S)e Ccid6eSon^cmt Amerikaanse oorlogsschepen passeren Chinese 12-mijlszone Onweer, hagel en slagregens besloten warmste dag van 't jaar Roden waarschuwen tegen herhaling Aanbesteding nieuw klein seminarie te Noordw.tiout Rusland kan kunstmatig een vuist ballen Vele boerderijen in de as gelegd MAANDAG 8 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14505 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., t 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Franco p.p. f 8.Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1.50 Schepen van de Amerikaanse zevende vloot hebben zondag een konvooi schepen met voorraden voor het garnizoen van Quemoy begeleid en de twaalfmijlsgrens gepasseerd, ondanks de waarschuwing van de Communis- tisch-Chinese regering aan de Amerikanen hun oorlogschepen buiten de twaalf-mijlszöne te houden. Quemoy ligt binnen deze grens. De operatie is volkomen geslaagd, aldus is zondag door het Amerikaanse hoofdkwartier op Formosa en de nationalistisch-Chinese regering bekend gemaakt. De schepen bleven buiten bereik van de communistische kust- batterijen. Het escorte werd gegeven op verzoek van de Chinese nationa listen, aldus de Amerikaanse bekendmaking. Het bestond uit kruisers en torpedobootjagers. zone is een nieuwe fase in de steun van Amerika aan de nationalisten. Tot nu toe werd het escorteren van national istitche Konvooien verricht door nationalistische schepen. Het is zondag overigens zeer rustig geweest in dit gebi 1. Het geschut zweeg de hele dag en er was ook geen activiteit in de lucht. In de wateren ten zuiden van For mosa worden op het ogenblik gecom bineerde vlootoefeningen gehouden van Amerikanen en nationalisten. Sinds donderdag hebben de Chine zen op het vasteland Quemoy en de andere eilanden van Tsjang Kai-Sjek niet beschoten. Volgens radio-Peking Besprekingen ambassadeurs worden hervat Er deden zich geen incidenten voor, maar Peking heeft gewaarschuwd, dat „deze inbreuk op de soevereini teit van China gevaarlijk is" en dat „de Chinese regering een ernstige waarschuwing laat horen" tegen een herhaling ervan. De besprekingen tussen communis tisch China en de Verenigde Staten op ambassadeursniveau zullen wor den hervat. De communistische pre mier Tjoe En-lai heeft zaterdag ver klaard, dat zijn land bereid is het overleg voort te zetten. Amerika is eveneens voorstander van hervatting van het gesprek. Men verwacht dat de Ver. Staten op een conferentie met de Chinezen ernaar zullen streven dat Peking af stand doet van geweld als middel om de aanspraken op Quemoy, Matsoe en andere nationalistische eilanden te verwezenlijken. NIEUWE FASE Het trotseren van de door de com munisten afgekondigde twaalf-mijls- Heden, 8 september, heeft ten hui ze van Z.H. mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, de aanbeste ding plaatsgehad voor de bouw van het nieuwe seminarie te Noordwij- kerhout volgens bestek en tekenin gen van het architectenbureau ir. H. en A. Thunnissen en ir. A. v. Kra nendonk te Den Haag. Er waren zes aannemers uitgenodigd. De laagste inschrijver was de firma Gebrs. Struycken te Tilburg met het bedrag van 4.201.00. De vijf anderen schreven in van laag naar hoog: Aannemersbedrijf Gebrs. Kwaaitaal, R'dam, f 4.334.700; n.v. Aann. Bedr. W. Thunissen te Heemstede, f 4.593.000; F. H. Geers, Voorburg, f 4.788.800; J. A. Dessing, Rotterdam, f 4.884.000; n.v. Interna tionale Gewapend Betonbouw, Breda f 4.890.000. De begroting van de architect be droeg f 4.810.300. Hierbij valt op te merken, dat dit bedrag niet omvat de totaalkosten van het seminarie, doch alleen de z.g. „bouwkundige werken". Grote bedra gen zullen nog nodig zijn o.m. voor insta'latie van centrale verwarming en watervoorziening, electriciteits- aanleg en telefoon, beplantingen, in ventaris en honoraria. gebeurt dit om de nationalisten gele genheid te geven hun posities te her zien. Ze kunnen dan voldoen aan de communistische oproep van de vorige week om de wapens neer te leggen. Radio-Peking heeft