8)e CeidóeSotiAomt Moskou gaat accoord met overleg over kernproeven 2 Russische honden naar 450 km. hoogte Maar niet met de gestelde voorwaarden De strijd voor China's kust Nieuw Guinea-gesprek in Den Haag Hammarskjoeld in Jordanië Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBI 33 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w, f 2.55 p.mnd., f7.50 p. kwart. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 49ste JAARGANG No. 14498 Franco p.p. 8.Advert.; 17 et p. m.m. Telefoontjes f 1-50 GENÈVE BESTE VERGADERPLAATS De Russische premier Chroesjtsjef heeft de voorstellen van de Verenigde Staten en Engeland om op 31 oktober overleg te beginnen over de defini tieve stopzetting van atoomproeven, aanvaard. Dit is meegedeeld door het Russische persagentschap Tass, dat het bericht ontleende aan een verklaring van de premier tegenover het Russische partij- J blad „Prawda". Chroesjtsjef acht Genève de geschikte plaats voor een conferentie. Daar hebben deskundigen van oost en west namelijk kort geleden een akkoord bereikt over toezicht op kernproeven. Chroesjtsjef verklaarde met nadruk, dat de voorgestelde besprekingen het sluiten van een akkoord ter beëindiging van de kernproeven van elk soort door alle staten en voor altijd tot doel moeten hebben. nève vain atoomdeskundigen „defi nitief het fabeltje van de onmogelijk heid van controle op de naleving van een overeenkomst voor het stopzetten van kernwapenproeven heeft gelo genstraft". De Russische regering, aldus Chroesjtsjef, is het eens met alle con clusies en aanbevelingen t.a.v. het stelsel van controle op het staken van kernwapenproeven in de gehele we reld, die vervat zijn in het rapport van de Geneefse conferentie. Nu kan er geen uitvlucht of rechtvaardiging] meer voor een weigering om terstond en overal een eind te maken aan proeven met kernwapens zijn zo heeft Chroesjtsjef volgens Tass verklaard. De VOORWAARDEN Amerika en Engeland hebben, zo als men weet, voorgesteld hun proe ven met ingang van 31 oktober een jaar lang te staken, mits er bevredi gende voortgang gemaakt zou wor den met de invoering van een stelsel van internationale controle en met de invoering van andere ontwapenings maatregelen. Volgens Chroesjtsjef kan de Sow- jet-Unie niet accoord gaan met de voorwaarden die het westen verbindt aan zijn bereidheid tot onderhande len, omdat daardoor de onderhande lingen al bij voorbaat tot mislukken gedoemd zouden zijn. „Wij geloven ook dat het, om ver traging te voorkomen, nuttig zou zijn wanneer van te voren de duur van de besprekingen werd bepaald. Gezien de positieve resultaten van de Ge neefse conferentie van deskundigen, kan er naar onze mening binnen twee of drie weken overeenstemming wor den bereikt". Dat de jongste conferentie te Ge- SCHUDEL's JENEVER gelijk Westers optreden afbreuk wordt gedaan. Het optreden der regeringen van Groot-Brittanië en de Verenigde Sta ten, is in strijd met de wil van haar eigen volken, ontheft de Sowjet-Unie van de verplichting, die zij vrijwil lig op zich had genomen in de hoop, dat zij hierdoor de goede wil van de Westerse regeringen zou opwekken en dat dit zou leiden tot een algehele en onverwijlde staking der kernwa penproef nemingen", aldus Chroesjts jef. De Sow jet-Russische premier en partijsecretaris besloot met de opmer king, dat de „Algemene Vergadering der Verenigde Naties op haar komen de dertiende zitting haar invloedrijke mening moet geven over het staken der kernwapenproeven door alle sta ten". AMERIKAANSE REACTIE In Amerikaanse diplomatieke krin gen toonde men zich verheugd over Chroesjtsjefs verklaring, dat hij be reid is op 31 oktober te Genève be sprekingen te beginnen