Het leven van Elisabeth van Oostenrijk kende weinig „SISSI-ROMANTIEK" Reizen deed haar ongeluk vergeten Osborns optreden „een gevaar voor de volksgezondheid" ,De gewone man' gaat heen ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA I^ET ZEKERHEID KUNNEN WE NIET ZEGGEN wanneer het is begon- nen, maar het feit is er nu eenmaal. Het laatste jaar is door middel van de filmindustrie een vrouwenfiguur in het middelpunt van de belangstelling komen te staan en eigenlijk alleen, omdat de vertolkster van de rol het bioscooppubliek, vooral het jongere, zo uitstekend beviel. Romy Scheider is de favoriet geworden van vele duizenden en zij dankt dit aan haar frisse en ongekunstelde spel en niet op de eerste plaats aan haar uitbeelden van keizerin Elisabeth van Oostenrijk; dat bewijst Romy wel in haar andere films. Hoe dan ook, men kent haar als Sissi in enkele afleveringen en ze heeft meteen de aandacht gevestigd op de met vele legenden en kritiek om geven vrouw, die de vorige eeuw de gemalin was van keizer Frans Jozef, de monarch van Oostenrijk en Hongarije. Tegelijk met de Sissi-rage ver schenen de boekjes over haar als paddestoelen uit de grond, maar ze pasten zich meer aan de Sissi-romantiek aan en omzeilden nogal eens de histori sche feiten omwille van het filmverhaal en dushet publiek. De volgende week woensdag is het 60 jaar geleden, dat keizerin Elisabeth te Genève viel onder moordenaars hand op de Quai du Montblanc. Een 26-jarige Italiaan, Luigi Luchenii, met anarchistische denkbeelden en een ellendige jeugd achter zich, heeft het voornemen gemaakt door een grote daad zich uit de massa te verheffen en te tonen, waartoe hij in staat is. Eerst wil hij de koning van Italië, Umberto I, vermoorden en ook prins Henri van Orleans lijkt hem een ge schikt slachtoffer,, maar dan leest hij de kranteberichten met de aankondi ging, dat de keizerin van Oostenrijk wordt verwacht voor een bezoek aan barones Rotschild. Hy heeft zijn plan gemaakt en zal het uitvoeren. Op de ochtend van de 10e septem ber 1898 gaat Elisabeth met gravin Sztaray op weg naar de boot die haar weer zal terugkeren na het uitstapje naar Genève. De dames praten wat met elkaar en lopen naar de aanleg steiger van de boot welke in het Meer van Genève ligt. De moordenaar ligt op de loer en als hij zijn kans schoon ziet gaat hij de weg over en 'oopt up de bei de vrouwen toe dit stil blijven staan om een botsing te voorkomen. Vlak vóór de keizerin gekomen doet Lu- cheni alsof hij struikelt en springt met opgeheven arm op Elisabeth toe en steekt haar 't driehoekige lemmet in de borst. Na de grote consternatie lukt het de keizerin met behulp van de gravin weer op te staan en schijnt ongedeerd. Op eigen kracht weet zij nog het schip te bereiken, maar daar zakt ze in elkaar. Hier pas ontdekt men, dat zij een dodelijk wond heeft en brengt haar terug naar haar hotel waar zij niet lang daarna overlijdt. Zonnige jeugd. Dit was het tragisch einde van een keizerin, 61 jaar pas en toch al aan het eind van haar krachten door de ziekte van bloedarmoede waaraan zij leed. Een keizerin, die als vrolijk Beiers prinsesje in haar zonnige jeugd dartelde over de groene velden van haar schone vaderland; zij trok met de dieren op en voelde zich het best op haar gemak in de natuur. Zij was het tweede dochtertje van hertog Max in Beieren uit een zijtak van de hertogen van Beieren en Louise, zuster van koning Lódewijk I van Beieren. Haar oudste zusje werd Néné genoemd en Elisabeth bleef haar le ven lang, niet Jaja, maar Sisi heten, wat dan de Italiaanse tegenstelling van „neenee" zou kunnen zijn In 1848 is de toestand in Oosten rijk verre van rooskleurig en opstan dige elementen ondernemen alles om Hongarije van Oostenrijk af te schei den. Hongarije wil vrijDe keizer lijke familie is op de vlucht, maar aartshertog Sophie, de moeder van Frans Jozef en een vrouw die mach tiger is dan haar man, aartshertog Ferdinand, besluit haar oudste zoon aan het bewind te zetten. 