DUINSTREEK m r 0 Golf van rassenhaat in 't Londens Notting Hill Scherp 26 Nieuwe moeilijkheden voor Nederlanders in Indonesië Berechting Leids ongeluk DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COUP.ANT PAGINA 2 HILLEG9M Taptoe door Dordsc „Jubal". Zaterdag was het 150 koppen tel lende muziekgezelschap „Jubal" uit Dordrecht in Hillegom op bezoek. Men is in de Bollenstreek gewend aan bijzonder fraai uitgedoste muziek korpsen die vaak zeer goede muziek maken maar niettemin heeft de in tocht van „Jubal" bijzondere indruk gemaakt op allen, die daarvan getui ge waren. Het optreden van het korps op het terrein van de voetbalvereniging „Hil legom", een demonstratie van grootse allure, had grote belangstelling ver diend. Doch toen het zich des avonds om 8 uur had opgesteld voor het door schijnwerpers verlichte raadhuis, had het gezelschap gelukkig niet over belangstelling te klagen. Er werd een taptoe ten gehore gebracht, die door de vele luisteraars doodstil werd aan hoord. Zowel de soli als de tutti-part ij en kenmerkten zich door zuiverheid en overgave. In de korte pauzes van de taptoe gaf het publiek met applaus zijn waardering te kennen, en toen de laatste klanken van het Wilhelmus waren verklonken, brak er een over weldigende ovatie los. Onder de pauze werd de leider van de band, de heer J. Vink. aan burge meester en wethouders van Hille gom voorgesteld. Na afloop van het concert werden de muzikanten ont vangen in de cantine van Van Her* waardens Steenfabrieken. De voorz. van C.C.N.F., (Centraal Comité Natio nale Feesten), die dit muzikaal fes tijn had georganiseerd, de heer Van Veen, sprak hier een woord van wel kom. Ook wethouder P. v. d. Boer verwelkomde de muzikanten. De bei de sprekers werden beantwoord door de heer W. J. Lengten, voorz. van het bestuur van „Jubal". KATWIJK Aanrijding. Op de Boulevard kwamen 2 personenauto's met elkaar in botsing, doordat een bestuurder, die achteruit reed, te laat de andere naderende auto bemerkte. De auto's liepen beide beschadegingen op, maar ook een 5-jarig Duitsertje liep door de botsing enkele schaafwonden op. Bevorderingen. De politieagent J. Roode is met ingang van 1 sept. bevorderd tot hoofdagent. De agenten P. G. 't Mannetje en J. Vording kre gen deze bevorderingen per 1 oct. a.s. Bevorderingen per 1 november de hoofdagent R. Randsma tot brigadier en de brigadier L. de Jong tot adju dant. Geb.: Martinus J. z. v. D. Meijer en A. Verdoes; Gretha M. A. d. v. P. Brusee en K. Vooys; Maria H. d. v. S. Zwaan en C. C. van Egmond; Agatha d. v. A. van Duyn en K. van Duyn; Jan z. v. A. Hus en J. Zwanen burg; Agatha Gr. d. v. G. de Zwart en G. van Duyn; Grietje d. v. J. C. van der Plas en C. Kuyt. Ondertr.: D. Driebergen en A. Bes tebroer; L. Wiitsma en A. S. Minnee; L. Mieras en W. van Rangelroo.v; J. Groen en Y. A. Hardy; A. van Duy- venvoorde en A. van der Vries; L. J. Lammers en A. J. C. Dijksman; A. Ouwehand en C. Maagdelijn; C. Haas noot en J. van Beelen; G. Ouwehand en A. van Beelen; W. van der Plas en A. van der Wiel; N. M. Kuyt en K. Zwaan. OEGSTGEEST Rectificatie. Te Amsterdam slaagde voor het examen meester- smid de heer P. A. W. J. Koelman al hier. RIJNSBURG DE B.B. GING VAN START. Gisteravond werd in het leslokaal boven de brandweerkazerne aan het Noordeinde een startavond gehouden van de afd. B.B. alhier. Vorig seizoen werden in het dorp 2 blokploegen op gericht. Burgemeester B. H. Koo- mans opende deze bijeenkomst met allereerst de