Eerstejaarsdag in Leiden m Niet alleen „student", maar „Leids student" Scherp n if s 1 7 i Verdeling wethoudersfuncties geen taak van de raadsleden Toch dit jaar begrotihg 7 R.K. Invaliden te Leiden maakten uitstapje WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Studentenleven is belangrijk Gistermorgen zijn vele studenten in wording, sommige vergezeld van hun ouders naar Leiden gekomen, om zich op de hoogte te stellen van de moge lijkheden, die Leiden als universi teitsstad biedt. Het begon in de Pieterskerk, waar de curatoren besturen der faculteiten en studentenverenigingen onder meer genodigd waren om te luisteren naar een rede door de rector-magnifi- cus prof. dr S. E. de Jongh. Kritisch denken. In zijn samenvatting van de moge lijkheden welke door de universiteit voor de student worden geopend stelde prof. De Jongh het onderwijs in engere zin op de eerste plaats. Hij legde daarbij de nadruk op de vor mende invloed van zelfstandige ken nisverwerving, gelegen in een zo min mogelijk door andere opgelegde taak verdeling. De universiteiten hier te lande, meer dan b.v. in Amerika stel len meer prijs op het aan de maat schappij afleveren van rijpe mannen en vrouwen, die in termen van het door hun gekozen vak hebben leren denken en oordelen dan op het uit zenden van volgelingen die blaken van parate kennis, die snel aan ac tualiteit verliest en waarvan het ge vaar bestaat, dat zij niet op de juiste wijze kan worden aangevuld. De universiteit streeft naar een op voeding in de zin van leren oordelen, kritisch verwerken in plaats van pas sief opnemen. Dit kritisch denken is iets anders dan de primaire neiging tot het vormen van een smalend oor deel, een neiging die de jeugd van alle tijden kenmerkt. Het universitaire milieu biedt voorts de gelegenheid tot vorming als mens. De studie is een voorbereiding op een intellectueel beroep hetgeen conse quenties op velerlei terrein mee brengt, omdat aan de studenten van thans in de toekomst bepaalde eisen zullen worden gesteld wat betreft in nerlijke en uiterlijke beschaving. Het percentage onder de aankomende stu- POTLOOD en GLiST 2 3 8 9 10 Wil 12 U '5 16 '7 1' rr In Leiden is dinsdag de eerstejaars der van de rijksuniversiteit gehou den. De foto geeft een beeld van d< Pieterskerk tijdens de rede door prof. dr. 8. E. de Jong, rector-magnificus van de universiteit. met eigen karakter van de grote denten wier opvoeding in deze op zichten weinig voorbereiding heeft verschaft neemt (verheugenderwijs) steeds toe. Examen slechts toetssteen? De studie mag niet bestaan in een zich overhaast geforceerd bekwamen in enkele onderwerpen en het snel behalen van een diploma. Het is een niet ongebruikelijke fout, het slechts als toetssteen ingestelde examen te verwarren met 't doel van de studie. De vorming welke door de univer siteit geboden wordt omvat ook de onmisbare deelneming aan andere zij den van het studentenleven. Spr. betoogde voorts: De studen tenmaatschappij vorme een onderdeel maatschappij, doch zij niet een daar uit losgebroken kaste. Leids student. Tenslotte wees de rector magnifi cus erop, dat de thans aankomenden niet slechts student doch „Leids stu dent" zullen zijn. Een zeker plaatse lijk chauvinisme kan gerechtvaar digd zijn maar mag niet berusten op het verleden. Wanneer men stelt, dat de aan het verleden ontleende eer biedwaardigheid van de universiteit extra verwachtingen