2. Decem ber 1848 bestijgt Frans Jozef de troon en het is zijn moeder, die de touwtjes in handen houdt en zij ze geviert ook: de revolutie wordt on derdrukt. Haar volgende stap was om „Sissi Schneider" beleefde vele geluk kige ogenblikken in haar leven met de keizer. Elisabeth van Oostenrijk, geroemd om haar schoonheid, rond 't jaar 1860 haar zoon te laten huwen met een prinses uit haar stamland Beieren en Néné wordt hiervoor uitgezocht. Maar neehet lot beschikt, dat Frans verrukt is van haar zusje Sisi, hij kiest haar tot zijn vrouw en Sophie legt zich erbij neer. Conflicten aan het Hof. Ook Sisi is weg van de jonge kei zer en 24 april 1854 wordt het jonge paar in de echt verbonden te Wenen in de Augustijnenkerk. Het leven was tot dan toe minstens zo mooi als het op het filmdoek wordt voorge steld. De tegenstelling tussen Sisi en haar schoonmoeder is al vroeg duidelijk en zelfs haar man durft in het bijzijn van zijn moeder niet voor zijn vrouw op te komen. 18 Maart 1855 komt hun eerste kind, een doch tertje, dat zonder men naar de mening van de moeder vraagt So phie wordt gedoopt en van wie de opvoeding niet aan Sisi wordt over gelaten. Een jaar later wordt het tweede dochtertje geboren, Gisela, dat zy evenmin veel te zien krijgt. Het eerste grote ongeluk treft haar als de kleine Sophie sterft. In 1858 komt haar zoon ter wereld, kroon prins Rudolf, met wie de zon weer een ogenblik terugkeert. j^aar niet voor lang. De eeuwige twisten met haar schoonmoeder en vele angsten hebben haar gezond heid dermate verzwakt, dat zij als in een vlucht naar Madeira vertrekt, naar huis terugkomt en dan weer naar Corfoe en Venetieë gaat. Zij herstelt enigszins en vestigt zich weer in Oostenrijk, waar zij haar man onder de invloed van zijn moeder probeert uit te halen. Zy maakt zich zeer ge liefd in Hongarije en het is een glans rijke dag als Sisi en Frans in Boeda pest tot koningin en koning van Hon garije worden gekroond. De Oosten rijkers begonnen de liefde voor hun keizerin te verliezen Haar leven is een aaneenschake ling van heen en weertrekken ge worden. Na de geboorte van haar vierde kind, prinses Valerie, vervalt zij steeds meer in zwaarmoedige buien en geeft zij toe aan de harts tocht welke zij heeft voor verre rei zenzij kwam ook naar Nederl. en huurde 'n villa in Zandvoort en 't paardrijden, maar haar onrust be dwingen kan zij niet. Rudolf, die een onevenwichtige jongeling is gebleven en niets liever doet dan op dieren schieten, trouwt in 1881 met prinses Stephanie van België. In 1889 vindt het drama Mayerling plaats. Rudolfs huwelijkstrouw werd verbroken door allerlei avontuurtjes en in een waanzinnig plan besluit hij samen met een jong meisje, barones Mary Vetsera, te sterven. Op 'n mor gen vindt het gevolg van Rudolf in een kamer van het slot de lichamen van beiden, met kogelgaten in de sla pen. Elisabeth schijnt thans aan de rand der krankzinnigheid gekomen, op haar 52-leeftijd heeft zij de moed om te leven al opgegeven. Een toespe ling van haar op zelfmoord wordt door Frans Jozef beantwoord met: „dan kom je in de hel"; deze twee zijn langzaam uit elkaar gegroeid. Zo kwam het einde voor deze vrouw, een keizerin, die wonder schoon werd genoemd. Levensvreugde is haar steeds ontzegd en de sombere leegten in haar leven hebben haar ge tekend. Als een tragische noodzaak welhaast moest dit einde er op vol gen. Frans Jozef stond gebroken bij haar lichaam en nam afscheid van haar, hun laatste vereniging. De moordenaar ging lachend zijn levens lange straf tegemoet en benam zich het leven omdat hij zijn daad met de dood gehonoreerd wenste te zien. De romantiek der Sissi-films was toen al tientallen jaren eerder verdwenen Romy Schneider als Elisabeth van Oostenrijk zoals vele tienduizenden haar kennen. Voortaan nauwlettend toezicht Ten kantore van de inspectie van de volksgezondheid te Groningen zijn gisterochtend besprekingen gevoerd tussen de „manager" van de heer Os- bom, de voorzitter van het plaatse lijk Osborn-comité en de inspecteur van de volksgezondheid, dr R. Man- tingh, tengevolge waarvan de heer Osborn zijn uitspraken zal temperen. Dr. Mantingh die twee achtereen- RECHTSZAKEN Praktizijnskantoor van TH. J. VAN DER HEIJDEN Hoge Rijndijk 103a Leiden Telefoon 23405 (Advertentie) De Nederlandse- kranten noemden in die dagen het bericht van de moord verpletterend, te meer daar men net bezig was een jonge koningin, Wilhelmina, in te huldigen. Men zei, dat wellicht nergens dan juist in Nederland deze afkeer het grootst was, omdat wij, die zojuist de jeugd hadden gehuldigd, eerbied moesten hebben voor de ouderdom. volgende avonden de Osbornbijeen- komsten op het Bodenterrein te Gro ningen bijgewoond heeft heeft tegen over het A.N.P. verklaard, dat er, zuiver medisch gezien vele denkelijke kanten aan dit optreden zitten. Wij gooien met het tolereren van derge lijke bijeenkomsten onze naam als behoeders