Burgemeester Von Fisenne van Warmond hartelijk gehuldigd MAANDAG 1 SEPTEMBER 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 127» JAAR MAGISTRAAT Een grote hartelijkheid kenmerk te de viering van 't koperen ambts jubileum jhr. mr. L. M. E. von Fi senne. Voor zeer velen was er nu eens een ongezochte gelegenheid de jubilaris dank en hulde te brengen voor alles wat hij tijdens zijn bur gemeesterschap voor Warmond en zijn ingezetenen heeft gedaan. In 't „Trefpunt" (voor deze gelegenheid herschapen in een bloementuin), dat tot de laatste plaats was bezet en waar zich vele wereldlijke en gees telijke autoriteiten bevonden, werd een bijzondere raadszitting gehou den. waarin allereerst wethouder J. Dekker het woord nam, die sprak als volgt: Toespraak wethouder Dekker. Spr. zeide, dat in de 127: jaar, die verstreken zijn, er ruimschoots te leren kennen en waarderen. Burgemeester Von Fisenne heeft ernaar gestreefd al de inwoners te kennen en hun huiselijke omstan digheden. Een van de belangrijkste vraag stukken, welke oplossing de gehele ambtsperiode heeft vergezeld, was de woningnood en alles wat daar mede samenhangt. Dit euvel heeft de burgemeester, tezamen met zijn medewerkers, krachtig aangepakt en er is bereikt, wat maar bereikbaar was. Behalve dit vraagstuk, waren er vele andere, grote en kleine, die de aandacht van de burgemeester vra gen. Als belangrijkste wou spr. noemen ce stichting van het mooie sportter rein Overbos, de aankoop van Groot De heer Oudshoorn overhandigt mevr. Von Fisenne een draagbare radio. Leerust en in later jaren, de aanleg tot openbaar park van de tuin daar omheen, de liquidatie van de tol, de bouw van de katholieke meisjes school, de aanleg van verscheidene straten en plantsoenen en niet in het minst, de activiteiten van de burgemeester inzake het Leids Me- renplan, welke negenjarige strijd onlangs voorlopig in het voordeel van Warmond is beslist, door de af wijzing van dit plan door G. S. Naast al deze dingen, die min of meer op het materiële vlak lagen, was daar uw optreden op geestelijk niveau, uw contacten met de vele verenigingen waarvan u van ver schillende ere-voorzitter is, en welke verenigingen steeds uw volle be langstelling hebben gehad; uw werk op cultureel gebied, waaraan wij reeds enkele mooie volksconcerten te danken hebben, uw medeleven met de burgerij, telkens als een ju bileum of een droeve omstandig heid daartoe aanleiding gaven en zovele dingen meer, die door u als goed burgervader werden uitge voerd. En dan waren daar als een der belangrijkste onderdelen van uw ambt, uw contacten me* de ge meenteraad, waarvan u ambts halve voorzitter is en waarvan door u in deze periode ca. 150 vergade ringen geleid zullen zijn. Ik heb de eer en het genoegen gehad, aldus spr deze gehele periode als raadslid mee te mogen maken en als oudste raads- Binnen een probleem, buiten een feit Twee negerkinderen zitten op de trap, welke naar het Opperste Gerechts hof leidt. Binnen worden de problemen over de rassenintegratie ter tafel gebracht. Het lijkt ons, dat ook de zesjarige Allan Bradford en zijn vijfjarig zusje Patricia hun mening niet onder stoelen of banken willen steken. lid zij het mij vergund uiting te ge ven aan de waardering voor de wij ze waarop u steeds deze taak heeft opgevat n.l. als onpartijdig en boven pe partijen staande. U hebt bij uw intrede in 1946 o.m. gezegd dat de rechten van anderen u steeds heilig zouden zijn en dat u in het bijzonder zoudt waken voor de rechten van de minderheden. Dit woord heeft toen op mij een grote indruk ge maakt en het is mij altijd bijgeble ven en het is mij e en vreugde