talrijke genodigden een hartelijk welkom toe te roepen, in 't bijzonder de heer Zuurmond, stichter B.B., het kringhoofd Katwijk de heer v. Duin, de heer Pino, hoofd verbin dingsdienst van de kring Z.H., en en kele raadsleden. In zijn openings woord wees spreker op het doel van deze avond, waarbij hij de aanwezi gen opwekte en vooral de dames zich aan te sluiten bij de plaatselijke BB. Verder werd het woord gevoerd door de heer Zuurmond. Wij leven, aldus spreker, in een moeilijke tijd, in welks stromingen wij alles willen geven als er maar geen atoomoorlog komt. Spreker gaf een kort over zicht over de oorlogsjaren 1940'45 toen wij niet in een internationale band als nu leefden, en wij niet pa raat genoeg waren, met als gevolg, dat wij nu een nationale verplichting gekregen hebben om in ons eigen land niet alleen als leger, maar als één man en één vrouw paraat te zijn in geval van nood en zich van te vo ren te bereiden op het reddingswerk, zodat wjj geen zwakke schakel zijn in de grote massa. Het moreel en de sterkte van het volk moeten daarom goed zijn en zich schikken naar het geheel. Wij moeten een voorbeeld geven van een taak, welke naar wij hopen, nooit Gevangenisstraf van wie ongeveer de helft blanken aan wegens het bezit van wapens en wegens beledigend optreden. Een groep jongelui werd uiteengedreven toen zij een hakenkruisvlag op een auto wilden bevestigen. De politie heeft voorts verscheidene personen gearresteerd. Men schat, dat er verscheidene duizenden mensen in het gebied waren. Sommige kleurlin gen hadden zich in hun huizen gebar ricadeerd. De gehele avond gisteren kwamen jongens en meisjes op motoren en oude auto's de wijk binnen. voor nozems Duizenden baldadige jongelui gaan in de Londense wijk Notting Hill te keer tegen de kleurlingen in deze wijk. De ruiten sneuvelen bij tien tallen. Een golf van rassenhaat is over de Engelse jeugd geslagen. De troepen nozems dringen met flessen en stokken de wijk binnen en zij ver nielen de ruiten van de huizen der West-Indiërs en andere kleurlingen die hier wonen. De bewoners laten zich niet zonder meer molesteren en het antwoord bestaat in melkflessen en zware voorwerpen, die van de daken wor den geworpen. Hier en daar kwam zelfs een zelfvervaardigde bom naar beneden, maar er gebeurden geen on gelukken mee. Het merkwaardige is, dat deze rel letjes slechts begonnen zijn als kwa- jongenswerk van jeugdigen, die niets beters te doen hadden. Thans begint het te lijken op een ernstig rassengeschil, waaraan ook volwassenen deel gaan nemen. Een neger in Notting Hill bijvoorbeeld, werd door enige lawaaimakers ach- terna gezeten en vluchtte een winkel i deze rassenstryd werden voorge- binnen, waarvan de eigenaar de deur lei<*- De Britse minister van binnenland se zaken heeft over deze kwestie een rapport gevraagd. De kwestie veront rust de Britse justitie in hevige mate. De minister verklaarde, dat de Lon dense politie heel goed in staat is deze onlusten de kop in te drukken, maar dat hij op de hoogte wenst te komen van de oorzaak en de aanlei ding tot dit alles. Gevoelige straffen. Overigens heeft de rechter in Not tingham zeer zware straffen uitge deeld aan de eerste beklaagden, die Negentien van de twintig beklaag den die maandag moesten verschij nen, zijn schuldig bevonden. Vijf kre gen een gevangenisstraf van drie maanden en de anderen kregen boe ten tot 300. Tijdens het voorlezen van de vonnissen ontstond er rumoer op de publieke tribune, zodat