van de volksgezondheid te grabbel, aldus dr. Mantingh. Verscheidene genezen verklaarde patiënten zijn door hem ondervraagd. Er zijn misschien enkele goedkope successen, maar daar staat veel gro tere ellende tegenover. Het optreden noemde de geneeskundig inspecteur een bedreiging voor de volksgezond heid, omdat het gevaar bestaat, dat patiënten daardoor een medische be handeling plotseling onderbreken of op onverantwoordelijke wijze met het raadplegen van een medicus wachten. Als gevolg van de besprekingen gullen belangrijke grieven van de in specteur van de volksgezondheid wor den weggenomen. Met name zal de heer Osborn minder dwingend en minder dreigend de verwachting van een ogenblikkelijke genezing wekken, opdat de zielenood van hen, die de beloofde genezing niet bij zich erva ren, zal worden voorkomen. De heer Osborn zal verder in het vervolg in zijn toespraken er op wij zen, dat genezing niet onmiddellijk behoeft op te treden maar dat ge bedsverhoring ook op een later tijd stip zal kunnen gèschieden. Verder zal de heer Osborn de raad geven aan hen, die zich genezen achten, de behandelende arts in kennis te stellen van het voorgenomen afbre ken ener deskundige behandeling. Dit om medische ongelukken te voorko men door het ondoordacht afbreken van het opvolgen van medische voor schriften. De geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid houdt een nauwlettend oog op de verdere bij eenkomsten. Bijeenkomst heel wat kalmer. De Osborn-bij eenkomst te Gronin gen verliep gisteravond veel rustiger dan de voorgaande avonden. De heer Osborn heeft in zijn toespraak precies gevolg gegeven aan de eisen, die de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid dr. R. Mantingh, gisteren heeft gesteld. Dit verklaar de ons de directeur van de gemeente lijke geneeskundige dienst te Gronin gen, dr. D. Goosen, die gisteravond de bijeenkomst ter controle bijwoon de. De opkomst was geringer, de bij eenkomst had bepaald een nuchter karakter meende hij. Ook waren er minder patiënten, die zich genezen achtten dan op andere avonden. Het duurde geruime tijd voordat de eer ste genezene naar het podium kwam, nadien gevolgd door anderen, groten deels kinderen en bejaarden. ACTIE PROTESTANTSE EENHEID MISLUKT. De in 1957 begonnen „actie protes tantse eenheid" is gestaakt. Aan de zes protestants-christelijke partijfor maties in Nederland had het comité voorgesteld een opinieonderzoek on der de leden te houden over de mo gelijkheid te komen tot één christ.- nationale partij of een gezamenlijke contactcommissie op te richten. Het bestuur van het actiecomité heeft aan de zes betrokken partijen nu meegedeeld, dat beide voorstellen door de negatieve houding der partij besturen niet te verwezenlijken zijn. („TeL") Met ingang van 1 oktober a.s. zal de bekende KRO-rubriek van „De gewone man" uit het programma verdwijnen. De luisteraars zullen deze mededeling stellig met 'enige te leurstelling vernemen, omdat „De gewone man" min of meer een be grip is geworden. Nu reeds meer dan twaalf jaar is dit programma-onder- deel in bijna elke avonduitzending van de KRO doorgedrongen tot in de huiskamers, waarvoor het feitelijk bedoeld was. Al die jaren is Wam Heskes de vertolker van de gewone man ge weest. In de eerste jaren was de tekst van mr Jan Derks en sindsdien van Toon Rammelt. Al deze teksten heeft de heer Heskes bewaard, en dat zijn er meer dan 1600. De attractie van deze rubriek was vooral de actuali teit van het onderwerp, dat doorgaans op gevoelige, nochtans uitdrukkelijke wijze werd behandeld. Nu eens kwam de figuur van Marie er aan te pas, ofwel het studiehofd of een andere figuur, die inderdaad iets te zeggen had. Waren de teksten van mr Derks meer virtuoos, die van Toon Rammelt hadden onder het mom van zekere bonhommie een leerzame ondergrond en stemden tot nabetrachting. De getrouwe luisteraar van „De gewone man" zal nochtans een ru briek in de plaats krijgen, die op mis schien even andere wijze nóchtans even belangrijke dingen te zeggen krijgt als Toon Rammelt door de mond van Wam Heskes. Het was zo warm Noortje van der Dussen, het kleindochtertje van de burgemeester van Dor drecht mocht de koningin bij haar aankomst in de stad bloemen aanbieden. Het duurde echter nog even en het wachten in de zon werd steeds moei lijker Toen is maar neergestreken op de zachte loper, die de stoep van het stadhuis dekte.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6