3)e &2id6e(2ou/fca/nt Haat tussen blank en bruin schade voor 't Gemenebest ji De vissen Regering bestudeert vraagstuk Franse president meer bevoegdheid Brits fregat zit met negen „krijgsgevangenen" in de maag Rassenhaat opnieuw op de spits gedreven Honderdduizend gevallen Militaire toestand in Quemoy Stilte voor de storm of alleen maar stilte? Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. DONDERDAG 4 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14502 worden er bang van Franco p.p. 8.Advert.: 17 ct p. mm. Telefoontjes f 1-50 REVUE-ARTISTEN DEDEN BEROEP OP GEHOOR: Verklaring labourleider Nog blijven de rassen-incidenten te Londen voortduren. De Londense politie heeft woensdagavond in Pad- dington, dat dichtbij Notting Hill ligt, moeten optreden tegen straat schenders. Negentien personen, allen blanken, werden gearresteerd. Zij worden beschuldigd van beledigend optreden cn belemmering van de po litie. In Notting Hill zelf was het woensdagavond voor het eerst sedert zaterdagavond rustig. De Britse regering heeft verklaard EISEND IJSLAND Het '3 een vreemd geval met IJs land. Een gecompliceerde zaak ook, die de politie op het hoogste ni veau de voorhoofden doet fronsen. Want de schermutselingen in IJslands wateren, die veel van een studen tengrap weg hebben, worden gevoerd tegen de dreigende achtergrond van de Russisch-Amerikaanse zenuwen oorlog. Indien men een goed inzicht wil hebben in deze zaken, mag men zich IJsland niet voorstellen als een onmondig kind, maar als een schone jonge vrouw, waarop Rusland zowel als Amerika een verliefd oog werpen. IJsland is verre van arm. De econo mische moeilijkheden in het land, die geleid hebben tot het besluit de ter ritoriale wateren uit te breiden tot twaalf' mijl (ter bescherming van eigen visserij), werden veroorzaakt door een overbesteding, die ook in ons land tot maatregelen aanleiding gaf. IJsland is een land van ijskas ten en auto's (1 op 6 inwoners); het volk heeft een periode van grote wel vaart achter de rug die werd inge luid in de tijd, dat Amerika op dit eiland belangrijke vlootbases liet bouwen. De arbeiders zijn toen ge wend geraakt aan hoge lonen, zij ga ven hun inkomsten met ruime hand uit. De keiharde IJslandse Kroon werd boterzacht en allengs deden zich in het land economische moei lijkheden voor, die gepaard gingen aan politieke strubbelingen. IJslands vis wordt niet zo duur meer betaald, terwijl de hoge lonen juist de markt prijzen van de vis bepalen. Een nood sprong van de IJslandse regering is geweest het verleggen van de vis- grenzen, met de kans de Engelse con currentie te weerstaan. Het is te be grijpen, dat Brittannië, dat nog niet wil erkennen, dat het de golven niet alléén regeert, dit maar niet zonder meer wilde accepteren en bewapende fregatten met zijn vissersschepen meezond. Maar de Verenigde Staten hebben het 't moeilijkst, want IJsland is nog steeds een hooggewaardeerd land van de Nato. Daarom was Rusland zo snel bereid de twaalf-mijlszöne te erken nen, want het zou wel eens kunnen gebeuren dat IJsland kwaad weg loopt uit de Noord-Atlantische Ver dragsorganisatie. Daarom speelt Ame rika de rol van vredestichter, niet on gelijk aan een tante, die onverwachts is terecht gekomen in de ruzie van een echtpaar en de echtelieden steeds maar onder ogen houdt hoe schoon het huwelijk voordien is geweest. dat zij er voor het ogenblik niet aan denkt, de immigratie uit overzeese gebieden te beperken. Het vraagstuk wordt wel bestudeerd, zo wordt ge zegd in een communiqué, dat naar aanleiding van de rassenincidenten in enige wijken van Londen woens dag is uitgegeven. De regering geeft geen uitdruk king aan haar wens om „de onpartij dige toepassing van de wet" te doen eerbiedigen. Zij acht het belangrijk dat in Engeland en overzee de be tekenis van de incidenten niet wordt overdreven". „Wat de politieke im plicaties van deze incidenten betreft is de Britse regering, die sinds enige tijd de gevolgen van een onbeperkte immigratie uit landen