ver- De politie verspreidde samenscho-scheidene personen door de parket- op slot draaide. Ogenblikkelijk verza melde zich een menigte voor de deur, die om de uitlevering van de neger riep. Kreten als. „lynch alle negers" waren niet van de lucht. Arrestaties. lingen en hield in totaal 34 mensen, POTLOOD en GEEST 2 3 B 4 Is 6 7 8 9 10 Hfli' 12 Ra'3 U 115 16 i? 18 20 H 21 23 24 25 u 28 29 1 31 ,3 No. 532. Horizontaal: bepaald aan tal, 4. voorspoed, 9. god der liefde, 11. vreemde munt, 12. godin van tuin en ooft, 13. titel (afk.), 14. half, 15. be kende afkorting, 17. muzieknoot, 18. rund, 21. lidwoord (Fr.), 23. stadje ten Z. van Padua, 25. spil van een wiel, 27. tekengereedschap, 28. roem, ook gerucht, 30. zwakke, 31. altijd, 32. kippenloop. Verticaal: 1. tapvormig, 2. rivier in O.-Azië, 3. plaats in België, 5. aan loop, 6. munt in China, 7. kanton in Zwitserland, 8. bedehuis, 10. koning (Fr.), 16. gem. in Over., 19. kubieke meter, 20. stad in Italië, 22. scherm- bloemige plant, 23. Europeaan. 24. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 26. optelling 29. emeritus (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 531. Horizontaal: 1. weg. 3. olm. 5. abt, 7. Lm, 9. as, 10. uniek, 11. ed, 12. si, 14. Oka, 16. Kos, 17. som. Verticaal: 1. wel, 2. ga, 3. Ot, 4. mes, 6. brink, 8. mud, 9. aks, 11, elk, 13. Ilm, 14. os, 15. as. wachters moesten worden verwij derd. Verschillende vrouwen op de tribune gilden van schrik toen zij het vonnis hoorden. In de goudmijn „Geduld", te welkom in Oranje-vri staat heeft zich maandag een ontploffing voorgedaan die drie naturellen het leven heeft gekost. Vijf mensen, onder wie een blanke, werden gewond. Een rechtbank te Langensalza (Ooet-Duitsland) heeft iemand tot 10 maanden gevangenisstraf veroor deeld, die naar in de aanklacht ge zegd, na gebruik van alcohol grap pen verteld had ten koste van voor aanstaande functionarissen van de Oostduitse communistische partij, in het bijzonder van ULbrioht. DE VERKENNING VAN DE RUIMTE Naar te New York vernomen wordt zullen de V.S. een plan voorstellen voor internationale samenwerking binnen de V.N. bij de vreedzame ver kenning van de ruimte. Dit plan maakt Cabot Lodge, de permanente Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N., vandaag (dinsdag) bekend in een rede tot het congres van het Amerikaanse legioen te Chicago. De Amerikaanse regering zal de algemene vergadering verzoeken het plan te bestuderen. AMERIKAANS VLIEGTUIG BIJ GOEAM VERONGELUKT Een Amerikaans militair vliegtuig dat een geregelde diepst tussen Goeam en de Philippijnen onderhield, is kort nadat het van Goeam was op gestegen, in zee gestort De fwaalf passagiers en de zes leden der be manning zijn allen om het lever ge komen. Het toestel was een C-124. LITTLE ROCK Het bestuur van de openbare mid delbare school te Little Rock heeft besloten het begin van het nieuwe schooljaar van acht tot vijftien sep tember uit te stellen. Volgens de di recteur werd dit besluit genomen „uit eerbied" voor het federale opperste gerechtshof dat op elf dezer uit spraak zal doen over de kwestie van de toelating van negers. PERCOMMENTAREN OP TOESTAND IN VERRE OOSTEN De „New York Times" geeft naar aanleiding vam de gespannen toe stand in de straat van Formosa als zijn oordeel te kennen dat het niet gaat om „drie of vier kleine eilanden voor de Chinese kust" maar dat daar achter het gTotere vraagstuk staat, wat er met de vrijheid in het Verre Oosten zal gebeuren. Het