Leids huwelijk bleef in de familie Vierling zorgde voor deining in Deinum Oud-SS'er dook gedurende 10 jaar onder Glazenwasser, beschuldigd van moord op zijn kinderen Stappen, waar de vonken afvliegen Beproef het geluk voor beproefde kerkenbouw ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT De heer Lautenbach uit Deinum (Friesland) in het ziekenhuis gefotografeerd bij de drie couveuses, die zijn pasgeboren vierling bevatten. De kinderen werden in Deinum geboren doch direct daarna naar Leeuwarden gebracht. De babies zijn ondanks hun geringe afmetingen kerngezond. Ook de moeder maakt het goed. Kende hij zijn vonnis vóór arrestatie? Kende de 45-jarige verzekerings agent S. de B. uit Amsterdam veer tien dagen vóór hij door de politie in zijn onderduikadres aan de Grift- straat in Amsterdam werd gegre pen, de uitspraak van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam, waarbij hij ruim tien jaar geleden werd ver oordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf o.m. wegens verraad van joden en dienstneming, bij de S.S. tijdens de bezetting? Over deze vraag zal de bijzondere strafkamer van de Amsterdamse rechtbank donderdagmorgen uit spraak doen. Deze kamer zal dan tevens verklaren of deze veroor deelde al dan niet ontvankelijk wordt verklaard in zijn verzet tegen het vonnis van het bijzonder ge rechtshof. De man heeft kans gezien, vlak voor zijn veroordeling ruim tien jaar geleden, uit een kamp voor politie ke delinquentie te ontsnappen. Tot eind juni van dit jaar heeft hij zich schuil weten te houden in Amster dam. Hij werd bij verstek veroor deeld tot twintig jaar. Veertien dagen. Dadelijk na zijn arrestatie in juni van dit jaar heeft De B. verzet tegen het vonnis aangetekend. Volgens het Wetboek van Strafvordering heeft iedere verdachte een termijn van veertien dagen om tegen een uit spraak van de rechter beroep aan te tekenen. Deze termijn gaat op de dag dat de verdachte van het von nis kennis neemt in. De Officier van Justitie is van mening, dat dit verzet van De B. het vonnis niet ontvankelijk moet worden verklaard, omdat de man destijds wel degelijk kennis had ge nomen van het vonnis. De verdachte voerde aan, dat hij de inhoud niet heeft gekend tot aan de dag van zijn arrestatie. De bijzondere strafkamer heeft gistermiddag twee getuigen gehoord, die beiden meenden dat De B. wel degelijk van zijn vonnis op de hoog te was. Het waren een wachtmees ter van de rijkspolitie, die De B. op 6 juni heeft gearresteerd en tegen Leiden, Maarsmansteeg 8, Tel. 20685. (Advertentie) wie De B. onmiddellijk had gezegd: „O, gaat het om de 20 jaar?" en een maatschappelijke werkster van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken, die het gezin in 1954 had be zocht. De B. kwam toen uit een kast te voorsohijn. Hij had toen ook opmerkingen gemaakt over twin tig jaar gevangenisstraf. Achttien jaar geëist tegen Voor de rechtbank te Amsterdam heeft gisteren een 30-jarige Amster damse glazenwasser terecht gestaan, die er van beschuldigd wordt in de nacht van donderdag 23 januari op vrijdag 24 januari jl. in zijn woning aan de Kattenburgertussenstraat te Amsterdam de gaskraan te hebben opengedraaid, waardoor binnen enke le uren tijd zijn drie jonge kinderen het leven verloren. In de fatale nacht waren verdachte en zijn vrouw bij de overburen aan wezig op een verjaarsfeestje. Ver dachte dronk er volgens zijn eigen verlaring ongeveer een halve liter jenever en wilde toen met zijn vrouw naar huis gaan. Tussen het tweetal bestonden naar de 26-jarige vrouw Op een schoenenshow, welke in Hamburg werd gehouden, was deze „Spoet nikschoen" voor dames te zien, welke een hak heeft in de vorm van een Spoetnik en een batterijtje voorop. Het schoentje is echt wel gemaakt om bij avond te worden gedragen, want een ingenieus apparaatje zorgt er voor, dat de kunstmaan bij elke stap licht uitstraalt. De Hamburgse mannequin „Sneeuwwitje" toont hier het exclusieve model. zelf als getuige mededeelde ern stige huwelijksmoeilijkheden. „Ik weigerde met hem mee te gaan, om dat ik wist wat me te wachten stond als hij dronken was", zei ze. Kwaad verliet de glazenwasser daar op het huis van de overbuurman en keerde terug naar zijn eigen woning. Korte tijd later waagde hij echter een tweede poging om zijn vrouw te over reden. Hij ging terug naar het huis aan de overkant en zei tegen zijn vrouw om haar te intimideren: „Ik heb de gaskraan opengezet". De vrouw schrok hevig en op haar alarm ging de