ook bekend ge maakt, dat „de algemene mobilisatie van het Chinese volk is uitgeschre ven" voor de strijd tegen de oorlogs provocaties van de Amerikaanse im perialisten. De radio van de nationalisten heeft er zondag bij de l jvolking op het vasteland in de omgeving van Que moy op aangedrongen de omgeving van militaire installaties van de com munisten te ontruimen. Volgens de zender werd deze raad gegeven met het oog op eventuele vergeldingsac ties tegen de communisten. Te Taipeh is men van oordeel, dat deze waarschuwing in verband staat met een eventuele beschieting van Amerikaanse oorlogschepen door de communisten. Amerikaanse en nationalistisch- Chinese militaire woordvoerders heb ben zondagmiddag meegedeeld, dat een grote gemeenschappelijke amfi bie-oefening, die maandag wordt ge houden, ten doel heeft een denkbeel dige aanvallende strijdmacht „in be dwang te houden en te vernietigen". Sowjet-geleerden hebben kunst matige ledematen gemaakt, die door gedachtegolven in beweging kunnen wörden gebracht en geleid. Hierdoor zullen o.a. gebrekkigen kunnen lopen en ruimtepiloten over een grotere accuratesse en beh v rsing dan thans beschikken. Dit meldt de Izwestia, het orgaan van de Sowjetrussische communisti sche partij, dat beschrijft hoe een kunstmatige vuist wordt gebald, wanneer de betrokken persoon aan de handeling denkt. De elektrische impulsen of „biologische elektrici teit" van de gedachtegolven gaan via een versterker door draden die aan de voorarm bevestigd zijn, naar de kunstmatige vuist. De vinding zal binnenkort op de Brusselse wereldtentoonstelling te zien zijn, aldus het blad. MERKWAARDIGE BALLONRACE Een merkwaardige ballonrace is zondag in St. Niklaas (België) gehou den. Twaalf grote luchtballons uit België, Zwitserland, Amerika en Ne derland waren op het stadhuisplein gereed voor de start, toen de ballon commandanten onverwacht de op dracht kregen hun best te doen te landen in of bij een meertje vlakbij Antwerpen. Direct na de start wier pen de ballonvaarders honderden lichte handballen als ballast uit over de tienduizenden toeschouwers. De jury moest -naar het meertje rijden om alle landingsplaatsen op de staf kaart aan te tekenen. De moeilijkheid hierbij was evenwel, dat sinds enige jaren bedoeld meertje is opgedroogd en de jury het aan de wedstrijddeel nemers opgegeven doel zelf niet kon vinden. De Nederlandse balloncommandan ten Mimi Boesman en de heren J. M. demenint en K. Jansen uit Oegstgeest zullen waarschijnlijk tot de hoogst geklasseerden behoren. RASSENINCIDENTEN Er zijn zaterdagavond te Notting ham verscheidene arrestaties verricht in verband met nieuwe incidenten tusen blanke jongelieden en kleur lingen. De blanke jongens zaten met stokken en scheermesjes negers na. Toen één van de negers in een be narde positie kwam, werden de aan vallers vanuit door kleurlingen be woonde huizen met melkflessen be kogeld. AMERIKAANSE LENING VOOR FORMOSA In Washington is zondag bekend gemaakt, dat de Ver. Staten aan na tionalistisch China 21,5 miljoen dol lar zullen lenen voor de bouw van een dam met krachtcentrales en een bevloeiïngsproject in het noordwes ten van Formosa. DE NIEUWE FRANSE GRONDWET Vertegenwoordigers van de socia listische federatie van het departe ment Bouches du Rhone hebben zondag op een bijeenkomst te Mar- tigues met 350 tegen 36 stemmen be sloten de nieuwe grondwet te steu nen. De federatie van het departe ment Sarthe sprak zich zondag ech ter tegen de nieuwe grondwet uit. De vroegere socialistische minister van overzeese gebieden Deferre, verklaarde op de vergadering te Martigues, dat als het Algerijnse vraagstuk niet werd opgelost Frankrijk een dictatuur zou worden gevestigd en dat zou „ongetwijfeld na bloedvergieten" gebeuren. Twee Algerijnse terroristen heb ben gisteren in de buurt van het Gare de l'Est in Parijs een Franse sergeant doodgeschoten, die met ver lof was. Beide daders konden ont snappen. Aan boord van de Franse passa giersboot „President de Cazalet" heeft zich op