Wie puzzelt mee Voor ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA Horizontaal: 1. stuk geschut, 6. deel van een fiets, 11. gem. in Z.H., 12. hok, 14. joon, 16. niet gevuld, 17. ver hindering, 19. zijtak Douro, 20. schit teren, 22. niet gestemd tot spot, 24. bekende afkorting, 25. aanhangsel waarin het tastorgaan zetelt bij som mige vissen en neteldieren, 27. water in Friesland, 28. rode spaanse wijn, 29. vlek, 31. gekneed meel, 32. dik ke boterham, 34. bijrivier van de Ti ber, 36. schraal, 37. dauwbloempje, 38. bedorven, 39. republiek in Z. Amerika, 41. gebod, 42. onderbaas inz. bij het laden en lossen van schepen, 45. vrucht, 47. de 12 machtige goden der Germanen, 49. afnemend getij, 51. zekere inhoud van een fles, 54. dam langs een water, 55. iemands leven, vrijheid enz. op arglistige wijze be dreigen, 57. vindt men dikwijls in grote warenhuizen, 59, hap, 60. per soon om wie men algemeen lacht, 62. ontspringt op de St. Gotthard, loopt door het Hasli-dal, valt in de Rijn be neden Schaffhausen, 63. Schots graaf schap ten Z. van de Moray-Baai, 65. slobkous (Z. Nederl.), 66. smeer, talk, 67. vreemde taal, 68. ruimte in een hol van konijnen, vossen, enz. (ja gerstaal). Verticaal: 1. eiland van Grieken land, 2. putemmertje, 3. ontkenning, 4. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 5. stronkje, 7. de gouden bul (afk. Lat.), 8. stad in Duitsland, 9. droog oven tot het roosten van graankor rels, 10. bloem, 11. plant met bittere blaren en bloemen, 12. graafschap in Engeland, 13. zwak, 15. licht bier, 17. gem. in N.Brab., 18. metselspecie, 21. lang van duur, 23. iets dat nagemaakt is, 26. donker, 28. rivier in Rusland, 30. dwingeland, 31. los omhulsel, 32. visje, 33. meisjesnaam, 35. voorstad van Baden-Baden, 40. handelsbetrek king, 43. overschot, 44. titel van de godsdienstleraar, ook van een joods onderwijzer, 46. hemellichaam, 47. le lieachtig gewas, 48. bedehuis, 50. zichtbare voorstelling, 52. onbep. voornaamw., 53. schroefboor, 54. jon gensnaam, 56. ongevulde, 58. dolheid (Fr.), 61. sportterm, 64. onbekende, 66. oriënt expresse (afk.). Twee prijzen van 5 worden uit geloofd. S.v.pl. de oplossing voor don derdag 4 sept. a.s. inzenden. OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1. synode, 6. sukade, 11. opaal, 12. Let, 14. credo, 16. No- ra, 17. asiel, 19. amen, 20. gedrukt, 22. pudding, 24. al, 25. r.s., 27. Be, 28. su, 29. wen, 31. sub, 33. set, 36. span, 38. speun, 40. gaar, 42. altaar, 43. Nova- ra, 44. eter, 45. suède, 47. arts, 49. sek, 51. wee, 52. sla, 53. a.b., 55. r.i., 57. pa, 58. R.N., 9. pennoen, 63. peri dot, 66. pree, 67. pover, 69. dito, 70. eigen, 72. Dee, 73. Beets, 74. lorrie, 75. misère. Verticaal: 1. spoel, 2. yard, 3. naar, 4. o.l., 5. Eist, 6. step, 7. kc, 8. Arad, 9. demi, 10. Edens, 11. ongans, 13. ei, 15. onguur, 17. aks, 18. lub, 21. urn, 23 des, 26. rue, 29. Wales, 30. entre, 31. spruw, 32. Bunde, 34. egaal, 35. tarra, 37. pat, 38. sas, 39. Noë, 41. aat, 44. etappe, 46. een, 48. Santos, 50. Kro, 52. sar, 54. beril, 6. iep, 57. per, 58. Rotte, 60. nego, 61. Neer, 62. node, 63. peem, 64. idee, 65. dier 68. V.E., 71. Nr, 73. B.S. Prijswinnaars van de vorige week zijn: de heer J. G. Stevers, Juliana- straat 25, Alphen a. d. Rijn en de heer