te ijdele woorden geweest zijn, maar mogen constateren, dat dit geen dat zij u bij de uitvoering van uw taak steeds tot richtsnoer gebleven zijn. Zo was het ook in onze verga deringen van de gemeenteraad. U hebt daar om u heen een kring van vogels van diverse pluimage en zo als het in een der gelijke volière gaat, iedere vogel zingt zoals hij ge bekt is. Daar kunnen lieve geluidjes bij zijn, maar ook kan het er wei eens tegenaan zijn. Dit maakt voor u geen verschil en u hebt de zaken steeds zo weten te leiden, dat'we el kaar telkens opnieuw en sans ran cune de hand ten afscheid hebben kunnen geven. We danken u dan ook hartelijk voor al hetgeen u in deze periode voor onze mooie gemeente hebt kunnen doen en wij hopen, dat God u de kracht moge geven, dit nog vele jaren voort te zetten en dat Hij u en uw gezin, ook in de tijd die weer voor ons ligt goed en nabij moge zijn. Namens de Raad bood spr. een klok aan voor de burgemeesters kamer. Toespraak wethouder Vergeer.' Wethouder Vergeer wees er op, dat de burgemeester in de vergade ringen van burgemeester en wet houders steeds de juiste woorden en de juiste toon wist te treffen en spreker bracht hem voor de aange name en prettige wijze, waarop hij de vergaderingen leidt, een woord van bijzondere dank. De gemeente-secretaris, de heer Pieterse verkreeg hierna het woord. Toespraak gemeentesecretaris. ,.Uw houding en verhouding is er altijd op gericht geweest om wer kelijk een goede, prettige geest onder de ambtenaren te scheppen", aldus spr., „waardoor hier in Warmond inderdaad een arbeidsgemeenschap bestaat. Ik kan verklaren, hoe na de goede geest onder het ambtenaren corps u aan het hart ligt. Voor deze arbeidsgemeenschap is op de eerste plaats vertrouwen nodig, vertrout wen van de burgemeester in zijn me dewerkers, vertrouwen van het per soneel in de burgemeester. Daar is ook voor nodig genegenheid, een open staan voor de moeilijkheden van de personeelsleden, een mede leven in hun vreugde, beslommerin gen, verdriet, een vriendschappelijke instelling, maar vooral ook gezag. Belangrijk is ook dat de ambtenaren zich tegenover de burgemeester vrijelijk kunnen uiten, ook al zou dit kritiek betreffen. U geeft daarvoor altijd ruimschoots gelegenheid. Dit alles vergt grote eigenschap pen van karakter, hart en geest. Ik stel er prijs op hier in het openbaar te getuigen, dat u voor ons ambte naren en naaste medewerkers, een burgemeester bent, die door de wijze waarop u ons, met 'n merkwaardige combinatie van de hiervoor ge schetste eigenschappen, tegemoet treedt, een chef bent waarvoor wij de grootste hoogachting hebben en waarbü wij onze belangen veilig weten. Dit alles geeft werkelijk glans aan het begrip, dat met een moderne term als human relations wordt aan geduid. Deze human relations komt o.a. ook tot uiting op de jaarlijkse contactavond, die het gemeentebe stuur met de ambtenaren houdt, aan welke gebeurtenis wij allen de meest prettige herinnering hebben, vooral ook door uw ongedwongen optreden daarbij. In dat verband past ook een woord van dank aan uw echtgeno'e, die u zovele uren in de loop der ja ren voor deze gebeurtenissen heeft moeten missen. Dit alles stemt ons tot dankbaarheid. Als stoffelijke blijk van waarde- ding bood spr. namens het perso neel van administratieve en techni sche dienst als blijvende herinnering aan, een lampekap van perkament, gemonteerd op een bureaulamp en een asbak. Nog werd het woord gevoerd door de heer J. G. van Vliet, namens de KVP raadsfractie, de heer J. v. Bla- del (P. v. d. A.) en de heer Sche pers (WD), die allen wezen op de goede verstandhouding en op