overbuurmangastheer, een 45-jarige fabrieksarbeider, snel poolshoogte nemen. Hij trof de weer naar huis teruggekeerde verdachte boven aan de trap aan. Deze wilde hem eerst niet laten passeren. Later lukte dit toch en het tweetal, beiden verkeerden onder de invloed van ster ke drank, stond in de keuken, waar geen spoor van gaslucht te ruiken was, drie kwartier lang met elkaar te praten. De twee kwamen overeen, dat verdachte zijn vrouw niets zou doen. Maar zij weigerde naar huis te gaan. Voor de derde en laatste maal kwam de verdachte korte tijd later terug bij zijn overbuurman en voor de laatste maal poogde hij zijn vrouw te overreden naar huis te ko men. Daarop ging hij terug naar zqn huis. Vergissing. „Inderdaad heb ik toen in de keu kenkast de hoofdgaskraan openge draaid en ook de kraantjes van het gasstel", zo bekende hij ter zitting, „maar dat deed ik pas toen ik aan de overzijde in de straat de voordeur had horen piepen en niet beter wist, dan dat mijn vrouw op weg naar huis was. Daarna ben ik op bed gaan lig gen in de tussenkamer en prompt in slaap gevallen". De vrouw kwam ech ter niet naar huis. Als de man al de waarheid spreekt en zich dus vergist heeft, dan blijft toch nog het raadsel, waarom hij zelf niet door gasvergifti ging is omgekomen. Over dit toeval stelde de president verscheidene vra gen. Toen zijn echtgenote, die op een provisorisch bed op de grond bij de overburen nog enkele uren sliep, 's ochtends om zeven uur de door sneeuw bedekte straat overstak en de trap naar haar eigen woning op twee hoog beklom, rook zij onmiddellijk een sterke gaslucht, rende in paniek naar de overloop, opende de deur naar de woonkamer en zag toen door de tussenkamer heen, waar haar man helemaal onder de dekens lag, in de achterkamer twee van haar drie kin deren op de grond liggen. Snel draai de ze nog de kraantjes van het gas stel dicht en rende toen gillend te rug naar de straat. Door het gegil van de vrouw wer den ettelijke buren en vroege voor bijgangers gewaarschuwd. Een paar van hen vlogen de trappen op, terwijl anderen de politie waarschuwden. De kinderen werden spoedig in een de ken gehuld het huis uitgebracht en bij weer andere buren poogde men hun de levensgeesten nog op te wek- ZILFA PLEET v. ROSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 8t DRIESSEN J. HOOGERVORST I Morschjtraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 j. du PON Breestraat 89 Advertentie ken, hetgeen echter niet meer is ge lukt. Het oudste zoontje was zes jaar, de twee andere kinderen, een meisje en een jongen, waren een tweeling van 2Vï jaar oud. Op het strafblad van de verdachte stonden twee vroegere veroordelin gen, de eerste dateerde uit 1951, toen verdachte samen met anderen een mislukte poging tot een inbraak in Den Bosch had gepleegd. De tweede veroordeling dateerde van 1956 we gens het onder invloed van sterke drank besturen van een rijwiel. Verdachte is in zijn jeugd verwaar loosd, doch de rapporteur stelde daar tegenover, dat de oudste zoon (een broer dus van verdachte) zeer goed is terecht gekomen. Verdachte was in 1949 gehuwd en terstond daarna als vrijwilliger naar Indonesië ver trokken waar hij achttien maanden in militaire dienst verbleef. Uit die tijd dateert zijn eerste drankmisbruik. Hij stuurde echter geld naar zijn va der, die de spaarduitjes opgemaakt bleek te hebben toen verdachte in Nederland was teruggekeerd. Het eerste kind werd in augustus -1951 geboren. Het waren de financiële moeilijkheden waarin verdachte ver keerde, die hem er toe brachten in Den Bosch een poging tot inbraak te plegen. De officier legde verdachte moord die hij bewezen achtte ten laste, doch geen mishandeling de dood ten gevolge hebbende en evenmin dood door schuld. Laat in de middag eiste hij tegen verdachte een gevangenis straf van achttien jaar. De raadsman meende, dat de opzet om te doden niet is bewezen en dat daardoor de voor moord en doodslag vereiste opzet evenmin is aangetoond. Hij vroeg vrijspraak, Mocht de recht bank een andere mening huldigen, dan bepleitte de verdediger een twee de psychiatrisch rapport. Stookolie duurder Vanaf maandag a.s. af zullen de prij zen voor huisbrandolie, middelzware stookolie en stookolie omhoog gaan. De prijs van de huisbrandolie stijgt ƒ0.20 per honderd liter. De mid delzware stookolie stijgt 0.80 per 1000 kg. in prijs en de stookolie, wordt 1.35 per 1000 liter duurder. Fancy-fair aan de Haagweq De tijd is reeds lang voorbij, dat de bewoners van een