over een overeenkomst inzake een verbod op kernwapenproeven met een daaraan verbonden controlesysteem. Maar gezien Chroestjtsjefs medede ling, dat de Sowjet-Uniet van zijn verplichting, geen kernproeven te doen, is ontheven, daar de V.S. en Engeland hun kernproeven hebben voortgezet om „militair voordeel" te behalen, blijft het een open vraag, of de Russen de proeven al dan niet zullen hervatten, zo merkte men op. Er is maar weinig kans op, dat de V.S. Chroesjtsjefs hernieuwde eis, dat men moet komen tot een blijvende stopzetting van de kernproeven, zon der rekening te houden met andere ontwapeningsmaatregelen, zullen aan vaarden. Eén jaar niet voldoende. De Sowj et-premier meende, dat de door Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten opschorting v. d. proe ven met kernwapens voor de tijd van één jaar „geen betekenis heeft, omdat dit juist de tijd is, die men nodig heeft om een volgende serie kern wapenproefnemingen voor te berei den". Hij vervolgde: „Het is duidelijk, dat de regeringen van Groot-Brittannie en de Verenigde Staten gebruik ma ken van het Russische besluit, om de proefnemingen met kernwapens te staken, om een eenzijdig militair voordeel te behalen. De regering der Sowjet-Unie kan echter niet toestaan dat aan de vei ligheid van haar land door een der- Geen militaire actie „Wij aanvaarden de verzekeringen van de Indonesische regering, dat geen militaire actie zal worden on dernomen ter verwezenlijking van haar aanspraken op Ned. Nieuw- Guinea. Het zou beledigend zijn voor de regering in Djakarta op de moge lijkheid van een dergelijke actie in te gaan". I Dit zeide gisteravond de Austra lische minister van buitenlandse za ken, de heer R. Casey, na een be spreking van bijna twee en een half uur op het ministerie" van buiten landse zaken in Den Haag met minis ter Luns in antwoord op vragen van journalisten. De Australische minister verklaar de anderzijds, dat er voor de Indo nesische regering „geen enkele reden is om bezorgd te zijn" over een mili tair bondgenootschap tussen Neder land en Australië. Hij zeide dit, toen hem commentaar werd gevraagd op berichten uit de Indonesische hoofd stad, dat men daar ongerust is over de mogelijkheid van een dergelijk verdrag. In antwoord op vragen over een mededeling van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea dr. Plat- teel waarin hij volgens Reuter heeft gezegd, dat de Nederlandse regering een verdrag of militair bondgenoot schap tussen Australië en Nederland ten aanzien van Nieuw Guinea zou toejuichen, zeide minister Luns: „Ik kan thans slechts verklaren, dat dr. Platteel geen instructie van de Ne derlandse regering heeft ontvangen een verklaring af te leggen, zoals hij volgens persberichten uit Port Mo resby aldaar tegenover journalisten heeft gedaan. Over politieke kwes ties, zoals die in deze verklaring vol gens persberichten door dr. Platteel zijn aangeroerd, dient te worden be slist door de centrale regering". Concentratie van oorlogsschepen De communisten hebben hun bom bardement van Quemoy tot zaterdag morgen vroeg voortgezet, aldus is in Taipeh meegedeeld. Het officiële na tionalistische persbureau heeft zater dag bekend gemaakt, dat een sterke formatie vliegtuigen van de nationa listische luchtmacht een verkennings vlucht heeft gemaakt boven de eilan den voor de kust en de kust van. het vasteland. Deze „demonstratie van kracht" werd met grote instemming begroet aoor de verdedigers van de eilanden voor de kust, aldus het persbureau. De Amerikaanse minister voor het HET GEZAGSGEBIED VAN FORMOSA Goed bewapend maar bepaald niet gedisciplineerd mar cheert een grote groep opstandelingen-soldaten langs hun leider Rasjid