het mogelijk maakt met 2 beademings patiënten het ziekenhuis voor enkele uren te verlaten, door burgemeester Kolfschoten worden aanvaard en overgedragen aan de directeur van het gemeenteziekenhuis. Aan de bouw van deze eerste in Nederland lopende polio-auto is meer dan vier maanden gewerkt De wagen is uitgerust met zuurstof- cylinders. nnliomaten, vliegtuigstoe- len enz. De wagen is een geschenk van de bevolking van Den Haag, Scheveningen, Wassenaar en vele gemeenten in het Westland, die de gelden voor dit doel bijeenbrachten. AUTO UIT DE BOCHT GEVLOGEN Bij Akkrum is gisteravond een auto, bestuurd door de 22-jarige F. Buma uit Joure, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De bestuurder was op slag dood. Een mede-inzittende werd slechts licht gewond. werden vrij ernstig gewond. Zij zijn per ziekenauto naar het Diaconessen- ziekenhuis te Naarden overgebracht. Koningin Juliana bezoekt Ambonezenkamp Een beeld van het bezoek, dat H.M. Koningin Juliana woensdag heeft gebracht aan het Ambonezenwoonoord te Vaassen. De foto laat zien hoe de koningin bij haar bezoek aan de familie A. Tapilaha bij de woning bloe men kreeg van de 21-jarige Johanna. Toe 104 is geen bommenwerper Op vragen van het lid der Tweede Kamer de heer Gerbrandy over de luchtvaartovereenkomst met Sow jet Rusland inzake de luchtlijn Am sterdamMoskou v.v. heeft de minis ter van buitenlandse zaken mede na mens de ministers van oorlog en van verkeer en waterstaat geantwoord, dat inzake het sluiten van een over eenkomst met Rusland strekkende tot het openen van een luchtlijn Am sterdamMoskou de minister van oorlog tevoren is geraadpleegd. Het uiterlijk van het type verkeers vliegtuig T.U.-104, dat door Aeroflot wordt gebruikt op de lijndiensten van Moskou naar Kopenhagen, Am sterdam, Brussel en Parijs, is, strikt genomen, niet precies gelijk aan de Sovjet Russische bommenwerpers van het type T.U.-16. Tot op grote hoogte is het verschil tussen beide vliegtuigtypen voor enigszins geoefenden nog waarneem baar. Het gevaar, dat militaire Russische vliegtuigen onder het mom van ver keersvliegtuigen onverhoeds boven Nato-landen in West-Europa zouden tie tegen enkele Westeuropese lan den afzonderlijk wel uitgesloten moet worden geacht Enige militaire actie, tegen welk Europees land dan ook, zal in de huidige constellatie steeds een onderdeel uitmaken van een militaire actie in groter verband. Het is niet aannemelijk, dat zulk een actie zou worden ondernomen tegen een of andere doel, dat toeval lig door een verkeersvliegtuig zou kunnen worden bestreken. Medege deeld wordt nog, dat verkeersvlieg tuigen hun vluchten dienen uit te voeren volgens nauwkeurig bepaal de routes en een tevoren vastgesteld tijdschema. desbetreffende overeenkomst verschijnen, achten de minister en zal zo spoedig mogelijk aan de goed- zijn betrokken ambtgenoten niet keuring van de Staten-Generaal wor- aanwezig, aangezien een militaire ac- den onderworpen. In de nacht van 29 juni van dit jaar werd de bromfiets van de 37-jarige filmoperateur J. H. de Larosette, waarop ook diens 12-jarig zoontje, op de rijksweg Gulpen-Vaals in de bocht voorbij Gulpen door een tege moetkomende auto gegrepen. Vader en zoon werden op slag gedood. Enkele uren later arresteerde de rijkspolitie de 20-jarige groentehan delaar A. H. uit Kerkrade, die op de plaats van het ongeluk door zijn ver dachte belangstelling argwaan wekte en bij politieverhoor bekende met zijn auto de noodlottige aanrijding te hebben veroorzaakt. Gisteren had deze Kerkraadse han delaar zich wegens hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onachtzaam rijden, waardoor hij de dood van twee men sen had veroorzaakt, voor de Maas trichtse rechtbank te verantwoorden. Hoewel het alcoholpercentage in het bloed van verdachte niet hoog was, hebben getuigen, deels ter zitting, Vóór de afslag eerst een zeeslag Een beeld van de „strijd in de wateren rond IJsland": vier opvarenden van het IJslandse schip „Maria Julia" begeven zich met een rubberboot naar de Britse trawler „Northern Foam". Later zouden twee van hen met ze ven opvarenden van de IJslandse „Thor" overgebracht worden naar het Britse fregat „Eastbourne". deels in de stukken, verklaard dat verdachte flink onder invloed van drank is geweest. Verdachte erkende zelf tevoren zeker 12 glazen extra zwaar bier te hebben gedronken Toenemend euvel. De officier van justitie, eiste in een uitvoerig requisitoir een jaar gevan genisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De officier wees op het steeds toenemend euvel van in dronkenschap besturen van auto's, waardoor het aantal ernstige onge lukken steeds hoger wordt. Dit ramp zalig ongeluk, aldus mr Rosingh, was een der ernstigste gevallen die hij in zijn ambtsvervulling heeft aangetrof fen. De verdediger, mr J. Wijnen uit Maastricht, opperde de mogelijkheid van een lichte vergiftigings-bedwel- ming met koolmonoxide, tengevolge van een defecte uitlaat aan de auto. De slachtoffers reden bovendien niet op het fietspad. Bovendien had de bloedproef slechts een geringe hoe veelheid alcohol bij zijn cliënt aange wezen. De uitspraak werd bepaald op woensdag 28 september. HOSTIEBAKKERIJ „DE VOORZIENIGHEID" BESTAAT EEN EEUW Maandag 15 september zal de nieuwe bisschop-coadjutor van Haar lem, mgr. dr. J. A. E. v. Dodewaard, een pontifikale H. Mis opdragen in de kapel van huize „De Voorzienig heid" te Amsterdam ter viering van het honderdjarig bestaan van de hostiebakkerij van de zusters, die Huize „De Voorzienigheid" bedienen. