¥$LmUGAT Uitstalling van B.B.-artikelen werd leerzame tentoonstelling Verrassing voor pastoor Van Schalen Scherp Afscheid van leerlingen en oud- leerlingen van dr Van Arkel DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Twee dagen in Ant. Culbhuis De organisatie Bescherming Bur gerbevolking van de A-kring Leiden heeft een goede gelegenheid aange grepen om het publiek kennis met 't werk te doen maken. In de kelders van het stadhuis te Leiden n.l. staan de voorraden van de B.B.-genees kundige dienst opgeslagen. Het was nodig weer eens te inventariseren en tevens wlide men voor de eigen B.B.-mensen deze artikelen en appa raten uitstallen. Deze uitstalling is uitgegroeid tot een flinke tentoon stelling in het St. Antonius Club huis, die «en goed inzicht geeft In het werk van de B.B., inzonderheid van de B.B.-geneeskundige dienst. Vóór het clubhuis heeft men een poort gemaakt, die noodt tot binnen- êaan en voorbij deze poort krijgt de ezoeker een overzicht van de vele zaken, die de B.B. bezit om te kun nen 'gebruiken als er zoal6 de heer Hagedoorn, hoofd van de A- Kring Leiden dat meestal zegt „narigheid komt". Er zijn zeer veel goederen uitge stald: verband, brancards, zuurstof apparaten, medische instrumenten, geneesmiddelen, etc. De inrichteip van deze expositie hebben de moei lijke opgave gekregen al deze zaken op een overzichtelijke wijze uit te stallen. Zij hebben het met zulk be leid gedaan dat' er in een reeks B.B.- helmen of rugzakken zelfs een ver sierend element zit, Aan de ver- fraaing van de expositie werken mee verschillende etalage-poppen, die als mobiele of gewonde noodwachters zijn uitgedost; voorts verluchten sug gestieve tekeningen en duidelijke foto's de tentoonstelling. Gisteravond is deze tentoonstel ling door het hoofd van de Bescher ming Bevolking, de heer S. W. Hage doorn, geopend. HU verwelkomde onder meer de burgemeester van Leiden, die voorzitter is van de Kringraad organisatie B.B., en prof. dr P. J. Gaillard. Spr. herinnerde aan de rampen, die dagelijks gebeu ren, onlangs nog het neerstorten van een KLM-vliegtuig. Dit zijn echter kleine ongelukken vergeleken by de lamp van een oorlop. Voor die tijd vooral dient een parate B.B. klaar te staan. Het oorlogsgevaar blijft drei gen, we kunnen het dagelijks in de kranten lezen. De heer Hagedoorn hield een plei dooi voor goede samenwerking tus sen de verschillende afdelingen, hij wekte de burgers op de B.B. te steu nen, lid te worden en eenmaal lid ook een goed lid te blijven. Hij dank te de heer Koning en diens mede werkers voor het inrichten van deze tentoonstelling. Dokter H. P. Veldhuyzen gaf ver volgens een uiteenzetting van de or ganisatie en de taak van de genees kundige dienst in de B.B. Een film werd vertoond, waarna men de tentoonstelling bezichtigde.. GROTE SORTERING GEBOORTE AANKONDIGINGEN Fa. J. N. GEIJER Twee weken geleden vroegen wij nog aan de pastoor van de Leidse St. Leonarduskerk: „wanneer komt uw noodkerk nu eens?" De pastoor had van de bisschoppe lijke situeringscommissie bericht ge kregen, dat waarschynlijk in septem ber de bouw van de noodkerk op de hoek van de 5 Meilaan en Boshui- zerlaan een aanvang zou nemen. „Maar schrijf er nu maar niet over, want als het niet doorgaat, is de te- leurstelling van myn parochianen in de 5 Mei-buurt nog groter". Wy wilden niet „vrijpostig" zijn, I maar gisteren hoorden wij, dat de aannemer Geers uit Voorburg, die in opdracht van de Bisschoppelijke Si- tueringscommissie noodkerken in de provincie plaatst materiaal heeft aan gedragen voor de bouw van dit hou ten kerkje. Het blijkt, dat de bewo ners van de huizen aan de Boshui- zerlaan tegenover de gereserveerde ruimte een primeur werd gegund, die aan de pastoor wer onthouden, i want toen wij hem hierover belden wist hij nog van niets. Hij kon het zelfs moeilijk geloven I en een telefoontje met de secretaris