de prettige wijze waarop de vergade ringen van de raad werden gehou den en welke vergaderingen nimmer door enige wanklank werden ver stoord. Dankwoord van de burgemeester De burgemeester toonde zich zeer getroffen door de vriendelijke en hartelijke woorden van alle zijden tot hem gericht en tot iedere spre ker afzonderlijk richtte hij een dank woord. Spreker gaf hierna een zeer inte ressante en leerzame uiteenzetting van het wezen en de zin van het burgemeesterschap. Het burgemeesterschap van War mond had voor hem een bijzondere bekoring. Niet alleen omdat het zo'n prachtige woongemeente was, maar ook vooral omdat het zo prettig werken was. Het werken in deze gemeente, aldus spreker, is niet een tonig, maar zeer veelzijdig, niet uit sluitend simpel, maar door de veel zijdigheid moeilijk maar tevens in teressant. De veelzijdigheid van de War- mondse gemeenschap vraagt ook een veelzijdige aandacht en vraagt dus naar verhouding meer tijd als het zelfde ambt in een andere gemeente van gelijke grootte, waar ook ge legen. Het werk, de problemen, de spanningen van iedere dag zijn hier zo, dat zij de burgemeester niet gauw de moed ontnemen, integen deel, hem juist de moed geven om het burgemeestersambt met liefde te blijven bekleeden. Naast het werken in de ambtelijke sfeer, was het voor mij prettig en dankbaar te mogen en kunnen me dewerken aan het oplossen van moeilijkheden in de persoonlijke sfeer. In een zeer grote variatie heb ben mij deze bereikt. Ik heb gemeend in die vele gevallen na geduldig luisteren, steeds het gesprek te moe ten leiden in de verhouding van mens tot mens. Aldus bereik ik het beste begrip, het gewenste weder kerig respect met de armsten en de rijksten, met de kleineren en de ouderen, met ieder die zijnerzijds vertrouwen gaf of gelegenheid vroeg of bood, voor een gesprek. Ik stel mij voor zo voort te gaan, mijn taak zuiver ziende als een dienende taak, daarbij op God vertrouwende en vertrouwende op hen, die van goede wil zijn, tot medewerking be reid. En dan zal het waarachtig wel Huldiging namens de gemeente naren. Na deze, met grote aandacht ge volgde rede, waarmede de officiële raadszitting werd besloten, nam oud wethouder Alb. Oudshoorn 't woord. Spr. dankte de burgemeester na mens de Warmondse burgerij voor zijn arbeid in deze 1272 jaar verricht en zij wenst hem toe, wijsheid en kracht om zijn verantwoordelijke taak nog vele jaren te mogen ver vullen. Ook mevrouw Von Fisenne betrok spr. in deze huldiging. Namens de burgerij van Warmond bood spr. de burgemeester als stoffe lijk bewijs van waardering een hor loge aan. „Wij hadden vernomen dat U in de Kaagweek uw polshorloge in het water had zien verdwijnen. Enkele behulpzame personen zijn in de ge meente aan het vissen gegaan en hun werk is met succes bekroond". Aan mevrouw Von Fisenne bood spr. een miniatuur-radiotoestel aan. Een reeks van sprekers. Nog werd het woord gevoerd door pastoor Gussenhoven, die mede sprak namens ds Boonstra, door de President van het Groot-Seminarie en de Directeur var. Philosophicum, door de burgemeester van Sassen- heim namens de burgemeesters- kring van de Duinstreek en de Haar lemmermeerstreek, door mr Schok king, Dijkgraaf van het Hoogheem raadschap Rijnland, door burgemees ter Van Diepeningen namens de Prov. Z.H. Brandweerbond, door de heer Brouwer namens de afdeling Warmond van de B.B., de heer L. v. d, Steur namens de Kon. Zeil- Roei en Motorsportvereniging „De Kaag", de heer Th. de Vroomen namens de Alg. Kon. Vereniging voor Bloembol lencultuur en de heer Bakkers, ge meente-architect namens het perso neel van de technische dienst. Allen