van het Ge menebest en de koloniën bestudeert, van oordeel dat er geen beslissingen op lange termijn moeten worden ge nomen zonder dat men het probleem in zijn geheel zorgvuldig heeft on derzocht", aldus het communiqué. De leider van de Labouroppositie. Hugh Gaitskell, heeft in een verkla ring als zijn oordeel te kennen gege ven, dat „niets" de relletjes en de straatschenderij van de laatste paar dagen kan rechtvaardigen. „Een der gelijk gedrag kan alleen maar de re putatie van ons land schaden, de een heid van het Gemenebest verzwak- Nieuwe grondwet De Franse raad van ministers heeft gisteren de definitieve tekst van de nieuwe grondwet goedgekeurd. Op 28 september zal de bevolking van het moederland en de overzeese gebieden zich er bij referendum over uitspreken. Vrijdag zal de grondwet worden gepubliceerd. Zij vergroot de bevoegdheden van de president. Het parlement heeft nog slechts een con trolerende taak. De president zal door een speciaal kiescollege in plaats van door het parlement wor- (welke met de uiterste vastberaden- ^"rdtgdoöf"de nre,idenf'^^7 heid moeten worden onderdrukt) z«ï n„ „ehiede„ ken en de spanning tussen de rassen doen toenemen zonder dat de sociale en economische vraagstukken welke aan deze spanning ten grondslag lig gen, worden opgelost" aldus Gaits kell. „Ik hoop, dat de openbare mening zich krachtig tegen deze betreurens waardige gevallen van straatrelletji (welke met de uiterste vastberadei uitspreken en dat iedereen de politie zal gehoorzamen die zich in een zéér moeilijke situatie bewonderenswa: dig heeft gedragen", zo besloot leider van de socialistische fractie ia het Lagerhuis. Ruim twintig vooraanstaande re- vue-artisten, zowel blanken als ge- kleurden, hebben op hun gehoor een beroep gedaan, rassendiscriminatie uit te bannen. Onder de betrokkenen bevonden zich Tommy Steele, Larry Adler, Ray Ellington en Ted Heath. Intussen hebben zich woensdag 53 mannen en twee vrouwen voor de rechter moeten verantwoorden voor hun optreden bij de incidenten in de Londense wijk Notting Hill. Het me rendeel van hen, onder wie talrijk? minderjarigen, waren beschuldigd van het dragen van verboden wa pens of verzet tegen de politie. Eén beklaagde werd tot zes weken ger vangenisstraf veroordeeld en zeven kregen boetes van één tot twaalf pond. Vier verdachten werden in voorlopige hechtenis gehouden. Vissen zijn naar rustiger wateren gezwommen IJsland wil ben niet terugnemen De Britse regering heeft haar ambassadeur in Reykjavik opgedra gen te protesteren tegen de poging tot aanhouding van de Britse treiler Nortchern Foam op dinsdag. De IJs landers die door een IJslandse ka nonneerboot aan boord van de Nort hern Foam werden gebracht „had den zonder toestemming niets te maken aan boord van een Brits schip in open zee", zo heeft het „Foreign Office" bekendgemaakt. De Britse ambassadeur heeft voorts opdracht gekregen mee te delen, dat de Britten niet van plan zijn de IJslanders die dinsdag van de Northern Foam aan boord van het Fregat Eastbourne zijn gebracht, vast te houden. De Britten stellen voor dat de IJslanders buiten de IJs landse territoriale wateren door een IJslands schip van de Eastbourne worden overgenomen. De IJslandse minister van buiten landse zaken heeft het Britse voor stel om de negen IJslanders op de Eastbourne op een IJslands schip over te zetten van de hand gewezen en geëist, dat zij weer naar de Britse treiler Nothern Foam worden over gebracht, opdat zij daar „hun plicht ongehinderd kunnen doen". Overigens schijnen de vissen door al het lawaai naar rustiger gebieden gezwommen te zijn, want de Engelse vissers, die in de door IJsland afge kondigde twaalfmij lszone vissen, hebbe tot nu toe slechte vangsten gehad. Ondertussen hebben Noren, Zwe den en Russen, die IJslands nieuwe territoriale grens wel erkennen, goede visgronden ontdekt op de noordpool cirkel, 10 mijl ten oosten van IJsland. Uit Reykjavik zijn in Oslo berich ten ontvangen, dat de Britse treilers de marine hebben