Karami in Beiroet, Libanon. Duizenden mensen woonden de parade bij. Toch loopt een aantal soldaten met het geweer in de aanslag, terwijl zij de balcons van de huizen in de gaten houden. leger, Wilbert M. Brucker en de op perbevelhebber van het Amerikaanse leger in de Stille Oceaan, generaal Isaac White, zullen vandaag (zater dag) in Taipeh de toestand in de Straat van Formosa bestuderen en zondag besprekingen voeren met Tsjiang Kai-Sjek. Een woordvoerder van de Ameri kaanse marine heeft vrijdag te Wash ington medegedeeld, dat de Ameri kaanse zware kruiser „Los Angeles" Long Beach in aliforneë heeft ver laten om de zevende vloot in het westen van de Stille Oceaan te ver sterken. De woordvoerder bevestigde, dat het vliegkampschip „Midway" don derdag uit Pearl Harbor is vertrok ken om zich eveneens bij de zevende vloot te voegen. De zevende vloot pa trouilleert in de wateren van For mosa. Een nieuwe groep van ongeveer tien torpedoboten der Chinese com munisten is ten zuiden van de Mat- soe-archipel in de Straat van For mosa aangekomen, waardoor het to tale aantal oorlogsschepen van de communisten in dit gebied 120 be draagt. Dit heeft de opperbevelheb ber der nationalistisch-Chinese ma rine, admiraal Liang Sjou Sjao, vrij dag verklaard. Deze concentratie van schepen be vestigt, dat de communisten het voornemen hebben Matsoe aan te vallen, aldus de admiraal. Rechercheurs en Ambtenaren van de afdeling verdovende middelen in de stad New York zijn erin geslaagd drie Chinese zeelui te arresteren, die pro beerden ruim 25 pond ruwe opium, ter waarde van 1.000.000, op de markt te brengen. De recherche had de mannen achtervolgd, sinds zij op 27 aug. in Baltimore aan land kwamen. De arrestatie werd verricht in een flatgebouw te New York, waarin een der appartementen voor de handel gebruikt werd. Foto: De drie mannen bij de voorraad, welke op een bed was neergelegd. De secretaris-generaal van de V. N., Dag Hammarskjoeld, en de Jor daanse leiders zijn het er vrijdag over eens geworden, dat noch een politieleger van de V. N.. noch een groep waarnemers langs de grens op afdoende wijze de doeleinden verwe- Behouden terugkeer De Russen hebben een raket met twee honden aan boord tot 'n hoogte van 450 km. geschoten. De raket keerde op een vooraf vastgestelde plaats terug. De honden kwamen be houden aan. Dit geschiedde woensdag j.l. met een eentrapsraket, die werd gelan ceerd in het kader van het Inter nationale Geofysische jaar. De twee honden bevonden zich in een hermetisch afgesloten ruimte. Volgens „Tass" waren zij tevoren door dierkundigen zodanig op de raketvlucht voorbereid en vertrouwd gemaakt met hun verblijfplaats, de instrumenten en de omstandigheden van hun komende raketvaart, dat zij, toen het ogenblik daar was, rustig en vrijwillig plaats namen in de voor hen bestemde ruimte. „De door bio logen verkregen gegevens van het gedrag van een levend wezen en de werking van zijn lichamelijke orga nisme bij een vlucht tot grote hoogte zijn dus vrij van de storende uitwer king, die vrees daarop zou hebben uitgeoefend", aldus het Russische persbureau, dat ook meldt, dat ge bruik werd gemaakt van katapult- NEDERLANDER WERELD KAMPIOEN GOOCHELEN. Op het te Wenen gehouden con gres van de internationale federatie van goochelaarsverenigingen is de Nederlander Tony van Dommelen wereldkampioen goochelen gewor den. Hij heeft het recht zich wereld kampioen te noemen tot het volgende internationale goochelcongres, dat in 1961 gehouden zal worden. Onze landgenoot Peter Pit won de zilveren beker, beschikbaar gesteld door de Oostenrijkse minister van handel, en behaalde voorts de eerste prijs in de afdeling „algemene goo