wezen op de prettige en aan gename samenwerking en op de gro te werkkracht van de jubilaris. Alle sprekers lieten hun woorden verge- zeld van prachtige geschenken en het zal zeer zeker ook mevrouw Von Fisenne getroffen hebben, dat ook zij op zo'n welgemeende en hartelijke wijze in de huldiging van haar edit- genoot werd betrokken, waarbij zij heeft ervaren, dat de Warmpndse be volking haar een grote sympathie toedraagt. Nogmaals een dankwoord. Wederom werden de sprekers door de jubilaris op uitvoerige wijze be antwoord. „Ik breng dank aan God, aldus spreker, die mij naar geest en naar lichaam de kracht heeft gege ven om mijn ambt naar behoren te vervullen. Hierop aansluitend wil ik uitspreken mijn besef dat mijn werk voor zover het positief of negatief moest zijn geenszins volmaakt is geweest. Dat was ook niet mogelijk omdat wij mensen allemaal, zonder uitzondering, onze fouten, onze ge breken onze onvolmaaktheden heb ben. Welnu mijn fouten, mijn gebre ken, mijn onvolmaaktheden zijn in de afgelopen 12V« jaar zeker niet achterwege gebleven. Ik betuig van harte mijn spijt voor zover ik op enigerlei wijze door woord of daad algemene of persoonlijke belangen geschaad of te weinig gediend heb. Ik ben er mij echter van bewust, dat mijn streven het burgemeesterambt naar behoren te bekleden, steeds goed gericht is geweest. Dit doet mij de zekerheid verschaffen, dat mijn tekortkomingen wel voor vergeving in aanmerking komen". Hiermede was de officiële huldi ging ten einde. Het zal de burge meester goed hebben gedaan, dat zijn werken in deze gemeente op zo'n ho ge prijs wordt gesteld en dat hij bij al zijn doen en laten zich weet ge schraagd door het medeleven en de sympathie der Warmondse bevol king. Des avonds werd de jubilaris door de beide muziekverenigingen een muzikale hulde gebracht. OEGSTGEEST R.K.v.v.„U.D.O." Vrijdagavond hield de r.k.v.v.„U.D.O." in het pa- tronaatsgebouw haar alg. jaarverga dering. Door afwezigheid van de voorzitter, de heer J. J. v. d. Geest, was het de 2e voorzitter, de heer G. A. Lubbe, die in zijn openingswoord de diverse feiten van het afgelopen jaar onder de loupe nam. Spr. sprak zijn voldoening uit over gestadige groei van de vereniging vooral onder de jeugd. Een verheugend feit te vermel den vond spr. dat in het afgelopen jaar geen enkel lid voor de strafcom- missie is geweest terwijl bovendien niets aan boeten behoefde betaald te worden. Tenslotte bedankte hij dege nen, die zich het afgelopen jaar be langeloos ten dienste hadden gesteld. De notulen van de vorige jaarver gadering, het jaarverslag van de secretaris en het jaarverslag plus be groting werden zonder aanmerkingen goedgekeurd. In de nieuwe kascon trole commissie werden benoemd de heren Th. Akerboom P. Bogaards en H. Heemskerk. Na enige discussies werd daarna op voorstel van het be stuur overeengekomen de contributie 5 cent per week te verhogen. Bij het punt bestuursverkiezing werden de heren Th. Akerboom, P. Bogaards en herkozen terwijl de heren J. van Ovost en Fr. van Dijk i.v.m. uitbrei ding van het bestuur werden geko zen. De elftalcommissie werd samen gesteld uit de heren G. A. Lubbe, F. van Dijk en P. den Hollander. De G.A. de weeleerw. heer P. Hogen- bosch sprak hierna de vergadering met een kort maar kernachtig speech- je toe. In de jeugdcommissie werden be noemd de heren C. van Rijn, J. van Ovost en C. A. de Jong. Nadat in de rondvraag nog enige huishoudelijke onderwerpen aan de orde waren ge weest besloot de voorzitter deze bij zonder druk bezochte vergadering op de gebruikelijke wijze. VOORSCHOTEN Harmonie Benvenuto. Heden avond te 8 uur geeft de harmonie Benvenuto een populair concert in de Voorstraat (dorp) ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Wil- helmina. Het concert wordt vooraf gegaan door een mars van de drum band door het dorp om'7 uur. HILLEGOM Hillegomse emigrante in Rhodesia verongelukt Zaterdagmorgen kwam via de pas torie van De Zilk van het Ned. Emi gratie Bur. te Den Haag het bericht, dat het echtpaar A. Snaters-Kroon, afkomstig uit Hïllegom, in Rhodesia (Z.