verzocht uit het IJslandse territoriale gebied te mo gen vertrekken om betere plekken te zoeken. De IJslandse kustwacht heeft de indruk dat de schippers van Britse treilers er genoeg van krijgen illegaal onder bescherming van ka nonneerboten binnen de twaalfmjjls- zone te vissen. AMERIKAANS VLIEGTUIG BOVEN TURKIJE VERMIST. Het te Bonn gevestigde hoofdkwar tier voor de Amerikaanse lucht strijdkrachten in Europa heeft mede gedeeld dat een „Hercules"-transport- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht, dat zijn basis te Adana, in Turkije had, met zeventien inzitten den sinds dinsdag jl. te 19.40 uur wordt vermist. Reddingseenheden der Amerikaan se luchtmacht zoeken met man en macht naar het vermiste toestel. In de Londense voorstad Notting Hill is het opnieuw tot een treffen gekomen tussen jeugdige blanken en leden van de negerbevolking, welke daar woont. De po litie greep evenwel krachtig in om de joelende menigte van een 2000 man uiteen te drijven Deze foto laat zien hoe politiemannen een stel jongeren op verborgen wa pens onderzochten. De overzeese gebieden kunnen voor onafhankelijkheid kiezen door bij het referendum „neen" te stemmen. Volgens de minister van voorlich ting Soustelle hebben de ministers geen belangrijke wijzigingen in het ontwerp aangebracht. In de 540e staatsloterij, vierde klas se, achtste lijst, is de honderdduizend gevallen op lot 20173. Het winnende lot is in 6 series ver kocht. Serie A werd verkocht door mevr. Bloemen te Kerkrade, Burg. Zavelberglaan 30; serie B door mevr. W. Hosting, Hoflaan 10 te Dieren; serie C door mevr. G. Harink, Ruyg- rocklaan 8 te 's-Gra enhage; serie D door mevr. G. Veniet, Stationsstraat 52 te Zaandam; serie E werd in twee delen verkocht, de ene helft verkocht de heer P. Jansen, Koenderstraat 20 te Delft en de andere verkocht de heer P. de Nooy, Hilvertsweg 7 te Hilversum. Serie F werd in Almelo verkocht door mevr. P. Geerdink, Adastraat 23. Verscheidene Britse bladen, name lijk de „Daily Mail" (conservatief), de „Daily Herald" (socialistisch), de „Daily Mirror" en de „Daily Sketch", schrijven donderdag, dat zij uit de regeringsverklaring van woensdag middag lezen, dat de regering over weegt de immigratie van gekleurden in Groot-Brittannië in eigen hand te nemen. Makarios onthult EOKA\e lenkteken Op het eiland Lemnos heeft aartsbisschop Makarios (links) een gedenk teken onthuld ter ere van de Eoka-gevallenen op Cyprus. Rechts staat vader Papastavrou, die de aartsbisschop in zijn ballingschap op de Seichellen volgde. minister-president „bekend maakt, dat de regering overweegt onze trot se en traditionele opendeurpolitiek bij de immigratie te wijzigen". Volgens de „Daily muil" zou de re geringsverklaring betekenen, dat ge- kleurden alleen voorlopig nog vrij Groot-Brittannië mogen binnenko men. De „Times" schrijft, dat de rassen- incidenten in een deel van Londen het vertrouwen van de gehele ge kleurde gemeenschap van het Geme- De „Daily Herald" schrijft, dat de nebest in Engeland in gevaar brengt. Militaire waarnemers te Kinmen op het eiland Quemoy zijn het er niet over eens of de Chinese communis ten een aanval zullen ondernemen of zullen trachten de verdedigers klein te krijgen door een blokkade en artilleriebeschieting. Zowel bevelhebbers van het natio nalistische garnizoen als Amerikaan se militaire adviseurs denken, dat de communisten spoedig een aanval zul len ondernemen op het eilandje Ta- tan, dat in de naar de communistisch- Chinese havenstad Amoy leidende zeestraat ligt. Op Tatan staat artil lerie opgesteld. Bezetting van dit eilandje zou de communisten iets dichter bij Quemoy en klein-Quemoy brengen. De belemmering van de scheepvaart naar Amoy zou echter nog niet zijn opgeheven, daar de na tionalisten ook vanaf klein-Quemoy de toegang tot Amoy kunnen be heersen. Een deel van de waarnemers is van oordeel, dat de communisten van plan zyn de gehele eilandengroep door een blokkade en beschieting in hun macht te krijgen. Nationalisten hebben