blad merkt op dat de V.S. ten aanzien van een reeks posities in dat gebied verolichtingen heeft, welke redes van Korea over Japan, Okina wa, Formosa, de Philipp:jnen en Ne derlands en Australisch Nieuw-Gui- nea naar Australië loopt. Een breuk in deze linie kan een zeer belangrijk verlies betekenen, zoals het tijdelijk verlies van Korea in 1950 had aan getoond. Daarom zou, volgens de „New York Times", het verlies van Formosa een ernstig en direct gevaar opleveren, vooral voor de Philippij nen dat er slechts negentig mijl van verwijderd is. In Nederlandse zakenkringen in Djakarta is vandaag opnieuw onge rustheid ontstaan als gevolg van be richten over nieuwe maatregelen van de Indonesische regering ten opzich te van de Nederlanders in Indonesië Het gaat hier om wat men noemde de discriminerende afwijzing van ver zoeken om inreisvisa, welke waren ingediend door Nederlanders, die voornemens waren hetzij voor zaken- doeleinden, hetzij voor een buiten lands verlof Indonesië binnenkort tij delijk te verlaten. Hierdoor worden aan het Neder landse zakenleven aldaar nieuwe moeilijkheden in de weg gelegd. In deze weigering aan Nederlanders van toestemming om na beëindiging van het buitenlands verblijf weer naer Indonesië terug te keren, ziet men een nieuwe aanwijzing, dat de Indo nesische regering haar pogingen tot volkomen liquidatie van de Neder landse economische invloed in In donesië heeft geintensiveerd. In Indonesië gevestigde vreemde lingen, die dit land willen verlaten, hebben een uitreisvisum nodig, ter wijl als zij weer naar Indonesië wil len terugkeren, zij ook over een we- derinreisvisum moeten beschikken. Het inzetten van de anti-Nederlandse campagne in december jongstleden moesten Nederlanders, die tijdelijk naar het buitenland vertrokken, bo vendien nog een zogenaamde „lan dingsvergunning" hébben. De directeur van het automobiel bedrijf Fuohs en Rens, de heer W. Casper, die al 'n wederinreisvisum en een toelatingskaart had gekregen werd gisteren medegedeeld, dat bei de vergunningen waren ingetrokken. Daarvoor werd geen reden opgege ven. Fuchs en Rens werd een paar jaar geleden genationaliseerd en de heer Caspers was de laatste Neder landse directeur. Naast deze kennelijk nieuwe im migratiebepalingen noemde men in Nederlandse zakenkringen, waar men geen enkel straaltje hoop voor de toekomst meer koestert, nog enige kortgeleden ingevoerde belemmerin gen. werkelijkheid zal worden. Reeds 166000 mannen en vrouwen hebben zich in ons land opgegeven en de B.B. heeft al 100 miljoen gul den gekost. Wij moeten doorzetten waavroor zelfbeheersing nodig is; wij moeten rustig het gevaar tegemoet zien en ons realiseren op alles wat hieruit voortvloeit. De dames, aldus spreker, kunnen in de B.B. niet ge mist worden, want door hun invloed kunnen zij veel doen. De avond werd verder gevuld met enkele films over het mooie werk van de B.B. De heer Frank Vink uit Noordwijk vergastte met zijn muzi kale begeleider de aanwezigen op mooie staaltjes goochelen, telepathie en geestige anecdotes. Aan het einde van de zeer leerzame en gezellige avond dankte de voorzitter voor de grote belangstelling en sprak de hoop uit, dat het komende seizoen flink aangepakt zal worden. Uit Rijnsburg van voorheen. Het cultureel comité organiseert tegen de Oranjefeesten en een dag daarna (2, 3 en 4 sept) een belangrijke histori sche tentoonstelling in de zalen ach ter Avondrust aan de Vliet N.Z. Uit vele musea en archieven zullen fraaie