koLen enk vóóruit: MODELWONING - MODERN WONEN B. de KONING - HaarSemmerstr. hoek Donkersteeg - Het Leidsche Wollendekenhuis Tot wethouders gekozen: P. van Hofwegen en J. M. Kraan Boskoopse raad koos alleen prot. wethouders aank. kantoorbediende 3 OCTOBER-VEREENIGINC „Een en al muziek" Gezellige mensen stoken Een kolenhaard laat U nooit in de steek! WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Gemeenteraad van Zoeterwoude Na beëdiging van raadsleden in de gemeenteraad van Zoeterwoude, werd overgegaan tot verkiezing van de, wethouders. In de vacature- G. P.1 van Leeuwen was de stemming: P. van Hofwegen 12 en Van Leeuwen 1 stem; gekozen de heer Hofwegen. In de vacature- J. M. Kraan was de uitslag: J. M. Kraan 9. G. P. van Leeuwen 4 stemmen; gekozen de heer Kraan. De voorzitter wenste de gekozen wethouders geluk met hunne benoe ming, zich verheugende dat de raad wederom een breed standpunt inge nomen heeft en ook aan de kleinste fractie een wethouderszetel heeft toegekend. Zulks kan niet anders zijn dan in het belang van de gemeente, tmdat daardoor de belangen van de gehele bevolking in het college op de beste wijze worden gediend en een zeer verantwoorde behandeling in de raadsvergaderingen waarborgt. Zich richtende tot de scheidende wethouder, de heer G. P. v. Leeu wen, deelde de voorzitter mede in in. tieme kring reeds afscheid te hebben genomen, doch dat hij nu zijn spijt wilde uitdrukken de heer Van Leeu wen in het college te moeten missen. Spr. getuigde van respect voor de heer Van Leeuwen voor de wegcij fering van eigen persoon, zijn kennis van zaken, eerlijkheid en oprecht heid. „Ik meen te spreken namens alle weldenkende inwoners wanneer ik u dank zeg voor uw harde werken en voor de steun aan het college van ib. en w. gegeven. Als lid van de raad zult gij 4 jaar uw kracht kunnen ge ven. Moogt ge ook daarin voldoening geven. Na zeer in het bijzonder dank te hebben gebracht voor de sublieme wijze, waarop gedurende 12H jaar het loco-burgemeesterschap was ver vuld, sprak de voorzitter de hoop uit, dat de hechte vriendschap steeds moge blijven". Wethouder Kraan sloot zich bij deze woorden aan. Toespraak van de heer Van Leeuwen De heer Van Leeuwen sprak tot de voorz.: „Deze avond betekent voor mij ongetwijfeld de afsluiting van een stuk levensgeschiedenis, nu ik voort aan in de raadsvergaderingen niet meer de plaats in zal nemen aan uw rechterzijde, welke plaats in bijna 13 jaren my toch wel enigszins dier baar is geworden. Doch het leven is een schouwtoneel, elk speelt zijn rol en krijgt z'n deel. Het is geen geheim meer, dat in de eerste maanden van dit jaar door een kleine groep KVP'ers tegen mijn persoon als wethouder een zekere agitatie is gevoerd. Dat is begrijpe lijk want een oud spreekwoord zegt: ,,Wie langs de weg timmert, kan cri- tiek verwachten". Ik ben nu eenmaal niet anders dan ieder ander mens, dat wil zeggen, dat ik nog zelf goed bewust ben, dat ik vele fouten en kortkomingen bezit en dat deze de laatste 13 jaren waarschijnlijk wel op bijzondere wijze naar voren zijn gekomen. Maar als mens heb ik ook een hart, dat zeer gevoelig is, zowel voor miskenning als voor waarde ring. Over miskenning gesproken, het aanhoren daarvan, daar heeft het mij in de laatste weken niet aan ont broken. Des te meer verheugt het mij, mijn heer de voorzitter, dat ik van u, van af die plaats waar gij zetelt als hoog ste gezagdrager van de burgerlijke gemeente, woorden van oprechte waardering mag horen. Te meer om dat ik weet en er van overtuigd ben, dat de woorden door u gesproken recht uit uw hart komen. Ik dank u daar dan ook hartelijk voor". Spreker wenste de burgemees ter de kracht toe, de laatste twee jaren, die niet de gemakkelijkste zullen zijn, met de heren Kraan en Van Hofwegen de veelzijdige belan gen van de gemeente te dienen en dankt ook de