chelkunst". Tweede werd hier de Tsjech Eduard Magakian en derde de Neder lander Ronaldo. werktuigen voor de landing van de dieren en de instrumenten. Gemeld wordt, dat de getroffen veiligheidsmaatregelen „zeer afdoen de" waren. De toestand der honden na de lan ding was goed. In hun verblijfplaats bevonden zich toestellen voor het vastleggen van hun biologische func ties gedurende de vlucht, terwijl er door een opname-apparaat een film werd gemaakt van hun gedrag. Het totale gewicht van de verblijf plaats der honden en de wetenschap pelijke instrumenten, dat door de raket werd verplaatst, bedroeg 1.690 kilogram. De wetenschappelijke instrumen ten, waaronder toestellen voor de bestudering van de opperste lucht lagen, werkten gedurende de vlucht normaal. Zij hebben gegevens ver schaft, die thans worden bestudeerd, aldus „Tass". Zeewind brengt verkoeling De afgelopen 24 uur bleef ons land in het overgangsgebied tussen de warme lucht boven het vasteland en de koelere oceaanlucht boven Enge land en West-Frankrijk, De onweers activiteit in het overgangsgebied leefde gisterenavond in het westen van het land op. Door de onweers buien was er in een groot deel van het land vrij veel bewolking, waar door de nachtelijke afkoelin sterk werd getemperd. Op sommige sta tions kwam de temperatuur niet la ger dan 18 graden. Het overgangsge bied verplaatst zich maar zeer lang zaam naar het oosten. Dit hangt sa men met de handhaving van een hogedrukgebied boven Noordoost- Europa en het afbuigen van een oceaandepressie in noordelijke rich ting. De luchtdrukverdeling in onze streken blijft daardoor vlak. In de bovenlucht staat evenwel nog een krachtige zuid-zuidwestelijke wind, waarmede gemakkelijk onweerssto ringen uit Frankrijk naar onze stre ken kunnen worden gevderd. In ver band daarmede blijft voor morgen de kans op een regen- of onweersbui bestaan. De temperaturen zullen over dag in het westen van het land door zeewind lager zijn dan in de ooste lijke helft, hoewel onweer ook daar enige afkoeling kan brengen. zenlijkt, die de Algemene Vergade ring van de V. N. voor ogen zweef den, toen zij de resolutie van de Ara bische landen aannam. In het gemeenschappelijke commu niqué van Hammarskjoeld en de Jordaanse regering, waarin dit wordt gezegd, wordt voorts opgemerkt dat de besprekingen in Amman tot over eenstemming op vele punten hebben geleid. Met name wordt verwezen naar de „praktische regelingen die in de re solutie van de Arabische landen worden genoemd". Dit noRsmer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MIST. Hier en daar een regen- of on weersbui en in de nacht en och tend plaatselijk mist. In de kust provincies gematigde temperatu ren, elders vrij warm of warm. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit richtingen tussen noord en oost. 31 Aug. zon op 05.48; onder 19.32; maan op 20.04; onder 08.12. 1 Sept. zon op 05.50; onder 19.29; maan op 20.27; onder 09.16. Hoogwaterstanden 31 Augustus v.m. 4.3t>; n.m. 5. 1 Sept. v.m. 5.15; n.m. 5.30. Het weer in Europa HELSINKI onbewolkt 20 C STOCKHOLM geh. bewolkt 20 OSLO zwaar bewolkt 19 KOPENHAGEN zw. bewolkt 19 ABERDEEN licht bew. 19 LONDEN zw. bewolkt 20 AMSTERDAM licht bew. 26 BRUSSEL geheel bew. 29 LUXEMBURG half bew. 25 PARIJS zwaar bew. 28 BORDEAUX zw. bewolkt 26 GRENOBLE licht bew. 27 NICE licht bew. 28 FRANKFORT zwaar bew. 28 GENèVE zwaar bew. 25 LOCARNO zwaar bew. 28 WENEN half bew. 24 INNSBRUCK onbewolkt 31 ROME onbewolkt 33 AJACCIO half bewolkt 29 MADRID licht bewolkt 29 MALLORCA regenbui 27 ALGIERS zw. bewolkt 30 Korreltje De beste wijze om iets te leren is er les in te geven. Seneca.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1