en belangrijke stukken te zien zijn w.o. een keur van oude afbeeldingen, oud aardewerk en sieraden, die in Rijnsburg werden opgegraven, geven een goede indruk van de ouderdom van de plaats. Belangrijke, fraai ge schreven documenten van 1300 af zijn afkomstig uit het archief van de be roemde abdy, die vroeger te Rijns burg stond. Oude foto's zullen menig een doen zeggen: Ja zo heb ik het dorp nog gekend. Door de veiling van Flora wordt een aparte fraaie af deling ingericht met een overzicht van de ontwikkeling der bloemen cul tuur en -handel in de laatste 50 ja ren. Deze tentoonstelling, die met veel moeite en zorgen werd opge bouwd, is een bezoek ten volle waard. SASSENHEIM Aanbesteding verbetering Warmon- derweg. Door de directeur van ge meentewerken is namens b. en w. gistermorgen in het Gemeentehuis openbaar aanbesteed: Het verbeteren van de Warmonderweg tussen Rijks weg No 8 en de aansluiting aan Rijks weg no. 4. Er waren 7 inschrijvers, welke van hoog naar laag als volgt hun prijzen opgaven. Gebr. Schouls N.V., Leiden, 18.700; J. P. Schouls, Rotterdam, 18.500; L. P. v. d. Geer en Zn, Lei den, 16.400; H. van Ringen, Wasse naar 15.300; Gebr. Overdevest, Zoe- terwoude 14.300; J. Stam, Voorscho ten 12.340; Visscher's Wegenbouw, Sassenheim 12.190. De gunning is aangehouden. VALKENBURG Puzzelrit. Zaterdagmiddag is door de Oranjever. te Valkenburg een puzzelrit gehouden; dit ter in leiding van de feestelijkheden, welke volgende week woensdag 10 sept. met de traditionele Paardenmarkt en donderdag daarop zullen worden voortgezet. Er waren 63 deelnemers. Begunstigd door fraai zomerweer, is het een zeer geslaagde rit geworden. Des avonds werden in „Het Wapen van Valkenburg" de prijzen uitge reikt, door de burgemeester M. A. v. d. Have. De burgemeester zeide veel lof te hebben voor deze 5de Oranje-rit. De eerste prijs en de wisselbeker gingen naar de heer J. Wurtzen uit Leiden met 22 strafpunten; tweede werd B. Zwaan met 40 str.p.; De 4de prijs met 56 str.p. ging naar wethou der K. v. d. Broek, terwijl burge meester v. d. Have achtste werd met 97 strafpunten. De Poedelprijs ver wierf de heer P. Vis met 599 str.p. Bij de afd. motoren ging de eerste prijs met 113 strafpunten naar de hoer A. v. d. Reijden uit Katwijk. Tweede werd K. Anholtz uit Oegst- geest, met 161 strafpunten. VOORSCHOTEN Aanrijding. Gisteravond vond op de Papelaan ter hoogte van dr Ver met een aanrijding plaats. Een volks wagen bestuurd door J. F. v. d. D. uit Amersfoort kwam uit de richting Wassenaar en reed naar de Veurse- weg. Ter hoogte van de Tulpstraat- Hyacinthstraat stak het jongetje B. C. F. uit Voorschoten plotseling de Papelaan over. Hij werd door de auto gegrepen en kwam te vallen. Hij be kwam daar schaafwonden en een hoofdwond. Dr. Vermet was spoedig aanwezig om de eerste hulp te ver lenen. De bestuurder van de auto treft in deze geen schuld. Verbouwing Jongensinternaat Bee- resteyn. Onder direktie van E. W. M. Togni te Leidschendam, wordt na mens de Provinciaal van de Paters Montfortanen aanbesteed: het gedeel telijk slopen, verbouwen tot recrea tieruimten en slaapzalen voor jon gensinternaat van voormalige school gebouwen bij Huize Beeresteyn aan de Leidseweg, uitgevoerd door de Bouwtechnische Dienst der Broeders Montfortanen. Woningcommissie. De woning commissie zal inplaats van dinsdag 2 september op dinsdag 9 september vergaderen en die avond spreekuur houden. spr. de heer Melker enige boekwer ken aan. Nadat nog door