heer Kraan voor de goede samenwerking. Na dank te hebben gebracht aan de ambtenaren zegt spr.: laten wij er ons op verheugen, dat de H. Rijndijk weer een wethouder heeft gekregen De voorzitter stelt voor de ver schillende verkiezingen voor meer dere leden telkens op één stembiljet te houden. De heer Van Mil kan, zich beroepende op het reglement van orde voor alle stemmingen, daar mede niet accoord gaan en wil voor de verkiezing van twee leden van de R. v. B. van het Industrieschap af zonderlijk stemmen. Tot leden van de waterleidingcom missie worden gekozen met bijna al gemene stemmen de heren Van Vliet, C. van Leeuwen en J. van Die- men. De stemming voor vier leden van de Commissie openbare werken en volkshuisvesting was: Van Vliet 13, Van der Ploeg 13, Paardekooper 13, De Vrind 9, Van Mil 4 stemmen. Ge kozen: Van Vliet, Van der Ploeg, Paardekooper en De Vrind. Voor de financiële commissie, waarvan de instelling ons niet be kend was en dus in geheime zitting tot stand is gekomen, werden geko zen de heren G. P. van Leeuwen, Koek, C. J. van Leeuwen en L. van der Geest. Na deze benoeming werd de verordening voor deze commissie goedgekeurd. Benoeming leden R. v. B. Industrieschap Toen de benoeming voor twee le den van de Raad van Bestuur van het Industrieschap De Grote Polder aan de orde kwam, hield de heer Van Mil een inleiding. Wanneer de voor tekenen niet bedriegen, dan is er veel kans, dat een belangrijke groep bij de benoeming van die twee leden zal worden uitgeschakeld. Enige maanden geleden zijn door de raad twee leden aangewezen, geografisch gezien één van het Dorpsgedeelte en een van de H. Rijndijk. Wij zouden op dezelfde voet door willen gaan en daarom met de meeste aandrang wil len vragen, het aftredende lid de heer Van der Ploeg opnieuw aan te wijzen en in de bestaande vacature (aftr. mevr. NeuwahlSanders) een vertegenwoordiger van de H. Rijn dijk. Spr. motiveert zulks met het oog op de belangen van de parochie „Meerburg". Tenslotte vraagt spr. namens de leden van de H. Rijndijk in dit geval volgens art. 32 van het reglement van orde zoveel stemmingen te hou den als er personen te benoemen zijn. De heer Van der Ploeg merkt op, dat hij de benoeming van de wet houder voldoende gedemons*-°erd is, dat de raad de belangen van de H. Rijndijk volkomen wil behartigen. Het industrieschap is geen zaak voor de H. Rijndijk alleen maar een ge meentebelang. De meerderheid van de kath. fractie wenst de heer Van Vliet te benoemen met het oog op de agrarische belangen die erbij be trokken zijn en die door de heer Van Vliet het beste gediend kunnen wor den. De heer Koek verdedigt de candi- datuur van de heer Van Mil. De heer C. van Leeuwen wijst er op, dat de zaken van het Industrieschap zeker in de raad hun beslissing zullen krij gen. Na een discussie tussen de voor zitter en de heer Van Mil omtrent de toepassing van art. 32, waarbij in derde instantie wordt gesproken stelt, de voorzitter een stemming aan de orde over het voorstel van de heer Van Mil tot afzonderlijke stemming voor elke candidaat. Het voorste] wordt met 6 voor en 7 tegen verwor pen. Voor stemden de heren Van Mil, v. Hofwegen, G. P. van Leeu wen, De Vrind, Koek en Van Diemen De uitslag van de stemming was: Van der Ploeg 9, Van Vliet 9, Van Mil 6 stemmen; gekozen de heren Van der Ploeg en Van Vliet. De aftredende leden van het bur gerlijk armbestuur, de heren P. C. Paardekooper, W. M. v. d. Salm en J. Schenkeveld werden herkozen. Ook de aftredende leden van de woonruimte-adviescommissie de he ren P. Koning. H. J. Sieverding, J. H. v. d. Ploeg, H. J. v. Mil en A. M. Schenkel werden herkozen. De voorzitter deelde mede. dat b. en w. het bouwrüp maken van het terrein aan de H. Rijndijk, na gehou den aanbesteding hebben gegund aan de fa Visser te Leiden voor ƒ38.200 (begroting was 60.000). Het voorstel van b. en w. tot waar borgen van een lening van de r.