van voortreffe lijkheid suggereert, dan moeten de academici van thans, ook de studen ten, zich inspannen om mede deze voortreffelijkheid te realiseren. Wil het plaatselijk chauvinisme zich boven scherts verheffen, dan uite dit zich in concrete bijdragen tot de roem van de r>eidse Universiteit of althans in het streven daarnaar. Innig zal de gehele Universiteit zich verheugen indien de aankomende studenten van thans zich tot werke lijk goede Leidenaars zullen ontwik kelen, tot bruikbare mensen van wie het latere getuigenis „zij hebben in Leiden gestudeerd" in ernst voedsel mag verschaffen aan plaatselijke trots. Voorzitter in Leidse raad: Wachten op G.S. Zoals wij gisteren al meldden heeft de raad van Leiden besloten het ge tal wethouders met één uit te brei den. Het antwoord van Gedeputeerde Staten dient nu afgewacht te worden, maar men gelooft wel dat dit niet afwijzend zal zijn, omdat in soortge lijke omstandigheden Gedeputeerde Staten ook aan andere steden privilege heeft geschonken. Volgens de candidatuur werden hierna de vier wethouders gekozen: de heer J. C. van Schaik (P. v. d. A.) kreeg 34 van de 34 stemmen, de heer S. Menken (KVP) kreeg 32 stemmen, een stem werd uitgebracht op de heer De Bree, één blanco; de heer J. Jongeleen (P. v. d. A.) kreeg No. 533. Horizontaal: 1. vensterluik, 4. godin van de dageraad, 7. bezem, 9. water in N.B., 11. afkorting van dona, 12. gevangenis, 1. voorzetsel, 14. af korting van idem, 15. dorpje in Gel derland onder Epe, 16. gem. in Dren te, 17. nauw, 19. afstand van plaats of tijd. Verticaal: 1. afkorting van bery- lium, 2. bladerkroon, 3. bijrivier van de Elbe, 5. volkspark in Wenen, 6. wijze van doen, 8. lusthof, 10. manier van klederdracht, 13. gemeenschap- lijke weide, 15. rivier in Duitsland, 18. voornaamwoord. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaal: 1. tal, 4. geluk, 9. Amor, 11. lire, 12. Po mona, 13. Ir, 14. semi, 15. nl, 17. re, 18. os, 21. Ie, 23. Este, 25. as, 27. pas ser, 28. roep, 30. tere, 31. immer, 32. ren. Verticaal: 1. taps, 2. Amoer, 3. Lom mei, 5. elan, 6. li, 7. Uri, 8. kerk, 10. roi, 16. Losser, 19. stère, 20. Bari, 22. eppe, 23. Est, 24. eren, 26. som, 29. Em. Rede van Leidens burgemeester De burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot, heeft gister middag de nieuwe zittingsperiode van de Leidse raad geopend met een rede, waarin hij de raadsleden met hun be noeming gelukwenste. Hij vestigde o.m. de aandacht op de financiën van de gemeente en herin nerde er aan, dat b. en w. van Lei den in juni van dit jaar aan de raad hebben meegedeeld, dat de behande ling van de gemeentebegroting tot 1959 zou worden opgeschort in af wachting van de plannen van de re gering omtrent de financiële verhou ding tussen Rijk en gemeente. Op dit ogenbliK, aldus de voor zitter, is omtrent de noodzakelijke nieuwe regeling tussen het rijk en de gemeenten tot mijn teleurstelling nog niets bekend. Nu de regering, langer dan goed is voor een verantwoord bestuur van de gemeente, blijft wachten met het aanbieden aan de Staten-Generaal van het ontwerp van wet, rijst de vraag of deze omstandigheid nog laner kan dienen als argument om de aanbieding van de begroting uit te stellen. De beantwoording ''an deze vraag zal een van de eerste taken van het nieuwe college van b. en w. zijn. De voorzitter deelde voorts mede, dat de liquiditeitspositie van de ge meente de laatste kwartalen aan zienlijk is verbeterd. 