T. Lindenhoff, Rijnsburgerweg 97, Leiden. „Jullie moeten toch ook eens aan de keerzijde denken. Weet je nog wel, vorig jaar toen het zo ontzettend warm was en loom en toen de mieren overal rondliepen". Praktische voorzorgsmaatregelen. Zijn wens. „Mijn gedichten", zei een langharig jongmens met een hoe veelheid zwanendons onder zijn kin, tegen een soortgelijk uitgedoste vriend, „mijn gedichten mogen eerst na mijn dood worden gepubliceerd" Een meneer, die ook op het terrasje zat, mompelde: „Lafaard!" „Het is echt jammer, dat je niet op tijd klaar was, het was werkelijk een uitstekend toneelstuk". „Bent u het ook werkelijk, mijnheer Frederiks?" De macht der gewoonte. Aardigheidje. Verkoopster tot klant: „Zijn het kousen voor uw vrouw of mag het iets beters zijn?" De prijs. „Wat heeft die radio je gekost?" „Mijn huiselijke rust?" Conclusie. Een trotse moeder vertelt aan een oom die op bezoek komt: „De baby is nu een jaar. Hij loopt als sinds hij acht maanden is." De oom: „Wat zal dat kind dan moe zijn." Veilig. Een genoeglijke oude baas zat in de trein in een „niet-ro- ken"-coupé, waar buiten hem nog slechts één heer zat. Onder het rij den haalde hij een goed gevulde siga renkoker uit zijn zak en vroeg zijn medereiziger: „Rookt u?" De ander, die een sigaar verwacht te antwoordde: „Ja, meneer, heel graag." „Dan zult u er wel niets op tegen hebben, dat ik een sigaar opsteek, nietwaar?" Medische wetenschap. „Maar, dokter, ik heb nooit geweten, dat ik aan een hartkwaal lijd." „Daaruit ziet u, hoe goed het is een geneesheer te raadplegen. U zoudt er maar lustig op los geleefd hebben en oud geworden zijn zonder te weten wat u scheelde". De automaat. Een manneke, dat wel een beetje te veel had gedron ken, stond 's avonds voor een auto maat met bitterballen en gooide het éne kwartje na het andere er in. Hij had reeds een hele hoed vol van die hartige versnapperingen, toen een agent hem op de schouder tikte en zei: „Zoudt u nu maar niet verder gaan meneer? U hebt geloof ik nu wel genoeg." Hierop meende het dronken mannetje: „Wat., moet ik nu ophouden? Nu ik eindelijk eens aan de winnende hand ben!" Lentemelodie. „Het zou allang beter met me zijn gegaan als u me het opwinden niet had verboden. Ik wind me n.l. vrese lijk op als ik roe niet mag opwinden". Modern grapje. De ene microbe ontmoette de andere microbe en zei: „Wat scheelt jou? Je ziet er zo slecht uit." „Kom maar niet te dicht bij me", klonk 't, „ik geloof dat ik de penicili- ne heb". „Tot mijn spijt is hier iemand, die meer op comfort dan discipline ge steld is!" Voet-euvelen en voet-gebreken Geheel gezonde mensen merken het zo niet, maar al diegenen met werkelijk slechte voeten weten wel hoe vaak en hoe intensief we onze onderdanen in het dagelijks leven reeds nodig hebben. In de vakantie worden de voeten vaak nog eens extra gebruikt, het zij voor een wandeling langs het strand, hetzij voor een zwerftocht door de bossen. Het is daarom van belang zowel voor de vakantietijd alsook voor het leven van alledag, aan alle voet- „La Sucree" is een mantel voor de winteravond. Collectie: Mangaln. