3)e CeiddeCoii/ïatif 10 doden bij ongeluk met „Mariner" van de Marine Luchtvaart Dienst IN SURINAME ZIJN SPOREN VAN URANIUM GEVONDEN VONDST Eisenhower houdt rede over Formosa Vijf slachtoffers uit Leiden en omgeving Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14508 in Suriname Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Deze fotocombinatie toont de slachtoffers van het ongeluk met het Nederlandse marine vliegtuig „Mariner" P. 303, dat bij Abadan in Perzië brandend neerstortte, waardoor alle tien de inzittenden om het leven kwamen. Boven: v.l.n.r.: kor- poraal-vliegtuigmaker-motor- monteur J. Bosma, luit. ter zee 2e klasse oudste categorie J. Andreas, korp. vliegtuigmaker- motormonteur K. W. Smits, serg. vliegtuigmaker algemeen H. Q. Spiessens en serg. vlieg tuigmaker G. Decharon de Saint Germain. Onder: v.l.n.r.: serg.- vlieger J. M. Paardekoper, korp. vliegtuigtelegrafist J. J. F. Schrijver, luit. t. z.-vlieger eer ste klasse T. M. A. Hoebink, die het commando voerde, luit. t. z. technische dienst 2e klasse oud ste categorie J. A. Wurtz en korp. vliegtuigmaker-vliegtuig monteur A. Rompies. Quemoy schoot op Amoy De ernstigste vliegramp, die in vredestijd ooit de Marine Luchtvaart Dienst heext getroffen, heeft zich gistermorgen te Abadan in Perzië aan haar voltrokken. Zoals we gisteren in een gedeelte van onze oplage reeds hebben gemeld, is een amphibievliegtuig van de Koninklijke Marine met tien man aan boord nabij het vliegveld van de bekende oliehaven neergestort en uitge- Op M A/v/pM brand. Geen der inzittenden kon uit de vlammen worden gered. I Direct na het ongeval vloog een speciale groep Perzische luchtvaart deskundigen o.a. in gezelschap van de ambassadeur van Nederland in Teheran, van daar naar Abadan. Kapitein-luitenant ter zee G. F. Venema en luitenant ter zee van technische diensten 1ste klasse, J. B. van der Berg, zijn gisteren als com missie van onderzoek naar de plaats des onheils vertrokken. Het vliegtuig, een Martin „Mari ner" (in gebruik als transport- en pau-ouiilevuegtuig) was reeds meer dan zes weken geleden voor een gro te onderhoudsbeurt uit Biak naar Nederland vertrokken. De inzittenden waren een normale bemanning en enig marinepersoneel, dat na aflos sing in Nieuw Guinea, naar Neder land terugkeerde. Het lag in de be doeling, dat het toestel via Karachi en Athene naar Valkenburg zou vlie gen. Alles ging goed totdat in de buurt van Abadan dat langs de verhief zich de plompe machine van de baan. Nog geen vijf minuten na de start constateerde de bemanning een lek kage aan de olieleiding van een der motoren. Dat werd aan de verkeers toren van het zojuist verlaten vlieg veld gemeld en men kreeg de op dracht, terug te keren. De tien omgekomenen zijn: ltz- vlieger eerste klasse T. M. A. Hoe bink, Prins Mauritslaan 28, Voor schoten; geboren in 1912, die het commando voerde; ltz 2 o.c. J. An dreas, Snelliusstraat 32 te Den Haag, geboren in 1927; ltz 2 o.c. (Techni sche dienst- J. A. Wurtz. Rijnlaan 4 te Valkenburg, geboren in 1928; ser- route lag een van de beide mo-1 bedrijfsbrandweer van de ('s werelds toren een ernstig defect bleek tegrootste) olieraflinaderij gealarmeerd, vertonen. Méér moeilijkheden Men landde in Abadan en daar bleek, hoe storend het mankement wel was; de moeilijkheden konden niet door de Nederlandse en Perzi sche technici worden opgelost. De M.L.D.