34 stemmen en de heer S. M. Stolp (Pr. Chr.) 32 stemmen. Twee stem men werd uitgebracht op de heer Knol. De beraadslaging over de uitbrei ding van het college werd snel be sloten. Zoals wij gisteren al meldden waren de fractievoorzitters het er over eens, dat Leiden er best nog een wethouderszetel bij kan gebruiken. De heer Piena (P. v. d. A.) legde er de nadruk op, dat bij de benoe ming van een vijfde wethouder, die uiteraard een WD'er zal zijn, zyn fractie het op prijs zal stellen, indien er over de taakverdeling in het col lege overleg wordt gepleegd. De voor zitter antwoordde hierop, dat di aad niet de functies van de wethou ders kan aanwijzen. B. en w. bepalen zelf de verdeling der taken. De heer agens, fractievoorzitter van de V.V.D., zei hier wat later nog over, dat de V.V.D., voor zover het heer mo gelijk is, over deze kwestie zeker con tact met de andere fracties zal opne men. Na de benoemingen van de leden in de verschillende commissies (zie el ders) verdeelde men de raad in sec ties. Om half vijf sloot de voorzitter de vergadering, nadat de heer Woudstra had voorgesteld, dat aan het zieke raadslid, de heer Lardee, een bewijs van medeleven gezonden zal wor den. BENOEMING RAADSCOMMISSIES TE LEIDEN De commissies van de Leidse raad zijn gisteren benoemd overeenkom stig de candidaatsstelling door de verschillende fracties. Op deze wijze zijn ook de commissieleden buiten de raad gekozen. Vorige week heb ben wij reeds de namen van de can- didaten gepubliceerd. De r. k. invalidenbond „St. Lidui- na" te Leiden heeft gisteren het goede gebruik in ere gehouden, vol gens hetwelk de leden elk jaar op de eerste dinsdag van september een uitstapje maken. Om zeven uur al trokken twee autobussen de stad in om de invalide reisgenoten aan hun huizen af te halen, waarna het gezelschap om kwart over acht vertrok vanaf het plein voor de St. Petruskerk. Over Zoeterwoude voerde de trip naar de Gouwe, waar langs vele mooie en bezienswaardige plaatsjes liggen. Om tien uur arriveerde men in Oudewater, het stadje met de Hek- senwaag, waar de koffie werd ge bruikt. Voort ging de reis en gerui me tijd toerden de bussen door de mooie omgeving van Utrecht en Hil versum. Men kwam langs 't konink lijk paleis te Soestdijk en het was ook in Soestdijk, dat het diner stond te wachten. Nadat men zich de maaltijd goed had laten smaken ging de tocht weer voort en over de Leusderheide ging het op Oud-Leusden aan, waar de Leidse invaliden de thee gebruikten en zich in de speeltuin enige tijd uit stekend vermaakten. Maar aan alles komt een eind en zo moest ook te gauw de terugreis ondernomen worden naar Leiden, waar men tegen acht uur. hees van het zingen maar uiterst voldaan arri veerde. JUBILEUM E. NOLLES LEIDSE LICHTFABRIEKEN De heer E. Nolles, administratief ambtenaar bij de S.L.F., herdacht gisteren het feit, dat hü voor veertig jaar in dienst trad bij dit energie bedrijf. In de directiekamer van de Licht fabrieken getuigde de directeur, ir. Y. Ykema, van zijn waardering i deze employé, die zich gedurende een lange reeks van jaren een uitsteken de kracht heeft betoond en, als me- teropnemer begonnen, zich tot ad ministratief ambtenaar bij de maga zijncontrole heeft opgewerkt. De di recteur wenste de heer Nolles geluk met zijn jubileum en sprak de beste wensen uit voor de resterende jaren. Spreker