stad, alleen tot meerdere ere Gods, de mooiste bede huizen bouwden. Geld nog moeite waren hun teveel voor het goede doel. Om aan geld te komen speldde een 43-jarige chemicus G. W. uit Ensche de de Hagenaar E. in 1956 een ver haal op de mouw over een prachtige uitvinding. De „uitvinding" doet den ken aan het beroemde verhaal van de brandstofloze motor van Wolvega uit het begin van de dertiger jaren. Dit maal ging het er om, dat de chemi cus één deel van een chemische stof van hoogst geheime samenstelling op 10 delen water zou mengen, waar na voor een benzinemotor de meest hoogwaardige en goedkope brandstof zou zijn geschapen. De Amerikaanse legerleiding, zo werd aan de Hage naar verteld, zou grote belangstel ling voor dit projekt hebben. E. stak er ƒ3000 in; De vindingrijke chemicus moest daarna een maatschappij stichten en op last van die Amerikanen een bank rekening openen „teneinde de contra- spionnage op een zijspoor te bren gen". De Hagenaar stortte ƒ4500 op die rekening. Toen echter een zwendelt je met het zogenaamd voor E. in Duitsland ko pen van een paar kampeerwagens, waarvoor deze ƒ450 invoerrechten betaalde, uitkwam die wagens werden nooit gekocht steeg het water de chemicus tot de lippen. Hij probeerde E. nog met allerlei mooie verhalen om de tuin te leiden, maar tenslotte ging deze naar de politie. De chemicus is gearresteerd. HOUDUW VRIJDAGAVOND VRIJ in de komende wintermaanden voor het APOSTOLISCH IN STITUUT, een boeiende cursus voor jonge mensen. Doel van deze cursus is het geven van apostolische vorming om te komen tot een volwaardig christelijk getuigenis in eigen milieu en beroep. Een middelbare opleiding of daarmee gelijkstaande ontwik keling is gewenst wegens het niveau van de cursus. Inlichtingen en opgave: Plantage 16, Leiden, tel. 21988. Toch, als die middeleeuwse kathe draalbouwers gisteravond een kijkje hadden kunnen nemen in de pastorie- tuin aan de Haagweg, hadden ze mis schien ervaren, dat de oude activiteit nog steeds smeult bij hun nazaten. Naast de pastorie van St. Leonar- duskerk werd gisteren namelijk de inmiddels tot traditie geworden fan cy-fair geopend, waardoor pastoor A. van Scihalen. die bouwpastoor is van de nieuwe Antoniiuskerk, een deel van de benodigde gelden hoopt bixir nen te krijgen. Het was dezelfde activiteit van de gelovigen en in het bijzonder die van het „Fancy-fair-comité", onder voor zitterschap van de heer C. Turk, die de pastoor zoals hij in zijn kort openingswoord zeide, tot grote vreugde stemde. Onmiddellijk na het welkomst woord van de heer Turk en de ope ning door pastoor Van Schalen, be gonnen de bezoekers de tent binnen te stromen, waar ze voor het goede doel hun geluk wilden beproeven aan de twintig stands, die zijn ingericht onder de vijfmaster, die 32x14 meter groot is. Als een van de eersten, die een rondgang maakten, bezocht de bouw pastoor de gelukskraampjes. Men ziet pastoor Van Schalen hier, terwijl hij onder de belangstellende blikken van de jeugd, een kansje waagt in de grabbelton. Het liefdadigheidsfeest duurt nog vandaag, morgen (vanaf 2 uur) en maandagavond (vanaf zeven uur) voort. GEM. AANKONOIGING GESLOTENVERKLARING Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis: a. dat de brug over de Rijnsburger- singel nabij de molen „De Valk" met ingang van 8 september a.s. voor de duur der herstelwerkzaamheden aan het brugdek, op de eerste vier werk dagen van elke week, is afgesloten voor het verkeer me' alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen; b. dat de Zijlsingel, gelegen tussen de Schrijversbrug en de Singelbrug, in verband net de uitvoering van werkzaamheden aan het wegdek in de periode van 8 tot en met 13 sep tember a.s. gedurende twee dagen is afgesloten voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. 6025 In de Herensingelkerk te Leiden vond vanmorgen een bijzonder hu welijk plaats. Drie bruidsparen tra den tegelijk in het huwelijk. Het waren het bruidspaar Gijsbertus Jacobus Lenting en Johanna An te nia Weers; Franciscus Anton lus Eradus en Elisabeth Maria Lenting, en Leonardus Sebel en Johanna Ma ria Lenting. Het gezin Lenting van de Amaliastraat 34 te Leiden was dus goed vertegenwoordigd. Er was veel belangstelling voor dit familie- huwelijk. De foto toont het moment waarop de drie bruidsparen (één bruidegom viel net niet in het beeld vlak van de foto) het altaarplein betreden. Pastoor J. A. van Kleef zegende het huwelijk in.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7