toe gegeven, dat de communisten de be voorrading van de eilanden hebben gestoord met hun artillerie, maar dat er geen sprake is van een blokkade. Wel hebben de communisten straal vliegtuigen en lichte oorlogsschepen gebruikt tegen de nationalistische scheepvaart. Geen van de twintig duikboten, waarover communistisch China vol gens welingelichte nationalisten be schikt, zijn in het betrokken zeege bied gezien. De meeste grote oorlogs schepen bevinden zich in het noor den. Tijdens de laatste dagen van de artilleriebeschieting zijn geen laag- vliegende straaljagers van de com munisten waargenomen. Toch zijn er, zo wordt verder uit Kinmen gemeld, tekenen die wijzen op militaire voorbereidingen. Zes vliegvelden in de omgeving van Que moy zijn in paraatheid gebracht en er zijn nieuwe batterijen artillerie opgesteld, waarmee de nationalisti sche eilanden onder vuur kunnen worden genomen. Korea gaat meedoen De voorzitter van de stafchefs der Zuid-Koreaanse strijdkrachten, gene raal Joe Jae Hoeng, heeft volgens het Franse persbureau AFP aan de nationalistische leiders op Formosa de verzekering gegeven, dat Zuid- Korea operaties tege.i Noord-Korea zal beginnen als de Chinese commu nisten proberen de nationalistische eilandjes voor de kust van het vaste land te veroveren. RUSSISCH PROTEST TEGEN AMERIKAANSE FOTO BALLONNEN. Rusland heeft woensdag in een nota bij de Amerikaanse regering geprotes teerd tegen het laten drijven van Amerikaanse ballonnen in het Rus sisch luchtruim. Naar Tass meldt is de Russische nota aan de Amerikaanse zaakgelastigde te Moskou ter hand gesteld. Volgens de nota kregen de Rus sen verscheidene ballonnen in han den, die uitgerust waren met automa tische fototoestellen en radio-appara tuur. Bestudering van de instru menten had de herkomst uit de V.S. aangetoond. Men verwacht van de Amerikaanse regering stappen tot be ëindiging van deze actie. DEZELFDE TEMPERATUREN. Ongeveer 800 km. ten zuidwesten van Ierland ligt een tamelijk diepe depressie, die zich slechts langzaam verplaatst. Een onweersachtige rand storing ervan veroorzaakte in België, Frankrijk en Engeland plaatselijk onweer. Een station, ongeveer 100 km. ten noorden van Parijse tapte hierbij 45 mm regen af. Tengevolge yan een flinke toeneming van de depressie-activiteit op noordelijke breedte, verplaatst een hogedruk gebied boven Scandinavië zich nu langzaam in zuidelijke richting Tege lijkertijd ontwikkelde zich boven Frankrijk een nieuwe onweerssto ring. Wegens de nabijheid van het hogedrukgebied kan deze storing zich echter moeilijk tot over onze omge ving uitbreiden. In het grootste deel van het land zal het huidige weer dan ook nog aanhouden, terwijl er slechts in het zuiden van het land een kar.s op onweer blijft bestaan. Advertentie Oil nommer bestaal oil 1 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrij lagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). WIND. Overwegend zonnig weer, maar in het zuiden /an het land een kans op onweer. Overwegend matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. 5 Sept. zon op 05.56; onder 19.20; maan op 22.28; onder 13.21. Hoogwaterstanden 5 Sept. v.m. 7.10; n.m. 7.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden als volgt: max. temp. weer gisteren HELSINKI licht bewolkt 23 C. STOCKHOLM onbewolkt 21 OSLO mist 26 KOPENHAGEN onbewolkt 22 ABERDEEN zwaar bewolkt 18 LONDEN regen 23 AMSTERDAM licht bewolkt 23 BRUSSEL zwaar bewolkt 26 LUXEMBURG ha1! bewolkt 23 PARIJS geheel bewolkt 26 BORDEAUX geheel bewolkt 24 GRENOBLE licht bewolkt 26 NICE half bewolkt 24 BERLIJN onbewolkt 22 FRANKFORT zwaar bewolkt 23 MüNCHEN geheel bewolkt 20 ZüRICH geheel bewolkt 23 GENèVE zwaar bewolkt 25 LOCARNO WENEN TNWSRRUCK ROME AJACCIO MADRID MALT ORCA ALGIERS regen onbewolkt mist onbewolkt licht bewolkt onbewolkt niet ontv. niet ontv. Korreltje De voorbereiding tot de oorlog is een euvel, nauwelijks geringer dan de oorlog zelf. Jean Jaurès.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1