overhandigde tevens de oor konde en de gratificatie van het ge meentebestuur. De directe chef van de jubilaris, de heer Van Heusden. sprak even eens zijn waardering uit voor de wij ze, waarop de heer Nolles zijn taak opvat en daarbij een aangename sfeer weet te scheppen onder zijn collega's. Namens de personeelsvereniging werd een aandenken aan deze dag aangeboden. Op de afdeling van de jubilaris sprak de heer Van Katwijk namens zijn naaste collega's de heer Nolles hartelijk toe en liet dit vergezeld gaan van enige geschenken. De heer Nolles dankte allen har telijk voor de vriendelijke woorden en de aangeboden attenties. JUBILEUM Th. J. BRUGMAN De heer Th. J. Brugman, chef van de technische administratie van de Stedelijke Lichtfabrieken, heeft zijn veertigjarig jubileum bij deze fabrie ken in stilte gevierd. KLEINE TERUGGANG WERKLOOSHEID TE LEIDEN Volgens een officiële publicatie uit Den Haag bedroeg het getal werk lozen te Leiden ir. juli jl. 556. In augustus is dit teruggelopen tot 510. Werkzaam op aanvullende werken waren in juli 130 arbeiders, in aug. De geregistreerde arbeidsreserve bedroeg in de maanden juli en aug. resp. 686 en 609. il\ Het nieuwe college van burgemeester en wethouders van Leiden: v.l.n.r.: de heren S. M. Stolp, A. J. Jongeleen, J. C. van Schaik, burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot, de gemeente secretaris, mr. J. Bool, en de heer S. Menken. PAARD OP HOL Toen de veehouder Rijkelijkhuizen te Langeraar maandagmorgen ca. 10 uur zijn paard wilde vastzetten zag het dier kans te ontsnappen, en hol de in wilde vaart met aangespannen 3-wielige wagen de Langeraarseweg op. De wagen slingerde achter het steeds sneller galopperende dier en ratelde van links naar rechts over de straat. Wonder boven wonder raakte het voertuig niet een van de vele langs de weg geparkeerde auto's. Het was een geluk, dat de school al be gonnen was en dat het niet druk was Schilders die de grote brug schil derden en op ladders midden op de rijbaan stonden sloeg de schrik om het hart, toen zij het onheil zagen aanstormen. Zij klommen zo snel zij konden in de balans van de brug, doch de ladders bleven keurig staan. Op het erf van zijn vorige eigenaar kwam het dier tot stilstand, waar even later de eigenaai tot zijn ge ruststelling kon zien dat er totaal geen materiële schade was. De weg terug met paard en wagen ging in een heel wat rustiger tempo. Ingezonden door: D. v. d. VLUGT, Langeraar LAAT U NIET OM DE TUIN LEIDEN Bij de Leidse politie zijn de laatste weken klachten binnengeaomen over het optreden van twee „t u i n 1 i e- d e n" uit Haarlem, die met een vrachtauto tuinaarde langs de hui zen venten. Zij öicuen daarbij tevens aan de tuin op te knappen. Men zou geneigd zijn dit een zeer achtens waardige negotie te noemen, als dc heren niet zeer opdringerig optra den en na de werkzaamheden die dikwijls nog maar zo-zo zijn veel meer geld eisen uan bedongen was. Men zij dus gewaarschuwd tegen deze tuinlieden van de koude grond. Dit brengt ons de pony-show in herinnering, knige tijd geleden heeft de Leidse pers twee besprekingen bij gewoond met enige ondernemers, die het voornemen hadden in Leiden een pony-show te brengen, waaraan de middenstand zou moeten meewerken en waarvan een deel der opbrengst ten goede zou komen aan de Mytyl- stichting. Het plan leek goed, maar over het aandeel, dat de Mytylstieh- ting zou