S)e Êcidóe6oii^cmt Vliegtuig stort neer op Londen QUEMOY SLAAT TERUG Paniek onder bewoners van getroffen huizen HET DONKERE PROBLEEM de Schaduwgevechten in wateren rond IJsland Nieuw mandaat voor huidige regering at KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAJPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1958 49ste JAARGANG No. 14500 FORMOSA laat RECHTERVUIST zien Franco p.p. 8.—. Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Te Southall (een westelijke voorstad van Londen) is vanochtend een vliegtuig op huizen neergestort. Omstreeks half elf vanmorgen kwamen over deze katastrophe de eerste berichten binnen. Door het panisch karakter van dit ongeluk was de be richtgeving ongeregeld en uiteenlopend. Het neergestorte vliegtuig is een tweemotorige Viking met drie mensen aan boord. Vier huizen zijn vernield. Op het ogenblik dat het toestel neer stortte bevonden zich mensen in deze huizen. Tegen lantaarnpaal. Tenminste vijf mensen zouden gewond zijn. Volgens een ooggetuige raakte het vliegtuig een lantaarnpaal en sloeg daarna tegen de huizen aan. Een vrouw zei, dat de motoren van het toestel niet draaiden toen het neer kwam. Een andere vrouw verklaar de dat de piloot zijn uiterste best scheen te doen om de huizen niet te raken. Het vliegtuig is in stukken uit eengevallen. De motoren kwamen neer in een tuintje, waar ze in brand vlogen. Brandende stukken van de romp en de vleugels regen den op de huizen neer, 1 op de voltrekking van zijn dood vonnis. Zijn misdaad? Hij heeft een vrouw beroofd en een bedrag van 1 dollar 95 cent afhandig gemaakt. Sinds 1927 is voor eenzelfde ver grijp in Alabama viermaal een dood vonnis uitgesproken: viermaal tegen negers. In Little Rock wachten ne gers op toelating tot de Central High School. Het Hof moet uitspraak doen, terwijl toch de integratie, d.w.z. ne gerkinderen op de scholen der blan ken, in de wet verankerd ligt. In Londen worden in de wijk Not- ting Hill, V7estindiërs, die tot het Ge menebest behoren en dus vrije vesti ging hebben, gemolesteerd. Uit deze berichten blijkt, dat de menselijke rechten, die door de Ver enigde Naties met de mond beleden worden, nog niet leven in alle harten van de mensen, die tezamen de Ver enigde Naties Vormen. Het ontbreekt hun aan moed, want er is moed voor nodig om vooroordelen opzij te zet ten en aan ieder de plaats onder de zon te gunnen, die God hem heeft toebedacht. Als Little Rock slechts bestond uit moedige burgers, die be reid waren geweest hun zwarte buren als naasten te beschouwen, had Eisenhower zijn federale troepen niet naar Little Rock behoeven te zenden en Faubus had geen houding behoe ven aan te nemen, die hem buiten Arkansas tot de meest impopulaire magistraat van deze tijd heeft ge maakt. Een moedige jury had de sheriff van een in Missisippi gelegen stad, die onlangs een neger in de gevange nis doodsloeg, omdat hij „de man niet mocht", durven veroordelen. Nu sprak zij hem vrij. Gelukkig ontbreekt het de Engel se rechters niet aan moed de kwajon gens, die in Notting Hill een kleine rassenstrijd ontketend hebben, wèl zwaar te straffen in de hoop, dat strikte rechtvaardigheid het gemis aan liefde voor landgenoten zal goed maken. Want eigenlijk is het gebrek aan liefde de ware oorzaak van de rassen- strijd; de wezenlijke, ongecompli ceerde Christelijke liefde, die, gebon den door reeksen van wetten en be palingen, het snelst uit de harten der mensheid schijnt te ontsnappen. beerde daarop het vliegveld Black- bushe bij Londen te bereiken. Wat later werd bericht, dat zeker zeven mensen, o.w. twee kinderen om het leven zijn gekomen toen het tweemotorig vliegtuig op de rij hui zen neerstortte. Onder de slachtof fers bevinden zich de drie inzitten den van het