Kosters herdenken 1000-ste geboortedag van Sint Guido Meisjes wilden afzwaaiers op boerenwagens wegbrengen Dr. Prinsen danst prinsheerlijk De Spahi's toonden hun kracht in Rotterdam Voor aanvullend werk 43 miljoen In '58 vielen zestien straaljagers Ulit moeders klauwen gered Minister trekt ontslag van adjudant B. in Hunnebedbouwers hadden er minder moeite mee DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 7 Streven naar kostersschool en erkenning-diploma Het eerste Nederlandse nationale kend kwam het leven van Sint Gui- kosterscongres is voorbij. Ruim 350 do, de patroon der kosters, ter kosters kwamen daarvoor naar het sprake. Hij was de zoon van een Sint Canisiuscollege van de paters j arme Landbouwer. Toen hij onge- Jesuiten te Nijmegen. Men vierde niet alleen het 12Vi jarig bestaan van de diocesane kostersbonden, maar men herdacht tevens de 1000e geboortedag van Sint Guido, pa troon der kosters. Het kostersambt dat oudtijds aan de geestelijkheid, die de lagere wij dingen had ontvangen, was toe vertrouwd ligt tegenwoordig over wegend in de handen van de leek, van de huisvader. Toch kan de kerkbezoeker de functie van koster niet genoeg waarderen, want hij vormt de eerste verbindingsschakel tussen gelovigen en priester. Het is zijn taak om alles in gereedheid te brengen voor een waardige viering en beleving van de Eucharistische handelingen, van de liturgische plechtigheden en de vele devotie oefeningen. Daarvoor worden er grote eisen gesteld aan de gods dienstige en liturgische vorming, zodat men er naar streeft om tot de oprichting van een landelijke kos tersschool te komen. Op die manier zal de vorming van de toekomstige kosters het best gewaarborgd zijn. Dat is hard nodig. Nu er vele ver nieuwingen worden doorgevoerd, moet de koster op een deskundige wijze, zowel theoretisch als prac- tisch, gevormd zijn om een vol waardig koster te zijn. Wel worden er in de 39 kosters- kringen met de bijna 1000 leden jaarlijks zes a twaalf cursuslessen of vergaderingen gehouden. Na een afgelegd examen ontvangt men het diploma A. Meer uitgebreide lessen openen de mogelijkheid om het B- diploma te behalen. Sinds 1931 ver zorgen de paters van Brakkenstein het Kostersiblad dat de koster helpt in zijn ambt, in de heiliging van zichzelf en in zijn apostolaat. Ieder bisdom organiseert om de twee ja ren een speciale kostersretnaite. Ook streeft men er naar, hét di ploma verplichtend te stellen en officieel erkend te krijgen. Voorts is men bezig met het regelen van de salariëring en de pensioenver zorging, terwijl aandacht besteed wordt aan een voor geheel Neder land geldende officiële taakomschrij ving. Wat de salariëring betreft, (hield men op het congres de pause lijke richtlijnen voor oigen, die Pius XII op het internationale kosters' veer 15 jaar was, trof de pastoor van Laken (nabij Brussel) hem in zijn kerk aan. Getroffen door zijn serieus bidden, vroeg hij Guido te blijven en koster te worden. Gedu rende 30 a 40 jaren vervulde hij zijn taak met de grootste nauwgezetheid. Daarna volgden de meest bewo gen jaren. Het begon op de dag dat Guido zich door een koopman uit Brussel liet overreden om mee te doen met zijn handel. Deze onderne ming had een tragisch slot. De boot, die ze hadden bevracht, liep op een ondiepte en sloeg stuk; de lading ging verloren en Guido werd door een houtsplinter aan zijn hand ernstig gewond. Hij zag dit als een teken van God, die deze levensver andering absoluut niet had gevraagd. Guido achtte zich toen gehouden tot een leven van boete dat zeven jaren zou duren. Hij ondernam twee pel- grimstcdil err een naar Rome, een ander naar het Heilig Land. De laatste jaren van zijn leven bracht Guido door in Anderleoht. waar hij op 12 september 1012 stierf! Precies honderd jaar later werd zijn gebeente in de crypte van de Sint Pieterskerk aldaar bijgezet. Deze oude collegiale kerk vereert hem als tweede titelpatroon. In Anderlecht viert men zijn feest op 12 september, maar de andere kerken van hel aartsbisdom Mechelen verschoven het naar de 13e. PRINS BERNHARD BEZOCHT DE SKATE Prins Bernhard heeft gistermiddag in zijn functie v. instructeur-generaal der koninklijke marine een bezoek gebracht aan de Amerikaanse atoom onderzeeboot Skate. De prins, die ge- kleef! was