I (Foto: De Leidse Courant) van de bisschop en aannemer Geers bracht eerst zekerheid. De noodkerk zal binnen twee maanden gereed ko men; het wordt een kerk volgens het standaard-model, waarvan wij al eens een foto geplaatst hebben. De foto toont een deel van de nood zakelijke materialen, binten, ramen en deurposten. Zij worden met een verduurzamende stof zwart geverfd. AANRIJDING TE LEIDEN. Hedenmiddag te pl.m. 14.30 uur is op het kruispunt Korevaarstraat Levendaal een Opel op een Chevrolet gereden. De Chevrolet moest plotse ling remmen voor overstekende voet gangers. De Opel, die goed op het verkeer lette, dat van de Korevaar straat kwam, had de remmende wagen te laat in de gaten. De byna nieuwe Opel liep aan de voorzijde ernstige schade op. POTLOOD en GEEST No. 535. Horizontaal: 1. ver moeid, 4. stap, 7. slede, 8. telwoord, 9. vreemde munt, 10. meisjesnaam, 11. dame (Eng.), 14. roodachtig, 15. metaalhoudende delfstof, 17. familie naam, 19. electrisch geladen atoom, 21. scheikundig element (afk.), 22. by woord, 23. bakje, 24. huisdier. Verticaal: 1. patroon, 2. stad tus sen Moskou en Charkow, 3. onder vinden, 5. streling. 6. zijde van het voorhoofd, 10. geheimzinnig, 12. schraal, 13. rustbank, 16. reinigings middel, 18. Turks bevelhebber, 20. keurig. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 533. Horizontaal: I. blind, 4. Eos, 7. veger, 9. Amer, II. Da, 12. nor, 13. met, 14. id, 15. Oene, 16. Eelde, 17. eng, 19. verte. Verticaal: 1. Be, 2. lover 3. Iser, 5. prater, 6 manier, 8. eden, 10. mode, 13. meent, 15. Oder, 18. ge. f v a O ixu),<L GOED BERICHT Het bericht van de bouw van de noodkerk aan de Boshuizerlaan (zie elders) zal door de katholieken, die rond de Vyf Meilaan wonen met vreugde worden begroet. Zij moesten immers een stevige wandeling afleg gen vóór zy de parochiekerk aan de Haagweg of de St. Petruskerk aan de Kamerlingh Onneslaan bereikt hadden. Vooral nu herfst en winter voor de deur staan is het voor hen goed te weten, dat de kerk naast de deur is. Het is de bedoeling van de pastoor in deze kerk op elke zondag en byzondere feestdagen twee H. Missen tedoen lezen, omstreeks 8 en 9.30 uur. Door de week zal er waarschijn- lyk op woensdagmorgen gelezen worden. Dit is afhankely'k van de assistentie, waarover de pastoor kan beschikken. De kerk kan vierhonderd paro chianen bevatten en dat is ruim vol doende voor de katholieken die in de buurt van deze noodkerk wonen; het zal dus niet tjokvol worden, indien tenminste de andere parochianen op de Haagweg ter kerke blyven gaan. De pastoor vestigt er de aandacht op, dat in deze kerk de aanvangstijden der missen gelijk blijven Om half twee gistermiddag werd de 72-jarige mevr, C. B., wonende aan de Langebrug te Leiden, toen zy achter een auto om de Haarlemmer straat overstak door een fietser aan gereden en tegen de grond gesmakt. Zy bleef bewusteloos liggen en moest door de E.H.D. naar het Ac. Zieken huis worden gebracht. Een 31-jarige inwoonster van Voorschoten is bij C. en A. aange houden verdacht van diefstal van kinderkleding. DE LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus 1958 werd er by de Leidsche Spaarbank inge legd 1.382,284 en terugbetaald 1.103,683. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 420 en het aantal afbetaalde boek jes 217. Op 6.370 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd 153.400 bygeschreven. Er werden 688 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een geza- menlyke inhoud van 19.564. Het tegoed der 41.231 inleggers be droeg aan het einde der maand 29.215,279. Burgerlijke Stand Geboren: Jacofoa Theodora dr vam J. T. Bliji en W. Buyn; Elisabeth Mbria dr van M. J. H. Jacobs en J. L C. M. Oostdam; Jacoba Sophia Catharina Maria Angeflina dr van T. J. Ruiter en C. J. van Sprons6en; Johanna Elisabeth Frederika dr van L. J. J. van der Steen en W. L. M. Driessen; Hendrika