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Helaas is de vankantie voor de meesten alweer voorbij! Voor de huisvrouw betekent dit, dat ze zo langzamerhand weer terugkeert tot de normale gang van haar huishou den. Het is prettig om nu weer eens een extraatje klaar te maken voor de zondag. Wat denkt U b.v. van zo'n pruimentaart, die bijzonder fris en smakelijk is en niet eens zo heel veel tijd vraagt! ZONDAG: Witte ragoutsoep: bief stuk met snijbonen en aardappe len: pruimentaart. MAANDAG: Stamppot spitskool en tomaten, kaassaus; watergruel. DINSDAG: paprika's gevuld met ge hakt, gestoofde komkommers, rauw gebakken aardappelen; druiven. WOENSDAG: eierragout, stoofsla, rijst; karnemelk met gort en prui men. DONDERDAG: saucijsjes, bloem koolsla, aardappelen; koude rijs tebrij. VRIJDAG: gebakken vis, zomer- bietjes, aardappelpuree; vanille- vla met geraspte appel. ZATERDAG: bami; meloen. Recept: Pruimentaart Voor het deeg: 250 gr. bloem, 125 gr. boter, 90 gr. suiker, 1 pakje va nillesuiker, iets zout, citroenrasp, 1 el, 2 3 lepels melk. Voor de vulling: yt 1 kg prui men, 2 lepels gemalen amandelen, 50 gr. suiker, dl. water, cltrocnrap. De boter door de gezeefde bloem snijden en met de rest van de be standdelen een stevig deeg ervan maken; hiermee oen beboterde open vruchtenvorm voeren, de gehal veerde pruimen (zonderpit) erin leggen, de amandelen erover strooi en en het water, waarin de suiker is opgelost 'en waar citroensap aan is toegevoegd, er tot slot overgie ten. De taart 30 40 min. in een ma tig hete oven bakken. Recept: Witte ragoutsoep. 1. 1. bouillon, iets foelie, peterse lie, 40 gr. bloem, 40 gr. roomboter, 1 ei, V» dl. melk of room, iets ci troensap, 50 gr. gehakt, De bouil lon met de kruiden V* uur laten trekken en zeven. Met de boter en bloem 'n blad gebonden soep ervan koken. Van het gehakt kleine bal letjes vormen en deze 10 min. in de soep mee laten koken. Het ei in de soepterrine kloppen, de meik er bij doen en onder voortdurend roe ren de hete soep erbij gieten. Op smaak afmaken met een paar drup pels citroensap. U KUNT NIET ALLES WETEN Loopt uw naaimachine moeilijk, nadat ze een tijdlang „op non ac tief" heeft gestaan, druppel er dan eerst wat petroleum in, draai zo hard mogelijk, veeg daarna de pe troleum weg en smeer haar met goede naaimachiene-olie. Plaats vooral in nieuwe huizen geen meubilair (piano) tegen de muur, om vochtig worden te voor komen. euvelen en lichte voetgebreken de aandacht te schenken, die ze ver dienen. Platvoeten ontstaan als de over- langse welving doorgezakt is, spreid- voeten berusten op verslapping van het bandapparaat, dat de dwarse voetwelving in stand moet houden Wanneer een dezer belde afwij kingen in ernstige mate aanwezig is, behoort het deelnemen aan lange voettochten meestal tot de onmoge lijkheden. Ook de mensen die aan lichte voetverzwakking lijden, zullen be ter voorzichtig kunnen zijn met wandelen, want zij vergen dan al gauw te veel van hun voeten en het gebrek kan daardoor verergeren. Voorsorgen. Vooral tussen de tenen en ook wel onder de bal van de voet kun nen zich wondjes bevinden. Dezo mogen niet worden verwaarloosd. Gemakkelijk dringen er op die plaatsen immers micro-organismen binnen, die ontstekingsprocessen kunnen veroorzaken. Dat kan dan langdurige narigheid opleveren met pijn en ongemak: een voet geneest niet gauw, voorname lijk omdat rust geven aan dit li chaamsdeel voor de meeste mensen niet