andere col lega's het woord was gevoerd, dank te de heer Melker de burgemeester, secretaris en andere sprekers voor de vriendelijke woorden tot hem ge richt en het aangeboden geschenk. Raadsvergadering. De raad de zer gemeente komt hedenavond dinsdag) om 8 uur in openbare ver gadering bijeen. De agenda bevat o.m. een voorstel van de heer A. Schepers tot wijziging van de Ver ordening betreffende het overnach ten in vaartuigen. WASSENAAR Sportver „Wassenaar" verhoogde de contributie. Onder voorzitter schap van de heer A. Houps heeft de Sportvereniging Wassenaar in het clubgebouw de jaarvergadering ge houden. Uit het jaarverslag van secretaris H. Remmerswaal bleek, dat het le dental met enkele tientallen toenam tot 579. Daarbij inbegrepen zijn de le den van de afdeling honkbal en de dames van de soft-ball-afdeling. i Het jaarverslag van de penning meester kon niet worden uitgebracht, omdat het nog niet gereed was. Dat maakte het voor een aantal leden moeilijk, goedkeuring te hechten aan een voorstel, de contributies te ver hogen met 0.25 per maand. Een rui me meerderheid in de vergadering besloot echter tot contributieverho ging. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heren A. Houps, N. van der Noort, J. W. van der Ham en J. A. Reneman werden herkozen. In plaats van de heer G. v. d. Hoek, die zich wegens drukke werkzaamheden niet herkiesbaar heeft kunnen stellen, werd benoemd de heer A. Beck. In een reeds langer bestaande vakature werd voorzien dopr benoeming van de heer K. Faber. Er zal nog voor zien moeten worden in een vakature, ontstaan door het te elfder ure we gens ziekte bedanken van de heer H. J. Willems. Nadat ook diverse andere commis sies waren beno -md, reikte de voor zitter erespelden uit aan leden, die een kwart eeuw de vereniging trouw zijn, n.l. de heren R. van Keppel, H. v. d. Berg, W. v. d. Ham, H. A. N. Jansse, G. van Klaveren, J. Reede, G. v. d. Hoek en J. W. van der Ham. Be sloten werd een propagandacommis- sie in het leven te roepen onder lei ding van de heer M. Mik en een wij ziging te brengen in de ballotage re geling. WARMOND Afscheid N. Melker. In tegen woordigheid van het voltallig admi nistratief personeel der gemeente werd in de raadzaal afscheid geno men van de heer N. Melker, com mies ter secretarie, die in gelijke functie benoemd is op de provinciale griffie te Utrecht. De scheidende functionaris werd in hartelijke be woordingen toegesproken door de burgemeester, die de heer Melker prees als een nauwgezet ambtenaar met een grote plichtsbetrachting. De gemeentesecretaris dankte de heer Melker voor de wijze waarop hij de hem opgedragen taak heeft vervuld en ook hij had de grootste waarde ring voor de werklust en de ambitie van de scheidende functionaris. Na mens het secretariepersoneel bood DE KWAKEL K.D.O. won wisselbeker. Zon dagmiddag traden 3 senioren- en 1 junioren-elftal aan, om eveneens 3 senioren en 1 junioren-elftal van JHK uit Amsterdam te gaan bekam pen. Een fraaie beker was door KDO beschikbaar gesteld voor die club, die uit deze 4 ontmoetingen de mees te punten wist te halen. Allereerst kreeg men de ontmoeting KDO 2 JHK 1 en 2. Deze opgave was voor KDO veel te zwaar; met 311 werd deze wedstrijd verloren. Op veld 2 speelden gelijktijdig de junioren van KDO tegen de junioren van JHK; dit werd een 51 overwinning voor KDO. Hierna volgde de ontmoeting KDO 1—JHK 1 en 2. KDO ging de rust in met een 30 voorsprong en won tenslotte met 41. De ontmoe