in het uniform van luite nant-admiraal, landde om kwart voor zes met de helicopter „Jezebel" van het vliegveld Valkenburg, op een grasveld in de onmiddellijke nabij heid van het schip. Na begroet te zijn door de (per 4 september tot vice- admiraal benoemde) commandant zeemacht Nederland, G. B. Fortuyn, begaf de prins zich aan boord van de Skate, welks commandant en de offi cieren aan hem werden voorgesteld. Prins Bernhard onderhield zich ge ruime tijd met hen en vertrok na de bezichtiging om tien over half zeven per helicopter. Tot de aanwezigen behoorde de Amerikaanse ambassa deur Philip Young. Dinsdag heeft de staatssecretaris van marine, vice-admiraal H. C. D. Moorman de Skate bezocht en gister ochtend waren het minister ir. C. Staf en minister Luns, die met het schip en de bemanning kwamen ken nismaken. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden, de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip ver meld. Argentinië: ms Yapeyu, 8 sept.; Canada: ss Waterman, 13 sept.; Chili: via New York, 11 sept.; Indonesië: ss Antilochus, 8 sept., ms Tarakan 11 sept.; Ned. Antillen: ms Medan, 8 sept.; Nieuw-Zeeland: via Engeland, 13 sept.; Suriname: ms Oranjestad, 10 sept.; Brits Oost-Afrika: ss Africa, 11 sept. Inlichtingen betreffende verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Commandant strooide roet in het eten Niet goed „versierd" Voor de pontonnierskazerne te Kei- zersveer stopten gistermorgen een aantal versierde Brabantse boeren wagens, beladen met Brabantse scho nen. Een groep militairen stond na melijk op het punt af te zwaaien en de meisjes zouden hen in een fees telijke optocht naar het station van Raamsdonkveer brengen. Toen de paarden echter trots de kazerne wil den binnenstappen, stak de wacht, op congres ^in I960 gaf. Het is nodi| bevel van de garnizoenscommandant i n 3 J i rïaaf een st0bje Voor. dat de hoeveelheid dier werkzaam heden, alsook de ijver en de be kwaamheid in het salaris tot hun recht komen. Voorts moet er gelet worden op de grootte van het gezin én de financiële draagkracht van de parochie. Op de laatste dag, woensdag, werd er door mgr. W. Bekkers een ponti ficale Heilige Mis gecelebreerd in de Sint Josephkerk aan het Keizer Kaarelplein, terwijl mgr. Paolo Giobbe in de namiddag het plech tige sluitingslof voorging. Op de feestvergadering spraken vertegen woordigers van enige buitenlandse kostersverenigingen. Professor W. Assel/bergs, wellicht beter bekend als Anton van Duinkerken, hield De afzwaaiers hadden alles keu rig georganiseerd. De pers was op dit heuglijk gebeuren uitgenodigd, niemand twijfelde eraan of dit zou het feestelijkste afzwaaien in de ge schiedenis worden. Zij hadden echter geen rekening gehouden met de ka zernecommandant en zijn strenge militaire orders. De wagens mochten de poort niet binnen, evenmin als de dames. „Correct gedrag" Ook de „droomtocht" ging niet door. „Een militair heeft zich min stens tot buiten het garnizoen cor rect te gedragen en onder dit correc te gedrag ressorteert niet het jolig zingen op versierde boerenwagens en daarop de feestrede. Vanzelfspre- zeker niet in gezelschap van vro- lijke Brabantse deernen", zo moet de commandant gedacht hebben en hij liet de jongens, compleet met plun- jezak in militaire auto's plaatsnemen en aldus naar het Station Raamsdonk veer brengen, zoals tot dan toe te doen gebruikelijk was. Wel mochten jongens, die met een auto werden afgehaald, enkele rond jes over het kazerneterrein rijden, maar dat was voor de soldaten maar vooral voor de boerenmeisjes een te kleine compensatie voor de lang ver beide feesttocht. Triest trokken de deernen met hun vervoermiddelen huiswaarts, zelfs de bloemen aan de wagens lieten hun kopjes hangen. Op de Coolsingel voor het stadhuis te Rotterdam heeft Z.K.H. Prins Bernhard woensdagmiddag een eskadron Algerijnse spahi's geinspecteerd. Deze foto laat zien hoe de Prins de inspectie verrichtte gekleed in de uniform van generaal bij de Blauwe Huzaren. De spahi's, die ook reeds in Groningen deelnamen aan een concours hippi- que, treden in Rotterdam op op het internationale officiële concours hippique, dat in de manege aan de Kra- lingse weg woensdagochtend is begonnen. De regering heeft voorgesteld voor aanvullende werken