-leiding heeft toen besloten, een nieuwe „ophaalbemanning" naar Perzië te sturen, bestaande uit vier man alsmede zes vliegtuigmakers en motormonteurs, die per KLM met een reservemotor naar de Perzische Golf vertrokken. Vorige week kwa men ze daar aan. Inmiddels was de oorspronkelijke bemanning naar Ne derland doorgereisd omdat de repa raties wel enige tijd in beslag zou den kunnen nemen. Na terugkeer in Nederland is zij deels weer naar Ne derlands Nieuw-Guinea gedirigeerd, deels staat zij voor vertrek gereed. Dinsdagavond was het zover, dat de Martin „Mariner", die de regis tratie P 303 droeg, weer luchtwaardig leek. Daarom werd alles voor de start gereed gemaakt en woensdagmorgen Een toestel van dit type Martin Mariner PBM-5a is in de nabij heid van Abadan neergestort. Het was niet moeilijk te raden, watl geant-vlieger P. J. M. Paardekoper. de gevolgen van de lekkage voor het Boshuizerkade 117 te Leiden, gebo- vliegtuig en zijn bemanning zouden rfn in 1930; sergeant-vliegtuigmaker kunnen zijn en daarom werden de algemeen H. Q. Spiesens, Burg. v. d brandweer van het vliegveld en deVeldestraat 48 te Loosdrecht (1919); - sergeant-vliegtuigmaker G. Decharon de Saint Germain, Pioenhof 13 te Katwijk (1925); korporaal- vliegtuig korporaal-vliegtuigmaker A. Rom pies, Voltastraat 20 te Den Haag 1934)korporaal-vliegtuigmaker-mo tormonteur J. Bosma, Boxum 14 te Menaldumadeel (geboortejaar onbe kend) en korporaal-vliegtuigmaker- motormonteur K. W. Smits, Rapen burg 96 te Leiden, geboren in 1930. Behalve Rompies en Bosma waren alle slachtoffers gehuwd. President Eisenhower zal vanavond via radio en televisie spreken over de crisis in het Verre Oosten. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, die dit meedeelde, wilde niet zeggen of zich een nieuwe ontwikkeling in de crisis in de Straat van Formosa heeft voorgedaan, wel ke tot het besluit van de president Kleurlingen in Engeland Manley, de eerste minister van Ja maica, heeft gisteren op een perscon ferentie te Londen gezegd, dat als het nodig mocht zijn controle uit te oefe nen op de immigratie van kleurlin gen in Engeland, dit land de volle verantwoordelijkheid ervoor zou moe ten aanvaarden na de uitwerking overdacht te hebben, die een derge lijke beslissing in de landen van het gemenebest zou kunnen hebben. om zich tot het Amerikaanse volk to wenden, heeft geleid. Hagerty zei, dat de president een voudig aan het Amerikaanse volk verslag zou uitbrengen over de toe stand in het Verre Oosten. De president zal zijn vakantie te Newport onderbreken en voor de uitzending naar Washington gaan. Vervolgens keert hij naar Newport terug. Gisterochtend zijn er van Quemoy af circa dertig artilleriegranaten op de universiteit van Amoy terechtge komen, meldt het communistisch- Chinese persbureau „Nieuw China". Er was ernstige schade aangericht en een student werd zwaar gewond. Het communistische geschut dat de Quemoy-eilanden bestrijkt. heeft woensdag het grootste deel van de dag gezwegen. Door de ongunstige weersomstan digheden is het transport over zee van Formosa naar Quemoy tijdelijk gestaakt. De regering te Peking heeft woens dag voor de derde maal een „ern stige waarschuwing" aan het adres van de Amerikanen gericht wegens schending van het Chinese luchtruim. Yolgens de verklaring hadden die Ktimeiieoesi, zuu KJiumen neuueii. Manley zei van mening te zijn, dat hnL, V'egtUlgen de hoofdoorzaak van de huidige situa-gebied gevlogen. tie de overbevolking is van zekere straten waar de gekleurde immigran ten wonen. Hij gaf te kennen, dat in Jamaica reeds maatregelen genomen zijn om degenen die willen emigreren op de hoogte te stellen van de toe- 11/ I 1 .1 op de hoogte te st Weer minder Amerikanen r***A oP het gebied van de werkgele genheid en arbeidsvoorwaarden en in Libanon Moedig tot het uiterste Ooggetuigen verklaarden, dat het zware toestel dat normaal al niet tot