ting KDO 3JHK 3 werd door KDO met 10 gewonnen. Door drie van de vier wedstrijden te winnen, bleef KDO dus in het bezit van de mooie beker. T.A.V.E.N.U. Onder ideale weersomstandigheden en grote pu blieke belangstelling heeft de plaat selijke muziekvereniging TAVENU zondagavond op de speelplaats van de fröbelschool een populair concert gegeven, dat zeer goed in de smaak gevallen is. Nadat eerst door de drumband een korte mars door het dorp was gemaakt, werd deze avond begonnen met het Wilhelmus. Hier na volgden enkele marsen, een sere nade en enige populaire melodieën. Alle composities werden door de mu ziekvereniging zeer goed ten gehore gebracht, zodat steeds een hartelijk applaus volgde. BOSKOOP Geboren: Cornelia dr van T. A. M. van Haarlem en G. Kortlever. Ondertrouwd: H. M. Bazle en N. de Bruin. Overleden; A. Kooijnian. Gevonden voorwerpen Nijptang portemonnaie(tje), filmrol, dames- rijwiel, herenrijwiel, weegpaal. Inlichtingen bij de Rijkspolitie op woensdag- en zaterdagmiddag tus sen 14 en 16 uur. Marktberichten LEIDEN. 2 sept. Vette varkens. Aanvoer 150 stuks. Notering: zwaar 180,00—184,00, licht 186,00—188,00, slagersvarkens 188,00191,00, zeu gen 160,00164,00, handel tamelijk. ROTTERDAM, 2 sept. Vee. Aan voer totaal 3015; weektotaal 4664. Vette koeien en ossen 275; gebruiks- vee 113; vette kalveren 229; graskal veren 334; nucht. kalveren 239; var kens 98; biggen 49; paarden 76; veu lens 67; schapen of lammeren 606; bokken of geiten 29. Prijzen: vette koeien en ossen 300320, 270290. 250- -270; vette kalveren 280—300, 250280, 200250; graskalveren 475, 425, 300; nucht. kalveren 80 70, 60; biggen 55, 40, 35; slaohtpaarden 220, 200, 180; veulens 48J, 385, 300; scha pen 65 60. 50; overjarige lammeren 65, 60, 50; kalfkoeien 1200, 975, 850; melkkoeien 1200, 975, 850; vare koeien 825. 750, 670; vaarzen 875, 800, 600; pinken 600, 500, 400. Overzicht: Vette koeien, aanvoer kleiner, handel traag, prijzen niet ge heel prijshoudend; vette kalveren: als vorige week, tamelijk, met iets te ruglopende prijzen, enkele prima's boven notering; Graskalveren: even groter, slepend, niet geheel prijshou- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 2 September 1858. Te Kevelaar is op 15 Augus tus de nieuwe en prachtige bede vaartskerk plegtig ingewijd. Advertentie: Dat 's menschen leven van lieverleden korter wordt is geen verbeelding, de ge schiedenis van vroegere en latere eeuwen overtuigen ons daarvan, maar op 40 a. 50 jaren grijs te zijn en oud te schijnen is onno dig (advertentie voor Oud- Carthagena's Berg Plantenolie). WASSENAAR LEVERT BIJNA 10 PCT VAN OLIEPRODUKTIE. De Nederlandse Aardoliemaatschap pij deelt mede, dat zij de laatste door haar voorgenomen boring nabij de Zijdeweg, in Den Haag heeft beëin digd. Hiermede zijn de boringen, wel ke uit de hoorplaats tegenover de Zij deweg, in Mariahoeve en op de Koe weide werden geprojecteerd, voorlo pig voltooid. Op deze terreinen werd ruim an derhalf jaar geleden voor het eerst een boring aangezet. Op zondag 29 januari 1956 trof de boorbeitel de olievoerende laag op een diepte van ruim twaalfhonderd meter. Dertien van de vijftien boringen werden produktief bevonden. Het olieterrein Wassenaar draagt thans voor nagenoeg tien procent bij in de inheemse olieproduktie van ons land. Vier vrijspraken Het Hoog Militair Gerechtshof heeft vier bij een op 13 februari ge beurd ongeluk te Leiden betrokken militairen van alle schuld vrijgespro ken De dienstplichtige