nog 43.730.000 uit te trekken. Het voorstel is vervat in een wets ontwerp tot wijziging van de begroting 1958 van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat bij de Tweede Kamer is ingediend. In de begroting 1958 was voor aan vullende werken ƒ45 miljoen opge nomen. Het doel was tewerkstelling van gemiddeld 10.000 werkloze arbei ders gedurende 45 weken op loonin- tensieve objecten. Dit blijkt echter onvoldoende te zijn. De thans geraamde gemiddelde werkloosheid voor 1958 van 110.000 mannen zou een gemiddelde tewerk stelling op aanvullende werken van ca. 22.000 arbeiders tot gevolg moeten hebben. Bovendien zijn de kosten (lonen) gestegen, waardoor het begrotings bedrag van 45 jniljoen thans nog slechts gelegenhied biedt tot tewerk stelling van gemiddeld 9000 man. De minister ziet zich daarom genood zaaktnaast het extra-bedrag van Stijging ongevallencijfer Gisteren is te Stompetoren het vierdaagse feest begonnen ter herdenking van het feit, dat de polder „De Schermer" voor 325 jaar werd drooggelegd. We zien hier hoe de commissaris der koningin in Noord-Holland, dr M. J. Prinsen aan de arm van een „Schermerse schone" een lid van de Scher mer dansgroep de polonaise danst. en vonden negen vliegers de dood „De Telegraaf" heeft het aantal on gelukken met Nederlandse straalja gers bijgehouden en komt hedenmor gen in een artikel tot de slotsom, dat het aantal ongevallen met straalja gers van de Koninklijke Luchtmacht dit jaar een stijging vertoont Tot 3 september verloren negen jachtvlie- gers het leven bij vliegtuigongeluk ken; tot gisteren werden 16 straalja gers geheel of gedeeltelijk vernield. 11 Van deze waren toestellen van het type Thunderstreak of van de nage noeg identieke fotoverkenner „Thun- derflash". De Telegraaf raamt de materiële schade op ongeveer 30 miljoen gul den. Dit bedrag komt evenwel niet geheel ten laste van de Nederlandse schatkist, daar een aantal straalvlieg tuigen, waaronder alle Thunderflas hes, aam ons land geleverd zijn uit de militaire hulp, die Amerika zijn bond genoten schenkt. Uit de reservevoorraad aan straal jagers, die ons land rijk is, kunnen de meeste verongelukte straaljagers vervangen worden. Sedert het in gebruik nemen van de Thunderstreak bij de koninklijke luchtmacht, nu twee jaar geleden, zijn minstens 26 van deze vliegtuigen door ongevallen afgeschreven. Elf vliegers vonden in deze periode de dood bij een ongeval met een toestel van genoemd type. Vorig jaar stortten van de Neder landse luchtmacht 18 straaljagers neer, het Amerikaan.se squadron op BELG BIJ CADZAND VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks drie uur is de 28-jarige heer L. L. uit Malde- ghem in België, bij het baden te Cad- zand in zee verdronken. Het ongeval geschiedde in de om geving van de voormalige Cadzandse haven nabij het enige jaren geleden door het waterschap „Het Vrije van Sluis" aangelegde paalhoofd. Twee jongens en een dame hebben noge tracht de drenkeling te redden, doch dit gelukte niet. Toen het lichaam na drie kwartier aanspoelde, heeft dokter H. Boon, arts te Cadzand, met de aan het strand aanwezige zuurstofkoffer nog kunst matige ademhaling toegepast, doch zonder resultaat. By het onderzoek is komen .vast te staan, dat de Belg zich dadelijk na aankomst aan het strand te water had begeven, waarbij hij in de diepte verdween. Hij was de zwemkunst niet machtig. Soesterberg verloor er 3 en de mari ne zag in totaal 7 machines (allemaal straaljagers?) verongelukken. Gevraagd of de Thunderstreak een gevaarlijk vliegtuig is, heeft de lucht machtvoorlichtingsdienst geen beves tigend antwoord kunnen geven. Met de Dakota zijn ook veel ongevallen gebeurd. Toch was dat geen gevaar lijk vliegtuig. Lr werd met deze uit stekende machine alleen zo onnoeme lijk veel gevlogen. Uit veiligheids overwegingen mag het aantal vlieg uren van de Thunderstreak evenwel niet gepubliceerd worden. De moderne straaljager is veel moeilijker te hanteren dan de ver ouderde, „langzame" motor-typen. De snelheid en de gecompliceerde appa ratuur dit geldt vooral ook voor de Thunderstreak maken de vlieger sterk afhankelijk van aanwijzingen, die hij van de grond moet ontvangen. Zo wordt het vrijwel onmogelijk om buiten het vliegveld met een Thun derstreak een geslaagde noodlanding te maken. Daarom hebben alle pilo ten de opdracht om bij onheil het toe stel met de schietstoel te verlaten. 