-Afrika) een ernstig auto-ongeluk is overkomen, waarbij mevrouw E. Snaters-Kroon op slag werd gedood. De heer Snaters is gewond in een ziekenhuis opgenomen. De Hillegomse pastoors, die het be richt van De Zilk doorkregen, heb ben de families van het noodlottig ongeval in kennis gesteld. Donder dagmorgen a.s. wordt om half tien de plechtige Requiemmis gezongen voor de zielerust van mevr. Snaters- Kroon. Op die dag zou zij juist haar 22-jarige verjaardag hebben gevierd. Drie jaar geleden is de heer Sna ters naar Rhodesia geëmigreerd om zich daar een toekomst op te bou wen. Na 27: jaar liet hij zijn ver loofde, mej. Elly Kroon uit Hille- gom, naar Rhodesia overkomen. Vijf maanden geleden zijn beiden in het huwelijk getreden. Wielrijder gevallen en door brom fiets overreden. De heer K. v. d. A. uit Hillegom reed per rijwiel over de Hoofdstraat ter hoogte van de St. Martinuskerk, komende uit de richting Haarlem, toen hij, waar schijnlijk doordat de trapper van zijn rijwiel de stoeprand raakte, viel. Een bromfietser, die dicht achter hem reed, kon hem niet ontwijken en reed over hem heen. Ook hij kwam te val len, maar kwam er met enige ont vellingen aan zijn handen af. Wel werd de bromfiets beschadigd. De heer K. v. d. A. bleek er erger aan toe te zijn en moest met een hersenschudding naar de Mariastich- ting worden vervoerd. De E.H.B.O. verleende de eerste hulp. Auto „sneed" wielrijder. De heer A. H. L. uit Delft deed zaterdag middag aangifte bij de Rijkspolitie alhier, dat een personenauto zater dagmiddag om half drie oorzaak was dat hij met zijn rijwiel kwam te val len, doordat bedoelde auto vlak voor hem langs reed. De autobestuurder was uit zijn auto gekomen en was nadat hij de schade aan zijn auto, tengevolge van de aanrijding met de fiets had opgenomen zonder zich te bemoeien met de aangeredene weggereden. Daar de aangeredene het autonummer kon opgeven is de politie er in geslaagd de autobestuur der, een Amsterdammer, te vinden. Wielrijder hinderde bromfietser. Een dame, mevr. v. K. alhier, deed aangifte bij de rijkspolitie, dat zater dagmiddag om 12 uur een wielrijder oorzaak was dat zij met haar brom fiets kwam te vallen toen zij ter hoogte van de Van den Endelaan Hoofdstraat de weg overstak. Zij moest met een gebroken linker elle boog en een diepe vleeswond in haar rechterknie vervoerd worden naar het Diaconessenhuis te Haarlem. De onbekende wielrijder is door de po litie opgespoord. Denkend aan die goede, oude tijd Jamijne heren, het schijnt, dat men ook voor U de klok wil terug zetten. Kijkt U deze foto maar eens goed aan. Een pak van marine-blauwe Huddersfield gestreept en wel, het exclusieve vest niet te vergeten. De mouwen zijn zo krap, dat de hand er nauwelijks door kan. De pantalon is zonder zoom. Een paraplu en glacé's completeren het geheel. De wag^n van het corps diplomatique wordt er niet bij geleverd. Misschien dat het anders om het geval is. Mocht U onverhoeds interesse hebben om zich als aristo craat te bewegen, moet U beslist de Britse herenmodeshow, welke in sep tember op de Expo In Brussel wordt gehouden, niet overslaan.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6