de Middellandse Zee een ontploffing voorgedaan, waarbij dertien personen werden gewond. De ontploffing was waarschijnlijk het werk van Algerijnse verzetslie den. CYPRIOOT VERMOORD In Limassol is zondag een Griekse Cyprioot doodgeschoten door ge maskerde mannen. Te Larnca is een Griekse Cyprioot ernstig gewond door schoten uit een snel rijdende taxi op hem werden afgevuurd. In Famagusta zijn verscheidene bommen ontploft in opslagplaatsen met landbouwmateriaal. De schade is groot. £en kaninkifyk vaat een &ed! De Iraakse premier Abdel Karim Kassem woont en werkt letterlijk In dezelfde kamer van het ministerie van defensie in Bagdad. Voor zijn bureau slaapt hij op een „kermisbed" en aan een houten tafeltje met een krant er over dineert hij. Sinds de machtsovername heeft hij nog niet in een nor maal bed geslapen. Te Lingfield in Zuid-Engeland zondag de 14de mormonenkapel ter wereld geopend. Het grote witte gebouw telt 75 vertrekken en heeft zes miljoen gulden gekost. Het is de eerste mormonentempel in Engeland. Oost-Nederland had het 't zwaarst te verduren Onstabiele regenval De neerslag was zeer onstabiel. Gilze-Rijen mat 225 mm., Deelen 13, De Bilt 5, Eindhoven 4, Twente 3 en op het Kamper-eiland slechts 2 In Deventer stond de binnen- zes stad volkomen blank, kelders stroom den onder, het electrisch licht en 9luya'& antmappiny: de Olaem van de fdótaiie De ontsnapping van Hugo de Groot uit het Slot Loeve stein vormde het onderwerp van deze fraaie praalwa gen, die zaterdag door het Olympisch Stadion te Amsterdam trok als onderdeel van het bloemencorso „Je Main- tiendrai". Het corso was een hulde aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar tienjarig regeringsjubileum. Met de warmste dag van het jaar heeft de late zomerse periode zaterdag afscheid van ons land genomen. Temperaturen van 42 graden in de zon bleken teveel van het goede te zijn, want 's avonds ontlastte de atmosfeer in hevige onweersbuien, slagregens en zelfs ijsregens. In he oosten van het land richtte het noodweer grote schade aan. Hagel vernielde kasruiten en blikseminslagen zette enkele boerderijen in vlammen. Door de onstabiele atmosfeer was de vreemde combinatie: 42° C en even later ijsregens niet onmogelijk .Wanneer na een hete dag in de buienwolken zeer krachtige luchtstromingen van verschillende oorsprong naast elkaar voortbewegen, doen zich veelal vreemde natuurverschijnselen voor. de telefoon waren gestoord. De streek tussen Ede en Wagenin- gen kreeg het grootste aandeel in de plensbuien. Sinds tientallen jaren heeft het hier niet zo hard geregend. In Bennekom en Ede stond het wa ter een halve meter hoog in de stra ten. Door de enorme druk sprongen deksels van rioolputten open en het rioolwater vermengde zich met het reeds aanwezige hemelwater. Twintig minuten duurde de ijsregen die op Bennekom stukken ijs van 5 kubieke centimeter deed neerkomen. Kasrui ten sneuvelden onder dit geweld en nog te velde staande gewassen wer den zwaar beschadigd. In Wageningen werden de stukjes ijs door professoren van de Wage- ningse Landbouwhogeschool, die voor een openluchtfeestje bijeen waren, heel laconiek als koeling voor de dranken gebruikt. In Arnhem werd een garage door de bliksem getrof fen. Bliksem op boerderijen De boerderij van de heer G. Ek- kelenkamp in de buurtschap Oud- Leusen werd door de bliksem getrof fen. De boerderij brandde geheel uit. Drie mensen werden dakloos, ver zekering dekt de schade. Te Meg- chelen, gem. Gendringen, sloeg de bliksem in een zaadschuur van de heer Uittewaal. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door de ver zekering gedekt. In het zuiden van de Veluwe en 't noorden van Limburg is het nood weer het hevigst geweest. Auto's hadden door de zware regens geen zicht en bleven steken. Tunnels en viadukten liepen onder water, zodat hele files auto's op beter weer moes ten wachten. De bliksemflitsen en donderslagen waren niet van de lucht. De sinds 1816 bestaande kapitale boerderij „De Hofenk" aan het Har- telaar te Twello, brandde tot de grond toe af. Een grote partij aard appelen, hooi, werktuigen en de ge hele inboedel gingen verloren. Een zeug met negen biggen kwamen in de vlammen om. Alleen de bijgebouwen J konden behouden worden. Tien men sen werden dakloos. De eigenaar was tegen brandschade verzekerd. Vee gered De familie Wisselink, bestaande uit 4 personen, te Halle kwam op straat te staan toen het onweer ook hun boerderij in de as legde. Het vee kon worden gered. Hengelo heeft eveneens zijn aan deel van de inslagen gehad. Een boom aan de weg naar Helden werd door het hemelvuur getroffen en zet te twee hooibergen en een houtloods in lichterlaaie. De gehele tarwe- en haveroogst, een grote houtvoorraad en een aardappelrooimachine van de heer J. H. Kraaienbos gingen ver loren. Op hetzelfde ogenblik sloeg de bliksem in aan de zuidkant van de stad. Het kapitale pand van de heer H. H. Heuker of Hoek ging in vlammen op. Zijn dochter, schoon zoon en acht kinderen brandde het dak boven het hoofd weg. In beide gevallen dekt de verzekering de schade. Feestvuur geblust De wederopbouwfeestweek van Hengelo werd zaterdagavond beslo ten met een openluchtbal. Tegen middernacht werden tienduizenden feestgangers verrast door de plotse linge donderbui, vergezeld van he vige slagregens. Het Nieuwe Markt plein stroomde in een oogwenk leeg. De „overdekte" openbare gelegenhe den kwamen nog eenmaal in*het cen trum van de belangstelling te staan. Tot sluitingsuur was onderdak ver zekerd. De stemming was echter reeds onder het nulpunt gedaald. Benoemingen Bisdom Rotterdam Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Rotterdam (H. Familie) de weleerwaarde heer F. L. Kok, die kapelaan was te Loosduinen; tot kapelaan te Nootdorp (H. Bar- tholomeus) de weleerw. heer J. W. Braakman, neomist. Tunesië en Marokko hebben be sloten zich als volledig lid bij de Arabische Liga aan te sluiten, zo heeft de secretaris-generaal van de Liga, Hassoena, zaterdag in Cairo bekendgemaakt. Oil oomnier bestaat oil 10 pagina's (Van maandagavond tot dins dagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). BUIÏG Wisselend bewolkt met enkele j buien en dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Ma- tige tot krachtige, langs de kust i tijdelijk wellicht harde wind aan- I vankelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noord- west. Buiïg De dalingen van de luchtdruk bo ven Scandinavië zetten zich tijdens 't weekeinde voort. Daarentegen werd de luchtdruk boven Frankrijk en de Golf van Biscaye hoger. Door deze ontwikkelingen draaide de wind in onze streken van zuidoost naar zuid west waarbij koelere oceaanlucht het land binnendrong met regen en on weersbuien en een belangrijke da ling van temperatuur De depressie, die zaterdag ten zuidwesten van Ierland was gelegen, trok langzaam naar de westkust van Schotland. Een andere depressie bij de Azoren stuwde een nieuwe hoeveelheid warme lucht uit de subtropen naar het noorden waardoor ten westen van Ierland in de hogere luchtlagen een krachtige rug van hoge druk tot ontwikkeling kwam. Daarmede samenhangend buigt de depressie bij Schotland zijn koers om naar het nooorden van de Noordzee. Voor ons land betekent dat aanhoudende aanvoer van onstabiele lucht met plaatselijk buien. 9 Sept. zon op 06.03; onder 19.11; maan op 01.05; onder 16.36. Hoogwaterstanden 9 Sept. v.m. 11.40; n.m. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 20 C. STOCKHOLM zwaar bew. 24 OSLO geh. bew. 19 KOPENHAGEN zwaar bew. 21 ABERDEEN mist 20 LONDEN onbew. 20 AMSTERDAM regenbui 21 BRUSSEL zwaar bew. 24 LUXEMBURG half bew. 24 PARIJS zwaar bew. 23 BORDEAUX mist 26 GRENOBLE half bew. 27 NICE onbew. 25 BERLIJN regenbui 30 FRANKFORT regen 28 MüNCHEN zwaar bew. 27 ZURICH zwaar bew. 28 GENèVE zwaar bew. 27 LOCARNO zwaar bew. 26 WENEN onbew. 28 INNSBRUCK half bew. 29 ROME onbew. 29 AJACCIO licht bew. 29 ALGIERS half bew. 30 MADRID onbew. MALLORCA zwaar bew. Korreltje

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1