Maria Ghristina dr van F. J. Bernsen en A. E. M. van der Louw; Henrica Maria Leo- narda dr van H. J. Loos en M. P. van der Linden; Pie ter Thomas zn van D. Tjabbes en A. K. de Ronde. Getrouwd: P. C. Rosier en M. C. Verboom. Overleden: J. van Iterson 77 jr man; J. A. van den Berg 11 dagen dochter; J. van der Velden 74 jr man; H. Tabernée 76 jr man. Wat Leiden vond en verloor Kinderschoenen, damesschoenen, meetlint, damestasje, kinder-rubber- laarzen, portemonnaie, sjaal, lap stof, bankbiljetten, rozenkrans, pakje inh. herenondergoed, étui inh. foto's, he renregenjas, kinder jack, broodmes, armband, slipover, vulpen, autostep, muntbiljetten, regenkapje, dames polshorloge, regencape, bromfietsjek ker, tennisracket, portefeuille, akte tas. hondenhalsband, muts, houten balk, snelbinder, zonnnebril, regen broek, jackje, trui, knipbeursje, kin derjasje, damesvest, schildpad, wan delwagentje, japon, boek, steunzool, bakkersmand, obligatie, reservewiel, wieldop auto, manuscript biologie, rij wieltasje, damespantoffels, agenda, ijzeren staaf, speelgoed vliegtuigjes, baal zemelen, dameshoed, militaire baret, badtas, bril, paarplu, gelds bedrag, sleutels. Inlichtingen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, in gang poort, op woensdag- en zater dagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Tussen balie en tralie Onvoorzichtig achteruitgereden. Een koopman uit Den Haag stond terecht, omdat hij op 26 juni zonder op het verkeer te letten met zijn auto op de Nieuwe Beestenmarkt te Leiden was achteruitgereden, waardoor hij op een auto was gebotst, waardoor deze een schade had gekregen van ƒ52.20, waarvoor gedupeerde eige naar een civiele vordering indiende. De officier van justitie, die dat ach teruitrijden van auto's zeer gevaar lijk vond, eiste 25 boete of 10 d. h. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot ƒ25 boete of 10 d. h. met toew ƒ52.5 Ook een dame uit Voorhout stond terecht, omdat zij op 5 juni met haar auto op de Jacoba xan Beierenweg onder Voorhout zonder op het ver keer te letten, achteruit was gere den en op een motorrijder uit Rijns burg was gereden, die werd gewond en 25 schade had gekregen. De offi cier eiste 40 boete of 20 d. h. Daar verdachte de schade zal vergoeden, veroordeelde de kantonrechter verdl" tot ƒ30 boete of 10 d. h. Ernstig ongeluk voorkomen. Een inwoner van Den Haag had in de avond van 13 juni, terwijl hij in staat van dronkenschap verkeerde op de Breestraat te Leiden met zijn auto weg wilde rijden, wat door de politie verhinderd was Hoewel 3 poli- tie-ambtenaren verklaarden dat ver dachte stomdronken was en zij hem in een cel in het politiebureau hadden ingesloten, waar hij vreselyk te keer was gegaan, verklaarde hij niet dron ken te zijn geweest, alleen was hij wat vrolyk geweest. De zaak werd aangehouden om nog meer getuigen te horen. Leidse agenda DONDERDAG 4 SEPT. Tentoonstelling B.B. St. Ant. Club huis, 1023 uur nam. Couture Riel, Breestraat 135. Win- tershow, 8 uur nam. VRIJDAG 5 SEPT. Tentoonstelling B. B. St. Ant. Club huis, 1023 uur nam. Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 811 uur nam ZATERDAG 6 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast ae pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. ZONDAG 7 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74 tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 4 September 1858. Londen. Het eerste volledige berigt uit de Vereenigde Staten door den telegraaf overgemaakt is thans ontvangen. Het was van den volgenden inhoud: „Eère zij God in de hoogste hemelen, vre de op aarde, in de menschen een welbehagen". Deze dépêche werd in 35 minuten overgebragt. Onmiddellijk werd daarna eene boodschap van koningin Victoria aan de president der Vereenig- de Staten overgezonden. Deze boodschap bestond uit 99 woor den en hare overbrenging vor derde 67 minuten. BIOSCOPEN De films ir. de week van 29 aug. tot 5 september zijn door de kath. Film Centrale als volgt gekeurd. Casino: „Du bist Musik", alle leef tijden, Lido: „Het lachkanon van de in fanterie". 