de gemaKkelijkst-bestuurbare kisten behoort ogenschijnlijk met uiterste moeite het grote raffinaderij complex ontweek. Doch slechts enkele ogen blikken later gehooizaamde het toe stel helemaal niet meer aan zijn be stuurder en zestien minuten nadat het gestart was, smakte het, in vlam men gehuld, neer aan het begin van de landingsbaan. Toen vrijwel tegelijkertijd de to taal gevulde brandstoftanks explo deerden, was elke mogelijkheid uit gesloten, dat de reddingsploegen nog maar één van de inzittenden zouden redden. Eerst lang nadat het vuur bedwon gen was, werden de stoffelijke over schotten uit het vliegtuigwrak ge haald. De Marine-voorlichtingsdienst heeft laten weten, dat zij niet naar Nederland zullen worden gebracht, doch dat de autoriteiten thans voor bereidingen treffen om de slachtof- telegrafist J. J. F. Schrijver, Miers- veldstraat 18, Amersfoort (1928); In Washington is woensdagavond bekendgemaakt, dat de volgende week weer een bataljon Amerikaanse mariniers uit Libanon zal worden te ruggetrokken. De inscheping van de 1.700 man begint op 15 september. Het bataljon wordt.naar de Ver. Sta ten teruggebracht. Er zullen daarna nog circa 10.000 Amerikaanse mari- -niers en soldaten in Libanon zijn. IJSLAND WIL VISSERIJGESCHIL VOOR V. N. BRENGEN IJsland zal de komende algemene Vergadering der V. N. voorstellen, dat zij zelf een oplossing zoekt voor de kwestie van de visserij grens, zo wordt meegedeeld in een communi qué van het IJslandse ministerie van buitenlandse zaken dat woensdag is uitgegeven. Gezegd wordt, dat IJsland steeds heeft gemeend, dat de algemene ver gadering der V. N. het zeerecht voor alle landen moet vaststellen. de huisvesting in Engeland. Norman Manley, heeft gisteravond op een bewogen vergadering van 1.500 Westindiërs en andere kleurlin gen in Londen de niet-blanken opge roepen verdraagzaam te zijfn. Dan zal men ook verdraagzaam zijn te genover u, zo zei hij. „U volgt de zware weg van d- vreemdeling, van de minderheid, bij het meewerken aan het opbouwen van vriendschap en goede wil", al dus Manley. Onder instemmend ge roep zei hij, dat hij veel vijandigheid ten aanzien van de kleurlingen in Londen had gezien, doch ook veel goede wil en vriendschap. „Waar u iets vindt dat bouwt aan een betere gemeenschap, neem daar deel aan. U zult nooit in dit land gelukkig kun nen leven als u zich isoleert", meende de premier. Manley voegde hier nog aan toe, dat beperking van de immigratie in Engeland een „verachtelijk bukken voor geweldpleging en kwaad" zou zijn. DE RASSENKWESTIE IN DE V.S. De Amerikaanse Federale Commis sie voor de Burgerrechten heeft woensdag een onderzoek gelast naar zekere klachten volgens welke de inschrijving op kiezerslijsten aan ne gers in de staten Florida, Mississippi en Alabama is geweigerd. Te Kitzbuehl (Oostenrijk), zal van 14 tot 21 september een ronde tafelconferentie over vraagstukken van de atoomtijd worden gehouden, waaraan 80 deskundigen uit weste lijke en communistische landen zul len deelnemen. Opzienbarend bericht door minister bevestigd 1 niet alle vondsten tot een lonende Geologen gaan onderzoek instellen .wwu* hebben Eeieid. I Een intensieve exploratie, zoals r\ I voor de opwekking van kernenergie ™et Je Nederlands-Surinaamse stich- L/nmiSbaar onmisbaar en Nederland had in eigen ^ori^Jj^^kto^JjehaL voor kernenergie grondgebied tot nu toe nog geen bron gevonden waaruit men kon putten. Men heeft nu een actie ondernomen In Suriname zijn sporen van ura- s^men met de landsregering van Su- nium en ander splijtbaar materiaal riname om tot een^ snelle opsporing stellen. fers te Abadan ter aarde te laten be- j