-k Bouwvereniging groot 15.500,— voor aanschaffing apparaten wordt goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer De Vrind naar de stand van za ken sportterrein H. Rijndijk. De voor zitter deelde mede, dat de instanties goedkeuring hebben verleend. De uit voering houdt nog verband met de stand van arbeidskrachten in de werkverruiming. De belangstelling op de publieke tribune wa5 zo groot, dat deze de aanwezigen bijna geen plaats kon bieden. De eerste openbare gemeenteraads- vergadering van de nieuw gekozen I Boskoopse raad werd dinsdagmiddag J gehouden, in verband met de feeste- j lijkheden in de Burg. Colijnstraat en j in verband met het 100-jarig bestaan i van het Christelijk Onderwijs te Bos koop. Na de opening verzocht de heer Taat voorlezing van een ingekomen stuk hetwelk de herbenoeming van de burgemeester behelsde. Aan dit verzoek werd door de secretaris vol daan waarna de heer M. Jonge jan als oudste raadslid in jaren, de voor zitter feliciteerde met zijn herbenoe ming. Vervolgens werden de leden door de voorzitter geïnstalleerd en werden de vereiste eden en/of be loften afgelegd. Nieuwe leden waren de heer P. J. Wever, (KVP) die in de plaats kwam van de heer J. C. Ro- mijn en de heer T. van den Berg Azn, die voo: de heer van Nes werd geko zen. Het voornaamste punt was de be noeming van 2 wethouders. De her benoeming van de heer Taat, stond bij voorbaat vast doch om de 2e ze tel was men het blijkbaar niet eens kunnen worden. Hierover verkreeg op zijn verzoek de heer den Dool (P. v. d. A) het woord. Deze zei o.a. Toen wij vijf jaar geleden voor de verkie zing va^ twee wethouders stonden, hebben wij er onze teleurstelling over uitgesproken, dat hierover geen vóór- besprekingen waren gehouden. Tot onze spijt moeten wij vaststellen, dat in de afgelopen vjjf jaren bjj de groot ste fractie in deze raad nog niet de overtuiging is gegroeid, dat een al gemeen overleg aangaande de ver kiezing van wethouders noodzakelijk en gewenst is. Ook werden geen pogingen gedaan, onze inlichten en opvattingen te le ren kennen, teneinde in de komende vier jaren bij het beleid van b. en w. hiermede rekening te houden. Wij erkennen de rechten van de grootste fractie, maar willen ook nadrukkelijk naar voren brengen, dat deze niet het recht heeft te oordelen en te ver oordelen, zolang niet alle partijen zijn gehoord. Thans bepalen de afge vaardigden van 37% van het kiezers korps van Boskoop wat de overige 63% mag doen en laten. Wij hadden verwacht, dat de prot. chr. fractie een principiële houding zou aannemen en dat zij zou trachten te komen tot een werkelijk overleg met de overige fracties. Het is zeer de vraag of een samengaan van de prot. chr. fractie met de fractie van de P.v.d.A. thans mogelijk geweest was, gezien enige vraagstukken waar over de opvattingen wel zeer uiteen lopen, maar dat sluit nog niet uit, dat wij de candidatuur van mr. Taat had den kunnen steunen, wanneer men bereid geweest was onze inzichten te recpecteren en waar mogelijk over te nemen. De heer Splinter (Prot. Chr. fractie) noemde de woorden van de heer v. d. Dool niet geheel juist. Zijn fractie heeft geen eisen gesteld en er stond niets vast. Wel werd het wenselijk geacht, dat de 2e wethouder 'n boom kweker-■handelaar zou zijn. In zijn wederwoord verklaarde de heer v. d. Dool, dat voor de 2e candidaat ver schillende verlangens van de kies verenigingen waren opgesteld waarop de heer Splinter weer repliceerde dat zijn fractie zich niet door de kiesver enigingen in een bepaalde richting laat dringen. De heer Noest (PvdA) onderstreepte nog eens de woorden van de heer v. d. Dool. Bij de wethoudersverkiezing werd in de vacature-Taat deze met 10 van de 13 stemmen herkozen. In de vaca ture-Van Nes werd gekozen de heer J. C. Bulk met 7 