vliegtuig. Wegstromend gas veroorzaakt brand De wrakstukken van het toestel vernielden vier huizen en bescha digden andere. Er brak brand uit o^u doordat uitstromend gas van gebró ken gasleidingen in brand vloog. In een der huizen is een moeder met haar pas geboren kindje om het leven gekomen. Twee kinderen zijn om het leven gekomen. Voorts zijn "enige lijken het opstijgen motorstoring en pro-geborgen uit de puinhopen van de Een woordvoerder van de eigena resse van hét vliegtuig, de „Inde pendent Air Travel" heeft ver klaard, dat de Viking op weg was naar Tel Aviv. Het vliegtuig was van het grote Londense vliegveld „London Air- port" vertrokken. Het kreeg kort na huizen". Een aantal gewonden is naar een ziekenhuis gebracht. De mensen in de getroffen huizen zaten net aan het ontbijt toen het toestel uit de laaghangende mist boven de straat verscheen. Volgens de laatste berichten zijn er zestien gewonden. Tientallen ziekenauto's en brand weerauto's snelden naar de plaats van het ongeluk, zodra alarm was gegeven. Terwijl het reddingswerk gaande was, knielde een geestelijke tussen de puinhopen om te bidden. De brandweer had twee uur werk om de branden onder de knie te krijgen. (Voor nadere berichten zie elders in dit blad). gekregen, de nieuwe regering zo spoedig mogelijk besprekingen om te komen tot herziening van het sta tuut zal vragen. De verkiezingen zijn overal rustig verlopen. Alleen in de nacht van maandag op dinsdag was het zeer ru moerig tengevolge van de vieringen van de uitslag. Uitslagen. De uitslagen zijn als volgt: Curacao: Nationale Volkspartij (N VP) samen met de Curagaose Onafhan kelijke Partij (COP): 20.353 stem men, 6 zetels. Democratische Partij (DP): 18.770 stemmen, 5 zetels. Katholieke Volkspartij (KVP): 5.400 stemmen, 1 zetel. Aruba: Partido Popular Arubano (PPA): 9.913 stemmen, 5 zetels. Arubaanse Volkspartij (AVP): 4.505 stemmen, 2 zetels. De UNA, de R.K. partij op Aruba: 2.044 stemmen, 1 zetel. Nationale Volkspartij Aruba, 705 stemmen, 0 zetels. Bonaire: Democratische Partij van Bonaire: 1.373 stemmen, 7 zetel. UNI: 1.138 stemmen, 0 zetels. Bovenwindse Eilanden: Democrati sche Partij: 904 stemmen, 1 zetel. Nationale Volkspartij: 511 stemmen, 0 zetels. Fregatten bescher men treilers Volgens de IJslandse radio hebben twee Britse fregatten maandag, met het geschut klaar tot vuren, tussen twee IJslandse kanonneerboten en een Britse treiler in gevaren om het op brengen van de treiler te verhinde ren. De kanonneerboten trokken zich later terug. Dit was de eerste poging om een Britse treiler op te brengen waarvan melding is gemaakt sinds ongeveer 60 maandag, dat de IJslandse kanon neerboot „Albert" de schipper van de treiler Coventry City heeft gewaar schuwd, dat het schip zich binnen de 12-mijlsgrens bevindt. De schipper van de Britse treiler antwoordde, dat hy buiten de 4-mijlsgrens was, die hy erkende Toen het Britse fregat „Russell" kwam opdagen voer de „Albert" weg. De „Albert" had ook andere Britse treilers gewaarschuwd, maar er werd geen poging gedaan de treilers te enteren. De IJslandse communistische minis ter van visserij, Josefsson, heeft in een vraaggesprek gezegd, dat Britse treilers in de nacht van zondag herfststormen IJsland er door zullen Na verkiezingen op Ned. Antillen: Uitslag bracht weinig verandering Het resultaat van de gehouden ver kiezingen in de Nederlandse Antillen is dat de hiiidige regeringscoalitie een nieuw mandaat heeft gekregen, nl. de vijf zetels van de democrati sche partij op Curacao, de vijf zetels van de Partido Popular Arubano en de twee zetels van de Bovenwindse eilanden en Bonaire. Over het algemeen was de opkomst van de kiezers zeer ruim, nl. ruim ne gentig procent. De Antillen kennen geen stemplicht. In