ontdekt. Zij bevonden zich in erts-komen van alle in Suriname aan I lagen. Zoals bekend zijl. deze stoffen wezige splijtbare materialen. De minister van Zaken Overzee, rar G. Ph. Helders en de gevolmach tigde minister van Suriname, mr R. H. Pos, voeren thans onderhandelin gen over deze kwestie. Men wil een stichting in het leven roepen, die zich met dit onderzoek zal belasten. Maar voor die tijd dient men het in Suriname en Nederland eens te wor den over de financiële zaken. j ve uranium nog andere verrassende ontdekkingen opleveren, meende de Surinaamse minister. Binnenkort zijn van departemen tale zijde officiële mededelingen over ae gemeenschappelijke plannen te verwachten. Als de uraniumvondsten meeval len, zal ons koninkrijk voor de voor ziening in onze toekomstige behoef ten aan splijtbaar materiaal voor atoomkracht in veel mindere mate afhankelijk zijn van andere landen. Weinig verandering Terwijl in Scandinavië de lucht druk nagenoeg ongewijzigd bleef, is op de Britse eilanden de barometer De uraniumvondsten staan op naam flink gaan stijgen. Nederland kwam van de Geologische mijnbouwdienst als gevolg hiervan te liggen aan de in Paramaribo, van Surinaamse zijde oostelijke flank van een hogedruk- zal deze stichting aan het onderzoek gebied, dat vanmorgen zijn centrum deelnemen. Nederland zal op zqn in Noórd-Engeland had. Noordelijke beurt bekwame geologen van Leiden winden bleven polaire lucht aanvoe- en Delft beschikbaar stellen en een ren maar de onstabiliteit hiervan belangrijk deel van de financiën voor werd geleidelijk geringer. Boven het zijn rekening nemen. Men neemt aan, dat directeur van deze stichting zal worden dr G. Zijl stra uit Wassenaar, die tot heden een functie bekleedde bij de Billiton- Maatschappij en thans aan het mi nisterie van Zaken Overzee verbon den is. betrekkelijk warme water van het IJsselmeer ontwikkelden zich de af gelopen nacht evenwel nog enkele flinke buien, die door de noorden winden de provincie Utrecht werden binnengedreven. Soesterberg tapte vanochtend 10, de Bilt 4 mm regen af. Een voor de kust van Noord- Noorwegen gelegen depressie zal zich Particulier de eerstkomende 24 uur in zuidoos- lelijke richting gaan bewegen. Uit- De „Telegraaf" verneemt, dat in- breiding van het boven de Britse dien een rendabele exploitatie van de eilanden aanwezige hogedrukgebied gevonden stoffen mogelijk blijkt,in de richting van Scandinavië is deze door een particuliere onderne- daarom nauwelijks te verwachten, ming ter hand genomen moet wor-Nederland blijft aan de rand van dit den- hogedrukgebied, zodat noordelijke Mr Pos wees er op, dat Suriname winden zullen blijven overheersen, rük is aan mineralen, maar dat lang I De kans op buien is klein. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt en op de i meeste plaatsen droog weer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige J wind tussen noordwest en noord- oost. Weinig verandering in tem- peratuur. i 12 Sept. zon op 06.08; onder 19.04; maan op 04.44; onder 18.15. Hoogwaterstanden 12 Sept. v.m. 2.10; n.m. 2.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luidden: weer temp. zwaar bew. 14 C. regen 17 zwaar bew. 19 HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN GARMISCH P. ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO ALGIERS MADRID MALLORCA half bew. geheel bew. licht bew. onbeu olkt zwaar bew. half bew. zwaar bew. mist niet ontv. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. half bew. onbewolkt niet ontv. Korreltje Wie in zijn leven ijdele eer na streeft, tergt anderen en wekt nijd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1