ontvangen werd niet gerept. De organisatoren (afkomstig uit het noorden des lands) wensten wel véél publiciteit en de medewerking van de middenstand. Later werd contrac tueel vastgelegd welk aandeel de My- tylstichting in een eventuele winst zou krijgen. Middenstanders werden voor het uitgeven van pony-rit-kaar- ten ingeschakeld, de pers plaatste een bericht, dat de ponyshow zater dag 30 augustus gehouden zou wor den. Er is echter geen enkele pony in Leiden gearriveerd. De organisatoren hebben niet meer van zich laten ho ren, ook de deelnemende winkeliers kregen geen bericht. De pony-vrien den zyn met hun auto (die het bord „pers" droeg) met de noorderzon verdwenen. —Gistermiddag te half twee- is de 13-jarige wielrijder D. B. uit de Rijn dijkstraat in de Rembrandtstraat in botsing gekomen met twee onbekend gebleven wielrijders. De jongen brak de linkerarm en liep schaal wonden op aan het linkerbeen. De EHD ver voerde hem naar het Acad. Zieken huis. Volgens plan zijn maandag j.l. de lessen van de Gewestelijke So ciale School der K.A.B. weer begon nen. De lesavonden zijn'op maan dag en donderdag van 7.30 tot 10 uur in het gebouw voor Christelijke So ciale Belangen. Oude Singel 236, Leiden. Ook de sociëteit voor de bejaar den in de St. Petrus- en St. Lode- wijks-parochie opent donderdag a.s. haar poorten. In een gezellige sfeer kan men hier de middag doorbren gen. Gezelligheid kan men ook ge nieten op de jaarlijkse fancy-fair, die vrijdagavond a.s. geopend wordt in de tuin naast de pastorie van de Leo- narduskerk aan de Haagweg. De baten van dit „tuinfeest" ko men ten goede o.a. aan de bouw van de nieuwe Antoniuskerk in Leiden- zuidwest. Morgenochtend wordt een begin gemaakt met de opbouw van de tenten. De fancy-fair blijft ge opend op vrijdagavond van 811 uur, zaterdag van 25 en van 711 uur, zondag op dezelfde tijden en maandag van 711 uur des avonds. Zaterdag- en zondagmiddag zijn er speciale attracties /oor de kinderen. We spreken niet over „kindermidda gen" want volwassenen zijn die mid dagen evenzeer van harte welkom Burgerlijke Stand Geb.: Robertus Francisous zn v. W. A. Bergers en C. M. Peter; Johannes Laurentius Maria zn v. F. van Kan en M. Kou wen hoven; Fenneohiena Emma dr v. G. Kruiswijk en H. M. Hooijsma; Hendrik zn v. H. van Voorthuijzen en A. de Jong; Catrina Johanna dr. v. J. P. Ouwerkerk en C. J. van der Voort; Marianne dr. v. J. Kamerman en A. van der Heiden; Johannes Petrus zn v. P. de Groot en C. M. J. Ouwerkerk; Marinus Gerar- dus zn v. G. N. de Bruin en C. Tan- nenbaum; Samuel zn v. S. van der Meij en G. van Vliet; Monica Lucia Maria dr. v. P. A. J. Schamper en M. van Berge Henegouwen. Overl.: N. Visser, 76 jr, man; J. van Duijn, 86 jr, man; J. C. C. Sassen 64 jr, man; P. T. M. de Keijzer, 59 jr, vrouw. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Woensdag 3 September 1858. Leyden. In den nacht van Dingsdag op Woensdag ontstond alhier een hevige brand, op de Hoogewoerd, om den hoek van de Rijnstraat, in een huis waar in door W. J. Cuyle, voor reke ning van den heer A. Stokhuy- zen alhier, den handel in krui denierswaren werd uitgeoefend. Deze brand is gepaard geweest met eene noodlottige omstandig heid die ons gevoel pijnlijk aan doet. Op de bovenverdieping sliepen de kinderen en niets was natuurlijker dan dat de bewoner terstond zijne uiterste pogingen in 't werk stelde om zijne kin deren te