stemmen. Houdijk verwierf 3 stemmen, van den Dool 2 en Noest 1. Hieruit blijkt dus, dat in de verhouding 7-6 ook in de nieuwe raad geen wijziging is gekomen maar tevens blijkt uit de stemmenverhou ding, dat de heer Bulk, die zeven stemmen toch niet van de KVP en PvdA heeft gekregen. Deze zouden dus afkomstig moeten zijn van de Prot. Chr. fractie (5) en de WD (2). Door deze houding van de Prot. Ohr. fractie ontging dus de KVP en/ of de PvdA als grootste partijen we derom een wethouderszetel, hoewel de KVP aan de eisen van de Ppot. Chr. fractie, een boomkweker-hande laar, in de persoon van de heer Hou dijk kon voldoen. Wij verzorgden de Woningtextiel, Gordijnen, Vloerbedekking, Ledikanten. Bedden, Dekens, Lakens, Slopen en Doeken, etc., etc. in het B.G.-woningcomplex aan de Duyvendakstraat (nabij de Torenflat) te Leiden. Alle werkdagen geopend van 3-6 uur en van 7-9 uur n.m. GEVRAAGD: (mnl) plm. 17 jaar; Ulo-diploma gewenst. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 5867 aan het bureau van dit blad. Tweede inschrijving van deelnemers aan de 3 oktober-optocht op DINSDAG 9 SEPTEMBER van half acht mn. »f in Ond-Hortuszicht (Witte Singel). Inschrijfgeld f2.50, welk bedrag onmiddellijk na de optocht wordt terugbetaald. Deze inschrijving geldt uitsluitend voor een beperkt aantal HEREN. Alle dames- en kinderrollen zijn reeds uitgegeven. Voor kleine clubs van 10, 20 of 30 heren kan desge wenst een groep gereserveerd worden. (Aanmelden vóór 6 september bij de heer H. de Wilde, Breestr. 93). Aan hen, die reeds ingeschreven zijn en die iets meer willen weten over de hun toegedachte rol in de optocht, verstrekt de Commissie op deze avond gaarne alle gewenste inlichtingen. DE OPTOCHTCOMMISSIE. 3T Restaurant „De Beu kenhof". Terweeweg 2, Oegstgeest. vraagt nette werkster in vaste dienst. Aanmelden dagelijks. 3? Rotan meubelen wie gen. mandenwerk koopt U 't voordeligst bii Fa Van der Vaart. Lange Pie- terskerkkoorsteee 24 tel 30534 Speciaal adrer voor reparaties en bekleden van wiegen. S* In onze gaskamers ver delgen wii snel en goed koop de motten en hout wormen in uw meubelen, enz. Kleine's Chem. fa briek. Lammensehansweg 10. Leiden, tel. 25738. SP Stipdonk's autoverhuur Het nieuwste materiaal n.et radio: Ford Consul Opel Rekord Morris 1000 Billiik tarief Hooglandse Kerkgraehl 30 tel 31608 S* Aangeboden: bloemis- terijverg A en B koude of warme kas. koop of huur J. Elstgeest. Zuideinde 99a Roelofarendsveen. tel. K 1713—291. S* Engels. Examenoplei ding handelscorresponden tie. spreekvaardigheid Cambridge. Emigranten clubs Aanvang september. Dagelijks inschriiving. Vertalingen. W. Verboog. Leraar Engels. t ^ëdigd lolk/Vertaler, Prof Cert. Cambridge University. Steenschuur 18, Leiden. Telefoon 25335. v. d. Water Haarlemmerstraat 207 S? Rooijackers en naaima chines een begrip. Wilt U verzekerd ziin van prima kwaliteit. ervaren vak manschap en vlotte ser vice? dan uw adres Naai machinehandel Rooiiackers Leemansstraat 31 Leiden, tel. 31324. 3? 1958 de nieuwe Solex. direct leverbaar. Nog mooier, nog solider nog kracntiger Gebr Huisman Hogewoerd 66—68 Eigen financiering. Tei 31292. erover een nieuwe haard of kachel te kopen? Publicatie van de Stichting Vaste Brandstoffen Oen Haag 1 Een kolenhaard ie „bedrijfszeker" - geen mankementen of defecten, nimmer storingen» hij brandt altijd. Eenvoudig to bedienen en practisch onverslijtbaar 2 Wie kolen atookt» spaart geld 3 Een moderne kolenhaard houdt ook des nachts de kou uit Uw kamer; des morgens is het vertrek weer snel behaaglijk warm 4> Kolen geven stralingswarmte zoals de son - dus gezonde warmte 5 Kolen stralen de warmte gelijkmatig uit óók langs de vloer 6 Kolen stoken is veilig stoken 7 Er is een moderne kolenhaard of kachel voor elke beurs en elk interieur

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6