chauffeur M. M. die met zijn wagen een moeder en haar zoontje aanreed en dodelijk verwondde, berustte in zijn straf van een maand gevangenisstraf, hem dooi de krijgsraad te velde west opgelegd. Op 13 februari reden de betrokken militairen met een colonne vracht wagens onder bevel van de sergeant L. N. door Leiden. Door een verkeer de manoeuvre van Soldaat M. wer den de slachtoffers aangereden. Aan de sergeant werd te grote snelheid, aan drie andere chauffeurs mede schuld ten laste gelegd. De sergeant werd door de krijgsraad tot een maand voorwaardelijk veroordeeld, de drie chauffeurs tot geldboeten. Zij zijn, conform de eis, thans door het Hoog Militair gerechtshof vrijgespro ken. dend; nucht. kal v.: iets meer, stug, niet geheel prijshoudend; biggen: matig, kalm, als vorige week; slacht- paarden: kleiner, traag, wat lager in prijs; veulens: even minder, redelijk, als vorige week; schapen: groter, stroef, niet geheel prijshoudend; lam meren: groter, stroef, niet geheel prijshoudend; weide zuiglamme- ren: als vorige week, stil, vooral niet hoger in prijs; kalfkoeien: als vorige week, stil, vooral niet hoger in prijs; melkkoeien: als vorige week, stil, vooral niet hoger in prijs; vette koeien: gewoon, flauw, niet geheel prijshoudend; vaarzen: iets korter, lui, iets minder in prijs; pinken: iets korter, lui, iets mnider in prys. R'VEEN 1 sept. 1958, Bloemen Freesia 5—18, Gladiolen 1018, Dahlia 822, Ornithogalum 28—49. Asters 818, Fygostegia 1030, Montbretia 8—12, Troschrysanthen: Chatswordh 1525, Glorious 1822, Clazina 2832, idem geplozen: Syl via 57, Millerdale 6—12, Migoli 5 11, Alfreten 8'10, Daydream 8 10, Champion 10—15, Gift 811. Breitner 810, Am. Anjers 910, Nerine 13 per stuk. Groente Aardbeien 86 per doosje, Tomaten A 25.0036.00, Idem B 24.00—39.00,Idem C 20.00— 25.00, Kropsla I 7.00—17.00, Idem II 3.00—8.00, Andyvie 7.009.00, Kom kommers 14.0016.00; Kassnijbonen 43,0067.00, Snijbonen 25 0044.00, Dubb. stambonen 38.00—47.00, Stok- prinsenbonen 42.00—58.00. Pronkbo- nen 15.0021.00, Augurken B 33.00, Idem C 23.80, Idem D. 20.00, Idem D 14.90—15.80, Idem E 3.00—3.10, Idem Cd 16.0016.60 per 100 kg. TER AAR. 1 sept. Groente. Kas snijbonen 0.430.60, snijbonen 0.25 0.43, stokprinsessebonen 0.300.45, dem B 0.250.29, stamprinsessebonen 0.29<0.38, idem B 0.25—0.26, spek- bonen 0.230.28, witte pronkers 0.15 0.17, tomaten A 0.26—0.34, idem B 0.29—0.38, idem C 0.20—0.26, idem bonken 0.20—0.25, andijvie 0.07—0.09. waspeen 0.10, postelein 0.04—0.07, groene kool 0.15, spinazie 0.15, kro ten 0.04—0.08, rabarber 0.06—0.08, aardappelen 0.09—0.10, augurken E 0.05, uien 0.10 alles per kg. sla A 0.06 0.14, idem B 0.030.06, bloemkool A 0.220.35, idem B 0.14—0.20, idem C 0.100.13, komkommers 0.100.18, paprika 0.07, alles per stuk. Bospeen 0.120.16 per bos. Stoofsla 0.20 per kist. Peren: Clapp's Favorite 0.19— 0.25, idem 2 0.12, suikerperen 0.14 0.15, Brederode 0.150.23, Diamant peren 0.15, Jutteperen 0.17, Heren- geren 0.100.13, Appelen: Codlin [eswick 0.140.17, Mank's Codlin 0.17, Earley Victorie 0.14 alles per kg. Bloemen: Asters 0.15, Chrysan then 0.08 per bos. VINKEVEEN. 1 sept. Groente. Andijvie 910, postelein 4—8, groene kool 1315, pronkbonen 1520, snij bonen 25—57, stambonen 25—41, stokprincessen 2539, spinazie 621, tomaten 2040 ct. per kg. Bleeksel derij 1011, komkommers 825, sla 518 ct. per stuk. Bospeen II 20, peterselie 34, Selderij 35 ct. per

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2