wezen brachten de verkiezin gen geen noemenswaardige verande ringen hoewel de democratische par tij op Curagao en de P.P.A. op Aruba procentsgewijze vooruitgingen. Trou wens ook de overwinningen op Bo naire en de Bovenwindse eilanden werden met ruimere cijfers dan vo rige maal behaald. Verwacht wordt dat wanneer de nieuwe staten op 23 september bij eenkomen, spoedig een regering zal worden gevormd. Er gaan geruchten dat de huidige minister van justitie, R. S. W. van der Meer, als gevol machtigde minister naar Nederland zal gaan om de heer Lampe te ver vangen. Men verwacht tevens dat nu de coalitie een nieuwe mandaat heeft 1 op maandag de nieuwe door IJsland ingestelde visserijgrens van 12 mijl uit de kust overschreden. De IJslandse kanonneerboten die in de uitgebreide viswateren patrouille ren hebben opdracht onder geen be ding het vuur te openen. Wel worden de namen genoteerd van de treilers die de verboden wateren binnenva ren, aldus is van gezaghebbende zijde te Reykjavik ge.zegd. Men neemt in Reykjavik aan, dat de namen genoteerd worden voor het geval de overtreders IJslandse ha vens moeten aandoen of voor het ge val het geschil bij het internationale gerechtshof aanhangig wordt ge maakt. De Britse treilers staan onder be scherming van Britse oorlogsschepen. In het NAVO-hoofdkwartier te Parijs wordt het verzoek van Dene marken om de Navoraad de kwestie te laten behandelen, nog bestudeerd. ITet Russische persbureau Tass heeft Engelands weigering om de nieuwe door IJsland ingestelde visse- rijgrenzen te erkennen een poging genoemd om IJsland er toe te dwin gen „af te zien van een besluit, dat helpen. „De Engelsen zullen ontdek ken, dat zij niet elke keer als zij gaan vissen oorlogsschepen kunnen zen den." VERKLARING VAN MAKARIOS Aartsbisschop Makarios, de verban nen patriarch van Cyprus, heeft gis teren verklaard, dat de „Britse rege ring over de lyken van een half mil joen Cyprioten zal moeten gaan al vorens zy haar plan voor Cyprus in praktijk zal kunnen brengen. Hij sprak in een kathedraal te Mytilene op het AegeisChe eiland Lesbos. De aartsbisschop bezocht ook Lem- nos waar hij een monument onthulde ter nagedachtenis van de Griekse Cy prioten die vielen „in de stryd voor de vrijheid". Een sohutspatroonsfeest, dat maan dagavond met gezellig gekout en een dansje in een café bij Saarlouis werd gcu „a^ S?™** kreeg een abrupt en tragisch volmaakt in overeenstemming is met einde toen de vloer van het lokaal de maatstaven van het internationaal plots begaf en ongeveer vijftig recht". feestvierders in het keldergewelf stortten. Acht mensen kwamen om het leven en 21 anderen liepen ver wondingen op. Soldaten van het Fran se garnizoen trokken de slachtoffers uit de bouwvallen. Nationalistische oorlogsschepen heb ben vanmorgen vroeg tijdens een zee gevecht van 34 minuten bij Quemoy elf communistische torpedoboten ver nietigd. Een nationalistisch schip is beschadigd, doch het kon veilig naar de thuishaven worden teruggesleept, zo heeft het nationalistische ministe rie van defensie te Taipeh bekend ge maakt. In het officiële communiqué wordt gezegd, dat circa half een vannacht (plaatselijke tijd) acht communisti sche torpedoboten een aantal natio nalistische schepen aanvielen die bij Liaoloewah (ten oosten van Quemoy) patrouilleerden. Na verloop van een kwartier werden twee van de aan vallers tot zinken gebracht. Om één uur voegden zich nog vier communis tische torpedoboten bij de aanvallers. Drie hiervan werden onmiddellijk tot zinken gebracht. Om tien over een vlogen zes communistische boten de lucht in. De overgebleven torpedoboot sloeg toen op de vlucht. Gisteren is van betrouwbare, doch niet officiële Philippijnse zijde ver klaard, dat de Amerikanen de Que- moy-eilandengroep