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ss „High- land Monarch" (16/9). Australië: ss „Iberia" (16/9). Brazilië: ss „High- land Monarch" (16/9); ss „Libertad" (20/9). Canada: ss „Rijndam" (15/9). ss „Zuiderkruis" (20/9). Ohili: via New York (18/9). Ned. Antillen: ms „Transquebec" (15/9). Nw Zeeland: via Engeland (20/9). Suriname: ms „Nestor" (17/9). Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: ms „Oranjefontein" (17/9). Brits Oost Afrika: ss „Jean Laborde" (14/9). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Op 15 september zal de Raad van conferentie van Stresa zullen worden Ministers van de Europese Economi sche Gemeenschap weer een (zijn tiende) bijeenkomst houden, terwijl op dezelfde datum de Raad van Mi nisters van Euratoom voor zijn ne gende zitting te Brussel bijeen zal ko men. De Raad van Ministers der EEG zal zich met aangelegenheden bezig hou den, die voortspruiten uit de toepas sing van het verdrag der EEG. In ieder geval is het niet te verwachten, dat er gesproken zal worden over kwesties, die met de voorgestelde vrijhandelszones samenhangen. De behandeling van deze kwesties zal wachten tot de komende bijeenkomst van de raad van ministers der EEG, die te Venetië zal worden gehouden. Aan de voorbereiding van deze bij eenkomst wordt thans actief gewerkt. Men gelooft, dat de nog op te lossen en voor een deel ingewikkelde vraag stukken van de vijhandelszone bij deze gelegenheid aanzienlijk dichter bij hun oplossing zullen worden ge bracht. Leden van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie worden donderdag te Brussel verwacht voor besprekingen van verscheidene dagen met de commissie van Euratoom Ge zien de bevoegdheden, die deze com missie uit het Amerikaanse congres op het gebied van de atoomenergie- coördinatie heeft ook op uitvoe rend gebied wordt aan het bezoek aan Brussel grote betekenis gehecht. De Westduitse minister van voed selvoorziening, Lübke, wordt donder dag te Brussel verwacht. Hij zal met de vice-voorzitter van de commissie der Europese Economische Gemeen schap, dr Mansholt, een aantal actuele onderwerpen bespreken. Ingelichte kringen nemen aan dat waarschijnlijk o.a. de resultaten van de landbouw- via flessenpost Drie jaar geleden wierp de nu 23-jarige Zweedse scheepskok Ake Wiking, die zich als vrijgezel bijzonder eenzaam voelde, een lege bierfles in zee met een briefje waarin hij in het Engels vroeg om toezending van een fo to van een meisje van 16 tot 20 jaar. De fles dobberde enige maanden rond in het blauwe wa ter van de Middellandse Zee, doch belandde tenslotte onge deerd tussen de rotsen van de Si- cilaanse kust bij Syracuse. Daar werd zij opgevist door Sebastiano Puzzo en Pasquale Micca, die beiden over verscheidene huw bare dochters beschikten. Zij zonden aan Ake's adres fo to's van hun dochters, waaruit de blonde Zweed de toen 15-jarige Paulina, een dochter van Sebas tiano, koos. Na een langdurige schriftelijke verkering bezocht Ake Wiking onlangs zijn Paulina en er werd besloten tot een hu welijk, dat nu binnenkort zal plaats vinden. behandeld en dat hierbij in het bij zonder de bezwaren, die van de zij de van de Duitse landbouw kenbaar zijn gemaakt, ter sprake zullen ko men. Voorts is het mogelijk, dat de kwestie van de tarweprijs zal worden aangeroerd. Prof. dr J. Kistemaker van het la boratorium voor massaspectrografie te Amsterdam heeft met de West duitse geleerde W. E. Groth afge sproken dat hun laboratoria zullen samenwerken bij het onderzoek be treffende de scheiding van uranium- isotopen volgens de ultracentrifuge- methode. R0EL0FARENDSVEEN Weer een neomist te Roelofarendsveen Pater Pius Volwater Enkele maanden geleden heeft Roe lofarendsveen reeds het geluk ge had 2 zonen der parochie als priester feestelijk te mogen inhalen. Thans worden weer voorbereidingen ge troffen om in de parochie St. Petrus Banden met grote luister een jonge priester te ontvangen. Immers zondag 14 sept. hoopt frater Pius Volwater, als lid van de congregatie van de Heilige Harten van Jezus en Maria in de parochiekerk van de H. Joseph te Broekhem (L.) uit de handen van mgr. Ubald Lehman s.s.c.c. titulair bisschop van Sertel en apostolisch administrator van de Cook-eilanden, de H. Priesterwijding te ontvangen. Frater Pius Volwater, zoon van J. Volwater, Noord Einde 10, is gebo ren op 3 april 1933 en hepft gestu deerd op het klein seminarie te Sim- pelveld en St. Oedenrode. Na 1 jaar noviciaat te Ginneken beëindigde hij zijn theologische studies op het groot-seminarie te Valkenburg (L.). Zaterdag 20 sept. heeft de feeste lijke intocht plaats, waarna zondag 21 sept. frater Pius Volwater in de parochiekerk St. Petrus Banden te 10 uur zijn eerste plechtige H. Mis hoopt op te dragen. De receptie wordt gehouden van 23.30 uur in de Pancratiuszaal, waarna het plechtig danklof te 4.30 uur.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7