redden, hetgeen in zoo verre mogt gelukken, dot vijf hunner ongedeerd aan de vlam men werden ontrukt; het zesde echtereen meisje van omstreeks acht jaren, was zoodanig met brandwonden overdekt, dat het bijna oogenblikkelljk den geest gaf. EIBERT MEESTER secretaris P.v.d.A De partijraad van de P. v. d. A. heeft in zijn laatste vergadering (jl. zaterdag) tot secretaris van de P. v. d. A. benoemd de heer Eibert Mees ter te Leiden. De heer Meester is be noemd in de vacature ontstaan door dat de partijsecretaris de heer W. Mensink uit Haarlem kortgeleden tot lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is gekozen. De heer Meester was in de afgelo pen jaren secretaris van het gewest Zuid-Holland van de P. v. d. A.; voor dien secretaris van de democratisch socialistische jongerenorganisatie „Nieuwe Koers". Leidse agenda WOENSDAG 3 SEPT. Rozenkranskruistocht. 7 uur. St. Pe truskerk. Genootschap Nederland-Engeland. Bijeenkomst Doelen, 8 uur nam. Tentoonstelling B.B. Leiden. Ope ning. St. Ant. Clubhuis, 8 uur nam.. Afscheid dr Van Arkel. Chr Ly ceum. Openluchtschaakspel A.S.C.- terrein, 3 uur nam. DONDERDAG 4 SEPT. Tentoonstelling B.B. St. Ant. Club huis, 10—23 uur nam. Couture Riel, Breestraat 135. Win- tershow, 8 uur nam. VRIJDAG 5 SEPT. Tentoonstelling B. B. St. Ant. Club huis, 1023 uur nam. Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 811 uur nam ZATERDAG 6 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. ZONDAG 7 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast de pastorie aan de Haagweg, 25 en 711 uur nam. MAANDAG 8 SEPTEMBER Fancy-fair Leonarduskerk. Tuin naast ae pastorie aan de Haagweg, 711 uur nam. APOTHEKEN. De avond en nachtdienst wordt waargenomen door: Leiden: Apo theek Boekwijt, Breestraat 74 tel. 20552. Oegstgeest: Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8 tel. 26274. BIOSCOPEN De films ir. de week van 29 aug. tot 5 september zijn door de kath. Film Centrale als volgt gekeurd. ino: „Du bist Musik", alle leef tijden. a: „Het lachkanon van de In fanterie" 14 jaar. :or: ..Schön ist die Welt", alle leeftijden, inon: „Haar eerste liefde", alle leeftijden. „The kid from Texas" 18 jaar. (Donderdagcyclus: „Achterdocht", 18 jaar). Laatste Berichten TIJDBOM IN SABENA-HELICOPTERF» Een onbekende heeft het kantoor van Ue Sabena op Heliport te Rot terdam opgebeld met de mededeling dat er een bom in de helicopter zat. Hoe hij dat wist werd er niet bij ge zegd. Het kantoor waarschuwde ver volgens de politie. De tijdbom zou binnen elf minuten ontploffen. Hoewel men aan een grap dacht, aarzelde men niet en Bracht de Sabena op de hoogte, die meteen weer de Rotterdamse politie inschakelde. Er werd radiocontact met de piloot van het toestel gezocht en gelukkig verkregen, zodat het toestel bij Roosendaal aan de grond kon worden gezet. Het onderzoek, waaraan men de Sabena-helicopter onderwierp, heeft tot nu toe niets bijzonders opgele verd, maar wordt nog voortgezet. Men heeft evenwel goede hoop, dat het toestel vanmiddag de tocht weer voort kan zetten, zo vernemen wij nader van de Sabena in Rotterdam. Marktberichten BODEGRAVEN, 2 sept Kaas. Aanvoer 92 partijen, le soort 2.05— 2.12, 2e soort 1.85—2.04. Extra 2.13 —2.36. Handel matig. WOERDEN 3 sept. Kaas. Aanvoer 216 partijen, le kvv. 2.06—2.14, 2e kw. 1.90—2.05. Extra kvv. 2.15— 2.45. Handel goed.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2