met hun zeven de vloot zullen verdedigen als de Chinese communisten zouden probe ren de eilanden te veroveren. rie heeft gisteren de communistische eilanden Amoy en Woe-Yoe geduren de achteneenhalf uur beschoten. Door dit bombardement zouden o.m. acht motor-jonken, drie kanon neerboten en een wen vernietigd zijn. Woe-Yoe ligt op 11 km ten zuidwes ten van Quemoy. Peter Townsend: Géén privé-levcn in film wereldreis Peter Townsend heeft maandag avond in Parijs tegenover verslagge vers verklaard dat de film die hij van zijn tweede wereldreis maakt, geen enkel verband houdt met zijn persoonlijke aangelegenheden. Hij ontkende met stelligheid ooit publie kelijk onthullingen over zijn privele- ven of de persoonlijke aangelegenhe den van anderen te hebben gedaan. Na de explosie van Hoek van Holland I«j Militairen en burgers doorzoeken de puinhopen in het Engelse transitcamp bij Hoek van Holland, waar zich tijdens het afbreken van een nissenhut een ontploffing voordeed, doordat een drilboor een mijn raakte. Twee personen werden gedood en een gewond. Ad vertenue Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Integendeel had hij in zijn film contract evenals in een vroeger con tract met een Londense krant voor een artikelenreeks een clausule ge- De nationalistisch-Chinese artille-1 las' die hem vrijwaarde voor toespe- lingen op zijn eigen of andermans privélevenè Hij wenste tenslotte te J verklaren niet van zins te zijn naar Engeland terug te keren. De Amerikaanse produktieleider Stoloff v. d. film die de reis van Pe ter Townsen zal heten, verklaarde dat hun beider plotselinge vertrek uit Zuid-Slavië naar Parijs een zakelijke reden had, maar dat zij dinsdag al weer naar Zagrëb terug zouden vlie gen om ham wereldreis te vervolgen. SLECHT WEER IN TALIë. In de afgelopen 24 uur is in Italië plaatselijk grote schade aangericht door zware onweersbuien. Twee boe ren zijn door de bliksem gedood. In Piemont ontstonden verscheidene branden als gevolg van bliksemin slag. Op laaggelegen plaatsen in Na pels en omgeving kwamen verschei dene huizen onder water te staan. (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur.) ZONNIG Droog en zonnig weer. Over wegend matige oostelijke wind en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. BLIJFT ZONNIG. Aan de zuidflank van het krachtige Europese hogedrukgebied heeft de oostelijke stroming van droge conti nentale lucht zich verder naar het westen uitgebreid. Op zijn lange weg vanuit het Oeralgebied wordt de lucht boven het continent ongeveer 10 gra den warmer. Zij bereikt onze omge ving met maximumtemperaturen van ongeveer 25 graden. Ten westen van Ierland bevindt zich een depressie systeem, dat in een langzaam tempo oostwaarts trekt, maar dit heeft voor het weer in onze omgeving weinig betekenis. Het zonnige weer zal voortduren waarbij de temperaturen zich ongeveer op hetzelfde niveau handhaven. 3 Sept. zon op 05.53; onder 19.25; maan op 21.19; onder 11.21. Hoogwaterstanden 3 Sept. v.m. 6.10; n.m. 6.25. Het weer in Europa Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer temp. HELSINKI onbewolkt 22 C. STOCKHOLM geheel bewolkt 22 OSLO onbewolkt 23 KOPENHAGEN licht bewolkt 19 ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE mist mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt geh. bewolkt half bewolkt regen NICE zwaar bewolkt 24 i BERLIJN onbewolkt 24 FRANKFOORT onbewolkt 25 MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbewolkt mist geheel bewolkt mist half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt onbewolkt licht bewolkt onbewolkt Korreltje De man die de eerste steen gooit is brutaal genoeg om te denken dat hij zonder zonde is.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1