10 miljoen, dat (zoals aangekondigd bij de interpellatie-Biewenga) be schikbaar is gesteld om de uitvoering mogelijk te maken van werken, wel ker uitvoeringskosten 15 per man- week te boven gaan voor het dienstjaar 1958 een suppletoire ver hoging te vragen van ƒ32.5 miljoen. Deze verhoging is niet gebaseerd op een tewerkstelling van 22.000 perso nen voor het jaar 1958, daar de mo gelijkheid tot opneming op aan vaardbare loonintensive objecten b& perkt is gebleken. In het Noorder Dierenpark te Em- men zijn gisteren drie Amerikaanse civetkatten geboren. De moeder, die tweemaal per jaar drie tot vijf jongen kreeg, had er een gewoonte van ge maakt deze jongen direct na de ge boorte dood te bijten. Teneinde dit in de toekomst te voorkomen, werd een kooi gebouwd, waarin zich twee ta feltjes met schuine zijvlakken bevin den. De tafeltjes, die op enkele centi meters na de gehele oppervlakte van de kooi beslaan, bieden voldoende ruimte voor de moeder om er op te liggen, doch de jongen vallen langs de schuine zijvlakken in de hout- vlokken onder de tafeltje en zijn dan buiten het bereid van de moeder. Gisteren is het op deze manier voor de eerste maal gelukt, de jongen te behouden. Een zogende hond zal na de taak van de moeder moeten over nemen. 20.000STE BEZOEKER VERMIST. Gisteramiddag is de 20.000ste bezoe ker aan de Oude Kunst en Antiek- Prinsenhof gepasseerd. Even later gingen de suppoosten door het mu seum met de mededeling, dat houder van kaart no. 1778 de 20.000ste bezoe ker was. Deze meldde zich echter niet aan, waarna de 26.022e, die juist de controle paseerde, werd verblijd met een genummerde catalogus en een bon voor een boek. De gelukkige was mevrouw Th. C. van Boekei uit Vlaar- dingen, aan wie deze geschenken werden aangeboden door de voorzitter van de beurs, de heer Jac. Aalde- rink. Als de 20.000ste zich aanmeldt, zo beloofde de organisator, de heer Marcel B. Keezer, zal hij of zy als nog een aandenken ontvangen. Minister Staf heeft besloten het ont slag van de adjudant-onderofficier B. voorlopig in te trekken. De Legervoorlichtingsdienst deelt mee: „Het aan de adjudant-onderoffi cier B. aangezegde ontslag uit de mi litaire dienst staat op generlei wijze in verband met de door deze adju dant-onderofficier bij zijn comman dant ingediende klacht over de door hem ondervonden behandeling van een onderofficier van de Koninklijke Marechaussee. Deze klacht, die bij het nemen van de beslissing op het ministerie van Oorlog niet bekend was, is eerst he den ter kennis van de minister geko men. De minister is van mening, dat het hier betreft een rapport van een adjudant-onderofficier omtrent het optreden van een opperwachtmeester der Koninklijke Marechaussee. Ge heel los van het strafgeding dient aan dit rapport de volle aandacht te wor den gegeven. Ten einde het onder zoek in de goede sfeer te doen ge schieden, heeft de minister besloten het aan de adjudant-onderofficier B. reeds eerder kenbaar gemaakte voor nemen om hem ontslag te verlenen, voorshands ongedaan te maken". Veenbranden in zuidoost Drente Gistermiddag werd de brandweer van Emmen, evenals dinsdag, gealar meerd voor een veenbrand, ditmaal te Zwartemeer, nabij de Duitse grens op een veenplaats toebehorende aan de maatschappij „Klazinaveen". Ongeveer 10.090 bolsterturven ver brandden. De brand was rond een uur vannacht bedwongen. Omstreeks half vyf rukte een twee de ploeg uit naar branden in Emmer- erfscheidenveen en Bergercompas- cuum, doch in beide gevallen bleek het vuur reeds bedwongen te zijn. Mede met het oog op de hevige wind hielden enige brandweerploegen met kleine spuiten zich in de brandweer kazerne te Emmen gereed om bij mel ding direct te kunnen uitrukken. Amersfoort heeft er een duchtige concurrent gekregen; In het plaatsje Gees in Drente is een zwerfsteen van meer dan dertig ton gevonden. Met vereende krach ten en met de hulp van twee vrachtwagens van 15 en 30 ton is men er na urenlange arbeid in geslaagd de kei uit de grond te halen. Het gevaarte de afmetingen zijn 2.20 x 3.90 x 2.75 meter zal nu een plaatsje krijgen in het dorp.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7