14 jaar. Luxor: „Schön 1st die Welt", alle leeftijden. Trianon: „Haar eerste liefde", alle leeftijden. Rex: „The kid from Texas" 18 jaar Dnnderdagcyclus: „Achterdocht", 18 jaar). Laatste Berichten LOGBOEK „HUGO DE GROOT" NIET AAN BOORD VAN TRAWLER „PERLON" Het blijkt, dat het logboek van het op 14 augustus verongelukte KLM- toestel ,,Hugo de Groot" niet aam boord van de Spaanse trawler „Per- Ion" is. De schipper vam het vaar tuig deelde het legertje journalis ten, dat vanmorgen de aankomst van de trawler in Coruna stond af te wachten, mede, dat de beman ning van zyn schip geen enkel do cument of voorwerp van het ver ongelukte vliegtuig heeft opgevist. Hij voegde aan zijn mededeling to,e dat zyn vaartuig pas 's avonds om tien uur op de plaats van de ramp was verschenen. „Geef acht! Pieken rechts! Voor waarts mars!...." Met dit comman do, begeleid door trompetgeschal en tromgeroffel, werden gisteren op het ASC-terrein in Oegstgeest de huldi gingsplechtigheden van dr. P. C. van Arkel bij zijn afscheid van het Chris telijk Lyceum te Leiden geopend Deze feestelijke middag .begunstigd door uitermate mooi weer, stond ge heel in het teken van de sport. En in verband met de grote liefde van dr. P. C. van Arkel voor de schaaksport kreeg dit onderdeel het zwaarste ac cent. De wijze waarop de leerlingen van het Christelijk Lyceum deze sportbeoefening hebben uitgebeeld dwong gistermiddag ieders bewonde ring af. Op het ASC-terrein had men met behulp van doeken een schaakbord gemaakt, dat vanaf de tribunes zeer goed te overzien was. Op bevel van enkele pages en onder trompetge schal betraden de levende schaak stukken het veld. Toen de stukken hun plaats had den ingenomen, schreed dr. Van Ar kel sonder een daverende ovatie en voorafgegaan door trompetters en tamboers naar zyn schaaktaf eitje aan de buitenkant van het veld, ter- wyl aan de andere kant de heer C. de Vroedt, oud-leerling en thans leraar van het Chr. Lyceum zyn plaats innam. Zo stonden beide par tyen gereed om een „stevig" partytje te schaken. Na de gebruikelyke ope ningszetten stond dr. P. C. van Arkel (wit) spoedig een pion voor, maar toen zwart vry snel in de aanval kwam steeg de spanning merkbaar. Men bouwde aan beide zijden een stevige stelling op, maar tot grote „slagen" kwam het niet. De heer C. de Vroedt opende plotseling een groots opgezette aanval met zyn ko ningin, maar wit wist hieruit toch nog winst te halen, zo zelfs, dat zwart in zeer grote moeilijkheden kwam. Onder grote hilariteit werden de geschaakte stukken met een bran card van het veld gedragen; vooral de paarden gaven dit „ernstige" denkspel een vrolijk accent. In de Stadsgehoorzaal. Om acht uur begon in de grote zaal een feestavond die in zijn-geheel door de oud-leerlingen werd verzorgd. De heer C. Stekelee, voorzitter van het bestuur van het Christelijk Ly ceum opende deze feestavond. Hierna volgde een cabaretprogram ma m.m.v. Maartje Reusir.k, Hans van der Kwaak, Piet de Vries en Leen Guyt. Het cabaret was uitstekend qua sa menstelling en uitbeelding. Iedereen heeft ^an ook veel genoten van het geen deze oud-leerlingen presteer den. Ook een klein intermezzo, o.a. het projecteren van oude scholfoto's, viel zeer in de smaak. Schaakspel en cabaret Bij het afscheid van de rector van het Christelijk Ly ceum te Leiden, dr. P. C. v. Arkel heeft de rector een schaakwed strijd gespeeld met levende en levensgrote stuk ken. De foto laat een hoogtepunt van de wedstrijd zien op het A.S.C.- terrein. Achter het bord dr. Van Arkel Een ge sneuveld stuk wordt op de bran card weggedragen bj.' it Hl 'fi SÊÈ 1 'Jt&J 3B

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2