doenlijk is. Daarom moet er naar worden ge streefd het ontstaan van kloof j es en dergelijke tegen te gaan. Daartoe vooral dienen, die in het koude sei zoen last plegen te hebben van win tervoeten, tijdig hun voorzorgen ne men, opdat het dit jaar niet weer komt tot Jeukende plekken op de knokkels, die kapot kunnen gaan en die zich dan niet zo gemakkelijk meer sluiten. Sodabaden? Verder moet er op worden toe gezien, dat de zogenaamde zwem badinfectie geen kans krijgt. Het gaat daarbij om de woekering van een schimmelsoort, die in de nattig heid van vloeren van kleedhoekjes goed kan gedijen. Stevig afdrogen na het zwem men is het beste middel tot preven tie en, mocht men tóch een begin van schimmelinfectie tussen de te nen of op de nagels waarnemen, dan is het gewenst om dadelijk 3% jodiumtinctuur op de aangedane plekken te brengen. Is onverhoopt in een voetwond in fectie opgetreden dan is het toe voegen van soda aan het dagelijks voetbad aan te bevelen, de ontste- kingsprodukten worden daarmee „uitgetrokken". In normale toestand is soda overbodig, zelfs schadelijk, daar het de huid erg week maakt: sodabaden en wandeltoerisme beho ren dus niet bij elkaar. Dagjesmensen. EN nu nog even over „blaren". Dat zijn dingen die ontstaan bij dag jesmensen die er ongetraind en met ongeschikte schoenen op uit trek ken. Over de meest geschikte be handeling van eenmaal ontstane blaren zijn de meningen niet een stemmig. Het verdient stellig overweging om er van af te zien blaren te ope nen, omdat het ontstekingsgevaar altijd op de loer ligt. In de prak tijk kan men echter nog het best als volgt behandelen: De blaar wordt alleen maar ge opend door een prik met een uitge gloeide (en daardoor bacterievrije) naald, het vocht uit de blaar kan op die manier afvloeien, De ope ning wordt bestreken met jodium tinctuur en met pleister of verband afgedekt. Dr. H. W. Scalongne Als de zon aan de hemel staalt WANNEER het echt zomer 1:.. met heerlijke temperaturen en een stralende zon, zal ieder daarvan natuurlijk willen genieten en zich het 'Jidje willen laten bruin branden. Hiertoe is het nood zakelijk dat de zon een zo groot mogelijk deel van onze huid kan bereiken, zoals armen, benen en schouders. Daartoe zijn de speciale zonnepakjes zeer geschikt. Zij zijn er op gemaakt om de zon een zo groot mogelijk deel van de huid te laten koesteren. Daarom is een zonnepakje voor elke vrouw eigenlijk noodzakelijk, want zonder zo'n kleding stuk blijft ons bruine huidje maar be perkt tot een geringe oppervlakte. Zonnepakjes zijn in vele modellen in de handel en zijn daarnaast ook met wei nig moeite zelf te maken. Onze illustratie toont' «en leuk pakje bestaande uit een zacht blauw bovenstuk- je en een broekje van witte stof met blauwe stippen, een leuke combinatie die het goed doet. Om het de draagster gemakkelijk te maken, is er een rokje bij, een wikkelrok gemaakt van dezelfde stof als die van het broekje. Met dit rokje en bijbehorend bo venstuk kan men zich zomers overal in het openbaar vertonen en is men op een plekje waar men kon zonnebaden, dan be hoeft u slechts het rokje met een enkele handgreep te verwijderen en u bent in zonnecostuum. Eenvoudiger ken het al niet (Nadruk verboden)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11